Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eleni5525 είπε:

Βρε κορίτσια εμένα με πονάνε πολύ και οι αρθρώσεις στα ισχία μου, κυριολεκτικά νιώθω σαν να χαλαρώνουν για να ανοίξει η λεκάνη. Και επίσης και εγώ από ύπνο χάλια..

 

Ελένη κ μένα. Τα ίδια κ στην 1η εγκ. Μιλάμε απι τον 7ο κ μετά ο ύπνος δεν ήταν ύπνος. Τώρα σε αυτήν δεν 3χω κοιμηθεί κ σαν άνθρωπος ποτε. Κ αν ποναω από τώρα.... 

Όσο για την κοιλίτσα που λέτε έχω τεράστια κορίτσια.. Κ στην 1η εγκυμοσύνη φαινόμουν απο νωρίς αλλά οχι όπως τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Ελένη κ μένα. Τα ίδια κ στην 1η εγκ. Μιλάμε απι τον 7ο κ μετά ο ύπνος δεν ήταν ύπνος. Τώρα σε αυτήν δεν 3χω κοιμηθεί κ σαν άνθρωπος ποτε. Κ αν ποναω από τώρα.... 

Όσο για την κοιλίτσα που λέτε έχω τεράστια κορίτσια.. Κ στην 1η εγκυμοσύνη φαινόμουν απο νωρίς αλλά οχι όπως τώρα. 

Ειναι το δεύτερο. Αν είσαι και αδύνατη πιστεύω η κοιλίτσα φαίνεται πιο νωρίς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ειναι το δεύτερο. Αν είσαι και αδύνατη πιστεύω η κοιλίτσα φαίνεται πιο νωρίς. 

Είμαι αδύνατη ναι αλλά κ στον μικρό εκανα μεγάλη κοιλια. Δεν θα μπαίνω πουθενά σε λίγο καιρό 😂😂😂

 @Liiidaκοιμησουυυυ τώρα, ξεκουράσου όσο μπορείς!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Βρε κορίτσια εμένα με πονάνε πολύ και οι αρθρώσεις στα ισχία μου, κυριολεκτικά νιώθω σαν να χαλαρώνουν για να ανοίξει η λεκάνη. Και επίσης και εγώ από ύπνο χάλια..

 

Άστα...... Εγώ δύο δεύτερο από τον τρίτο μήνα τα χω

Κ κουτσαινω με το αριστερό πόδι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Είμαι αδύνατη ναι αλλά κ στον μικρό εκανα μεγάλη κοιλια. Δεν θα μπαίνω πουθενά σε λίγο καιρό 😂😂😂

 @Liiidaκοιμησουυυυ τώρα, ξεκουράσου όσο μπορείς!! 

Τα ίδια σκατα είμαστε εμείς., 😂😂😂🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Starrr είπε:

Άστα...... Εγώ δύο δεύτερο από τον τρίτο μήνα τα χω

Κ κουτσαινω με το αριστερό πόδι!! 

Κι εγώ από πάρα πολύ νωρίς το ένιωθα.. χάρμα η εγκυμοσύνη! Το βράδυ ειδικά 2-3 φορές τουαλέτα, δεν βολευομαι καθόλου και πονάω και στα ισχία. Βλέπω και εφιάλτες συχνά και τώρα τελευταία άρχισα και να έχω και εφιδρώσεις στον ύπνο. Άντε να δούμε πως θα κοιμόμαστε τους τελευταίους μήνες, αν και υποψιάζομαι ότι μαύρο ύπνο θα κάνουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Κι εγώ από πάρα πολύ νωρίς το ένιωθα.. χάρμα η εγκυμοσύνη! Το βράδυ ειδικά 2-3 φορές τουαλέτα, δεν βολευομαι καθόλου και πονάω και στα ισχία. Βλέπω και εφιάλτες συχνά και τώρα τελευταία άρχισα και να έχω και εφιδρώσεις στον ύπνο. Άντε να δούμε πως θα κοιμόμαστε τους τελευταίους μήνες, αν και υποψιάζομαι ότι μαύρο ύπνο θα κάνουμε

Οι τελευταίοι μήνες είναι καλα.... Μετά το πρώτο τρίμηνο με βρέφος θα είναι χειρότερα. 🤣😂 Εγώ αρχές Νοεμβρίου γέννησα.. Με χωρίς μπλούζα κ σκέτο σεντόνι κοιμόμουν. Από τις ορμόνες... Κ τον θηλασμο... Που τώρα που θα είναι καλοκαιρι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Διανύω την 15η εβδομάδα σήμερα έχω έντονο πόνο στην μέση μέχρι και όταν ξαπλώνω. Το μεσημέρι που κοιμήθηκα ξύπνησα από τον πόνο. Να ανησυχήσω; Δεν ξέρω μήπως φταίει το γεγονός ότι ακόμη δουλεύω 8ωρο καθιστή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Διανύω την 15η εβδομάδα σήμερα έχω έντονο πόνο στην μέση μέχρι και όταν ξαπλώνω. Το μεσημέρι που κοιμήθηκα ξύπνησα από τον πόνο. Να ανησυχήσω; Δεν ξέρω μήπως φταίει το γεγονός ότι ακόμη δουλεύω 8ωρο καθιστή.

Όταν κοιμάσαι να βάζεις μαξιλαράκι ανάμεσα στα πόδια σου. Και εγώ το παθαίνω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου.. δεν είμαι αρκετά ενεργή λόγω του ότι έχω και άλλα δύο ζουζουνακια 6 κ 4 χρονών κ όπως καταλαβαίνετε τρέχω όλη την ώρα..μπαίνω όμως και σας διαβάζω αρκετά συχνά..αύριο έχω την β επιπέδου και το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο... 21 εβδομάδων και ακόμα κάνω καθημερινά εμετούς.. είναι καμία αλλη έτσι? Θα σταματήσουν ποτέ άραγε ? Στις άλλες εγκυμοσύνες σε αυτήν την βδομάδα είχα ηρεμήσει κατά πολύ... Επίσης εδώ κ κάτι μέρες έχω κ τρελό θέμα με την δυσκοιλιότητα..προσπαθώ να βοηθήσω με διατροφή.. δαμάσκηνα, ακτινίδια, κολοκυθάκια..αλλά τίποτα..όσες είχατε πρόβλημα τι σας βοήθησε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nantia26 είχα κ εγώ πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα από την αρχή. Δοκίμασα duphalac, δαμάσκηνα κλπ κ τελικά έχω καταλήξει ανά 3 ημέρες, αν δεν έχω πάει τουαλέτα μόνη μου, να βάζω υποθετο γλυκερινης (δεν τα ήξερα, η γυναικολόγος μου τα πρότεινε). Από τότε είμαι κουλ!

Καλήεπιτυχία με τη β' επιπέδου αύριο!! Κοριτσάκι ή αγοράκι έχεις? Επίσης, θυμάσαι πότε περίπου άρχισες να νιώθεις το μικρό? Αν κ είναι η 3η σου εγκυμοσύνη αρα λογικά νωρίς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η eleni5525 είπε:

Βρε κορίτσια εμένα με πονάνε πολύ και οι αρθρώσεις στα ισχία μου, κυριολεκτικά νιώθω σαν να χαλαρώνουν για να ανοίξει η λεκάνη. Και επίσης και εγώ από ύπνο χάλια..

 

Το ίδιο ακριβώς κι εγώ. Πιάνομαι εντωμεταξύ πάρα πολύ το βράδυ στον ύπνο μου γιατί κοιμάμαι στα πλάγια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Το ίδιο ακριβώς κι εγώ. Πιάνομαι εντωμεταξύ πάρα πολύ το βράδυ στον ύπνο μου γιατί κοιμάμαι στα πλάγια.

Εγώ δεν πιανομαι απλά...ξυπνάω κ πονάω! Από τα πλευρά μέχρι ψηλά στην πλάτη κ κρατάει όλη μέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

Εγώ δεν πιανομαι απλά...ξυπνάω κ πονάω! Από τα πλευρά μέχρι ψηλά στην πλάτη κ κρατάει όλη μέρα!

Ναι σε καταλαβαίνω! Εγώ πιάνομαι και στο γραφείο πια, ένα δράμα. Και είμαι ακόμα 17η εβδομάδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Ναι σε καταλαβαίνω! Εγώ πιάνομαι και στο γραφείο πια, ένα δράμα. Και είμαι ακόμα 17η εβδομάδα...

19η εδώ. Πήρα μαξιλάρι εγκυμοσύνης για βοήθεια κ μέχρι στιγμής παλεύω μαζί του κ το πετάω μέσα στη νύχτα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

19η εδώ. Πήρα μαξιλάρι εγκυμοσύνης για βοήθεια κ μέχρι στιγμής παλεύω μαζί του κ το πετάω μέσα στη νύχτα 🤣

Κι εγώ παρήγγειλα και το περιμένω. Ελπίζω να κάνει δουλειά. Η αλήθεια είναι ότι το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια κάπως βελτιώνει την κατάσταση αλλά κι εγώ το πετάω ή μου φεύγει μέσα στη νύχτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, έχω ένα αγοράκι 10 μηνών και τώρα διανύω την 16η εβδομαδα..Πηγαίνω για ουρά συνέχεια και έχει λίγες μέρες που το πρωί με πιάνουν αναγούλες, κάτι που δεν είχα στο 1ο.. Βασικά στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν καταλάβαινα πως είμαι έγκυος χεχε :) στο πρώτο κατάλαβα όταν έκανε τα πρώτα του φτερουγισματα, τώρα σε αυτό τίποτα ακόμη αν και ο ιατρός είπε πως την 19η εβδομάδα θα το νοιώσω.. Εσείς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η irinula91 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, έχω ένα αγοράκι 10 μηνών και τώρα διανύω την 16η εβδομαδα..Πηγαίνω για ουρά συνέχεια και έχει λίγες μέρες που το πρωί με πιάνουν αναγούλες, κάτι που δεν είχα στο 1ο.. Βασικά στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν καταλάβαινα πως είμαι έγκυος χεχε :) στο πρώτο κατάλαβα όταν έκανε τα πρώτα του φτερουγισματα, τώρα σε αυτό τίποτα ακόμη αν και ο ιατρός είπε πως την 19η εβδομάδα θα το νοιώσω.. Εσείς? 

Εγώ είμαι 19η κ ακόμα τίποτα. Όπως εσύ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, έτσι κι εγώ τώρα δε νιώθω ιδιαιτέρα έγκυος 😋 Το αγοράκι σου που ήταν το πρώτο σου πότε το είχες πρωτονιώσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Liiida θα μιλήσω αν είναι κι εγώ με τον γιατρό μου για τα υπόθετα γλυκερίνης γιατί πραγματικά υποφέρω κάθε φορά.. σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά! Μάλλον αγορακι έχω..95% μου λένε μέχρι τώρα ..αλλά περιμένω την β επιπέδου για το 100%... Εσύ?

Τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη το ένιωσα ναι από πολύ νωρίς από 15 εβδομάδων τα πρώτα σκιρτήματα κ πλέον έχει 2 βδομάδες που το νιώθω πολύ έντονα ... Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μετά την 16-17 εβδομάδα άρχισα να τα νιώθω.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irinula91 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, έχω ένα αγοράκι 10 μηνών και τώρα διανύω την 16η εβδομαδα..Πηγαίνω για ουρά συνέχεια και έχει λίγες μέρες που το πρωί με πιάνουν αναγούλες, κάτι που δεν είχα στο 1ο.. Βασικά στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν καταλάβαινα πως είμαι έγκυος χεχε :) στο πρώτο κατάλαβα όταν έκανε τα πρώτα του φτερουγισματα, τώρα σε αυτό τίποτα ακόμη αν και ο ιατρός είπε πως την 19η εβδομάδα θα το νοιώσω.. Εσείς? 

Τα ταρζανακια μας δνε μας αφήνουν να ηρεμήσουμε για να υτα νιώσουμε... Σύντομα θα καταλάβεις κατευθείαν κλωτσιές.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια...από πόνους είμαι μια χαρά ακόμα ευτυχώς αλλά η κοιλιά πετάχτηκε για τα καλά...δεν έχει που να κρυφτεί άλλωστε!! Είμαι αδύνατη κ σχετικά στενή, οπότε αναγκαστικά βγαίνει προς τα μπροστά 😂😂😂 το μωράκι το νιώθω κανονικά από την 16η εβδομάδα αλλά από πιο πριν είχα φτερουγίσματα!! Τώρα πλέον δεν σταματάει 🥰🥰 βέβαια κ την μικρή μου νωρίς την ένιωσα..

Το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια κάνει καλή δουλειά κ ειδικά για τους πόνους στη μέση είναι σωτηρία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Εγώ είμαι 19η κ ακόμα τίποτα. Όπως εσύ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, έτσι κι εγώ τώρα δε νιώθω ιδιαιτέρα έγκυος 😋 Το αγοράκι σου που ήταν το πρώτο σου πότε το είχες πρωτονιώσει?

Θυμάμαι πως το είχα νοιώσει πολύ νωρίς... Να είμαι ειλικρινεις δεν θυμάμαι ποσο εβδομάδων.... Και εσύ το δεύτερο σου τώρα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Τα ταρζανακια μας δνε μας αφήνουν να ηρεμήσουμε για να υτα νιώσουμε... Σύντομα θα καταλάβεις κατευθείαν κλωτσιές.. 

Για να δούμε διότι ακόμη τίποτα.. Και υποτίθεται λενε πως το δεύτερο το νοιώθεις πιο γρήγορα χεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η irinula91 είπε:

Θυμάμαι πως το είχα νοιώσει πολύ νωρίς... Να είμαι ειλικρινεις δεν θυμάμαι ποσο εβδομάδων.... Και εσύ το δεύτερο σου τώρα? 

Όχι, είναι το πρώτο 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...