Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofoula28 είπε:

Και εμείς μια απ τα ιδια!!! Ο αρραβωνιαστικος μου ειναι απο αλλη χωρα χωρις ελληνικη επικοοτητα και ειναι πολυ δυσκολο!! Οποτε ειπαμε να το αφησουμε (να αναγνωρίσει απλα το μπεμπε) και να κανουμε το γαμο αργοτερα! Έχετε ψαχτει καθολου για το τι χρειαζεται η αναγνώριση?? Αλλου ακουω πως ειναι πολυ ευκολο και αλλου οτι ειναι δύσκολο και εχω μπερδευτεί!!

Μπορείς να πας σε συμβολαιογράφο από τώρα και να κανει αναγνώριση αν δεν κάνω λάθος ο σύντροφος σου. Τώρα δεν γνωρίζω αν επειδή είναι άλλης εθνικότητας θα υπάρχει πρόβλημα αλλά δε νομίζω.. 

Γενικά και εμείς σκεφτήκαμε όλες τις επιλογές και καταλήξαμε σε πολιτικό τώρα και του χρόνου γάμο βάπτιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μπορείς να πας σε συμβολαιογράφο από τώρα και να κανει αναγνώριση αν δεν κάνω λάθος ο σύντροφος σου. Τώρα δεν γνωρίζω αν επειδή είναι άλλης εθνικότητας θα υπάρχει πρόβλημα αλλά δε νομίζω.. 

Γενικά και εμείς σκεφτήκαμε όλες τις επιλογές και καταλήξαμε σε πολιτικό τώρα και του χρόνου γάμο βάπτιση.

Χεχεχε γιαυτό κορίτσια για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο καλύτερα γάμος πρώτα και μετά παιδιά 😂😂🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η irinula91 είπε:

Χεχεχε γιαυτό κορίτσια για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο καλύτερα γάμος πρώτα και μετά παιδιά 😂😂🤣🤣

Εγώ να σου πω την αλήθεια πάντα στο μυαλό μου ειχα ότι ήθελα γάμο βάπτιση.. Ίσως επειδή έτσι έγινε και με μένα τότε (πολύ μπροστά οι γονείς μου 😂😂). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εκούσια αναγνώριση τέκνου γίνεται ενώπιον του συμβολαιογράφου με δήλωση του πατέρα κ της μητέρας κ φέρει όλες τις νομικές συνέπειες (συγγένεια, κληρονομικά κλπ) της γέννησης εντός γάμου. Μπορεί να γίνει οποτεδήποτε, χωρίς προθεσμία. 

Επίσης, παιδί που γεννήθηκε εντός συμφωνου συμβίωσης  ή μέσα σε 300 μέρες από τη λύση του τεκμαίρεται ότι έχει πατέρα τον άνδρα με τπν οποίο η μητέρα έκανε το σύμφωνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εκούσια αναγνώριση τέκνου γίνεται ενώπιον του συμβολαιογράφου με δήλωση του πατέρα κ της μητέρας κ φέρει όλες τις νομικές συνέπειες (συγγένεια, κληρονομικά κλπ) της γέννησης εντός γάμου. Μπορεί να γίνει οποτεδήποτε, χωρίς προθεσμία. 

Επίσης, παιδί που γεννήθηκε εντός συμφωνου συμβίωσης  ή μέσα σε 300 μέρες από τη λύση του τεκμαίρεται ότι έχει πατέρα τον άνδρα με τπν οποίο η μητέρα έκανε το σύμφωνο.

Άρα μας καλύπτουν όλα 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω άλλη απορία να μου λύσετε.. Εγώ την Παρασκευή κλείνω την 17η εβδομάδα. Πάει να πει ότι μπαίνω στον 5ο ή την άλλη εβδομαδα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Έχω και άλλη ερώτηση... Το επίδομα εγκυμοσύνης και λοχίας πόσο είναι;; 

Καλημέρα κορίτσια... 

Τα επιδόματα βγαίνουν ανάλογα με αυτά που παίρνεις  . Φαντάζομαι να μην έχει αλλάξει κάτι.. 

Επισης αναγνώριση γίνεται κ πριν την γέννηση όπως είπε κ η @Liiida.. Εμείς με τον άντρα μου δεν έχουμε ούτε σύμφωνο, ούτε γάμο. τότε επειδή δεν ξέραμε κάναμε την αναγνώριση αμέσως μετά την γέννηση  αυτήν την φιρα θα την κάνουμε πριν γεννηθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια... 

Τα επιδόματα βγαίνουν ανάλογα με αυτά που παίρνεις  . Φαντάζομαι να μην έχει αλλάξει κάτι.. 

Επισης αναγνώριση γίνεται κ πριν την γέννηση όπως είπε κ η @Liiida.. Εμείς με τον άντρα μου δεν έχουμε ούτε σύμφωνο, ούτε γάμο. τότε επειδή δεν ξέραμε κάναμε την αναγνώριση αμέσως μετά την γέννηση  αυτήν την φιρα θα την κάνουμε πριν γεννηθεί. 

Τέλεια κοριτσια μαλλον πρεπει να απευθυνθουμε σε συμβολαιογραφο δλδ !!!! Παντως γενικα λενε πως δεν ειναι δυσκολη διαδικασια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofoula28 είπε:

Τέλεια κοριτσια μαλλον πρεπει να απευθυνθουμε σε συμβολαιογραφο δλδ !!!! Παντως γενικα λενε πως δεν ειναι δυσκολη διαδικασια!

Σίγουρα μετά την γέννηση δεν είναι κάτι... Το χαρτί από το ληξιαρχείο πήγαμε βάλαμε υπογραφές κ τέλος. Φαντάζομαι πριν την γέννηση είναι ακόμα πιο εύκολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irinula91 είπε:

Χεχεχε γιαυτό κορίτσια για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο καλύτερα γάμος πρώτα και μετά παιδιά 😂😂🤣🤣

Εμείς έτσι σκοπευαμε αλλά ο γάμος αναβλήθηκε λόγω κορωνοιου. Δε θα αναβάλλω και το παιδί 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια... 

Τα επιδόματα βγαίνουν ανάλογα με αυτά που παίρνεις  . Φαντάζομαι να μην έχει αλλάξει κάτι.. 

Επισης αναγνώριση γίνεται κ πριν την γέννηση όπως είπε κ η @Liiida.. Εμείς με τον άντρα μου δεν έχουμε ούτε σύμφωνο, ούτε γάμο. τότε επειδή δεν ξέραμε κάναμε την αναγνώριση αμέσως μετά την γέννηση  αυτήν την φιρα θα την κάνουμε πριν γεννηθεί. 

Και είναι ίδια με τα χρήματα ή τα μισά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Και εμείς μια απ τα ιδια!!! Ο αρραβωνιαστικος μου ειναι απο αλλη χωρα χωρις ελληνικη επικοοτητα και ειναι πολυ δυσκολο!! Οποτε ειπαμε να το αφησουμε (να αναγνωρίσει απλα το μπεμπε) και να κανουμε το γαμο αργοτερα! Έχετε ψαχτει καθολου για το τι χρειαζεται η αναγνώριση?? Αλλου ακουω πως ειναι πολυ ευκολο και αλλου οτι ειναι δύσκολο και εχω μπερδευτεί!!

Από ότι ξέρω αρκεί μια συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης και μετά τη γέννηση μια επίσκεψη στο ληξιαρχείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Έχω άλλη απορία να μου λύσετε.. Εγώ την Παρασκευή κλείνω την 17η εβδομάδα. Πάει να πει ότι μπαίνω στον 5ο ή την άλλη εβδομαδα;; 

Κορίτσι μου 18η μπαίνεις στο 5ο.... Αφού τελειώνεις την 17η.εθσαι κλειστά 4.κ μπαίνεις 5ο..κ γω 16η είμαι. Κ σε μια εβδομάδα μπαίνω στο 5ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Και είναι ίδια με τα χρήματα ή τα μισά; 

@Clairy.Θυμάμαι ότι είναι  παραπανω... Σκεψου είναι ένα ποσό πχ 15€ επί 56 μέρες=επίδομα κυοφοριας..56 μέρες πριν τον τοκετό καταθέτετε για να πάρετε το επίδομα κυοφοριας κ μόλις γέννησετε καταθέτετε για να πάρετε το επίδομα λοχειας πιυ είναι 63 μέρες. Εγώ όταν δουλεύα τότε πήρα αρκετά παραπάνω κ δεν ήμουν κ δηλωμενη κανονικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Έχω και άλλη ερώτηση... Το επίδομα εγκυμοσύνης και λοχίας πόσο είναι;; 

Είναι ανάλογα τα χρήματα που παίρνεις από τη δουλειά σου. Στα βγάζει το ΙΚΑ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εάν δουλεύετε όμως θα δικαιούστε κ όταν θα πληρωθεί τε το επίδομα λοχειας και συμπληρωματικά επίδομα από οαεδ. Οπότε αφού πάρετε το επίδομα λοχειας. Θα επισκεφτείτε κ τον οαεδ. Να σας ενημερώσει τι χαρτιά θα χρειαστεί για να το πάρετε.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εάν δουλεύετε όμως θα δικαιούστε κ όταν θα πληρωθεί τε το επίδομα λοχειας και συμπληρωματικά επίδομα από οαεδ. Οπότε αφού πάρετε το επίδομα λοχειας. Θα επισκεφτείτε κ τον οαεδ. Να σας ενημερώσει τι χαρτιά θα χρειαστεί για να το πάρετε.... 

Δεν θα επισκεφτούν τον οαεδ.. Όλα γίνονται είτε ηλεκτρονικά είτε κατόπιν ραντεβού δυστυχώς. Ο οαεδ πάντως δεν δέχεται επισκέπτες. Οπότε ηλεκτρονικά. Για το ΙΚΑ δεν ξέρω τώρα τι γίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι αιτήσεις στον ΟΑΕΔ γίνονται ηλεκτρονικά και τα απαραίτητα δικαιολογητικά μπορούν είτε να αποσταλούν με μέιλ σκαναρισμενα ή να τα προσκομίσει ο πατέρας ή άλλο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο με ραντεβού στο ΚΠΑ. Μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες στο σάιτ του ΟΑΕΔ. Ψάξτε 2 πράγματα: ειδική παροχή προστασίας της μητρότητας και συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Δεν θα επισκεφτούν τον οαεδ.. Όλα γίνονται είτε ηλεκτρονικά είτε κατόπιν ραντεβού δυστυχώς. Ο οαεδ πάντως δεν δέχεται επισκέπτες. Οπότε ηλεκτρονικά. Για το ΙΚΑ δεν ξέρω τώρα τι γίνεται. 

Για να δουν τι χαρτιά θα χρειαστούν. Δεν τα γράφει ηλεκτρονικά τα χαρτιά που πρέπει να στείλουν. Αυτό εννοώ... Κ στο ΙΚΑ θα πάω να ρωτήσω κ γω τι χαρτιά θα θέλουν.... Και λογικά κλείνουμε ραντεβού για να κάνουμε την αίτηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Οι αιτήσεις στον ΟΑΕΔ γίνονται ηλεκτρονικά και τα απαραίτητα δικαιολογητικά μπορούν είτε να αποσταλούν με μέιλ σκαναρισμενα ή να τα προσκομίσει ο πατέρας ή άλλο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο με ραντεβού στο ΚΠΑ. Μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες στο σάιτ του ΟΑΕΔ. Ψάξτε 2 πράγματα: ειδική παροχή προστασίας της μητρότητας και συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας. 

Ο κάθε οαεδ ζητά βέβαια και άλλα. Όπως κ το κάθε ΙΚΑ... Γι αυτό επειδή δεν παίζει να τους βρούμε τηλεφωνικά. Εγώ κάποια στιγμή θα περάσω νωρίτερα... Μέχρι τοτε βέβαια μπορεί να χουν αλλάξει τα πράγματα.. Βλέπουμε κ κάνουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2021 at 8:29 ΜΜ, ο/η Liiida είπε:

@Smurf88 δεν το έχω ψάξει ακόμα, αλλά δε γίνεται να πάρω εξ αρχής ένα που να καλύπτει μέχρι 4 ετών πχ?

 Υπάρχουν πολύ καλά καθισματακια που είναι από νεογέννητο  έως 36 κιλά!απλά αλλάζει η φορά μετά το χρόνο αν και νομίζω πλέον είναι μετά τους 18 μήνες!

στις On 25/1/2021 at 9:42 ΜΜ, ο/η Lia5 είπε:

Κορίτσια κι εγώ έχω δει αυτά που προσαρμόζονται από νεογέννητο μέχρι 36 κιλά. Δεν είναι καλά; Το αν έχει περάσει από crash test που λέτε το γράφει στα χαρακτηριστικά όταν πας να το αγοράσεις;

 

στις On 26/1/2021 at 9:14 ΜΜ, ο/η Clairy. είπε:

Στην αυχενική δε μου είχε αναφέρει κάτι ο γιατρός. Α είναι συνηθισμένο δηλαδή.. Εντάξει τότε 😂

Είναι αρκετά συνηθισμένο!εμένα η κόρη μου έβγαινε μια μέρα μικρότερη.τωρα μέχρι και μια βδομάδα μικρότερος βγαίνει ο μπέμπης!αυτό είναι επειδή δεν ξέρουν ακριβώς την ημέρα της σύλληψης οπότε με βάση την τερ υπολογίζουν και αργότερα από μετράνε το μωρό βλέπουν αν είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο (αν δλδ έγινε η σύλληψη την ημέρα που υποθετικά βάζουν ότι έγινε ή αργότερα-νωρίτερα!)

στις πριν 8 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Το σύμφωνο συμβίωσης αναγνωρίζει ότι το παιδί είναι του συντρόφου; το έχεις ψάξει; Γιατί η ξαδέλφη μου πριν 4 χρόνια ήταν έγκυος και έκανε σύμφωνο και της είπα ότι δεν αναγνωρίζει ότι το παιδί είναι του άντρα. Έκανε πολιτικό τελικά. 

Λάθος αυτό που είπα. Βρήκα το νόμο. Τελικά αναγνωρίζεται το παιδί. Μάλλον κάτι άλλο είχε γίνει και έκαναν και πολιτικό. 

Screenshot_20210128_073131_com.android.chrome.jpg

Απάντησαν και τα κορίτσια ότι είναι οκ με το μωρο αλλά και εγώ έχω μια περίπτωση γνωστής που ενώ έκανε σύμφωνο πριν γέννηση έτρεχαν να κάνουν πολιτικό γάμο γιατί κάτι δεν ήταν οκ με την αναγνώριση αλλά δεν ρώτησα παρά πάνω...

Εμείς κάναμε εχθές β επιπέδου!αγοράκι τελικά !όλα καλά ευτυχώς μόνο μια φορά είχα ανεβασμένο ζαχαρο που σας είχα γράψει και τώρα έντονη  στα ουρά ++...μου είπε να κάνω ξανά τώρα ο γιατρός εξετάσεις για να δούμε....αγχώθηκα λιγάκι αλλά προσπαθώ να  κάνω υπομονή μέχρι να πάρω τα αποτελέσματα....έχω και έναν περίεργο πόνο στον υπέρηχο κάποιες φορές που δεν το είχα ξανά νιώσει...ο γιατρός δεν ανησυχεί βέβαια....την προηγούμενη φορά ποναγα στο σημείο που ήταν το κεφάλι του μωρού τώρα ποναγα στην κοιλιά του...ελπίζω να μην είναι κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Starrr100% σίγουρο ο οαεδ δεν δέχεται ραντεβού. Κανείς όλες  τις αιτήσεις ηλεκτρονικά..εαν χρειάζεται κάποιο επιπλέον έγγραφο σου στέλνουν μέιλ. Εκεί δεν πας σίγουρα .Μ εμια αναζήτηση κ οαεδ κ ίκα βρίσκεις τα δικαιολογητικά. Κ οαεδ τα χαρτιά που ζητάει είναι στάνταρ το ΙΚΑ αλλάζει λιγάκι από περιοχή σε περιοχή. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...