Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@Liiida νομίζω ότι είναι το μωρό αυτό που λες...το έντερο όσο να ναι μεταφέρθηκε λίγο κ θα το καταλάβαινες..από τη στιγμή που σου έκανε εντύπωση, θεωρώ πως είναι το μωρό 🤩🤩

Για το καρότσι θα συμφωνήσω κ εγώ να πάρετε χώρια το αυγό.. δυστυχώς τότε δεν το είχα ψάξει τόσο πολύ και ναι μεν το πήρα χώρια αλλά δεν κοίταξα crash test και τέτοια γιατί όλοι μου έλεγαν θα το χρησιμοποιήσω λίγο και να μη δώσω λεφτά και χαζά τέτοια!! Για έναν χρόνο το είχα..   Μετά που ενημερώθηκα  παραπάνω πήρα πολύ καλό κάθισμα στο επόμενο επίπεδο!! Μακάρι να τα ήξερα από πριν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

@Smurf88 δεν το έχω ψάξει ακόμα, αλλά δε γίνεται να πάρω εξ αρχής ένα που να καλύπτει μέχρι 4 ετών πχ?

Αν θυμάμαι καλά το πρώτο πρέπει να είναι το αυγό και μετά παίρνεις άλλο που είναι μέχρι 4 και με ανάποδη φορά..θα βλέπεις και τις καμπύλες ανάπτυξης του μωρού να δεις τι σας ταιριάζει γιατί τα περισσότερα είναι με βάση το βάρος αλλά και το ύψος...αν βρεις αυτή την ομάδα στο fb θα μάθεις παρά πολλά..έχει αρχεία και ερωτήσεις από άλλες κοπέλες που θα σε καλύψουν.. σίγουρα έχει και τέτοια που λες αλλά νομίζω ότι τα άλλα είναι πιο ασφαλή..δε θέλω να σου πω όμως καμία χαζομάρα γιατί δεν τα θυμάμαι κ εγώ πολύ καλά 🙄🙄

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ έχω δει αυτά που προσαρμόζονται από νεογέννητο μέχρι 36 κιλά. Δεν είναι καλά; Το αν έχει περάσει από crash test που λέτε το γράφει στα χαρακτηριστικά όταν πας να το αγοράσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

@Smurf88 δεν το έχω ψάξει ακόμα, αλλά δε γίνεται να πάρω εξ αρχής ένα που να καλύπτει μέχρι 4 ετών πχ?

μμμ δεν ξερω σιγουρα σε αυτο.εγω ειχα απι την αρχη το αυγό που πας μεχρι 6 μηνων κ κάτι αναλογα το ύψος του παιδιού.μετα πηρα αλλα που ειναι απο 0-3 με 4  αν δεν κάνω λαθος παλι ειναι κ με το βάρος .αυτό ειδικά με βολεψε γιατι καθε επόμενο παιδι μπορούσα να το βάλω κ στο 0 προσαρμοζοντας το.βοκευει δλδ οταν εχει 2 παιδια κ πανω ή σκοπεύεις να κάνεις  εγω ειμαι στο 4ο τωρα γιαυτο στο λέω.τωρα μονο στον μεγάλο πηρα στην ουσία καινούργιο πιο μεγάλο αλλα επειδη ειναι 8 κ ψηλός δεν θα χρειαστεί για πολυ ακομα.θα έχουν μετα τα 3 μονο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ως προς τα καθησματα η πιο ασφαλής επιλογή είναι αβγό και όχι όλα σε ένα. Σίγουρα δεν είναι η πιο οικονομική... Στην ομάδα υπάρχουν άτομα που μπορούν να βοηθήσουν. Όχι ότι δεν υπάρχουν τα πάντα στο ίντερνετ αλλά καμία φορά δεν ξέρουμε και τι να ψάξουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Ως προς τα καθησματα η πιο ασφαλής επιλογή είναι αβγό και όχι όλα σε ένα. Σίγουρα δεν είναι η πιο οικονομική... Στην ομάδα υπάρχουν άτομα που μπορούν να βοηθήσουν. Όχι ότι δεν υπάρχουν τα πάντα στο ίντερνετ αλλά καμία φορά δεν ξέρουμε και τι να ψάξουμε...

Πώς λέγεται αυτή η ομάδα στο Facebook? Σίγουρα σε κάποια πράγματα κοιτάς και το οικονομικό κομμάτι, αλλά νομίζω σε αυτό τουλάχιστον θα εστιάσω στην ασφάλεια. Φυσικά είναι νωρίς ακόμα αλλά όταν με το καλό θα έρθει έχουμε μια ώρα δρόμο από το μαιευτήριο στο σπίτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η eleni5525 είπε:

Μπορεί να είναι και το μωρό, μπορεί καμία μικρή κράμπα. Υπομονή κορίτσι εγώ σήμερα 19 και 6 μέρες και την τελευταία βδομάδα μπορώ να πω ότι μάλλον το αισθάνομαι το μωρό. Δεν είμαι ακόμα σίγουρη

Χαίρεται! 19 + 4 μέρες εγώ και πραγματικά είναι μέρες που το νιώθω ξεκάθαρα και είναι μέρες που το χάνω τελείως και παρακαλώ για ένα σημάδι 😂 Το παθαίνεις κι εσύ αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια έχετε κάνει σφράγισμα κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης; 

Όχι δεν έχει τύχει να κάνω αλλά είμαι βοηθός οδοντιατρου και μπορώ να σου πω ότι γίνεται κανονικά σφράγισμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης(αν είχες κάποιον ενδοιασμό). Απλά είναι απαραίτητο να ενημερώσεις το γιατρό σου! Ακόμα και σε περίπτωση τοπικής αναισθησίας δεν υπάρχει πρόβλημα, χορηγείται αναισθησία που δεν περιέχει αγγειοσυσπαστικο. Γενικά είναι ασφαλές 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια έχετε κάνει σφράγισμα κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης; 

Εγω εκανα οταν ημουν 2-2,5 μηνων. Ενημερωσα κατευθειαν την οδοντιατρο κ ετσι οτι χρησιμοποιησε ηταν καταλληλο για την εγκυμοσυνη. Ειχα ρωτησει πρωτα κ τη γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να το κανω γτ λογο εγκυμοσυνης χαλανε πιο ευκολα τα δοντια κ δε θελουμε με τιποτα να προχωρήσει σε μολυνση. Οποτε δεν υπαρχει θεμα απλα ενημερωνεις τον οδοντιατρο σου κ πας να το κανεις οσο πιο συντομα μπορεις και ολα καλα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Νίναα είπε:

Χαίρεται! 19 + 4 μέρες εγώ και πραγματικά είναι μέρες που το νιώθω ξεκάθαρα και είναι μέρες που το χάνω τελείως και παρακαλώ για ένα σημάδι 😂 Το παθαίνεις κι εσύ αυτό; 

Καλημέρα ναι μια απ τα ίδια, στην αρχή το ένιωσα μια φορά κάτι χαράματα που ξύπνησα, μετά μια δύο μέρες σχεδόν τίποτα, μετά ξανά μια φορά και την υπόλοιπη μέρα τίποτα... Ε σιγά σιγά άρχισα κάθε μέρα και κάτι παραπάνω να νιώθω. Αλλά και πάλι κάνει μεγάλα διαλείμματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Πώς λέγεται αυτή η ομάδα στο Facebook? Σίγουρα σε κάποια πράγματα κοιτάς και το οικονομικό κομμάτι, αλλά νομίζω σε αυτό τουλάχιστον θα εστιάσω στην ασφάλεια. Φυσικά είναι νωρίς ακόμα αλλά όταν με το καλό θα έρθει έχουμε μια ώρα δρόμο από το μαιευτήριο στο σπίτι. 

Παιδί και οδική ασφάλεια λέγεται η ομάδα...το καλύτερο είναι να αλλάξει το παιδί 3 καθίσματα..το αυγό που είναι μέχρι 12 ή 18 κιλά ( στην μικρή μου πήρα μέχρι 18 και  επειδή ήταν αδυνατουλα την είχα μέχρι τον χρόνο περίπου), το επόμενο που είναι μέχρι τα 4 χρόνια περίπου, ανάλογα πάλι με την ανάπτυξη και το τελευταίο που κ πάλι εξαρτάται το μέχρι πότε..η ανηψια μου που ήταν ψηλή το είχε μέχρι τα 8 περίπου..όπως λέει η έμπειρη @ζουζουνα* όταν με το καλό θα έρθει κ άλλο ή άλλα από πίσω, τα προσαρμόζεις ανάλογα..απλά στην αρχή του αυγό αγκαλιάζει καλύτερα από κάποια που λένε από 0-24 ή 36..σ αυτά είναι καλύτερα μετά το 6μηνο που θα μπορεί να στηρίζεται καλύτερα το μωράκι..

περιμένω κ εγώ να γεννηθεί με το καλό η μικρή για να δω πως θα είναι η ανάπτυξη για να δω πως θα τα προσαρμόσω μετά το αυγό.. πιστεύω ότι θα μας πιάσει το ύψος στη μεγάλη πριν τα 4 ή κοντά στα 4 αλλά η μικρή θα χρειαστεί νωρίτερα να αλλάξει οπότε είμαι λίγο μπερδεμένη στο τι θα κάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Κορίτσια κι εγώ έχω δει αυτά που προσαρμόζονται από νεογέννητο μέχρι 36 κιλά. Δεν είναι καλά; Το αν έχει περάσει από crash test που λέτε το γράφει στα χαρακτηριστικά όταν πας να το αγοράσεις;

Απάντησε η @Smurf88.. Θέλεις αυγο αποκλειστικά, είναι το μοναδικό που κάνει για νεογέννητο ...υπάρχουν πιστοποιημενοι φορείς που περνάνε συνέχεια τα καθίσματα crash test.. Googlarete και θα βρείτε φορείς ή μπείτε στην ομάδα που έβαλαν πιο κάτω για να μάθετε ακόμα περισσοτερα. Για παράδειγμα μπείτε στο adac.. Έχει αναρτήσει καθίσματα που πέρασαν τεστ τον Οκτώβριο,πολυ πρόσφατα.. Μπείτε στην ομάδα κ θα μάθετε πολλά!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema @Smurf88 έλεγα ότι δε θα ψάξω ακόμα αλλά τελικά έψαξα 🤣 Τα cybex φαίνονται πολύ καλά (για μισό νεφρό που κοστίζουν αυτό έλειπε!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα 28/12 έκανα αυχενική διαφάνεια στις 4/1 έδωσα αίμα για να σταλεί στην Αμερική το λεγόμενο NIPT για τις τρισωμιες σήμερα πήγα και ξανά έδωσα αίμα γτ δεν μπόρεσαν να βγάλουν αποτέλεσμα και έπρεπε να το επαναλάβουμε έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η eleni5525 είπε:

Καλημέρα ναι μια απ τα ίδια, στην αρχή το ένιωσα μια φορά κάτι χαράματα που ξύπνησα, μετά μια δύο μέρες σχεδόν τίποτα, μετά ξανά μια φορά και την υπόλοιπη μέρα τίποτα... Ε σιγά σιγά άρχισα κάθε μέρα και κάτι παραπάνω να νιώθω. Αλλά και πάλι κάνει μεγάλα διαλείμματα

Και σε μένα τα ίδια! Εντάξει δεν είμαι μόνη τελικά😂 Τι ανακούφιση🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Liiida είπε:

@Tweema @Smurf88 έλεγα ότι δε θα ψάξω ακόμα αλλά τελικά έψαξα 🤣 Τα cybex φαίνονται πολύ καλά (για μισό νεφρό που κοστίζουν αυτό έλειπε!)

Είναι καλά!! Εχει κ αυγο με πολύ καλή βαθμολογία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 28/12 έκανα αυχενική διαφάνεια στις 4/1 έδωσα αίμα για να σταλεί στην Αμερική το λεγόμενο NIPT για τις τρισωμιες σήμερα πήγα και ξανά έδωσα αίμα γτ δεν μπόρεσαν να βγάλουν αποτέλεσμα και έπρεπε να το επαναλάβουμε έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Που το έκανες αν επιτρέπεται;; το έκανες γιατί υπήρχε θέμα θέμα ή έτσι απλά να είσαι σίγουρη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 28/12 έκανα αυχενική διαφάνεια στις 4/1 έδωσα αίμα για να σταλεί στην Αμερική το λεγόμενο NIPT για τις τρισωμιες σήμερα πήγα και ξανά έδωσα αίμα γτ δεν μπόρεσαν να βγάλουν αποτέλεσμα και έπρεπε να το επαναλάβουμε έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Μήπως παίρνεις αντιπηκτική αγωγή;; Γιατί από όσο ξέρω σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να συμβεί αυτό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γύρισα από τον υπέρηχο.. Όλα καλά.. Είδαμε με σιγουριά ότι είναι αγόρι.. Δεν καθόταν σε μια μεριά... Ολο γύριζε. Το μόνο που με άγχωσε είναι ότι μου είπε ότι η κοιλίτσα είναι 17 εβδομάδων στις μετρήσεις ενώ εγώ είμαι 16 και 4.. Μου είπε βέβαια ότι είναι φυσιολογικο και ότι ακόμα υπάρχουν διάφορες στις μετρήσεις. Όμως εμένα μου έκατσε λίγο.. Σας έχει τύχει;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Που το έκανες αν επιτρέπεται;; το έκανες γιατί υπήρχε θέμα θέμα ή έτσι απλά να είσαι σίγουρη; 

Μένω Κατερίνη και το έκανα εδώ στο γιατρό που έκανα την αυχενική ο οποίος είναι πολύ καλός θέμα θέμα δεν υπήρχε απλώς δουλεύω σε κέντρο ΑΜΕΑ είπα να το ελέγξω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Smurf88 είπε:

Μήπως παίρνεις αντιπηκτική αγωγή;; Γιατί από όσο ξέρω σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να συμβεί αυτό..

Όχι δεν παίρνω αντιπηκτικά.... Ελπίζω αυτή τη φορά να βγει αποτέλεσμα γτ σήμερα έκλεισα την 17η εβδομάδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...