Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@Tweema ε ναι ο δικός σου είναι μεγάλος... Πολύ πιθανό να σταματούσε από μόνος.του άσχεταε την εγκυμοσύνη... Η δικιά.μου από την άλλη ακόμη το αποζητάει πολύ.... Για αυτό και δεν ήθελα να το κόψω. Από μόνη της δεν πιστεύω πως θα το έκοβε και δεν ήθελα να της το στερήσω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Καλημέρα κορίτσια! Ερώτηση: γύρω στην 16η-17η βδομάδα τί βάρος είναι νορμάλ να έχουμε πάρει? Η κοιλιά σε αυτή τη φάση φαίνεται πλέον?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ερώτηση: γύρω στην 16η-17η βδομάδα τί βάρος είναι νορμάλ να έχουμε πάρει? Η κοιλιά σε αυτή τη φάση φαίνεται πλέον?

Είναι όλα σχετικά. Έχει να κάνει αρχικά με το αρχικό σου βάρος. Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Στο πρώτο τρίμηνο ιδανικά δεν χρειάζεται να βάλεις καθόλου βάρος. Κάποιες λόγω συμπτωμάτων χάνουν κιόλας... Από εκεί και πέρα στο δεύτερο τρίμηνο βάζεις αλλά και πάλι ανάλογα το αρχικό. Πχ μια με πολλά κιλά μπορεί να κάνει διατροφή και να χάνει λίπος ενώ παίρνει όλα τα απαραίτητα... Οι πιο αυστηροί γιατροί σκέψου λένε έως δέκα σύνολο! Μη σου πω και 8... Ότι θέλει μέτρο σίγουρα θέλει αλλά πιο πολύ για ένα πιο εύκολο τοκετό και γενικότερα γρηγορότερη επαναφορά στο πριν... Πόσα έχεις πάρει;

Ως προς τη κοιλιά είναι σχετικά... Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με έβλεπες 7 μηνών και δεν ήμουν σίγουρη αν ήμουν έγκυος ή απλά είχα κοιλίτσα .. τώρα ενώ ακόμη δεν πήρα κιλά η κοιλιά πετάχτηκε αμέσως έστω και λίγο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ερώτηση: γύρω στην 16η-17η βδομάδα τί βάρος είναι νορμάλ να έχουμε πάρει? Η κοιλιά σε αυτή τη φάση φαίνεται πλέον?

Καλημέρα εγώ είμαι στην 11η ! Έχω διαβάσει ότι εκεί αρχίζει κ φαίνεται η κοιλίτσα κ είναι γύρω στα 3-4 κιλά π θα πρέπει να έχουμε πάρει. Εσύ πόσο είσαι?

Θα μας απαντήσουν και τα κορίτσια π ξέρουν βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια μπήκα 17η σήμερα. Έχω πάρει 1,5 κιλό κ κοιλιά δε θα το έλεγα ότι έχω, πιο πολύ μοιάζει σαν φούσκωμα από χθεσινοβραδινή κραιπάλη 🤣 Επειδή δεν έχω αρχίσει να νιώθω το μωρό, χωρίς κιλά και κοιλιά δυσκολεύομαι να νιώσω έγκυος, γι αυτό σας ρωτάω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα εγώ είμαι στην 11η ! Έχω διαβάσει ότι εκεί αρχίζει κ φαίνεται η κοιλίτσα κ είναι γύρω στα 3-4 κιλά π θα πρέπει να έχουμε πάρει. Εσύ πόσο είσαι?

Θα μας απαντήσουν και τα κορίτσια π ξέρουν βέβαια.

Θεωρώ ότι είναι πολλά 4κιλακια γιατί στην ουσία δε ζυγίζει κάτι το έμβρυο μέχρι εκείνη την εβδομάδα. Γιατί στην ουσία είναι στον 3ο μήνα στην 11η.. είναι καθαρά φαγητό δλδ. Βέβαια κάθε κοπέλα είναι διαφορετική. Εγώ σε δίδυμη κύηση έχω πάρει 8 κιλά μπαίνω στον 7ο την άλλη βδομάδα κ πάλι ο γιατρός Μ είπε είναι πολλά κ να  προσέχω γιατί έφαγα τις γιορτές η αλήθεια είναι.. κ από κοιλιά όχι κάτι το τρελό προς το παρόν.. ελέγχεται δλδ κ είμαι στην 26η. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Θεωρώ ότι είναι πολλά 4κιλακια γιατί στην ουσία δε ζυγίζει κάτι το έμβρυο μέχρι εκείνη την εβδομάδα. Γιατί στην ουσία είναι στον 3ο μήνα στην 11η.. είναι καθαρά φαγητό δλδ. Βέβαια κάθε κοπέλα είναι διαφορετική. Εγώ σε δίδυμη κύηση έχω πάρει 8 κιλά μπαίνω στον 7ο την άλλη βδομάδα κ πάλι ο γιατρός Μ είπε είναι πολλά κ να  προσέχω γιατί έφαγα τις γιορτές η αλήθεια είναι.. κ από κοιλιά όχι κάτι το τρελό προς το παρόν.. ελέγχεται δλδ κ είμαι στην 26η. 

4 κιλα εννοώ μέχρι τη 16 -17η π γράφει η κοπέλα. Όχι ότι έχω βαλει εγώ τώρα μεχρι την 11η

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εγώ κορίτσια μπήκα 17η σήμερα. Έχω πάρει 1,5 κιλό κ κοιλιά δε θα το έλεγα ότι έχω, πιο πολύ μοιάζει σαν φούσκωμα από χθεσινοβραδινή κραιπάλη 🤣 Επειδή δεν έχω αρχίσει να νιώθω το μωρό, χωρίς κιλά και κοιλιά δυσκολεύομαι να νιώσω έγκυος, γι αυτό σας ρωτάω..

Εγώ σήμερα είμαι 15η ακριβώς δλδ μπαίνω 16. Έχω πάρει 1.600.

Γενικά όμως έχω σκαμπανευασματα μια με δείχνει 2. 5 πάνω. Έχω δει μέχρι και 3.. Αλλά τις τελευταίες μέρες είμαι στο 1.5. Κάνω βέβαια πιο σωστή διατροφή. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ σήμερα είμαι 15η ακριβώς δλδ μπαίνω 16. Έχω πάρει 1.600.

Γενικά όμως έχω σκαμπανευασματα μια με δείχνει 2. 5 πάνω. Έχω δει μέχρι και 3.. Αλλά τις τελευταίες μέρες είμαι στο 1.5. Κάνω βέβαια πιο σωστή διατροφή. 

 

Είναι η κατάκρατηση γι αυτό..... Κ γω 14.5 εβδομάδες γύρω στο 1.5 κιλά έχω πάρει.. Στον πρώτο μου είχα πάρει ήδη τώρα 5 κιλά.... Κ φορούσα ήδη τζιν εγκυμοσύνης!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lactaki είπε:

Θεωρώ ότι είναι πολλά 4κιλακια γιατί στην ουσία δε ζυγίζει κάτι το έμβρυο μέχρι εκείνη την εβδομάδα. Γιατί στην ουσία είναι στον 3ο μήνα στην 11η.. είναι καθαρά φαγητό δλδ. Βέβαια κάθε κοπέλα είναι διαφορετική. Εγώ σε δίδυμη κύηση έχω πάρει 8 κιλά μπαίνω στον 7ο την άλλη βδομάδα κ πάλι ο γιατρός Μ είπε είναι πολλά κ να  προσέχω γιατί έφαγα τις γιορτές η αλήθεια είναι.. κ από κοιλιά όχι κάτι το τρελό προς το παρόν.. ελέγχεται δλδ κ είμαι στην 26η. 

Γεια σου.ειμαι και εγώ σε δίδυμη κύηση. Πιο μικρή βέβαια είμαι 12η εβδομάδα έχω χάσει 2 κιλα βέβαια γιατί τρώω λίγο δεν έχω και πολλή όρεξη. Μακάρι να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μου όπως η δική σου. Με έχουν τρομοκρατήσει σχόλια για δίδυμη κύηση ότι είναι δύσκολη και ταλαιπώρησε πιο πολύ. Βέβαια εγώ έως τώρα λέω δόξα τω Θεό είμαι σε καλό στάδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

7 κιλά είναι πολλά με δίδυμα στον 7ο??? Θα τρελαθούμε τελείως...

Αρα από αυτά που λέτε κορίτσια στα ίδιαείμαστε, περιορισμένα κιλά κ περιορισμένες κοιλιτσες!! 😁

Άλλη ερώτηση: τις τελευταίες μέρες έχω πολλά υγρά, σε φάση σερβιετάκι. Άοσμα ευτυχώς κ γαλακτερά σε χρώμα. Απόψεις-εμπειρίες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Γεια σου.ειμαι και εγώ σε δίδυμη κύηση. Πιο μικρή βέβαια είμαι 12η εβδομάδα έχω χάσει 2 κιλα βέβαια γιατί τρώω λίγο δεν έχω και πολλή όρεξη. Μακάρι να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μου όπως η δική σου. Με έχουν τρομοκρατήσει σχόλια για δίδυμη κύηση ότι είναι δύσκολη και ταλαιπώρησε πιο πολύ. Βέβαια εγώ έως τώρα λέω δόξα τω Θεό είμαι σε καλό στάδιο.

Κ εγώ δε τρώω ούτε κρέας ούτε ψάρι. Κ φαγητά λιγοστά κ λίγο... Αλλά μπήκαν λίγα... Όλα αυτά είναι κατά κρατήσεις. Μην φοβάστε τα κιλά. Θα χαθούν!!! Στο τρίμηνο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

7 κιλά είναι πολλά με δίδυμα στον 7ο??? Θα τρελαθούμε τελείως...

Αρα από αυτά που λέτε κορίτσια στα ίδιαείμαστε, περιορισμένα κιλά κ περιορισμένες κοιλιτσες!! 😁

Άλλη ερώτηση: τις τελευταίες μέρες έχω πολλά υγρά, σε φάση σερβιετάκι. Άοσμα ευτυχώς κ γαλακτερά σε χρώμα. Απόψεις-εμπειρίες??

Κ εγώ στο πρώτο μου συνεχώς με σερβιετακι ήμουν..... Μόνο εάν μυρίζουν η αλλάξει η όψη θα ενημερώσεις τον γιατρό σου να σου κάνει μια καλλιέργεια!!!. Μην ανησυχείς!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Κ εγώ στο πρώτο μου συνεχώς με σερβιετακι ήμουν..... Μόνο εάν μυρίζουν η αλλάξει η όψη θα ενημερώσεις τον γιατρό σου να σου κάνει μια καλλιέργεια!!!. Μην ανησυχείς!! 

Βασικά αυτό που με ανησύχησε σε συνδυασμό με τα υγρά είναι ότι είχαμε επαφή με τον σύντροφό μου κ είχα πολύ έντονη ενόχληση, σαν ερεθισμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Βασικά αυτό που με ανησύχησε σε συνδυασμό με τα υγρά είναι ότι είχαμε επαφή με τον σύντροφό μου κ είχα πολύ έντονη ενόχληση, σαν ερεθισμό...

Παρακολουθήσε το. Κ αν κάτι σε ανησυχεί πάρε κ ένα τηλ τον γιατρό σου. Αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό κοπέλα μου!!!!. 💟

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για πείτε μας βρε κορίτσια εσείς.που περιμένετε δίδυμα το μυστικό... Να το εφαρμόσω την επόμενη φορά :) :)

ΠΕΡΑ από τη πλάκα.οαντως είτε δίδυμα είτε ένα κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Μην αγχώνεστε από αυτά που ακούτε και προσπαθήστε να απολαύσετε τη περίοδο γιατί περνάει γρήγορα.. 

για τα κιλά ο γενικός κανόνας όσο λιγότερα τόσο καλύτερα, αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ. Έχοντας βέβαια μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Παρακολουθήσε το. Κ αν κάτι σε ανησυχεί πάρε κ ένα τηλ τον γιατρό σου. Αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό κοπέλα μου!!!!. 💟

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το παρακολουθήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

4 κιλα εννοώ μέχρι τη 16 -17η π γράφει η κοπέλα. Όχι ότι έχω βαλει εγώ τώρα μεχρι την 11η

 

Ααααα χαχα σόρρυ λάθος κατάλαβα💕 εεε πάλι πολλά τα λες στον 4ο μήνα. Γερές να μαστε μωρέ κ εμείς κ τα μωρά μας , κ θα τα χάσουμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mariamp είπε:

Γεια σου.ειμαι και εγώ σε δίδυμη κύηση. Πιο μικρή βέβαια είμαι 12η εβδομάδα έχω χάσει 2 κιλα βέβαια γιατί τρώω λίγο δεν έχω και πολλή όρεξη. Μακάρι να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μου όπως η δική σου. Με έχουν τρομοκρατήσει σχόλια για δίδυμη κύηση ότι είναι δύσκολη και ταλαιπώρησε πιο πολύ. Βέβαια εγώ έως τώρα λέω δόξα τω Θεό είμαι σε καλό στάδιο.

Να μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε.. σίγουρα θέλει προσοχή αλλά κ με ένα μωράκι πάλι θα προσέχαμε.. εντάξει θεωρούνται υψηλού κινδύνου κυήσεις αλλα όλα θα γίνουν... Δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχουμε θέματα.. κ εγώ το πρώτο διάστημα έχασα 4κιλα από εμετούς.. μετά της 13η συνήλθα.. 😇👶👶 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Για πείτε μας βρε κορίτσια εσείς.που περιμένετε δίδυμα το μυστικό... Να το εφαρμόσω την επόμενη φορά :) :)

ΠΕΡΑ από τη πλάκα.οαντως είτε δίδυμα είτε ένα κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Μην αγχώνεστε από αυτά που ακούτε και προσπαθήστε να απολαύσετε τη περίοδο γιατί περνάει γρήγορα.. 

για τα κιλά ο γενικός κανόνας όσο λιγότερα τόσο καλύτερα, αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ. Έχοντας βέβαια μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή

Χαχα τι μυστικό τ έχω αλλάξει τα φώτα.. δε μπορώ να πω ότι πρόσεχα ιδιαίτερα με μικρά κ συχνά γεύματα ας πούμε.. γλυκά καθόλου αλλά δε τα ήθελα κιόλας. Στις γιορτές όμως έφαγα κ τούρτα κ τσουρέκι χαχα!! Κ απέξω παραγγέλναμε. Απλά το κακό είναι ότι οταν έτρωγα πίτογυρο η πίτσα 🍕 εμενε το κιλακι..τέλος 5ου αρχές 6ου μου άνοιξε η όρεξη το μεσημέρι κυρίως .. τώρα έχω ηρεμήσει.. 

απ' τη Δευτέρα που Μ είπε ο γιατρός να προσέχω ,κάνω  πιο μικρές μερίδες το μεσημέρι, περισσοτερα φρούτα κτλ.. είμαι 68δλδ τώρα αλλά με φοβίζει που λένε όλοι ότι παίρνουμε τα περισσότερα 7ο 8ο χαχα για να δούμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ρε κορίτσια γενικά νιώθετε έγκυες;;; εγώ τίποτα και αγχώνομαι 

ΤΙ ΠΟ ΤΑ !!!!! Το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Ααααα χαχα σόρρυ λάθος κατάλαβα💕 εεε πάλι πολλά τα λες στον 4ο μήνα. Γερές να μαστε μωρέ κ εμείς κ τα μωρά μας , κ θα τα χάσουμε.. 

Αχαχα ναι σίγουρα. Ένα βιβλίο έχω για;στην εγκυμοσύνη και γράφει διάφορα γι'αυτό το είπα. Βέβαια είναι όλα σχετικά.

Να είναι γερά τα μωράκια μας κ όλα τα άλλα... Πάνε κ έρχονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Ρε κορίτσια γενικά νιώθετε έγκυες;;; εγώ τίποτα και αγχώνομαι 

Εμένα φαίνεται πλέον!!!!. Το νιώθω κιόλας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ ζυγιστηκα όταν μπήκα στον 5ο και είχα πάρει 2,7 κιλά αλλά σκεφτείτε ότι ένα μήνα πριν ήμουν συν 1,5 κιλό.. δηλαδή έβαλα ολόκληρο κιλό κ κάτι παραπάνω σε ένα μήνα.. βέβαια ήταν κ οι γιορτές στη μέση 🤪🤪 από κοιλιά έχω μπορώ να πω αλλά μάλλον μόνο εγώ κ όσοι με ξέρουν καλά το καταλαβαίνουν, γιατί χθες η κοπέλα στο ιατρείο μου είπε ότι δε φαίνομαι καθόλου..για μένα είναι μεγάλη γιατί δεν είχα πριν, είναι κ η δεύτερη εγκυμοσύνη.. πολλές φορές μέσα στην ημέρα ξεχνάω ότι είμαι έγκυος 🤰🤰 παρόλα αυτά, ένιωσα 2 φορές στο άσχετο ένα μικρό πέτρωμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...