Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια σε ποια εβδομαδα θα κάνετε την β επιπέδου; 

Νομίζω θα είμαι 22+3..αρχές Φεβρουαρίου έκλεισα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια σε ποια εβδομαδα θα κάνετε την β επιπέδου; 

22+1..

Πήγα σήμερα στον γιατρό κ ήταν 3 μέρες μεγαλύτερο. Με επιφύλαξη είπε κορίτσι. Δεν καθόταν με τίποτα όλο κινούνταν κ είχε κ συνέχεια σταυροποδι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina ανωδυνου τοκετού αλλά αναφέρονται στο κομμάτι του θηλασμού. Από εκεί και πέρα εγώ πιστεύω αν κάποια θέλει να ενημερωθεί για τον θηλασμό(καλύτερα τώρα παρά αφού γεννήσει και μπορεί να γίνουν λάθη) να μπει στην ομάδα που είπα στο φμπ. Διαβάζοντας τα αρχεία αλλά και προβλήματα που ανεβάζουν πρωτομαννες και γενικά μαθαίνεις πολλά. Αυτά τουλάχιστον από τη προσωπική μου εμπειρία από τη πρώτη μου κόρη.  Αν κάποια αγχωθει πολύ μπορεί από την ομάδα να βρει συστάσεις για σύμβουλο θηλασμού που θα τη φέρει στο σπίτι πριν ή μετά τη γέννα για λεπτομέρειες από κοντά. Είναι και αυτό μια καλή ιδέα...

Εγώ θα κλείσω αυχενική αρχές Φεβρουαρίου και δεν μπορώ να περιμένω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tweema είπε:

22+1..

Πήγα σήμερα στον γιατρό κ ήταν 3 μέρες μεγαλύτερο. Με επιφύλαξη είπε κορίτσι. Δεν καθόταν με τίποτα όλο κινούνταν κ είχε κ συνέχεια σταυροποδι. 

Κορίτσι δε σου είχε πει και στην αυχενική;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσι δε σου είχε πει και στην αυχενική;; 

Ναι κορίτσι.. Αλλά όλα τα περιμένω @Clairy....Μια φίλη έκανε προχθές β επιπέδου, στην αυχενικη της είπαν αγόρι όχι όμως 100% κ τελικά έγινε κοριτσάκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ναι κορίτσι.. Αλλά όλα τα περιμένω @Clairy....Μια φίλη έκανε προχθές β επιπέδου, στην αυχενικη της είπαν αγόρι όχι όμως 100% κ τελικά έγινε κοριτσάκι. 

😂😂😂  Καλά υπάρχουν και χειρότερα. Στην ξαδέλφη μου πριν 9 χρόνια της έλεγαν κορίτσι σε όλους τους υπερηχους και στο μαιευτήριο της είπαν να σας ζήσει το αγοράκι σας.. Και μείναμε όλοι κάγκελο 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. 

Θα συμφωνήσω με την @AlKate.. Εαν θέλετε να θηλάσετε αποκλειστικά , θα θηλάσετε σίγουρα εφόσον ενημερωθείτε τώρα..δεν είναι εύκολος δρόμος σε συνδιασμο το πρώτο καιρό που κ εμάς οι δικές μας ορμόνες έχουν πολλά σκαμπανεβασματα.από την άλλη αν δε θέλετε ή δεν σας νοιάζει δικαίωμα σας κ πάλι. 

Εγώ μπήκα σε ομάδα θηλασμου όταν ήμουν 3 μηνών έγκυος στον μικρό. Μέχρι τότε ειλικρινά σας μιλάω δεν ήξερα τι ήταν θηλασμός. Διάβασα οοοολα τα αρχεία, αποθήκευσα φωτογραφίες διάβαζα εμπειρίες κ απορίες  από άλλες κοπέλες. 4 χρόνια θα κλείναμε σήμερα, δεν έχει ούτε μήνα που σταμάτησε να θηλάζει. Για μια στιγμή πέρασε από το μυαλό μου ωχ θεε μου δεν θα σταματήσει θα κάνω tandem κ φρίκαρα. Αλλά το έβλεπα είχε κοπεί το γάλα (λόγω εγκυμοσύνης) ο μικρούλης όμως μιυ έλεγε έχει πολυ(ψεμααα) μάλλον κ ο ίδιος δεν ήθελε να το πιστέψει. Δεν σας κρύβω όμως ότι τον τελευταίο χρόνο δεν αντέχα άλλο το agitation είχε βαρέσει κόκκινο. Κ επίσης κ οι πρωτοι μήνες μας με κούρασαν πάρα πολύ, δεν κοιμόμουν καθόλου ούτε κ εκείνος βέβαια είχε πολλούς κολικούς. Αλλά δεν το έβαλα κάτω γιατί  με βοήθησαν στην ομάδα πάρα πολύ. Όσες θέλετε ενημερωθείτε. 

@AlKateπόσο είναι το παιδί σου;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

😂😂😂  Καλά υπάρχουν και χειρότερα. Στην ξαδέλφη μου πριν 9 χρόνια της έλεγαν κορίτσι σε όλους τους υπερηχους και στο μαιευτήριο της είπαν να σας ζήσει το αγοράκι σας.. Και μείναμε όλοι κάγκελο 😂

😂😂😂Εντάξει ρε συ όμως είναι φρίκη αυτό. Φαντάζομαι είχα αγοράσει πολλά ροζ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

😂😂😂Εντάξει ρε συ όμως είναι φρίκη αυτό. Φαντάζομαι είχα αγοράσει πολλά ροζ; 

Ειχαν πάρει ναι 😂 

Αυτή η ομάδα στο φβ που λέτε με τον θηλασμό πως λέγεται;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ειχαν πάρει ναι 😂 

Αυτή η ομάδα στο φβ που λέτε με τον θηλασμό πως λέγεται;; 

Νομίζω ότι λένε το Μητρικος Θηλασμος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

😂😂😂Εντάξει ρε συ όμως είναι φρίκη αυτό. Φαντάζομαι είχα αγοράσει πολλά ροζ; 

Γι αυτό εγώ λέω....ρουχαλάκια από τον 7ο και όλα τα άλλα ουδέτερα σε χρώμα 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Γι αυτό εγώ λέω....ρουχαλάκια από τον 7ο και όλα τα άλλα ουδέτερα σε χρώμα 🤣🤣🤣

Ναιιιι σίγουρα.. 

Άλλη ομάδα είναι όχι μητρικός θηλασμός. 

https://www.facebook.com/groups/Attiki.Thilasmos/?ref=share

Εδώ μπαίνουν μόνο όσες μενουν Αττική. Η κάθε πόλη έχει δική της ομάδα. 

Αν δεν σας βάλουν σε μερικές μέρες στείλτε μου μήνυμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ναιιιι σίγουρα.. 

Άλλη ομάδα είναι όχι μητρικός θηλασμός. 

https://www.facebook.com/groups/Attiki.Thilasmos/?ref=share

Εδώ μπαίνουν μόνο όσες μενουν Αττική. Η κάθε πόλη έχει δική της ομάδα. 

Αν δεν σας βάλουν σε μερικές μέρες στείλτε μου μήνυμα..

Εγώ που δεν είμαι Αττική δεν μπορώ να μπω να ενημερωθώ; Εδώ δεν έχουμε τέτοιες ομάδες και θέλω να θηλάζω αποκλειστικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εγώ που δεν είμαι Αττική δεν μπορώ να μπω να ενημερωθώ; Εδώ δεν έχουμε τέτοιες ομάδες και θέλω να θηλάζω αποκλειστικά. 

Αν είσαι από Θεσσαλονίκη έχει αντίστοιχη ομάδα και εκεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείτε να μπείτε στην Αττική και μετά από εκεί να βρείτε και τη τοπική σας ομάδα. Νομίζω όμως ότι όταν προσπάθησει κάποιος να συμμετέχει του βγάζει κάποιες ερωτήσεις οπότε προσοχή να τις απαντήσετε για να σας δεχτούν. 

@Tweema 20 μηνών είναι.πλεον η μικρή και συνεχίζουμε... Ακόμη έχω γάλα. Πώς θα πάει δεν ξέρω αλλά ιδανικά δεν θα ήθελα να διακοψω λόγω της εγκυμοσύνης. Θα ήθελα ιδανικά να το κάνει όταν θα είναι έτοιμη... Εξάλλου αν και δύσκολο φοβάμαι πως θα είναι, πιστεύω ότι ο θηλασμός θα της δώσει και επιβεβαίωση και γενικα θα τη βοηθήσει τον πρώτο καιρό που θα αλλάξει ο κόσμος της με την έλευση του καινούριου μωρού.

Ο θηλασμός είναι.κατι.το φυσιολογικό. Πριν μείνω έγκυος δεν το είχα πολυσκεφτει αλλά το θεωρούσα λογικό να θηλάσω. Την ομάδα αυτή τη βρήκα αφού γέννησα και με.βοηθησε πολύ. Μακάρι να την είχα βρει και νωρίτερα. Δεν είναι απαραίτητο να δυσκολευτεί κάποια να θηλάσει, ούτε αναμενόμενο να έχει θέματα.. αλλά δυστυχώς επειδή έχει χαθεί κάτι τόσο βασικό( γιατί ναι βασικό.ειναι, και μόνο θετικά έχει να προσφέρει στη μητέρα και στο παιδί) δεν υπάρχει η γνώση. Βασικά.οχι.μονο.δεν υπάρχει γνώση αλλά αντίθετα πολλοί(και μέσα σε αυτούς δυστυχώς και επαγγελματίες υγείας-παιδιατροι και γυναικολόγοι- που στη τελική αυτούς σκεφτόμαστε να ρωτήσουμε) δεν ξέρουν ή ακόμη χειρότερα λένε λάθος πράγματα με αποτέλεσμα να μην καταφέρει κάποια.μαμα επειδή πονούσε ή δεν είχε αρκετό γάλα.... Για αυτό και εγώ λεω όσες θέλετε τώρα που είναι νωρίς και πιο εύκολο διαβάστε. Ο θηλασμός είναι κάτι το οποίο μόνο οφέλη έχει. Βέβαια αν και πόσο θα διαρκέσει εξαρτάται από τη μαμά. Το βασικό είναι η μαμά να νιώθει καλά με την επιλογή που κάνει για να είναι καλά και το παιδί.  Είτε αυτή η επιλογή είναι να θηλάσει λίγο, πολύ ή και καθόλου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Μπορείτε να μπείτε στην Αττική και μετά από εκεί να βρείτε και τη τοπική σας ομάδα. Νομίζω όμως ότι όταν προσπάθησει κάποιος να συμμετέχει του βγάζει κάποιες ερωτήσεις οπότε προσοχή να τις απαντήσετε για να σας δεχτούν. 

@Tweema 20 μηνών είναι.πλεον η μικρή και συνεχίζουμε... Ακόμη έχω γάλα. Πώς θα πάει δεν ξέρω αλλά ιδανικά δεν θα ήθελα να διακοψω λόγω της εγκυμοσύνης. Θα ήθελα ιδανικά να το κάνει όταν θα είναι έτοιμη... Εξάλλου αν και δύσκολο φοβάμαι πως θα είναι, πιστεύω ότι ο θηλασμός θα της δώσει και επιβεβαίωση και γενικα θα τη βοηθήσει τον πρώτο καιρό που θα αλλάξει ο κόσμος της με την έλευση του καινούριου μωρού.

Ο θηλασμός είναι.κατι.το φυσιολογικό. Πριν μείνω έγκυος δεν το είχα πολυσκεφτει αλλά το θεωρούσα λογικό να θηλάσω. Την ομάδα αυτή τη βρήκα αφού γέννησα και με.βοηθησε πολύ. Μακάρι να την είχα βρει και νωρίτερα. Δεν είναι απαραίτητο να δυσκολευτεί κάποια να θηλάσει, ούτε αναμενόμενο να έχει θέματα.. αλλά δυστυχώς επειδή έχει χαθεί κάτι τόσο βασικό( γιατί ναι βασικό.ειναι, και μόνο θετικά έχει να προσφέρει στη μητέρα και στο παιδί) δεν υπάρχει η γνώση. Βασικά.οχι.μονο.δεν υπάρχει γνώση αλλά αντίθετα πολλοί(και μέσα σε αυτούς δυστυχώς και επαγγελματίες υγείας-παιδιατροι και γυναικολόγοι- που στη τελική αυτούς σκεφτόμαστε να ρωτήσουμε) δεν ξέρουν ή ακόμη χειρότερα λένε λάθος πράγματα με αποτέλεσμα να μην καταφέρει κάποια.μαμα επειδή πονούσε ή δεν είχε αρκετό γάλα.... Για αυτό και εγώ λεω όσες θέλετε τώρα που είναι νωρίς και πιο εύκολο διαβάστε. Ο θηλασμός είναι κάτι το οποίο μόνο οφέλη έχει. Βέβαια αν και πόσο θα διαρκέσει εξαρτάται από τη μαμά. Το βασικό είναι η μαμά να νιώθει καλά με την επιλογή που κάνει για να είναι καλά και το παιδί.  Είτε αυτή η επιλογή είναι να θηλάσει λίγο, πολύ ή και καθόλου.

 

Τα λες εξαιρετικά! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Ναιιιι σίγουρα.. 

Άλλη ομάδα είναι όχι μητρικός θηλασμός. 

https://www.facebook.com/groups/Attiki.Thilasmos/?ref=share

Εδώ μπαίνουν μόνο όσες μενουν Αττική. Η κάθε πόλη έχει δική της ομάδα. 

Αν δεν σας βάλουν σε μερικές μέρες στείλτε μου μήνυμα..

Τέλεια έκανα αίτημα να μπω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια σε ποια εβδομαδα θα κάνετε την β επιπέδου; 

Τη Δευτέρα έχω β επιπέδου και θα είμαι 20+6..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Εγώ που δεν είμαι Αττική δεν μπορώ να μπω να ενημερωθώ; Εδώ δεν έχουμε τέτοιες ομάδες και θέλω να θηλάζω αποκλειστικά. 

Δες εδώ αν είσαι σε κάποια απο τις ακόλουθες πόλεις. Αν είσαι στείλε αίτημα αλλιώς στείλε μου ένα μήνυμα να ρωτήσω εγώ στην Αττική. Νομίζω πως αν δεν έχει η πόλη σου σε βάζουν αλλά δεν είμαι σίγουρη αυτή την στιγμή. 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3790236137673860&id=480862105277963

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lia5δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα κ σου απάντησα.. Χαίρομαι που βρήκες..

@AlKateσυμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ακριβώς τα ίδια λέω. Είναι μικρούλα μωρέ η δικιά σου. Εμενα ενταξει ειναι μεγάλος. Πιστεύω κ η εγκυμοσύνη να μην υπήρχε σιγά σιγά θ σταματούσε όχι βέβαια τώρα αλλά πιστεύω σε μερικούς μήνες θα απόθήλαζε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...