Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 40 λεπτά, ο/η ζουζουνα* είπε:

εγω παντως το έκανα της γρίπης παρόλο που δεν ήξερα ότι είμαι έγκυος.φυσικα ρώτησα την γυναικολόγο μου κ μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.ετσι κι αλλιως ειναι νεκρός ιός, οχι ζωντανός όπως πχ στην ιλαράς.στις αλλες 2 εγκυμοσύνες το ειχα κανει παλι χειμώνα δλδ θα ημουν  4ων με 5μηνων αντίστοιχα.στην 1η το έκανα αφου ειχα γεννήσει γιατι γεννησα 23 Δεκεμβρίου 

Και εγώ ακούω από όλους τους γυναικολόγους ότι πρέπει να το κάνουμε γιατί δε θα μπορούμε να πάρουμε φάρμακα σε περίπτωση που κολλήσουμε κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

2 μέρες όχι 2 εβδομάδες 🙄 

Σου είπε γιατί όχι;; 

Ο υπέρηχος έδειξε 2 μερες πριν..Εγω δεν είχα καταλάβει γιατί μετράμε απο την τελευταία περίοδο αφού ουσιαστικά δεν γίνεται τότε η σύλληψη για αυτό θεωρούσα ότι είναι 2 εβδομαδες απόκλιση 😋😋Αλλα οπως μου ειπε και η κοπέλα πιο πάνω θα φανεί και στην αυχενική..😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natasha24 είπε:

Ο υπέρηχος έδειξε 2 μερες πριν..Εγω δεν είχα καταλάβει γιατί μετράμε απο την τελευταία περίοδο αφού ουσιαστικά δεν γίνεται τότε η σύλληψη για αυτό θεωρούσα ότι είναι 2 εβδομαδες απόκλιση 😋😋Αλλα οπως μου ειπε και η κοπέλα πιο πάνω θα φανεί και στην αυχενική..😊

ναι μετραμε απο την τεπ απλα σε μεγάλους κύκλους που εγω πχ έχει τυχει σε κάποια εγκυμοσύνη μου να εκανα αργα ωορρηξια ειχα απόκλιση 2 εβδομάδες γιαυτο κ άλλαξε η πητ τοτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η ζουζουνα* είπε:

ναι μετραμε απο την τεπ απλα σε μεγάλους κύκλους που εγω πχ έχει τυχει σε κάποια εγκυμοσύνη μου να εκανα αργα ωορρηξια ειχα απόκλιση 2 εβδομάδες γιαυτο κ άλλαξε η πητ τοτε

Ααααα εγω ειχα 29ημερες κύκλο κι τελευταία ημερομηνία περιόδου 30/8 αρα δεν θα αλλάξει η ημερομηνία 6/6 που μου εχει δώσει δηλαδη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!

Πως είστε ;;;;

Εγώ δεν ξέρω αν φταίνε τα utrogestan αλλά σήμερα έχω απίστευτη ζαλάδα....εσάς (όσες παίρνετε) έχετε παρατηρήσει να σας πειράζει ;

Και κλασσικά το μόνο που θέλω να φάω είναι ρύζι!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια και απο εμενα!!

Λεω κι εγω να μπω στη παρεα σας,μιας και ειμαι περιπου 9 εβδομάδων..Εχω ΠΗΤ 18-06..

Οσον αφορα το εμβόλιο της γρίπης η δικη μου γυναικολόγος μου είπε ότι στο πρώτο τρίμηνο δεν χορηγει οποτε και την εμπιστεύτηκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Πως είστε ;;;;

Εγώ δεν ξέρω αν φταίνε τα utrogestan αλλά σήμερα έχω απίστευτη ζαλάδα....εσάς (όσες παίρνετε) έχετε παρατηρήσει να σας πειράζει ;

Και κλασσικά το μόνο που θέλω να φάω είναι ρύζι!!!

 

Εγώ στην αρχή που το έπαιρνα το πρωί δεν είχα ιδιαίτερη ενόχληση ενώ το βράδυ ήμουν λες και είχα πιει 5 ποτά 😂. Τώρα ειναι λες και το συνήθισα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena88 είπε:

Γεια σας κοριτσια και απο εμενα!!

Λεω κι εγω να μπω στη παρεα σας,μιας και ειμαι περιπου 9 εβδομάδων..Εχω ΠΗΤ 18-06..

Οσον αφορα το εμβόλιο της γρίπης η δικη μου γυναικολόγος μου είπε ότι στο πρώτο τρίμηνο δεν χορηγει οποτε και την εμπιστεύτηκα..

Με το καλό και σε σένα κορίτσι μου... καλωσηρθες!! είμαστε κοντά...εγώ έχω πητ 11/06.. έχεις και άλλο μωράκι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Πως είστε ;;;;

Εγώ δεν ξέρω αν φταίνε τα utrogestan αλλά σήμερα έχω απίστευτη ζαλάδα....εσάς (όσες παίρνετε) έχετε παρατηρήσει να σας πειράζει ;

Και κλασσικά το μόνο που θέλω να φάω είναι ρύζι!!!

 

Στην αρχή είχα και εγώ θέμα..μετά από μια ώρα περίπου..τρελή ζαλάδα!! Ευτυχώς μετά από λίγες ημέρες το ξεπέρασα και τώρα δεν το καταλαβαίνω καθόλου..γενικά όμως έχω ζαλάδες και πολλές φορές μετά το βραδινό αλλά δεν κατάλαβα σε τι οφείλεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Ααααα εγω ειχα 29ημερες κύκλο κι τελευταία ημερομηνία περιόδου 30/8 αρα δεν θα αλλάξει η ημερομηνία 6/6 που μου εχει δώσει δηλαδη..

λογικά οχι δεν νομιζω να αλλάξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Πως είστε ;;;;

Εγώ δεν ξέρω αν φταίνε τα utrogestan αλλά σήμερα έχω απίστευτη ζαλάδα....εσάς (όσες παίρνετε) έχετε παρατηρήσει να σας πειράζει ;

Και κλασσικά το μόνο που θέλω να φάω είναι ρύζι!!!

 

εγω ειχα πριν πάρω τα υποθετα αν κ τα βαζω κολπικά που δεν επηρεάζουν απο οσο ξερω ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Με το καλό και σε σένα κορίτσι μου... καλωσηρθες!! είμαστε κοντά...εγώ έχω πητ 11/06.. έχεις και άλλο μωράκι;

Πραγματικά ειμαστε πολυ κόντα..😍

Ναι..Έχω ενα κοριτσακι σχεδον 2 χρονων!!Εσυ;?

Φυσιολογικα ειχες γεννήσει;?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rena88 είπε:

Πραγματικά ειμαστε πολυ κόντα..😍

Ναι..Έχω ενα κοριτσακι σχεδον 2 χρονων!!Εσυ;?

Φυσιολογικα ειχες γεννήσει;?

Το δικό μου κοριτσάκι είναι ακριβώς 2..πάμε για τους 25 μήνες!! Τη γέννησα φυσιολογικά 39+5.. εσύ;

πώς είναι το δικό σου πρώτο τρίμηνο με ένα δίχρονο;;;!! εμείς έχουμε λίγα ζόρια γιατί είχα τρομερή νυστα στην αρχή κ τώρα είμαι κρεβάτι γιατί είχα κάτι καφέ που ερχόντουσαν κ έφευγαν κ είπαμε να μείνω ξάπλα για λίγο για να μην τα ξαναδώ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Το δικό μου κοριτσάκι είναι ακριβώς 2..πάμε για τους 25 μήνες!! Τη γέννησα φυσιολογικά 39+5.. εσύ;

πώς είναι το δικό σου πρώτο τρίμηνο με ένα δίχρονο;;;!! εμείς έχουμε λίγα ζόρια γιατί είχα τρομερή νυστα στην αρχή κ τώρα είμαι κρεβάτι γιατί είχα κάτι καφέ που ερχόντουσαν κ έφευγαν κ είπαμε να μείνω ξάπλα για λίγο για να μην τα ξαναδώ!! 

Εμενα ειναι λιγο μικρότερη..22 μηνων ειναι!!Εγω δυστυχως δεν την γλυτωσα τη καισαρικη..38+6 ειχα παει για καρδιοτογραφημα και έπεφταν οι παλμοί της μικρης..Ειχε λουροδεθει και γυρω απο το λαιμο και σαν τελαμωνα..Ειχε σφηνωσει και το κεφαλακι της καπως περιεργα..Διαστολη 0,οποτε η καισαρική ηταν μονοδρομος..Ηλπιζα τωρα μήπως και την γλυτωσω αλλα δεν το βλέπω..

Είναι λιγο ζορικα με τη μικρή..Ειναι πολυ ζωηρο παιδάκι και την εχω μαθει πολυ στη βολτα..Και τώρα, λογω καραντινας,που κλείστηκαμε μεσα εχει ξεφυγει και αυτο!!!Καμια φορα το ξεχνάω και οτι ειμαι εγκυος, φαντάσου!!😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Rena88 είπε:

Γεια σας κοριτσια και απο εμενα!!

Λεω κι εγω να μπω στη παρεα σας,μιας και ειμαι περιπου 9 εβδομάδων..Εχω ΠΗΤ 18-06..

Οσον αφορα το εμβόλιο της γρίπης η δικη μου γυναικολόγος μου είπε ότι στο πρώτο τρίμηνο δεν χορηγει οποτε και την εμπιστεύτηκα..

με το καλό το μωράκι σου!!να ειναι γερο εύχομαι κ να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια.. Ο σίδηρος σας δημιουργεί θεματάκια στο έντερο;; 

Δεν παίρνω ακόμα αλλά ναι δημιουργεί θέματα, κυρίως δυσκοιλιότητα αλλά μπορεί και το ανάποδο..είναι και οι εβδομάδες που διανύεις περίεργες και όλα μαζί επιδεινώνουν την κατάσταση.. προσπάθησε να τρως πολλές φυτικές ίνες και φρούτα..ένα άλλο κόλπο που μου λέει ο γυναικολόγος είναι να παίρνω λίγο μαγνήσιο για να διευκολύνει τα πράγματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Δεν παίρνω ακόμα αλλά ναι δημιουργεί θέματα, κυρίως δυσκοιλιότητα αλλά μπορεί και το ανάποδο..είναι και οι εβδομάδες που διανύεις περίεργες και όλα μαζί επιδεινώνουν την κατάσταση.. προσπάθησε να τρως πολλές φυτικές ίνες και φρούτα..ένα άλλο κόλπο που μου λέει ο γυναικολόγος είναι να παίρνω λίγο μαγνήσιο για να διευκολύνει τα πράγματα.. 

Να σου πω την αλήθεια το σταμάτησα γιατι μου έκανε μεγάλο θέμα με το έντερο. Φαντάσου δεν καταλαβαινα αν πονάω στο έντερο ή κάτι συμβαίνει πάλι στο σποράκι. Σήμερα και χθες που δεν το πήρα είμαι μια χαρά. Θα το πω στον γυναικολόγο μηπως το ξεκινήσω αργότερα πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Πολύ χάρηκα που σας βρήκα! Εγώ βρίσκομαι στα μέσα της 8ης βδομάδας κ εχω πητ (τώρα έμαθα πώς τη λένε!) την τελευταία ημέρα του Ιουνίου. Είδα ότι συζητάτε για το utrogestan. Εμένα το πρωινό με έχει γονατίσει. Το έπαιρνα από την αρχή γτ έχω ιστορικό με 2 παλλινδρομες, καθώς επίσης και ηπαρίνη γτ είχα ένα εύρημα στις εξετάσεις θρομβοφιλιας που έκανα μετά τη 2η παλλινδρομη. Οι τελευταίες 2 ημέρες ήταν κολασμενες 😶 Ανακατωσουρα, ζαλαδες να μην μπορώ να σηκωθώ,πονοκέφαλος...μια ομορφιά γενικά! Σήμερα είμαι λίγο καλύτερα αλλά πολύ ταλαιπωρημένη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2020 at 3:42 ΜΜ, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ ακούω από όλους τους γυναικολόγους ότι πρέπει να το κάνουμε γιατί δε θα μπορούμε να πάρουμε φάρμακα σε περίπτωση που κολλήσουμε κάτι. 

Εγώ αντίθετα (αν κ έχω συνταγή για το εμβόλιο) όταν ρώτησα τη γυναικολόγο μου είπε το εξής: Το κάνεις κάθε χρόνο? Της λέω όχι. Αρρωσταινεις γενικά το χειμώνα? Της λέω τα τελευταία χρόνια που παίρνω βιταμίνες δεν έχω αρρωστήσει ούτε μία φορά. Τότε μου λέει δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Ε, και δε θα το κάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια.. Ο σίδηρος σας δημιουργεί θεματάκια στο έντερο;; 

@Clairy. εγώ παίρνω χρόνια σίδηρο λόγω σιδηροπενικης αναιμίας. Μετά από πάμπολλες δοκιμές, το μοναδικό σκεύασμα που δε με ενοχλεί καθόλου ακόμα κ τώρα είναι οι αμπουλες omalin. Είναι επίσης ο μοναδικός σίδηρος που τον παίρνεις μαζί με το κυρίως γεύμα. Αν θες, ρωτα το γιατρό σου σχετικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Εγώ αντίθετα (αν κ έχω συνταγή για το εμβόλιο) όταν ρώτησα τη γυναικολόγο μου είπε το εξής: Το κάνεις κάθε χρόνο? Της λέω όχι. Αρρωσταινεις γενικά το χειμώνα? Της λέω τα τελευταία χρόνια που παίρνω βιταμίνες δεν έχω αρρωστήσει ούτε μία φορά. Τότε μου λέει δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Ε, και δε θα το κάνω!

Η αληθεια ειναι οτι και εγώ δεν αρρωσταίνω. Θα δω τι θα μου πει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Γειά σας κορίτσια! Πολύ χάρηκα που σας βρήκα! Εγώ βρίσκομαι στα μέσα της 8ης βδομάδας κ εχω πητ (τώρα έμαθα πώς τη λένε!) την τελευταία ημέρα του Ιουνίου. Είδα ότι συζητάτε για το utrogestan. Εμένα το πρωινό με έχει γονατίσει. Το έπαιρνα από την αρχή γτ έχω ιστορικό με 2 παλλινδρομες, καθώς επίσης και ηπαρίνη γτ είχα ένα εύρημα στις εξετάσεις θρομβοφιλιας που έκανα μετά τη 2η παλλινδρομη. Οι τελευταίες 2 ημέρες ήταν κολασμενες 😶 Ανακατωσουρα, ζαλαδες να μην μπορώ να σηκωθώ,πονοκέφαλος...μια ομορφιά γενικά! Σήμερα είμαι λίγο καλύτερα αλλά πολύ ταλαιπωρημένη. 

Καλησπέρα κοριτσάκι μουυ με το καλο καλως ηρθες!!Να πάνε όλα καλά 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μουυ με το καλο καλως ηρθες!!Να πάνε όλα καλά 💕

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Και για σένα το ίδιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! Μπορεί να μου πει κάποια μανούλα πότε περίπου υποχωρούν τα έντονα συμπτώματα? Κουράζομαι πολύ εύκολα κορίτσια, 2 βήματα κάνω για να βγάλω το σκύλο μου και είμαι να πέσω κάτω από την κούραση και τη ζαλάδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...