Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Princess1312 είπε:

Το ξέρω με νοιάζει να είναι καλά αυτό δεν κανει κακό στα μωρά μας ε;

Οχι βέβαια.. Ίσα ίσα.. Κοίτα δεν είναι απαραίτητο ότι έχεις κάτι.. Κάνε πρώτα τις εξετάσεις σου και βλέπεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Οχι βέβαια.. Ίσα ίσα.. Κοίτα δεν είναι απαραίτητο ότι έχεις κάτι.. Κάνε πρώτα τις εξετάσεις σου και βλέπεις. 

Ναι αυτό θα της κάνω και θα σας πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy.Στον επομενο υπέρηχο να δεις πως θα γυρνάει συνέχεια . Που θα κανεις αυχενική;

Εμένα μου έστειλαν τα αποτελέσματα όλα καλά έτσι καταλαβαίνω τουλάχιστον. Αύριο θα πάρω τον γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λπν @Clairy. μου είπε η αιματολογος κόλπο για να μην κάνω μελανιές κ πιάνει! Ίσα ίσα σηκώνεις το δέρμα, βάζεις μέσα μόνο τη μύτη της βελόνας κ αφήνεις σιγά σιγά το υγρό. Κάνει γρομπαλάκι στην αρχή αλλά σε 10-15' απορροφάται τελείως κ από μελανιά...τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy. και @Tweema τι ωραία νέα!!με το καλό στην επόμενη φορά τώρα...

@Princess1312 να μη σε ανησυχούν οι ενέσεις...στην 1η εγκυμοσύνη τις έκανα από την αρχή μέχρι και που σαραντισα..μέχρι τον 8ο έπαιρνα και σαλοσπιρ..στην αυχενική που κάνατε δε βρήκαν κάτι σχετικά με την αιμάτωση;; συνήθως βλέπουν την αντίσταση στις μητριαιες αρτηρίες! Να κάνεις τις εξετάσεις σου για να είσαι σίγουρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

@Clairy.Στον επομενο υπέρηχο να δεις πως θα γυρνάει συνέχεια . Που θα κανεις αυχενική;

Εμένα μου έστειλαν τα αποτελέσματα όλα καλά έτσι καταλαβαίνω τουλάχιστον. Αύριο θα πάρω τον γιατρό. 

Μπορώ να πω όνομα;; είναι ιδιώτης. Με έστειλε ο γιατρός μου και έχω διαβάσει τρομερά σχόλια στο ίντερνετ. 

Συγχαρητήρια και σε σενα ❤️

Επεξεργάστηκε από Clairy.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Λπν @Clairy. μου είπε η αιματολογος κόλπο για να μην κάνω μελανιές κ πιάνει! Ίσα ίσα σηκώνεις το δέρμα, βάζεις μέσα μόνο τη μύτη της βελόνας κ αφήνεις σιγά σιγά το υγρό. Κάνει γρομπαλάκι στην αρχή αλλά σε 10-15' απορροφάται τελείως κ από μελανιά...τίποτα!

Την κανεις κάθετα η με κλήση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μπορώ να πω όνομα;; είναι ιδιώτης. Με έστειλε ο γιατρός μου και έχω διαβάσει τρομερά σχόλια στο ίντερνετ. 

Συγχαρητήρια και σε σενα ❤️

Τόσα χρόνια στο φόρουμ δε θυμάμαι καλέ αν λέμε ονόματα. Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

@Clairy.Στον επομενο υπέρηχο να δεις πως θα γυρνάει συνέχεια . Που θα κανεις αυχενική;

Εμένα μου έστειλαν τα αποτελέσματα όλα καλά έτσι καταλαβαίνω τουλάχιστον. Αύριο θα πάρω τον γιατρό. 

Χαίρομαι πολύ κοπελα μ σε είπα όλα καλά ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

@Clairy. και @Tweema τι ωραία νέα!!με το καλό στην επόμενη φορά τώρα...

@Princess1312 να μη σε ανησυχούν οι ενέσεις...στην 1η εγκυμοσύνη τις έκανα από την αρχή μέχρι και που σαραντισα..μέχρι τον 8ο έπαιρνα και σαλοσπιρ..στην αυχενική που κάνατε δε βρήκαν κάτι σχετικά με την αιμάτωση;; συνήθως βλέπουν την αντίσταση στις μητριαιες αρτηρίες! Να κάνεις τις εξετάσεις σου για να είσαι σίγουρη..

 

Οχι δεν είδε κάτι απλως επειδή ποναω και είχα της αποβολές για αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τόσα χρόνια στο φόρουμ δε θυμάμαι καλέ αν λέμε ονόματα. Χαχα

Είναι στο Κολωνάκι πάντως. Αν ψάξεις Κολωνάκι αυχενική διαφανεια βγαίνουν 2 3. Είναι ένας με πολλά σχόλια 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Είναι στο Κολωνάκι πάντως. Αν ψάξεις Κολωνάκι αυχενική διαφανεια βγαίνουν 2 3. Είναι ένας με πολλά σχόλια 😂

Έλα επιτρέπονται τα ονόματα. Παφιλη θ πας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Έλα επιτρέπονται τα ονόματα. Παφιλη θ πας; 

Αα δεν ήμουν σίγουρη. Ναι.. Εγώ δεν έχω ιδέα.. Διάβασα ωραία σχόλια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Αα δεν ήμουν σίγουρη. Ναι.. Εγώ δεν έχω ιδέα.. Διάβασα ωραία σχόλια.. 

Σε αυτόν πήγα κ εγώ τώρα. Δεν με έστειλε ο γιατρός.. Εγώ είχα κλείσει στο Έλενα αλλά έπειτα από σκέψη αποφάσισα να πάω ιδιωτικά. Είχα διαβάσει για 2-3 ονόματα κ κατέληξα σε αυτόν. 

2ο παιδί κ μπορώ να πω ότι εντυπωσιαστηκα. Τα λέει όλα αναλυτικά.. Δεν θυμάμαι κ τι σας είχα γράψει όταν γύρισα.. Όταν τελείωσε με ρώτησε αν θέλω να ρωτήσω κάτι, κ τιυ είπα όχι, να δεν μπορούσα να ρωτήσω κ κάτι τα είχε πει όλα εκτός από φύλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Σε αυτόν πήγα κ εγώ τώρα. Δεν με έστειλε ο γιατρός.. Εγώ είχα κλείσει στο Έλενα αλλά έπειτα από σκέψη αποφάσισα να πάω ιδιωτικά. Είχα διαβάσει για 2-3 ονόματα κ κατέληξα σε αυτόν. 

2ο παιδί κ μπορώ να πω ότι εντυπωσιαστηκα. Τα λέει όλα αναλυτικά.. Δεν θυμάμαι κ τι σας είχα γράψει όταν γύρισα.. Όταν τελείωσε με ρώτησε αν θέλω να ρωτήσω κάτι, κ τιυ είπα όχι, να δεν μπορούσα να ρωτήσω κ κάτι τα είχε πει όλα εκτός από φύλο. 

Είναι όντως καλός ε;; ισχύουν δηλαδή όσα γράφουν... Μήπως νόμιζε ότι δεν ήθελες;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Είναι όντως καλός ε;; ισχύουν δηλαδή όσα γράφουν... Μήπως νόμιζε ότι δεν ήθελες;; 

Ισχύει έχω ακούσει τα καλύτερα είναι τοπ!! Εγώ αν ήμουν Αθήνα θα έκανα σ εκείνον, μάλιστα είχα σκοπό να ταξιδέψω κιόλας αλλά ξεκίνησε πάλι ο ιός τον Οκτώβρη κ δεν πήγα.. αλλά κ ο γιατρός μου αυτό Μ σύστησε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Είναι όντως καλός ε;; ισχύουν δηλαδή όσα γράφουν... Μήπως νόμιζε ότι δεν ήθελες;; 

Εμένα μου άρεσε πολύ.. Ένταξει κ βιογραφικό αν διαβάσεις θα καταλάβεις. Κ σε άλλα φόρουμ μπορεί να βρεις  δεν το έψαξα κ σε ομάδες στο φβ.

Ναι μπορεί να νόμιζε αυτό .. Εντάξει δεν μου το είπε κάπως ο ανθρωπος. Απλά μου λέει φύλο δε θέλεις να μάθεις; αλλά ρε συ πραγματικά μου έχει κάνει εντύπωση η σιγουριά του. Έκλεισα σε αυτόν κ β επιπέδου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Όπου νιώθεις εσύ ασφαλής. Δε παίζουμε με τέτοια.. δλδ συγνώμη έκανες στην αυχενική κ μετά τοξόπλασμα, ζάχαρο θηροειδη, κτλ. στη β επιπέδου?? Είναι πάρα πολύ.. δλδ άμα έχεις θέμα πχ με το ζάχαρο η αν απορρυθμιστηκε ο θηροειδης να μη το ξέρει?να το μάθεις στον 6ο ?    Άλλωστε απορώ , στο σβέρκο του κάθεσαι?Χαχα,  άλλωστε κ αυτός κέρδος έχει όταν σ γράφει εξετασεις τι θα πάθει.. αφού το θες να το κάνεις κ να του λες να σ γράφει όλο το πακέτο.. 

Εγώ κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω, θα ρωτήσω κ το γιατρό την Δευτέρα.. ξεκίνησα στον 4ο να παίρνω σίδηρο μαγνήσιο κτλ. Αυτά δε πρέπει να τα τσεκαρω κάποια στιγμή αν τα απορροφάει ο οργανισμός μου?γιατί προς το παρόν στις εξετάσεις του μήνα δε τα συμπεριλαμβάνουν .. 

Καθε μηνα κοριτσι ο εξωσωμ μου γραφει τις ιδιες εξετασεις.να δουμε πως βαδιζουμε & απλό κοιλιακο υπερηχο με μετρηση τραχηλου οπως γενικη αιματος,γενικη κ καλλιεργεια ουρων,Ουρια κρεατινινη,ουρικο οξυ,ασβεστιο,καλιο,νατριο,φεριτινη,φυλικο οξυ,σιδηρο,βιταμινη D,B12,τοξοπλασμα,sgpt,sep,ldh,γGt,ALp.η αιματολογος μου γραφει αλλες για τυχον επικτητη θρομβοφιλια αλλα μονο 3 φορες σε ολη τη κυηση κ ρυθμιζει τις δοσεις τυχον αντιπηκτικης κ ασπιρινης...κ επισης ο ενδοκρινολογος μου γραφει άλλες για σακχαρο,γλυκοζυλιωμενη κ δεικτες θυροειδη...ασβεστιο ,μαγνησιο,φιλισιν ,σιδηρο,D κ μια πολυβιταμινη απαραιτητα σε ολη τη κυηση.ολα γραφονται!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα στα αποτελέσματα της αυχενικής έγραφε και για αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες..

Προς το παρόν μου είπε να κόψω το αλάτι..

Όσο ψάχνω τόσο καταλαβαίνω πως συνδέεται η θρομβοφιλια..και η πηκτικοτητα του αίματος και έχω αγχωθει λίγο μήπως δεν "τρέφεται" σωστά το μωρουλι..

Δεν μου είπε κάτι παραπάνω μόνο για το αλάτι..ούτε για εξετάσεις ούτε για κάποια αγωγή

Θεωρείτε πως πρέπει να επιμείνω σε κάτι;η έστω να ψαχτω μόνη μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess1312 είπε:

Κορίτσια ξέρετε τι είναι η θρομβοφιλια ;;

Υπαρχει 1)η κληρονομική θρομβοφιλια δεν ευθύνεται για αποβολές κ ουτε για βιοχημικες αλλα ισως πρέπει να διαγνωστεί για να προστατεύσεις τον εαυτό σου από θρομβώσεις σε εγκυμοσύνη που ειναι σπανιο πχ ειναι πακετα 5,12 ή20 μεταλαξεων ,παραγοντες πχ  leiden ή Pai κλπ ειναι συνηθες να εμφανιζονται στα γονιδια ελληνων, και συμφωνα με τις παγκοσμιες οδηγιες δεν εχει καμια σχεση με τις καθ εξιν 2) η αυτοάνοση δηλαδη η επικτητη ... η αυτοάνοση εμφανίζεται μόνο επί εγκυμοσυνης).αλλα αν πχ εχεις κανει πριν την εγκυμοσυνη κ δεν ειχες κατι,απλα με τη θετικη χοριακη θα πρεπει να επαναλαμβανονται καποιες εξετασεις της επικτητης θρομφοφιλιας μη τυχον κ εχουν πειραχτει οι τιμες.ειναι το λεγομενο  αντιφωσφολιπιδικο και ειναι: χρονος προθρομβινης κ χρονος  μερικης θρομβοπλαστινης,ΑPT,ινωδογονο,αντισωματα καρδιολιπινης ιGG/igm,αντισωματα Αντι ενα,ρευματοειδης παραγων RA/RF Test αντισωματα καρδιολιπινης IGG/IGM αντισωματα B2 γλυκοπρωτεινης ΙGG/IGM,αντιπηκτικα λυκου(γραφονται ολες απο  αιματολογο)& δινει αγωγη εαν χρειαζεται (αντιπηκτικες ή σαλοσπιρ)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vivi_ είπε:

Κορίτσια εμένα στα αποτελέσματα της αυχενικής έγραφε και για αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες..

Προς το παρόν μου είπε να κόψω το αλάτι..

Όσο ψάχνω τόσο καταλαβαίνω πως συνδέεται η θρομβοφιλια..και η πηκτικοτητα του αίματος και έχω αγχωθει λίγο μήπως δεν "τρέφεται" σωστά το μωρουλι..

Δεν μου είπε κάτι παραπάνω μόνο για το αλάτι..ούτε για εξετάσεις ούτε για κάποια αγωγή

Θεωρείτε πως πρέπει να επιμείνω σε κάτι;η έστω να ψαχτω μόνη μου;

Εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο να ρωτήσω τι πάει να πει. Ή θα έπαιρνα και άλλη γνώμη. Όπως άλλαξα αιματολογο γτ δε μου άρεσε αυτά που έλεγε έτσι θα άλλαζα γυναικολόγο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess1312 είπε:

Εμένα με είπε επειδή έχω πολλές συσπάσεις και ποναω με είπε να πάω να κάνω τέτοια εξέταση να δω αν έχω και απλως με έπιασε άγχος μην έχει τίποτα το μωρό ( γιατί αυτό έπρεπε να με το είχε κανει η αλλη γυναικολόγος που ήμουν όταν έχασα το μωρό έπρεπε να το κάνει νεκροψία να δει αν έχω θρομβοφιλια η κάτι αλλά αυτή τπτ...) 

Και απλως άγχος πολύ και ήθελα να το μοοραστω μαζι σας..

Οταν σκασει η μαιευτικη επικτητη θρομβοφιλια στην κυηση και αποβαλλεις και δεν κανεις κατευθειαν τις συγκεκριμενες εξετασεις κ τις κανεις πχ μετα απο 15 μερες ολοι οι δεικτες θα ειναι αρνητικοι.... κατευθειαν επρεπε να ειχες κανει τις εξετασεις. ΔΕΝ φαίνεται εκτός εγκυμοσύνης το αντοφωσφολιπιδικο συνδρομο δυστυχως.. αν εχεις πονακια ή συσπασεις αυξανουν το μαγνησιο..τι εξεταση σου ειπε να κανεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Υπαρχει 1)η κληρονομική θρομβοφιλια δεν ευθύνεται για αποβολές κ ουτε για βιοχημικες αλλα ισως πρέπει να διαγνωστεί για να προστατεύσεις τον εαυτό σου από θρομβώσεις σε εγκυμοσύνη που ειναι σπανιο πχ ειναι πακετα 5,12 ή20 μεταλαξεων ,παραγοντες πχ  leiden ή Pai κλπ ειναι συνηθες να εμφανιζονται στα γονιδια ελληνων, και συμφωνα με τις παγκοσμιες οδηγιες δεν εχει καμια σχεση με τις καθ εξιν 2) η αυτοάνοση δηλαδη η επικτητη ... η αυτοάνοση εμφανίζεται μόνο επί εγκυμοσυνης).αλλα αν πχ εχεις κανει πριν την εγκυμοσυνη κ δεν ειχες κατι,απλα με τη θετικη χοριακη θα πρεπει να επαναλαμβανονται καποιες εξετασεις της επικτητης θρομφοφιλιας μη τυχον κ εχουν πειραχτει οι τιμες.ειναι το λεγομενο  αντιφωσφολιπιδικο και ειναι: χρονος προθρομβινης κ χρονος  μερικης θρομβοπλαστινης,ΑPT,ινωδογονο,αντισωματα καρδιολιπινης ιGG/igm,αντισωματα Αντι ενα,ρευματοειδης παραγων RA/RF Test αντισωματα καρδιολιπινης IGG/IGM αντισωματα B2 γλυκοπρωτεινης ΙGG/IGM,αντιπηκτικα λυκου(γραφονται ολες απο  αιματολογο)& δινει αγωγη εαν χρειαζεται (αντιπηκτικες ή σαλοσπιρ)

 

Αυτό με την γονιδιακή θρομβοφιλια δεν ισχύει ότι δεν προκαλεί αποβολή. Απλά σε πιο μεγάλη εβδομάδα κύησης. Η μαμά έχει v leiden και όλοι οι γιατροί την ρωτούσαν αν είχε αποβολές. Απλά ήταν τυχερή που μας έκανε μικρή. Μας γέννησε και τους 3 στο τέλος του 8 με πολλά προβλήματα. Αλλά τότε δεν ήξεραν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Αυτό με την γονιδιακή θρομβοφιλια δεν ισχύει ότι δεν προκαλεί αποβολή. Απλά σε πιο μεγάλη εβδομάδα κύησης. Η μαμά έχει v leiden και όλοι οι γιατροί την ρωτούσαν αν είχε αποβολές. Απλά ήταν τυχερή που μας έκανε μικρή. Μας γέννησε και τους 3 στο τέλος του 8 με πολλά προβλήματα. Αλλά τότε δεν ήξεραν.. 

Ανωμαλιες στην πηξη του αιματος και την αιματωση του πλακουντα προφανως ,ειναι πολυ σπανιο μου ειπε η αιματολογος κι αυτο οντως για να προκαλεσει αποβολες β τριμηνου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...