Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Τα διάβασα κ τα αλλα σχόλια αλλά διάβασα επίσης κ για παλινδρομες κυησεις στις οποίες ένα πράγμα που συμβαίνει είναι να σταματανε ξαφνικά τα συμπτώματα.. δε ξέρω τι να κάνω μέχρι τη Δευτέρα θα έχω τρελαθει από το αγχος κ το κλάμα.. κ τα είπα στη γιατρό μου κ μου είπε οπωσδήποτε να με δει τη Δευτέρα κ αυτό το οπωσδήποτε με έχει τρελάνει ακόμα πιο πολύ!! 

Θα σου πω το εξής κ τα λέω για να τα ακούσω κι εγώ:

1ον όταν είχα την παλίνδρομη έκανα εμετό ακόμα και το πρωί που πήγαινα για την απόξεση. Είχα κανονικά συμπτώματα κ η καρδούλα του μικρού είχε σταματήσει μέρες πριν.

2ον έστειλα κι εγώ αυτές τις μέρες στη γιατρό μου για τα συμπτώματα κ μου είπε να μην ανησυχώ κ ότι θα τα λέγαμε κανονικά στο ραντεβού μας (1 βδομάδα μετά). Αν πίστευε ότι κάτι σήμαινε αυτό που της είπα, θα με άφηνε 1 βδομάδα έτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ είμαι στην 8η εβδομαδα. Γενικά είχα λιγες ανακατοσουρες και μια φορά έκανα μόνο εμετό. Το στήθος μου δεν πονάει τόσο. Μόνο το βράδυ όταν κοιμάμαι και ξυπνάω για τουαλέτα νιώθω ότι πονάει πολύ. Το πρωί συνεχίζει να είναι έτσι μεγάλο αλλά πονάει μόνο όταν το ακουμπήσω σε συγκεκριμένα σημεία. Και οι ανακατοσουρες πλέον είναι μόνο οταν ξυπνάω για κάνα 2ωρο και μετά όλη την άλλη μέρα είμαι σα να μην έχω τίποτα. Το σπορινι το άκουσα πάλι την Πέμπτη και ήταν πολύ καλά. Οπότε έπαψα και να αγχώνομαι. Ο γιατρός μου είπε ότι κάθε μέρα δε θα είναι ίδια και να μην αγχώνομαι.. Το ίδιο θα σου πω και εσένα. Μπορεί να σου πέρασαν.. Μπορεί να συνηθισες τις ορμόνες.. Να μην αγχώνεσαι καθολου. Η γιατρός απλά θέλει να έχει το κεφάλι της ήσυχο και γι αυτό σου είπε αυτό το οπουδήποτε. 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό απλά μου έχουν μπει χίλια δυο στο κεφάλι τώρα κ αν δεν πάω να μου πει ότι όλα είναι καλά σε μπορώ να ησυχάσω.. θέλω να πιστεύω ότι απλά άρχισαν να υποχωρούν σιγά σιγά.. είναι αστείο γιατί πριν 4 μέρες κάναμε τον 2ο υπέρηχο κ ήταν όλα καλά κ Ρωτούσα ποτε θα σταματήσουν αυτά τα συμπτώματα.. Κ τώρα που σταμάτησαν πάλι παραπονιέμαι.. με τπτ δεν είμαι ευχαριστημένη.. τουλάχιστον έλεγα ότι όσο νιώθω αυτά τα συμπτώματα όλα πάνε καλά. Τώρα αγχώνομαι για το αντίθετο.. είχαμε επαφή πριν κάτι μέρες κ δεν χρησιμοποιήσαμε προφυλακτικό όπως μας είχε πει η γιατρός κ τώρα σκέφτομαι μέχρι κ ότι του κάναμε κακό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό απλά μου έχουν μπει χίλια δυο στο κεφάλι τώρα κ αν δεν πάω να μου πει ότι όλα είναι καλά σε μπορώ να ησυχάσω.. θέλω να πιστεύω ότι απλά άρχισαν να υποχωρούν σιγά σιγά.. είναι αστείο γιατί πριν 4 μέρες κάναμε τον 2ο υπέρηχο κ ήταν όλα καλά κ Ρωτούσα ποτε θα σταματήσουν αυτά τα συμπτώματα.. Κ τώρα που σταμάτησαν πάλι παραπονιέμαι.. με τπτ δεν είμαι ευχαριστημένη.. τουλάχιστον έλεγα ότι όσο νιώθω αυτά τα συμπτώματα όλα πάνε καλά. Τώρα αγχώνομαι για το αντίθετο.. είχαμε επαφή πριν κάτι μέρες κ δεν χρησιμοποιήσαμε προφυλακτικό όπως μας είχε πει η γιατρός κ τώρα σκέφτομαι μέχρι κ ότι του κάναμε κακό.. 

Να σου πω την αληθεια εμένα ο γιατρός μου έχει πει όχι επαφές για το 1ο 3μηνο. Γιατι τι μπορεί να γίνει αν δε φοράς προφυλακτικό κάνει κάτι;; σε ρωτάω γιατι δεν είχα ιδέα. 

Οχι να πας για τον υπέρηχο απλά τώρα να μην αγχώνεσαι. Πιστεύω ότι σε αυτήν την φάση όσο πιο συχνά κάνουμε τόσο πιο χαλαρές είμαστε. Και εγώ κανονικά είχα 3 εβδομάδες απόσταση από τον έναν υπέρηχο στον άλλον και του έστειλα να πάω και έναν ενδιάμεσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Θα σου πω το εξής κ τα λέω για να τα ακούσω κι εγώ:

1ον όταν είχα την παλίνδρομη έκανα εμετό ακόμα και το πρωί που πήγαινα για την απόξεση. Είχα κανονικά συμπτώματα κ η καρδούλα του μικρού είχε σταματήσει μέρες πριν.

2ον έστειλα κι εγώ αυτές τις μέρες στη γιατρό μου για τα συμπτώματα κ μου είπε να μην ανησυχώ κ ότι θα τα λέγαμε κανονικά στο ραντεβού μας (1 βδομάδα μετά). Αν πίστευε ότι κάτι σήμαινε αυτό που της είπα, θα με άφηνε 1 βδομάδα έτσι?

Την παλινδρομη σε ποια εβδομάδα την έπαθες?? Ναι ίσως ειμαι υπερβολική αλλά αυτή η απότομη αλλαγή στα συμπτώματα με αγχώσε πολύ..  Κ νομίζω πως οτι κ να λέμε αν δεν έρθει η Δευτέρα να πάω να δω ότι όλα είναι καλά δε θα ηρεμήσω..  προσπαθούσαμε ένα χρόνο κ καταλαβαίνεις ότι ο φόβος μήπως δεν πάει κάτι καλά κυριαρχεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia0294 ότι κ να σου πω θα σε ζωνουν τα φίδια... Αύριο μπορεί να ξυπνήσεις κ να έχεις κάποιο σύμπτωμα. Προσπάθησε ν χαλαρώσεις.. Αν δεν κρατιεσαι αντε σε ένα εφημερεύον να κάνεις έναν υπέρηχο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Την παλινδρομη σε ποια εβδομάδα την έπαθες?? Ναι ίσως ειμαι υπερβολική αλλά αυτή η απότομη αλλαγή στα συμπτώματα με αγχώσε πολύ..  Κ νομίζω πως οτι κ να λέμε αν δεν έρθει η Δευτέρα να πάω να δω ότι όλα είναι καλά δε θα ηρεμήσω..  προσπαθούσαμε ένα χρόνο κ καταλαβαίνεις ότι ο φόβος μήπως δεν πάει κάτι καλά κυριαρχεί.

Στη 10η βδομάδα αλλά ήμουν πολύ πονεμένη περίπτωση. Ο τότε γιατρός μου είχε δει από πολύ νωρίς ότι κάτι δεν πήγαινε καλά κ δεν μου είπε τίποτα. Με έστειλε για αυχενική στη 10η βδομάδα αντί για τη 12η (πάλι εγώ δεν ψυλιαστηκα τίποτα ο στόκος) κ εκεί έγινε αντιληπτή η παλινδρόμηση. Εκ των υστέρων, πάρα πολλά πράγματα μαρτυρούσαν ότι κάτι είχε δει, αλλά δεν είχα μυαλό να καταλάβω τίποτα τότε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Στη 10η βδομάδα αλλά ήμουν πολύ πονεμένη περίπτωση. Ο τότε γιατρός μου είχε δει από πολύ νωρίς ότι κάτι δεν πήγαινε καλά κ δεν μου είπε τίποτα. Με έστειλε για αυχενική στη 10η βδομάδα αντί για τη 12η (πάλι εγώ δεν ψυλιαστηκα τίποτα ο στόκος) κ εκεί έγινε αντιληπτή η παλινδρόμηση. Εκ των υστέρων, πάρα πολλά πράγματα μαρτυρούσαν ότι κάτι είχε δει, αλλά δεν είχα μυαλό να καταλάβω τίποτα τότε. 

Τι είχε δει έμαθες; κ σε ποια εβδ σου σταμάτησε η καρδιακή λειτουργία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τι είχε δει έμαθες; κ σε ποια εβδ σου σταμάτησε η καρδιακή λειτουργία; 

Τί έμαθα, εννοείς εκτός του ότι ο γιατρός ήταν τελείως ανεύθυνος?? Λοιπόν, είχα tsh κοντά στο 4 κ δε με έστειλε σε Ενδοκρινολογο ούτε μου ανέφερε κτ. Το μέγεθος του εμβρύου από την αρχή ήταν μεγαλύτερο από το αναμενόμενο. Εγώ νόμιζα ότι κυοφορουσα τον σούπερμαν ενώ όπως φάνηκε ήταν οίδημα. Ούτε κουβέντα από τον καλό γιατρό, ο οποίος για την απόξεση με πάσαρε κανονικότατα σε έναν άγνωστο συνάδελφο του "γιατί άνθρωπος είναι κι αυτός κ δεν του πήγαινε η καρδιά να μου κάνει την απόξεση ". Ο 2ος γιατρός δε με καθάρισε καλά με αποτέλεσμα 1 μήνα μετά να τρέχω με ακατάσχετη αιμορραγία στα επείγοντατου Αλεξάνδρα για 2η απόξεση, στα όρια της σηψαιμίας όπως μου είπαν εκεί. Κι αυτό το είχε δει στις εξετάσεις ο γιατρός κ απλά μου έδινε μιτροταν. Όπως καταλαβαίνετε, έχω 1000 λόγους να είμαι αγχωμένη αλλά προσπαθώ να το ελέγξω, γιατί τί επιλογή έχω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Στη 10η βδομάδα αλλά ήμουν πολύ πονεμένη περίπτωση. Ο τότε γιατρός μου είχε δει από πολύ νωρίς ότι κάτι δεν πήγαινε καλά κ δεν μου είπε τίποτα. Με έστειλε για αυχενική στη 10η βδομάδα αντί για τη 12η (πάλι εγώ δεν ψυλιαστηκα τίποτα ο στόκος) κ εκεί έγινε αντιληπτή η παλινδρόμηση. Εκ των υστέρων, πάρα πολλά πράγματα μαρτυρούσαν ότι κάτι είχε δει, αλλά δεν είχα μυαλό να καταλάβω τίποτα τότε. 

Πω πω τι πέρασες κ εσύ κορίτσι μου.. κορίτσια τρελαίνομαι όταν οι γιατροί δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά! Για το παίζουν με ζωές! Εγώ έχω χασιμοτο αλλά η tsh μου είναι γύρω στο 1.. βέβαια το παρακολουθώ.. ξέρω όμως ότι η εβδομάδα που ειμαι είναι επιφοβη.. μέχρι την Αυχενική είναι δηλαδή όποτε γι'αυτό αγχώνομαι πιο πολύ.. θα δείξει την Δευτέρα.. δε θέλω να σκέφτομαι ότι πάει κάτι στραβα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

@Sofia0294 ότι κ να σου πω θα σε ζωνουν τα φίδια... Αύριο μπορεί να ξυπνήσεις κ να έχεις κάποιο σύμπτωμα. Προσπάθησε ν χαλαρώσεις.. Αν δεν κρατιεσαι αντε σε ένα εφημερεύον να κάνεις έναν υπέρηχο.

 

Το σκέφτηκα αλλά που?? Τώρα με τον κορονοιο δεν νομίζω να με δεχτούν από τη στιγμή που δεν έχω κάτι επείγον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Πω πω τι πέρασες κ εσύ κορίτσι μου.. κορίτσια τρελαίνομαι όταν οι γιατροί δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά! Για το παίζουν με ζωές! Εγώ έχω χασιμοτο αλλά η tsh μου είναι γύρω στο 1.. βέβαια το παρακολουθώ.. ξέρω όμως ότι η εβδομάδα που ειμαι είναι επιφοβη.. μέχρι την Αυχενική είναι δηλαδή όποτε γι'αυτό αγχώνομαι πιο πολύ.. θα δείξει την Δευτέρα.. δε θέλω να σκέφτομαι ότι πάει κάτι στραβα

Εγώ δεν έχω χασιμοτο κ η TSH ανεβαίνει μόνη της, από λόξα. Αλλά αυτή τη φορά πήγα σε Ενδοκρινολογο κ τη ρυθμισα. Κι εμένα λίγο πάνω από 1 είναι τώρα. 

Μιάμιση μέρα έμεινε μέχρι τη Δευτέρα. Θα φάμε λίγο ακόμα τα νύχια μας, θα μας πουν οι γιατροί ότι όλα είναι καλά, θα ηρεμήσουμε 1 βδομάδα κ μετά πάλι τα ίδια 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Liiidaμάλλον γιαυτό σε έστειλε πιο νωρίς για αυχενική, επειδή το έβλεπε μεγάλο; πάντως εντάξει απαράδεκτος ότι σε έστειλε να κάνεις αλλού αποξεση κ ταλαιπωρηθηκες κ εκεί. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανεναν γιατρό 100% ειδικά τους γυναικολόγους. Το μόνο γιατρό που εμπιστεύομαι πολύ είναι την παιδίατρο τιυ μικρού.

@Sofia0294αν είσαι Αθήνα μια χαρά δέχονται τα εφημερεύοντα κ δεν έχουν κ καθόλου κόσμο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Ομολογώ ότι δεν είμαι καλά, έχω πολύ άγχος. 3-4 ώρες ζήτημα αν κοιμήθηκα το βράδυ. Έστειλα χθες στη γιατρό μου κ η απάντηση ήταν η ίδια όπως πριν 1 βδομάδα: μην ανησυχείς, θα τα πούμε τη Δευτέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Να σου πω την αληθεια εμένα ο γιατρός μου έχει πει όχι επαφές για το 1ο 3μηνο. Γιατι τι μπορεί να γίνει αν δε φοράς προφυλακτικό κάνει κάτι;; σε ρωτάω γιατι δεν είχα ιδέα. 

Οχι να πας για τον υπέρηχο απλά τώρα να μην αγχώνεσαι. Πιστεύω ότι σε αυτήν την φάση όσο πιο συχνά κάνουμε τόσο πιο χαλαρές είμαστε. Και εγώ κανονικά είχα 3 εβδομάδες απόσταση από τον έναν υπέρηχο στον άλλον και του έστειλα να πάω και έναν ενδιάμεσα. 

Δε ξέρω να σου πω την αλήθεια απλά μου είπε επαφές με προφυλακτικό.. Κ τώρα φοβάμαι μήπως κάναμε κάτι κακο.. θα δείξει αύριο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Εγώ δεν έχω χασιμοτο κ η TSH ανεβαίνει μόνη της, από λόξα. Αλλά αυτή τη φορά πήγα σε Ενδοκρινολογο κ τη ρυθμισα. Κι εμένα λίγο πάνω από 1 είναι τώρα. 

Μιάμιση μέρα έμεινε μέχρι τη Δευτέρα. Θα φάμε λίγο ακόμα τα νύχια μας, θα μας πουν οι γιατροί ότι όλα είναι καλά, θα ηρεμήσουμε 1 βδομάδα κ μετά πάλι τα ίδια 😊

Μακάρι βρε κορίτσι μου αλλά έχω άσχημο προαίσθημα.. ίσως είναι από το αγχος μου.. Αν έχει γίνει κάτι κακο δε θα είχα τίποτα πόνους ή έστω αίμα ή κάτι τέλος πάντων?? Ή υπάρχει κ η περίπτωση να μην νιώθεις τίποτα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema δεν είμαι Αθήνα κ τώρα στα νοσοκομεία λόγω κορονοιου είναι επικίνδυνο να πάω.. άσε κ θα δω αύριο τι γίνεται.. 

@Liiida εσένα τουλάχιστον σε καθησύχασε βρε κορίτσι μ.. εμένα με έκανε χειρότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Μακάρι βρε κορίτσι μου αλλά έχω άσχημο προαίσθημα.. ίσως είναι από το αγχος μου.. Αν έχει γίνει κάτι κακο δε θα είχα τίποτα πόνους ή έστω αίμα ή κάτι τέλος πάντων?? Ή υπάρχει κ η περίπτωση να μην νιώθεις τίποτα?

καλημερα! κοριτσι μου εχεις περάσει πολλά! δυστυχώς σε αυτο δεν γνωρίζω να σ πω..εγω μια βιοχημικη που ειχα ηταν πριν καν παω για υπέρηχο. οποτε δεν ξερω.βεβαια πχ σε αποβολη εχεις ναι πονο σιγουρα.τωρα για τις παλλινδρομες παλι δεν ξερω.εγω πιστεύω ότι όλα θα είναι καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia0294 είπε:

Μακάρι βρε κορίτσι μου αλλά έχω άσχημο προαίσθημα.. ίσως είναι από το αγχος μου.. Αν έχει γίνει κάτι κακο δε θα είχα τίποτα πόνους ή έστω αίμα ή κάτι τέλος πάντων?? Ή υπάρχει κ η περίπτωση να μην νιώθεις τίποτα?

Ξέρεις τι κακό προαίσθημα είχα και στους 3 υπερηχους ως τώρα 😂😂

Στον 1ο είχα δει και όνειρο να αποβάλω στον 2ο είχα δει φίδια. Και τις 2 φορές έλεγα πάει το έχασα 😜

Τωρα μέσα μου είπα ότι πρέπει να ηρεμήσω γιατι το σπορακι μας τα καταλαβαίνει όλα. Και είμαι αλήθεια χαλαρή παρόλο που δεν έχω και ιδιαίτερα συμπτώματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Βρε @Clairy. μου να σου πω. Το στήθος σου πώς πάει?

Είναι φουσκωμένο. Με πονάει μόνο όταν σηκώνομαι από τον ύπνο. Μετά μόνο αν το πιάσω. Δεν πονάω δηλαδη συνέχεια. Γιατί;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Είναι φουσκωμένο. Με πονάει μόνο όταν σηκώνομαι από τον ύπνο. Μετά μόνο αν το πιάσω. Δεν πονάω δηλαδη συνέχεια. Γιατί;; 

Εμένα ήταν μπόμπα εδώ κ 3-4 βδομάδες κ τώρα σχεδόν τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εμένα ήταν μπόμπα εδώ κ 3-4 βδομάδες κ τώρα σχεδόν τίποτα..

Νομίζω απλά συνηθίζουμε το σώμα μας και τις ορμόνες. Πριν καμιά εβδομάδα και εγώ το ένιωθα πεσμένο. Μετά πάλι μεγάλωσε. Θεωρώ έτσι θα μας πάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...