Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Θα σαραντησετε πρωτου βγείτε;; εγω να πω την αλήθεια φοβάμαι να βγω.. Λογω κοβιντ περισσότερο.. Εχουν ακουστει τοσα και φοβάμαι.. 

 

Κι εγω το σκέφτομαι λόγω covid αλλά αν αισθανθώ εντάξει θα ήθελα να πάω σε ένα πάρκο ήσυχα με το μωρό μου έτσι κάπως πιο απομονωμένα... Θα είναι και καλοκαίρι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia5 είπε:

Ναι εδώ και 1 χρόνο ισχύει αυτό σε πολλά μαιευτήρια. Κάτι άλλο άκυρο που άκουσα είναι ότι άμα δεν έχεις σύνοδο δεν μπορείς να επιλέξεις rooming in. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Καταρχήν τι είναι το rooming in😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια....σοκ. Μίλησα με έναν φίλο μου που η γυναίκα του γέννησε προχθές κ μου είπε ότιαπό το προηγούμενο ΣΚ οι μπαμπάδες υποχρεούνται να μεινουν κανονικά στο μαιευτήριο κ τα βράδια αλλιώς, αν βγουν, δεν μπορούν να ξαναμπούν! Μπορεί να αλλάξει πάλι μέχρι το καλοκαίρι αλλά κ πάλι...σοκ!

Εύχομαι να μην ισχύει κατι τετοιο για το καλοκαίρι!! Διαφορετικά την βάψαμε... Όπως και επίσης εύχομαι τα μαιευτηρια που γιναν κοβιντ να επιστρεψουν κανονικά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καταρχήν τι είναι το rooming in😂

Να είναι το μωρό μαζί σου όσες μέρες μείνεις στο μαιευτήριο 😊

 

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εύχομαι να μην ισχύει κατι τετοιο για το καλοκαίρι!! Διαφορετικά την βάψαμε... Όπως και επίσης εύχομαι τα μαιευτηρια που γιναν κοβιντ να επιστρεψουν κανονικά... 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα ισχύει σίγουρα αλλά μπορεί στο μαιευτήριο που θα γεννήσεις να είναι διαφορετικά τα πράγματα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τί να πρωτοσχολιασω, δεν ξέρω! Ό,τι θυμάμαι! 😂 

Κολπικα δε με έχει εξετάσει ποτέ η γιατρός για τον τράχηλο κ είναι σταθερά στα 3 εκ. από την αρχή. Αν υπήρχε κάποια υπόνοια θα το εξέταζε περαιτέρω, μην ανησυχείτε καθόλου. 

Πράγματα έχω αρχίσει κι εγώ να χαζοψωνιζω, περιφερειακά κ προίκα κυρίως. Σήμερα έχουμε ραντεβού για κάθισμα κ καρότσι κ ο Θεός μαζί μας! Ο άντρας μου δεν έχει κοιτάξει τιποτα κ έχω αρχίσει να φορτώνω...😡

Με λίκνο κούνια κλπ έχω μπερδευτεί τελείως. Σε ένα μαγαζί μου είπαν ότι το λίκνο είναι επικίνδυνο μετά από 3 το πολύ 4 μήνες κ αυτό δε μας βολεύει καθόλου γτ θα φτιάξουμε δωμάτιο παιδικό μετά το 6μηνο κ χώρο για κούνια στο δωμάτιο μας δεν έχουμε...Έχει καμία σχετική εμπειρία??

Κοριτσι κ μενα μεχρι 4 εκατσε... Η ανηψια εως 7 μηνων. Εμενα ηθελε να απλωνεται. Κ εμπλεκε τα χερακια του μες στον λικνο κ ξυπνουσε. Δνε χωρουσε.... Κ τον εβγαλα. Ξεκινουσε να γυριζει κιολας. Οπότε δεεεεννν. Τωρα δεν θα βαλω καθολου λικνο. Κατευθείαν κουνια..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Starrr και 100 ευρώ δεν τα λες κ λίγα για κάτι που θα χρησιμοποιηθεί μόνο 4 μήνες...

@Lia5 μέχρι πριν λίγες μέρες οι μπαμπάδες έβγαιναν 10 το βράδυ με 6 το πρωί. Τώρα ούτε για ένα μπάνιο ή φαγητό δε θα μπορούν να βγουν (αν δε θέλουν να μην ξαναγυρίσουν 😋)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Να είναι το μωρό μαζί σου όσες μέρες μείνεις στο μαιευτήριο 😊

 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα ισχύει σίγουρα αλλά μπορεί στο μαιευτήριο που θα γεννήσεις να είναι διαφορετικά τα πράγματα 😉

Το rooming in το ζητας εκείνη την στιγμή; εννοείται ότι θα το εχω εκει μαζι μου 😂 ποσο μάλλον αν θα ισχύει ακομη αυτο με τους μπαμπαδες δεν θα μπορει να ειναι ο άντρας μου συνέχεια εκει οπότε θέλω να νιώθω ασφάλεια έχοντας μαζι μου το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια....σοκ. Μίλησα με έναν φίλο μου που η γυναίκα του γέννησε προχθές κ μου είπε ότιαπό το προηγούμενο ΣΚ οι μπαμπάδες υποχρεούνται να μεινουν κανονικά στο μαιευτήριο κ τα βράδια αλλιώς, αν βγουν, δεν μπορούν να ξαναμπούν! Μπορεί να αλλάξει πάλι μέχρι το καλοκαίρι αλλά κ πάλι...σοκ!

Σε ποιο μαιευτήριο γέννησε η κοπέλα; Η ισχύει το ίδιο για όλα; Αν είσαι σε τρίκλινο η δίκλινο δηλαδή πως γίνεται να υποχρεούνται να μένουν και οι σύζυγοι όλο το 24ωρο για 3 ημέρες... Στο διάδρομο θα κοιμούνται;🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Σε ποιο μαιευτήριο γέννησε η κοπέλα; Η ισχύει το ίδιο για όλα; Αν είσαι σε τρίκλινο η δίκλινο δηλαδή πως γίνεται να υποχρεούνται να μένουν και οι σύζυγοι όλο το 24ωρο για 3 ημέρες... Στο διάδρομο θα κοιμούνται;🙄

Ειναι αναλογα το μαιευτηριο... Ελπιζω να μην ισχυει στο δικο μου. Διοτι εχουμε κ το μικρο που καποιος πρεπει να το προσεχει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Θα σαραντησετε πρωτου βγείτε;; εγω να πω την αλήθεια φοβάμαι να βγω.. Λογω κοβιντ περισσότερο.. Εχουν ακουστει τοσα και φοβάμαι.. 

 

Εγω σίγουρα οχι, δεν θα το αντεχα.. Στη μικρή ηταν χειμώνας κ βγήκα στις 10 μερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Σε ποιο μαιευτήριο γέννησε η κοπέλα; Η ισχύει το ίδιο για όλα; Αν είσαι σε τρίκλινο η δίκλινο δηλαδή πως γίνεται να υποχρεούνται να μένουν και οι σύζυγοι όλο το 24ωρο για 3 ημέρες... Στο διάδρομο θα κοιμούνται;🙄

Αυτό δεν το έχω καταλάβει ούτε εγώ, δηλαδή που θα κοιμούνται και τι θα τρώνε. Πάντως νομίζω ότι τα 3κλινα τα κάνουν 2κλινα τώρα λόγω κόβιντ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Alexey στο Μητέρα. Οι μπαμπάδες σε πολυθρόνες ξαπλωτες απ'ό,τι κατάλαβα...Πάντως πραγματι, στα τρικλινα μπαίνουν 2 τώρα.

Κορίτσια μου εμάς εδώ στο δημόσιο να δω τι θα κάνει ο άντρας μου τέσσερις μέρες που ένας Θεός ξέρει που θα ξαπλώσει γιατί αν δεν έχει άδεια κρεβάτια λόγω κοβιντ τον βλέπω και κοιμάται στο πάτωμα με σλιπινγκ μπαγκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Αυτό δεν το έχω καταλάβει ούτε εγώ, δηλαδή που θα κοιμούνται και τι θα τρώνε. Πάντως νομίζω ότι τα 3κλινα τα κάνουν 2κλινα τώρα λόγω κόβιντ.

Στο Λητώ που γέννησε πέρσι η αδερφή μου το δίκλινο που έκλεισε ήταν τελικά μονοκλινο λόγω κοβιντ και είχε και ο άντρας της κρεβάτι και φαγητό και τις 3 μέρες. Την Κυριακή του Πάσχα τους πήγαν και αρνάκι 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Κορίτσια μου εμάς εδώ στο δημόσιο να δω τι θα κάνει ο άντρας μου τέσσερις μέρες που ένας Θεός ξέρει που θα ξαπλώσει γιατί αν δεν έχει άδεια κρεβάτια λόγω κοβιντ τον βλέπω και κοιμάται στο πάτωμα με σλιπινγκ μπαγκ

Στα δημόσια ο άντρας δεν έρχεται μόνο τις ώρες επισκεπτηριου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia5 είπε:

Στα δημόσια ο άντρας δεν έρχεται μόνο τις ώρες επισκεπτηριου;

Όχι από όσο έμαθα πρόσφατα, μένει όλες τις μέρες μέσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ειχαμε το αγχος με ολα τα ψωνια και ποσα αλλα πράγματα στο μυαλό μας και τωρα θα ανησυχούμε και γιαυτό... 

Εχω την εντύπωση ότι ένιωσα το μωρο σήμερα!! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αχ ειχαμε το αγχος με ολα τα ψωνια και ποσα αλλα πράγματα στο μυαλό μας και τωρα θα ανησυχούμε και γιαυτό... 

Εχω την εντύπωση ότι ένιωσα το μωρο σήμερα!! 😍

🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! 10 σελίδες διάβασα. 

Μόλις αγχώθηκα!! Είναι δυνατόν να μην μπορεί να βγει ο σύνοδος; εγώ δλδ που έχω κ άλλο παιδί τι θα κάνει; ή θα πρέπει να επιλέξουμε να μην έρθει καθόλου ο μπαμπάς στο νοσοκομείο κ να μείνω μόνη μου. Τα νεύρα μου πια με τον κοβιντ. 

Όσον αφορά την μέτρηση του τραχήλου είναι πιο έγκυρη κολπικά. Αυτό λενε τουλάχιστον. Στην Β επιπέδου εγώ είχα 3,4..Κ εννοείται πάλι έχω άγχος γιατί δεν ξεκουράζομαι γιατί με πιάνουν συνέχεια συσπάσεις στο εντερο κ με πιέζει η μικρή και και... Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να βάλω σε μια τάξη στο κεφάλι μου τι αγορές θέλω να κάνω. Νομίζω πως όλα θα τα κάνω αφού κάνω το ντοπλερ. 

Επισκέψεις δεν θέλω από κανέναν στο σπίτι, στον μικρό ήταν λίγο διαφορετικά κ έχει μεγάλη ευθύνη ο άντρας μου αλλά τώρα το έχω ξεκοψει.θα βγούμε τις πρώτες μέρες γιατί έχω κ ενα παιδί που δνε θέλω να χαλάσει η καθημερινότητα του. 

@Liiidaδεν έχω άποψη από λίκνο αλλά θα σου πω πως το διαχειριστήκα στο 1ο παιδί σε ένα σπίτι 60τμ. Αρχικά λέγαμε να πάρουμε κ ενα παρκοκρεβατο για το σαλόνι κ την κούνια στο δωμάτιο. Ευτυχώς δεν πήραμε παρκοκρεβατο. Κούνια ξεκίνησε να κοιμάται γύρω στους 6 μήνες. Μέχρι κ 4 μηνών κοιμόταν στο πορτ μπεμπέ του καροτσιού,μετα κοιμόμασταν κρεβάτι μαζί. Πριν το 6 μηνο να σκεφτείς είχε 3πλασιασει βάρος γέννησης. Το πορτ μπεμπέ είναι περίπου το μισό μέγεθος του λικνου οποτε σαν χώρος φτανει σίγουρα. Δεν ξέρω πόσο σταθερό είναι το λίκνο όμως μην ξεχνάμε ότι κ το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Εμάς πάντως στο άλλο σπίτι μας είχε βολέψει πολύ το πορτ μπεμπέ κ γιαυτό επέλεξα κ τώρα να έχω πορτ μπεμπέ παρόλο που έχιυμε πολλή χώρο. Ότι κ να επιλέξεις εύχομαι να σε βολέψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Αυτό δεν το έχω καταλάβει ούτε εγώ, δηλαδή που θα κοιμούνται και τι θα τρώνε. Πάντως νομίζω ότι τα 3κλινα τα κάνουν 2κλινα τώρα λόγω κόβιντ.

Φαντάζομαι χωρίς επιπλέον χρέωση έτσι; Δεν σε εξαναγκαζουν να πληρώσεις δίκλινο με το έτσι θέλω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Φαντάζομαι χωρίς επιπλέον χρέωση έτσι; Δεν σε εξαναγκαζουν να πληρώσεις δίκλινο με το έτσι θέλω; 

Όχι, χωρίς χρέωση. Αυτό βέβαια γίνεται άτυπα όπως καταλαβαίνω. Αν δλδ ζητήσεις εξ αρχής δίκλινο, μάλλον θα πληρώσεις δίκλινο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Η εμπειρία σας είναι πολύτιμη κορίτσια! Όσο για το μαιευτήριο, πολλά μπορεί να αλλάξουν από βδομάδα σε βδομάδα...Οταν κάνουμε τις επικοινωνίες με το μαιευτήριο θα μάθουμε τί θα ισχύει τότε. Μπορούμε πάντως να ρωτήσουμε κ τους γιατρούς μας μέχρι τότε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Όχι, χωρίς χρέωση. Αυτό βέβαια γίνεται άτυπα όπως καταλαβαίνω. Αν δλδ ζητήσεις εξ αρχής δίκλινο, μάλλον θα πληρώσεις δίκλινο. 

Οκ, τότε εντάξει, αυτό το ήξερα γιατί μου το είχε πει και η γυναικολόγος μου εδώ και μήνες ότι στα τρίκλινα βάζουν 2, αλλά είπα μήπως άλλαξε κάτι και σε χρεώνουν κι απο πάνω 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Οκ, τότε εντάξει, αυτό το ήξερα γιατί μου το είχε πει και η γυναικολόγος μου εδώ και μήνες ότι στα τρίκλινα βάζουν 2, αλλά είπα μήπως άλλαξε κάτι και σε χρεώνουν κι απο πάνω 😅

Όχι δεν σε χρεώνουν! Αυτό μας έλειπε... :D 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...