Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Θα περάσει ο καιρός χωρίς να το καταλάβεις!! Αν έχεις μεγάλο άγχος πήγαινε στο γιατρό σου στο ενδιάμεσο!! Εγώ στην αρχή ανά 2 εβδομάδες εκεί ήμουν και μια φορά μάλιστα που είχα καφέ πήγα και στην εβδομάδα 😂😂

Καλέεεεε εννοείται ότι έβαλα έξτρα υπέρηχο την επόμενη Δευτέρα!! 😂 Γενικά αυτό που με τρομάζει είναιπως, όταν είχα την παλίνδρομη το 2017, δεν είχα καταλάβει τίποτα. Και τώρα συνεχώς σκέφτομαι αν πάνε όλα καλά. Μου έχουν περάσει κ τα συμπτώματα κ έχω αγχωθεί παραπάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Καλημέρα κορίτσια ❤️ όλες θα τελειώσετε με την αυχενική πριν τα Χριστούγεννα 😋 εγώ που θα την έχω μέσα στις γιορτές;; 

Σε ποια εβδομαδα είναι καλύτερα να γίνεται;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα κορίτσια ❤️ όλες θα τελειώσετε με την αυχενική πριν τα Χριστούγεννα 😋 εγώ που θα την έχω μέσα στις γιορτές;; 

Σε ποια εβδομαδα είναι καλύτερα να γίνεται;; 

Καλημέρα κοπέλα μου! Εσύ πότε την έχεις? Πάντως γίνεται 11η-13η βδομάδα, άρα οι περισσότερες την κάνουν τη 12η.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου! Εσύ πότε την έχεις? Πάντως γίνεται 11η-13η βδομάδα, άρα οι περισσότερες την κάνουν τη 12η.

Εγώ 12η εβδομάδα θα είμαι 26 Δεκεμβρίου. Θα κλείσω ραντεβού για αυχενική σε 2 εβδομάδες που θα με δει ο γιατρός. Άσχετα που τον πηρα τηλέφωνο και έβαλα κι άλλο ραντεβού μέσα στην εβδομάδα τώρα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ 12η εβδομάδα θα είμαι 26 Δεκεμβρίου. Θα κλείσω ραντεβού σε 2 εβδομάδες που θα με δει ο γιατρός. Άσχετα που τον πηρα τηλέφωνο και έβαλα κι άλλο ραντεβού μέσα στην εβδομάδα τώρα . 

Ε ναι, 26 Δεκεμβρίου κομματάκι δύσκολο να την κάνεις 😂

Θέλω να πιστεύω ότι μετά την αυχενική κ το τέλος του 1ου τριμήνου τελειώνει το τρελό άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Γεια σας και από μένα κορίτσια... ζαλάδες είχα και εγώ την περασμένη εβδομάδα αρκετές φορές..μου είχε πέσει λίγο η πίεση! Το στομάχι εκεί που λέω ότι έφτιαξε, μου τα χαλάει πάλι!! Υπομονή λίγο ακόμη..πάντως και εγώ σε όλα τα ραντεβού μόνη μου πηγαίνω και με περιμένει ο άντρας μου με την μικρή στο αυτοκίνητο..το ίδιο και στην αυχενική! Σε ιδιώτη θα πάω και πάλι δεν αφήνουν συνοδό για λόγους ασφαλείας! 

@chaotic η αυχενική θα μου στοιχίσει 120 ευρώ και 11 ευρώ η εξέταση αίματος..δε ξέρω αν μπορείς να επιλέξεις παιδίατρο, μπορείς να τους κάνεις μια ερώτηση..εμάς στην αρχή μας είδε μια τέλεια παιδίατρος αλλά πετάχτηκε ο άλλος ξαφνικά γιατί έμαθε ότι ο γιατρός μου είναι στο ίδιο κτίριο μ αυτόν και ήθελε να με πιάσει πελάτη!! Φυσικά και δεν έκανα καμία επιπλέον εξέταση εκεί!

Σε ευχαριστώ πολύ που μου απαντάς κ μου δίνεις πληροφορίες! Διάβασα για τήν αυχενικη σου κ χαίρομαι που πηγε καλά! Ευχομαι να πηγαινουν όλα καλά κ στη συνέχεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ε ναι, 26 Δεκεμβρίου κομματάκι δύσκολο να την κάνεις 😂

Θέλω να πιστεύω ότι μετά την αυχενική κ το τέλος του 1ου τριμήνου τελειώνει το τρελό άγχος...

Άντε να δούμε.. Πάντως και εγώ σήμερα δεν έχω ούτε ανακατοσουρες ούτε τίποτα 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Άντε να δούμε.. Πάντως και εγώ σήμερα δεν έχω ούτε ανακατοσουρες ούτε τίποτα 🙄

Να σου πω κτ? Μη φρικαρεις. Θυμάμαι πριν 3 χρόνια που είχα την παλίνδρομη, το πρωί που ξεκίνησα για την απόξεση έκανα εμετό. Ανακατευομουν σαν να μην τρέχει τίποτα. Άρα τα συμπτώματα ή η απουσία τους δε σημαίνουν τίποτα. Η  μητέρα μου εκτός από μία λιποθυμία στον 6ο μήνα δεν κατάλαβε εγκυμοσύνη σε μένα. Όπως καταλαβαίνεις τα λέω για να τα ακούσω κ η ίδια. Πολύ πιθανό επίσης κάποιοι οργανισμοί να συνηθίζουν σιγά σιγά τις ορμόνες. Κουλ φιλενάδα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια άσχετο! Από βάρος πώς πάτε? Και τί όριο σας έχουν βάλει οι γιατροί??

Ναι πολύ κουλ γι αυτό έβαλα το ραντεβου έξτρα.Σε ποια εβδομαδα έμαθες για την παλινδρομη. Εγώ είμαι στα κιλά μου ακόμα βέβαια είμαι μόνο 7 και 4. Μου έχει πει το πολύ 2 κιλά για τις πρώτες 14 εβδομάδες. Γτ στην ουσία το σπορακι δε ζυγίζει τιποτα. Γενικά ψιλό προσέχω γτ δεν έχω και τον καλύτερο σωματοτυπο. Εσύ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ναι πολύ κουλ γι αυτό έβαλα το ραντεβου έξτρα.Σε ποια εβδομαδα έμαθες για την παλινδρομη. Εγώ είμαι στα κιλά μου ακόμα βέβαια είμαι μόνο 7 και 4. Μου έχει πει το πολύ 2 κιλά για τις πρώτες 14 εβδομάδες. Γτ στην ουσία το σπορακι δε ζυγίζει τιποτα. Γενικά ψιλό προσέχω γτ δεν έχω και τον καλύτερο σωματοτυπο. Εσύ;; 

Κάποια στιγμή από τους εμετούς έχασα και 1 κιλό, τώρα είμαι πάλι ακριβώς στα κιλά μου. Προσπαθώ να προσέχω γτ η Γκεστάπο η γιατρός μου έχει βάλει όριο 8-9 κιλά συνολικά! (λιποθυμηστε)

Άσε είμαι πονεμένη ιστορία. Την παλίνδρομη την έμαθα τέλος 10ης..στην αυχενική διαφάνεια. Ο τοτε γιατρός μου είχε δει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά αλλά δεν μου το είπε ποτέ (απαράδεκτος!) Γι'αυτό ήθελε την αυχενική νωρίτερα. Και εκεί διαπιστώθηκε ότι σταμάτησε η καρδιά. Δε λέω αλλα όμως Γτ δε θέλω να αγχωσω καμία σας ούτε τον εαυτό μου. Τυχαίο γεγονός ήταν μου είπαν. Βέβαια στις εξετάσεις θρομβοφιλιας που έκανα μετά υπήρξε ένα μικρό εύρημα. Εξ' ου και οι ενέσεις τώρα. Επίσης ο απαράδεκτος έβλεπε την TSH μου να αγγίζει το 4 κ δε με έστειλε σε Ενδοκρινολογο, τώρα παίρνω Τ4. Γενικά ήμουν πικραμένη για καιρό γι αυτό άργησα να ξαναπροσπαθησω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κάποια στιγμή από τους εμετούς έχασα και 1 κιλό, τώρα είμαι πάλι ακριβώς στα κιλά μου. Προσπαθώ να προσέχω γτ η Γκεστάπο η γιατρός μου έχει βάλει όριο 8-9 κιλά συνολικά! (λιποθυμηστε)

Άσε είμαι πονεμένη ιστορία. Την παλίνδρομη την έμαθα τέλος 10ης..στην αυχενική διαφάνεια. Ο τοτε γιατρός μου είχε δει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά αλλά δεν μου το είπε ποτέ (απαράδεκτος!) Γι'αυτό ήθελε την αυχενική νωρίτερα. Και εκεί διαπιστώθηκε ότι σταμάτησε η καρδιά. Δε λέω αλλα όμως Γτ δε θέλω να αγχωσω καμία σας ούτε τον εαυτό μου. Τυχαίο γεγονός ήταν μου είπαν. Βέβαια στις εξετάσεις θρομβοφιλιας που έκανα μετά υπήρξε ένα μικρό εύρημα. Εξ' ου και οι ενέσεις τώρα. Επίσης ο απαράδεκτος έβλεπε την TSH μου να αγγίζει το 4 κ δε με έστειλε σε Ενδοκρινολογο, τώρα παίρνω Τ4. Γενικά ήμουν πικραμένη για καιρό γι αυτό άργησα να ξαναπροσπαθησω. 

Καλυτερα που προσπάθησες όταν ήσουν έτοιμη. Και εγώ κάνω ενεσακια. Προληπτικα. Συγκεκρινα έχω σήμερα ραντεβου και με τον αιματολογο λογικά θα μου γράψει πάλι εξετασουλες... Είσαι οκ όμως τώρα με όλα αυτά που παίρνεις ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλυτερα που προσπάθησες όταν ήσουν έτοιμη. Και εγώ κάνω ενεσακια. Προληπτικα. Συγκεκρινα έχω σήμερα ραντεβου και με τον αιματολογο λογικά θα μου γράψει πάλι εξετασουλες... Είσαι οκ όμως τώρα με όλα αυτά που παίρνεις ❤️

Αν έχω καταλάβει καλά, την εξέταση anti-xa δραστικότητας θα την κάνουμε κάθε μήνα. Μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί αλλαγή στη δοσολογία γτ παίζουν ρόλο και τα κιλά (που θα αυξηθούν). Σε τσούζει κι εσένα το φάρμακο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ κορίτσια πρέπει να κλείσω ραντεβού στον αιματολογο,γτ κάνω κ εγώ ενέσεις..μια χαζή ερώτηση να σας κάνω,τα μωράκια σας ποτε τα καταλάβατε??έστω ένα φτερούγισμα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Αν έχω καταλάβει καλά, την εξέταση anti-xa δραστικότητας θα την κάνουμε κάθε μήνα. Μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί αλλαγή στη δοσολογία γτ παίζουν ρόλο και τα κιλά (που θα αυξηθούν). Σε τσούζει κι εσένα το φάρμακο?

Οχι πάντα..καταλαβαίνω ότι θα με πονέσει αν με δυσκολευτει να μπει και η βελόνα. Γενικά είμαι ανθεκτική αρκετά με τον πόνο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.. 

@DIAMANTWμε το καλο ο μπέμπης λοιπόν!!εγώ τον μικρό άρχισα να τον αισθάνομαι την 14η εβδομάδα.. Την 1η μέρα ένιωθα σα να σκάνε ποπ κορν λέω μπα ιδέα μου θα είναι.. Την επομενη το ίδιο κ κάθε μέρα το ίδιο.. Απίστευτο συναίσθημα, όπως κ όταν άκουσα πρώτη φορά την καρδούλα του, έκλαιγα.. 

Τώρα θα δούμε ποτέ είμαι στην 12η βδομάδα, αν κ αισθάνομαι ότι θα το καταλάβω αργότερα. 

Τελικά έκλεισα να πάω σε ιδιωτικό να κάνω την αυχενική την επόμενη Τρίτη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Οχι πάντα..καταλαβαίνω ότι θα με πονέσει αν με δυσκολευτει να μπει και η βελόνα. Γενικά είμαι ανθεκτική αρκετά με τον πόνο.. 

Εμένα η βελόνα δε με πονάει. Το ίδιο το φάρμακο όταν εισέρχεται τσούζει το άτιμο! 

Τελικά όλες κάνουμε ενέσεις?? Εσύ @DIAMANTW γιατί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εμένα η βελόνα δε με πονάει. Το ίδιο το φάρμακο όταν εισέρχεται τσούζει το άτιμο! 

Τελικά όλες κάνουμε ενέσεις?? Εσύ @DIAMANTW γιατί?

Είχα 3 αποβολές πριν..έφτανα 7-8 εβδομάδα και σταματούσε η καρδούλα..το έψαξα με εξετάσεις,έχω θρομβοφιλια οπότε κάνω μια ένεση πρωί κ μια βράδυ..υπάρχουν φορές που δν τρυπάει με τπτ,εκει πονάω παρά πολύ,άλλες πάλι φορές δν πονάω καθόλου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η DIAMANTW είπε:

Είχα 3 αποβολές πριν..έφτανα 7-8 εβδομάδα και σταματούσε η καρδούλα..το έψαξα με εξετάσεις,έχω θρομβοφιλια οπότε κάνω μια ένεση πρωί κ μια βράδυ..υπάρχουν φορές που δν τρυπάει με τπτ,εκει πονάω παρά πολύ,άλλες πάλι φορές δν πονάω καθόλου..

Πολύ συνηθισμένο το πρόβλημα τελικά..Παντως σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Όντως κάποιες φορές δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Liiida είπε:

Πολύ συνηθισμένο το πρόβλημα τελικά..Παντως σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Όντως κάποιες φορές δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ τίποτα. 

Εσείς γιατί κάνετε ενέσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η DIAMANTW είπε:

Εσείς γιατί κάνετε ενέσεις?

Είχα μία παλίνδρομη και μία βιοχημική οπότε θα έκανα ούτωςή άλλως, αλλά βρέθηκε κ ένα μικρό εύρημα στις εξετάσεις θρομβοφιλιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η DIAMANTW είπε:

Εσείς γιατί κάνετε ενέσεις?

Είμαστε πολλές.. Τι εύρημα είχες εσύ; εγώ το καλοκαίρι είχα μια βιοχημικη μια μια αποβολή καπάκι όπου δεν ανέβαινε η χοριακή σωστά είδαμε κάτι στον υπέρηχο και απλά μετά ξεκίνησε η αποβολή. Εμένα στην ουσία δεν έχουν βρει κάτι. Μόνο τον παράγοντα mthfr που αυτό με το φυλλικο είναι εντάξει απλα και εγώ προληπτικα τις κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy. μη νομίζεις, ούτε εγώ είχα κανένα φοβερό εύρημα. Αντίσταση στην πρωτεΐνη C, αυτό βρέθηκε παθολογικό. Αλλά σε συνδυασμό με το ιστορικό μου ήταν αρκετό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Clairy. μη νομίζεις, ούτε εγώ είχα κανένα φοβερό εύρημα. Αντίσταση στην πρωτεΐνη C, αυτό βρέθηκε παθολογικό. Αλλά σε συνδυασμό με το ιστορικό μου ήταν αρκετό. 

Και εμένα βρέθηκε λίγο η s πηραγμγενη αλλά τις εξετάσεις τις είχα κάνει λίγες μέρες μετά από την βιοχημικη και μου είπε ο αιματολογος ότι είναι αλλά τα όρια κατά την εγκυμοσυνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...