Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Βγήκε τώρα μία καινούρια υπουργική απόφαση για τον ιδιωτικό τομέα που κατατάσσει τις εγκύους στις ευπαθείς ομάδες. Στο Δημόσιο αυτό σημαίνει υποχρεωτικά τηλεργασία ή άδεια ειδικού σκοπού. Πρέπει να το κοιτάξεις πώς εφαρμόζεται στη δική σου περίπτωση.

Αυτό όμως δεν ξέρω αν γίνεται στον ιδιωτικό!!Εγω κοριτσια δουλευω σε εμπορικό κέντρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natasha24 είπε:

Αυτό όμως δεν ξέρω αν γίνεται στον ιδιωτικό!!Εγω κοριτσια δουλευω σε εμπορικό κέντρο...

Δες αυτό: https://www.taxheaven.gr/news/50603/ti-isxyei-gia-tis-eypaoeis-omades-olo-to-plaisio-gia-thn-ergasia-tis-adeies-kai-ta-dikaiwmata-twn-ergazomenwn-poy-anhkoyn-se-eypaoeis-omades

Εν ολίγοις λέει ότι αν η εργασία δεν μπορεί να παρασχεθεί εξ αποστάσεως, ο εργοδότης πρέπει να φροντίσει ώστε ο εργαζόμενος που ανήκει σε ευπαθή ομάδα να μην έρχεται σε επαφή με κοινό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Δες αυτό: https://www.taxheaven.gr/news/50603/ti-isxyei-gia-tis-eypaoeis-omades-olo-to-plaisio-gia-thn-ergasia-tis-adeies-kai-ta-dikaiwmata-twn-ergazomenwn-poy-anhkoyn-se-eypaoeis-omades

Εν ολίγοις λέει ότι αν η εργασία δεν μπορεί να παρασχεθεί εξ αποστάσεως, ο εργοδότης πρέπει να φροντίσει ώστε ο εργαζόμενος που ανήκει σε ευπαθή ομάδα να μην έρχεται σε επαφή με κοινό. 

Όταν ένα άτομο συγκεντρώνει περισσότερα του ενός κριτήρια της κατηγορίας ενδιάμεσου κινδύνου, τότε θεωρείται αυτόματα ότι ανήκει στην ομάδα υψηλού κινδύνου

Γράφει αυτο εδω..Δεν ξέρω κατά πόσο θα το δεχτεί ο ιδιωτικός τομέας.. Γιατι γενικά πλέον κανεις δεν είναι συνεργάσιμος!!!Όμως θα ρωτήσω τον μπαμπά μου που ειναι λογιστής να μάθω σιγουρα και θα σας πω!!Λογικά κι ο γυναικολόγος θα ξέρει περί αυτού.. ετσι δεν είναι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

Όταν ένα άτομο συγκεντρώνει περισσότερα του ενός κριτήρια της κατηγορίας ενδιάμεσου κινδύνου, τότε θεωρείται αυτόματα ότι ανήκει στην ομάδα υψηλού κινδύνου

Γράφει αυτο εδω..Δεν ξέρω κατά πόσο θα το δεχτεί ο ιδιωτικός τομέας.. Γιατι γενικά πλέον κανεις δεν είναι συνεργάσιμος!!!Όμως θα ρωτήσω τον μπαμπά μου που ειναι λογιστής να μάθω σιγουρα και θα σας πω!!Λογικά κι ο γυναικολόγος θα ξέρει περί αυτού.. ετσι δεν είναι??

Δε χρειάζεται να ψάξεις συνδυασμό! Οι γυναίκες που κυοφορούν είναι η περίπτωση 1.1.8 στα άτομα υψηλού κινδύνου! Η απόφαση βγήκε ειδικά για τον ιδιωτικό τομέα.  Σίγουρα ο πατέρας σου κτ θα γνωρίζει από τις επιχειρήσεις που συνεργάζεται. Για τους γυναικολογους δεν είμαι κ τόσο σίγουρη, συνήθως δεν ασχολούνται με τα διαδικαστικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ από όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος δεν έχω ξαναπάει στη δουλειά,δουλεύω από το σπίτι,κ ούτε πρόκειται να πάω έτσι όπως πάνε τα πράγματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Ωχ καταλαβααα ειναι πολυ ασχημο ολο αυτο με τον διαβήτη.. Εγώ προς το παρών απλα παρακολουθώ εμενα σε καμπύλη πριν την γλυκόζη ήταν 89 και μετά την γλυκόζη ήταν 80..κι τωρα που έκανα αλλη εξέταση ήταν 89!!Ο γυναικολόγος μου ειπε οτι δεν πάει με κληρονομικότητα ο διαβήτης είναι ανάλογα πως θα εξελιχθεί ο πλακουτας σε κάθε εγκυμοσύνη.. Εύχομαι να πάνε όλα καλααα!!!💕

Μόνο για το νηστείας μου είπε ότι υπάρχει κληρονομική προδιάθεση γιατί Μ αυτό έχω θέμα εγώ..σκέψου ότι έκανα καμπύλη στην 7η εβδομάδα και εύχομαι να γλιτώσω την ινσουλίνη, αν και οι τιμές μου ειδικά στα μεταγευματικα είναι τέλειες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Μόνο για το νηστείας μου είπε ότι υπάρχει κληρονομική προδιάθεση γιατί Μ αυτό έχω θέμα εγώ..σκέψου ότι έκανα καμπύλη στην 7η εβδομάδα και εύχομαι να γλιτώσω την ινσουλίνη, αν και οι τιμές μου ειδικά στα μεταγευματικα είναι τέλειες!!

Σου εύχομαι πραγματικά αυτην την φορα να μην χρειαστεί να κάνεις 💕💕🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η chaotic είπε:

Στο γενεσις μου προτείνει κ εμένα ο γιατρός μου. Συνεργάζεται με γενεσις κ. Διαβαλκανικο, αλλά για διαβαλκανικο δεν έχω ακουσει καθόλου καλά λόγια. Εκείνος μου είπε ότι παλιά πήγαινε σε όλα αλλά κράτησε αυτά τα δυο γιατί έχουν ΜΕΝΝ κ ειναι πιο ασφαλή για μητέρα κ παιδί. Όποτε σσκέφτομαι κ εγώ για γενεσις κ μάλιστα να κάνω κ όλες τις εξετάσεις εκεί ξεκινώντας με την αυχενικη σε 2 εβδομάδες για να έχουν κ το φάκελο μου κ επισης διάβασα ότι κάνουν κ ειδικές τιμές αν κανεις εκεί όλες Τις εξετάσεις.Τί δεν σου άρεσε εκεί? Οι συνθήκες? Οι συμπεριφορές? Θυμάσαι μήπως κ ποσα χρήματα έδωσες? Ο γιατρός σου ποιος είναι? Καλο ειναι να έχω κ κάποιον άλλο υπόψη. Ο δικός μου καλός μου φαίνεται αλλά δεν έχει γεννήσει καμία γνωστή μου εκεί κ δεν εχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.. Βρέθηκα εκεί για ένα τσέκ κ απλά περασαν κάποια χρόνια κ τωρα είμαι έγκυος.

Στην αίθουσα τοκετού όλα ήταν τέλεια αλλά οι μαίες απαράδεκτες...δεν έδειχναν τπτ..η μικρή μου ήταν λίγο υπναρου και ερχόταν για λίγο μου έδειχνε τάχα πως να θηλάσω, έφευγε και μου έλεγε ότι θα έρθει σε λίγο αλλά δεν ερχόταν ποτέ!!έχουν πολλή δουλειά και δεν προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν..επίσης είχα τρομερό θέμα με τον παιδίατρο..ήθελε να μου πασάρει εξετάσεις να τις κάνω εκεί.. υπάρχουν βέβαια και κοπέλες που έμειναν πολύ ευχαριστημένες και γέννησαν 2α και 3α..δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου!! Γενικά από ότι κατάλαβα όπου και αν πας παίζει ρόλο και σε ποια βάρδια θα τύχεις!

Για τον γιατρό στείλε μου πμ να μη θεωρηθεί διαφήμιση..δε ξέρω αν μπορώ να το γράψω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Δε χρειάζεται να ψάξεις συνδυασμό! Οι γυναίκες που κυοφορούν είναι η περίπτωση 1.1.8 στα άτομα υψηλού κινδύνου! Η απόφαση βγήκε ειδικά για τον ιδιωτικό τομέα.  Σίγουρα ο πατέρας σου κτ θα γνωρίζει από τις επιχειρήσεις που συνεργάζεται. Για τους γυναικολογους δεν είμαι κ τόσο σίγουρη, συνήθως δεν ασχολούνται με τα διαδικαστικά. 

Λογικά Αυτό θα ισχύει σε επιχειρήσεις που πλήττονται..ρωτησα τον μπαμπά μου και αυτό που μου προωθήσεις ισχυει για την προηγούμενη καραντινα ελεγε έως 30/9 κάπου!!Τέλος πάντων μου ειπε οτι δεν βγαίνει σε αναστολή αλλα σε άδεια ειδικού σκοπού 2 μερες απο το κράτος, 1 από τον εργοδότη και 1 από την άδεια του εργαζόμενου!!Δεν ξέρω αυτα αν θα ισχύουν πχ τον άλλο μήνα γιατι αν τελικά βγάλουν το εμβόλιο οπως λένε θα μας πουν εισαι ευπαθή ομάδα εμβολιασού.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Λογικά Αυτό θα ισχύει σε επιχειρήσεις που πλήττονται..ρωτησα τον μπαμπά μου και αυτό που μου προωθήσεις ισχυει για την προηγούμενη καραντινα ελεγε έως 30/9 κάπου!!Τέλος πάντων μου ειπε οτι δεν βγαίνει σε αναστολή αλλα σε άδεια ειδικού σκοπού 2 μερες απο το κράτος, 1 από τον εργοδότη και 1 από την άδεια του εργαζόμενου!!Δεν ξέρω αυτα αν θα ισχύουν πχ τον άλλο μήνα γιατι αν τελικά βγάλουν το εμβόλιο οπως λένε θα μας πουν εισαι ευπαθή ομάδα εμβολιασού.. 

https://www.eea.gr/arthra-eea/ti-provlepi-i-nea-ipourgiki-apofasi-gia-tin-antimetopisi-apo-ton-ergodoti-ton-efpathon-omadon-ergazomenon-tou-idiotikou-tomea/

Ανανεώθηκε και αναφέρει: Οι επιχειρήσεις – εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, ανεξαρτήτως Κωδικού Αριθμού Δραστηριότητας (ΚΑΔ), κατά τα οριζόμενα στην περ. 6 της παρ. Α του άρθρου 2, θέτουν τις συμβάσεις εργασίας των εργαζομένων, που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες της κατηγορίας 1.1. «Άτομα Υψηλού κινδύνου» σε αναστολή, για το χρονικό διάστημα, που αιτείται ο εργαζόμενος και πάντως, όχι πέραν της 31η Δεκεμβρίου 2020.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Liiida είπε:

https://www.eea.gr/arthra-eea/ti-provlepi-i-nea-ipourgiki-apofasi-gia-tin-antimetopisi-apo-ton-ergodoti-ton-efpathon-omadon-ergazomenon-tou-idiotikou-tomea/

Ανανεώθηκε και αναφέρει: Οι επιχειρήσεις – εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, ανεξαρτήτως Κωδικού Αριθμού Δραστηριότητας (ΚΑΔ), κατά τα οριζόμενα στην περ. 6 της παρ. Α του άρθρου 2, θέτουν τις συμβάσεις εργασίας των εργαζομένων, που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες της κατηγορίας 1.1. «Άτομα Υψηλού κινδύνου» σε αναστολή, για το χρονικό διάστημα, που αιτείται ο εργαζόμενος και πάντως, όχι πέραν της 31η Δεκεμβρίου 2020.

Άρα ισχύει έως τον Δεκεμβρίο..κατσε να δούμε πως θα πάει το lockdown !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Τι κάνετε κορίτσια;; Πώς πάνε τα συμπτώματα;

 

Εγώ ομολογώ ότι από χθες είμαι πολύ καλύτερα και σχεδόν ανησυχώ 😶

Εσύ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μονο κάτι ανακατοσουρες το πρωί και πονάει πολύ το στομάχι μου όταν είναι άδειο. Ξυπνάω δηλαδη από τον πόνο.. Επίσης έχουν αρχίσει να με ενοχλούν τα αρώματα.. Μετά όμως από το μεσημεράκι όλα στρώνουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου ξεκίνησαν παλι αναγουλες...εχθες εφαγα λίγη σοκολάτα και από τότε ημουν παλι χαλια κι συνέχισε κι λιγο σήμερα.. 😣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Natasha24 είπε:

Εμένα μου ξεκίνησαν παλι αναγουλες...εχθες εφαγα λίγη σοκολάτα και από τότε ημουν παλι χαλια κι συνέχισε κι λιγο σήμερα.. 😣

Σου είχαν σταματήσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!! 

Εγώ ευτυχως σήμερα δεν είχα καθόλου ζαλάδες. Το στομάχι μου πάλι  χάλια, τρώω με το ζόρι κ αυτό γιατί πεινάω. Καλά για μυρωδιές δεν το συζητάω,με το ζόρι μαγειρεύω, κλείνω την μύτη μου 😂😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας!!

Εγώ πάλι χτες το βράδυ είδα κόκκινο αίμα...μετά απο κανένα μισάωρο είχε σταματήσει και έχω ελάχιστα καφέ...

Μίλησα με τον γιατρό μου είπε συνεχίζω προγεστερόνη και μαγνήσιο και ξεκούραση κι αφού περιορίστηκε τόσο γρήγορα να μην αγχώνομαι...

Οπότε όπως καταλαβαίνετε είμαι λίγο μαύρα πανιά που το ξανα πέρασα και χωρίς να έχω κάνει κάτι να πεις ότι κουράστηκα...

Περιμένω την αυχενική με κομμένη την ανάσα...

Ελπίζω όλες να είστε τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vivi_ είπε:

Καλησπέρα σας!!

Εγώ πάλι χτες το βράδυ είδα κόκκινο αίμα...μετά απο κανένα μισάωρο είχε σταματήσει και έχω ελάχιστα καφέ...

Μίλησα με τον γιατρό μου είπε συνεχίζω προγεστερόνη και μαγνήσιο και ξεκούραση κι αφού περιορίστηκε τόσο γρήγορα να μην αγχώνομαι...

Οπότε όπως καταλαβαίνετε είμαι λίγο μαύρα πανιά που το ξανα πέρασα και χωρίς να έχω κάνει κάτι να πεις ότι κουράστηκα...

Περιμένω την αυχενική με κομμένη την ανάσα...

Ελπίζω όλες να είστε τέλεια!

Εύχομαι να είναι όλα καλά. Πότε έχεις αυχενική; 

Παντως στο 1ο μου μέχρι κ τον 4ο μήνα είχα καφέ σταματούσε 2-3 μέρες κ πάλι τα ίδια. Στην 10η εβδ κόκκινο αίμα μόνο σκούπισμα κ μετά τίποτα. Φυσικά δεν μπορούσα να περιμένω να ανοίξει τ ιατρείο η γυναικολόγος κ πήγα σε εφημερευον είχα αποκόλληση. Να πω ότι όλες τις φορές που εμφανιζόταν αίμα ήταν ξημερώματα. Κ ήμουν σε ακινησια με τις οδηγίες της τότε γυναικολόγο μου, δεν έκανα απολύτως τίποτα.. Είχα πάρα πολύ άγχος κ πάντα πήγαινα για υπέρηχο.. Εαν έχεις πολύ άγχος ζητά να κάνεις έναν υπέρηχο δεν είναι καλό κ να αγχώνεσαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Εύχομαι να είναι όλα καλά. Πότε έχεις αυχενική; 

Παντως στο 1ο μου μέχρι κ τον 4ο μήνα είχα καφέ σταματούσε 2-3 μέρες κ πάλι τα ίδια. Στην 10η εβδ κόκκινο αίμα μόνο σκούπισμα κ μετά τίποτα. Φυσικά δεν μπορούσα να περιμένω να ανοίξει τ ιατρείο η γυναικολόγος κ πήγα σε εφημερευον είχα αποκόλληση. Να πω ότι όλες τις φορές που εμφανιζόταν αίμα ήταν ξημερώματα. Κ ήμουν σε ακινησια με τις οδηγίες της τότε γυναικολόγο μου, δεν έκανα απολύτως τίποτα.. Είχα πάρα πολύ άγχος κ πάντα πήγαινα για υπέρηχο.. Εαν έχεις πολύ άγχος ζητά να κάνεις έναν υπέρηχο δεν είναι καλό κ να αγχώνεσαι.. 

Σ'ευχαριστώ για τα λόγια σου..☺️

Τώρα την Πέμπτη που θα μας έρθει στις 26 εχω ραντεβού για αυχενική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το δικό μου στομάχι αρχίζει να στρώνει κάπως και πλέον μπορώ να πιω περισσότερο νερό..επίσης έχω λίγη ενέργεια παραπάνω αλλά περνάω πολλές ώρες ξάπλα και με πιάνει νυστα πάλι.. χαχαχα!!

Παρόλα αυτά χτες είδα και εγώ ροζ

@Vivi_ ...μαζί πάμε εμείς..κάθε Παρασκευή που αλλάζω εβδομάδα τα ίδια..και πάνω που έλεγα ότι θα τη γλιτώσω αυτή τη φορά, μου έκανε την έκπληξη..έχω κ σήμερα λίγο αλλά ευτυχώς σταματάει γρήγορα και είναι ελάχιστο.. ανυπομονώ για την αυχενική, να μου λυθούν οι απορίες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Smurf88 ααααα...κατάλαβα θα μετράμε ώρες μέχρι την Πέμπτη και οι δύο!!!

Απ' ότι βλέπω συμβαίνει συχνά... μάλλον αναπτύσσονται τα μικρακια και θέλουν το χώρο τους!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ είμαι χαλιά έχω συσπάσεις εδώ κ 3 μέρες και είμαι κομμάτια γιατί ο γιατρός μ με είπε οτι αν κάνω πολλές θα ξεκολλήσει ο πλακούντας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπομονή κορίτσια μέχρι την αυχενική. Πάντως εγω που δεν έχω αιμα έχω πολύ άγχος.

@Smurf88συνέχεια ξάπλα μ'ενα 2 χρόνο;;; εμένα 4 χρόνων κ δεν μπορώ σχεδόν καθόλου να ξαπλώσω .. Αλλά του γκρινιάζω συνέχεια γιατί νυστάζω κ εκείνος δεν κοιμάται το μεσημέρι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Υπομονή κορίτσια μέχρι την αυχενική. Πάντως εγω που δεν έχω αιμα έχω πολύ άγχος.

@Smurf88συνέχεια ξάπλα μ'ενα 2 χρόνο;;; εμένα 4 χρόνων κ δεν μπορώ σχεδόν καθόλου να ξαπλώσω .. Αλλά του γκρινιάζω συνέχεια γιατί νυστάζω κ εκείνος δεν κοιμάται το μεσημέρι. 

Άσε...το συνέχεια είναι σχετικό!!ακόμα και όταν ξαπλώνω έρχεται πάνω στο κεφάλι μου!! Ευτυχώς είναι πολύ συνεργάσιμο παιδί γενικά..καθημερινές έρχεται η μαμά μου το πρωί και σκ είναι ο άντρας μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...