Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Beatricee είπε:

Είμαι 24+1 σήμερα και την άλλη εβδομάδα έχω την καμπύλη.Απο 24η μέχρι 28η εβδομάδα ενδείκνυται να την κάνεις (αν όλα βαίνουν καλώς) ιδανικά την 26η εβδομάδα.

Τα κορίτσια μια χαρά στα είπαν όσον αφορά τη διαδικασία.Καλο υπόλοιπο κυήσεως να έχεις 🥰

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Επίσης και σε σένα με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας αγκαλιά😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Κορίτσια 3 μερες τώρα όταν ξαπλωνω έχω νιώσει σαν "μπουρμπουλιθρα" γύρω από τον αφαλό και ελάχιστα πιο πάνω. Υπάρχει περίπτωση να είναι το μωράκι; δεν είναι αρκετά πάνω για να είναι αυτό;; πιο χαμηλά δεν πρέπει να νιώσουμε κάτι όταν θα νιώσουμε εμείς οι πρωτάρες;;; 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια 3 μερες τώρα όταν ξαπλωνω έχω νιώσει σαν "μπουρμπουλιθρα" γύρω από τον αφαλό και ελάχιστα πιο πάνω. Υπάρχει περίπτωση να είναι το μωράκι; δεν είναι αρκετά πάνω για να είναι αυτό;; πιο χαμηλά δεν πρέπει να νιώσουμε κάτι όταν θα νιώσουμε εμείς οι πρωτάρες;;; 😂

Καλησπερα, @Clairy.!!Για θυμησε μ ποσων εβδομάδων εισαι;?Κι εγω νομίζω οτι ειναι αρκετα ψηλα το σημείο που περιγράφεις για να είναι το μωρακι σ..Η αληθεια ειναι οτι στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν θα το καταλαβεις και πολυ ευκολα..Εγω το ειχα καταλάβει την ωρα ενος υπερηχου,που μου λεει η γιατρος μ κλωτσάει η μικρη,ε;?Και εκει καταλαβα την αισθηση!!Τωρα στο δεύτερο ολα ειναι πιο εύκολα!!😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Rena88 είπε:

Καλησπερα, @Clairy.!!Για θυμησε μ ποσων εβδομάδων εισαι;?Κι εγω νομίζω οτι ειναι αρκετα ψηλα το σημείο που περιγράφεις για να είναι το μωρακι σ..Η αληθεια ειναι οτι στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν θα το καταλαβεις και πολυ ευκολα..Εγω το ειχα καταλάβει την ωρα ενος υπερηχου,που μου λεει η γιατρος μ κλωτσάει η μικρη,ε;?Και εκει καταλαβα την αισθηση!!Τωρα στο δεύτερο ολα ειναι πιο εύκολα!!😉😉

Διανύω την 17η. Και εγώ δεν πιστεύω ότι είναι.. Απλά είπα να ρωτήσω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Διανύω την 17η. Και εγώ δεν πιστεύω ότι είναι.. Απλά είπα να ρωτήσω.. 

Κι εγώ είμαι 17+3 σήμερα και νομίζω ότι το έχω αισθανθεί αρκετές φορές αυτή την εβδομάδα. Ειδικά όταν ξαπλώνω ανάσκελα και μαζεύεται η κοιλιά μου προς τα πίσω αισθάνομαι κι εγώ κάτι σαν μπορμπουλιθρα συνήθως στη δεξιά μεριά και πετρώνει στιγμιαία η κοιλιά μου σε αυτό το σημείο... είναι διαφορετική αίσθηση από ότι έχω βιώσει ως τώρα και δεν νομίζω να είναι το έντερο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Κι εγώ είμαι 17+3 σήμερα και νομίζω ότι το έχω αισθανθεί αρκετές φορές αυτή την εβδομάδα. Ειδικά όταν ξαπλώνω ανάσκελα και μαζεύεται η κοιλιά μου προς τα πίσω αισθάνομαι κι εγώ κάτι σαν μπορμπουλιθρα συνήθως στη δεξιά μεριά και πετρώνει στιγμιαία η κοιλιά μου σε αυτό το σημείο... είναι διαφορετική αίσθηση από ότι έχω βιώσει ως τώρα και δεν νομίζω να είναι το έντερο... 

Χαμηλα το νιώθεις;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εγώ ρε κορίτσια νιώθω διαφορα περίεργα αυτές τις μέρες αλλά νομίζω ακόμα ότι είναι έντερο...

Και εγώ σαν έντερο το νιώθω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμα αλλά θα νιώσετε σαν να σας ακουμπάει ένα δάχτυλο,ή όπως χτυπάμε τα δάχτυλα ρυθμικά στο τραπέζι πχ από τον δείκτη προς το μικρό! Συνήθως κοντά στο λάστιχο από το εσώρουχο πέφτουν οι πρώτες κλωτσιές και κυρίως όταν ξαπλώνεις και χαλαρωνεις!

Στις 20 με 22 εβδομάδες φτάνει το μωρό στο ύψος του αφαλου αν δεν κάνω λάθος! Κάντε υπομονή σε λίγο δεν θα έχετε ησυχία!😂😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Κι εγώ είμαι 17+3 σήμερα και νομίζω ότι το έχω αισθανθεί αρκετές φορές αυτή την εβδομάδα. Ειδικά όταν ξαπλώνω ανάσκελα και μαζεύεται η κοιλιά μου προς τα πίσω αισθάνομαι κι εγώ κάτι σαν μπορμπουλιθρα συνήθως στη δεξιά μεριά και πετρώνει στιγμιαία η κοιλιά μου σε αυτό το σημείο... είναι διαφορετική αίσθηση από ότι έχω βιώσει ως τώρα και δεν νομίζω να είναι το έντερο... 

Κορίτσι μου δεν θέλω να σε αγχωσω αλλά το πέτρωμα της κοιλιάς είναι συσπαση. Μιλάμε με τον γιατρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy. και @Liiida δεν είμαι στην κοιλίτσα σας αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι το μωράκι σας απλά ακόμα δεν το έχετε νιώσει με το χέρι σας..νωρις δεν είναι εννοείται.. Τόσες γυναίκες αισθάνονται τα μωρά τους κ πιο νωρίς... Εγώ κ τα 2 νωρίς τα αισθάνθηκα κ ήταν σίγουρο αυτό κ όχι δεν ήταν το έντερο. Εξάλλου όσες έχουμε θέματα με το έντερο ξέρουμε πως είναι το έντερο. Πάντως στην 1η εγκυμοσύνη αισθάνομουν σα να σκάνε ποπ κορν λίγο πιο πάνω από το εσώρουχο, στην 2η ήταν τελείως διαφορετικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema τί να σου πω, μπορεί να έχεις δίκιο κ να το συνειδητοποιήσω αργότερα. Λέω ότι είναι έντερο γτ δεν είχα ποτέ θέμα κ από την αρχή της εγκυμοσύνης μου έχει αλλάξει τα φώτα το άτιμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντωμεταξύ κορίτσια, αυτό το "πέτρωμα " που λέτε...μπορείτε να το περιγράψετε? Συνοδεύεται από πόνο? Είναι διαφορετικό από την κράμπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

@Clairy. και @Liiida δεν είμαι στην κοιλίτσα σας αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι το μωράκι σας απλά ακόμα δεν το έχετε νιώσει με το χέρι σας..νωρις δεν είναι εννοείται.. Τόσες γυναίκες αισθάνονται τα μωρά τους κ πιο νωρίς... Εγώ κ τα 2 νωρίς τα αισθάνθηκα κ ήταν σίγουρο αυτό κ όχι δεν ήταν το έντερο. Εξάλλου όσες έχουμε θέματα με το έντερο ξέρουμε πως είναι το έντερο. Πάντως στην 1η εγκυμοσύνη αισθάνομουν σα να σκάνε ποπ κορν λίγο πιο πάνω από το εσώρουχο, στην 2η ήταν τελείως διαφορετικά. 

Νομίζω τόσο χαμηλά δεν το έχω νιώσει οπότε μάλλον δεν είναι αυτό ακόμα.. Εγώ καμία φορά όταν είμαι ανάσκελα νιώθω ένα βάρος στην κοιλιά και μετά την νιώθω πιο σκληρή. Αυτό είναι πέτρωμα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εντωμεταξύ κορίτσια, αυτό το "πέτρωμα " που λέτε...μπορείτε να το περιγράψετε? Συνοδεύεται από πόνο? Είναι διαφορετικό από την κράμπα?

Είναι έντονο σφίξιμο. Έτσι τουλάχιστον το έχω βιώσει εγώ 1-2 φορές που έχω φτερνιστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia5 είπε:

Είναι έντονο σφίξιμο. Έτσι τουλάχιστον το έχω βιώσει εγώ 1-2 φορές που έχω φτερνιστεί.

Εγώ όταν φταρνίζομαι ή βήχω δυνατά κάτι σαν τράβηγμα με σουβλια ταυτόχρονα νιώθω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εγώ όταν φταρνίζομαι ή βήχω δυνατά κάτι σαν τράβηγμα με σουβλια ταυτόχρονα νιώθω. 

Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου η συσπαση ειναι το πέτρωμα της κοιλιάς.. Όχι δεν είναι αυτό που νιώθουμε όταν φτερνιζομαστε ή βηχουμε, φαντάζομαι δλδ ότι δεν κάνετε συσπαση εκείνη την στιγμή. Το πέτρωμα συνοδεύεται κ με πόνο,πονακι,πετρωνει όλη η κοιλια. Στον μικρό είχα συσπάσεις από τον 4ο που δεν τις καταλαβαίνα .Σε αυτό νιώθω εντονο πέτρωμα σε όλη την κοιλιά με ενα ταυτόχρονο γρήγορο, πέρασμα πόνου δευτερόλεπτων. 

@Liiida εμένα το έντερο σε αυτήν την εγκυμοσύνη με έχει πεθάνει. Από χθες πάλι είμαι χαλιά. Με σούπες θα την βγάλω γιατί πονάω αρκετά. Εν τω μεταξύ από το έντερο δημιουργούνται κ συσπάσεις της μήτρας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Χαμηλα το νιώθεις;; 

Λίγο πιο κάτω από τον αφαλό, συνήθως δεξιά. Είναι σαν ένα ελαφρύ βάρος στο σημείο και συνήθως κρατάει λίγα δευτερόλεπτα, μόλις αλλάζω θέση σταματάει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Εντωμεταξύ κορίτσια, αυτό το "πέτρωμα " που λέτε...μπορείτε να το περιγράψετε? Συνοδεύεται από πόνο? Είναι διαφορετικό από την κράμπα?

Αυτό πιο νιώθω εγώ είναι πολύ στιγμιαίο, δεν πονάει καθόλου απλά είναι πολύ περίεργη αίσθηση, σαν να έχεις ένα ελαφρύ βάρος στο σημείο. Επειδή δεν το εδώ ξανανιώσει στο παρελθόν κι επειδή τη τελευταία βδομάδα το έχω αισθανθεί τουλάχιστον 5 φορές θεωρώ ότι δεν είναι το έντερο και μάλλον είναι το μωρό 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κορίτσια μου η συσπαση ειναι το πέτρωμα της κοιλιάς.. Όχι δεν είναι αυτό που νιώθουμε όταν φτερνιζομαστε ή βηχουμε, φαντάζομαι δλδ ότι δεν κάνετε συσπαση εκείνη την στιγμή. Το πέτρωμα συνοδεύεται κ με πόνο,πονακι,πετρωνει όλη η κοιλια. Στον μικρό είχα συσπάσεις από τον 4ο που δεν τις καταλαβαίνα .Σε αυτό νιώθω εντονο πέτρωμα σε όλη την κοιλιά με ενα ταυτόχρονο γρήγορο, πέρασμα πόνου δευτερόλεπτων. 

@Liiida εμένα το έντερο σε αυτήν την εγκυμοσύνη με έχει πεθάνει. Από χθες πάλι είμαι χαλιά. Με σούπες θα την βγάλω γιατί πονάω αρκετά. Εν τω μεταξύ από το έντερο δημιουργούνται κ συσπάσεις της μήτρας. 

Εγώ δεν νομίζω να έχω τέτοιου είδους συσπάσεις γιατί δεν πονάει καθόλου, απλά σε εκείνο το σημείο που νιώθω το φτερούγισμα νιώθω ταυτόχρονα κι ένα ελαφρύ βάρος γι αυτό το περιέγραψα σαν πέτρωμα. Μόλις αλλάζω στάση περνάει. Συν ότι παίρνω και μαγνήσιο καθημερινά, νομίζω για να μη κάνουμε συσπασεις δεν μας το δίνουν αυτό; Στη γιατρό είχα πάει τη Τετάρτη και ήταν όλα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Εγώ δεν νομίζω να έχω τέτοιου είδους συσπάσεις γιατί δεν πονάει καθόλου, απλά σε εκείνο το σημείο που νιώθω το φτερούγισμα νιώθω ταυτόχρονα κι ένα ελαφρύ βάρος γι αυτό το περιέγραψα σαν πέτρωμα. Μόλις αλλάζω στάση περνάει. Συν ότι παίρνω και μαγνήσιο καθημερινά, νομίζω για να μη κάνουμε συσπασεις δεν μας το δίνουν αυτό; Στη γιατρό είχα πάει τη Τετάρτη και ήταν όλα καλα

Κοιτα έτσι όπως το περιέγραψε πριν μου ακούστηκε σαν συσπαση σίγουρα.. Τώρα αυτό που λες για ελαφρύ βάρος δεν θα έλεγα ότι είναι το μωρό. Το μαγνήσιο δεν σταματάει τις συσπασεις. Κ εγώ στο 1ο είχα αλλά δεν τις καταλαβαίνα το είχε δει  ο γιατρός στον υπέρηχο δεν το ξααναειδε αλλά προσπάθησα κ εγώ να καταλάβω να βλέπω τις διαφορές. Ειχα αλλά όχι συχνά κ έπαιρνα κανονικά μαγνήσιο. Φυσικά κ δεν είμαι η μόνη έτσι.. Όπως κ να χει είναι φυσιολογικό μετά από κάποια εβδ να έχουμε συσπάσεις είναι οι λεγόμενες Braxton hicks.. Προετοιαμζεται η μήτρα μας.. Εαν δεν είναι συνεχόμενες δεν είναι κ ανησυχητικες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια 3 μερες τώρα όταν ξαπλωνω έχω νιώσει σαν "μπουρμπουλιθρα" γύρω από τον αφαλό και ελάχιστα πιο πάνω. Υπάρχει περίπτωση να είναι το μωράκι; δεν είναι αρκετά πάνω για να είναι αυτό;; πιο χαμηλά δεν πρέπει να νιώσουμε κάτι όταν θα νιώσουμε εμείς οι πρωτάρες;;; 😂

Κ εγώ το ενιωθα...ειναι η μητρα σου που μεγαλώνει.. Το μωράκι οπωσ είπες είναι χαμηλά περίπου φαντάσου στη τιμή της Καισαρικης. Αναλόγως βέβαια σ ποια βδομάδα είσαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.
    • Θα βρούμε..!! Και όλα θα πάνε δεξιά αυτή τη φορά!! Θα έχω και εγώ το νου μου αν δω κάτι θα σου στείλω! 
    • μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...