Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ από την αρχή πολύ δυσκοιλιότητα. Κ της 3 τελευταίες εβδομάδες μια φορά την εβδομάδα μ συναινεί αυτό. Άστο κ εμένα με έχει δυσκολέψει πολύ νιώθω βαριά είναι σπαστικό πολύ.

Σε καταλαβαινω απόλυτα! Υπομονη! Δοκιμασες αποξηραμενα δαμασκηνα ακτινιδια κλπ??? Εγω τα δοκιμασα αλλα το μονο που καταφερα ειναι να με πιανει κοψιμο συχνοτερα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Παραθέτω κ αυτό από γυναικολογο:

"Εάν παρόλα αυτά, συνεχίζετε να έχετε δυσκοιλιότητα, υπάρχουν σκευάσματα που μπορείτε να αγοράσετε από το Φαρμακείο. Αυτά είναι ασφαλή για το μωρό, και μπορείτε να τα χρησιμοποιείτε καθ’όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Τέτοια σκευάσματα είναι: τα Υπόθετα Γλυκερίνης και τα Κλύσματα. Δεν πρόκειται για φάρμακα, δεν έχουν καμιά επίπτωση στο μωρό και μπορείτε να τα χρησιμοποιείτε όσο συχνά θέλετε."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Sofoula28 @Love32 επειδή κι εγώ έβγαλα ολόκληρο τον 3ο μήνα όπως εσείς, ακούστε με κ ρωτήστε τους γιατρούς σας για τα υποθετα γλυκερινης. Είναι τελείως φυσικά κ τα χρησιμοποιω ανά 3 μέρες αν στο ενδιάμεσο δεν εχω πάει μόνη μου. Δρουν σε 5 λεπτά κ πραγματικά ησυχάζεις. Καλημέρα! 

Θα το ρωτήσω!!! Γτ η αληθεια ειναι δε θελω να παρω το duphalac ! Φυσικα θεωρω πως για να μου το εδωσε ξερει τι κανει ,απλα δε θελω πολλα πολλα φαρμακα ! Ευχαριστω πολύυυυ!!!! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Σε καταλαβαινω απόλυτα! Υπομονη! Δοκιμασες αποξηραμενα δαμασκηνα ακτινιδια κλπ??? Εγω τα δοκιμασα αλλα το μονο που καταφερα ειναι να με πιανει κοψιμο συχνοτερα 😂

Χαχχαχα . Στην αρχή ναι έτρωγα δαμάσκηνα σύκα αμύγδαλα κ ακτινίδια και απλά δεν πήγαινα χαχαχα κ αν πήγαινα με τρομερό ζόρι δηλαδή μισή ώρα κ 40 λεπτά το λιγότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια εσείς σε μεγαλύτερη εβδομάδα κύησης πότε έχετε β επιπέδου;; 

Καλημέρα!! 

Εγώ 9/2..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Καιιιιι κάπως έτσι έβγαλα αιμορροΐδα! 😂

Ακριβώς!! Και να φοβάσαι και να σφιχτεις!!!! Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Χαχχαχα . Στην αρχή ναι έτρωγα δαμάσκηνα σύκα αμύγδαλα κ ακτινίδια και απλά δεν πήγαινα χαχαχα κ αν πήγαινα με τρομερό ζόρι δηλαδή μισή ώρα κ 40 λεπτά το λιγότερο.

Κακο πράγμα!!!! Καλα εγω και πριν μεινω εγκυος ημουν σχετικα δυσκοιλια αλλα με λίγο ζορι το ειχα 1 φορα την ημερα!!! Μετα την εγκυμοσυνη αστα βραστα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Κακο πράγμα!!!! Καλα εγω και πριν μεινω εγκυος ημουν σχετικα δυσκοιλια αλλα με λίγο ζορι το ειχα 1 φορα την ημερα!!! Μετα την εγκυμοσυνη αστα βραστα !!!!

Ναι κ εγώ από πάντα ήμουν. Έτσι αν μια μέρα κάτι γινόταν τώρα άστα να πάνε. Έχεις ξεκινήσει σίδηρο ασβέστιο μαγνήσιο.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Ναι κ εγώ από πάντα ήμουν. Έτσι αν μια μέρα κάτι γινόταν τώρα άστα να πάνε. Έχεις ξεκινήσει σίδηρο ασβέστιο μαγνήσιο.?

Οχι ακομα! Μεχρι στιγμης παιρνω felicin,salospir,utrogestan και βιταμινη d κατι αμπουλες 1 φορα τη βδομάδα!! Ο γιατρος μου ειπε πως καλο θα ειναι οσο γινεται να ρυθμισουμε το θεμα της δυσκοιλιότητας γτ οταν ξεκινησω σιδηρο κλπ θα χειροτερεψει!!! Εσυ παιρνεις ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια..και εγώ περιμένω το πρώτο μου παιδάκι είμαι 7 εβδομάδων πάω 8 ποιον γιατρό προτείνεται στον Αγ. Ανδρέα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Οχι ακομα! Μεχρι στιγμης παιρνω felicin,salospir,utrogestan και βιταμινη d κατι αμπουλες 1 φορα τη βδομάδα!! Ο γιατρος μου ειπε πως καλο θα ειναι οσο γινεται να ρυθμισουμε το θεμα της δυσκοιλιότητας γτ οταν ξεκινησω σιδηρο κλπ θα χειροτερεψει!!! Εσυ παιρνεις ???

Σήμερα τα ξεκινάω!! Το ασβέστιο απαίσιο!! Ποια d παιρνεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Melitsa είπε:

Γειά σας κορίτσια..και εγώ περιμένω το πρώτο μου παιδάκι είμαι 7 εβδομάδων πάω 8 ποιον γιατρό προτείνεται στον Αγ. Ανδρέα;;

Στην Πάτρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Σήμερα τα ξεκινάω!! Το ασβέστιο απαίσιο!! Ποια d παιρνεις??

Θα μου τα γραψει στην επόμενη εξεταση σε 10 μερες δεν το γλιτωνω λογικα  😂 τις αμπουλες deltius παίρνω.. οτι πιο αηδιαστικό εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης.. λες και καταπινω ηλιέλαιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Θα μου τα γραψει στην επόμενη εξεταση σε 10 μερες δεν το γλιτωνω λογικα  😂 τις αμπουλες deltius παίρνω.. οτι πιο αηδιαστικό εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης.. λες και καταπινω ηλιέλαιο! 

Χαχαχ κ εγώ παίρνω lecalcif πάλι λάδι με λεμόνι είναι αυτό περίεργο Μπλιαχ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Χαχαχ κ εγώ παίρνω lecalcif πάλι λάδι με λεμόνι είναι αυτό περίεργο Μπλιαχ.

Ακόμα χειροτερα 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Χαχαχ τι να κάνουμε όλα πρέπει να τα υπομένουμε..!! Δουλευεις?

Εννοειται!! Και εχουμε ακομα!! Οχι ευτυχώς ειμαι σε αναστολη λογω covid!! Ελπιζω να τραβήξει οσο γινεται η αναστολη μου γτ δε θα παω ετσι κ αλλιως για δουλεια και δε θελω να αναγκαστω να το πω κιολας απο τωρα !! Εσυ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Εννοειται!! Και εχουμε ακομα!! Οχι ευτυχώς ειμαι σε αναστολη λογω covid!! Ελπιζω να τραβήξει οσο γινεται η αναστολη μου γτ δε θα παω ετσι κ αλλιως για δουλεια και δε θελω να αναγκαστω να το πω κιολας απο τωρα !! Εσυ???

Εγώ δουλευω κανονικά! Δυστυχώςέχω αρχίσει κ δεν μπορώ να ξυπνάω το πρωί με χίλια ζόρια! Δεν θέλω όμως να μπλέξω να περιμένω να πληρωθώ από το ικα κ όλα αυτά. Κάνω υπομονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ δουλευω κανονικά! Δυστυχώςέχω αρχίσει κ δεν μπορώ να ξυπνάω το πρωί με χίλια ζόρια! Δεν θέλω όμως να μπλέξω να περιμένω να πληρωθώ από το ικα κ όλα αυτά. Κάνω υπομονή. 

Σε καταλαβαινω! Και εγω το σκεφτόμουν!! Αλλα μου εκατσε καλα με την αναστολη ! Μεχρι ποτε (πρωτα ο θεος)θα δουλεψεις???το εχεις πει στη δουλεια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Σε καταλαβαινω! Και εγω το σκεφτόμουν!! Αλλα μου εκατσε καλα με την αναστολη ! Μεχρι ποτε (πρωτα ο θεος)θα δουλεψεις???το εχεις πει στη δουλεια??

Στη δουλειά το ξέρουν γιατί έμεινα με εξωσωματική 3η προσπάθεια οπότε έλειψα αρκετά σε όλη την διαδικασία πρωινα έκατσα μέχρι την χοριακη κ τα αφεντικά το ξέρουν συνάδελφοι όχι. Είναι δουλειά γραφειου οπότε είμαι καθιστη. Δεν το έχω σκεφτεί να σ πω την αλήθεια πρώτα ο Θεός να είναι όλα καλά θα σταματήσω τότε π 'επιτρεπει' ο νόμος. Αν φάω κανένα 3ημερο δεν ξέρω χαχα :) τι να κάνω πολύ νύχτα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Η ασφάλεια του νοσοκομείου έναντι της κλινικής είναι ότι κάποιες περιπτώσεις δεν τις αναλαμβάνει η κλινική (για διάφορους λόγους ) και τα στέλνουν νοσοκομείο. 

Από εκεί και πέρα, πιστεύω ο πιο σίγουρος τρόπος να αποφύγουμε ανούσιες παρεμβάσεις είναι η γνώση... Πρέπει να ξέρουμε ποιες είναι αυτές, γιατί γίνονται και αν τυχόν μας πει κάτι ο γιατρός μας πχ να μπούμε με πρόκληση για τον τάδε λόγο να το σκεφτούμε και μόνες μας... Να επεξεργαζόμαστε αυτά που μας λέει. Πχ στη πρώτη μου γέννα μου είχε πει ο γιατρός μου αν θέλω να μπούμε με πρόκληση μια μέρα που είχε εφημερία (είχε φτάσει σχεδόν η Πητ μου)  αλλά εγώ δεν ήθελα. Δεν επέμεινε , μου το εδωσε σαν επιλογή γενικά. Είχε πει ότι μπορούμε να περιμένουμε μέχρι ένα διάστημα πετά τη Πητ μου . Εγώ ήθελα να έρθει το παιδί όταν ήταν έτοιμο...  Εφόσον οι συνθήκες το επέτρεπαν. Δεν εννοώ να βάλουμε σε κίνδυνο το παιδί, μην παρεξηγηθω. Αυτά :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τελικά πόσο ήσουν όταν γέννησες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Στη δουλειά το ξέρουν γιατί έμεινα με εξωσωματική 3η προσπάθεια οπότε έλειψα αρκετά σε όλη την διαδικασία πρωινα έκατσα μέχρι την χοριακη κ τα αφεντικά το ξέρουν συνάδελφοι όχι. Είναι δουλειά γραφειου οπότε είμαι καθιστη. Δεν το έχω σκεφτεί να σ πω την αλήθεια πρώτα ο Θεός να είναι όλα καλά θα σταματήσω τότε π 'επιτρεπει' ο νόμος. Αν φάω κανένα 3ημερο δεν ξέρω χαχα :) τι να κάνω πολύ νύχτα 😛

Ενταξει αφου ειναι καθιστικη δουλεια νομιζω περα απ το πρωινο ξύπνημα δε θα χεις αλλο θεμα! Καλύτερα οσο μπορεις να δουλευεις γτ θα λαλησεις μεσα στο σπιτι! Κ εγω το σκεφτομαι αλλα δεν εχω αλλη επιλογη δεδομενου οτι η δουλεια μου εχει πολυ ορθοστασια και ειχα και την παλινδρομη και δεν το ρισκαρω! Εγω δεν εχω πει τπτ μεχρι στιγμης γτ δε δουλευω ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!!!🌹

Στις 9/2 έχω την εξέταση της β'επιπεδου και τότε θα βρίσκομαι στην 21+5 εβδομάδα! 

Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω εμπειρία, μετά από ποσό καιρό γίνεται η καμπύλη σακχάρου και βασικά πως ακριβώς είναι η διαδικασία; Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο; 

Θα τα συζητήσω φυσικά και με τον γιατρό μου αλλά θα ήθελα να πάρω μια πρώτη γνώμη. Να σημειώσω ότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με σάκχαρο αλλά έχοντας ακούσει πολλά για τον διαβήτη κύησης, αγχώνομαι λιγάκι😏

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...