Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Περιμένω τα διδυμακια μου και είμαι σε δίλημμα για το αν θα επιλέξω να γεννήσω σε κλινική η στο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης. Επίσης σε περίπτωση που γεννήσω σε κλινική και το μωράκι χρειαστεί να μπει στην μενν επειδή μου είπανε ότι θέλουν 100 ευρώ την μερα για το κάθε μωρό γνωρίζει καμία αν μπορώ να τα μεταφέρω σε περίπτωση που βγω απο την κλινική σε νοσοκομείο της πόλης; Παπαγεωργίου η Ιποκρατειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 6 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την απάντηση! Εμένα μου έδειξε ανεπάρκεια στις εξετάσεις αίματος και μου το έδωσε για δύο φορές τη βδομάδα. Πήρα δύο δόσεις την προηγούμενη βδομάδα λοιπόν αλλά μετά μου ήρθε μια αναλαμπή. Μου είχε αναφέρει η ενδοκρινολόγος μου το καλοκαίρι που το είχα ξαναπάρει ότι δεν το συστήνει στην εγκυμοσύνη. Εκεί άρχισε το άγχος..διάβασα τις οδηγίες του lecalcif και λέει ότι δε συνίσταται στην εγκυμοσύνη. Η γυναικολόγος μου που την ξαναπήρα λέει ότι είναι ασφαλές η ενδοκρινολόγος από την άλλη που την ξαναπήρα και αυτή μου είπε να το κόψω και να πάρω μία βιταμίνη d σε καθημερινή βάση, με λιγότερες μονάδες, γιατί η lecalcif έχει πολύ μεγάλη συγκέντρωση. Μη μιλήσω για τις παρενέργειες που διάβασα στο ίντερνετ. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να προκαλέσω πανικό σε καμία κοπέλα, απλά επειδή όλες είμαστε στην ίδια φάση σκέφτηκα ότι όλο και κάποια θα παίρνει το ίδιο σκεύασμα.

Όντως δε χρειάζεται πανικός, μόνο 2 δόσεις έχεις πάρει! Εγώ που οριακά δεν έχω έλλειψη παίρνω d3 fix 1.200 κάθε μέρα. Παλιότερα έπαιρνα lecalcif αλλά μου την άλλαξε ο ενδοκρινολογος, παρα το γεγονός ότι τη γυναικολόγο δεν έδειξε να την προβληματίζει. Εφόσον ο ένας από τους δύο, εξίσου αρμόδιους, γιατρούς δεν θεωρεί ένα σκεύασμα κατάλληλο για την εγκυμοσύνη, καλύτερα να αλλάξεις σε ένα που να συμφωνούν κ οι δύο. 

Καλωσηρθες και η ώρα η καλή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την απάντηση! Εμένα μου έδειξε ανεπάρκεια στις εξετάσεις αίματος και μου το έδωσε για δύο φορές τη βδομάδα. Πήρα δύο δόσεις την προηγούμενη βδομάδα λοιπόν αλλά μετά μου ήρθε μια αναλαμπή. Μου είχε αναφέρει η ενδοκρινολόγος μου το καλοκαίρι που το είχα ξαναπάρει ότι δεν το συστήνει στην εγκυμοσύνη. Εκεί άρχισε το άγχος..διάβασα τις οδηγίες του lecalcif και λέει ότι δε συνίσταται στην εγκυμοσύνη. Η γυναικολόγος μου που την ξαναπήρα λέει ότι είναι ασφαλές η ενδοκρινολόγος από την άλλη που την ξαναπήρα και αυτή μου είπε να το κόψω και να πάρω μία βιταμίνη d σε καθημερινή βάση, με λιγότερες μονάδες, γιατί η lecalcif έχει πολύ μεγάλη συγκέντρωση. Μη μιλήσω για τις παρενέργειες που διάβασα στο ίντερνετ. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να προκαλέσω πανικό σε καμία κοπέλα, απλά επειδή όλες είμαστε στην ίδια φάση σκέφτηκα ότι όλο και κάποια θα παίρνει το ίδιο σκεύασμα.

Τα είχα διαβάσει κι εγώ αυτά και είχα ρωτήσει την γυναικολόγο μου αλλά μου είπε ότι αν το παίρνω αυστηρά σύμφωνα με τις οδηγίες της δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Επίσης κάνουμε κάθε μήνα εξετάσεις αίματος όπου ελέγχουμε και τα επίπεδα της βιταμίνης d στον ορο αλλά και του ασβεστίου όποτε αν παρουσιαστεί υπερασβιστιαιμια τη μειώνουμε τη δόση, αν και είναι δύσκολο να παρουσιάσω υπερασβιστιαιμια καθώς δεν παίρνω επιπλέον συμπλήρωμα ασβεστίου. Οι ανεπιθύμητες ενέργειες προκαλούνται μόνο σε περίπτωση υπερασβιστιαιμιας από ότι μου είπε. Όπως και να έχει είναι και θέμα γιατρού και κατά πόσο εμπιστεύεσαι τον δικό σου. Εγώ δεν έχω ρωτήσει τον ενδοκρινολόγο μου σχετικά, αν και παίρνω θυροξινη οποτε την επόμενη φορά που θα πάω θα ρωτήσω για μια δεύτερη γνώμη... σου στέλνω και το λινκ που είχα βρει για το συγκεκριμένο σκεύασμα όταν το πρωτοξεκινησα

https://erx.gr/p/z/?type=pl&bcode=2802982001048  

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Alexey είπε:

Τα είχα διαβάσει κι εγώ αυτά και είχα ρωτήσει την γυναικολόγο μου αλλά μου είπε ότι αν το παίρνω αυστηρά σύμφωνα με τις οδηγίες της δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Επίσης κάνουμε κάθε μήνα εξετάσεις αίματος όπου ελέγχουμε και τα επίπεδα της βιταμίνης d στον ορο αλλά και του ασβεστίου όποτε αν παρουσιαστεί υπερασβιστιαιμια τη μειώνουμε τη δόση, αν και είναι δύσκολο να παρουσιάσω υπερασβιστιαιμια καθώς δεν παίρνω επιπλέον συμπλήρωμα ασβεστίου. Οι ανεπιθύμητες ενέργειες προκαλούνται μόνο σε περίπτωση υπερασβιστιαιμιας από ότι μου είπε. Όπως και να έχει είναι και θέμα γιατρού και κατά πόσο εμπιστεύεσαι τον δικό σου. Εγώ δεν έχω ρωτήσει τον ενδοκρινολόγο μου σχετικά, αν και παίρνω θυροξινη οποτε την επόμενη φορά που θα πάω θα ρωτήσω για μια δεύτερη γνώμη... σου στέλνω και το λινκ που είχα βρει για το συγκεκριμένο σκεύασμα όταν το πρωτοξεκινησα

https://erx.gr/p/z/?type=pl&bcode=2802982001048  

 

 

 

 

Να είστε καλά για τις άμεσες απαντήσεις! Εμένα με ανησυχεί λίγο γιατί παράλληλα ξεκίνησα και το ασβέστιο. Αλλά πιστεύω ότι όντως με δύο δόσεις δεν θα έχει προκληθεί υπερασβεστιαιμια και κατ επεκταση επίπτωση στο έμβρυο! Θα ηρεμήσω γιατί δεν μπορώ να κάνω και τίποτα καλύτερο ούτως ή άλλως.

Θέλω να πω πως χαίρομαι πολύ που βρήκα την ομάδα πάντως, ειδικά τώρα με την καραντίνα και επειδή δεν έχω και στο περιβάλλον μου φίλες στην ίδια φάση είναι πολύ ωραία να υπάρχουν κοπέλες που μπορείς να επικοινωνήσεις! Έχετε φτιάξει ωραία κατάσταση 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eleni5525 είπε:

Να είστε καλά για τις άμεσες απαντήσεις! Εμένα με ανησυχεί λίγο γιατί παράλληλα ξεκίνησα και το ασβέστιο. Αλλά πιστεύω ότι όντως με δύο δόσεις δεν θα έχει προκληθεί υπερασβεστιαιμια και κατ επεκταση επίπτωση στο έμβρυο! Θα ηρεμήσω γιατί δεν μπορώ να κάνω και τίποτα καλύτερο ούτως ή άλλως.

Θέλω να πω πως χαίρομαι πολύ που βρήκα την ομάδα πάντως, ειδικά τώρα με την καραντίνα και επειδή δεν έχω και στο περιβάλλον μου φίλες στην ίδια φάση είναι πολύ ωραία να υπάρχουν κοπέλες που μπορείς να επικοινωνήσεις! Έχετε φτιάξει ωραία κατάσταση 

 

 

Κάνουμε ασκήσεις ηρεμίας εδώ μέσα 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Να είστε καλά για τις άμεσες απαντήσεις! Εμένα με ανησυχεί λίγο γιατί παράλληλα ξεκίνησα και το ασβέστιο. Αλλά πιστεύω ότι όντως με δύο δόσεις δεν θα έχει προκληθεί υπερασβεστιαιμια και κατ επεκταση επίπτωση στο έμβρυο! Θα ηρεμήσω γιατί δεν μπορώ να κάνω και τίποτα καλύτερο ούτως ή άλλως.

Θέλω να πω πως χαίρομαι πολύ που βρήκα την ομάδα πάντως, ειδικά τώρα με την καραντίνα και επειδή δεν έχω και στο περιβάλλον μου φίλες στην ίδια φάση είναι πολύ ωραία να υπάρχουν κοπέλες που μπορείς να επικοινωνήσεις! Έχετε φτιάξει ωραία κατάσταση 

 

 

Τότε αφού παίρνεις και ασβέστιο καλύτερα να πάρεις ένα άλλο σκεύασμα με μικρότερη δόση βιταμίνης d εκτός κι αν κανεις κι εσυ συχνά εξετάσεις για να ελέγχεις τα επίπεδα. Εγώ γενικά έχω μια φοβία με τα φάρμακα  και τα ξεσκονίζω όλα...την έχω τρελάνει τη γιατρό μου, είναι σαν να αμφισβητώ τις γνώσεις της 😅 αλλά νομίζω ότι καλά κάνουμε και ψαχνόμαστε γιατί όπως και να έχει εμείς είμαστε υπεύθυνες πρώτα από όλα για τη καλή υγεία του μωρού μας και εμείς καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε τις οποιες παρενέργειες -χτυπα ξύλο- στο μέλλον. 
 

Είμαστε πολλές εδώ μέσα που γινόμαστε για πρώτη φορά μανούλες και όλα είναι πρωτόγνωρα οποτε είναι ωραίο να μοιραζόμαστε τα άγχη και τους φόβους μου... βέβαια υπάρχουν και οι κοπέλες που είναι ήδη μανούλες και μας δίνουν τα φώτα τους... κι εμένα με έχει βοηθήσει πολύ η ομάδα 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexey είπε:

Τότε αφού παίρνεις και ασβέστιο καλύτερα να πάρεις ένα άλλο σκεύασμα με μικρότερη δόση βιταμίνης d εκτός κι αν κανεις κι εσυ συχνά εξετάσεις για να ελέγχεις τα επίπεδα. Εγώ γενικά έχω μια φοβία με τα φάρμακα  και τα ξεσκονίζω όλα...την έχω τρελάνει τη γιατρό μου, είναι σαν να αμφισβητώ τις γνώσεις της 😅 αλλά νομίζω ότι καλά κάνουμε και ψαχνόμαστε γιατί όπως και να έχει εμείς είμαστε υπεύθυνες πρώτα από όλα για τη καλή υγεία του μωρού μας και εμείς καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε τις οποιες παρενέργειες -χτυπα ξύλο- στο μέλλον. 
 

Είμαστε πολλές εδώ μέσα που γινόμαστε για πρώτη φορά μανούλες και όλα είναι πρωτόγνωρα οποτε είναι ωραίο να μοιραζόμαστε τα άγχη και τους φόβους μου... βέβαια υπάρχουν και οι κοπέλες που είναι ήδη μανούλες και μας δίνουν τα φώτα τους... κι εμένα με έχει βοηθήσει πολύ η ομάδα 😄

Έχεις απόλυτο δίκιο, εννοείται ότι εμπιστευόμαστε τον γιατρό αλλά και το ψάξιμο δεν βλάπτει.. εκτός βέβαια από το άγχος που φέρνει μερικές φορές 😩 εγώ δεν το διακινδυνεύω άλλο, τη σταμάτησα ήδη τη lecalcif και θα πάρω την eviol 2200 σε καθημερινή βάση, που σύστησε η ενδοκρινολόγος.  Ευχαριστώ τα κορίτσια και για τα λινκ, πολύ ωραίες πληροφορίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο, εννοείται ότι εμπιστευόμαστε τον γιατρό αλλά και το ψάξιμο δεν βλάπτει.. εκτός βέβαια από το άγχος που φέρνει μερικές φορές 😩 εγώ δεν το διακινδυνεύω άλλο, τη σταμάτησα ήδη τη lecalcif και θα πάρω την eviol 2200 σε καθημερινή βάση, που σύστησε η ενδοκρινολόγος.  Ευχαριστώ τα κορίτσια και για τα λινκ, πολύ ωραίες πληροφορίες

Καλά θα κανεις, το σημαντικό είναι να αισθανόμαστε ασφαλείς 😊 ωστόσο μη τα ξεκινήσεις αμέσως αφού έχεις πάρει ήδη τις εφάπαξ δόσεις...περίμενε να περάσει τουλάχιστον μια εβδομάδα. Ρωτα και τον γιατρό σου βέβαια αλλά θεωρώ ότι αν τα πάρεις κατευθείαν μετά από τις εφάπαξ δόσεις θα αυξηθεί κι άλλο η ποσότητα της βιταμίνης στο αίμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την απάντηση! Εμένα μου έδειξε ανεπάρκεια στις εξετάσεις αίματος και μου το έδωσε για δύο φορές τη βδομάδα. Πήρα δύο δόσεις την προηγούμενη βδομάδα λοιπόν αλλά μετά μου ήρθε μια αναλαμπή. Μου είχε αναφέρει η ενδοκρινολόγος μου το καλοκαίρι που το είχα ξαναπάρει ότι δεν το συστήνει στην εγκυμοσύνη. Εκεί άρχισε το άγχος..διάβασα τις οδηγίες του lecalcif και λέει ότι δε συνίσταται στην εγκυμοσύνη. Η γυναικολόγος μου που την ξαναπήρα λέει ότι είναι ασφαλές η ενδοκρινολόγος από την άλλη που την ξαναπήρα και αυτή μου είπε να το κόψω και να πάρω μία βιταμίνη d σε καθημερινή βάση, με λιγότερες μονάδες, γιατί η lecalcif έχει πολύ μεγάλη συγκέντρωση. Μη μιλήσω για τις παρενέργειες που διάβασα στο ίντερνετ. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να προκαλέσω πανικό σε καμία κοπέλα, απλά επειδή όλες είμαστε στην ίδια φάση σκέφτηκα ότι όλο και κάποια θα παίρνει το ίδιο σκεύασμα.

Καλώς ήρθες κ με το καλο κοπέλα μου.. 

Έχεις ανεπάρκεια άρα χρειάζεσαι οπωσδήποτε ντε. Η ντε που πρέπει να έχουμε όλοι μας πρέπει να είναι τουλάχιστον 50. Κ επειδή είσαι κ έγκυος χρειάζεσαι μεγαλύτερη ποσότητα από αυτήν που θα έπαιρνες κανονικά. Πολλές βιταμίνες ντε γράφουν ότι δεν επιτρέπεται σε εγκύους κ θηλαζουσες όμως σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται μεγαλύτερη δοσολογία..επίσης η βιταμίνη ντε δεν αυξάνεται στο αίμα μας με δύο δόσεις. Κ οταν θα κάνεις επανεξέταση της ντε θα πρέπει να έχεις σταματήσει τουλαχιστον 1 μήνα την ντε για να βγουν τα αποτέλεσματα σωστά. Αν έχεις την δυνατότητα κ την όρεξη ψάξε το λιγάκι με ενδοκρινολογους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Καλά θα κανεις, το σημαντικό είναι να αισθανόμαστε ασφαλείς 😊 ωστόσο μη τα ξεκινήσεις αμέσως αφού έχεις πάρει ήδη τις εφάπαξ δόσεις...περίμενε να περάσει τουλάχιστον μια εβδομάδα. Ρωτα και τον γιατρό σου βέβαια αλλά θεωρώ ότι αν τα πάρεις κατευθείαν μετά από τις εφάπαξ δόσεις θα αυξηθεί κι άλλο η ποσότητα της βιταμίνης στο αίμα...

Ακριβώς αυτό μου είπε και η ενδοκρινολόγος, να περιμένω μια βδομάδα και μετά να ξεκινήσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! 

@Earpέχω ένα αγοράκι 4χρ κ ειμαι έγκυος στην 20εβδ. στην αυχενική μου είπαν κορίτσι κ περιμένω να κάνω κ την β επιπέδου. Οι εγκυμοσύνες μου μέχρι στιγμής είναι διαφορετικές σε αυτήν έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με τις αναγούλες κ τις ζαλάδες μέχρι κ τωρα. Πολλές φορές είμαι σαν άρρωστη. 

 

Ααα τέλεια σε ευχαριστώ για τν πληροφορία💕

Και εγώ σε αυτή ένιωθα χάλια ειδικά μετά το μεσημέριανο ήταν να πέσω να πεθάνω και με εμετούς μόλις πέρασα τν 12 εβδομαδα σταμάτησαν! Έλπιζω και εγώ για κορίτσακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eleni5525 είπε:

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την απάντηση! Εμένα μου έδειξε ανεπάρκεια στις εξετάσεις αίματος και μου το έδωσε για δύο φορές τη βδομάδα. Πήρα δύο δόσεις την προηγούμενη βδομάδα λοιπόν αλλά μετά μου ήρθε μια αναλαμπή. Μου είχε αναφέρει η ενδοκρινολόγος μου το καλοκαίρι που το είχα ξαναπάρει ότι δεν το συστήνει στην εγκυμοσύνη. Εκεί άρχισε το άγχος..διάβασα τις οδηγίες του lecalcif και λέει ότι δε συνίσταται στην εγκυμοσύνη. Η γυναικολόγος μου που την ξαναπήρα λέει ότι είναι ασφαλές η ενδοκρινολόγος από την άλλη που την ξαναπήρα και αυτή μου είπε να το κόψω και να πάρω μία βιταμίνη d σε καθημερινή βάση, με λιγότερες μονάδες, γιατί η lecalcif έχει πολύ μεγάλη συγκέντρωση. Μη μιλήσω για τις παρενέργειες που διάβασα στο ίντερνετ. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να προκαλέσω πανικό σε καμία κοπέλα, απλά επειδή όλες είμαστε στην ίδια φάση σκέφτηκα ότι όλο και κάποια θα παίρνει το ίδιο σκεύασμα.

Εγω με βιταμινη D στο 8 πηρα την deltius ποσιμο ειναι μια φορα την εβδομαδα! Ο γυναικολογος μου το συνέστησε! Στις οδηγιες και αυτο λεει πως δεν συνίσταται σε εγκυμοσυνη ομως θεωρω πως δε θα μου το εδινε με τπτ ο γυναικολόγος μου αν απαγορευοταν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Εγω με βιταμινη D στο 8 πηρα την deltius ποσιμο ειναι μια φορα την εβδομαδα! Ο γυναικολογος μου το συνέστησε! Στις οδηγιες και αυτο λεει πως δεν συνίσταται σε εγκυμοσυνη ομως θεωρω πως δε θα μου το εδινε με τπτ ο γυναικολόγος μου αν απαγορευοταν! 

Κ εμενα αυτό μου έδωσαν αλλά έχει σημασία η δοσολογία. Άλλη θα πάρει κάποιος που έχει έλλειψη, άλλη κάποιος που έχει ανεπάρκεια άλλη κάποιος που είναι επαρκής. Απλά έγκυες κ θηλαζουσες παίρνουν παραπάνω. Κ επάρκεια να έχουμε στην ντε καλό είναι να παίρνουμε μια ποσότητα ειδικά φθινόπωρο, χειμώνα κ άνοιξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια...κ εγώ παίρνω d, ήμουν οριακά επαρκής αλλά είχα κάνει εξέταση Νοέμβριο και μου είπε η αιματολογος ότι καλό είναι να πάρω για να είμαι καλυμμένη το χειμώνα..κάνω κάθε μήνα επανέλεγχο και είμαι μια χαρά..παίρνω τις d3 fix..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Γεια σας κορίτσια...κ εγώ παίρνω d, ήμουν οριακά επαρκής αλλά είχα κάνει εξέταση Νοέμβριο και μου είπε η αιματολογος ότι καλό είναι να πάρω για να είμαι καλυμμένη το χειμώνα..κάνω κάθε μήνα επανέλεγχο και είμαι μια χαρά..παίρνω τις d3 fix..

Τα ίδια ακριβώς. Ποια d3 fix παίρνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Περιμένω τα διδυμακια μου και είμαι σε δίλημμα για το αν θα επιλέξω να γεννήσω σε κλινική η στο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης. Επίσης σε περίπτωση που γεννήσω σε κλινική και το μωράκι χρειαστεί να μπει στην μενν επειδή μου είπανε ότι θέλουν 100 ευρώ την μερα για το κάθε μωρό γνωρίζει καμία αν μπορώ να τα μεταφέρω σε περίπτωση που βγω απο την κλινική σε νοσοκομείο της πόλης; Παπαγεωργίου η Ιποκρατειο.

Δεν ξέρω αν θα μπορείς να τα μεταφέρεις. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι σε αρκετό ποσοστό οι δίδυμες κυήσεις θεωρούνται υψηλού κινδύνου και πολλοί γιατροί το πάνε μόνο με καισαρική. Πολλές φορές αυτό γίνεται αρκετά νωρίτερα από τη Πητ( νομίζω συνήθως βασικά) οπότε το βασικό νομίζω είναι τι έχεις ανάγκη από τη γέννα σου; Θέλεις το γιατρό σου; Θέλεις να έρθουν όσο φυσικά γίνεται και όταν αυτά νιώσουν έτοιμα; Επίσης ξέρω ότι στα ιδιωτικά ότι μπορούν το χρεώνουν... Οπότε ειδικά αν χρειαστεί κάτι επιπλέον μάλλον θα βγει καλός ο λογαριασμός. Και τέλος ξέρω (κούφια η ώρα) αν χρειαστεί κάτι σημαντικό κανένα ιδιωτικό δεν αναλαμβάνει. Στέλνει νοσοκομείο... Αν θέλεις άποψη ανάμεσα στα δύο νοσοκομεία στείλε μου μήνυμα. Ξέρω κάποια πράγματα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Βιταμίνη d και ασβέστιο τι σχέση έχουν;;;

Η βιταμίνη D είναι βοηθάει στην απορρόφηση του ασβεστίου και την σωστή χρήση του στον οργασιμο. Σε έλλειψη βιταμίνης D δεν γίνεται σωστή απορρόφηση ασβεστίου ενώ σε περίσσεια μπορεί να προκληθεί υπερασβιστιαιμια, εφόσον βέβαια υπάρχει και παράλληλη πρόσληψη μεγάλης ποσότητας ασβεστίου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AlKate είπε:

Δεν ξέρω αν θα μπορείς να τα μεταφέρεις. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι σε αρκετό ποσοστό οι δίδυμες κυήσεις θεωρούνται υψηλού κινδύνου και πολλοί γιατροί το πάνε μόνο με καισαρική. Πολλές φορές αυτό γίνεται αρκετά νωρίτερα από τη Πητ( νομίζω συνήθως βασικά) οπότε το βασικό νομίζω είναι τι έχεις ανάγκη από τη γέννα σου; Θέλεις το γιατρό σου; Θέλεις να έρθουν όσο φυσικά γίνεται και όταν αυτά νιώσουν έτοιμα; Επίσης ξέρω ότι στα ιδιωτικά ότι μπορούν το χρεώνουν... Οπότε ειδικά αν χρειαστεί κάτι επιπλέον μάλλον θα βγει καλός ο λογαριασμός. Και τέλος ξέρω (κούφια η ώρα) αν χρειαστεί κάτι σημαντικό κανένα ιδιωτικό δεν αναλαμβάνει. Στέλνει νοσοκομείο... Αν θέλεις άποψη ανάμεσα στα δύο νοσοκομεία στείλε μου μήνυμα. Ξέρω κάποια πράγματα :)

Σου έχω στείλει. Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς είστε σήμερα??

      Καλημέρα, εμένα το στομάχι μου μετανιώνει το χθεσινοβραδυνό σουβλάκι 😁, εσύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...