Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@Tweema κανονικα η τροφή δεν πρέπει να είναι λίγο σκληρη για να μπορεί να το πιανει με το χέρι έκανα τις γλυκοπατάτες αλλά μου βγήκαν πολύ μαλακές του διαλύονται στο χέρι αλλά ότι καταφέρνει να φάει το τρώει μια χαρά αλλά δεν μπορεί ο καψερος να το πιάσει του διαλύεται

IMG_20211210_115313.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

@Tweema κανονικα η τροφή δεν πρέπει να είναι λίγο σκληρη για να μπορεί να το πιανει με το χέρι έκανα τις γλυκοπατάτες αλλά μου βγήκαν πολύ μαλακές του διαλύονται στο χέρι αλλά ότι καταφέρνει να φάει το τρώει μια χαρά αλλά δεν μπορεί ο καψερος να το πιάσει του διαλύεται

IMG_20211210_115313.jpg

Είναι ένας γλύκας, έτοιμος να τσιμπήσεις τα μπρατσάκια του!! Άσχετο αλλά δεν μπορούσα να μην το πω!

@Tweema όντως έτσι είναι με αυτά τα πλαστικά καλαμάκια, μάλλον θέλουν με τέτοια συχνότητα πλύσιμο με το βουρτσάκι, πάντως στο συγκεκριμένο σημείο δεν αποσυναρμολογείται για να το κάνεις πιο καλά εκεί σε αυτήν την ένωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy to beεμένα αυτό που θηλάζει λίγο και κοιμάται και είναι λίγο πιο υποτονικός μου θυμίζει τότε που ο δικός μου στην αρχή είχε ίκτερο. Εσένα τώρα δε νομίζω να παίζει 3.5 μηνών, αλλά μήπως καμία εξέταση αίματος του παιδιού έδειχνε κάτι; Μια ιδέα ρίχνω μέσα σε όλες, αν και δε μου αρέσει καθόλου να το τσιμπάνε το οποιοδήποτε παιδάκι ειδικά τόσο μικρό, αλλά μήπως έδειχνε κάτι; Καλή δύναμη ο,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Είναι φυσιολογική αντίδραση αυτή αλλά το θέμα είναι να βοηθήσεις το μωρό. Επίσης κ να βρεις κ την αιτία όχι τόσο για να μη χάσεις το θηλασμό αλλά πιο πολυ για να μη σταθεί αυτή η αιτία εμπόδιο σε κάτι άλλο μετέπειτα.

Πάντως να σου πω για το χαλινο τη δική μας ιστορία... 

Ο δικός μου έπιασε στήθος από την πρωτη στιγμή κ ακολουθεί τη φυσιολογικη καμπυλη ανάπτυξης εμένα όμως κάτι δε μου άρεσε στη γλώσσα κ στο άνω χείλος του από την αρχή. Ρώτησα για χαλινο δυο παιδιατρους κ έναν ωρλ στο μαιευτήριο, μου είπαν ότι δεν έχει. Το ίδιο μου είπε κ η παιδίατρος μου η οποία είναι κ συμβουλος θηλασμου. Παίρνει βάρος κ δεν έχει μου είπε συγκεκριμένα. Αποφάσισα όμως να τον πάω σε ωρλ ο οποίος μου είπε ότι έχει χαλινο άνω χείλους αλλά εφόσον δε δημιουργείται προβλημα στη σίτιση κ στην αναπνοή κ ίσως είναι μόνο αισθητικό το θέμα όσον αφορά τα δόντια στο μέλλον μπορούμε να το αφήσουμε προς το παρόν. 

Το λέω γιατί αποδείχτηκε για ακόμη μια φορά ότι ο καθένας ξέρει καλυτερα ότι αφορά την ειδικότητα του. 

Κ πως να μην εχεις αμφιβολιες κ να μην το ψάχνεις παραπανω.. Μέχρι κ ωρλ τον ειδε κ ειπε δεν εχει. Τι να πω ειλικρινά.... 

στις πριν 49 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Όντως δε θα ηρεμήσει ποτε; γενικά αλλάζω στήθος ανα δίωρο γιατί αν ζητάει κάθε μια ώρα κ δίνω διαφορετικο έχει πράσινα κακά. 

Εσένα μετά από τόσα χρόνια πως είναι; 

Εμενα θηλαζει παρα πολυ κ πλεον θελει κ τα 2, δεν της φτανει μονο το 1.εαν θηλασει απο το 1 κ δεν  δωσω το αλλο, μετα απο λιγο γκρινιαζει κ θέλει.. Οποτε καταλαβαίνεις.. 

Τελικο πορισμα καταστασης στηθους θα παρθεί μολις σταματήσω τον θηλασμό. 

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι μετά από πόσιμο εμβόλιο έχω διαβάσει ότι έκανε στασιμότητα βάρους. Κάτσε να το ψάξω. 

Κατι τετοιο θυμάμαι κ εγω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

@Tweema κανονικα η τροφή δεν πρέπει να είναι λίγο σκληρη για να μπορεί να το πιανει με το χέρι έκανα τις γλυκοπατάτες αλλά μου βγήκαν πολύ μαλακές του διαλύονται στο χέρι αλλά ότι καταφέρνει να φάει το τρώει μια χαρά αλλά δεν μπορεί ο καψερος να το πιάσει του διαλύεται

IMG_20211210_115313.jpg

Πρεπει να μπορεί να της κρατήσει κ εμεις με το δεικτη κ τον αντιχειρα να μπορουμε να τις "λιωνουμε". Οι γλυκοπατατες θελουν παρα πολυ λιγο χρονο. 

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

Είναι ένας γλύκας, έτοιμος να τσιμπήσεις τα μπρατσάκια του!! Άσχετο αλλά δεν μπορούσα να μην το πω!

@Tweema όντως έτσι είναι με αυτά τα πλαστικά καλαμάκια, μάλλον θέλουν με τέτοια συχνότητα πλύσιμο με το βουρτσάκι, πάντως στο συγκεκριμένο σημείο δεν αποσυναρμολογείται για να το κάνεις πιο καλά εκεί σε αυτήν την ένωση.

Ναι κ νομιζω πως οτι επιδη δεν αποσπάται το κομματι ειναι πιο ευκολο να μαζέψει μαυριλα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

Είναι ένας γλύκας, έτοιμος να τσιμπήσεις τα μπρατσάκια του!! Άσχετο αλλά δεν μπορούσα να μην το πω!

@Tweema όντως έτσι είναι με αυτά τα πλαστικά καλαμάκια, μάλλον θέλουν με τέτοια συχνότητα πλύσιμο με το βουρτσάκι, πάντως στο συγκεκριμένο σημείο δεν αποσυναρμολογείται για να το κάνεις πιο καλά εκεί σε αυτήν την ένωση.

Χαχα τώρα μου έβαλε ύψος και τα χάσαμε όλα!!!!!

 

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Πρεπει να μπορεί να της κρατήσει κ εμεις με το δεικτη κ τον αντιχειρα να μπορουμε να τις "λιωνουμε". Οι γλυκοπατατες θελουν παρα πολυ λιγο χρονο. 

Ναι κ νομιζω πως οτι επιδη δεν αποσπάται το κομματι ειναι πιο ευκολο να μαζέψει μαυριλα. 

 

Ναι θέλουν λιγότερο αύριο πιο λίγο πάντως ο ατμομαγειρας προς το παρόν καταπληκτικός! Και ο χαμός που γίνεται απερίγραπτος χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

@Mommy to beεμένα αυτό που θηλάζει λίγο και κοιμάται και είναι λίγο πιο υποτονικός μου θυμίζει τότε που ο δικός μου στην αρχή είχε ίκτερο. Εσένα τώρα δε νομίζω να παίζει 3.5 μηνών, αλλά μήπως καμία εξέταση αίματος του παιδιού έδειχνε κάτι; Μια ιδέα ρίχνω μέσα σε όλες, αν και δε μου αρέσει καθόλου να το τσιμπάνε το οποιοδήποτε παιδάκι ειδικά τόσο μικρό, αλλά μήπως έδειχνε κάτι; Καλή δύναμη ο,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις!

Ναι ναι η επόμενη σκέψη μου είναι αυτή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Ναι ναι η επόμενη σκέψη μου είναι αυτή...

Κοριτσι μου σε διαβάζω τόσες μέρες που λες αλλά δεν ξέρω τι να πω! Και εγώ για εξετάσεις θα σ έλεγα ξέρω το άγχος που τραβάς τώρα και εύχομαι πραγματικά να μην είναι κάτι! Υπάρχει περίπτωση να είστε μέσα σε κάνα άλμα και να κάνει έτσι να τρώει δύο λεπτά και τέλος???? Πάντως και ο δικός μου που είχε ίκτερο μόλις γεννήθηκε και για αρκετές μέρες μετά έτσι έκανε θήλαζε δύο λεπτά και ύπνο αλλά εσείς είστε μεγάλοι τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κ πως να μην εχεις αμφιβολιες κ να μην το ψάχνεις παραπανω.. Μέχρι κ ωρλ τον ειδε κ ειπε δεν εχει. Τι να πω ειλικρινά.... 

Εμενα θηλαζει παρα πολυ κ πλεον θελει κ τα 2, δεν της φτανει μονο το 1.εαν θηλασει απο το 1 κ δεν  δωσω το αλλο, μετα απο λιγο γκρινιαζει κ θέλει.. Οποτε καταλαβαίνεις.. 

Τελικο πορισμα καταστασης στηθους θα παρθεί μολις σταματήσω τον θηλασμό. 

Κατι τετοιο θυμάμαι κ εγω 

Καλά για τον ωρλ στο μαιευτήριο απλά δε θα σχολιάσω. Ευτυχώς δεν έχω ενδείξεις για να αμφιβάλλω αν έκαναν κ τις εξετάσεις για την ακοή κ ελπίζω να μην υπάρξουν.... 

Ας είναι όπως να ναι όταν σταματήσουμε τον θηλασμό, το θέμα είναι να αδειάζει τώρα κ να μην έχει θέμα με τα κακά. Βέβαια σκέφτομαι ότι αν υπήρχε κάποιο θέμα θα φαινόταν. 

@Valxris κουκλος κ φαγανουλης! Μπράβο του! Φτου, φτου!! Όντως η γλυκοπατάτα θέλει πολυ λίγο γιατί μετά γίνεται νιανια αν παραβρασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλά για τον ωρλ στο μαιευτήριο απλά δε θα σχολιάσω. Ευτυχώς δεν έχω ενδείξεις για να αμφιβάλλω αν έκαναν κ τις εξετάσεις για την ακοή κ ελπίζω να μην υπάρξουν.... 

Ας είναι όπως να ναι όταν σταματήσουμε τον θηλασμό, το θέμα είναι να αδειάζει τώρα κ να μην έχει θέμα με τα κακά. Βέβαια σκέφτομαι ότι αν υπήρχε κάποιο θέμα θα φαινόταν. 

@Valxris κουκλος κ φαγανουλης! Μπράβο του! Φτου, φτου!! Όντως η γλυκοπατάτα θέλει πολυ λίγο γιατί μετά γίνεται νιανια αν παραβρασει

Στον ατμό τα είχα και δεν είχα κάνει  δοκιμή αύριο καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Valxris είπε:

Χαχα τώρα μου έβαλε ύψος και τα χάσαμε όλα!!!!!

 

Ναι θέλουν λιγότερο αύριο πιο λίγο πάντως ο ατμομαγειρας προς το παρόν καταπληκτικός! Και ο χαμός που γίνεται απερίγραπτος χαχαχαχ

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Valxris είπε:

Και νερό μου ήπιε τέλεια από αυτό

Βέβαια μετά συμπλήρωσε με γαλατάκι φυσικά!!!

IMG_20211210_123423.jpg

Συγχαρητηρια για την επιμονη σου κ το θάρρος σου παρολο το σοκ που περασατε τοσο νωρις. Πολλες θσ τα παρατουσαν στην θέση σου. 

στις πριν 41 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλά για τον ωρλ στο μαιευτήριο απλά δε θα σχολιάσω. Ευτυχώς δεν έχω ενδείξεις για να αμφιβάλλω αν έκαναν κ τις εξετάσεις για την ακοή κ ελπίζω να μην υπάρξουν.... 

Ας είναι όπως να ναι όταν σταματήσουμε τον θηλασμό, το θέμα είναι να αδειάζει τώρα κ να μην έχει θέμα με τα κακά. Βέβαια σκέφτομαι ότι αν υπήρχε κάποιο θέμα θα φαινόταν. 

@Valxris κουκλος κ φαγανουλης! Μπράβο του! Φτου, φτου!! Όντως η γλυκοπατάτα θέλει πολυ λίγο γιατί μετά γίνεται νιανια αν παραβρασει

Κ εγω το ιδιο πιστευω οτι αν υπηρχε θα φαινόταν. Δεν ξερω αληθεια οωε θα φτιάξει.. Εμενα 6 μηνων κ ακόμα δεν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πέταξε και το δεύτερο δοντάκι ο μικρός.. Επίσης πάλι η πανα του πάρα πολλή Βλεννη. Και σήμερα δεν έχω δώσει d. Tωρα ή φταίνε τα σάλια που έχει ή ο καφές που άλλαξα και πίνω. Αλλά έχει τόσα πολλά σάλια που το πρωί βήχει μέχρι να σηκωθεί στην αγκαλιά μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την @Tweema ! @Valxris μπράβο που συνεχίζεται!!!! 

@Clairy. τέλεια το δοντάκι! Οι βλέννες θα είναι από τα δόντια, έτσι πιστευω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valxris είπε:

@Tweema κανονικα η τροφή δεν πρέπει να είναι λίγο σκληρη για να μπορεί να το πιανει με το χέρι έκανα τις γλυκοπατάτες αλλά μου βγήκαν πολύ μαλακές του διαλύονται στο χέρι αλλά ότι καταφέρνει να φάει το τρώει μια χαρά αλλά δεν μπορεί ο καψερος να το πιάσει του διαλύεται

IMG_20211210_115313.jpg

Τι μεγάλο παιδί 😲 ποτέ εγιναν αυτά μωρέ 😍 Πώς δε σου έμεινε φοβια; εγώ φοβήθηκα μόνο στη σκέψη 😟

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Πέταξε και το δεύτερο δοντάκι ο μικρός.. Επίσης πάλι η πανα του πάρα πολλή Βλεννη. Και σήμερα δεν έχω δώσει d. Tωρα ή φταίνε τα σάλια που έχει ή ο καφές που άλλαξα και πίνω. Αλλά έχει τόσα πολλά σάλια που το πρωί βήχει μέχρι να σηκωθεί στην αγκαλιά μου 

Εγω σου ειπα νομίζω πως φταινε τα δοντακια σε αυτην την φαση που ειστε. Ο καφες σου εφοσον ειναι καθαρός δε θα τον ενοχλει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

 

Συγχαρητηρια για την επιμονη σου κ το θάρρος σου παρολο το σοκ που περασατε τοσο νωρις. Πολλες θσ τα παρατουσαν στην θέση σου. 

Κ εγω το ιδιο πιστευω οτι αν υπηρχε θα φαινόταν. Δεν ξερω αληθεια οωε θα φτιάξει.. Εμενα 6 μηνων κ ακόμα δεν.. 

 

στις πριν 53 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Συμφωνώ με την @Tweema ! @Valxris μπράβο που συνεχίζεται!!!! 

@Clairy. τέλεια το δοντάκι! Οι βλέννες θα είναι από τα δόντια, έτσι πιστευω! 

ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου ούτε ξέρω που βρήκα αυτό το "θάρρος" είπα να δώσω μια ευκαιρία ακόμα και βλέπουμε!!! 

@Clairy. Συγχαρητήρια για τα δοντακια σας καλοστεργιωτα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Τι μεγάλο παιδί 😲 ποτέ εγιναν αυτά μωρέ 😍 Πώς δε σου έμεινε φοβια; εγώ φοβήθηκα μόνο στη σκέψη 😟

Γινόμαστε 6μ σε 4μερες εντάξει δεν μας λες και μεγάλους κανονικοί είμαστε χαχαχχα!!! Μωρέ μια φοβία μου έμεινε αλλά ας οψετε που δειχνει πολύ ενδιαφέρον για το φαγητό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Valxris είπε:

@Tweema κανονικα η τροφή δεν πρέπει να είναι λίγο σκληρη για να μπορεί να το πιανει με το χέρι έκανα τις γλυκοπατάτες αλλά μου βγήκαν πολύ μαλακές του διαλύονται στο χέρι αλλά ότι καταφέρνει να φάει το τρώει μια χαρά αλλά δεν μπορεί ο καψερος να το πιάσει του διαλύεται

IMG_20211210_115313.jpg

Αντρακι μου όμορφο φτου φτου ψυχή μ με τα μπράτσακια σου!!!🤍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Εγω σου ειπα νομίζω πως φταινε τα δοντακια σε αυτην την φαση που ειστε. Ο καφες σου εφοσον ειναι καθαρός δε θα τον ενοχλει. 

Ο καφές είναι φυλτρου χωρίς γεύση και δεν γράφει πάνω στη συσκευασία για χρώματα κλπ.. 

@Valxris ευχαριστούμε.. Καλε φαίνεται όντως πιο μεγάλος.. Εντωμεταξύ νομίζω στέκεται τέλεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ο καφές είναι φυλτρου χωρίς γεύση και δεν γράφει πάνω στη συσκευασία για χρώματα κλπ.. 

@Valxris ευχαριστούμε.. Καλε φαίνεται όντως πιο μεγάλος.. Εντωμεταξύ νομίζω στέκεται τέλεια

Ακου το πιο τρελό από όλα ενώ στέκεται χωρίς υποστήριξη καθιστός δεν γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα και το αντίστροφο,,,,,ότι να ναι!!!🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Ακου το πιο τρελό από όλα ενώ στέκεται χωρίς υποστήριξη καθιστός δεν γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα και το αντίστροφο,,,,,ότι να ναι!!!🤷‍♀️

Κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό σε όλα.. Θα τα κανουν όλα σιγά σιγά και θα τρέχουμε να προλάβουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό σε όλα.. Θα τα κανουν όλα σιγά σιγά και θα τρέχουμε να προλάβουμε 

Ειμαι σίγουρη απλά μου φάνηκε περίεργο το ότι έκατσε πριν γυρίσει! Γερά να είναι πρώτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Ειμαι σίγουρη απλά μου φάνηκε περίεργο το ότι έκατσε πριν γυρίσει! Γερά να είναι πρώτα!

Ναι τα μικρακια μας. Από χθες ότι του πηγαίνω στο στόμα από φαγωσιμο θέλει να το φαει. Δεν έχει το αντανακλαστικο της γλώσσας. Τώρα ελπίζω να σταθεί και εύκολα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...