Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Να έχεις ομως στο μυαλο σου οτι αυτο μπορει να γίνει οποτεδήποτε. 

Συμφωνώ μαζι σου για αλλεργια. 

Τι βιντεακια;; 

Τα μωρακια οταν βαζουν κατι στο στομα το σπρωχνουν εξω με την γλωσσα τους ασυναισθητα. Εαν αυτο δεν έχει υποχωρήσει πεταει ςξω την τροφη ή οταν αυτοσιτιζεται μονο πιπιλαει δεν κοβαει κομματια τα σπρώχνει εκτος στοματος ολα. 

Βιντεακια με πρώτες βοήθειες. 

Του βάζω τωρα κουταλάκι γιατί του δίνω την d έτσι και δεν τον έχω παρατηρήσει. Και κάθε φορά διάβαζα για το αντανακλαστικο και ξεχνουσα να το ψάξω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Βιντεακια με πρώτες βοήθειες. 

Του βάζω τωρα κουταλάκι γιατί του δίνω την d έτσι και δεν τον έχω παρατηρήσει. Και κάθε φορά διάβαζα για το αντανακλαστικο και ξεχνουσα να το ψάξω 😂

https://www.facebook.com/stelioskrasadakis/videos/333845365037270/

https://www.facebook.com/stelioskrasadakis/videos/862221624286517/

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Να έχεις ομως στο μυαλο σου οτι αυτο μπορει να γίνει οποτεδήποτε. 

Ναι μωρέ το ξέρω τέλος πάντως ας δοκιμάσω και αύριο με την γλυκοπατάτα αν και θα προτιμούσα μπρόκολο που οι κορυφές είναι πιο μαλακές δεν ξέρω ίσως αγοράσω το πρωί και αντί για γλυκοπατάτα δώσω μπρόκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

@Mommy to be η αλήθεια ειναι οτι ειναι στεναχωρο να παιδευεσαι τοσο πολύ κ να μην παίρνει βαρος το μωρο. Σιγουρα υπαρχει λογος κ λυση. Ακομα κ αρκετο γαλα να μην εχεις, υπάρχει λογος. 

Πριν πόσες μέρες μετρησατε βαρος;

Αν κ οι σύμβουλοι θηλασμού μπορουν να κοιτάξουν για χάλινο, οι ειδικοι ειναι ωρλ.. Αναλογως που μένεις μπορω αν θελεις να αου γραψω καποιους καλούς. 

Εχεις κανει εξεταση θυροειδη μετα τον τοκετό; 

Το μωρο πόσες πανες βρέχει το 24ωρο; τις εχεις ζυγισει ποτε 1 24ωρο;οι πανες δείχνουν εαν το μωρο σιτιζεται απο το γαλα σου. 

Επισης καλυτερα ειναι θηλαστρο διπλης αντλησης σε αυτην την περιπτωση. 

 

Βαρος μετρήσαμε σήμερα...πριν 15 μέρες είχε πάρει μόνο 3οο γραμ και σήμερα τα είχε χάσει και αυτά...γενικά είναι αδιάφορος με τον μαστό κάποιες φορές απλά θα κοιμηθεί..δεν τρώει πάντα αποδοτικά...τον ξυπνάω κτλπ..πάνες βρέχει αλλά όχι φουλ γιατί τον αλλάζω πολύ συχνά από δικό μου κόλλημα..δεν τις έχω μετρήσει ποτέ...

Ωρλ τον είδε πριν 15 μέρες που πήγαμε για  έλεγχο ακοής..

Η παιδίατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού.και γενικά δύσκολα δίνει φόρμουλα .. αυξήσαμε την συχνότητα και την διάρκεια του θηλασμού...χωρίς να απόδοση..ήταν προβληματισμένη και εκείνη...

Η δική της άποψη είναι το συμπλήρωμα γιατί το παιδεψαμε σχεδόν δύο μήνες...και δεν πρέπει να μπλοκάρουμε την ανάπτυξη του...φαντάσου μου πρότεινε..ανά 3 ώρες ξύπνημα πρώτα θηλασμό  η αν έχω βγάλει με θηλαστρο και συμπλήρωμα...70 ml...Επειδη με είδε που σοκαριστικά είπε αν θέλω να  κάνω προσπάθεια με το θηλαστρο νοσοκομειακού τύπου και ζύγισμα σε 15 ημέρες..Αν και θεωρεί τη πρώτη εκδοχή την καλύτερη λύση...

Υπάρχει πιθανότητα με το νοσοκομειακό να διατηρήσουμε αποκλειστικό θηλασμό;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Βαρος μετρήσαμε σήμερα...πριν 15 μέρες είχε πάρει μόνο 3οο γραμ και σήμερα τα είχε χάσει και αυτά...γενικά είναι αδιάφορος με τον μαστό κάποιες φορές απλά θα κοιμηθεί..δεν τρώει πάντα αποδοτικά...τον ξυπνάω κτλπ..πάνες βρέχει αλλά όχι φουλ γιατί τον αλλάζω πολύ συχνά από δικό μου κόλλημα..δεν τις έχω μετρήσει ποτέ...

Ωρλ τον είδε πριν 15 μέρες που πήγαμε για  έλεγχο ακοής..

Η παιδίατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού.και γενικά δύσκολα δίνει φόρμουλα .. αυξήσαμε την συχνότητα και την διάρκεια του θηλασμού...χωρίς να απόδοση..ήταν προβληματισμένη και εκείνη...

Η δική της άποψη είναι το συμπλήρωμα γιατί το παιδεψαμε σχεδόν δύο μήνες...και δεν πρέπει να μπλοκάρουμε την ανάπτυξη του...φαντάσου μου πρότεινε..ανά 3 ώρες ξύπνημα πρώτα θηλασμό  η αν έχω βγάλει με θηλαστρο και συμπλήρωμα...70 ml...Επειδη με είδε που σοκαριστικά είπε αν θέλω να  κάνω προσπάθεια με το θηλαστρο νοσοκομειακού τύπου και ζύγισμα σε 15 ημέρες..Αν και θεωρεί τη πρώτη εκδοχή την καλύτερη λύση...

Υπάρχει πιθανότητα με το νοσοκομειακό να διατηρήσουμε αποκλειστικό θηλασμό;;;

Η αλήθεια είναι ότι και εμενα αν μου έλεγαν ότι 2 μήνες δεν πήρε βάρος θα γλυκοκοιταζα το ξένο. Έξω από τον χορό τα βλέπουμε όλα πιο εύκολα. Όταν είσαι πάνω στο άγχος δεν μπορείς να σκεφτείς όπως πρέπει. Ξεκίνα να ζυγίζεις λίγο πάνες.. Να δεις ότι όντως δεν πίνει σωστά γάλα. Επίσης αυτό που σου είπε η @Tweema έχεις κάνει εσύ εξετάσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Valxris ο κορίτσι μου τι ήταν αυτό που πέρασες! Δόξα το Θεό το μικρακι είναι μια χαρά η ψυχούλα μου! 

Εχασα δέκα χρόνια από την ζωή μου και λίγα λέω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Βαρος μετρήσαμε σήμερα...πριν 15 μέρες είχε πάρει μόνο 3οο γραμ και σήμερα τα είχε χάσει και αυτά...γενικά είναι αδιάφορος με τον μαστό κάποιες φορές απλά θα κοιμηθεί..δεν τρώει πάντα αποδοτικά...τον ξυπνάω κτλπ..πάνες βρέχει αλλά όχι φουλ γιατί τον αλλάζω πολύ συχνά από δικό μου κόλλημα..δεν τις έχω μετρήσει ποτέ...

Ωρλ τον είδε πριν 15 μέρες που πήγαμε για  έλεγχο ακοής..

Η παιδίατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού.και γενικά δύσκολα δίνει φόρμουλα .. αυξήσαμε την συχνότητα και την διάρκεια του θηλασμού...χωρίς να απόδοση..ήταν προβληματισμένη και εκείνη...

Η δική της άποψη είναι το συμπλήρωμα γιατί το παιδεψαμε σχεδόν δύο μήνες...και δεν πρέπει να μπλοκάρουμε την ανάπτυξη του...φαντάσου μου πρότεινε..ανά 3 ώρες ξύπνημα πρώτα θηλασμό  η αν έχω βγάλει με θηλαστρο και συμπλήρωμα...70 ml...Επειδη με είδε που σοκαριστικά είπε αν θέλω να  κάνω προσπάθεια με το θηλαστρο νοσοκομειακού τύπου και ζύγισμα σε 15 ημέρες..Αν και θεωρεί τη πρώτη εκδοχή την καλύτερη λύση...

Υπάρχει πιθανότητα με το νοσοκομειακό να διατηρήσουμε αποκλειστικό θηλασμό;;;

Θα γινω γραφικη κ σπαστικη, οπως θετε πειτε με..

Το οτι είναι συμβουλος θηλασμου δε σημαινει κ πολλα. Με αυτα τα λίγα που ξέρω τα τελευταια χρονια θα έπρεπε να ψαξετε κ αλλα, να σου δωσει εναλλακτικες κ αλλες. 

Αν καταλαβαινω καλα πριν 15 μέρες ειχατε παει παιδιατρο για το μηνιαίο ραντεβου σας οπου στο ζυγισμα προεκυψε να εχει παρει 300γρ. Κανατε καλλιεργεια, θηλασμο οπως σου πρότεινε εκεινη κ σημερα μετα απο 15 μέρες ειχε χασει 300γρ.. Αρα εδω κ 15 μερες κ οχι 2 μηνες σχεδον οπως σου είπε μπλοκαρεται (εσείς) την αναπτυξη του. Πριν 15 μερες το μωρακι σου πηρε καποια γραμμαρια λιγοτερα απο αυτα που θα έπρεπε να παρει κανονικά. Τωρα τα εχασε, σε 15 μέρες μπορει να τα εχει παρει ξανα. 

Οσες πανες κ να αλλαζεις καθημερινά ξεκινά να ζυγιζεις. Θα μαθεις αν το μωρό σου τρέφεται απο σενα. Κανε εξετασεις για τον θυρεοειδη, οχι μονο tsh. 

Επισης τα κακα του πως ειναι; 

Απο το πινακακι εχει συμπτώματα; 

Ποσο γεννήθηκε, ποσο ηταν πριν 15 μερες. Κ ποτε γεννήθηκε. 

Αντλησεις με νσοοκομειακο θηλαστρο διατηρουν την παραγωγη. 

 

FB_IMG_1637671576259.jpg.836b62f10b6fe0b5045cdad5e2cb1ec7.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

 

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Η αλήθεια είναι ότι και εμενα αν μου έλεγαν ότι 2 μήνες δεν πήρε βάρος θα γλυκοκοιταζα το ξένο. Έξω από τον χορό τα βλέπουμε όλα πιο εύκολα. Όταν είσαι πάνω στο άγχος δεν μπορείς να σκεφτείς όπως πρέπει. Ξεκίνα να ζυγίζεις λίγο πάνες.. Να δεις ότι όντως δεν πίνει σωστά γάλα. Επίσης αυτό που σου είπε η @Tweema έχεις κάνει εσύ εξετάσεις; 

Συμφωνω ... Εύκολα εαν δεν υπάρχει υποστήριξη κ γνωση πας κατευθείαν ξενο... 

Εγώ εδώ βλέπω παραθυρακια κλειστα που θα έπρεπε να τα εχει ανοιξει η συμβουλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Valxris είπε:

Ναι μωρέ το ξέρω τέλος πάντως ας δοκιμάσω και αύριο με την γλυκοπατάτα αν και θα προτιμούσα μπρόκολο που οι κορυφές είναι πιο μαλακές δεν ξέρω ίσως αγοράσω το πρωί και αντί για γλυκοπατάτα δώσω μπρόκολο!

Κοριτσι μου δωστου οπως σου βγει. Δεν θα σκασεις κ απο το αγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Θα γινω γραφικη κ σπαστικη, οπως θετε πειτε με..

Το οτι είναι συμβουλος θηλασμου δε σημαινει κ πολλα. Με αυτα τα λίγα που ξέρω τα τελευταια χρονια θα έπρεπε να ψαξετε κ αλλα, να σου δωσει εναλλακτικες κ αλλες. 

Αν καταλαβαινω καλα πριν 15 μέρες ειχατε παει παιδιατρο για το μηνιαίο ραντεβου σας οπου στο ζυγισμα προεκυψε να εχει παρει 300γρ. Κανατε καλλιεργεια, θηλασμο οπως σου πρότεινε εκεινη κ σημερα μετα απο 15 μέρες ειχε χασει 300γρ.. Αρα εδω κ 15 μερες κ οχι 2 μηνες σχεδον οπως σου είπε μπλοκαρεται (εσείς) την αναπτυξη του. Πριν 15 μερες το μωρακι σου πηρε καποια γραμμαρια λιγοτερα απο αυτα που θα έπρεπε να παρει κανονικά. Τωρα τα εχασε, σε 15 μέρες μπορει να τα εχει παρει ξανα. 

Οσες πανες κ να αλλαζεις καθημερινά ξεκινά να ζυγιζεις. Θα μαθεις αν το μωρό σου τρέφεται απο σενα. Κανε εξετασεις για τον θυρεοειδη, οχι μονο tsh. 

Επισης τα κακα του πως ειναι; 

Απο το πινακακι εχει συμπτώματα; 

Ποσο γεννήθηκε, ποσο ηταν πριν 15 μερες. Κ ποτε γεννήθηκε. 

Αντλησεις με νσοοκομειακο θηλαστρο διατηρουν την παραγωγη. 

 

FB_IMG_1637671576259.jpg.836b62f10b6fe0b5045cdad5e2cb1ec7.jpg

Γεννήθηκε 24/08

2880

Βγήκαμε 2680

Και σήμερα ήταν 4500 πριν 15 μέρες 4800

Τα κακά του είναι κιτρινωπά πια ....στην υπερπαραγωγή που είχα ήταν πρασινωπα και υδαρα σχετικά θυροειδή έχω κάνει...t3 t4 tsh και μια άλλη που δεν θυμάμαι...ΟΛες φυσιολογικές...

Πραγματικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου....αυτό που γενικά με ανησυχεί είναι ότι ο μικρός είναι αδιάφορος στον μαστό...τώρα τον ξύπνησα να φάει...και τίποτα ούτε 2 λεπτά από τον κάθε μαστό...θα δω πως θα πάει και το σκ και βλέπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Γεννήθηκε 24/08

2880

Βγήκαμε 2680

Και σήμερα ήταν 4500 πριν 15 μέρες 4800

Τα κακά του είναι κιτρινωπά πια ....στην υπερπαραγωγή που είχα ήταν πρασινωπα και υδαρα σχετικά θυροειδή έχω κάνει...t3 t4 tsh και μια άλλη που δεν θυμάμαι...ΟΛες φυσιολογικές...

Πραγματικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου....αυτό που γενικά με ανησυχεί είναι ότι ο μικρός είναι αδιάφορος στον μαστό...τώρα τον ξύπνησα να φάει...και τίποτα ούτε 2 λεπτά από τον κάθε μαστό...θα δω πως θα πάει και το σκ και βλέπουμε...

Στον ύπνο του;; γιατί και μενα μέσα στη μέρα δεν κάθεται ιδιαίτερα. Όταν κοιμάται και είμαστε ξαπλωμένοι πιάνει τέλεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Εψω κολλησει τωρα. Δεν το καταλαβαινω αυτο με την πολλη χρηση.. Στο μυαλο μου το εχω  να το χρησιμοποιει καθημερινά,οποτε παμε καθημερινη χρηση. Κ σε ποιο σημείο μαυριζει θέλεις να μου δείξεις; έχω αρκετά καλαμάκια απο τον γιο μου που τα καθαριζα με βουρτσάκι αλλα σε αυτο δυσκολεύτηκα λιγακι, είναι αρκετα λεπτο κ μαλακο. 

IMG_20211210_100121.thumb.jpg.fe869478efbd44008eae6a08c8a26ae8.jpgΕκεί που δείχνει το βουρτσάκι, το οποίο φτάνει απ' το ένα άκρο στο άλλο και βολεύει πολύ για να το καθαρίσεις όλο. Για καθημερινή χρήση αν το χρησιμοποιείς και το βουρτσάκι κάθε μέρα, πιστεύω θα είσαι μια χαρά, εγώ η αλήθεια είναι επειδή της έβαζα μόνο νερό σε αυτό και όχι χυμούς πχ, αλλά δεν το χρησιμοποιούσα ούτε αποκλειστικά αυτό, ούτε κάθε μέρα, δεν έβαζα και το βουρτσάκι κάθε φορά που το έπλενα, οπότε ίσως ευθύνεται κι αυτό. Νομίζω θα μείνεις ευχαριστημένη, την εμπιστεύομαι αυτή την μάρκα, γιατί είχα και ένα άλλο ποτηράκι από εκεί, το οποίο το καταταλαιπωρήσαμε γιατί εκεί της βάζαμε γάλα και μας έβγαλε ασπροπρόσωπους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Γεννήθηκε 24/08

2880

Βγήκαμε 2680

Και σήμερα ήταν 4500 πριν 15 μέρες 4800

Τα κακά του είναι κιτρινωπά πια ....στην υπερπαραγωγή που είχα ήταν πρασινωπα και υδαρα σχετικά θυροειδή έχω κάνει...t3 t4 tsh και μια άλλη που δεν θυμάμαι...ΟΛες φυσιολογικές...

Πραγματικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου....αυτό που γενικά με ανησυχεί είναι ότι ο μικρός είναι αδιάφορος στον μαστό...τώρα τον ξύπνησα να φάει...και τίποτα ούτε 2 λεπτά από τον κάθε μαστό...θα δω πως θα πάει και το σκ και βλέπουμε...

Τωρα τα κακα τι υφη εχουν; εαν θέλεις δες κ το πινακακι με τα συμπτωματα των αλλεργιων. Η αλήθεια είναι οτι εχει πεσει αρκετα στο βάρος. Βρισκεσαι αττική; θα σε ενδιέφερε να κάνουμε μια δημοσίευση σε ομαδα θηλασμου, ο θυρεοειδής σου είναι καλα, ουρολοιμωξη δεν εχει σίγουρα κατι παραπανω θα εχουν να πουν. Δες αν θέλεις κ το βαρος στιςπανες του, εαν δεν μαζεύονται οι απαραιτητεε πανες να πάρεις γαλακταγωγα. Κ σε περίπτωση που πας να δωσεις ξενο εχε το νου σου, μην τυχον η μειωμενη προσληψη συνδέεται με αλλεργια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

IMG_20211210_100121.thumb.jpg.fe869478efbd44008eae6a08c8a26ae8.jpgΕκεί που δείχνει το βουρτσάκι, το οποίο φτάνει απ' το ένα άκρο στο άλλο και βολεύει πολύ για να το καθαρίσεις όλο. Για καθημερινή χρήση αν το χρησιμοποιείς και το βουρτσάκι κάθε μέρα, πιστεύω θα είσαι μια χαρά, εγώ η αλήθεια είναι επειδή της έβαζα μόνο νερό σε αυτό και όχι χυμούς πχ, αλλά δεν το χρησιμοποιούσα ούτε αποκλειστικά αυτό, ούτε κάθε μέρα, δεν έβαζα και το βουρτσάκι κάθε φορά που το έπλενα, οπότε ίσως ευθύνεται κι αυτό. Νομίζω θα μείνεις ευχαριστημένη, την εμπιστεύομαι αυτή την μάρκα, γιατί είχα και ένα άλλο ποτηράκι από εκεί, το οποίο το καταταλαιπωρήσαμε γιατί εκεί της βάζαμε γάλα και μας έβγαλε ασπροπρόσωπους!

Ευχαριστώ για την απάντησή.. Τωρα καταλαβα...

Εχω παρατηρησει τοσα χρονια κ εγω με τα καλαμακια του γιου ότι χρειαζεται αν οχι καθημερινο πλύσιμο κ με το βουρτσακι τουλαχιστον μερα παρα μερα. Κ αυτο που προσεξα σε αυτο το παγουρι είναι οτι στο σημειο που δειχνεις κ εσυ δεν φευγει ευκολα αυτο που μενει είναι παρα πολυ μαλακο ολο το σωληνακι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Εχω ερώτηση.... Είναι φυσιολογικό να νοιώθω ότι γεμίζει το στήθος μου κ έχει σκληρά σημεία μετά από 4 ώρες έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Γεννήθηκε 24/08

2880

Βγήκαμε 2680

Και σήμερα ήταν 4500 πριν 15 μέρες 4800

Τα κακά του είναι κιτρινωπά πια ....στην υπερπαραγωγή που είχα ήταν πρασινωπα και υδαρα σχετικά θυροειδή έχω κάνει...t3 t4 tsh και μια άλλη που δεν θυμάμαι...ΟΛες φυσιολογικές...

Πραγματικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου....αυτό που γενικά με ανησυχεί είναι ότι ο μικρός είναι αδιάφορος στον μαστό...τώρα τον ξύπνησα να φάει...και τίποτα ούτε 2 λεπτά από τον κάθε μαστό...θα δω πως θα πάει και το σκ και βλέπουμε...

Του έχεις δώσει πιπιλα; μήπως γι αυτό δε θέλει στήθος κ χάνει γευματα;

Σε βομβορδιζουμε με ερωτήσεις... Για να βοηθήσουμε κ να βρεθεί μια άκρη όχι για να νοιώσεις άσχημα. Εννοείται ότι εσυ θα αποφασίσεις τι είναι καλυτερο για το μωρό κ για σένα. Παίρνω το θάρρος κ το λέω προσπαθώντας να μπω στη θέση σου με πολλη αγάπη προς μια άλλη μαμά κ σεβασμό 😻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Του έχεις δώσει πιπιλα; μήπως γι αυτό δε θέλει στήθος κ χάνει γευματα;

Σε βομβορδιζουμε με ερωτήσεις... Για να βοηθήσουμε κ να βρεθεί μια άκρη όχι για να νοιώσεις άσχημα. Εννοείται ότι εσυ θα αποφασίσεις τι είναι καλυτερο για το μωρό κ για σένα. Παίρνω το θάρρος κ το λέω προσπαθώντας να μπω στη θέση σου με πολλη αγάπη προς μια άλλη μαμά κ σεβασμό 😻

Ενοειται...δεν έχω θέμα μακάρι να μπορούσα να βρω μια λύση άμεσα.....όχι πιπίλα δεν έχω δώσει...Θα ξεκινήσω άντληση από σήμερα....αν και αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτικό πάλι...και θα ξαναπώ να φανταστείς δεν ήθελα να θηλάσω..και τώρα νιώθω τέτοια λύπη...αλλά όπως και να χει πρέπει να κάνω το καλύτερο για τον μικρό...!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τωρα τα κακα τι υφη εχουν; εαν θέλεις δες κ το πινακακι με τα συμπτωματα των αλλεργιων. Η αλήθεια είναι οτι εχει πεσει αρκετα στο βάρος. Βρισκεσαι αττική; θα σε ενδιέφερε να κάνουμε μια δημοσίευση σε ομαδα θηλασμου, ο θυρεοειδής σου είναι καλα, ουρολοιμωξη δεν εχει σίγουρα κατι παραπανω θα εχουν να πουν. Δες αν θέλεις κ το βαρος στιςπανες του, εαν δεν μαζεύονται οι απαραιτητεε πανες να πάρεις γαλακταγωγα. Κ σε περίπτωση που πας να δωσεις ξενο εχε το νου σου, μην τυχον η μειωμενη προσληψη συνδέεται με αλλεργια. 

Ναι αυτό με έχει ανησυχήσει και εμένα έχει πέσει πολύ το βάρος του....και την παιδίατρο δηλαδή...θα ξεκινήσω και αντλήσεις από σήμερα...αν και δεν είναι αντιπροσωπευτικες...τωρα μπήκε πάλι να θηλάσει και τον πήρε ο υπνος...τι να πω...όχι βρίσκομαι εκτός Αττικής...υπάρχει πιθανότητα να κάνει αλλεργία και στο συμπλήρωμα;;τα κακά του κιτρινωπά στην αρχή μετά εξαιτίας υπερπαραγωγής είχαν γίνει πράσινα...έδινα από τον ίδιο μαστό περισσότερες φορές και επανήλθαν σε αυτό που λέμε μουστάρδας....βλέννη να είδα δύο 3 φορές και η μία ήταν μετά το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας...δεν ξέρω πού χάθηκε το όλο θέμα...αλλά πίστευα ότι κάτιθα επερνε γιατί μέσα στα χαμόγελα είναι διορθώθηκε και ο ύπνος του τις τελευταίες 10 μέρες....αν και από χθες άρχισα να τον ξυπνάω στο 3ωρο πάλι....δεν θα έκλαιγε ..δεν θα ήταν άτονος...το να χάσει με σόκαρε πραγματικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Του έχεις δώσει πιπιλα; μήπως γι αυτό δε θέλει στήθος κ χάνει γευματα;

Σε βομβορδιζουμε με ερωτήσεις... Για να βοηθήσουμε κ να βρεθεί μια άκρη όχι για να νοιώσεις άσχημα. Εννοείται ότι εσυ θα αποφασίσεις τι είναι καλυτερο για το μωρό κ για σένα. Παίρνω το θάρρος κ το λέω προσπαθώντας να μπω στη θέση σου με πολλη αγάπη προς μια άλλη μαμά κ σεβασμό 😻

Συμφωνω απο την αρχη μεχρι το τέλος. ❤️

Οσον αφορα την ερωτηση σου.. Εαν εχουμε περασει 4 ωρες κ δεν το συνηθίζεται αυτο, ειναι φυσιολογικό. 

Εσυ θα μου πεις τωρα γιατι ενω θηλάζει ακαταπαυστα πρωι βράδυ γιατι το στηθος μου είναι πρησμενο παλι;;; δεν θα ηρεμησει ποτέ αυτο το στηθος 🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Ενοειται...δεν έχω θέμα μακάρι να μπορούσα να βρω μια λύση άμεσα.....όχι πιπίλα δεν έχω δώσει...Θα ξεκινήσω άντληση από σήμερα....αν και αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτικό πάλι...και θα ξαναπώ να φανταστείς δεν ήθελα να θηλάσω..και τώρα νιώθω τέτοια λύπη...αλλά όπως και να χει πρέπει να κάνω το καλύτερο για τον μικρό...!!

Είναι φυσιολογική αντίδραση αυτή αλλά το θέμα είναι να βοηθήσεις το μωρό. Επίσης κ να βρεις κ την αιτία όχι τόσο για να μη χάσεις το θηλασμό αλλά πιο πολυ για να μη σταθεί αυτή η αιτία εμπόδιο σε κάτι άλλο μετέπειτα.

Πάντως να σου πω για το χαλινο τη δική μας ιστορία... 

Ο δικός μου έπιασε στήθος από την πρωτη στιγμή κ ακολουθεί τη φυσιολογικη καμπυλη ανάπτυξης εμένα όμως κάτι δε μου άρεσε στη γλώσσα κ στο άνω χείλος του από την αρχή. Ρώτησα για χαλινο δυο παιδιατρους κ έναν ωρλ στο μαιευτήριο, μου είπαν ότι δεν έχει. Το ίδιο μου είπε κ η παιδίατρος μου η οποία είναι κ συμβουλος θηλασμου. Παίρνει βάρος κ δεν έχει μου είπε συγκεκριμένα. Αποφάσισα όμως να τον πάω σε ωρλ ο οποίος μου είπε ότι έχει χαλινο άνω χείλους αλλά εφόσον δε δημιουργείται προβλημα στη σίτιση κ στην αναπνοή κ ίσως είναι μόνο αισθητικό το θέμα όσον αφορά τα δόντια στο μέλλον μπορούμε να το αφήσουμε προς το παρόν. 

Το λέω γιατί αποδείχτηκε για ακόμη μια φορά ότι ο καθένας ξέρει καλυτερα ότι αφορά την ειδικότητα του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Ναι αυτό με έχει ανησυχήσει και εμένα έχει πέσει πολύ το βάρος του....και την παιδίατρο δηλαδή...θα ξεκινήσω και αντλήσεις από σήμερα...αν και δεν είναι αντιπροσωπευτικες...τωρα μπήκε πάλι να θηλάσει και τον πήρε ο υπνος...τι να πω...όχι βρίσκομαι εκτός Αττικής...υπάρχει πιθανότητα να κάνει αλλεργία και στο συμπλήρωμα;;τα κακά του κιτρινωπά στην αρχή μετά εξαιτίας υπερπαραγωγής είχαν γίνει πράσινα...έδινα από τον ίδιο μαστό περισσότερες φορές και επανήλθαν σε αυτό που λέμε μουστάρδας....βλέννη να είδα δύο 3 φορές και η μία ήταν μετά το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας...δεν ξέρω πού χάθηκε το όλο θέμα...αλλά πίστευα ότι κάτιθα επερνε γιατί μέσα στα χαμόγελα είναι διορθώθηκε και ο ύπνος του τις τελευταίες 10 μέρες....αν και από χθες άρχισα να τον ξυπνάω στο 3ωρο πάλι....δεν θα έκλαιγε ..δεν θα ήταν άτονος...το να χάσει με σόκαρε πραγματικά...

Κατι συμβαινει..εαν εχει αλλεργια στην πρωτεινη γαλακτος φυσικά κανει αλλεργια στο γαλα. Βέβαια κ αυτο δεν μπιρουμε βα το ξερουμε.. Ολα ειναι υποθετικα.. Απλα στο ανέφερα κ τα σκεφτομαι σα να ειμαι εγω στην θεση σου, σα να γίνεται με το δικο μου παιδι... Οτι θελησεις πες μου να κοιταξω. Εγω μπορω να κανω δημοσίευση σε καποια ομαδα θηλασμου κ να βοηθησουν αρκετα. Το ποσιμο το κανατε 2 ή 3 μηνων;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Συμφωνω απο την αρχη μεχρι το τέλος. ❤️

Οσον αφορα την ερωτηση σου.. Εαν εχουμε περασει 4 ωρες κ δεν το συνηθίζεται αυτο, ειναι φυσιολογικό. 

Εσυ θα μου πεις τωρα γιατι ενω θηλάζει ακαταπαυστα πρωι βράδυ γιατι το στηθος μου είναι πρησμενο παλι;;; δεν θα ηρεμησει ποτέ αυτο το στηθος 🙃

Όντως δε θα ηρεμήσει ποτε; γενικά αλλάζω στήθος ανα δίωρο γιατί αν ζητάει κάθε μια ώρα κ δίνω διαφορετικο έχει πράσινα κακά. 

Εσένα μετά από τόσα χρόνια πως είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κατι συμβαινει..εαν εχει αλλεργια στην πρωτεινη γαλακτος φυσικά κανει αλλεργια στο γαλα. Βέβαια κ αυτο δεν μπιρουμε βα το ξερουμε.. Ολα ειναι υποθετικα.. Απλα στο ανέφερα κ τα σκεφτομαι σα να ειμαι εγω στην θεση σου, σα να γίνεται με το δικο μου παιδι... Οτι θελησεις πες μου να κοιταξω. Εγω μπορω να κανω δημοσίευση σε καποια ομαδα θηλασμου κ να βοηθησουν αρκετα. Το ποσιμο το κανατε 2 ή 3 μηνων;; 

3μηνων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

3μηνων

Νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι μετά από πόσιμο εμβόλιο έχω διαβάσει ότι έκανε στασιμότητα βάρους. Κάτσε να το ψάξω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...