Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Κορίτσια τι κάνετε ?

@nik_ol χρόνια πολλά κορίτσι με υγεία και ότι επιθυμείς!! 

Κορίτσια αν φάμε κάτι εμείς μπορεί να βοηθήσει το μωρό να κάνει κακά.?

Επίσης στο μπάνιο βάζατε κάτι για να προστατεύτουν τα αυτακια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

@nik_ol χρόνια πολλά!! Ευτυχισμένα και υγιή..

@Clairy.εγώ ξεκίνησα αποθηλασμό στο χρόνο αλλά μου πήρε 2,5 μήνες!! Φτάσαμε 15 μηνών σχεδόν.. έγινε ομαλά σχετικά! Το πρόβλημα μου τώρα  με αυτήν είναι ότι συνήθισε να κοιμάται με θηλασμό το βράδυ κ πρέπει να το αλλάξω γιατι κ με την μεγάλη είχα τέτοια θέματα κ δυσκολευτηκα πολύ με τον ύπνο της😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

@nik_ol χρόνια πολλά!! Ευτυχισμένα και υγιή..

@Clairy.εγώ ξεκίνησα αποθηλασμό στο χρόνο αλλά μου πήρε 2,5 μήνες!! Φτάσαμε 15 μηνών σχεδόν.. έγινε ομαλά σχετικά! Το πρόβλημα μου τώρα  με αυτήν είναι ότι συνήθισε να κοιμάται με θηλασμό το βράδυ κ πρέπει να το αλλάξω γιατι κ με την μεγάλη είχα τέτοια θέματα κ δυσκολευτηκα πολύ με τον ύπνο της😭😭

Ευχαριστώ πολυυυ!!! 

Κ ο δικός μου κοιμάται μόνο με θηλασμό. Θέλω να το αλλάξουμε. Πως τα καταφέρατε τελικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εχω βαλει.. Τον βοηθάει γενικά.. Απλα επειδή είναι έτσι παχιά ότι τρίχα περνάει κολλαει. 

Ναι δίκιο έχεις..

@nik_olχρόνια πολλά και καλά!!♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Ευχαριστώ πολυυυ!!! 

Κ ο δικός μου κοιμάται μόνο με θηλασμό. Θέλω να το αλλάξουμε. Πως τα καταφέρατε τελικά;

Το βράδυ αρχικά κοιμόταν καθώς έπινε το γάλα αλλά στους ημερήσιους υπνους είχαμε πολύ κούνημα δυστυχώς! Αργότερα την έβαζα στο κρεβάτι και της διάβαζα παραμύθι, της χαιδευα το χέρι μέχρι να κοιμηθεί, ώσπου πλέον εδώ και ένα χρόνο περίπου λέμε καληνύχτα, φιλάκι και κοιμάται! Δυσκολεύτηκα όμως πολύ και το χειρότερο ήταν ότι ήθελε μόνο εμένα στον ύπνο...μόλις ξαπλώθηκε στην εγκυμοσύνη άρχισε να κοιμάται με τον μπαμπά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

@nik_ol χρόνια πολλά!! Ευτυχισμένα και υγιή..

@Clairy.εγώ ξεκίνησα αποθηλασμό στο χρόνο αλλά μου πήρε 2,5 μήνες!! Φτάσαμε 15 μηνών σχεδόν.. έγινε ομαλά σχετικά! Το πρόβλημα μου τώρα  με αυτήν είναι ότι συνήθισε να κοιμάται με θηλασμό το βράδυ κ πρέπει να το αλλάξω γιατι κ με την μεγάλη είχα τέτοια θέματα κ δυσκολευτηκα πολύ με τον ύπνο της😭😭

Εμενα δεν κοιμάται με στηθος... Τρώει τον παίρνει λίγο ο ύπνος τον βάζω όπως είναι πάνω μου να ρευτει και ξυπνάει. Μετά τον πάω στο λίκνο του βαζω εκεί έναν ιπποπόταμο που έχουμε να κάνει ήχους εγώ κάθομαι κρεβάτι και σιγα σιγα κοιμάται. Αλλά τώρα τον τελευταίο μήνα έχω βολευτεί μα τον θηλάζω ξαπλωμένη οπότε μέσα στο βράδυ πιπιλαει στήθος και κοιμάται. Αυτό πως θα κοπεί;;; 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Καλημέρα! Ευτυχώς που βελτιώθηκε 😊 Απλώς να έχεις στο νου σου ότι επειδή τρωει κάποιες φορές μια Α ποσότητα δε σημαίνει ότι πρέπει να φάει τόσο σε κάθε γεύμα. Ο δικος μου συνήθως τρωει 5 γευματα των 210 ανά 3 ώρες. Κάποιες φορές όμως μπορεί να σταματήσει και στα 150 και δεν υπάρχει πρόβλημα 😉

Αχ εμένα με πιάνει ψύχωση!! Λες και αν δε φάει μια μέρα τόσο όσο συνήθως θα πάθει κάτι ! Νομίζω εν τέλει εγώ το δημιουργώ αυτό στο μωράκι μου γτ απλά δε θέλει τόσο και εγώ την πιέζω ,μέχρι που εκνευρίζεται και αρχίζει να κλαιει ! Επίσης έχω την εντύπωση ότι ξεκίνησε δυναμικά η οδοντοφυΐα.. Υπάρχει περίπτωση να μην τρώει τόσο πολύ λόγω δοντιών ;;; έχει τα χέρια στο στόμα 24 ώρες το 24ωρο! Και στον ύπνο της τα ψάχνει σκέψου! Και πολλές φορές εκεί που κάθεται ήρεμη στο ριλαξ μέσ' στην τρελή χαρά και τρώει τα χέρια της ,ξαφνικά ρίχνει ένα ουρλιαχτό που την ακούει όλη η γειτονιά !! Και το κάνει και στον ύπνο της εδώ και λίγες μέρες εκεί που κοιμάται πατάει ένα ξαφνικό κλαματακι χωρίς να ξυπνήσει χωρίς τπτ!! Τώρα το πρωί έχουμε παιδίατρο για εμβόλιο ,θα μάθουμε λογικά ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε ?

@nik_ol χρόνια πολλά κορίτσι με υγεία και ότι επιθυμείς!! 

Κορίτσια αν φάμε κάτι εμείς μπορεί να βοηθήσει το μωρό να κάνει κακά.?

Επίσης στο μπάνιο βάζατε κάτι για να προστατεύτουν τα αυτακια ?

Και εγώ την ίδια απορία έχω για τα αφτακια! Επίσης πως τα καθαρίζουμε ρε παιδιά ;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Λοιπόν για τα αυτιά η παιδίατρος μου είχε πει δεν πειράζει να μπει κ λίγο νερό κ μετά καθαρίζουμε με αυτά που χρησιμοποιούμε για το ντεμακιγιαζ τα στρογγυλά,μόνο εξωτερικά ότι μπορούμε κ πίσω από το αυτί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εσείς μανούλες που έχετε θηλάσει και το 1ο παιδάκι.. Ποια είναι η γνώμη σας πλέον;; να προσπαθείς να αποθηλασεις στον χρόνο ή πιο μετά; πιστεύω ότι αν δεν το κάνω μετά θα είναι για μένα πιο δύσκολο... Σκέφτομαι πολύ σοβαρά κάπου στον 7ο να αρχίσω να κάνω μόνο αντλήσεις και να δίνω έτσι το γάλα ποτήρι ή όπως αλλιώς θα του αρέσει για να μην κολλήσει πάνω μου και να φύγω πιο εύκολα για δουλειά. Πιστεύω ότι μετά θα κολλήσω εγώ και όχι το μωρό.. 

 Καλημέρα!!

Εγώ κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν ήξερα ακόμη αν θα θηλάσω...με βοήθησε εξαιρετικά η μαία του νοσοκομείου.. τώρα στην σκέψη ότι ίσως μας δώσει φόρμουλα με στεναχωρεί αλλά τι να κάνω.κανω εντατικό θηλασμό...και ότι γίνει...ιδανικά και γω μετά τον 6 θα θελα να ξεκινήσουμε αποθηλασμο γιατί ξέρω ότι περνει χρόνο....

Τα αυτακια τα καθαρίζω με μια μικρή πετσετουλα περιμετρικά όχι μέσα τον ακουστικό πόρο. 

Το κεφάλαιο ύπνος .😔 Εμείς έχουμε διάφορες φάσεις στην αρχή έτρωγε και κοιμοταν κύριος...μετά τον σηκώνα να ρευτεί ....τώρα αν θηλάσει και δεν το πάρει ο ύπνος ξεκινάμε βολτουλα στο δωμάτιο το γυμναστήριο που δεν πάω.🤪.και τον αφήνω στην κούνιασιγα σιγά το τονίζω ..😄😇

Έσχατη λύση 2 3 φορές τον μήνα μπορεί να τον θηλάσω στο κρεβάτι ξαπλωμένη. .μου προκαλεί εκνευρισμό αυτό ...αρχικά αυτός πιπιλαει ακατάπαυστα την θηλή.  Και μπορεί να μν κοιμηθεί ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Που χάθηκες εσύ; Όλα καλά;

Καλημέρα!! Ναι ολα καλα! Χαθηκα γιατι ξεκινησα στο νοσοκομείο και προσπαθω να προσαρμοστω με τα καινούργια δεδομένα 😅 σας διαβασα οσο μπορουσα αλλα εχω μεινει στο ξωτικο που εφτιαξε η @Tweema

Καταφερα να ρυθμισω το θεμα με την υπερπαραγωγή και σε 15 μερες εχουμε το επόμενο εμβόλιο. 

Στο νοσοκομείο μπηκα στο χειρουργικο τμημα και ειναι μια χαρα! Εσεις πως τα πατε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofoula28 είπε:

Αχ εμένα με πιάνει ψύχωση!! Λες και αν δε φάει μια μέρα τόσο όσο συνήθως θα πάθει κάτι ! Νομίζω εν τέλει εγώ το δημιουργώ αυτό στο μωράκι μου γτ απλά δε θέλει τόσο και εγώ την πιέζω ,μέχρι που εκνευρίζεται και αρχίζει να κλαιει ! Επίσης έχω την εντύπωση ότι ξεκίνησε δυναμικά η οδοντοφυΐα.. Υπάρχει περίπτωση να μην τρώει τόσο πολύ λόγω δοντιών ;;; έχει τα χέρια στο στόμα 24 ώρες το 24ωρο! Και στον ύπνο της τα ψάχνει σκέψου! Και πολλές φορές εκεί που κάθεται ήρεμη στο ριλαξ μέσ' στην τρελή χαρά και τρώει τα χέρια της ,ξαφνικά ρίχνει ένα ουρλιαχτό που την ακούει όλη η γειτονιά !! Και το κάνει και στον ύπνο της εδώ και λίγες μέρες εκεί που κοιμάται πατάει ένα ξαφνικό κλαματακι χωρίς να ξυπνήσει χωρίς τπτ!! Τώρα το πρωί έχουμε παιδίατρο για εμβόλιο ,θα μάθουμε λογικά ☺️

Εσύ είσαι ελληνίδα μάνα 😂 Και τον δικό μου τον ενοχλουν τα ούλα και βάζει εκτός από τα χερια το μπιμπερό στο πλάι και το μασαει😁

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε ?

@nik_ol χρόνια πολλά κορίτσι με υγεία και ότι επιθυμείς!! 

Κορίτσια αν φάμε κάτι εμείς μπορεί να βοηθήσει το μωρό να κάνει κακά.?

Επίσης στο μπάνιο βάζατε κάτι για να προστατεύτουν τα αυτακια ?

Εγώ απλώς προσέχω να μην το γεμίζω μέχρι πολύ πάνω να μην του μπαίνει νερό μέσα. Μετά το κάνω με μπατονετα, αλλά όχι μέσα, γύρω γύρω μη μενει υγρασία και πίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια... 

@Love32 δε νομίζω πως μπορεις να τον βοηθησεις με τις τροφες που θα φας.. Πχ τα δαμασκηνα ισως βοηθησουν εσένα, το μωρό δεν... Ετσι θυμαμαι.

Κοριτσια θα σας πω καυι που εχω παρατηρησει με εμενα κ με τα παιδιά φίλων οσον αφορα τον υπνο... Αρχικά θα σας πω οτι ναι μεν θηλασμος κ ύπνος είναι πανευκολο, σου λυνει τα χερια αλλα σε δεσμευει κιόλας.οταν μονο ο ενας γονεας κοιμιζει  παιδι παλι σε δεσμευει. Γνωρίζω αρκετά παιδιά σε μεγαλη ηλικια που περιμενουν την μαμα να γυρισει σπιτι το βραδυ για να κοιμηθουν, παρολο που ειναι ο μπαμπας εκει δεν εχουν συνηθισει να κοιμουνται με εκεινον ή ειναι με τον μπαμπά κ στην ουσια αυτος ειναι απων. Εαν οι άντρες σας ειναι σπιτι οταν ειναι ηωρα του βραδινου υπνου καλο θα ηταν να συμμετεχουν ενεργα σε αυτο. Θηλασμος κ αν δεν τα παρει ο ύπνος να τα παιρνουν εκεινοι να τα κοιμιζουν 

Εγω πριν κλεισει τα 3 ο γιος μ πηγα για δουλεια κ τις 3 μερες που ημουν απογευμα με περιμενε το βραδυ να γυρισω. Είχε κάνει ολη την ρουτινα ο αντρας μ αλλα δεν κοιμοταν χωρις να γυρισω σπιτι. Κ ειναι κ λογικο ειχε μαθει το παιδι με εμενα μονο. Πλεον τις ημερες πιυ ειναι εδω εκεινος τον αναλαμβανει  αλλα πλεον εχει συνηθισει οτι μπορει να μην ειμαι μαζι του να κοιμηθεί γιατι υπάρχει κ το μωρο. Εδω κ 1 χρονο που σταματησε να θηλαζει καθημερινα το βραδυ μας δυσκολευει αρκετα στο να κοιμηθει. Πριν διαβαζαμε καμια ωρα παραμυθια κ μετα σε 2 λεπτα ειχε κοιμηθεί με θηλασμο. Δε με ενοχλουσε. Εγω εχω κουραστει γιατί θηλαζω πολλα χρονια. 

Η μικρουλα κοιμαται κ χωρις θηλασμό θέλοντας κ μη το καημενο. Μπορει εμεις να κανουμε αρκετή φασαρια οποτε όταν πινει γαλα την αποσυντονιζουμε κ δεν την παιρνει ο υπνος.. Μολις την βαλουμε πανω μας να κουλουριασει κ την κανουμε 2-3  βολτες κοιμαται. Ή οταν παω τον γιο μ κολυμβητήριο την βαζω στο καρότσι κ με λιγο ωωωωω σε 1 λεπτάκι κοιμαται(αυτο είναι καινούριο για εμάς, δεν περιμενα οτι παιδι μ θα κοιμηθεί με κουνημα στο καροτσι😂)

Εσεις που θελετε να σταματήσετε πριν τον χρονο το εχετε συζητησει με τον γιατρο;σκονη παιρνουν πριν την χρόνο; 

Εχω κ αλλη μια απορια... Τα μωράκια που πινουν ξενο πως είναι τα κακα τουσ; μην γελατε 😂😂 ολο θέλω να ρωτησω κ ολο το ξεχναω. Εχω συνηθισει τα κακα στα θηλαζοντα κ δεν θυμαμαι πως είναι στα αλλα. Ιδια; 

Εγω υποτιθεται οτι θα ξεκινησουσα με μπροκολα κ θα εκανα κ εισαγωγες!! Τρομαρα μου😂 χθες εδω στο μικιο λωτο, καροτο, μπανανα. Με την μπανανα εκανε ενα μικρο gagging.  Κ εκανε κακα το απογευμα ειδα πορτοκαλι κομμάτια.. Γενικά δεν δειχνει ιδιαίτερο ενδιαφερον στον δισκο της... Επισης της εβαλα νερο στο παγουρακι της κ το αρπαξε κ ηπιε κατευθειαν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης εγω επειδη ειμαι μονη σ την ωρα του μπανιου της εχω μια βαση που την βαζω στην μπανιερα κ δεν γεμιζω με νερο. Δεν με βολεύει καθολου με 2 παιδια να γεμιζω κ μπανακι. Κ τις τελευταίες 2 μερες τους βαζω ταυτοχρονα στην μπανιερα κ τους κανω... 

Σημερα το ημερολόγιο μας έχει κυνηγι κρυμμενου θησαυρου.. Θα κρυψω πολυχρωμα αστερακια αυτοκολλητα foam κ θα ψαξουν υο απόγευμα με το μπαμπα να τα βρουν. Εχει ξετρελάθει με τον ξωτικουλη τρικολορε αλλα δεννθελω να χαλάσω ολες τις καλές ιδεες μ φετος γιατι δεν το ειχα οργανωσει σωστα.. Χθες ανεβηκε με μια κορδελα σε ενα αερόστατο που κρεμιέται απο το ταβάνι του δωματιου του. Σημερα δεν εχω σκεφτει ακομα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια... 

@Love32 δε νομίζω πως μπορεις να τον βοηθησεις με τις τροφες που θα φας.. Πχ τα δαμασκηνα ισως βοηθησουν εσένα, το μωρό δεν... Ετσι θυμαμαι.

Κοριτσια θα σας πω καυι που εχω παρατηρησει με εμενα κ με τα παιδιά φίλων οσον αφορα τον υπνο... Αρχικά θα σας πω οτι ναι μεν θηλασμος κ ύπνος είναι πανευκολο, σου λυνει τα χερια αλλα σε δεσμευει κιόλας.οταν μονο ο ενας γονεας κοιμιζει  παιδι παλι σε δεσμευει. Γνωρίζω αρκετά παιδιά σε μεγαλη ηλικια που περιμενουν την μαμα να γυρισει σπιτι το βραδυ για να κοιμηθουν, παρολο που ειναι ο μπαμπας εκει δεν εχουν συνηθισει να κοιμουνται με εκεινον ή ειναι με τον μπαμπά κ στην ουσια αυτος ειναι απων. Εαν οι άντρες σας ειναι σπιτι οταν ειναι ηωρα του βραδινου υπνου καλο θα ηταν να συμμετεχουν ενεργα σε αυτο. Θηλασμος κ αν δεν τα παρει ο ύπνος να τα παιρνουν εκεινοι να τα κοιμιζουν 

Εγω πριν κλεισει τα 3 ο γιος μ πηγα για δουλεια κ τις 3 μερες που ημουν απογευμα με περιμενε το βραδυ να γυρισω. Είχε κάνει ολη την ρουτινα ο αντρας μ αλλα δεν κοιμοταν χωρις να γυρισω σπιτι. Κ ειναι κ λογικο ειχε μαθει το παιδι με εμενα μονο. Πλεον τις ημερες πιυ ειναι εδω εκεινος τον αναλαμβανει  αλλα πλεον εχει συνηθισει οτι μπορει να μην ειμαι μαζι του να κοιμηθεί γιατι υπάρχει κ το μωρο. Εδω κ 1 χρονο που σταματησε να θηλαζει καθημερινα το βραδυ μας δυσκολευει αρκετα στο να κοιμηθει. Πριν διαβαζαμε καμια ωρα παραμυθια κ μετα σε 2 λεπτα ειχε κοιμηθεί με θηλασμο. Δε με ενοχλουσε. Εγω εχω κουραστει γιατί θηλαζω πολλα χρονια. 

Η μικρουλα κοιμαται κ χωρις θηλασμό θέλοντας κ μη το καημενο. Μπορει εμεις να κανουμε αρκετή φασαρια οποτε όταν πινει γαλα την αποσυντονιζουμε κ δεν την παιρνει ο υπνος.. Μολις την βαλουμε πανω μας να κουλουριασει κ την κανουμε 2-3  βολτες κοιμαται. Ή οταν παω τον γιο μ κολυμβητήριο την βαζω στο καρότσι κ με λιγο ωωωωω σε 1 λεπτάκι κοιμαται(αυτο είναι καινούριο για εμάς, δεν περιμενα οτι παιδι μ θα κοιμηθεί με κουνημα στο καροτσι😂)

Εσεις που θελετε να σταματήσετε πριν τον χρονο το εχετε συζητησει με τον γιατρο;σκονη παιρνουν πριν την χρόνο; 

Εχω κ αλλη μια απορια... Τα μωράκια που πινουν ξενο πως είναι τα κακα τουσ; μην γελατε 😂😂 ολο θέλω να ρωτησω κ ολο το ξεχναω. Εχω συνηθισει τα κακα στα θηλαζοντα κ δεν θυμαμαι πως είναι στα αλλα. Ιδια; 

Εγω υποτιθεται οτι θα ξεκινησουσα με μπροκολα κ θα εκανα κ εισαγωγες!! Τρομαρα μου😂 χθες εδω στο μικιο λωτο, καροτο, μπανανα. Με την μπανανα εκανε ενα μικρο gagging.  Κ εκανε κακα το απογευμα ειδα πορτοκαλι κομμάτια.. Γενικά δεν δειχνει ιδιαίτερο ενδιαφερον στον δισκο της... Επισης της εβαλα νερο στο παγουρακι της κ το αρπαξε κ ηπιε κατευθειαν.. 

Εγώ δεν το έχω συζητήσει με τον παιδίατρο.. Δε θέλω να από θηλασω απλά να βγάζω και να το δίνω. Και εγώ βάζω πολλές φορές τον αντρα μου να κοιμηθεί μαζί του. 

Πότε τα μωράκια αρχίζουν να κάνουν γκρίνια όταν είναι με κάποιον άλλον πέρα από τη μαμα; 

Έως τώρα όταν τον αφήνω στις γιαγιάδες δεν έχει ιδιαίτερα πρόβλημα... Βέβαια τις βλέπει σχεδόν κάθε μέρα. Λέτε να μου συνεχίσει έτσι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τελείως λανθασμένα νόμιζα με την είσοδο στερεών ότι μειώνονται οι θηλασμοι....λέω θα θηλάζει  3_4  φορές την ημέρα. Θα τρώει και 3 γεύματα...όχι δεν το συζήτησα είναι νωρίς ακόμη είναι 3μιση μηνών🤪αλλά στον χρόνο που θα επιστρέψω και γω δουλειά δεν θα πρέπει ούτε να θηλάζει ούτε να κοιμάται με θηλασμό γιατί θα δουλεύω κυλιόμενο...λογικά ναι περνούν σκόνη από τον χρόνο και μετά προτείνουν κατσικίσιο πλέον...

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ δεν το έχω συζητήσει με τον παιδίατρο.. Δε θέλω να από θηλασω απλά να βγάζω και να το δίνω. Και εγώ βάζω πολλές φορές τον αντρα μου να κοιμηθεί μαζί του. 

Πότε τα μωράκια αρχίζουν να κάνουν γκρίνια όταν είναι με κάποιον άλλον πέρα από τη μαμα; 

Έως τώρα όταν τον αφήνω στις γιαγιάδες δεν έχει ιδιαίτερα πρόβλημα... Βέβαια τις βλέπει σχεδόν κάθε μέρα. Λέτε να μου συνεχίσει έτσι;; 

Ναι θυμάμαι για σενα ότι θελειε να το βγάζεις.. Διαβάζω κ απανταω αλλα πολλές φορες δεν θυμαμαι ποια λεει τι. Οσον αφορα που θηλαζεις ξαπλωτη ειναι πολυ βολικό, αλλα αν νομίζεις οτι δένεσαι εσυ σταματα να τον θηλάζεις ξαπλωτη. 

Κοιτα υποτίθεται οτι στο αλμα 29-30 αρχίζει το αγχος αποχωρισμού.. Αυτο βέβαια δε σημαίνει οτι δεν θα θελει να ειναι με αλλους. Απλα εχε το νου σου οτι το αγχος αποχωρισμού ξεκιναει τότε αλλα η κορυφωση του αποχωρισμού είναι στους 18 μήνες.μπορεί να σου κάνει μαιμουδιτσες ειδικα οταν επιστρέψεις για δουλεια.. Εσυ παντα να του εξηγεις ακομα κ τωρα τι κανεις κ που θα πας κ να μην φεύγεις κλεφτα γιατι θα του δημιουργείς αγχος.. Αυτο θα το συνηθισει ακομα κ αν κλαψει θα μαθει οτι η μαμα εχει κ αλλα πραγματα να κανει.κ επίσης νομιζω οτι ειναι παρα πολυ καλο οτι εχει τόσο συχνη με τις γιαγιάδες, θα ειναι πιστευω αρκετά εύκολοι οι επόμενοι μηνες. 

Εγω πχ με τον γιο μου δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα. Ο γιος μου έπαθε αγχος αποχωρισμου μετα τα 2 5 που πηγε παιδικο. Αστο!! Τον ειχαμε παει για λίγο κ βρεφικο. με τη μικρη ομως βλεπω να ερχεται δυσκολος καιρος. Σας εχω πει οτι δεν μπορει θελει να με βλεπει, θελει μονο εμενα κλπ. Κ ειναι ενα μωρακι που την εχω απο την αρχη με πολυ κοσμο ενω με τον γιο μου εξαιτίας των κολικων ειμασταν συνεχως σπιτι. Ξεκάθαρα νομιζω ειναι στο παιδι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Δεν ξέρω πραγματικα τι θα κάνω με το θέμα υπνος. Από τη μια με προβληματίζει το ότι κοιμάται μόνο με στήθος από την άλλη σκέφτομαι ότι θα παω για δουλειά αφού κλείσει χρόνο κ θα αρχίσουμε αποθηλασμο αν όλα είναι καλά κλείνοντας χρόνο. Θα δουμε.... Ωστόσο όταν τον κρατάει η μαμά μου για λίγο καταφέρνει να τον κοιμίσει, ο άντρας μου πλεον όχι. Βέβαια ίσως παίζει ρόλο το γεγονός ότι είμαι σπίτι. 

@Clairy. για το άγχος αποχωρισμού λες; σου βάζω την εικόνα

Screenshot_2021-12-07-11-56-44-717_com.miui.gallery.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια εχθές δεν μπόρεσα να μπω εμμμ με 7000 email και 4000 φοτο είχε τιγκαρει και δεν με άφηνε να μπω πουθενά!!!! Κάτι έσβησα αλλά θέλει καλό ξεκαρταρισμα οοοταν θα έχω χρόνο!!! Τι κάνετε πως είστε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ τελείως λανθασμένα νόμιζα με την είσοδο στερεών ότι μειώνονται οι θηλασμοι....λέω θα θηλάζει  3_4  φορές την ημέρα. Θα τρώει και 3 γεύματα...όχι δεν το συζήτησα είναι νωρίς ακόμη είναι 3μιση μηνών🤪αλλά στον χρόνο που θα επιστρέψω και γω δουλειά δεν θα πρέπει ούτε να θηλάζει ούτε να κοιμάται με θηλασμό γιατί θα δουλεύω κυλιόμενο...λογικά ναι περνούν σκόνη από τον χρόνο και μετά προτείνουν κατσικίσιο πλέον...

 

 

 

 

Ναι μετά το χρονο το γνωρίζω πινει το μωρό φρεσκο γαλα. Πριν υο χρόνο δεν ξέρω. 

στις πριν 41 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

@Tweema γιατί δε δίνεις τα λαχανικά; είναι νωρίς ακόμα θα δείξει ενδιαφέρον σίγουρα 😉🙃 στον γιο σου έκανες blw ; 🤔

Δε με νοιαζει βασικα.. Είναι κατι που το περιμενα ημουν σίγουρη...της δινω οτι εχω ευκαιρο γιατι εχω κ τον γιο μου σπιτι κ δυσκολευομαι. Καροτο, λωτο κ μπανανα έχει παρει. Οτι μπορουσα να της δωσω απο αυτα που ετρωγε ο μικρος.ο γιος μου εφαγε κομματια αλλα του εδινα εγω γιατι πηγε βρεφικο 8,5 μηνων, οποτε καταλαβαίνεις ουτε κατα διανοια blw στον βρεφικο. Εκει μεχρι κ τα κομματια του τα πατούσαν, αχ μην τα θυμάμαι παλι γιατι συγχυζομαι!! Ευτυχως το μωρο το πηγα για λιγο. 

Εσυ οταν θα γυρίσεις για δουλεια θα τον κρατησεις καποιος τον μικρο ή θα παει βρεφικο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εσείς μανούλες που έχετε θηλάσει και το 1ο παιδάκι.. Ποια είναι η γνώμη σας πλέον;; να προσπαθείς να αποθηλασεις στον χρόνο ή πιο μετά; πιστεύω ότι αν δεν το κάνω μετά θα είναι για μένα πιο δύσκολο... Σκέφτομαι πολύ σοβαρά κάπου στον 7ο να αρχίσω να κάνω μόνο αντλήσεις και να δίνω έτσι το γάλα ποτήρι ή όπως αλλιώς θα του αρέσει για να μην κολλήσει πάνω μου και να φύγω πιο εύκολα για δουλειά. Πιστεύω ότι μετά θα κολλήσω εγώ και όχι το μωρό.. 

 

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tweema είπε:

 

Εγω πάντως θα ξεκινήσω αποθηλασμο αφου χρονισει... Έτσι θελω να πιστευω τουλαχιστον.. Ο γιος μου δεν έχει απόθηλάσει κ μονο που σκέφτομαι οτι μπορει να θηλασει η μικρη αλλα 5 χρονια δεν θελω. Αν ηξερα οτι θα αποθηλασει πχ στα 2 θα συνεχιζα. Με τον γιο μουδεν θα ελεγα οτι κολλησε καποιος απο τους 2.

Δεν θα κουραστεις να κανεις αντλησεις; το βραδυ τι θα κάνεις; θα τιυ δίνεις σε ποτηρι; η δουλεια δεν ειναι πρόβλημα, επειδη θα ειναι κ μεγαλος ουτε γαλα δεν θα χρειαζεται να του αφήνεις. 

Κι εγώ ιδανικά θέλω να ξεκινήσω στο χρόνο αποθηλασμο για τους ίδιους λόγους. Ζήτησε ξανά ο μικρός από Οκτώβρη που μας έλεγες; εγώ έχω καμία βδομάδα και κάνω το σταυρό μου 😂

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Και εγώ την ίδια απορία έχω για τα αφτακια! Επίσης πως τα καθαρίζουμε ρε παιδιά ;;; 

Με πετσετουλα εξωτερικά! 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ δεν το έχω συζητήσει με τον παιδίατρο.. Δε θέλω να από θηλασω απλά να βγάζω και να το δίνω. Και εγώ βάζω πολλές φορές τον αντρα μου να κοιμηθεί μαζί του. 

Πότε τα μωράκια αρχίζουν να κάνουν γκρίνια όταν είναι με κάποιον άλλον πέρα από τη μαμα; 

Έως τώρα όταν τον αφήνω στις γιαγιάδες δεν έχει ιδιαίτερα πρόβλημα... Βέβαια τις βλέπει σχεδόν κάθε μέρα. Λέτε να μου συνεχίσει έτσι;; 

Καλέ δεν βαριέσαι να μπεις σε αυτή τη διαδικασία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Δε με νοιαζει βασικα.. Είναι κατι που το περιμενα ημουν σίγουρη...της δινω οτι εχω ευκαιρο γιατι εχω κ τον γιο μου σπιτι κ δυσκολευομαι. Καροτο, λωτο κ μπανανα έχει παρει. Οτι μπορουσα να της δωσω απο αυτα που ετρωγε ο μικρος.ο γιος μου εφαγε κομματια αλλα του εδινα εγω γιατι πηγε βρεφικο 8,5 μηνων, οποτε καταλαβαίνεις ουτε κατα διανοια blw στον βρεφικο. Εκει μεχρι κ τα κομματια του τα πατούσαν, αχ μην τα θυμάμαι παλι γιατι συγχυζομαι!! Ευτυχως το μωρο το πηγα για λιγο. 

Εσυ οταν θα γυρίσεις για δουλεια θα τον κρατησεις καποιος τον μικρο ή θα παει βρεφικο; 

Αχ, ναι τώρα το θυμήθηκα για τον μικρό σου. Νόμιζα ότι της έδωσες φρουτα για κάποιο λόγο (κάπου σας έχασα με τα πολλα μηνύματα). Δε θα κρατήσεις εισαγωγές, ε;

Έτσι όπως τα έχουμε στο μυαλό μας κ με δεδομένο ότι δουλεύω 1-9 εγώ, θα τον κραταει η μαμά μου μέχρι τις 6 που γυρνάει ο άντρας μου. Δε βολευει για βρεφικό κ δε θέλω κιόλας γιατί δε θα τον βλέπω καθόλου κ είναι πολυ μικρός για κάτι τέτοιο ακόμα. Ιδανικά θα ήθελα να παω για δουλειά του χρόνου μετά τα Χριστούγεννα αλλά μάλλον δε βγαίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema δε φεύγω ποτέ κρυφά.. Τον φιλάω και του λέω θα έρθω σε λιγάκι. Τον αφήνω σίγουρα κάθε Κυριακή για ένα 2 ωρο να πάμε με τον άντρα μου μια βόλτα και κάθε Δευτέρα Τετάρτη από 1 ώρα να πάω γυμναστική. Αν προκύψουν Ψώνια κλπ πάλι δεν τον παίρνω μαζί σχεδόν ποτέ. Η μαμα μου είναι κάθε πρωί εδώ ή πάω εγώ για να έχω και παρέα συν ότι έχουμε και αρκετό κόσμο που έρχεται σπίτι επίσης τα πεθερικά μου έρχονται 3 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον και σίγουρα μια θα πάμε να φάμε και εμείς. Και επίσης τον κρατάνε και εκείνοι. Τους είπα να ερχονται και πιο πολύ τώρα γιατί δε θέλω να μην τους θέλει όσο μεγαλωνει

@PanB θα βαρεθώ αλλά νιώθω ότι κολλάω 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...