Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Καλημερα!! Καλο μηνα!! 

Έφτιαξα κ ταχυδρομικο κουτι... Τώρα προσπαθω να κανω τζακι αλλα δε το βλεπω γιατι θέλει αρκετό χρονο κ ο αρρωστος θα απασχολει οπως πρέπει το μικιο κ γκρινιαζει. 

Ο μικρος ενθουσιαστηκε εννοείται το πρωί, κ ανυπομονει για τις επόμενες μερες. 

IMG_20211201_083217.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημερα!! Καλο μηνα!! 

Έφτιαξα κ ταχυδρομικο κουτι... Τώρα προσπαθω να κανω τζακι αλλα δε το βλεπω γιατι θέλει αρκετό χρονο κ ο αρρωστος θα απασχολει οπως πρέπει το μικιο κ γκρινιαζει. 

Ο μικρος ενθουσιαστηκε εννοείται το πρωί, κ ανυπομονει για τις επόμενες μερες. 

IMG_20211201_083217.jpg

Χαρά στο κουράγιο σου, θα πω εγώ 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Πλάκα μας κάνεις; εγώ αρκέστηκα σε κιντερ ημερολόγιο 🤣🤣🤣

Πήγαμε γιατρό χθες, η μικρή έχει ωτίτιδα, μας έγραψε αντιβίωση και στο μπέμπη εισπνεόμενο αερολιν για το βήχα 🙄😢 

Περαστικά σας 😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλό μήνα! Καλές γιορτές να έχουμε! 

@Tweema τέλειες οι κατασκευές! Θα χαίρεται πολυ ο μικρός!!! 

@PanB περαστικά σας! 

@Valxris συμφωνώ... Μόνο για τις ιώσεις κτλ δε μου αρέσει ο χειμώνας 😕

@Mamaofbill κουράγιο! Υπομονή!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια !!αν και δεν κοιμήθηκαμε καλά το βράδυ...ως συνήθως...ξύπνησα χαρούμενη και ξεκίνησα να στολίζω..το μικρό μου σπορακι όμως δεν με αφήνει να κάνω δουλειά...ξεσκονιζω καλά και μετά τοποθετω..αλλά μόλις απομακρύνομαι αρχίζει το κλαμα..μόνο αυτά κατάφερα...ελπίζω το απόγευμα που θα ρθει ο μπαμπά να στολίσουμε και το δέντρο..Screenshot_20211201-103449.thumb.png.f254e707529768df449d08fb971e5e50.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Το σκέφτηκα ! Όμως η παιδογαστρεντερολογος όταν είχαμε πάει μας είχε πει πως αν το παιδί μου κάνει οισοφαγίτιδα,θα το καταλάβω γτ δε θα τρώει καθόλου θα ουρλιάζει σε κάθε γουλια και θα το κάνει σε όλα τα γεύματα ! Η δικιά μου στο βραδυνό της γεύμα δεν το κάνει αυτό γτ είναι φουλ κουρασμένη!  Αλλά μου πέρασε απ' το μυαλό!

Καλημέρα,ισχυει αυτο για την οισοφαγιτιδα το παιδι θα ειχε πολυ εντονα συμπτωματα και ετσι θα το καταλαβαινες πιστευω,θα πονουσε σε καθε γευμα και δε θα μπορουσε να φαει ,ωστοσο αν σου κανει πολλες αναγωγες ισως να οφειλεται σε καποια παλινδρομηση που περναει και την εχει πιασει παλι,οταν σου τρωει σου τεντωνει προς τα πισω το κεφαλακι της ;Με τις κενωσει της ειναι ενταξει ,δηλαδη αν δεν ενεργειται καθημερινα μηπως την ενοχλει και το γαστρεντερικο της και δεν μπορει να φαει με ευκολια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Χαρά στο κουράγιο σου, θα πω εγώ 😂

Καλε αρχιζω κ κανω προθερμανση για τους επομενους μηνες,αλλιως αν με δεις ειδικα σημερα ειμαι σαν ζομπι. Ξάπλωσα στις 3 κ 7 παρα ημουν ορθια, κ το μικιο ειχε σηκωθει 2 φορές. Τωρα αφήνω το βραδυ κ το σπιτι αμαζευτο, μολις αρχίσει το μικιο να τριγυριζει θα πρέπει να μαζευετε το βραδυ.. Οιμεεε τι με περιμένει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema μπράβο σου είναι πολύ όμορφο και πιανει το χέρι σου!! 

@Sofoula28 εμάς μας έχει βοηθήσει πολύ το νεξιυμ εύχομαι να δεις γρήγορα βελτίωση!! Να μην ταλαιπωρηται η μικρούλα.

Καλημέρα καλό μήνα με υγεία κοριτσια!!!❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα κορίτσια και καλές γιορτές να έχουμε!!! Περαστικά σε όσες έχουν άρρωστα παιδάκια, κουράγιο σε όσες ξενυχτάνε και @Tweema φανταστικό αυτό που έφτιαξες,ωραία ιδέα για του χρόνου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια.. Ο μικρός σήμερα μου κοιμάται από τις 4:30 με ένα διάλειμμα 15 λεπτού. Του έχω δώσει στήθος θηλάζει κοιμισμένος. Πήγα να τον ξυπνήσω και δεν θέλει κλαίει.. Σας έχει τύχει;; ήμασταν έξω το πρωί.. Κοιμήθηκε λίγο στο αμάξι και είχε γκρίνια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια.. Ο μικρός σήμερα μου κοιμάται από τις 4:30 με ένα διάλειμμα 15 λεπτού. Του έχω δώσει στήθος θηλάζει κοιμισμένος. Πήγα να τον ξυπνήσω και δεν θέλει κλαίει.. Σας έχει τύχει;; ήμασταν έξω το πρωί.. Κοιμήθηκε λίγο στο αμάξι και είχε γκρίνια. 

Μάλλον κουράστηκε που ήσασταν έξω 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Μάλλον κουράστηκε που ήσασταν έξω 😉

Τον ξύπνησα με το ζόρι.. Έκατσε το πολύ 1.5 ώρα ξύπνιος και κοιμήθηκε πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλημέρα,ισχυει αυτο για την οισοφαγιτιδα το παιδι θα ειχε πολυ εντονα συμπτωματα και ετσι θα το καταλαβαινες πιστευω,θα πονουσε σε καθε γευμα και δε θα μπορουσε να φαει ,ωστοσο αν σου κανει πολλες αναγωγες ισως να οφειλεται σε καποια παλινδρομηση που περναει και την εχει πιασει παλι,οταν σου τρωει σου τεντωνει προς τα πισω το κεφαλακι της ;Με τις κενωσει της ειναι ενταξει ,δηλαδη αν δεν ενεργειται καθημερινα μηπως την ενοχλει και το γαστρεντερικο της και δεν μπορει να φαει με ευκολια. 

Είχαμε δυσκοιλιότητα γενικά,αυτό μας έκανε να αλλάξουμε ποσά γάλατα και της δημιουργήθηκε η παλινδρόμηση δυστυχώς ! Μετά μάθαμε για την αλλεργία η οποία πιστεύω και αυτή οφείλεται σε αυτό,θεωρώ δλδ ότι είναι απλά δυσανεξία!  αλλά έστρωσε τώρα πια ενεργείται κανονικά  ! Όσο για την ποσότητα ,το σκέφτηκα και εγώ απλώς την ταιζω όσο θέλει αυτή ,ποτέ δεν είμαι με το ρολόι! Και την ποσότητα την ανέβασα επειδή μου έδειξε το παιδί ότι θέλει παραπάνω ! Εν τέλει οισοφαγίτιδα έχουμε μίλησα με τις γιατρόυς! Ευτυχώς τη βλέπω κάπως καλύτερα αλλά θα το παίρνουμε για πολύ καιρό απ' ότι κατάλαβα ! Ας στρώσει το μικρακι μου και χαλάλι της η ταλαιπωρία μας !! Αυτή ταλαιπωρείται πιο πολύ 😔  την τρίτη έχουμε και εμβόλιο θα δούμε πως πάει από βάρος κλπ!! Καλημέρα σε όλες κορίτσια ❣️ @Love32 @Lia5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. Σαν όνειρο η χθεσινή νύχτα.. Τελικά τον μικρό τον ξύπνησα κατά τις 9:30 παίξαμε κάναμε μπανακι και κοιμήθηκε μετά από μια ώρα και το πρώτο του ξύπνημα ήταν στις 5:30 μετά πρέπει να κοιμήθηκα 6 ώρες σερί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια! Καλο μηνα! Με το καλο να μας βρουν οι γιορτες! 

Σας διαβασα σήμερα λεπτομερώς! 

Συγχαρητήρια για τις ιδέες και την δημιουργικότητα!! Φοβερες οι κατασκευές! 

Περαστικά σε οσους εχουν κρυολογηματα κλπ! Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση! 

Εμεις ειμαστε εντάξει σε γενικες γραμμές.. Οι πανες φτιαξανε με block feeding, δεν ξέρω τι θα γίνει βέβαια τωρα με τα μπιμπερό.. 

Απο υπνο τα παει καλα, με προβληματιζει λιγο οταν λειπω μετα απο καποιες ωρες δεν μπορουν να την ηρεμήσουν με τίποτα κλαιει σπαρακτικα.. Δεν ξέρω τι να κανω, πως να συμβουλεψω και την πεθερα μου.. Εκεινη λεει οτι ειναι η κοιλιά της για να με ησυχασει αλλα αν ηταν η κοιλια θα μας τα εκανε και εμας.. Εμενα θελει.. Και δεν ξέρω τι παρηγοριά να της βρω.. Αυτο το κανει στις 4-5 ωρες απουσιας δηλαδή στο 8ωρο τι θα κανει;.. 

Αυριο ξεκιναω στο νοσοκομείο.. Με εχει πιασει ενα μικρο αγχος. 

Αλλα ψυχολογικά εχω τρομερα σκαμπανεβασματα.. Νιωθω οτι με τον άντρα μου υπάρχει ενα τρομερο χασμα και προσπαθώ να το μαζεψω απο όπου μπορω αλλα δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία της κουβέντας τωρα γιατι πρέπει να δω πως θα προσαρμοστω στα καινούρια δεδομένα.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Είχαμε δυσκοιλιότητα γενικά,αυτό μας έκανε να αλλάξουμε ποσά γάλατα και της δημιουργήθηκε η παλινδρόμηση δυστυχώς ! Μετά μάθαμε για την αλλεργία η οποία πιστεύω και αυτή οφείλεται σε αυτό,θεωρώ δλδ ότι είναι απλά δυσανεξία!  αλλά έστρωσε τώρα πια ενεργείται κανονικά  ! Όσο για την ποσότητα ,το σκέφτηκα και εγώ απλώς την ταιζω όσο θέλει αυτή ,ποτέ δεν είμαι με το ρολόι! Και την ποσότητα την ανέβασα επειδή μου έδειξε το παιδί ότι θέλει παραπάνω ! Εν τέλει οισοφαγίτιδα έχουμε μίλησα με τις γιατρόυς! Ευτυχώς τη βλέπω κάπως καλύτερα αλλά θα το παίρνουμε για πολύ καιρό απ' ότι κατάλαβα ! Ας στρώσει το μικρακι μου και χαλάλι της η ταλαιπωρία μας !! Αυτή ταλαιπωρείται πιο πολύ 😔  την τρίτη έχουμε και εμβόλιο θα δούμε πως πάει από βάρος κλπ!! Καλημέρα σε όλες κορίτσια ❣️ @Love32 @Lia5

Καλημέρα! Κι ο δικός μου έκανε δυσκοιλιότητα μολις του σταμάτησα το μητρικό αλλά από τότε που ξεκινήσαμε frisolac comfort ευτυχώς δεν ξαναείδα καμία ενόχληση. Κι εσείς θα το ξεπεράσετε απλώς σας παίρνει λίγο παραπάνω, όλα θα φτιάξουν. Πάντως λογικό είναι να τα πειράζει τα καημένα αφού δεν είναι ο φυσικός τρόπος σίτισης. Μια σκέψη έκανα για την ποσότητα χωρίς να είμαι γνώστης, επειδή ανέφερες ότι μέχρι ένα σημείο τρωει κανονικά και από εκεί και μετά με το ζόρι.

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Σαν όνειρο η χθεσινή νύχτα.. Τελικά τον μικρό τον ξύπνησα κατά τις 9:30 παίξαμε κάναμε μπανακι και κοιμήθηκε μετά από μια ώρα και το πρώτο του ξύπνημα ήταν στις 5:30 μετά πρέπει να κοιμήθηκα 6 ώρες σερί. 

Ο δικος μου αν και κοιμάται όλο το βράδυ όπως πάντα τελευταία ο υπνος του είναι καπως ανησυχος, χθες αρκετά. Φαίνεται να τον ενοχλουν πολύ τα ούλα του. Πριζονται συχνά και γίνονται άσπρα σαν να είναι τα δόντια με μόνο λίγο λεπτό δέρμα από πάνω, δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά. Βάζει την πιπιλα και οτιδήποτε άλλο μπορεί στο πλάι να το μασαει και μετά γκρινιάζει που του πέφτει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ποσσο σας ζηλεύω εσάς που κοιμαστε .😔.προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει και δεν κοιμάται...και αν κοιμηθεί μόνο επάνω μας...ενώ ρηλαξ γυμναστήριο κάθεται κατά την διάρκεια της μέρας...δεν είναι ότι τον έχουμε όλο αγκαλιά...είμαι και όλη την ημέρα μόνη μου έξω δεν βγαίνουμε..γιατί δεν έχουμε και επιλογές με το κρύο...νιώθω ώρες ώρες πιεσμένη...σε άλλα νέα ξεκίνησα διατροφηΣε διαιτολογο...γιατί ανέβηκα στην ζυγαριά και έχω πάρει 3 κιλά σε 3 μήνες...Και 3 όπου είχαν μείνει συν 6...δεν φαίνονται γιατί είμαι και σχετικά ψιλή αλλά με αυτόν τον Ρυθμό θα χα θέμα αργότερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy to be Ταυτίζομαι... Κ εμείς υπνο καθόλου εννοείται! Βγαίνουμε λιγάκι το πρωι αλλά κ παλι ώρες ώρες νοιώθω αρκετά πιεσμενη. 

Αχ κ εγώ πρέπει να αρχίσω διατροφή... Προς το παρόν ξεσκίζω μελομακάρονα κ κουραμπιέδες 

Κορίτσια... Πληρωθηκα το εξάμηνο 478. Δεν είναι ολόκληρος μήνας ομως, μόλις το είδα. Εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

@Mommy to be Ταυτίζομαι... Κ εμείς υπνο καθόλου εννοείται! Βγαίνουμε λιγάκι το πρωι αλλά κ παλι ώρες ώρες νοιώθω αρκετά πιεσμενη. 

Αχ κ εγώ πρέπει να αρχίσω διατροφή... Προς το παρόν ξεσκίζω μελομακάρονα κ κουραμπιέδες 

Κορίτσια... Πληρωθηκα το εξάμηνο 478. Δεν είναι ολόκληρος μήνας ομως, μόλις το είδα. Εσείς;

Για αυτό ξεκίνησα και γω.να κάνω κάτι για εμένα..,💞.θα ρθούν και οι γιορτες και  θα ξέφευγε παραπάνω η ζυγαρια. ..δεν ξέρω βέβαια τώρα με τον θηλασμό αν θα ναι εύκολη η απώλεια...είναι που δεν πήρε το αναμενόμενο βάρος ο μικρός έχω πίεση και από κει...όταν ξυπνάει θηλάζει πάντα;;εμένα ζήτημα 1-2 φορές..οπότε δεν είναι θέμα πείνας...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mommy to be είπε:

Για αυτό ξεκίνησα και γω.να κάνω κάτι για εμένα..,💞.θα ρθούν και οι γιορτες και  θα ξέφευγε παραπάνω η ζυγαρια. ..δεν ξέρω βέβαια τώρα με τον θηλασμό αν θα ναι εύκολη η απώλεια...είναι που δεν πήρε το αναμενόμενο βάρος ο μικρός έχω πίεση και από κει...όταν ξυπνάει θηλάζει πάντα;;εμένα ζήτημα 1-2 φορές..οπότε δεν είναι θέμα πείνας...

 

 

Παρατήρησα ότι  μετά το πόσιμο της γαστρεντερίτιδας γουργουριζει η κοιλια  του..Δεν ξέρω αν ειναι τύχαιο ...δεν την είχα ακούσει πριν..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Για αυτό ξεκίνησα και γω.να κάνω κάτι για εμένα..,💞.θα ρθούν και οι γιορτες και  θα ξέφευγε παραπάνω η ζυγαρια. ..δεν ξέρω βέβαια τώρα με τον θηλασμό αν θα ναι εύκολη η απώλεια...είναι που δεν πήρε το αναμενόμενο βάρος ο μικρός έχω πίεση και από κει...όταν ξυπνάει θηλάζει πάντα;;εμένα ζήτημα 1-2 φορές..οπότε δεν είναι θέμα πείνας...

 

 

Θηλάζει αλλά δεν ξέρω αν είναι θέμα πείνας όλες τις φορές ή παρηγοριας. Εμείς δεν κάναμε το ποσιμο ωστόσο γουργουρητο ακουω... 

Σχετικά με τα κιλά εμένα με βοήθησε πολυ ο θηλασμός κ τα έχασα. Βέβαια κάνω κ διατροφή αν εξαιρέσεις αυτές τις μέρες που τρώω τα γλυκάκια μου. 

Καλή επιτυχία, να χαθούν γρήγορα από σένα κ να τα παρει το μωρό 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Αχ ποσσο σας ζηλεύω εσάς που κοιμαστε .😔.προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει και δεν κοιμάται...και αν κοιμηθεί μόνο επάνω μας...ενώ ρηλαξ γυμναστήριο κάθεται κατά την διάρκεια της μέρας...δεν είναι ότι τον έχουμε όλο αγκαλιά...είμαι και όλη την ημέρα μόνη μου έξω δεν βγαίνουμε..γιατί δεν έχουμε και επιλογές με το κρύο...νιώθω ώρες ώρες πιεσμένη...σε άλλα νέα ξεκίνησα διατροφηΣε διαιτολογο...γιατί ανέβηκα στην ζυγαριά και έχω πάρει 3 κιλά σε 3 μήνες...Και 3 όπου είχαν μείνει συν 6...δεν φαίνονται γιατί είμαι και σχετικά ψιλή αλλά με αυτόν τον Ρυθμό θα χα θέμα αργότερα....

Κι εγώ μαζί σου 😁 το έχω πάρει ζεστά, έχουμε μελομακάρονα στο σπίτι και δεν έχω αγγίξει ούτε ένα 🤣 κλείνω αισίως τις 10 ημέρες 😅 τι στόχο έχεις βάλει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...