Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Πολύ καλό βάρος παίρνει πάντως. Σου είπε ο γιατρός για τα 150μλ? Εγώ γενικά είμαι αγχώδης άνθρωπος γιαυτό τα ψάχνω όλα κ συνάμα μου αρέσει να μαθαίνω εμπειρίες άλλων για να γίνομαι καλύτερη

Μεσα απο συζητήσεις από άλλες μαμαδες καταλαβα ότι τρώμε λίγο,αλλά και ο παιδίατρος είπε ενα μέσο όρο γύρω στααπό 750μλ ότι πρέπει να τρώμε ημερησίως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

κορίτσια εχετετης χάσει τόσο εύκολα τα κιλά λόγω θηλασμου και διατροφής ;Γιατι εγώ πήρα 14 κ έχω χάσει μόνο 8 

Τα κιλα της εγκυμοσύνης είχαν φύγει σχεδόν αμέσως. Μετά ξεκίνησα αποχή λόγο αλλεργίας του μικρού και έχασα επιπλέον. Τα 6 κιλα που έχουν μείνει είναι λίγα. Το σώμα μας κάνει 9 μήνες να επανέλθει. Θα τα χάσεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Κορίτσια γεια σε όλες!!!Σήμερα ανακάλυψα ότι έσκασαν 2 δόντια!!Τα δύο κάτω!!!Δεν  Είναι πολύ νωρίς;;;!!Είναι 3,5!

καλημερα!!! είναι όντως νωρίς,αλλά τύχαινει κάποιες φορές και από τριών μηνών.Δηλαδή έχουν ανατείλει;; ο παιδίατρος τι λεει; Δε σου είχε καποια συμπτώματα Αυτό το καιρό ότι θα βγουν τα δοντάκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τα κιλα της εγκυμοσύνης είχαν φύγει σχεδόν αμέσως. Μετά ξεκίνησα αποχή λόγο αλλεργίας του μικρού και έχασα επιπλέον. Τα 6 κιλα που έχουν μείνει είναι λίγα. Το σώμα μας κάνει 9 μήνες να επανέλθει. Θα τα χάσεις.. 

Ναι,Θέλω να πιστεύω. Γιατί ξεκίνησα εγκυμοσύνη στα 54 κιλά οπότε τώρα μου φαίνεται πολύ περίεργο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

κορίτσια εχετετης χάσει τόσο εύκολα τα κιλά λόγω θηλασμου και διατροφής ;Γιατι εγώ πήρα 14 κ έχω χάσει μόνο 8 

Καλημέρα! Εγώ δε θηλαζω, μόνο 20 μέρες του έδωσα δικό μου γάλα. Πηρα 7 κιλα στην εγκυμοσύνη και έχασα 9 στη γέννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Καλημέρα! Εγώ δε θηλαζω, μόνο 20 μέρες του έδωσα δικό μου γάλα. Πηρα 7 κιλα στην εγκυμοσύνη και έχασα 9 στη γέννα.

Καλημέρα!! Πως έγινε αυτό;😁Εσύ λοιπόν είσαι από τις τυχερές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποια,σήμερα ξεκίνησα ενα χαπακι για πρόκληση περιόδου καθώς χωρίς να θηλαζω εδώ και. τρεις μήνες δεν έχω τίποτα. Είχε κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Ναι και η δικιά μου προσπαθεί να σηκώνεται συνέχεια ιδιαίτερα όταν την έχω δεμένη στο ριλαξ ή στο κάθισμα του αυτοκινήτου 😅 εντωμεταξύ σήμερα μας έκανε και κάτι άλλο... Της παίζει κάθε μέρα ο πατέρας της κιθάρα και τηε τραγουδάει και σήμερα με το που ξεκίνησε να παίζει η μικρή άρχισε να κάνει φωνούλες 'αααα' και τέτοια. Σταματούσε ο άντρας μου να παίζει και σταματαγε κι αυτή, ξαναξεκινουσε και ξανά τα 'αααα' από την αρχή 😂 Ξεκαρδιστηκαμε στα γέλια κι εννοείται έτρεξα να το βιντεοσκοπησω... 🤣🤣

Τελειο;;;!! 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Περαστικα σας κοπέλα μου. Είναι μεγάλη ταλαιπωρία όταν έχουν μπούκωμα τα κακόμοιρα... Δυσκολευονται να αναπνευσουν γι αυτό και δεν κοιμούνται καλά... Κι αν δεν αισθάνεσαι καλά κι εσύ πόσο να αντέξεις τις αϋπνίες... Καλή δύναμη, μακάρι να έχετε ένα καλύτερο βράδυ απόψε 

Καλημέρα κοπελα μου!! Ευχαριστώ πολυ... Δεν ειχαμε καλο βραδυ δυστυχώς. Η μικρή ειναι καλα ςτσι την βλεπω μέχρι στιγμής, οποτε δε νομιζω πως οι αφυπνίσεις συνδεονται οτι δεν ηταν πολυ καλα. Τον γιο μου κ αυτον τον βλέπω καλύτερα αλλα οχι τελειως καλα. 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

@nik_ol

Όχι δεν έχει γκρίνια,όταν έχει λίγη  νομίζω ότι πεινάει ή νυστάζει κι όταν τα κάνει αυτά ηρεμεί!!Απλώς είναι κ μεγαλόσωμη έβγαλε κ τα δόντια..μου φαίνεται μεγαλύτερη από την ηλικία της!Άντε ,το Πάσχα θα φάμε αρνί!!🤣🤣

@Alexeyκι μένα τα βάζει τα χέρια στο στόμα αλλά οχι για ώρες ..κάποιες φορές μόνο..της πήρα κ ένα μασητικό ,τη μαϊμού που έχει κ η @Μαριλου1αλλά η δικιά μου δεν μπορεί να την πιάσει καλά για να την βάλει στο στόμα κ τα παίρνει κρανίο!😊🤣..Αλλά μου φάνηκε πολύ νωρίς για δόντια πωπω...

Τωρα άραγε που βγήκαν τα πρώτα σύντομα θα βγουν και τα υπόλοιπα; Η μπορεί τα επόμενα να βγουν σε μήνες;

Τελειο οτι δεν καταλαβατε τιποτα με τα δοντακια. Κανενας δεν ξερει, τα επομενα μπορει ν βγουν σε μηνες. 

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Δεν είναι στάνταρ.. Εμένα αα πούμε όταν έκλεισε τον 4ο γύρισε 2 φορές από μπρούμυτα ανάσκελα και μετά δεν το έκανε ξανά. Εδώ και 4 μέρες τον άφησα στο πάτωμα γιατί βάλαμε χάλια και τον έχω εκεί για ώρες. Πλέον γυρίζει συνέχει από ανάσκελα μπρούμυτα και έχει γυρίσει άλλες 3 φορές από μπρούμυτα ανάσκελα. Τα πόδια του προσπαθεί να τα φέρει στο στόμα και δε μπορεί 😂😂 τραβαει το φόρμακι αλλά τίποτα. Λέτε να τον αφήσω ξυπόλυτο;; 

Κάτι άλλο. Εμένα ο παιδίατρος μου είπε να μην κάθεται ακόμα μέχρι 45 μοίρες. Εσάς τις σας έχει πει. Κανει το σώμα του να σηκωθεί βέβαια αυτός.. 

3ο ανήσυχο βράδυ σήμερα.. 

5 μηνων κ σου ειπε οχι ακομα;; δεν καταλαβα ουτε 45 μοίρες; 

στην μικρη δεν φοραω φορμακια, αντε να της εχω βαλει 4 φορές.επειδη θελω να μπορω να την βαλω οποτεδήποτε στον μάρσιπο τα αποφεύγω. Νομιζω πως δεν πρέπει να βολεύει να φερνουν τα ποδαρακια στο στομα με το φορμακι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλημέρα!! Πως έγινε αυτό;😁Εσύ λοιπόν είσαι από τις τυχερές!!

Καλημερα!! Ειναι στο στη γυναικα, στις συνθήκες που ζει μετα τη γέννα.. Θα τα χάσεις μην αγχώνεσαι. Στην 1η εγκ ειχα παρει 19 κιλα κ στις 40 μέρες ειχα χασει τα 15, τα υπολοιπα 4 εμειναν για παντα. Βεβαια τα κιλα μου ηταν κατω απο το φυσιολογικο, τα χρειαζομουν. Σε αυτη την πήρα 21κ εφυγαν ολα στους 4 μηνες. 

στις πριν 10 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

κορίτσια να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποια,σήμερα ξεκίνησα ενα χαπακι για πρόκληση περιόδου καθώς χωρίς να θηλαζω εδώ και. τρεις μήνες δεν έχω τίποτα. Είχε κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

Ειχα παρει τετοιο χαπι πριν την 1η εγκ.. Αδιαθετησα σε 1 μηνα 3 φορες. Τοτε ανακαλυψα κ αυτοανοσο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημερα!! Ειναι στο στη γυναικα, στις συνθήκες που ζει μετα τη γέννα.. Θα τα χάσεις μην αγχώνεσαι. Στην 1η εγκ ειχα παρει 19 κιλα κ στις 40 μέρες ειχα χασει τα 15, τα υπολοιπα 4 εμειναν για παντα. Βεβαια τα κιλα μου ηταν κατω απο το φυσιολογικο, τα χρειαζομουν. Σε αυτη την πήρα 21κ εφυγαν ολα στους 4 μηνες. 

Ειχα παρει τετοιο χαπι πριν την 1η εγκ.. Αδιαθετησα σε 1 μηνα 3 φορες. Τοτε ανακαλυψα κ αυτοανοσο. 

Συνδεοταν Δηλαδή το αυτοανοσο που έχεις με την καθυστέρηση περιόδου;Σου είπε ο γιατρός σου που μπορεί να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση; το θέμα είναι ότι εγω δεν ειχά ποτέ πρόβλημα ,εμφανίστηκε μετα Την γέννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Σας εύχομαι και εσάς υγεία και ευτυχία! Ποσο μαρεσε που διάβασα κ για το τραγούδι αλλα και για τα πατουσακια κ τα δοντακια.. Μεγαλώνουν, επικοινωνουν.. 😍 

Εμας γελαει με το καλημέρα το πρωι και οταν της φυσαμε την μουρη βγαζει την γλωσσα😂 σε αλλα νεα σήμερα έχουμε παιδίατρο 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τελειο;;;!! 

Καλημέρα κοπελα μου!! Ευχαριστώ πολυ... Δεν ειχαμε καλο βραδυ δυστυχώς. Η μικρή ειναι καλα ςτσι την βλεπω μέχρι στιγμής, οποτε δε νομιζω πως οι αφυπνίσεις συνδεονται οτι δεν ηταν πολυ καλα. Τον γιο μου κ αυτον τον βλέπω καλύτερα αλλα οχι τελειως καλα. 

Τελειο οτι δεν καταλαβατε τιποτα με τα δοντακια. Κανενας δεν ξερει, τα επομενα μπορει ν βγουν σε μηνες. 

5 μηνων κ σου ειπε οχι ακομα;; δεν καταλαβα ουτε 45 μοίρες; 

στην μικρη δεν φοραω φορμακια, αντε να της εχω βαλει 4 φορές.επειδη θελω να μπορω να την βαλω οποτεδήποτε στον μάρσιπο τα αποφεύγω. Νομιζω πως δεν πρέπει να βολεύει να φερνουν τα ποδαρακια στο στομα με το φορμακι. 

Να κάθεται στις 45 μοίρες.. Όχι 90 και μου κάνει εντύπωση. Θα αρχίσω να τον αφήνω χωρίς κάτι στα πόδια. 

@Alexey έφαγα φλασια 😂 έχεις δοκιμάσει να της βάλεις λαλοινη όταν περάσει το συγκαμα;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Συνδεοταν Δηλαδή το αυτοανοσο που έχεις με την καθυστέρηση περιόδου;Σου είπε ο γιατρός σου που μπορεί να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση; το θέμα είναι ότι εγω δεν ειχά ποτέ πρόβλημα ,εμφανίστηκε μετα Την γέννα.

Ουτε εγω ειχα θεμα, ετσι ξαφνικα εγιναν ολα. Η γιατρος δεν μου ειπε κάτι, εγω το εψαξα λιγο παραπανω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Να κάθεται στις 45 μοίρες.. Όχι 90 και μου κάνει εντύπωση. Θα αρχίσω να τον αφήνω χωρίς κάτι στα πόδια. 

@Alexey έφαγα φλασια 😂 έχεις δοκιμάσει να της βάλεις λαλοινη όταν περάσει το συγκαμα;;; 

Ουτε λιγα λεπτα δλδ;; εντυπωση μου κανει κ εμενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ουτε εγω ειχα θεμα, ετσι ξαφνικα εγιναν ολα. Η γιατρος δεν μου ειπε κάτι, εγω το εψαξα λιγο παραπανω. 

οπότε που καταλαβες οτι οφειλόταν.Η αλήθεια έχω ανησυχήσει λιγάκι,ο γιατρός απλά αναφέρει οτι ειναι ορμονική διαταραχή. Δεν ξερω..😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

κορίτσια εχετετης χάσει τόσο εύκολα τα κιλά λόγω θηλασμου και διατροφής ;Γιατι εγώ πήρα 14 κ έχω χάσει μόνο 8 

Καλημέρα!!Κι εγώ 4 είχα πάρει κ είχα φτάσει 40 εβδομάδες κ 3 μέρες.Αλλα πρόσεχα Πάρα πολύ!!!είχα φτάσει 57.Οταν 40ντησα ήμουν 52…..στα κάτω μου δλδ...αλλά τώρα που παλεύω με τους θηλασμούς τρώω πολύ κ δεν προσέχω καθόλου..έχω κ τη μαμά μου αυτές τις μέρες που μαγειρεύει διάφορα κ πρέπει να παχυνα λίγο αλλά δεν ανεβαίνω στη ζυγαρια!!Πάντως το σώμα άλλαξε, νομίζω η κοιλιά δεν έχει μαζευτεί ακόμα να γίνει όπως ήταν..Ενω περπατούσα ,τώρα καθόλου!!Αλλά θα επανέλθουμε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μιντόρι είπε:

Καλημέρα!!Κι εγώ 4 είχα πάρει κ είχα φτάσει 40 εβδομάδες κ 3 μέρες.Αλλα πρόσεχα Πάρα πολύ!!!είχα φτάσει 57.Οταν 40ντησα ήμουν 52…..στα κάτω μου δλδ...αλλά τώρα που παλεύω με τους θηλασμούς τρώω πολύ κ δεν προσέχω καθόλου..έχω κ τη μαμά μου αυτές της μέρες που μαγειρεύει διάφορα κ πρέπει να παχυνα λίγο αλλά δεν ανεβαίνω στη ζυγαρια!!Πάντως το σώμα άλλαξε νομίζω η κοιλιά δεν έχει μαζευτεί ακόμα να γίνει όπως ήταν.Ενω περπατούσα ,τώρα καθόλου!!Αλλά θα επανέλθουμε !

Εντάξει για τη σκελετική διαμόρφωση πλεον δεν κανω καν αναφορα χαχαχαχ

θα επανέλθει άραγε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Εμείς κλασικά εικονογραφημένα.... Όλο το βράδυ ή θα θηλάζει ή θα γυρνάει από ανάσκελα μπρουμυτα κ μετά θα κλαίει επειδή δεν μπορεί να γυρίσει ξανά 🤣 κάποια στιγμή τον πηρα στο κρεβάτι, ανάμεσα μας για να μην μπορεί να γυρίσει. Εγώ εννοείται πως δεν κοιμήθηκα κ παλι αλλά σταμάτησε να γυρνάει κ να κλαίει κ κοιμήθηκε λίγο ο άντρας μου! 

@Clairy. κ ποτε σου ειπε να τον αφήσεις να κάτσει; τι εννοείς χωρίς κάτι στα ποδια;

@vasiliki 16 έχεις κάνει εξετάσεις μετά τον τοκετό; γενική κτλ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Το συμπληρωματικο το παίρνεις αφου εχεις πληρωθει και το λοχιας αλλα περιθωριο δεν θυμάμαι ας πει κάποια άλλη κοπέλα που θυμάται. 

Εγω δεν είμαι σίγουρη αν το πληρωθηκα ακομη.. Κατι λεφτα μπηκαν πριν καμποσο καιρο αλλα δεν καταλαβα απο που ποτέ 😂 

Εμας ηρθαν τα μασητικα, τα περιμενα μεγαλυτερα! Εχει ομως πολλα σχεδιακια στρογυλλα, κυματακια για να μασαει το παιδι

 

IMG_20211125_135547.jpg

Το θέμα είναι πώς θα τα πιάνουν αυτά..πήρα κάτι τέτοια αλλά ήταν πλακουτσωτα κ δεν μπορεί να τα πιάσει.Αν βολέψουν πες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Εμείς κλασικά εικονογραφημένα.... Όλο το βράδυ ή θα θηλάζει ή θα γυρνάει από ανάσκελα μπρουμυτα κ μετά θα κλαίει επειδή δεν μπορεί να γυρίσει ξανά 🤣 κάποια στιγμή τον πηρα στο κρεβάτι, ανάμεσα μας για να μην μπορεί να γυρίσει. Εγώ εννοείται πως δεν κοιμήθηκα κ παλι αλλά σταμάτησε να γυρνάει κ να κλαίει κ κοιμήθηκε λίγο ο άντρας μου! 

@Clairy. κ ποτε σου ειπε να τον αφήσεις να κάτσει; τι εννοείς χωρίς κάτι στα ποδια;

@vasiliki 16 έχεις κάνει εξετάσεις μετά τον τοκετό; γενική κτλ.. 

Μόνο υπερηχο και είναι όλα καλά.Τίποτα άλλο.Τεστ παπ έλεγχο δεν εκανα γιατι μου ειπε πρεπει πρωτα να ερθει περιοδος περιμενα,περιμενα  τωρα παιρνω τα dufaston .Αλλά σκεφτομαι απο την αλλη εβδομαδα να του πω να μ γραψει γενικη και ορμονικες εξετασεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Εντάξει για τη σκελετική διαμόρφωση πλεον δεν κανω καν αναφορα χαχαχαχ

θα επανέλθει άραγε;

Μου έχουν πει ότι ανοίγει λίγο η λεκάνη κ η πλάτη μετά τη γέννα αλλά δεν ξέρω να το επιβεβαιώσω,είναι νωρίς ακόμα ,να περάσει ο καιρός κ θα δούμε!😊

Για την περίοδο μην ανησυχείς ,νομίζω δεν υπάρχει λόγος κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Μη σου μπαίνουν ιδέες ότι έχεις κάτι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Εμείς κλασικά εικονογραφημένα.... Όλο το βράδυ ή θα θηλάζει ή θα γυρνάει από ανάσκελα μπρουμυτα κ μετά θα κλαίει επειδή δεν μπορεί να γυρίσει ξανά 🤣 κάποια στιγμή τον πηρα στο κρεβάτι, ανάμεσα μας για να μην μπορεί να γυρίσει. Εγώ εννοείται πως δεν κοιμήθηκα κ παλι αλλά σταμάτησε να γυρνάει κ να κλαίει κ κοιμήθηκε λίγο ο άντρας μου! 

@Clairy. κ ποτε σου ειπε να τον αφήσεις να κάτσει; τι εννοείς χωρίς κάτι στα ποδια;

@vasiliki 16 έχεις κάνει εξετάσεις μετά τον τοκετό; γενική κτλ.. 

Μου είπε περίπου 5.5.. Χωρις να είναι σκεπασμένα χωρίς κάλτσες. Όχι ότι θα τον αφήνω ώρα πολύ απλά λίγο για να νιώθει τα πόδια του 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μιντόρι είπε:

Μου έχουν πει ότι ανοίγει λίγο η λεκάνη κ η πλάτη μετά τη γέννα αλλά δεν ξέρω να το επιβεβαιώσω,είναι νωρίς ακόμα ,σε περάσει ο καιρός κ θα δούμε!😊

Για την περίοδο μην ανησυχείς ,νομίζω δεν υπάρχει λόγος κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Μη σου μπαίνουν ιδέες ότι έχεις κάτι.

 

Έχεις δικιο ,αλλά ξερεις ακουω διαφορα και εχω επηρεαστει λιγακι. Θα περιμενω λιγο ακομα και επειτα θα το ψαξω με εξετασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vasiliki 16 κάνε εξετάσεις αίματος για να δεις κ θυροειδή κτλ γιατί μπορεί να έχει επηρεαστεί. 

@Clairy. Αααα!!! ναι, να τον αφήνεις! 6 ακριβώς θα αρχισετε στερεες, ε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweemaελπίζω να τα βγάλει τα δοντάκια όσο πιο ανώδυνα γίνεται..εν τω μεταξύ τώρα με το που γκρινιάζει λεωω λες να είναι από τα δόντια;;Με αγχωνει αυτό!!

@Diana_caterina αχ κι εγώ μόλις είδα τα δόντια λέω μεγάλωσε το παιδάκι μου!♥️♥️♥️♥️

@vasiliki 16μου είχε πει η γιατρός ότι φούσκωσαν αρκετά κ ότι θα έχει σαλια κ αν χρειαστεί να πάρω μια αλοιφή για να ην ανακουφιζει,αλλά μου είχε πει ότι θα πάρει μήνες,δεν περίμενα τόσο νωρίς..μακάρι να το  περάσει έτσι...

Πότε θα μπορούν να κάθονται λίγο;εμείς την κρατάμε απο τους καρπούς κ θέλει να σηκωθεί, σηκώνεται την κρατάμε δεύτερολεπα καθιστή κ πάλι κάτω.Σαν γυμναστική.Αλλα δεν ρώτησα την γιατρό μήπως δεν κάνει αυτό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...