Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Εγω απλο μπαλονι θα παρω και θα το φουσκωσω με αερα που δημιουργεί το ξυδι μαζι με την σοδα. Το είδα στο ίντερνετ παίρνεις ενα πλαστικο μπουκαλι και γεμίζεις με ξυδι το 1/3 και ριχνεις και σοδα μαγειρικής ανακατεβεις και κουμπωνεις πανω στο στομιο του μπουκαλιού το στομιο του μπαλονιου και φουσκώνει.. Θα το δοκιμάσω αυριο και θα σας πω αν δουλευει😂😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Εμένα μου είχε πει η παιδίατρος ότι μετά το 3μηνο φρενάρουν!Δεν θα μας μείνει μέση κ χέρια!!Καλά,στον μάρσιπο μετα απο λίγη ώρα κλαταρω!!

Παίζει ρόλο στον θηλασμό κ η διατροφή;;γιατί όταν δεν προλαβαίνω να φάω μπόλικα γεύματα νομίζω λιγοστεύει κ το γάλα, ζορίζεται να ρουφήξει.Επισης κ η ψυχολογία παίζει ρόλο ,μόλις στρεσαρομαι γιοκ γαλατάκι..😥

 

Η διατροφή πιστεύω όχι.. Και νηστικη να είσαι γάλα θα εχεις😅 απλά τραβάει από εσένα θρεπτικά συστατικά βιταμινες κλπ, εσυ μπορεί να κλατάρεις αυτό θα φάει 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μιντόρι είπε:

Ούτε εμένα με το mobile κοιμάται...ξυπνάει θα ελεγα...τα μπαλονιααπο που τα παίρνεις ;Της τα βάζεις στα πόδια για παιχνίδι?

Υπάρχουν μαγαζιά μόνο με μπαλόνια που δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλεξεις. Είναι για πάρτυ,βαφτίσεις στολισμούς γενικά. Διαλέγεις σχέδιο κ στο φουσκώνει εκείνη τη στιγμή. Ναι στο πόδι της το δενω κ της αρέσει πολύ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω απλο μπαλονι θα παρω και θα το φουσκωσω με αερα που δημιουργεί το ξυδι μαζι με την σοδα. Το είδα στο ίντερνετ παίρνεις ενα πλαστικο μπουκαλι και γεμίζεις με ξυδι το 1/3 και ριχνεις και σοδα μαγειρικής ανακατεβεις και κουμπωνεις πανω στο στομιο του μπουκαλιού το στομιο του μπαλονιου και φουσκώνει.. Θα το δοκιμάσω αυριο και θα σας πω αν δουλευει😂😅

😳 Κ θα αιωρούνται όπως αυτά με το ήλιον;;; Για κάντο κ πες μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω απλο μπαλονι θα παρω και θα το φουσκωσω με αερα που δημιουργεί το ξυδι μαζι με την σοδα. Το είδα στο ίντερνετ παίρνεις ενα πλαστικο μπουκαλι και γεμίζεις με ξυδι το 1/3 και ριχνεις και σοδα μαγειρικής ανακατεβεις και κουμπωνεις πανω στο στομιο του μπουκαλιού το στομιο του μπαλονιου και φουσκώνει.. Θα το δοκιμάσω αυριο και θα σας πω αν δουλευει😂😅

Πως όμως βάζεις το μπαλόνι και ξεκουμπωνεις καπάκι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον εμφανισαμε ατοπική δερματίτιδα. Δεν ξέρω τι μπορεί να τον πείραξε, εγώ δεν έχω αλλάξει διατροφή, ισα ισα έχω κόψει γαλακτοκομικά από την αρχή για να μην τον πειραξουν με τους κολικούς (που τελικά δεν εκανε αλλα συνέχισα την αποχή). Κρέμες δεν έβαλα κάποια καινούρια. Έβγαλε στα μαγουλακια του, λαιμό και στην μισή πλάτη. Η γιατρός μου είπε πλύσιμο με χαμομήλι. Αν γίνει πιο έντονο θα ξαναμιλήσουμε. Είχε κάποιας κοπέλας το παιδακι της? Πως το αντιμετωπισατε; Θα του βάλω σήμερα και σπαθολαδο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Μάλλον εμφανισαμε ατοπική δερματίτιδα. Δεν ξέρω τι μπορεί να τον πείραξε, εγώ δεν έχω αλλάξει διατροφή, ισα ισα έχω κόψει γαλακτοκομικά από την αρχή για να μην τον πειραξουν με τους κολικούς (που τελικά δεν εκανε αλλα συνέχισα την αποχή). Κρέμες δεν έβαλα κάποια καινούρια. Έβγαλε στα μαγουλακια του, λαιμό και στην μισή πλάτη. Η γιατρός μου είπε πλύσιμο με χαμομήλι. Αν γίνει πιο έντονο θα ξαναμιλήσουμε. Είχε κάποιας κοπέλας το παιδακι της? Πως το αντιμετωπισατε; Θα του βάλω σήμερα και σπαθολαδο. 

Ειχα εγω και ο ανιψιός μου. Σου ειπε οτι συνδέεται απαραίτητα με κατι που τρως; Εμεις μειωσαμε τα μπανια και περασε παντως. Εγω προληπτικά τον πλενω στο πουλακι και στον ποπο καθε μερα και μονο 2 φορες την εβδομαδα μπανιο. Και ποτε μαλακτικο στα ρουχα και μονο βαμβακερα. Δεν εχει ερεθιστει ποτε οποτε ή ειναι χοντροπετσος ή κατι κανω καλα 😜 Αν θυμάμαι καλα ειχε εμφανίσει και ο γιος της @Tweema οποτε κατι παραπανω θα ξερει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Μάλλον εμφανισαμε ατοπική δερματίτιδα. Δεν ξέρω τι μπορεί να τον πείραξε, εγώ δεν έχω αλλάξει διατροφή, ισα ισα έχω κόψει γαλακτοκομικά από την αρχή για να μην τον πειραξουν με τους κολικούς (που τελικά δεν εκανε αλλα συνέχισα την αποχή). Κρέμες δεν έβαλα κάποια καινούρια. Έβγαλε στα μαγουλακια του, λαιμό και στην μισή πλάτη. Η γιατρός μου είπε πλύσιμο με χαμομήλι. Αν γίνει πιο έντονο θα ξαναμιλήσουμε. Είχε κάποιας κοπέλας το παιδακι της? Πως το αντιμετωπισατε; Θα του βάλω σήμερα και σπαθολαδο. 

Ειναι αρκετά συχνό φαινόμενο. Στα νεογνά ..δεν έβαλα κάτι υποχώρησε σταδιακά μόνη της!!🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μικρός κοιμάται από τις 7..και τρομάζω να το ξυπνήσω.παοζω με τη φωτιά αν το κάνω🤪😇..ξεκινάμε ρουτίνα μπανάκι ύπνο κλπ συνήθως στις 8μιση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Ο μικρός κοιμάται από τις 7..και τρομάζω να το ξυπνήσω.παοζω με τη φωτιά αν το κάνω🤪😇..ξεκινάμε ρουτίνα μπανάκι ύπνο κλπ συνήθως στις 8μιση..

Αστον να κοιμηθεί και απο αυριο την ξεκινατε νωριτερα 😉

Ο δικος μου εχει 1-2 μερες που αντι να πιπιλαει παιρνει την πιπιλα με τη γλωσσα στο πλαι και την μασαει. Μετα εκνευρισμένος την βγαζει και βαζει τη γροθιά του μεσα στο στομα και την μασαει με μανια. Υπαρχει περιπτωση για δοντακια απο τους 3 μηνες; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Πως όμως βάζεις το μπαλόνι και ξεκουμπωνεις καπάκι;; 

Ξεκουμπωνεις καπάκι και βάζεις το μπαλόνι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ειχα εγω και ο ανιψιός μου. Σου ειπε οτι συνδέεται απαραίτητα με κατι που τρως; Εμεις μειωσαμε τα μπανια και περασε παντως. Εγω προληπτικά τον πλενω στο πουλακι και στον ποπο καθε μερα και μονο 2 φορες την εβδομαδα μπανιο. Και ποτε μαλακτικο στα ρουχα και μονο βαμβακερα. Δεν εχει ερεθιστει ποτε οποτε ή ειναι χοντροπετσος ή κατι κανω καλα 😜 Αν θυμάμαι καλα ειχε εμφανίσει και ο γιος της @Tweema οποτε κατι παραπανω θα ξερει.

Να μειώσω τα μπάνια? Ούτε με νεράκι σκέτο? Το έχω ξεκινήσει ως ρουτίνα και μετά ύπνο και μας έχει πάει καλά. Αφρολουτρο ούτε και εγω βάζω συνέχεια μόνο 2 φορές τη βδομάδα και τοπικά όποτε κάνει κακακια του. 

Όχι δεν μου είπε ότι συνδέεται με κάτι που τρώω. Μου είπε ότι ίσως είναι από τα γένια και από τα ρούχα που τρίβεται πανω μας. Βγάλαμε και τα χειμωνιατικα τώρα και ίσως τον πείραξε κατι τα μάλλινα; Δεν ξέρω. Όλα τα ρούχα μας τα πλενω με πρασινο σαπουνι. Ανησυχώ μην τον ενοχλεί αυτό αν τον φαγουριζει ξερετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Ο μικρός κοιμάται από τις 7..και τρομάζω να το ξυπνήσω.παοζω με τη φωτιά αν το κάνω🤪😇..ξεκινάμε ρουτίνα μπανάκι ύπνο κλπ συνήθως στις 8μιση..

Εμένα κοιμάται από τις 6 🤭 Όχι καλέ ασε το να κοιμηθεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Ειναι αρκετά συχνό φαινόμενο. Στα νεογνά ..δεν έβαλα κάτι υποχώρησε σταδιακά μόνη της!!🤗

Μετά από πόσο καιρό υποχώρησε? Ήταν εντονο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Να μειώσω τα μπάνια? Ούτε με νεράκι σκέτο? Το έχω ξεκινήσει ως ρουτίνα και μετά ύπνο και μας έχει πάει καλά. Αφρολουτρο ούτε και εγω βάζω συνέχεια μόνο 2 φορές τη βδομάδα και τοπικά όποτε κάνει κακακια του. 

Όχι δεν μου είπε ότι συνδέεται με κάτι που τρώω. Μου είπε ότι ίσως είναι από τα γένια και από τα ρούχα που τρίβεται πανω μας. Βγάλαμε και τα χειμωνιατικα τώρα και ίσως τον πείραξε κατι τα μάλλινα; Δεν ξέρω. Όλα τα ρούχα μας τα πλενω με πρασινο σαπουνι. Ανησυχώ μην τον ενοχλεί αυτό αν τον φαγουριζει ξερετε; 

Κι εγω ετσι κανω με νερακι... Γενια εννοείς του αντρα σου; Πες του να μην τον γδερνει μωρο ειναι 😛 Τα μαλλινα ειναι πιθανο, γι αυτο ειναι καλυτερα τα βαμβακερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Κι εγω ετσι κανω με νερακι... Γενια εννοείς του αντρα σου; Πες του να μην τον γδερνει μωρο ειναι 😛 Τα μαλλινα ειναι πιθανο, γι αυτο ειναι καλυτερα τα βαμβακερα.

Αχαχα ε ναι του άντρα μου καλέ 🤣 όλο του το λέω και όλο τσακωνόμαστε. Δεν ακούνε ρε κορίτσια.

Μάλλινα δικά μας ρούχα εννοώ αλλά θα τα κόψω και αυτά αν είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχεδόν δύο βδομάδες..κρατησε..και μετά εμφανίστηκε η Νινιδα...τελικά όμικρος ξυπνησε μόνος του θήλασε και ξανακοιμηθηκε...οπότε μπανακι αύριο...6 δεν είναι αρκετά νωρίς γιατί στο 2μισαωρω ξυπνάει για φαι κτλπ..ο Μπαμπας επισεις επιστρέφει 7 και κάνουμε μαζί το μπάνιο του....η διεργασία για τα δοντακια του μπορεί να ξεκινήσει και νωρίτερα...πιπίλα έδωσες από την αρχή;;γιατί εγώ τώρα που το προσπαθω2 μηνών ..δεν τη δέχεται...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lenaki92@lenaki92  εμένα εμφάνισε πριν ξεκινήσω αποχή για 2 3 μέρες. Πρόσωπο εξωτερικά ποδιών και χεριών. Έφυγε και δεν έχει εμφανιστεί ξανα. Χρησιμοποίησα pepanthol γαλακτομα δεν ξέρω αν βοήθησε αυτό ή η αποχή.. Απλα το δέρμα του στο πρόσωπο είναι λίγο πιο ευαίσθητο... Μπάνιο τον κάνω κανονικά κάθε μερα αν και έχω διαβάσει ότι δεν πρέπει αλλα έχω πάρει αφρόλουτρα mustela ατοπικης. Και όχι ζεστό νερό.

Η @Tweema@Tweema είχε πει για το σαπούνι καστιλλης. Αν εμφανίσει ξανά θα παω να πάρω. Έχω πάρει επίσης βουτυρο καριτε το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει. Το εχω αφήσει προς το παρόν. 

@Lia5μας είπε ο παιδίατρος ότι τους τρώνε τα δοντάκια και γι αυτό το κάνουν. Δε σημαίνει ότι θα βγάλουν ακόμα δόντια. Συμβαίνει αλλα λίγο σπάνιο. Εμάς αν του πάμε το χέρι μας κοντά το δαγκώνει με μανία 😂

Ρε κορίτσια ο μικρός νομίζω έχει αποκτήσει χούι στον ύπνο. Όπου και να τον βάλω κάνει δρόμο και πάει και κολλάει το κεφαλι του στις πάντες με το πάνω μέρος. Φοβάμαι μην τραυματιστεί το μαλακό του.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Τόσο χάλια; εμείς θα το κάνουμε την επόμενη Τετάρτη κ λέγαμε να φυγουμε για καμιά εβδομάδα γιατί έχει ο άντρας μου άδεια. Να αγχωθώ από τώρα;

Ήταν πολύ χάλια η μικρή αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι εφταιγε το εμβόλιο. Εσύ να μην αγχωθείς είναι άλλο παιδί. Ο γιος μου δεν έπαιρνε χαμπάρι, σα να μη έκανε τίποτα ήταν. 

στις πριν 16 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Πόση ώρα κρατάει ο κάθε θηλασμός; Εμένα κορίτσια κάθεται και ξεχνάει να βγει, που λέει ο λόγος. Γύρω στη μισή ώρα ανά στήθος, μπορεί να κάτσει . Τρώει, πιπιλαει, μετά ξανατρωει. Στις αρχές κατανόητο. Αλλά και τώρα; Είναι 2 μηνών και 3 ημερών. Αντέχει κανένα 45λεπτο και μετα πάλι γκρίνιαζει. Παίζει να μην είναι πλούσιο το γάλα μου; Έχω και υποθυροειδισμο και λένε επηρεάζει 🙄

Εφόσον ο θυρεοειδής είναι ρυθμισμένος δεν επηρεαζει την παραγωγή σου. Το γάλα σου είναι το καλύτερο για το μωράκι σου!! Μισή ώρα είναι τέλεια, αλλά θηλάζουν 24ωρα. 

στις πριν 15 ώρες, ο/η PanB είπε:

Τελικά μάλλον δεν τη γλίτωσε και ο μπέμπης 🙄 έχει μυξες αλλα χαμηλά, όχι μπούκωμα, και τον πιάνει λίγος βήχας.. Έβαλα ορο, αύριο έχουμε και παιδίατρο 🙄

Περαστικά κορίτσι μ.. Αχ θα ταλαιπωρηθεί κ αυτό το μικρούλη. 

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Περαστικα σας! Πραγματικά μέχρι τώρα όσα παιδάκια αρρώστησαν και έχουν αδερφάκια βρέφη κανένα δεν γλύτωσε!!!

Κ εγώ το ίδιο έλεγα τις προάλλες. Μου φαίνεται απίστευτο. Εμας στο σπίτι κόλλησαν μόνο τα παιδιά μεταξύ τους. 

στις πριν 11 ώρες, ο/η PanB είπε:

Ρε γαμωτο εμάς είναι και το 1ο.. 😭

Κορίτσι μου εμείς το 1ο το κάναμε 3μηνων γιατί έλειπε ο παιδίατρος κ όταν γύρισε λειπαμε εμείς διακοπές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Σχεδόν δύο βδομάδες..κρατησε..και μετά εμφανίστηκε η Νινιδα...τελικά όμικρος ξυπνησε μόνος του θήλασε και ξανακοιμηθηκε...οπότε μπανακι αύριο...6 δεν είναι αρκετά νωρίς γιατί στο 2μισαωρω ξυπνάει για φαι κτλπ..ο Μπαμπας επισεις επιστρέφει 7 και κάνουμε μαζί το μπάνιο του....η διεργασία για τα δοντακια του μπορεί να ξεκινήσει και νωρίτερα...πιπίλα έδωσες από την αρχή;;γιατί εγώ τώρα που το προσπαθω2 μηνών ..δεν τη δέχεται...

 

Εγω; Του εδωσα απο τοτε που σταματησα να το παλευω με τον θηλασμο. Ουτε μηνα ειχε κλεισει. Δε θελουν ολα τα μωρα πιπιλα. Ο δικος μου την θελει πολυ.

 

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

@lenaki92@lenaki92  εμένα εμφάνισε πριν ξεκινήσω αποχή για 2 3 μέρες. Πρόσωπο εξωτερικά ποδιών και χεριών. Έφυγε και δεν έχει εμφανιστεί ξανα. Χρησιμοποίησα pepanthol γαλακτομα δεν ξέρω αν βοήθησε αυτό ή η αποχή.. Απλα το δέρμα του στο πρόσωπο είναι λίγο πιο ευαίσθητο... Μπάνιο τον κάνω κανονικά κάθε μερα αν και έχω διαβάσει ότι δεν πρέπει αλλα έχω πάρει αφρόλουτρα mustela ατοπικης. Και όχι ζεστό νερό.

Η @Tweema@Tweema είχε πει για το σαπούνι καστιλλης. Αν εμφανίσει ξανά θα παω να πάρω. Έχω πάρει επίσης βουτυρο καριτε το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει. Το εχω αφήσει προς το παρόν. 

@Lia5μας είπε ο παιδίατρος ότι τους τρώνε τα δοντάκια και γι αυτό το κάνουν. Δε σημαίνει ότι θα βγάλουν ακόμα δόντια. Συμβαίνει αλλα λίγο σπάνιο. Εμάς αν του πάμε το χέρι μας κοντά το δαγκώνει με μανία 😂

Ρε κορίτσια ο μικρός νομίζω έχει αποκτήσει χούι στον ύπνο. Όπου και να τον βάλω κάνει δρόμο και πάει και κολλάει το κεφαλι του στις πάντες με το πάνω μέρος. Φοβάμαι μην τραυματιστεί το μαλακό του.. 

Κι εμενα ετσι κανει και του παρήγγειλα τη Σοφη την καμηλοπάρδαλη να δουμε τι θα κανει 🦒

Οι παντες μαλακες δεν ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εγω; Του εδωσα απο τοτε που σταματησα να το παλευω με τον θηλασμο. Ουτε μηνα ειχε κλεισει. Δε θελουν ολα τα μωρα πιπιλα. Ο δικος μου την θελει πολυ.

 

Κι εμενα ετσι κανει και του παρήγγειλα τη Σοφη την καμηλοπάρδαλη να δουμε τι θα κανει 🦒

Οι παντες μαλακες δεν ειναι;

Πανω πάνω έχει ενα σίδερο εξωτερικά και έτσι όπως ανέβαινε το έφτασε και γι αυτό έβαλα μια σφηνα. Να βάλω κάτι πιο μαλακό άραγε;; μαξιλαρι είναι πιο σκληρό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Μάλλον εμφανισαμε ατοπική δερματίτιδα. Δεν ξέρω τι μπορεί να τον πείραξε, εγώ δεν έχω αλλάξει διατροφή, ισα ισα έχω κόψει γαλακτοκομικά από την αρχή για να μην τον πειραξουν με τους κολικούς (που τελικά δεν εκανε αλλα συνέχισα την αποχή). Κρέμες δεν έβαλα κάποια καινούρια. Έβγαλε στα μαγουλακια του, λαιμό και στην μισή πλάτη. Η γιατρός μου είπε πλύσιμο με χαμομήλι. Αν γίνει πιο έντονο θα ξαναμιλήσουμε. Είχε κάποιας κοπέλας το παιδακι της? Πως το αντιμετωπισατε; Θα του βάλω σήμερα και σπαθολαδο. 

Ο γιος μου είχε σε μεγάλο βαθμό ατοπικη, αν βάλω φώτο θα τρομάξετε τα έκζεμα τα στο πρόσωπο κ τα πόδια ήταν τεράστια. Έπλενα τα ρούχα με Αρκάδι baby σκόνη  τον έκανα μπάνιο με υγροποιημενο σαπούνι καστιλης κ του έβαζα βούτυρο καριτε, με αυτά εξαφανίστηκαν τα πάντα. Νομίζω μέχρι 20 μηνών τον έκανα έτσι μπάνιο κ μετά πήρα το weleda baby από κίτρινη σειρά. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Αστον να κοιμηθεί και απο αυριο την ξεκινατε νωριτερα 😉

Ο δικος μου εχει 1-2 μερες που αντι να πιπιλαει παιρνει την πιπιλα με τη γλωσσα στο πλαι και την μασαει. Μετα εκνευρισμένος την βγαζει και βαζει τη γροθιά του μεσα στο στομα και την μασαει με μανια. Υπαρχει περιπτωση για δοντακια απο τους 3 μηνες; 🤔

Ξεκινάει η διαδικασία των δοντιών που μπορεί να διαρκεσει μήνες. Η μικρή από 2, 5 μηνών έχει ξεκινήσει.

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Να μειώσω τα μπάνια? Ούτε με νεράκι σκέτο? Το έχω ξεκινήσει ως ρουτίνα και μετά ύπνο και μας έχει πάει καλά. Αφρολουτρο ούτε και εγω βάζω συνέχεια μόνο 2 φορές τη βδομάδα και τοπικά όποτε κάνει κακακια του. 

Όχι δεν μου είπε ότι συνδέεται με κάτι που τρώω. Μου είπε ότι ίσως είναι από τα γένια και από τα ρούχα που τρίβεται πανω μας. Βγάλαμε και τα χειμωνιατικα τώρα και ίσως τον πείραξε κατι τα μάλλινα; Δεν ξέρω. Όλα τα ρούχα μας τα πλενω με πρασινο σαπουνι. Ανησυχώ μην τον ενοχλεί αυτό αν τον φαγουριζει ξερετε; 

Ρούχα θέλει 100% βαμβακερά ειδικά σε αυτήν την περίπτωση. Μπορεί να τον έχουν ενοχλήσει. 

Η ατοπικη συνδέεται με τροφική αλλεργία  θέλει ψάξιμο αν συνεχίσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Το 1ο μήνυμα το είχα γράψει το πρωί 😂

Εμείς είχαμε πάλι δύσκολο βράδυ χωρίς κλάματα βέβαια. Το πρωί που κατάφερε να κάνει κακά ηρέμησε. Σήμερα ειμασταν έξω από το μεσημέρι για ψώνια κ γυρίσαμε αργά οπότε κ τα παιδιά άργησαν να κοιμηθουν. 

Πάντες δεν χρησιμοποίησα ούτε στον γιο μου ούτε κ τώρα γιατί τις φοβάμαι. Η δική μου που γυρνάει μέχρι στιγμής πάει μόνο τα πόδια της στα κάγκελα κ τα κοπανάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Εμένα μου είχε πει η παιδίατρος ότι μετά το 3μηνο φρενάρουν!Δεν θα μας μείνει μέση κ χέρια!!Καλά,στον μάρσιπο μετα απο λίγη ώρα κλαταρω!!

Παίζει ρόλο στον θηλασμό κ η διατροφή;;γιατί όταν δεν προλαβαίνω να φάω μπόλικα γεύματα νομίζω λιγοστεύει κ το γάλα, ζορίζεται να ρουφήξει.Επισης κ η ψυχολογία παίζει ρόλο ,μόλις στρεσαρομαι γιοκ γαλατάκι..😥

 

Ούτε εγώ μπορώ πολύ ώρα με το μαρσιπο αν και στη μικρή μου αρέσει πολύ. Η πλάτη μου πονάει τόσο πολύ ώρες ώρες που δεν μπορώ καλά καλά ούτε να αναπνεύσω 😑

Βέβαια παίζει ρόλο και η διατροφή και η ψυχολογία... Γι αυτό και θα πρέπει να τρώμε καλά, να πίνουμε πολύ νερό και να είμαστε χαρούμενες μανούλες και όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστες... Εγώ στην αρχή που δεν είχα γάλα ημουν πολύ κουρασμένη και αυπνη συνέχεια, μια μέρα μόνο κοιμήθηκα που ήρθε η μητέρα μου διακοπές και μου κράτησε τη μικρή κι εκείνη τη μέρα ξύπνησα με το στήθος τούμπανο. Βέβαια μετά πάλι δεν είχα συνέχεια μέχρι που σταθεροποιηθηκε η παραγωγή αλλά θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση πόσο γρήγορα κατέβασα γάλα με το που ξεκουραστηκα λίγο 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια....μόλις παρέλαβα τα τέστ ωορρηξία!!  Δυστυχώς πήγα κ εχθές για υπέρηχο και δεν εντοπίσαμε τίποτα...δεν δείχνει να θέλει να κάνει ωορρηξία αυτός ο κύκλος! 😢 Να σημειώσω ότι είναι ο πρώτος κύκλος που παρακολουθούμε!  Είπα στη γυναικολόγο να ξεκινήσω τέστ σπίτι κ όταν εντοπίσω ότι κάτι πάει να γίνει να την πάρω να πάω να κάνουμε υπέρηχο για επιβεβαίωση!! Τελικά άδικα τόσα χρόνια προσπαθώ...γτ μάλλον δεν έκανα στοχευμένα και ίσως να μην γινόταν ωορρηξία όπως πίστευα!!  Θέλω μια βοήθεια με τα τεστακια παρακαλώ 🙏🙏🙏 ποτέ πρέπει να τα κάνω ς; Έχει ώρες συγκεκριμένα;; Και πόσο συχνά;; Ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️ 
    • Υπομονή κορίτσι μου🙏 τι τραβαμεεεεε μετράμε τις μέρες σαν τους φαντάρους🤪 εγώ μετράω τις μέρες για να γυρισει ο σύντροφος από την δουλειά και να φανταστείς χθες εφυγε 😩 επίσης δεν ξερω και ποτέ θα αδιαθετησω λόγω απόξεση α και είμαι στην τσίτα ! Εύχομαι την μεγάλη Παρασκευή να μας πεις τα ευχαριστα κορίτσι μου❤️
    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...