Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@Valxris κοριτσι μου καλη δύναμη.. Εύχομαι περαστικά!!

@PanB 1 κουπα γαλα με 1κ.γ βούτυρο, το ζεσταινεις για να είναι ζεστο. Αλλιώς.. 2 φετες λεμονι σε ζεστο νερο και πινεις το ζεστο νερακι(αυτο μου το εχει πει πριν χρόνια πελάτης απο την Συρία κατι θα ξέρει)

Περαστικά βρε κορίτσια.. Και στα βασανιστικά βραδια σας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Απαντάω εδώ συγκεντρωτικά γιατί δεν θυμάμαι ποια είπε τι!

Ευχαριστώ στα κορίτσια που ευχήθηκαν περαστικά!!! Περαστικά και από εμένα στα κορίτσια και στα μωράκια που είναι άρρωστα!!!

Η μικρή είναι στην μαμά μου! Της δείνει το γάλα ο άντρας μου το πρωί και το σιρόπι για τον βηχα και την πηγαίνει,την παίρνει ξανά το απόγευμα στις 7-8 πάνε σπίτι την ταιζει την αλλάζει και την βάζει για ύπνο!

Στο στήθος δεν βάζω τίποτα! Νινιδα έχουμε και εμείς αν και έχουμε πέντε τρίχες καρφακια σχεδόν φαλακροί δεν βάζω τίποτα!

Επαφές έχουμε κανονικά από όταν 40ντισα φρόντισε ο γιατρουλης μου να με αφήσει λίγο πιο ανοιχτή και δεν έχω θέμα πόνου κλπ! Χρόνο βρίσκουμε το βράδυ όταν κοιμούνται αν ξυπνήσει ο μικρός σταματάμε μέχρι να ξανακοιμηθει αν δεν έχει κοιμηθεί και ο άντρας μου συνεχιζουμε!!🤭 Καλά μην φανταστείτε ότι ξεπατωνομαστε κιόλας αλλά κάτι γίνεται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tweema είπε:

18-22 πρέπει να εινσι η θερμοκρασία για χειμώνα. 

Ωραια γιατι σημερα το πρωι επεσε στους 23 κι επειδη το μωρο φταρνιστηκε μια φορα ο άντρας μου μου είπε να ανάψω καλοριφέρ και του λεω ποσο πρεπει ναα εχει 30; 😆

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Ολοι οι παππούδες σφυριζουν απο οτι φαίνεται 😂😂😂

Ναι και ο πατερας μου και το μωρό τον αγριοκοιταζει γιατι εμεις δεν ξέρουμε να σφυριζουμε και του φαίνεται παραξενο 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ωραια γιατι σημερα το πρωι επεσε στους 23 κι επειδη το μωρο φταρνιστηκε μια φορα ο άντρας μου μου είπε να ανάψω καλοριφέρ και του λεω ποσο πρεπει ναα εχει 30; 😆

 

Ναι και ο πατερας μου και το μωρό τον αγριοκοιταζει γιατι εμεις δεν ξέρουμε να σφυριζουμε και του φαίνεται παραξενο 😄

Εμας δεν δίνει σημασία 😂 ο άντρας μου λέει να βάλω τον πατέρα του να την πάρει αγκαλιά γιατί μονο σφυρίζει από μακριά 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Καλημέρα και περαστικά σε οσες την αρπαξατε και στα παιδακια σας ❤ Τωρα με τα μωρα τι θερμοκρασία πρεπει να εχουμε στο σπιτι;

21 - 22 βαθμούς μου είπε η παιδίατρος!!Τώρα μπορεί να μας φαίνεται λίγο γιατί έχει υγρασία ,αλλά μετά με τη θέρμανση θαεινςι οκ πιστεύω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμας δεν δίνει σημασία 😂 ο άντρας μου λέει να βάλω τον πατέρα του να την πάρει αγκαλιά γιατί μονο σφυρίζει από μακριά 😂😂😂😂

Αα εμένα δεν του σφυρίζει μόνο.. Τον κρατάει κιόλας. Κάθε φορά που έρχεται πραγματικά είναι λες και περιμένει να τον πάρει αγκαλιά.. Του λέει πολλα τραγούδια και τον παίζει και αυτός γελάει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια μου!!!! 

Ναι ο καημενακος ζοριστηκε η ψυχούλα!!!! Αφού δεν μπορούσε να ανασανει και στο τέλος εβηχε για να το διαχειριστεί και έκλαιγε!!!!

Συντομα θα είστε καλύτερα...πολλές αγκαλίτσες μαμάς το καλύτερο φάρμακο!!🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Δεν βρε κλαιρη μου.. Η μικρή από την ημέρα που γεννήθηκε τραβάει ζόρι με τα κακά, αυτή η δυσανεξία πιυ βγάζει στο στήθος κ όχι δεν είναι από υπερπαραγωγή είμαι σίγουρη. Κάτι της φταίει δεν ξέρω τι. Ίσως είναι λάθος να κάνω αποχή, ίσως κ όχι. Στον γιο μου μετατον 3ο μήνα είδα ότι τον ενοχλεί το ψάρι κ οταν του έδωσα να φάει ψάρι έκανε διαρροιες, μέχρι κ τώρα πιυ κοντεύει 5 χρόνων έχει κάκιστη σχέση μαζι του. Βέβαια ο καημένος είχε πολλές ενδείξεις για αλλεργία. 

Όσες φορές έχει αρρωστήσει ο γιος μου δεν τρώει κ δεν με νοιάζει έχει αποθεματα 🤣 κάπως έτσι καταλαβαίνω ότι κάτι τον τριγυρνάει κόβει τα πάντα. 

 

Αχ κορίτσι μου περαστικα 😢 την κόρη σου που την έχεις αφήσει; 

Χαχαχα πόσο φίλη μου 😂

1κγ ρίγανη σε 100μλ νερό τα βάζεις να βράσουν,σουρωνεις, αφήνεις λίγο να κρυώσει κ βάζεις μελακι  αν δεν σου αρέσει πιες το με δόσεις. Επίσης νερό λεμόνι μέλι τζιντζερ νέρο. Κ τρίψιμο μπροστά στο στήθος κ στην πλάτη με κάποιο έλαιο μέχρι να ζεσταθεί το χέρι. Μακάρι να μείνεις μόνο στον πονόλαιμο. 

 

Με ην υπερπαραγωγή πως είναι τα κακακια σας;;;εκρηκτικα και υδαρα...εγώ ανησυχώ με τις κενώσεις του ..κατά την διάρκεια που θηλάζει μπορεί παράλληλα να κάνει και κακά του έντονα με αέρια ...ρώτησα την παιδίατρο έστειλα και φωτό..🤪😲αυτή δεν ανησυχεί....

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nik_ol είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

@Valxris περαστικά στο αγόρι σου!!! Πως είναι σήμερα;

 

Είμαστε καλύτερα δόξα τον Θεό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Με ην υπερπαραγωγή πως είναι τα κακακια σας;;;εκρηκτικα και υδαρα...εγώ ανησυχώ με τις κενώσεις του ..κατά την διάρκεια που θηλάζει μπορεί παράλληλα να κάνει και κακά του έντονα με αέρια ...ρώτησα την παιδίατρο έστειλα και φωτό..🤪😲αυτή δεν ανησυχεί....

 

 

 

 

 

 

Εμένα είχε κάποιες φορές πρασινα λόγω της υπερπαραγωγής. Μου είπε η παιδίατρος να το παρακολουθώ κ η αλήθεια είναι ότι μειώθηκαν μόλις ρυθμίστηκε η παραγωγή. Δες τη φώτο

Screenshot_2021-08-24-02-15-19-390_com.facebook.katana.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια κι από μένα και περαστικά σε όσες είναι άρρωστες και στα μωράκια σας. 🤗🤗

Απόψε εμείς περάσαμε απαίσια νύχτα... Δεινοπαθησα να ξημερωθω.. Η μικρή ξυπναγε κάθε 40 λεπτά περίπου χωρίς συγκεκριμένο λόγο και γκρίνιαζε όλη νύχτα, σφιγγοταν σαν να έκανε κακά ενώ δεν έκανε εν τέλει... Αυτό συνεχιστηκε καθολη τη διάρκεια της ημέρας ενώ έκανε κακά κανονικά όπως κάθε μέρα... Επίσης αρνιόταν να πιει από το αριστερό στήθος ενώ πάντα πίνει κι από τα δύο 🙄 λέτε να περναμε άλμα; Γεννήθηκε 27/6 με πητ 1/7... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εμένα είχε κάποιες φορές πρασινα λόγω της υπερπαραγωγής. Μου είπε η παιδίατρος να το παρακολουθώ κ η αλήθεια είναι ότι μειώθηκαν μόλις ρυθμίστηκε η παραγωγή. Δες τη φώτο

Screenshot_2021-08-24-02-15-19-390_com.facebook.katana.jpg

Η υπερπαραγωγή πως ρυθμίστηκε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexey είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κι από μένα και περαστικά σε όσες είναι άρρωστες και στα μωράκια σας. 🤗🤗

Απόψε εμείς περάσαμε απαίσια νύχτα... Δεινοπαθησα να ξημερωθω.. Η μικρή ξυπναγε κάθε 40 λεπτά περίπου χωρίς συγκεκριμένο λόγο και γκρίνιαζε όλη νύχτα, σφιγγοταν σαν να έκανε κακά ενώ δεν έκανε εν τέλει... Αυτό συνεχιστηκε καθολη τη διάρκεια της ημέρας ενώ έκανε κακά κανονικά όπως κάθε μέρα... Επίσης αρνιόταν να πιει από το αριστερό στήθος ενώ πάντα πίνει κι από τα δύο 🙄 λέτε να περναμε άλμα; Γεννήθηκε 27/6 με πητ 1/7... 

Είμαστε σε άλμα.. Εμάς έχει ξεκινήσει από το προηγούμενο Σάββατο με απίστευτη γκρίνια και κλάμα. Δεν έπιανε στήθος καν. 1 εβδομάδα μετά και συνεχίζει να είναι γκρινιάρης χωρίς λόγο. Βέβαια πρέπει να φουσκώνουν και τα ουλα.. Εμείς ημερομηνία γεννήσεις 1 Ιουλίου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Είμαστε σε άλμα.. Εμάς έχει ξεκινήσει από το προηγούμενο Σάββατο με απίστευτη γκρίνια και κλάμα. Δεν έπιανε στήθος καν. 1 εβδομάδα μετά και συνεχίζει να είναι γκρινιάρης χωρίς λόγο. Βέβαια πρέπει να φουσκώνουν και τα ουλα.. Εμείς ημερομηνία γεννήσεις 1 Ιουλίου.. 

Αυτό με τα ούλα το έχουμε κι εμείς... Της έχω πάρει έναν μασητηρα και τον μασάει σαν τρελή. Άσε τα σάλια που βγάζει... Όμως φαντάζομαι είναι νωρίς ακόμα για δόντι απλά μάλλον ξεκινάει πολύ νωρίς η διαδικασία... 

Ελπίζω πάντως αυτό με τη συνεχόμενη γκρινια και τα κλάματα μέσα στη μέση της νύχτας να μη συνεχιστούν για πολύ γιατί πραγματικά τα έχω παίξει από τη συνεχόμενη αϋπνία... Είμαι κι εντελώς μόνη μου χωρίς καμία βοήθεια στην ουσία πέρα από του συζηγου όσο μπορεί και αυτός κι όχι κατά τη διάρκεια της νύχτας... Κάτι τέτοιες στιγμές αναπολώ τη βοήθεια της μανουλας...τι να γίνει όμως μένει μακριά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Με ην υπερπαραγωγή πως είναι τα κακακια σας;;;εκρηκτικα και υδαρα...εγώ ανησυχώ με τις κενώσεις του ..κατά την διάρκεια που θηλάζει μπορεί παράλληλα να κάνει και κακά του έντονα με αέρια ...ρώτησα την παιδίατρο έστειλα και φωτό..🤪😲αυτή δεν ανησυχεί....

 

 

 

 

 

 

Υδαρη είναι σε όλα τα θηλαζοντα. Με την υπερπαραγωγή είναι πράσινα, αν κ της δικής μου έχουν αρχίσει κ παίρνουν πάλι μουστάρδι χρώμα, δεν κάνει συχνά εκρηκτικές κενώσεις. Εμένα κάνει συνήθως 1 φορά την μέρα κ πολύ σπάνια όταν την κρατάμε κ αέρια έχει σπάνια. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κι από μένα και περαστικά σε όσες είναι άρρωστες και στα μωράκια σας. 🤗🤗

Απόψε εμείς περάσαμε απαίσια νύχτα... Δεινοπαθησα να ξημερωθω.. Η μικρή ξυπναγε κάθε 40 λεπτά περίπου χωρίς συγκεκριμένο λόγο και γκρίνιαζε όλη νύχτα, σφιγγοταν σαν να έκανε κακά ενώ δεν έκανε εν τέλει... Αυτό συνεχιστηκε καθολη τη διάρκεια της ημέρας ενώ έκανε κακά κανονικά όπως κάθε μέρα... Επίσης αρνιόταν να πιει από το αριστερό στήθος ενώ πάντα πίνει κι από τα δύο 🙄 λέτε να περναμε άλμα; Γεννήθηκε 27/6 με πητ 1/7... 

Είστε στο άλμα 15-19, στην 16η βάση γέννησης, 15η βάση πητ..απλα επειδή σφίγγεται μήπως την έχει ενοχλήσει κάτι;

Εμένα είναι στην 19η η απεργία πάει σύννεφο ακόμα κ τώρα κ γενικά έχω κλατάρει σε αυτό το άλμα, τα έχω δει όλα. Συνήθως παίρνει στήθος ή μόλις ξυπνήσει ή μόλις γλαρωσει ή όταν έχει γλαρωσει κ κόβω βόλτες όρθια. 

Σήμερα είχαμε καλύτερη μέρα σε σχέση με τις προηγούμενες δύο, δεν ελπίζω σε καλύτερο βράδυ γιατί είναι ανήσυχη όση ώρα κοιμάται. Έκανε 2 φορές κακά το πρωί 🙏 κ μετά κοιμήθηκε λιγάκι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Η υπερπαραγωγή πως ρυθμίστηκε; 

Έκανα για κάποιες μέρες block feeding κ ρυθμίστηκε. Τώρα δεν ξέρω αν απέδωσε αυτό ή απλά ρυθμίστηκε ο θηλασμός με βάση τη ζήτηση από τον μπέμπη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Υδαρη είναι σε όλα τα θηλαζοντα. Με την υπερπαραγωγή είναι πράσινα, αν κ της δικής μου έχουν αρχίσει κ παίρνουν πάλι μουστάρδι χρώμα, δεν κάνει συχνά εκρηκτικές κενώσεις. Εμένα κάνει συνήθως 1 φορά την μέρα κ πολύ σπάνια όταν την κρατάμε κ αέρια έχει σπάνια. 

Είστε στο άλμα 15-19, στην 16η βάση γέννησης, 15η βάση πητ..απλα επειδή σφίγγεται μήπως την έχει ενοχλήσει κάτι;

Εμένα είναι στην 19η η απεργία πάει σύννεφο ακόμα κ τώρα κ γενικά έχω κλατάρει σε αυτό το άλμα, τα έχω δει όλα. Συνήθως παίρνει στήθος ή μόλις ξυπνήσει ή μόλις γλαρωσει ή όταν έχει γλαρωσει κ κόβω βόλτες όρθια. 

Σήμερα είχαμε καλύτερη μέρα σε σχέση με τις προηγούμενες δύο, δεν ελπίζω σε καλύτερο βράδυ γιατί είναι ανήσυχη όση ώρα κοιμάται. Έκανε 2 φορές κακά το πρωί 🙏 κ μετά κοιμήθηκε λιγάκι. 

 

Καλημέρα κοπέλα μου... Ελπίζω να ηρεμήσετε κι εσεις γρηγορα γιατί είναι δύσκολο με ένα παιδί πόσο μάλλον με δύο 😅

Δεν ξέρω αν τη πείραξε κάτι γιατί μετά έκανε κανονικά κακά... Σκέφτηκα μήπως την πείραξε η μαρουλοσαλατα που έφαγα τη προηγούμενη αλλά έχω ξαναφαει και δεν έχει αντιδράσει έτσι... Γενικά έχω κόψει τα πολλά πράσινα αλλά από την άλλη πρέπει να τρώμε και υγιεινά οπότε δεν ξέρω τι να πιάσω εν τέλει και τι να αφήσω 😑

Απόψε κοιμήθηκε λίγο καλύτερα αλλά ακόμα μου αρνείται για κάποιο λόγο το αριστερό στήθος και έχει αρχίσει και πετρωνει τώρα παρόλο που αποσυμπιέζω με το χέρι... Μάλλον θα αναγκαστώ να βάλω θήλαστρο τελικά... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά σας θαυμάζω με τις αποχές.. Δεν ξέρω πως θα τα κατάφερνα αν έπρεπε να κανω.. Ευτυχώς και τα δύο μου βγήκαν αναισθητα στο φαγητό. Τρώω ο, τι να ναι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Χθες πήραμε το γυμναστήριο!! Έχει τρελαθεί από τη χαρά της ,η μικρή έχει αφηνιάσει!!🤪🤪🤪 Χθες το βράδυ 12:00 την έβαλα γιατί ειχε πάρα πολλή ενέργεια κ δεν μπορούσε να κοιμηθεί με τίποτα ! λέω κάτσε θα δοκιμάσω το γυμναστήριο!! Τρελάθηκε και μετά βέβαια έπεσε ξερή! Από όσες δεν κοιμούνται τα μωράκια  ,βάλτε το γυμναστήριο , θα σωθείτε!!🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μεις έχουμε γυμναστήριο αλλά το βαριέται εύκολα 😂 ρε κορίτσια είμαστε 2 μηνών και κάτι και εδώ και δύο μέρες η μικρή τρώει κάθε 2μιση ώρες (δε θηλάζουμε ,δίνουμε ξένο)!!!!! Έτσι ούτε νεογέννητο δεν έτρωγε ! Νομίζω πως δε χορταινει με τπτ !!! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Χθες πήραμε το γυμναστήριο!! Έχει τρελαθεί από τη χαρά της ,η μικρή έχει αφηνιάσει!!🤪🤪🤪 Χθες το βράδυ 12:00 την έβαλα γιατί ειχε πάρα πολλή ενέργεια κ δεν μπορούσε να κοιμηθεί με τίποτα ! λέω κάτσε θα δοκιμάσω το γυμναστήριο!! Τρελάθηκε και μετά βέβαια έπεσε ξερή! Από όσες δεν κοιμούνται τα μωράκια  ,βάλτε το γυμναστήριο , θα σωθείτε!!🤣🤣🤣

Πόσο είναι η δικιά σου? Γιατί ο δικος μου αδιαφορεί ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Χθες πήραμε το γυμναστήριο!! Έχει τρελαθεί από τη χαρά της ,η μικρή έχει αφηνιάσει!!🤪🤪🤪 Χθες το βράδυ 12:00 την έβαλα γιατί ειχε πάρα πολλή ενέργεια κ δεν μπορούσε να κοιμηθεί με τίποτα ! λέω κάτσε θα δοκιμάσω το γυμναστήριο!! Τρελάθηκε και μετά βέβαια έπεσε ξερή! Από όσες δεν κοιμούνται τα μωράκια  ,βάλτε το γυμναστήριο , θα σωθείτε!!🤣🤣🤣

Ποιο γυμναστήριο πήρατε; Θέλω κι εγώ να πάρω αλλα δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο... 

Επίσης ψάχνω να βρω ζεστά ολόσωμα κορμάκια, κατά προτίμηση φλις, έχει ιδέα κάποια κοπέλα που μπορώ να βρω; Θα πάμε ταξίδι στο Λονδίνο με τη μικρή και θέλω να είναι ζεστά ντυμένη 😅 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο βρε κορίτσια, όσες έχετε πάρει καρότσια 3 σε 1, μεχρι ποτε χρησιμοποιούμε το ξαπλωτό κομμάτι; Η δικιά μου είναι τρεισήμισι μηνών κι εκτός ότι έχει μεγαλώσει τόσο ώστε τρακάρει στις άκρες δεν κάθεται επουδενι ξαπλωμένη. Της αρέσει να κάθεται στο αυγό το οποίο και χρησιμοποιούμε ακόμα και στο αυτοκίνητο. Έτσι αναγκαστικά της βάζω το αυγό στο καρότσι και το ξαπλωτό μέρος πάει στην ουσία χαμένο αφού το χρησιμοποιησαμε μόνο όσο ήταν νεογέννητο 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...