Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@Tweema το pharmasept χρησιμοποιώ στον μικρούλη και αυτό χρησιμοποιούσα και στην κόρη μου, έχει και συσκευασία ενός λίτρου.

Πάντως για ποτήρι εμείς της δίναμε κανονικά απ' τα ποτήρια τα δικά μας και μόλις έπιανε και η ίδια πιο σταθερά, της πήραμε ένα πλαστικό για να μην το σπάει. Δεν θυμάμαι να πνίγηκε ούτε μια φορά. Το ίδιο φαντάζομαι θα κάνω και στον μικρό, αν και αυτόν τον φοβάμαι γιατί και στον θηλασμό πνίγεται συχνά, καμία σχέση με τη μεγάλη που δεν πνιγόταν επίσης ποτέ στο θηλασμό.

@Mamaofbill θέλει άπειρη υπομονή εκ μέρους μας, με όσο πιο απαθή τρόπο γίνεται (λέμε τώρα) να εξηγείς τα πάντα και αυτό που κάνουμε εμείς είναι να μην παινευουμε πχ τον μικρό και του μιλάμε γλυκά κλπ μπροστά στη μεγάλη, προσπαθούμε να κρατάμε έτσι κάπως τις ισορροπίες. Καλή υπομονή πραγματικά.

@Alexey εμένα είναι 4 σχεδόν και είναι 7 και κάτι ψιλά, τον ζυγίζουμε μόνο στην παιδίατρο, αλλά νομίζω είναι ικανοποιητικά τα κιλά για θηλάζον βρέφος, οπότε δεν αγχώνομαι. Από ένα σημείο και μετά σίγουρα επιβραδύνεται ο ρυθμός που βάζουν βάρος.

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Θα κάνετε υπομονή καταρχάς ( δύσκολο γιατί καταλαβαινω τι περνάτε).. Το παιδί σας με αυτόν τον τρόπο εκδηλώνει την αλλαγή που ζείτε - ζει. Πιθανόν να μην κάνετε κάτι λάθος, αλλά σκέψου είχε όλη την αγάπη κ την προσοχή πάνω του κ πλέον αυτα μοιράζονται..θελει χρόνο, αγάπη, υπομονή, να προσπαθήσετε όσο είναι δυνατόν να του έχετε καθημερινά το πρόγραμμα που είχατε κ πριν το μωρό κ να το βάζετε να συμμετέχει σε ότι αφορά το μωρό.. Πχ αχ αγάπη μου θα μου φέρεις μια πάνα γιατί δεν μπορώ; μπορεί να σου πει όχι, πες του έλα είναι σίγουρη ότι είσαι πιο γρήγορος απο μένα εσύ κ κανε κίνηση να σηκωθεις ή να τρέξεις με το μωρό. Θσ πάει σίγουρα εκεινος. Προσπάθηστε με παιχνίδια να συμμετέχει σχεδόν σε όλα. 

Το τι περασαμε με τον δικό μου ξαφνικά δεν περιγράφεται!!! Συννενοησιμος, συνεσταλμενος, υπέροχο παιδί κ ξαφνικά έγινε άλλος άνθρωπος. Είμαστε σε πολύ καλο δρόμο πλέον. 

@PanBπως είστε;

@Clairy.Γράψε μας όταν μιλήσετε με την γιατρό. Κανείς κ αλλού αποχή; 

Η μικρή ανεβάζει ανά 6ωρο πυρετό και κοιμάται την περισσότερη ώρα μέχρι στιγμής.. Την ακούω κάπως βραχνιασμενη οπότε φαντάζομαι από το λαιμό είναι.. Δεν έχω πάρει παιδίατρο ακόμα, λέω να περιμένω λίγο να δω πως πάει, φαντάζομαι θα μου πει να παρακολουθήσω 2 3 ημέρες ε; 🤔 

Ο μπέμπης προς το παρόν κομπλέ.. Χθες κοιμήθηκε και πρώτη φορά 7ωρο συνεχόμενο, αφού αγχώθηκα ότι έπαθε κι αυτός τπτ αλλά του βάζω θερμόμετρο και είναι κομπλέ 🤣 μετά από πόσες ημέρες κόλλησαν τα μικρά σας; να ξέρω τι να περιμένω 🙄 μακάρι να τη γλιτώσει 🤞🤞🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Ίδια ηλικία έχουν τα μικρά μας και ίδιες ώρες ύπνου κάνουν 😂 Εμένα αυτή την εβδομάδα που πέρασε πήρε 240 gr αλλά τη προηγούμενη είχε πάρει 150 gr οπότε πιστεύω καλά είναι... Η δική μου είναι σχεδόν 7 κιλά πια με βάρος γέννησης 3440 και ο παιδίατρος μου είπε ότι αναπτυξιακά συμβαδίζει με μωρό 6 μηνων περίπου 😅 Μου είπε όμως να μην ανησυχώ, έτσι παχαίνουν με τον θηλασμό αλλά μετά σταθεροποιουνται και από ένα σημείο και μετά δεν παίρνουν τόσο. Εσείς πόσα κιλά είστε; 

Εμενα γεννήθηκε 3600 και βγήκε 3300 τώρα ειναι 6600. Πόντους δεν ξέρω στις 24 του μήνα ήταν 60 πόντους. Στην αρχή μου έπαιρνε παρα πολύ βάρος.. Αυτόν τον μήνα μια εβδομάδα ειχε παρει μόνο 100 γραμμάρια και από τότε παίρνει 170 με 200 είμαστε ακριβώς στην μεσαία καμπύλη. Έχω αγχωθεί που δεν παίρνει όπως στην αρχή όμως μήπως κάτι απο την αποχή που κάνω το γαλα μου δεν ειναι τοσο δυνατό. Εντωμεταξύ έχω χάσει μέσα στους μήνες αυτούς τα 11 12 κιλα που ειχα παρει και αλλα 3..βέβαια δεν τρώω συντηρητικά κλπ.. Αλλά και πάλι έχω αγχωθεί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Πόσο είναι το μωράκι σου; Αφού θηλάζεις πρωί βράδυ μπορείς να το επαναφέρεις... Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα από λάθος ενημέρωση αλλά τελικά βρήκα κόλπο.. Μου το πρότεινε παιδίατρος και πραγματικά δούλεψε, τώρα θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου και δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα... Είχα βαρεθεί τα μπιμπερό μέσα στη μέση της νύχτας και αποστειρωσεις κτλ. Βέβαια χάλασε πάλι ο ύπνος, δεν κοιμόμαστε πια σερί 8ωρο, ξυπνάμε 1-2 φορες κάθε νύχτα για γαλα αλλά είναι λογικό γιατί το μητρικό είναι πιο ελαφρύ και δεν τα χορταίνει τόσο όσο η φόρμουλα. 

Αυτό που έκανα εγώ ήταν εκτός από το να αφήνω το μωρό όσο περισσότερο στο στήθος γίνεται, ακόμα και να πιπιλαει σκέτο δεν χρειάζεται απαραίτητα να πίνει, έβαζα θήλαστρο μετά από κάθε θηλασμό. Επίσης έβαζα θήλαστρο κι όταν το μωρό γκρίνιαζε αρκετά ώστε να του δίνω μπουκάλι αναγκαστικά, απλά άφηνα τον σύζυγο να δίνει μπουκάλι κι εγώ την ίδια ώρα τραβαζα με θήλαστρο κι ας μην είχα γάλα... Έβγαζα πχ 10ml το πολύ αλλά επεμενα κάθε φορά σαν να ειχα το μωρό στο στήθος. Από ότι κατάλαβα έτσι αντιλαμβάνεται το στήθος ότι υπάρχει ζήτηση οπότε και αυξάνει τη παραγωγή... Μετά από 2-3 εβδομάδες που το έκανα αυτό το μωρό χόρταινε μόνο από το στήθος και δεν χρειάστηκε να δώσω ξανά ξένο ούτε να χρησιμοποιήσω πια θήλαστρο. Πλέον είναι 3μιση μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά 2 μήνες τώρα. Αν έχεις κουράγιο και θέλεις να το δοκιμάσεις μπορεί να δουλέψει και σε σενα 😊 Πιστευω ότι αφού θηλάζεις ήδη 2 φορες την ημέρα μπορείς άνετα να τα καταφέρεις 😀

Θα συμφωνήσω μαζι σου, ακριβως το ίδιο πέρασα. Μεγάλη ταλαιπωρία αλλσ στο τελος με επιμονή και υπομονή γίνεται.. Εμενα δεν ήθελε και στηθος τη δυσκόλευε και είχαμε δράματα, ειδικα οταν πεινούσε πιο εύκολα με το μπιμπερο..ψυχολογικά χαλια εγω. Πηρα ένα τσάι και κατι ταμπλέτας ανέβηκε η παραγωγη με το θήλαστρο συνέχεια κκαι ειδικά τα μεσάνυχτα εινια το πιο σημαντικο και εδω και 1,5 μηνα περίπου θηλάζω αποκλειστικά. Ολα γίνονται :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Κοίταξα συστατικά.. Απογοητευτηκα 😬

Κοίτα δεν ξέρω για τα μωρά με μπιμπερό αν είναι εύκολο. Ο δικός μου που θήλαζε μόνο δεν δυσκολεύτηκε να πιει. Υπάρχει βίντεο πως να τα κάνεις να πιουν με καλαμάκι. Εάν το βρω θα το ανεβάσω. 

Αμαν 😑 και δεν εχω βρει κάτι πιο φυσικο 😕 εκτος απο την πλακα πρασινου σαπουνιου που δε με βολεψε στη χρηση οταν ηταν πολυ μικρούλης. Θα ξαναπροσπαθησω τωρα που μεγάλωσε 😁

Εννοώ αν τον εμαθες με καλαμακι επειδή ήταν πιο δύσκολο με το ποτήρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια η μικρή γεννήθηκε 3200, οταν βγήκαμε από το  μαιευτήριο ήμασταν 3050 και όταν ήμασταν 30 ημερών 3570.Σημερα, 1 μήνα μετά σχεδόν 2 μηνών η μικρή (σε 4μερες) είναι σχεδόν 4 κιλά. Θηλάζει αποκλειστικά σχεδόν (1 μπουκάλι τρώει μόνο το βράδυ) και 1 που αντλώ. Αλλά η μικρή παίρνει με το ζόρι το κατώτατο βάρος για θηλασμο (σχεδόν 500 γραμμάρια το μήνα) και η παιδίατρος μας είπε στο τέλος της εβδομάδας θα ξαναδούμε το βάρος μετά από κάποιες μικροαλλαγές. Και αν παίρνει ακόμα τόσο λίγο θα της κάνουμε γενική ουρων. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν έχω πολύ γάλα; Δεν είναι πολύ παχύ; Δεν ξέρω τι φταίει και παίρνει τόσο λίγο. Πέσαμε γραμμή στην καμπύλη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω ένα μήνα κομμένα τα γαλακτοκομικά φανερά κρυφά και 20 μέρες μοσχάρι ψάρι αυγό ξηρούς καρπούς πάρε και κάνα δυο όσπρια που τον έχουνε πειράξει λαχανικά και λοιπά ντομάτα η απορία μου είναι με το γάλα  μου παίρνει το παιδί αυτά που πρέπει να πάρει με τόσα που έχω κόψει εγώ.😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εμενα γεννήθηκε 3600 και βγήκε 3300 τώρα ειναι 6600. Πόντους δεν ξέρω στις 24 του μήνα ήταν 60 πόντους. Στην αρχή μου έπαιρνε παρα πολύ βάρος.. Αυτόν τον μήνα μια εβδομάδα ειχε παρει μόνο 100 γραμμάρια και από τότε παίρνει 170 με 200 είμαστε ακριβώς στην μεσαία καμπύλη. Έχω αγχωθεί που δεν παίρνει όπως στην αρχή όμως μήπως κάτι απο την αποχή που κάνω το γαλα μου δεν ειναι τοσο δυνατό. Εντωμεταξύ έχω χάσει μέσα στους μήνες αυτούς τα 11 12 κιλα που ειχα παρει και αλλα 3..βέβαια δεν τρώω συντηρητικά κλπ.. Αλλά και πάλι έχω αγχωθεί.. 

Μην αγχώνεσαι εμένα μια χαρά μου ακούγονται οι μετρήσεις σου. Φαντάσου ότι ξέρω παιδί που είναι 6 μηνων και στα ίδια κιλά που είναι τα δικά μας και ο παιδίατρος είχε πει ότι είναι μια χαρά! Οπότε εμάς είναι και τσουπωτα 😆 Είναι λογικό να μην παίρνουν τώρα όσο παιρνανε στην αρχή και όσο πάει θα μειώνεται κιόλας κι άλλο... Εμένα μου είπε ο παιδίατρος ότι αργότερα θα παίρνει 200gr τον μήνα αντί για εβδομάδα που παίρνει τώρα, οπότε όταν το δω να μην ανησυχώ... Επίσης η δική μου δείχνει ενδιαφέρον για φαγητό όταν τρώμε εμείς... Απλώνει τα χέρια και ξερογλυφεται...μου είπε ο γιατρός ότι αυτό είναι ένα από τα σημάδια εισαγωγής στερεών και μήπως εισάγουμε από τον 4ο τροφές... Εσείς έχετε συζητήσει τέτοιο ενδεχόμενο με τον δικό σας παιδίατρο; Ποτε σκέφτεσαι να εισάγεις εσύ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamaofbill είπε:

Εμένα κορίτσια η μικρή γεννήθηκε 3200, οταν βγήκαμε από το  μαιευτήριο ήμασταν 3050 και όταν ήμασταν 30 ημερών 3570.Σημερα, 1 μήνα μετά σχεδόν 2 μηνών η μικρή (σε 4μερες) είναι σχεδόν 4 κιλά. Θηλάζει αποκλειστικά σχεδόν (1 μπουκάλι τρώει μόνο το βράδυ) και 1 που αντλώ. Αλλά η μικρή παίρνει με το ζόρι το κατώτατο βάρος για θηλασμο (σχεδόν 500 γραμμάρια το μήνα) και η παιδίατρος μας είπε στο τέλος της εβδομάδας θα ξαναδούμε το βάρος μετά από κάποιες μικροαλλαγές. Και αν παίρνει ακόμα τόσο λίγο θα της κάνουμε γενική ουρων. Δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν έχω πολύ γάλα; Δεν είναι πολύ παχύ; Δεν ξέρω τι φταίει και παίρνει τόσο λίγο. Πέσαμε γραμμή στην καμπύλη 

Σε τι εκατοστιαία θέση σας είπε ότι βρίσκεστε; Αν σου είπε για ανάλυση ούρων μπορεί να υποπτεύεται ουρολοιμωξη. Η ανηψια μου που επισης  δεν έπαιρνε βάρος είχε όντως ουρολοιμωξη κι όταν εν τέλει το αντιμετώπισαν, έπαιρνε κανονικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Η μικρή ανεβάζει ανά 6ωρο πυρετό και κοιμάται την περισσότερη ώρα μέχρι στιγμής.. Την ακούω κάπως βραχνιασμενη οπότε φαντάζομαι από το λαιμό είναι.. Δεν έχω πάρει παιδίατρο ακόμα, λέω να περιμένω λίγο να δω πως πάει, φαντάζομαι θα μου πει να παρακολουθήσω 2 3 ημέρες ε; 🤔 

Ο μπέμπης προς το παρόν κομπλέ.. Χθες κοιμήθηκε και πρώτη φορά 7ωρο συνεχόμενο, αφού αγχώθηκα ότι έπαθε κι αυτός τπτ αλλά του βάζω θερμόμετρο και είναι κομπλέ 🤣 μετά από πόσες ημέρες κόλλησαν τα μικρά σας; να ξέρω τι να περιμένω 🙄 μακάρι να τη γλιτώσει 🤞🤞🍀

Πέμπτη έκανε πρώτη φορά πυρετό και μετά βήχα και συναχι η μικρή Δευτέρα βράδυ ο μικρός βηχα θα πάμε να τον δει η παιδίατρος σήμερα σε 2ωρες γιατί βήχει πολύ δεν τρώει σχεδόν καθόλου από τις 11 δεν ξαναεφαγε και πνίγεται πολύ από τον βήχα σε σημείο να του κόβεται η αναπνοή έχει πρηστεί το στήθος Μ και τα δύο άλλα ειδικά το ένα πρέπει να έχει φραγμένο πόρο αλλιώς πάω για μαστίτιδα....τώρα θα μπω να κάνω ένα μπάνιο να αποσυμφορησω λίγο γιατί πονάω ειδικά το ένα με πεθαίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Μην αγχώνεσαι εμένα μια χαρά μου ακούγονται οι μετρήσεις σου. Φαντάσου ότι ξέρω παιδί που είναι 6 μηνων και στα ίδια κιλά που είναι τα δικά μας και ο παιδίατρος είχε πει ότι είναι μια χαρά! Οπότε εμάς είναι και τσουπωτα 😆 Είναι λογικό να μην παίρνουν τώρα όσο παιρνανε στην αρχή και όσο πάει θα μειώνεται κιόλας κι άλλο... Εμένα μου είπε ο παιδίατρος ότι αργότερα θα παίρνει 200gr τον μήνα αντί για εβδομάδα που παίρνει τώρα, οπότε όταν το δω να μην ανησυχώ... Επίσης η δική μου δείχνει ενδιαφέρον για φαγητό όταν τρώμε εμείς... Απλώνει τα χέρια και ξερογλυφεται...μου είπε ο γιατρός ότι αυτό είναι ένα από τα σημάδια εισαγωγής στερεών και μήπως εισάγουμε από τον 4ο τροφές... Εσείς έχετε συζητήσει τέτοιο ενδεχόμενο με τον δικό σας παιδίατρο; Ποτε σκέφτεσαι να εισάγεις εσύ; 

Δεν είναι σωστή η εισαγωγή απο τον 4ο. Το έντερακι του μωρού δεν είναι έτοιμο για κανονική τροφή. Επίσης Πρέπει να μπορεί να κάθεται μόνο του γιατί αλλιώς ειναι και λίγο επικίνδυνο. Μη βιαστείς.. Θα φανε τα πάντα. Σε όλην τους τη ζωή θα τρώνε... Εμένα μου έχει πει απο τους 5.5 και μετά και θα δω αν θα είναι έτοιμος. Βέβαια και ο δικός μου παιδίατρος στην αρχή που είχαμε πολύ έντονη παλινδρομιση μου ειχε πει οτι θα βάλουμε 4.5 μηνών στερεές και χαιρόμουν. Μετα διαβασα για την διατροφή του μωρού και κατάλαβα ποσο λάθος ειναι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Τα καλά κομμάτια μην τα δίνεις...εγώ φοραω πολλά της μαμάς μου που είχε κρατημένα!!(Δεν έχεις κ κορίτσακι ή κάνω λάθος;Σορυ είμαστε πολλές κ έχω μπερδευτεί!)

Και εγω ειχα της μαμας μου αλλα παει και μια 20ετια που τα φοραγε και τα εχω κρατήσει γιατι είναι του στυλ μου αλλα υστερω αρκετά σε γκαρνταρόμπα μεχρι περσι τα καλοκαιρινα μου ηταν τα καλύτερα μου και τωρα δεν χωραω και ουτε θα ξαναχωρεσω σε αυτα οπότε τα εδωσα.. Σε χειμωνιατικα ας μην μιλήσω καλύτερα 😂Σήμερα ελεγα με την μανα μου οτι εχω ενα πουλοβερ 4 χρόνια ηταν το πιο πρόσφατο καινούργιο πραγμα που είχα αγορασει.. Βέβαια τα τελευταία χρόνια δεν με ενδιεφερε και πολυ γιατι φοραγα συνέχεια τα ρούχα της δουλειάς γιατι παντα εκει με έβρισκες 😂 και ειχα και λιγα κομμάτια για να πηγαινω και στην σχολη μου  οπότε εχω να ψωνισω καλο κομμάτι πολυ καιρο, τα τελευταία 3 χρόνια δεν είχα χρόνο ούτε για καφε ποσο μαλλον για ποτο οπότε ειχα μονο καθημερινα συνολα.  Προπερσι αγορασα ενα φορεμα για Χριστούγεννα και τελικα δεν καναμε κατι και δεν το φορεσα και τελικα το φορεσα περσι και φετος πρέπει να παρω κατι αλλο 😅

Φετος ξεφορτωθηκα καποια ρούχα με την προφαση οτι δεν θα ξαναμπω σε αυτα.. Γιατι ειχα παντα σκαμπανεβασματα στα κιλα μου όποτε στην ντουλάπα ειχα τζιν με 2 διαφορετικα νούμερα. Φετος ξεφορτωθηκα το 34 και τωρα καταφερα να μπω στο 36 που είχα βέβαια με σφίγγουν λόγω της κοιλιτσας ακομη αλλα θα φύγει κ αυτη. 

Θέλω ομως να αλλαξω και το στυλ μου λιγο τωρα που εγινα μανουλα γιατι ημουν πολυ χιππησα 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Κοίταξα συστατικά.. Απογοητευτηκα 😬

Κοίτα δεν ξέρω για τα μωρά με μπιμπερό αν είναι εύκολο. Ο δικός μου που θήλαζε μόνο δεν δυσκολεύτηκε να πιει. Υπάρχει βίντεο πως να τα κάνεις να πιουν με καλαμάκι. Εάν το βρω θα το ανεβάσω. 

Η ανιψια μου ήταν στην αρχη με 360 μετα καλαμακι και τωρα ξεκινησαν να δινουν κανονικο ποτηρι 19μηνων.. Εγω σκέφτομαι να ξεκινήσω 360 κ να κανουμε μετάβαση στο ποτηρακι ύστερα.. Και στο blw θα παρουμε ποδια tidy tot μαζι με ενα στρογγυλό αδιάβροχο που βαζουν και απο κατω ας ελπίσουμε να ότι θα θέλει και η γιαγιά να το κανει με αυτον τον τρόπο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Και εγω ειχα της μαμας μου αλλα παει και μια 20ετια που τα φοραγε και τα εχω κρατήσει γιατι είναι του στυλ μου αλλα υστερω αρκετά σε γκαρνταρόμπα μεχρι περσι τα καλοκαιρινα μου ηταν τα καλύτερα μου και τωρα δεν χωραω και ουτε θα ξαναχωρεσω σε αυτα οπότε τα εδωσα.. Σε χειμωνιατικα ας μην μιλήσω καλύτερα 😂Σήμερα ελεγα με την μανα μου οτι εχω ενα πουλοβερ 4 χρόνια ηταν το πιο πρόσφατο καινούργιο πραγμα που είχα αγορασει.. Βέβαια τα τελευταία χρόνια δεν με ενδιεφερε και πολυ γιατι φοραγα συνέχεια τα ρούχα της δουλειάς γιατι παντα εκει με έβρισκες 😂 και ειχα και λιγα κομμάτια για να πηγαινω και στην σχολη μου  οπότε εχω να ψωνισω καλο κομμάτι πολυ καιρο, τα τελευταία 3 χρόνια δεν είχα χρόνο ούτε για καφε ποσο μαλλον για ποτο οπότε ειχα μονο καθημερινα συνολα.  Προπερσι αγορασα ενα φορεμα για Χριστούγεννα και τελικα δεν καναμε κατι και δεν το φορεσα και τελικα το φορεσα περσι και φετος πρέπει να παρω κατι αλλο 😅

Φετος ξεφορτωθηκα καποια ρούχα με την προφαση οτι δεν θα ξαναμπω σε αυτα.. Γιατι ειχα παντα σκαμπανεβασματα στα κιλα μου όποτε στην ντουλάπα ειχα τζιν με 2 διαφορετικα νούμερα. Φετος ξεφορτωθηκα το 34 και τωρα καταφερα να μπω στο 36 που είχα βέβαια με σφίγγουν λόγω της κοιλιτσας ακομη αλλα θα φύγει κ αυτη. 

Θέλω ομως να αλλαξω και το στυλ μου λιγο τωρα που εγινα μανουλα γιατι ημουν πολυ χιππησα 😂 

Καλέ σιγά που θα αλλάξεις στιλ που έγινες μανούλα.. Το θέμα είναι να είμαστε όπως πριν.. 

Εσάς σας πιάνει κάθε τέλος εποχή η μανία να πάρετε τα πάντα;; και φυσικά δεν παίρνω τιποτα.. 

@love @Love32 και εγώ το ιδιο έχω πάθει βέβαια δεν τα έχω κόψει ολα αυτα.. Ακόμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλέ σιγά που θα αλλάξεις στιλ που έγινες μανούλα.. Το θέμα είναι να είμαστε όπως πριν.. 

Εσάς σας πιάνει κάθε τέλος εποχή η μανία να πάρετε τα πάντα;; και φυσικά δεν παίρνω τιποτα.. 

@love @Love32 και εγώ το ιδιο έχω πάθει βέβαια δεν τα έχω κόψει ολα αυτα.. Ακόμα.. 

Εμένα γενικά με εχει πιάσει μια υπερκαταναλωση😂 πρέπει να το κοψω αυτο το συνηθειο θα χρεοκοπησω! νταξει φετος και λογω εγκυμοσύνης ψωνισα και τωρα για χειμωνα εχω παρει πολλα.. 

Εγω σήμερα ξύπνησα με πονο στο στήθος παρολο που εφαγε η μικρη έβγαλα και με το θηλαστρο.. Σαν να χτυπησα και να ποναω.. Μήπως δεν εχει αδειασει καλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy. ΕΧω ρωτήσει πολλές φορές την παιδίατρο κ Μ έχει πει ότι είναι εξίσου θρεπτικο κ ότι δεν θα είναι πάντα κομμένα αλλά εγώ έχω στεναχωρεθει. Ελπίζω τον επόμενο μήνα ν τα ξανά βάλουμε. Πήρα κ συμπλήρωμα για τον θηλασμό. 

@Diana_caterina εγώ ψωνισα πέρσυ τι χειμώνα φούτερ κ χοντρά γενικά ρούχα τα οποία δύσκολο ν τα βάλω φέτος επίσης έχω αδυνατίσει πολύ κ δεν μου κάνουν τα τζιν μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Clairy. ΕΧω ρωτήσει πολλές φορές την παιδίατρο κ Μ έχει πει ότι είναι εξίσου θρεπτικο κ ότι δεν θα είναι πάντα κομμένα αλλά εγώ έχω στεναχωρεθει. Ελπίζω τον επόμενο μήνα ν τα ξανά βάλουμε. Πήρα κ συμπλήρωμα για τον θηλασμό. 

@Diana_caterina εγώ ψωνισα πέρσυ τι χειμώνα φούτερ κ χοντρά γενικά ρούχα τα οποία δύσκολο ν τα βάλω φέτος επίσης έχω αδυνατίσει πολύ κ δεν μου κάνουν τα τζιν μου.

Εγώ πάλι τα κιλά της εγκυμοσύνης τα έχασα σε 10 μέρες, της καραντίνας εκεί δεν πέφτουν γραμμαριο😑 βέβαια τρώω ότι βρω αλλά λέμε 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Clairy. ΕΧω ρωτήσει πολλές φορές την παιδίατρο κ Μ έχει πει ότι είναι εξίσου θρεπτικο κ ότι δεν θα είναι πάντα κομμένα αλλά εγώ έχω στεναχωρεθει. Ελπίζω τον επόμενο μήνα ν τα ξανά βάλουμε. Πήρα κ συμπλήρωμα για τον θηλασμό. 

@Diana_caterina εγώ ψωνισα πέρσυ τι χειμώνα φούτερ κ χοντρά γενικά ρούχα τα οποία δύσκολο ν τα βάλω φέτος επίσης έχω αδυνατίσει πολύ κ δεν μου κάνουν τα τζιν μου.

Δοκιμασε να βαλεις ζώνη αν μπορεις! Και εγω ψωνισα πουλοβερ και χοντρη ζακετα τωρα σε 3 χρόνια θα ξαναψωνισω😂😂😂 το καλοκαίρι βλεπουμε 😅 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Πόσο είναι το μωράκι σου; Αφού θηλάζεις πρωί βράδυ μπορείς να το επαναφέρεις... Είχα κι εγώ το ίδιο θέμα από λάθος ενημέρωση αλλά τελικά βρήκα κόλπο.. Μου το πρότεινε παιδίατρος και πραγματικά δούλεψε, τώρα θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου και δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα... Είχα βαρεθεί τα μπιμπερό μέσα στη μέση της νύχτας και αποστειρωσεις κτλ. Βέβαια χάλασε πάλι ο ύπνος, δεν κοιμόμαστε πια σερί 8ωρο, ξυπνάμε 1-2 φορες κάθε νύχτα για γαλα αλλά είναι λογικό γιατί το μητρικό είναι πιο ελαφρύ και δεν τα χορταίνει τόσο όσο η φόρμουλα. 

Αυτό που έκανα εγώ ήταν εκτός από το να αφήνω το μωρό όσο περισσότερο στο στήθος γίνεται, ακόμα και να πιπιλαει σκέτο δεν χρειάζεται απαραίτητα να πίνει, έβαζα θήλαστρο μετά από κάθε θηλασμό. Επίσης έβαζα θήλαστρο κι όταν το μωρό γκρίνιαζε αρκετά ώστε να του δίνω μπουκάλι αναγκαστικά, απλά άφηνα τον σύζυγο να δίνει μπουκάλι κι εγώ την ίδια ώρα τραβαζα με θήλαστρο κι ας μην είχα γάλα... Έβγαζα πχ 10ml το πολύ αλλά επεμενα κάθε φορά σαν να ειχα το μωρό στο στήθος. Από ότι κατάλαβα έτσι αντιλαμβάνεται το στήθος ότι υπάρχει ζήτηση οπότε και αυξάνει τη παραγωγή... Μετά από 2-3 εβδομάδες που το έκανα αυτό το μωρό χόρταινε μόνο από το στήθος και δεν χρειάστηκε να δώσω ξανά ξένο ούτε να χρησιμοποιήσω πια θήλαστρο. Πλέον είναι 3μιση μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά 2 μήνες τώρα. Αν έχεις κουράγιο και θέλεις να το δοκιμάσεις μπορεί να δουλέψει και σε σενα 😊 Πιστευω ότι αφού θηλάζεις ήδη 2 φορες την ημέρα μπορείς άνετα να τα καταφέρεις 😀

Το μωράκι είναι 2,5 μηνών σχεδόν!!Είναι πολύ φαγανή!!προσπάθησα να θηλάσω κ ενδιαμεσα,το μεσημέρι αντί για πρωί βράδυ μόνο αλλά όσες φορές το έκανα ,το βράδυ δεν τραβούσε μάλλον τίποτα,ή λίγα πράγματα!! Θα ήθελα να το αυξήσω αλλά είμαι μονη μου μωρέ κ είναι πολύ ψυχοφθόρο.Απο την αρχή που υποτίθεται πως είχα περισσότερο γάλα, με το θήλαστρο δεν μπορούσα να τραβήξω τίποτα!έχω το θήλαστρο της Medela.Εν τω μεταξύ ,μερικές φορές το μωρό εκνευρίζεται κ τσιριζει στο στήθος ίσως γιατί βγαίνει λίγο λίγο κ αυτή είναι πειναλα! Μέχρι που την λυπάμαι.Αλλα κάνω υπομονή έστω κ σε αυτό να πάρει λιγα εστω αντισώματα! Δύσκολο το βρίσκω για αποκλειστικό θηλασμό!Σιγά να μην χορτάσει! Και όταν θηλάζει το πρωί και το βράδυ δεν την κρατάει ούτε μισή ώρα μετά θέλει να πάει και το μπουκάλι!! Είναι πολύ δύσκολες οι αποστείρωσεις και οι σκόνες και το ένα και το άλλο...🤪

ΥΓ έχω κ πόρο κλειστό που μάζευει γάλα κ μια το έσκασα εγώ,μία το μωρό ,ο οποίοςε ενοχλεί πολύ κ με φοβίζει στο να την έχω ώρα στο στήθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Και εγω ειχα της μαμας μου αλλα παει και μια 20ετια που τα φοραγε και τα εχω κρατήσει γιατι είναι του στυλ μου αλλα υστερω αρκετά σε γκαρνταρόμπα μεχρι περσι τα καλοκαιρινα μου ηταν τα καλύτερα μου και τωρα δεν χωραω και ουτε θα ξαναχωρεσω σε αυτα οπότε τα εδωσα.. Σε χειμωνιατικα ας μην μιλήσω καλύτερα 😂Σήμερα ελεγα με την μανα μου οτι εχω ενα πουλοβερ 4 χρόνια ηταν το πιο πρόσφατο καινούργιο πραγμα που είχα αγορασει.. Βέβαια τα τελευταία χρόνια δεν με ενδιεφερε και πολυ γιατι φοραγα συνέχεια τα ρούχα της δουλειάς γιατι παντα εκει με έβρισκες 😂 και ειχα και λιγα κομμάτια για να πηγαινω και στην σχολη μου  οπότε εχω να ψωνισω καλο κομμάτι πολυ καιρο, τα τελευταία 3 χρόνια δεν είχα χρόνο ούτε για καφε ποσο μαλλον για ποτο οπότε ειχα μονο καθημερινα συνολα.  Προπερσι αγορασα ενα φορεμα για Χριστούγεννα και τελικα δεν καναμε κατι και δεν το φορεσα και τελικα το φορεσα περσι και φετος πρέπει να παρω κατι αλλο 😅

Φετος ξεφορτωθηκα καποια ρούχα με την προφαση οτι δεν θα ξαναμπω σε αυτα.. Γιατι ειχα παντα σκαμπανεβασματα στα κιλα μου όποτε στην ντουλάπα ειχα τζιν με 2 διαφορετικα νούμερα. Φετος ξεφορτωθηκα το 34 και τωρα καταφερα να μπω στο 36 που είχα βέβαια με σφίγγουν λόγω της κοιλιτσας ακομη αλλα θα φύγει κ αυτη. 

Θέλω ομως να αλλαξω και το στυλ μου λιγο τωρα που εγινα μανουλα γιατι ημουν πολυ χιππησα 😂 

Χίπισσα μαμά!Τέλεια!!Εγώ λέω να κρατήσουμε τη νεανικότητα μας κι ας είμαστε μανούλες!!Α έχω τα σκισμένα μου τα τζην κ τα σταρακια μου δεν τα αφήνω!🤣🤣,Δεν πρέπει να αφήσουμε τον εαυτό μας...όχι τώρα είναι νωρίς,αλλά όταν μπούμε σε πιο κουλ ρυθμούς με τα μωράκια θα επανέλθουμε!!! επιβάλλεται,αλλιώς θα μας πάρει η μπάλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όταν είναι φραγμένος ο πόρος δεν βγάζει το στήθος,μπλοκάρει γενικότερα;ή δεν βγαίνει μόνο από εκεί;Και με το τρόπο το σκατε ;

Οι κολικοί εμφανίζονται το πρώτο τρίμηνο ή και μετά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Το μωράκι είναι 2,5 μηνών σχεδόν!!Είναι πολύ φαγανή!!προσπάθησα να θηλάσω κ ενδιαμεσα,το μεσημέρι αντί για πρωί βράδυ μόνο αλλά όσες φορές το έκανα ,το βράδυ δεν τραβούσε μάλλον τίποτα,ή λίγα πράγματα!! Θα ήθελα να το αυξήσω αλλά είμαι μονη μου μωρέ κ είναι πολύ ψυχοφθόρο.Απο την αρχή που υποτίθεται πως είχα περισσότερο γάλα, με το θήλαστρο δεν μπορούσα να τραβήξω τίποτα!έχω το θήλαστρο της Medela.Εν τω μεταξύ ,μερικές φορές το μωρό εκνευρίζεται κ τσιριζει στο στήθος ίσως γιατί βγαίνει λίγο λίγο κ αυτή είναι πειναλα! Μέχρι που την λυπάμαι.Αλλα κάνω υπομονή έστω κ σε αυτό να πάρει λιγα εστω αντισώματα! Δύσκολο το βρίσκω για αποκλειστικό θηλασμό!Σιγά να μην χορτάσει! Και όταν θηλάζει το πρωί και το βράδυ δεν την κρατάει ούτε μισή ώρα μετά θέλει να πάει και το μπουκάλι!! Είναι πολύ δύσκολες οι αποστείρωσεις και οι σκόνες και το ένα και το άλλο...🤪

ΥΓ έχω κ πόρο κλειστό που μάζευει γάλα κ μια το έσκασα εγώ,μία το μωρό ,ο οποίοςε ενοχλεί πολύ κ με φοβίζει στο να την έχω ώρα στο στήθος...

Αφου έχεις βρει τους ρυθμούς σου και το πιο βασικό, σου κοιμάται τη νύχτα μη μπαίνεις καν στη διαδικασία... Είναι αλήθεια ψυχοφθορο και θέλει χρόνο για να μεταβεις σε αποκλειστικό θηλασμό.. Εγώ σε κάποια φάση τα είχα παίξει γιατί είμαι κι εγώ μονη και χωρίς βοήθεια... Ήμουν στο τσακ να τα παρατήσω αλλά τελικά έβγαλα γάλα οπότε όλα βρήκαν τον ρυθμό τους... Μήπως δεν σου κάνει το θήλαστρο που έχεις; Εγώ έχω πάρει ένα Dr brown το οποίο βγήκε πολύ καλό και με βόλεψε πολύ και το μέγεθος της χοανης. Φαντάσου ότι όταν πια αποκατασταθηκε η παραγωγή έβγαζα 200ml και από τα δύο στήθη σε 20 λεπτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...