Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Πως γίνεται αυτό με το λάχανο; Παίρνω ένα φύλλο κ το βάζω στο στήθος;

Ναι, το βάζεις στο σημείο που νοιώθεις πρήξιμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Κ εγώ την υπερπαραγωγή φοβάμαι γι'αυτό δεν έχω πάρει ακόμα θηλαστρο. Εγώ εν τω μεταξύ δεν θα δουλεύω όσο θηλάζω οπότε δεν το χρειάζομαι για τράπεζα... 

Εγώ απο την πρώτη μέρα βαζω θήλαστρο και δεν έκανα υπερπαραγωγη δεν ξερω γιατί. Οσο και να βγαλω δεν τον προλαβαίνω. Τρώει 150αρια ανα 2ωρο 3ωρο τη μερα 🤪 πόσο να βγάλω πια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ σήμερα φραγμένο πόρο στο αριστερό έχω πάλι ο μικρός ενώ ξυπνήσε 3 φορές το βραδυ έφαγε μόνο μια από το άλλο στήθος κ το πρωί δεν ήθελε γιατί είναι κ αρρωστουλης με βήχα κ το αρνείται του προσφέρω συχνά αλλά από τις 8εχει φάει 3φορες απο 3λεπτα 9/11/1 τώρα πήγα έβγαλα με το χέρι γιατί δεν ξεπρηστηκε αλλά επειδή ξέρω τον οργανισμό μου δεν θα αδειάσει μέχρι να εμφανιστεί το άσπρο σπυρί στην θηλή και το τσιμπήσω να σκάσει μόνο τότε αδειάζει! Πάντα φράζει ή και παθαίνει μαστίτιδα το αριστερό γιατί εκεί έχω υπερπαραγωγή απο την αρχή στο δεξί που έχει κανονική ροή δεν έχει πάθει τίποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Εγω δεν κρατάω τίποτα πλέον όλα τα δίνω τα πάντα δεν θα χωραμε σε λίγο μέσα στο σπίτι!

Κι εγώ τα ίδια,ακόμα κ ρούχα μου αν δεν τα φορέσω 3 χρονιές ,τα χαριζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Κι εγώ τα ίδια,ακόμα κ ρούχα μου αν δεν τα φορέσω 3 χρονιές ,τα χαριζω!

Επισης κ εγώ! Και αν δεν έχω κάπου να τα δώσω γιατί είμαι κ μινιον τα πηγαίνω στους κάδους τους ειδικούς που είναι για ρούχα κ παπούτσια ή στην εκκλησία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω θεμα με τα ρούχα υπάρχουν κάποια που δεν φοραω.. Πρέπει όμως να αλλαξω γκαρνταρόμπα αλλα λυπάμαι τα χρήματα βαρανε πολυ 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όταν πετρωσει το στήθος σημαίνει ότι έπαθες μαστιτιδα; Εμένα έχει πετρωσει κάποιες νύχτες που αργει να ξυπνήσει η μικρή... Ξυπνάω από τη δυσφορία, τη ξυπνάω κι εκείνη να της δώσω αλλά μόλις πιει αισθάνομαι καλά... Δεν ειχα καταλάβει ότι είχα πάθει μαστιτιδα. Τι πρέπει να κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση; Τώρα η μικρή μου αρχίζει και κοιμαται περισσότερο τις νύχτες και το έχω πάθει αυτό σχετικά συχνά τελευταία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η PanB είπε:

Θηλάζεις; δεν θυμάμαι 😂

Εμενα το βράδυ στο 3ωρο μου ξυπνάει ακόμα, 50 ημ σήμερα.. Ελπίζω σε καλύτερες μέρες 🤣

 

Γυμναστήριο μου έφεραν αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/17730193/Playgro-5-in-1-Safari-Super-Gym.html

Μία φορά τον έβαλα, έκατσε 10λ😂

Το παλέψαμε μέχρι 20 ημερών,τα πήγαιναμε πολύ καλά αλλά δυστυχώς μετά ξεκίνησαν οι κολικοί και δεν ξαναεπιασε στήθος με τίποτα !!!! Ίσως γι'αυτό κοιμάται τόσο "καλά" γιατί πίνει ελεγχόμενη ποσότητα και χορταινει επαρκώς ! Απλώς μου φαινεται πάρα πολύ και ανησύχησα γιατί γενικά χθες κοιμόταν πολύ ,και δε θέλω να πάρω πάλι την παιδίατρο μας γιατί την έχω πριξει την καημένη !! Φυσικά σήμερα γυρίσαμε στο κλασικό δυσκοιλιο,κλαψιαρικο πλασματακι που είχαμε οπότε ηρέμησα όλα καλά χαχαχαχ 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια όταν πετρωσει το στήθος σημαίνει ότι έπαθες μαστιτιδα; Εμένα έχει πετρωσει κάποιες νύχτες που αργει να ξυπνήσει η μικρή... Ξυπνάω από τη δυσφορία, τη ξυπνάω κι εκείνη να της δώσω αλλά μόλις πιει αισθάνομαι καλά... Δεν ειχα καταλάβει ότι είχα πάθει μαστιτιδα. Τι πρέπει να κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση; Τώρα η μικρή μου αρχίζει και κοιμαται περισσότερο τις νύχτες και το έχω πάθει αυτό σχετικά συχνά τελευταία 

Αν έχει πετρώσει κ πονάει σε κάποιο σημείο, έχεις κοκκινίλα, έχεις ρίγος ή δέκατα ναι είναι μαστίτιδα. Όχι απαραίτητα όλα αυτά μαζί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια η μικρή μου ακόμα δεν είναι δύο μηνών κ έχει αρχίσει κ βάζει το χέρι της στο στόμα κ το δαγκώνει... υπάρχει περίπτωση να βγάζει δόντια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Βρε κορίτσια η μικρή μου ακόμα δεν είναι δύο μηνών κ έχει αρχίσει κ βάζει το χέρι της στο στόμα κ το δαγκώνει... υπάρχει περίπτωση να βγάζει δόντια;

Και μένα είναι δυο μηνών και έχει αρχίσει εδώ και λίγο καιρό να βάζει το χέρι στο στομα να το δαγκώνει και να βγάζει πολλά σάλια! Ξέρω (επειδή ο πατέρας μου είναι οδοντίατρος) πως ναι υπάρχει πιθανότητα να ξεκινάει η οδοντοφυΐα,αλλά σε αυτή τη φάση γενικά ξέρω πως είναι απλά αναπτυξιακό στάδιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Εγώ στον γιο μου είχα ένα γυμναστήριο με πιανακι από τζαμπο. Κάθισε πάρα πολύ!! Στην μικρή πήρα ένα από εξωτερικό αλλά δεν κάθεται σχεδόν καθόλου. Τσακώνεται με οοολα τα παιχνιδάκια. Όσο για τον ύπνο δεν ξέρω τι περνάει την ημέρα αλλά δυσκολευεται πολύ να κοιμηθεί ενώ θέλει κ αν καταφέρει να κοιμηθεί θα ξυπνήσει πολύ εύκολα (δεν ήταν έτσι). Τα βράδια κοιμούνται νωρίς κ τα 2 παιδιά αλλά προσπαθώ γύρω στις 19:00-19:30 να κοιμηθεί η μικρή κ μετά να διαβάσω παραμυθια με τον γιο μου κ να κοιμηθεί. Η μικρή ένα 6ωρο το κάνει, την εβδ που πέρασε έκανε κ 7ωρο, 8ωρο, αλλά μπορεί να υπάρξει βράδυ όπως το χθεσινό που δεν κοιμηθηκρ ούτε 6ωρο. 

Σα να ακούω εμένα 1.μηνα πριν. Η μικρή μόλις έκλεισε τον 3ο μήνα άλλαξε πολύ.  Όσον αφορά τα δοντάκια  θα τοβλέπεις συχνά να γινονται άσπρα μέχρι να βγουν. 

Και το πρωι τι ωρα ξυπναει, εκτος απο τα βραδινα ξυπνηματα για να θηλασει; Το μεσημέρι την κοιμίζεις συγκεκριμενη ώρα ή οποτε θελει μες στη μερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Και το πρωι τι ωρα ξυπναει, εκτος απο τα βραδινα ξυπνηματα για να θηλασει; Το μεσημέρι την κοιμίζεις συγκεκριμενη ώρα ή οποτε θελει μες στη μερα;

7-8 θέλοντας κ μη χτυπάει ξυπνητήρι ξυπνάμε όλοι γιατί έχει το σχολείο ο μικρός. Μέσα στην ημέρα κάνει 2-3 ύπνους το θέλει 10-40 λεπτά ο καθένας. Το 40 λεπτά είναι το ιδανικο για να είναι καλά,αν κ μόνο κατά τις 10 το πρωί το καταφέρνουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Βρε κορίτσια η μικρή μου ακόμα δεν είναι δύο μηνών κ έχει αρχίσει κ βάζει το χέρι της στο στόμα κ το δαγκώνει... υπάρχει περίπτωση να βγάζει δόντια;

Αυτή η διαδικασία κρατάει μήνες!! Δάχτυλα, μπουνιά τα βάζουν από τόσο νωρίς γιατί είναι αναπτυξιακό στάδιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μαστίτιδα συνοδεύεται συνήθως από πυρετό κ υπάρχει κοκκινίλα στο στήθος. 

6 χρόνια θηλάζω σχεδόν κ λόγω υπερπαραγωγής το στήθος πετρωνει αλλά ποτέ δεν έπαθα μαστίτιδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Βρε κορίτσια η μικρή μου ακόμα δεν είναι δύο μηνών κ έχει αρχίσει κ βάζει το χέρι της στο στόμα κ το δαγκώνει... υπάρχει περίπτωση να βγάζει δόντια;

Αναπτυξιακο σταδιο ειναι το κανει κ η δικη μας εδω κ καιρο και νομιζα οτι το κανει μονο οταν πειναει αλλα δεν είναι απαραίτητο ειδικα αν δεν της δινεις πιπιλα πιστεύω ότι το κανει ως αντικατάσταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

7-8 θέλοντας κ μη χτυπάει ξυπνητήρι ξυπνάμε όλοι γιατί έχει το σχολείο ο μικρός. Μέσα στην ημέρα κάνει 2-3 ύπνους το θέλει 10-40 λεπτά ο καθένας. Το 40 λεπτά είναι το ιδανικο για να είναι καλά,αν κ μόνο κατά τις 10 το πρωί το καταφέρνουμε. 

Το ιδιο πρόγραμμα εχουμε αν αφαιρέσεις το σχολείο 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε κάνει έρευνα για ποτηράκια, πιατάκια κ κουταλακια; κ αν ναι σε ποια έχετε καταλήξει; 

Με τι σαμπουάν - αφρόλουτρο τα κάνετε μπάνιο; @Lia5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Έχετε κάνει έρευνα για ποτηράκια, πιατάκια κ κουταλακια; κ αν ναι σε ποια έχετε καταλήξει; 

Με τι σαμπουάν - αφρόλουτρο τα κάνετε μπάνιο; @Lia5

Εγω ξέρω ότι θα πάρω τα 360 ποτηράκι. Μου αρέσει σαν ιδεα. Τωρα τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Μας έχουν φέρει ένα σετ δώρο ξυλινο νομίζω χωρίς να ειμαι και σίγουρη.

Εγώ σαμπουαν κλπ τώρα πηρα mustela. 

Εχω στεναχωρηθει σήμερα γιατί μου έβγαλε παλι αρκετή ποσοτητα αίματος στα κακα 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Έχετε κάνει έρευνα για ποτηράκια, πιατάκια κ κουταλακια; κ αν ναι σε ποια έχετε καταλήξει; 

Με τι σαμπουάν - αφρόλουτρο τα κάνετε μπάνιο; @Lia5

Ευτυχως που ρωτησες και μολις ειδα οτι ενα σερβίτσιο μπαμπου που εχω απο δωρο εχει ανακληθεί απο εφετ! 😲 Εμενα ειναι μικρος ακομα αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι στους 6 μήνες θα του παρω ποτηρακι 360 που μαθαινει να πίνει μονος του μη μου μείνει με το μπιμπερό που ποτε μου δεν το χωνεψα 😝

Μου εδωσαν δωρο στο μαιευτήριο της frezyderm και μου αρεσαν και τα κρατησα αλλα προσφατα εβγαλε το αρκαδι σειρα και οταν τελειωσουν θα δοκιμασω εκεινα για πιο οικολογικά. Εγω δεν τον λουζω καθε μερα, μονο 2 φορές τη βδομάδα. Μπανακι τον κανω καθε απογευμα με ζεστο νερακι πιο πολυ για τη ρουτινα υπνου ποπουδακι, πουλακι και κοιλίτσα να χαλαρωνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγω ξέρω ότι θα πάρω τα 360 ποτηράκι. Μου αρέσει σαν ιδεα. Τωρα τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Μας έχουν φέρει ένα σετ δώρο ξυλινο νομίζω χωρίς να ειμαι και σίγουρη.

Εγώ σαμπουαν κλπ τώρα πηρα mustela. 

Εχω στεναχωρηθει σήμερα γιατί μου έβγαλε παλι αρκετή ποσοτητα αίματος στα κακα 🙄

Πόσο καιρό κάνεις αποχή; φανερά κ μη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Έχετε κάνει έρευνα για ποτηράκια, πιατάκια κ κουταλακια; κ αν ναι σε ποια έχετε καταλήξει; 

Με τι σαμπουάν - αφρόλουτρο τα κάνετε μπάνιο; @Lia5

Εγώ είχα το προδερμ για αφρολουτρο/σαμπουάν το χρησιμοποιώ για την κόρη μου από όταν ήταν μωρό! Αλλά θυμήθηκα μία ωραία μυρωδιά που τα έπλεναν στο νοσοκομείο και τους πήρα τηλ να ρωτήσω με τι τα κάνανε μπάνιο και είναι της neoderm περιέχει εκχύλισμα μελιού προβιταμίνη β5 και εστέρες ελαιόλαδου Χωρίς:Parabens.Αλλεργιογόνα.Mineraloils.Φαινοξυαιθανόλη.Σιλικόνες.Χρωστικές ουσίες. Και το καταλαβαίνεις γιατί δεν κάνει σαπουναδα είναι τόσο λεπτόρρευστο που με πολύ λίγη ποσότητα φτάνει κ μυρίζει υπέροχα κυκλοφορεί σε κάποια φαρμακεία σε συσκευασία λίτρου με κανουλα! Σε πολύ καλή τιμή! Μοσχοβολαει!

Οσο για πιατάκια κουταλάκια ποτηράκι στην κόρη μου είχα από τζάμπο και ήμουν ευχαριστημένη!!! Αυτά θα προτιμήσω κ πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ευτυχως που ρωτησες και μολις ειδα οτι ενα σερβίτσιο μπαμπου που εχω απο δωρο εχει ανακληθεί απο εφετ! 😲 Εμενα ειναι μικρος ακομα αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι στους 6 μήνες θα του παρω ποτηρακι 360 που μαθαινει να πίνει μονος του μη μου μείνει με το μπιμπερό που ποτε μου δεν το χωνεψα 😝

Μου εδωσαν δωρο στο μαιευτήριο της frezyderm και μου αρεσαν και τα κρατησα αλλα προσφατα εβγαλε το αρκαδι σειρα και οταν τελειωσουν θα δοκιμασω εκεινα για πιο οικολογικά. Εγω δεν τον λουζω καθε μερα, μονο 2 φορές τη βδομάδα. Μπανακι τον κανω καθε απογευμα με ζεστο νερακι πιο πολυ για τη ρουτινα υπνου ποπουδακι, πουλακι και κοιλίτσα να χαλαρωνει.

Έβγαλε το Αρκάδι;;; ααα πρέπει να το ελέγξω!! Εγώ την κάνω μια φορά την εβδ με το σαπούνι όλες τις υπόλοιπες καθημερινά όπως κ εσύ με νεράκι. 

Στον γιο μου από τους 6 μήνες που ξεκίνησε στερεές έπινε με καλαμάκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...