Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@Mamaofbill καλημέρα κορίτσι μου. Αυτο που λες με τα κακα το παθαμε εμεις εχθες.. Προχθες το βράδυ φαγαμε goody's με τον άντρα μου και μας έστειλε αδιαβαστους οικογενειακως και μας εκανε 4 φορες κακα και πολλα αερια.. Σκέψου μήπως εφαγες κατι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

@Mamaofbill καλημέρα κορίτσι μου. Αυτο που λες με τα κακα το παθαμε εμεις εχθες.. Προχθες το βράδυ φαγαμε goody's με τον άντρα μου και μας έστειλε αδιαβαστους οικογενειακως και μας εκανε 4 φορες κακα και πολλα αερια.. Σκέψου μήπως εφαγες κατι.. 

Και έκανε κ το μωρό διάρροια? Συνεχίζεις με αποκλειστικό θηλασμό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Και έκανε κ το μωρό διάρροια? Συνεχίζεις με αποκλειστικό θηλασμό?

Κάνουμε αποκλειστικο θηλασμο. Οχι δεν ειχε διάρροια απλα εκανε περισσοτερες φορες κακα και ειχε αερια τα κακα της ηταν κανονικα.. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε αλλεργία. 

Χθες πηγαμε παιδιατρο 4800 και 55 εκ η μικρη.. Πηρε 2 ποντους! Ολα είναι εντάξει πηγαμε σε πιστοποιημενο παιδιατρο ειναι λιγο μακρια βέβαια.. Μας εδωσε D3. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

@PanB αυτό μου το έκανε στις αρχές. Σε κάθε αλλαγή πάνας και κακά. Και μάλιστα αρκετά κάθε φορά. Τώρα έχει κάνει πρόγραμμα σχεδόν και με αυτό. Τα πολλά κακα τα κάνει το βράδυ. 2-3 φορές από τις 9 το βράδυ και μετά. Χθες ήταν μέχρι την πλάτη. Βγήκαν και απ'εξω και πάλευα να τα βγάλω από το φορμακι που ήταν και καινούριο🤪😂... Το έτριψα στο χέρι αλλά δεν βγήκε εντελώς. Εύχομαι στο πλυντήριο να καθαρίσει, γιατί ένα άλλο που είχαμε δεν καθάρισε και δεν ξέρω πως να το βγάλω. 

 

Εγω όσες φορές το έχω πάθει παίρνω σαπουνι το κανονικό οχι το υγρο και το τρίβω πάνω στο ύφασμα. Το αφήνω να στεγνώσει καο μετά πλυντήριο. Φεύγουν πάντα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια είμαι νέα στο φόρουμ και νέα μανούλα 🤗  Η μικρη γεννήθηκε στισ 09.08. 

Δυσκολεύομαι στο υπνο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το βραδυ τις περισσότερες φορές κοιμάται καλά. Περιπου 9_10  ωρες με 2-3 ξυπνήματα για φαγητό. 

Τη μέρα προσπαθώ να της βαλω πρόγραμμα αλλα λογω αποκλειστικου θηλασμού ειναι σχεδόν αδύνατο. Μιας και όποτε ζητάει τη θηλάζω. Οταν καταφερει και κοιμήθει μετά από πολυυυυυυυυυυ προσπάθεια, μόλις τη βαλω στο κρεββάτι της ξυπναει σχεδόν κατευθείαν και οταν τη βαλω στο δικο μας παλι ξυπνάει αλλά υπάρχουν περιπτώσεις ππυ κοιμάται πιο πολύ.. 

Καμια συμβουλή?? Ειδικά με το πρόγραμμα πως μα το κάνω?? 

Ευχαριστώωωωω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια είμαι νέα στο φόρουμ και νέα μανούλα 🤗  Η μικρη γεννήθηκε στισ 09.08. 

Δυσκολεύομαι στο υπνο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το βραδυ τις περισσότερες φορές κοιμάται καλά. Περιπου 9_10  ωρες με 2-3 ξυπνήματα για φαγητό. 

Τη μέρα προσπαθώ να της βαλω πρόγραμμα αλλα λογω αποκλειστικου θηλασμού ειναι σχεδόν αδύνατο. Μιας και όποτε ζητάει τη θηλάζω. Οταν καταφερει και κοιμήθει μετά από πολυυυυυυυυυυ προσπάθεια, μόλις τη βαλω στο κρεββάτι της ξυπναει σχεδόν κατευθείαν και οταν τη βαλω στο δικο μας παλι ξυπνάει αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που κοιμάται πιο πολύ.. 

Καμια συμβουλή?? Ειδικά με το πρόγραμμα πως να το κάνω?? 

Ευχαριστώωωωω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Αχχχχ συμπάσχω δεν ξέρω τι γίνεται προχθές και εχθές ανά λίγο ξυπνούσε έτρωγε λίγο κοιμόταν τον πήρα στο κρεβάτι πρώτη φορά στους 3.5 μήνες και τον τάιζα ξαπλωτο αλλιώς δεν θα την πάλευα αυτός έτρωγε και εγώ κοιμόμουν κοιμήθηκε 11 ξύπνησε 1:30 μετά ξύπνησε 3:30 μετά 5:30 μετά 6:30 πρώτη φορά το κάνει αυτό είναι μέσα στο μεγάλο άλμα βέβαια!!!!

Εμάς είναι το καθημερινό μας πρόγραμμα ....χθες που κοιμόταν σχεδόν όλη την ημέρα ..ανησύχησαμε!!το βράδυ βέβαια κύριος ..ξυπνάει στο δυωρο....🤪🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

 

Περίοδος πότε σας ήρθε μετά τον τοκετό;;;εγώ μετά την καισαρική είχα αίμα για 3 εβδομάδες..όχι αυξημένη ροή..αρχικά κόκκινο.κτλπ..εδω και 2βδομαδες τίποτα απο εχθές έχω κόκκινο αίμα σε σερβιετακια βέβαια..και σηΜερα λίγο παραπάνω...από βδομάδα έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο...που 40ιζουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

 

 

Περίοδος πότε σας ήρθε μετά τον τοκετό;;;εγώ μετά την καισαρική είχα αίμα για 3 εβδομάδες..όχι αυξημένη ροή..αρχικά κόκκινο.κτλπ..εδω και 2βδομαδες τίποτα απο εχθές έχω κόκκινο αίμα σε σερβιετακια βέβαια..και σηΜερα λίγο παραπάνω...από βδομάδα έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο...που 40ιζουμε...

Εγώ έχω ακόμα λίγο καφέ αίμα κ την επόμενη εβδομάδα 40ντιζω...  Θηλάζεις; Συνήθως με τον θηλασμό αργεί να έρθει η περίοδος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Άννα0908 είπε:

Καλημέρα κορίτσια είμαι νέα στο φόρουμ και νέα μανούλα 🤗  Η μικρη γεννήθηκε στισ 09.08. 

Δυσκολεύομαι στο υπνο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το βραδυ τις περισσότερες φορές κοιμάται καλά. Περιπου 9_10  ωρες με 2-3 ξυπνήματα για φαγητό. 

Τη μέρα προσπαθώ να της βαλω πρόγραμμα αλλα λογω αποκλειστικου θηλασμού ειναι σχεδόν αδύνατο. Μιας και όποτε ζητάει τη θηλάζω. Οταν καταφερει και κοιμήθει μετά από πολυυυυυυυυυυ προσπάθεια, μόλις τη βαλω στο κρεββάτι της ξυπναει σχεδόν κατευθείαν και οταν τη βαλω στο δικο μας παλι ξυπνάει αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που κοιμάται πιο πολύ.. 

Καμια συμβουλή?? Ειδικά με το πρόγραμμα πως να το κάνω?? 

Ευχαριστώωωωω πολυ

Καλως ήρθες!! Εννοείς ότι δεν κοιμάται και δεν σε αφηνει να κανεις τιποτα; αυτο λύνεται με μαρσιπο στο σπίτι εκει έχουμε φτασει ολες😂 διαφορετικά τωρα που θα μπορούν να κατσουν παραπανω στο ριλαξ ξεκιναμε κουδουνιστρες τραγουδια και αιωρούμενα μπαλονια δεμενα στα ποδια να τα κουναει και να πηγαίνει και το μπαλόνι μαζι να χαζεψουν λιγο😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Εγώ έχω ακόμα λίγο καφέ αίμα κ την επόμενη εβδομάδα 40ντιζω...  Θηλάζεις; Συνήθως με τον θηλασμό αργεί να έρθει η περίοδος

Ναι θηλάζω αποκλειστικά..αλλά διάβασα ότι εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλως ήρθες!! Εννοείς ότι δεν κοιμάται και δεν σε αφηνει να κανεις τιποτα; αυτο λύνεται με μαρσιπο στο σπίτι εκει έχουμε φτασει ολες😂 διαφορετικά τωρα που θα μπορούν να κατσουν παραπανω στο ριλαξ ξεκιναμε κουδουνιστρες τραγουδια και αιωρούμενα μπαλονια δεμενα στα ποδια να τα κουναει και να πηγαίνει και το μπαλόνι μαζι να χαζεψουν λιγο😅

Σας ωραία αυτό με τα μπαλόνια 🤣πλάκα θα έχει!!Πού έχει τέτοια μπαλόνια ;;; θέλουμε και εμείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Σας ωραία αυτό με τα μπαλόνια 🤣πλάκα θα έχει!!Πού έχει τέτοια μπαλόνια ;;; θέλουμε και εμείς!!!

Στα jumbo εχει σίγουρα αλλα δεν ξέρω που τα γεμιζεις 🤔 το ειδα στην Χριστίνα μπομπα το κανει στα δίδυμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα τι κάνετε; πως είστε; πως τα πατε στο σπίτι; 

Εγω αφησα την μπέμπα στην γιαγιά και ηρθα για την δεύτερη δόση του εμβολίου.. Έκανε καμια αλλη; ξέρετε αν ανεβάσουμε πυρετό αν μπορώ να θηλασω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα τι κάνετε; πως είστε; πως τα πατε στο σπίτι; 

Εγω αφησα την μπέμπα στην γιαγιά και ηρθα για την δεύτερη δόση του εμβολίου.. Έκανε καμια αλλη; ξέρετε αν ανεβάσουμε πυρετό αν μπορώ να θηλασω; 

Εγω έκανα την προηγούμενη εβδομάδα την 2η δόση. Δεν ανέβασα πυρετό. Ξέρω μόνο ότι κάποιοι γιατροί λένε οτι πάνω απο 38.5 να μη θηλάζεις δεν ξέρω τον λόγο αν και νομίζω είναι λάθος οδηγία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα τι κάνετε; πως είστε; πως τα πατε στο σπίτι; 

Εγω αφησα την μπέμπα στην γιαγιά και ηρθα για την δεύτερη δόση του εμβολίου.. Έκανε καμια αλλη; ξέρετε αν ανεβάσουμε πυρετό αν μπορώ να θηλασω; 

Σήμερα θα πάω εγώ για την πρώτη δόση. Πάντως όταν είχα κάνει μαστίτιδα και είχα 38, 4 θήλασα κανονικά. Μου είχε πει η μαία από 38,5 και πάνω να μην θηλασω. Ήμουν οριακά. Αλλά κι εγώ είχα διαβάσει ότι αυτό τελικά δεν ισχύει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα τι κάνετε; πως είστε; πως τα πατε στο σπίτι; 

Εγω αφησα την μπέμπα στην γιαγιά και ηρθα για την δεύτερη δόση του εμβολίου.. Έκανε καμια αλλη; ξέρετε αν ανεβάσουμε πυρετό αν μπορώ να θηλασω; 

Εμενα ο γιος μου σημερα με πηγε να κανω λειζερ αποτρίχωση  😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω πήρα την παιδιατρο και μου είπε κανονικά θηλασμό. @Lia5τι εννοείς ότι σε πηγε για αποτρίχωση; 😂 

Τιποτα απλως πηγαμε μαζι και ηταν κυριος 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!! 

@Diana_caterina @Mamaofbill κ εγώ σήμερα θα παω για την πρώτη δόση κ θα πάρω τηλέφωνο την παιδίατρο να τη ρωτήσω για τον πυρετο κ θα σας πω αν κ νομίζω ότι θηλάζεις κανονικά!!

@Lia5τελεια!!!! 

Ρε κορίτσια.... Έχω κουραστεί ήδη να εξηγώ ότι είναι φυσιολογικό το μωρό που θηλάζει να ηρεμεί μόνο με αυτό κ επίσης μου εχουν αρχίσει το γνωστό "άφησε το να κλάψει γιατί θα το μετανιώσεις που στο μέλλον θα είναι συνέχεια πανω σου". Αν είναι δυνατόν, να αφήσω το 2,5 μηνών βρέφος 😤 προσπαθώ να μη δίνω σημασία αλλά κάποια στιγμή εκνευρίζομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα τι κάνετε; πως είστε; πως τα πατε στο σπίτι; 

Εγω αφησα την μπέμπα στην γιαγιά και ηρθα για την δεύτερη δόση του εμβολίου.. Έκανε καμια αλλη; ξέρετε αν ανεβάσουμε πυρετό αν μπορώ να θηλασω; 

40.5 ανέβασα όταν είχα μαστίτιδα και γυναικολόγος,παιδίατρος μου είχαν πει θηλάζω κανονικά! Από ότι κατάλαβα είναι στον κάθε γιατρό τι θα πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Τιποτα απλως πηγαμε μαζι και ηταν κυριος 😍

Καθησε τοσση ώρα;;για εμάς αυτό μακρινό όνειρο...δεν κοιμάται και πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...