Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

6-8 ανάλογα τι ώρες !! Και οι πόσοτητες είναι από 90μλ μέχρι 120 ! Εσείς ;;;

Εγω του εδινα 6 των 150 καθε 4 ωρες αλλα τωρα που δεν τον ξυπναω το βραδυ χανει ενα και του δινω 180. Μηπως να του προσθεσω ενα μες στη μεεα για να παιρνει 6 συνολικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εγω του εδινα 6 των 150 καθε 4 ωρες αλλα τωρα που δεν τον ξυπναω το βραδυ χανει ενα και του δινω 180. Μηπως να του προσθεσω ενα μες στη μεεα για να παιρνει 6 συνολικα;

Αμα δεν πεινάει γτ να του προσθέσεις; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lenaki92 αν έχει ανακτησει το βαρος γέννησης +200 δεν χρειάζεται να τον ξυπνας αλλα το θέμα ξεκούρασης λιγο δύσκολο γιατί εμένα ας πούμε ξυπναει την νυχτα..οχι απαραίτητα για να φαει, θέλει πιπιλα, ποναει η κοιλιτσα της.. 

Εμεις διναμε μπιμπερό για το ξενο και μια φορα που πηγα για το εμβόλιο.. Πιπιλα δεν παίρνει εμας.. Τουλάχιστον όχι αυτες που έχουμε... 

Παρήγγειλα τις Tommie tippe που είναι ορθοδοντικες και μοιάζει με θηλη να δουμε μήπως παρει αυτην.. Γιατί όταν θελει βυζι καμια φορα πιανει αντίχειρα και δεν θελω... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Είχα βγάλει κάποια στιγμή στο ένα στηθος ένα σπυράκι από γάλα επειδή φοβόμουν δεν το έσπασα. Κάποια στιγμή το έσπασε ο μπέμπης κ τώρα πονάει πάρα πολύ κ δεν έχει επουλωθεί. Βάζω medela και ένα δείγμα που είχα από frezy αλλά δεν έχει στρώσει. Ξέρετε κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

@Diana_caterina εγώ έχω δοκιμάσει nuk και mam και δεν τις θέλει. Να σ πω την αλήθεια επειδή θηλάζουμε δεν θέλω να πάρει πιπίλα ο άντρας μ φοβάται μην βάλει δάχτυλο και γι'αυτό το προσπαθησαμε. Αλλά δεν τις πήρε. Δεν ξέρω να δοκιμάσω κι άλλη μαρκα.?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. 

Κορίτσια τωρα γέννησατε.. Κ εγώ δνε ήθελα να πάω απευθείας στην δουλειά. Όμως κάποια στιγμή άρχισε να μου την βαράει. Κ οταν πήγα για δουλειά που ήταν μεγαλος σταμάτησα γιατι δεν μπορούσα να βλέπω το παιδί έτσι. 

@Love32 υπάρχουν μωράκια που δεν παίρνουν πιπίλα... Ίσως το δικό σου είναι ένα από αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. 

Κορίτσια τωρα γέννησατε.. Κ εγώ δνε ήθελα να πάω απευθείας στην δουλειά. Όμως κάποια στιγμή άρχισε να μου την βαράει. Κ οταν πήγα για δουλειά που ήταν μεγαλος σταμάτησα γιατι δεν μπορούσα να βλέπω το παιδί έτσι. 

@Love32 υπάρχουν μωράκια που δεν παίρνουν πιπίλα... Ίσως το δικό σου είναι ένα από αυτά. 

Το ξέρω κ εγώ αυτό πιστεύω κ δεν θέλω ν δοκιμάσω άλλη. Ελπίζω ν μην βάλει δάχτυλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω δεν θέλω να δωσω πιπίλα αλλα την βλέπω οτι εχει ανακαλυψει τον αντίχειρα της και κανα δυο φορες τον εχει πιπιλισει αλλα πιπίλα δεν τρωει και δεν επιμένω πολυ σε αυτες που έχουμε γιαυτό πηρα τις αλλες τουλάχιστον αν είναι να παρει πιπίλα να παρει κάποια που να θυλιζει θηλη μπας και γλυτώσουμε την σύγχυση.. Γιατί εμένα με ανησυχεί οτι θα μενει με φροντιστες τουλάχιστον 8ωρες οπότε θα θελει σίγουρα να πιπιλαει κατι γιατι θα λείπω και εφόσον δεν υπάρχει το στήθος εκει θα της δωσω πιπίλα.. 

Εγω πάντως εύχομαι να γυρίσουμε σε λοκνταουν γιατι ετσι θα παρω το 6μηνο του οαεδ και θα παω να βοηθήσω στο μαγαζί του άντρα μου μετα το πασχα και ταυτόχρονα απο το σπιτι θα βγαλω κ 2ο πτυχίο οπότε δεν θα χρειαστεί να αποχωριστώ το μωρο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Γιατί τον ξυπνάς;

Η παιδίατρος και η μαία μου το έχουν πει και στο νοσοκομείο επίσης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Και εγω δεν θέλω να δωσω πιπίλα αλλα την βλέπω οτι εχει ανακαλυψει τον αντίχειρα της και κανα δυο φορες τον εχει πιπιλισει αλλα πιπίλα δεν τρωει και δεν επιμένω πολυ σε αυτες που έχουμε γιαυτό πηρα τις αλλες τουλάχιστον αν είναι να παρει πιπίλα να παρει κάποια που να θυλιζει θηλη μπας και γλυτώσουμε την σύγχυση.. Γιατί εμένα με ανησυχεί οτι θα μενει με φροντιστες τουλάχιστον 8ωρες οπότε θα θελει σίγουρα να πιπιλαει κατι γιατι θα λείπω και εφόσον δεν υπάρχει το στήθος εκει θα της δωσω πιπίλα.. 

Εγω πάντως εύχομαι να γυρίσουμε σε λοκνταουν γιατι ετσι θα παρω το 6μηνο του οαεδ και θα παω να βοηθήσω στο μαγαζί του άντρα μου μετα το πασχα και ταυτόχρονα απο το σπιτι θα βγαλω κ 2ο πτυχίο οπότε δεν θα χρειαστεί να αποχωριστώ το μωρο μου. 

 

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Το ξέρω κ εγώ αυτό πιστεύω κ δεν θέλω ν δοκιμάσω άλλη. Ελπίζω ν μην βάλει δάχτυλο!

Το πιπιλισμα του αντίχειρα είναι αναπτυξιακό στάδιο. Όλα τα μωρά πιπιλιζουν τα χέρια τους κ τα δάχτυλα τους, οι ενήλικες σταμάτανε τα μωρά! Εφόσον δεν υπάρχει συναισθηματική έλλειψη σταματάει αρκετά σύντομα. 

Δεν υπάρχει πιπιλες που να θυμίζουν τις θηλες μας. Οι θηλες της κάθε μιας της διαμορφώνει το μωρό όταν θηλάζει. Σεκψου ότι δεν έχουμε όλες τις ίδιες θηλες. Οπότε καταλαβαίνεις ότι ειναι θέμα μάρκετινγκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Αμα δεν πεινάει γτ να του προσθέσεις; 🤔

Μηπως ειναι λιγα τα 5 γεύματα; βλεπω ολες λενε περισσότερα. Μηπως πειναει και δεν το καταλαβαινω...

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Είχα βγάλει κάποια στιγμή στο ένα στηθος ένα σπυράκι από γάλα επειδή φοβόμουν δεν το έσπασα. Κάποια στιγμή το έσπασε ο μπέμπης κ τώρα πονάει πάρα πολύ κ δεν έχει επουλωθεί. Βάζω medela και ένα δείγμα που είχα από frezy αλλά δεν έχει στρώσει. Ξέρετε κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

@Diana_caterina εγώ έχω δοκιμάσει nuk και mam και δεν τις θέλει. Να σ πω την αλήθεια επειδή θηλάζουμε δεν θέλω να πάρει πιπίλα ο άντρας μ φοβάται μην βάλει δάχτυλο και γι'αυτό το προσπαθησαμε. Αλλά δεν τις πήρε. Δεν ξέρω να δοκιμάσω κι άλλη μαρκα.?

 

Δεν ειναι απαραίτητο να βαζει κατι. Εγω οταν ημουν μωρο ουτε θηλαζα, ουτε πιπιλα επαιρνα, ουτε δαχτυλο εβαζα. Μπουκαλι φαΐ και τελος 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

 

Το πιπιλισμα του αντίχειρα είναι αναπτυξιακό στάδιο. Όλα τα μωρά πιπιλιζουν τα χέρια τους κ τα δάχτυλα τους, οι ενήλικες σταμάτανε τα μωρά! Εφόσον δεν υπάρχει συναισθηματική έλλειψη σταματάει αρκετά σύντομα. 

Δεν υπάρχει πιπιλες που να θυμίζουν τις θηλες μας. Οι θηλες της κάθε μιας της διαμορφώνει το μωρό όταν θηλάζει. Σεκψου ότι δεν έχουμε όλες τις ίδιες θηλες. Οπότε καταλαβαίνεις ότι ειναι θέμα μάρκετινγκ. 

Δηλαδή όταν την βλέπω να το κανει να την σταματαω; και αν το κανει οταν λείπω; και τι εννοείς με το αναπτυξιακό στάδιο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Εγω του εδινα 6 των 150 καθε 4 ωρες αλλα τωρα που δεν τον ξυπναω το βραδυ χανει ενα και του δινω 180. Μηπως να του προσθεσω ενα μες στη μεεα για να παιρνει 6 συνολικα;

Δεν έχω ιδέα ! Ο παιδίατρος τι σου είπε ;; Εγώ γενικά ποτέ δεν την έχω ξυπνήσει ! Της δίνω όποτε πεινάει ! Και απλώς όταν είδα ότι άρχισε να μου πίνει όλο το 90μλ άρχισα να της κάνω 120 ! Μόλις δω ότι αρχίζει να το πίνει όλο κ αυτό θα το ανεβάσω στα 150! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Δεν έχω ιδέα ! Ο παιδίατρος τι σου είπε ;; Εγώ γενικά ποτέ δεν την έχω ξυπνήσει ! Της δίνω όποτε πεινάει ! Και απλώς όταν είδα ότι άρχισε να μου πίνει όλο το 90μλ άρχισα να της κάνω 120 ! Μόλις δω ότι αρχίζει να το πίνει όλο κ αυτό θα το ανεβάσω στα 150! 

Θα τον ρωτησω τωρα που θα ερθει στο τελος της βδομάδας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Και εγω δεν θέλω να δωσω πιπίλα αλλα την βλέπω οτι εχει ανακαλυψει τον αντίχειρα της και κανα δυο φορες τον εχει πιπιλισει αλλα πιπίλα δεν τρωει και δεν επιμένω πολυ σε αυτες που έχουμε γιαυτό πηρα τις αλλες τουλάχιστον αν είναι να παρει πιπίλα να παρει κάποια που να θυλιζει θηλη μπας και γλυτώσουμε την σύγχυση.. Γιατί εμένα με ανησυχεί οτι θα μενει με φροντιστες τουλάχιστον 8ωρες οπότε θα θελει σίγουρα να πιπιλαει κατι γιατι θα λείπω και εφόσον δεν υπάρχει το στήθος εκει θα της δωσω πιπίλα.. 

Εγω πάντως εύχομαι να γυρίσουμε σε λοκνταουν γιατι ετσι θα παρω το 6μηνο του οαεδ και θα παω να βοηθήσω στο μαγαζί του άντρα μου μετα το πασχα και ταυτόχρονα απο το σπιτι θα βγαλω κ 2ο πτυχίο οπότε δεν θα χρειαστεί να αποχωριστώ το μωρο μου. 

Μακάρι αλλά λένε πως φέτος δεν τους παίρνει να κλείσουν.

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

@Tweema ποια d δίνεις;

Οσες κάνατε το συμπληρωματικο του οαεδ μπήκε σήμερα σε μένα. 

 

Εγώ έκανα την αίτηση την Παρασκευήετα από πόσο καιρό σου μπήκαν.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tweema είπε:

 

Το πιπιλισμα του αντίχειρα είναι αναπτυξιακό στάδιο. Όλα τα μωρά πιπιλιζουν τα χέρια τους κ τα δάχτυλα τους, οι ενήλικες σταμάτανε τα μωρά! Εφόσον δεν υπάρχει συναισθηματική έλλειψη σταματάει αρκετά σύντομα. 

Δεν υπάρχει πιπιλες που να θυμίζουν τις θηλες μας. Οι θηλες της κάθε μιας της διαμορφώνει το μωρό όταν θηλάζει. Σεκψου ότι δεν έχουμε όλες τις ίδιες θηλες. Οπότε καταλαβαίνεις ότι ειναι θέμα μάρκετινγκ. 

Νομίζω ότι είναι λίγο σχετικό ξέρω παιδάκια που είχαν όλη την προσοχή πάνω τους κ παρόλαυτα πιπιλισαν καιρό το δάχτυλο με αποτέλεσμα το κοριτσάκι να έχει τροφή στο δάχτυλό του και να έχει πρόβλημα στην ομιλία που τους είπαν ότι φταίει αυτό τώρα εγώ δεν γνωρίζω και το άλλο αγοράκι πέταξε τη γνάθο έξω και χρειάστηκε σιδεράκια τώρα τους είπα ότι είχα να πω το πιπίλισμα του δακτύλου δεν ξέρω.

Παρόλα αυτά εννοείται ότι τον σταματάω και του τραβάω το χέρι μου το έχει κάνει δυο-τρεις φορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

@Tweema ποια d δίνεις;

Οσες κάνατε το συμπληρωματικο του οαεδ μπήκε σήμερα σε μένα. 

 

Εκει που ζητάει την απόφαση απ τα επιδόματα του ικα έβαλες την τελική που τα αναφέρει όλα η έβαλες 2; γιατί στο τοκετού δεν μου έδωσαν χαρτί που να γράφει απόφαση 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

@lenaki92 αν έχει ανακτησει το βαρος γέννησης +200 δεν χρειάζεται να τον ξυπνας αλλα το θέμα ξεκούρασης λιγο δύσκολο γιατί εμένα ας πούμε ξυπναει την νυχτα..οχι απαραίτητα για να φαει, θέλει πιπιλα, ποναει η κοιλιτσα της.. 

Εμεις διναμε μπιμπερό για το ξενο και μια φορα που πηγα για το εμβόλιο.. Πιπιλα δεν παίρνει εμας.. Τουλάχιστον όχι αυτες που έχουμε... 

Παρήγγειλα τις Tommie tippe που είναι ορθοδοντικες και μοιάζει με θηλη να δουμε μήπως παρει αυτην.. Γιατί όταν θελει βυζι καμια φορα πιανει αντίχειρα και δεν θελω... 

 

Μπαααα εμένα κάνει εναν καλό ύπνο το βράδυ γι αυτο λυπάμαι να τον ξυπνάω. Ενω τον ταιζα 9 και 10 κοιμόταν μου τον ξαναξυπναγα στις 2 και μετα ξυπναγε μονος του κατα τις 5:30. Οπότε αφου πρεπει ακομα να τον ξυπναω χθες τον ταισα 11 και κοιμηθηκε στις 12 και ξυπνησε στις 4:30. Μια χαρά!!!👌κοιμηθηκα πιο ισορροπημένα. Αυτός μέσα στην μέρα εχει θέμα δεν κλείνει το ματι του με τιποτα και είναι όλο γκρίνια. Θέλει να κοιμηθεί και δεν μπορεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εκει που ζητάει την απόφαση απ τα επιδόματα του ικα έβαλες την τελική που τα αναφέρει όλα η έβαλες 2; γιατί στο τοκετού δεν μου έδωσαν χαρτί που να γράφει απόφαση 🤔

Αυτο που αναφέρει και τα δύο. 

Έκανα τέλη Αυγούστου την αίτηση. Την Πέμπτη εγκρίθηκε και σήμερα μπήκαν.. @Love32

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εκει που ζητάει την απόφαση απ τα επιδόματα του ικα έβαλες την τελική που τα αναφέρει όλα η έβαλες 2; γιατί στο τοκετού δεν μου έδωσαν χαρτί που να γράφει απόφαση 🤔

Τι διαδικασία χρειάζεται για το αυτό το επίδομα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Τι διαδικασία χρειάζεται για το αυτό το επίδομα?

Μπαίνεις στο site του οαεδ με τους κωδικούς σου και ακολουθείς τις οδηγίες. Ζητάει κάποια δικαιολογητικά, τα επισυνάπτεις και προχωράει ηλεκτρονικά 😊το ίδιο και η προστασία μητρότητας (το 6μηνο) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Μπαίνεις στο site του οαεδ με τους κωδικούς σου και ακολουθείς τις οδηγίες. Ζητάει κάποια δικαιολογητικά, τα επισυνάπτεις και προχωράει ηλεκτρονικά 😊το ίδιο και η προστασία μητρότητας (το 6μηνο) 

Μπορεις να το κανεις οπότε θες; ή πρέπει να τελειωσει το λοχίας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Μπορεις να το κανεις οπότε θες; ή πρέπει να τελειωσει το λοχίας; 

Κάποια μου είχε πει εδώ όποτε θες 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Κάποια μου είχε πει εδώ όποτε θες 🤔

Θελει καινουργια βεβαίωση εργοδότη εε; που να αναφέρει τον μισθο.. Αλλα τι να βαλω εγω η καημένη; με εχουν ως μερικη απασχόληση αλλα απο το ικα πηρα εναν μισθο μου μηνιαίο.. Εσυ τι έβαλες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...