Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω βοήθεια από τους άντρες σας έχετε? Και αν έχετε τι είδους βοήθεια? Με ποιον τρόπο σας βοηθανε? 

Οχι εγώ δεν έχω φεύγει 7 το πρωί και έρχεται 7 το απόγευμα παίζει λίγο με την μικρή που κοιμάται 10η ώρα και κοιμάται και ο ίδιος για να ξαναπάει την άλλη μέρα στην δουλειά! Σήμερα που χρειάστηκα να πάω γυναικολόγο ήρθε πήρε την μεγάλη στην δουλειά για όση ώρα θα ήμουν στον γιατρο και πήρα εγώ μαζί μου τον μικρό με πήγε ο αδερφός μου(πάλι καλά έχω τον αδερφό μου,που δεν με χαλάει χατίρι προχθές μας πήγε σε παιδότοπο σε κάτι γενέθλια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Δεν θεωρώ πως έχω κάποια βοήθεια να πω την αλήθεια μόνο στο μαγειρεμα κάποιες μέρες κ να κρατήσει τον μπέμπη λίγο να κάνω μπάνιο αυτά. Εσύ?

Τώρα έχει την 14ημερη άδεια αλλά δεν θα ξενυχτησει για το μωρό. Ένα τάισμα κ μια αλλαγή πανας θα κάνει όποτε κάνει διαλειμμα απτ διάβασμα. Οπότε οταν ξαναπαει δουλειά σε λίγες μέρες ούτε αυτά πιστεύω θα κάνει. Συμμάζεμα σπίτι κ εξωτερικές δουλειες όπως και πριν δηλαδή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Τώρα έχει την 14ημερη άδεια αλλά δεν θα ξενυχτησει για το μωρό. Ένα τάισμα κ μια αλλαγή πανας θα κάνει όποτε κάνει διαλειμμα απτ διάβασμα. Οπότε οταν ξαναπαει δουλειά σε λίγες μέρες ούτε αυτά πιστεύω θα κάνει. Συμμάζεμα σπίτι κ εξωτερικές δουλειες όπως και πριν δηλαδή. 

Εγώ που τον θηλάζω μόνο ούτε τάισμα ούτε και αλλαγή πάνας. Δεν μου κοιμάται κ καθόλου νιώθω και είμαι πολύ κουρασμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Τώρα έχει την 14ημερη άδεια αλλά δεν θα ξενυχτησει για το μωρό. Ένα τάισμα κ μια αλλαγή πανας θα κάνει όποτε κάνει διαλειμμα απτ διάβασμα. Οπότε οταν ξαναπαει δουλειά σε λίγες μέρες ούτε αυτά πιστεύω θα κάνει. Συμμάζεμα σπίτι κ εξωτερικές δουλειες όπως και πριν δηλαδή. 

Κι εμένα αλλαγή κάνει.. Μπάνιο μόνο δεν τον κάνει ακόμα γιατί φοβάται 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω βοήθεια από τους άντρες σας έχετε? Και αν έχετε τι είδους βοήθεια? Με ποιον τρόπο σας βοηθανε? 

Καλησπέρα.....ναι ευτυχώς έχω....με βοηθάει με τις δουλειες του σπιτιού....πράγμα που έκανε και πριν...βεβαια..κάνουμε μπανακι μαζί τον μικρό..τον αλλάζει αν χρειαστεί...και αν κλαει πολύ τον κάνει βόλτες μέσα στο σπίτι..🤪τα βράδια βέβαια..αφήνουμε το μπαμπά να κοιμηθει γιατί δουλεύει το πρωί...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω βοήθεια από τους άντρες σας έχετε? Και αν έχετε τι είδους βοήθεια? Με ποιον τρόπο σας βοηθανε? 

Μαγειρευει και την προσεχει αν θέλω να κανω μπανιο, να βαψω τα μαλλιά μου ή οτιδήποτε άλλο.. Αλλα είναι και οι ωρες που γυρναει περιεργες.. Ισα που μας βλεπει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Κι εμενα στον μηνα ειχε παρει 1 κιλο και τωρα την αλλη βδομάδα που κλεινει 2 μηνες θα τον ζυγισει παλι αλλα τον βλεπω που παιρνει. Με το μπιμπερό ομως δεν ειναι οπως με το στηθος που πινει οσο θελει. Γι αυτο θελω να εχω πρόγραμμα και όχι να του δινω ενα μπουκάλι καθε φορα που κλαιει γιατι μπορει να κλαιει και για αλλο λογο 🤔

Ισχύει αυτό και λόγω κολικών εμένα με έχουν πει γενικά ότι μπορεί να τρώει από νευρικότητα! Απλώς έχω ακούσει ένα "κόλπο" για να καταλάβω αν όντως πεινάει η όχι και μέχρι στιγμής πιάνει πιστεύω γιατί πριν το 3ωρο δεν ζητάει σχεδόν ποτέ ! Εκτός αν έχει πιει στο προηγούμενο γεύμα λιγότερο απ' ότι συνήθως ,οπότε θα πεινάσει στις 2μιση ώρες περίπου αλλά πολύ σπάνια !  Επίσης όταν μου γκρινιάζει πολύ , νωρίτερα απ' ότι συνήθως ,δίνω χαμομηλακι λίγο και ηρεμεί !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω βοήθεια από τους άντρες σας έχετε? Και αν έχετε τι είδους βοήθεια? Με ποιον τρόπο σας βοηθανε? 

Εμένα κάνει τα πάντα κ στο σπίτι κ με το μωρό (μόνο που δε τον θηλάζει 😝) όταν δε δουλευει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Ναι 500 σε ένα μήνα είπε είναι μια χαρά!!! Το βράδυ είναι οι μόνες ώρες που κοιμάται αλλά έχει εξαντληθεί όλη την ημέρα και πέφτει κουρασμένος!!! Η φυσιολογική του είναι 36.7 περίπου οπότε τα θεωρώ δέκατα λόγω εμβολίου!!!!

@Clairy. Δεν έκανε τίποτα το έκανα και ενώ έβγαινε γάλα το έβγαλα με το χερι αλλά μιλάμε για πολύ γάλα γύρω στα 200-300 μλ αυτό  εξακολουθούσε να είναι πρησμένο το ίδιο άρα έβγαινε από τους γύρω αδένες πήγα στον γυναικολόγο φραγμενος εσωτερικός αδένας και μαστίτιδα ξεκινάω αντίβιωση το απόγευμα και χάπι για να μην αναπτυχθει μύκητας

Περαστικά κορίτσι!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Ισχύει αυτό και λόγω κολικών εμένα με έχουν πει γενικά ότι μπορεί να τρώει από νευρικότητα! Απλώς έχω ακούσει ένα "κόλπο" για να καταλάβω αν όντως πεινάει η όχι και μέχρι στιγμής πιάνει πιστεύω γιατί πριν το 3ωρο δεν ζητάει σχεδόν ποτέ ! Εκτός αν έχει πιει στο προηγούμενο γεύμα λιγότερο απ' ότι συνήθως ,οπότε θα πεινάσει στις 2μιση ώρες περίπου αλλά πολύ σπάνια !  Επίσης όταν μου γκρινιάζει πολύ , νωρίτερα απ' ότι συνήθως ,δίνω χαμομηλακι λίγο και ηρεμεί !

Τον ταισα στις 8 και τον αφησα, κοιμηθήκαμε μεχρι τις 2 και τωρα μεχρι τις 7 🤩😌👶🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Τον ταισα στις 8 και τον αφησα, κοιμηθήκαμε μεχρι τις 2 και τωρα μεχρι τις 7 🤩😌👶🏼

Σε μισώ 🤣 εμείς έχουμε 3 βραδιά που 1.30 με 3. 00 περίπου κάνουμε βόλτες, βρυκολακιαζει🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Τον ταισα στις 8 και τον αφησα, κοιμηθήκαμε μεχρι τις 2 και τωρα μεχρι τις 7 🤩😌👶🏼

Καλημέρα κορίτσι σούπερ σας βρίσκω!!!

στις πριν 24 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Σε μισώ 🤣 εμείς έχουμε 3 βραδιά που 1.30 με 3. 00 περίπου κάνουμε βόλτες, βρυκολακιαζει🤪

Καλημέρα!!Εμείς 52 σας φαγαμε!!! 😂😂

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τώρα αυτό έλεγα στην μαμά μου κοιμήθηκε 21:45 ξύπνησε 04:15 για μαμ κοιμήθηκε 04:30 και ξύπνησε 08:15! Εγώ σηκώθηκα στις 3 να τσεκαρω στήθος μήπως ήθελε άδειασμα αλλά δεν ήθελε το αδειασα μετά τον θηλασμό στις 4:30.... Ωραία μέρα χαχαχα 

Αλλα εχθές όλη μέρα κοιμήθηκε 9με 10:30 που ήταν η μικρή στον παιδικό όλη την υπόλοιπη μέρα μηδέν ύπνος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Σε μισώ 🤣 εμείς έχουμε 3 βραδιά που 1.30 με 3. 00 περίπου κάνουμε βόλτες, βρυκολακιαζει🤪

Χαχαχα εισαι μαθημενη αντεχεις! Εμεις δοκιμάσαμε και τον μαρσιπο που μας ειπες χθες, νομιζω θα μας βολεψει πολυ 😊

 

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Καλημέρα κορίτσια τώρα αυτό έλεγα στην μαμά μου κοιμήθηκε 21:45 ξύπνησε 04:15 για μαμ κοιμήθηκε 04:30 και ξύπνησε 08:15! Εγώ σηκώθηκα στις 3 να τσεκαρω στήθος μήπως ήθελε άδειασμα αλλά δεν ήθελε το αδειασα μετά τον θηλασμό στις 4:30.... Ωραία μέρα χαχαχα 

Αλλα εχθές όλη μέρα κοιμήθηκε 9με 10:30 που ήταν η μικρή στον παιδικό όλη την υπόλοιπη μέρα μηδέν ύπνος!!!

Ουτε εμεις κοιμομαστε την ημερα, εκτος απο 3-4 μισαωρακια που γλαρωνει μερα τα γευματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε; σήμερα εμείς γίναμε 1 μήνα 

Κοιμηθηκαμε εχθες στις 12 μετά σίγουρα ξυπνήσαμε περίπου 1,5 - 2 ωρες ύστερα αλλά η μαμά ήταν πτώμα και δεν κοίταξε ώρα.. Μετα 4 κ μετα 6 και 7:30 και 9:30 όπου και πλανταξαμε για να ξυπνήσει η μαμά ωστε εγω να ξανακοιμηθω αλλά εκείνη όχι 😂 και κάπως έτσι είναι καθε μερα.. Το μόνο στάνταρ είναι το πλάνταγμα το πρωί μέχρι να ανακαθισω να της δώσω ξανά στήθος και να κοιμηθεί 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε; σήμερα εμείς γίναμε 1 μήνα 

Κοιμηθηκαμε εχθες στις 12 μετά σίγουρα ξυπνήσαμε περίπου 1,5 - 2 ωρες ύστερα αλλά η μαμά ήταν πτώμα και δεν κοίταξε ώρα.. Μετα 4 κ μετα 6 και 7:30 και 9:30 όπου και πλανταξαμε για να ξυπνήσει η μαμά ωστε εγω να ξανακοιμηθω αλλά εκείνη όχι 😂 και κάπως έτσι είναι καθε μερα.. Το μόνο στάνταρ είναι το πλάνταγμα το πρωί μέχρι να ανακαθισω να της δώσω ξανά στήθος και να κοιμηθεί 😅

Πωωωω αυτο που μέσα στον υπνο σου δεν ξέρεις που βρίσκεσαι, κλαίει κ πλανταζει μέχρι να καθίσεις δεν υπάρχει.... Αφού σκέφτομαι ότι θα ακουγομαστε κ θα λένε οι γείτονες ότι έχουμε μέρες να τα'ί'σουμε το παιδί 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς χθες δοκιμάσαμε να ξαπλώσουμε όλοι νωρίς, στις 10. Τον κάναμε μπάνιο κ ήρθαμε κρεβάτι... Μέχρι τη 1 σκουλαρίκι στο βυζί, 1 κ κάτι κοιμήθηκε! Σήμερα θα τον πάω για ένα ποτάκι, αφού δεν κοιμάται ας διασκεδάσουμε λίγο 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Πωωωω αυτο που μέσα στον υπνο σου δεν ξέρεις που βρίσκεσαι, κλαίει κ πλανταζει μέχρι να καθίσεις δεν υπάρχει.... Αφού σκέφτομαι ότι θα ακουγομαστε κ θα λένε οι γείτονες ότι έχουμε μέρες να τα'ί'σουμε το παιδί 🤣🤣🤣

Οσο γι αυτο που μεσα στον υπνο μου δεν ξερω που βρισκομαι, προχθες εκανα το εξης: χτυπαει το ξυπνητήρι στις 4 να του ετοιμασω το γαλα και πηγα τουαλέτα μεχρι να κρυωσει. Γυρναω και βλεπω στο κομοδίνο ενα ποτήρι με νερο να κρυωνει μεσα σε μια κουπα με νερο και το μπιμπερό ηταν αδειο στην κουζίνα 😴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Οσο γι αυτο που μεσα στον υπνο μου δεν ξερω που βρισκομαι, προχθες εκανα το εξης: χτυπαει το ξυπνητήρι στις 4 να του ετοιμασω το γαλα και πηγα τουαλέτα μεχρι να κρυωσει. Γυρναω και βλεπω στο κομοδίνο ενα ποτήρι με νερο να κρυωνει μεσα σε μια κουπα με νερο και το μπιμπερό ηταν αδειο στην κουζίνα 😴

Χαχαχα.... Πραγματικά ταυτιζόμαστε με το σκιτσακια που κυκλοφορούν στο ινσταγκραμ! Πες μου ότι δεν ξυπνησε μέχρι να του ετοιμάσεις το γάλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Πωωωω αυτο που μέσα στον υπνο σου δεν ξέρεις που βρίσκεσαι, κλαίει κ πλανταζει μέχρι να καθίσεις δεν υπάρχει.... Αφού σκέφτομαι ότι θα ακουγομαστε κ θα λένε οι γείτονες ότι έχουμε μέρες να τα'ί'σουμε το παιδί 🤣🤣🤣

Εμενα θα μου στείλουν την πρόνοια 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εμενα τώρα έχει αρχίσει να κοιμάται το βράδυ.. 2.5 μηνών.. Δεν γκρινιάζει όπως πριν και δεν βγάζει επίσης τόσο.. 

@Valxris@Valxris  δοκίμασες με ζεστό νερό;; το επαθα προχθές αλλα χωρίς δέκατα. Εκανα μασαζ με ζεστό νερό και εβγαλα γάλα και μετά θήλασε. Οταν τελείωσε έκανα κομπρεσες κρύες και όλα καλα.. 

Βαλε να λαδάκι Αν θες αμυγδαλέλαιο π.χ.Εγώ έτσι έκανα είναι πιο εύκολο για τις μαλάξεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Χαχαχα.... Πραγματικά ταυτιζόμαστε με το σκιτσακια που κυκλοφορούν στο ινσταγκραμ! Πες μου ότι δεν ξυπνησε μέχρι να του ετοιμάσεις το γάλα

Οχι μωρε εγω τον ξυπνησα τον καλουλη να τον αλλαξω και να με κατουρησει 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Οχι μωρε εγω τον ξυπνησα τον καλουλη να τον αλλαξω και να με κατουρησει 😂

Απελευθερώνονται μόλις τους βγάλουμε την πανα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Απελευθερώνονται μόλις τους βγάλουμε την πανα 🤣

Ασ το έχω φάει κατούρημαααα. Και το άτιμο πώς το καταφέρνει αλλά το 1" που θα μείνει εκτεθειμένο θα μας κάνει λουτσα 🤭🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!! Σας διάβασα!! 

Αρχικα θα σας πω ότι μπήκε η μικρή στο άλμα 15-19..εκανε απεργία 3 μέρες,συν γκρίνια, κλαμα με παράπονο γενικά πάρα πολύ περίεργη. Σήμερα φαίνεται καλά δεν ξέρω για πόσο. Έχει ξεκινήσει κ κοιμάται συνήθως 1 6ωρο αλλιώς 1 5ωρο κ μετά ανά 3ωρο . Σημερα έκανε κάτι για 1η φορά ξύπνησε 05.30 το πρωί για να κάνει κακά της κ μετά κάθισε ξύπνια κ μιλούσε. Κ χθες είχε κάνει 3 φορές κακά!!! Κ πριν λίγο έκανε, την άλλαξα κ στο καπακι έκανε πάλι. Πράγματικα απίστευτο για εκείνη. Βέβαια έχει πάρα πάρα πολλές βλεννες, όμως επειδή έκανε πριν 10 μέρες εμβόλιο δεν έχω μιλήσει με τον παιδίατρο. Αν δω κ συνέχιζετε θα μιλήσω μαζί του. 

Να σας ρωτήσω τώρα όσοι είναι ανεμβολιαστοι για να πηγαίνουν τα παιδιά στον γιατρό χρειάζεται μοριακό τεστ. Όσες δεν έχετε κάνει το εμβόλιο μιλήσατε με τους γιατρούς σας; 

@Clairy. Εμένα στις διακοπές που πέρασε κ το άλμα της 12η εβδ κοιμόταν πάρα πολύ μέσα στην ημέρα κ το βράδυ ήταν ανήσυχη μέχρι που επιστρέψαμε σπίτι κ άλλαξε.

Κάποια ανέφερε για την δυσκοιλιοτητα. Στην 1η μου γέννα είχα αυτό κ γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο, νομίζω δεν θυμάμαι έπαιρνα σίδηρο. Έκανα αιμορροΐδες, γενικά ταλαιπωρηθηκα αρκετό καιρό, πέρασε μόνο του. Σε αυτήν δεν είχα τίποτα. 

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε όσες έχετε 2 παιδιά κ πάνω χωρίς βοήθεια εγώ πάντως μερικές μέρες είμαι μες την τρέλα!! Αυτήν την εβδ πε τν μικρό προνηπιο κ μέχρι να πάω να τν πάρω έχω την μικρή γκρινιάζει κ κλαίει, έξω αγκαλιά, μέσα αγκαλιά, μάρσιπο δεν καθεται. Μια τρέλα γενικά.. Παίρνω τν μικρο, αρχίζει κ εκείνος την γκρίνια. Έχω αρχίσει κ ονειρεύομαι πολλές πολύχρωμες πιπιλες κ μετά ξυπνάω!! 

Hm τα κολάν για τα μωρά εχουν την ίδια φόρμα με orhsestra; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...