Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Κάπως έτσι είμαστε κι εμείς! Πεινάει σνχ., όταν φεύγω από δίπλα της ξυπνάει, στον βραδινό ύπνο την έχω βάλει δίπλα μου στο κρεβάτι, για να θηλάζει άμεσα και να μην ξυπναει και κλαίει και δεν προλαβαίνω να κλείνω μάτι... Ο γιος σε αυτή την ηλικία μετά από κάθε γεύμα κοιμόταν μια ώρα. Αυτή κάνει 2 καλούς ύπνους (1 με 1,5 ώρα) την ημέρα και όλη την άλλη μέρα αν δεν είναι πάνω μου ή διπλά μου κοιμάται λίγο και ξυπνάει. 

Σε αυτή την φάση ύπνου είμαστε και εμείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 12 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Όσες έχετε και δεύτερο παιδί, τι προβλήματα αντιμετώπιζετε; Εμένα κορίτσια έχει θέμα με τον ύπνο.. Πάντα κοιμόταν πιο αργά, από τα συνηθισμένα(11:30 συνήθως). Τώρα με το μωρό μέχρι να πάει 1 και κάτι μένει ξύπνιος. Τι κι αν πάμε νωρίς στο κρεβάτι, τι κι αν λέμε παραμύθια όπως παλιά, εκεί αυτός... Κορίτσια έχω ψιλό φρικάρει. Από τη μια το μικρό με τα συνεχόμενα ξενύχτια (χθες θηλάζε μέχρι τις 5:00 το πρωί συνεχόμενα από τις 11 το βράδυ!), από την άλλη αυτός να μην κοιμάται και να μιλάει ακατάπαυστα... Τα έχω παίξει... Το ζει καμία άλλη; 

Εγω όχι όμως να κοιμάται αργά το μεσημέρι λέει ότι δεν θέλει με τα χίλια ζόρια την πείθω ενώ δεν είχε θέμα πριν τον μικρό κοιμόταν ένα 3ωρο τώρα στην καλύτερη 1.5 και το βράδυ που δεν ξυπνούσε καν τώρα σηκώνεται 2-3 φορές και ζητάει ότι θυμηθεί!!!! Νομίζω ζηλεύουν και το βγάζουν ετσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Κάπως έτσι είμαστε κι εμείς! Πεινάει σνχ., όταν φεύγω από δίπλα της ξυπνάει, στον βραδινό ύπνο την έχω βάλει δίπλα μου στο κρεβάτι, για να θηλάζει άμεσα και να μην ξυπναει και κλαίει και δεν προλαβαίνω να κλείνω μάτι... Ο γιος σε αυτή την ηλικία μετά από κάθε γεύμα κοιμόταν μια ώρα. Αυτή κάνει 2 καλούς ύπνους (1 με 1,5 ώρα) την ημέρα και όλη την άλλη μέρα αν δεν είναι πάνω μου ή διπλά μου κοιμάται λίγο και ξυπνάει. 

Αμα κάνει δύο τέτοιους υπνους είναι αστέρι!!!! Εμένα κάνει 2 40λεπτα στην καλύτερη!  Και να θέλει να κοιμηθεί το καψερο δεν τον αφήνει η άλλη πολυυυυ φασαρία βρε κορίτσια! Και εμείς εννοείται κατοτραμε παρέα με τον μικρό το έχω ξαναπεί παλιότερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Αμα κάνει δύο τέτοιους υπνους είναι αστέρι!!!! Εμένα κάνει 2 40λεπτα στην καλύτερη!  Και να θέλει να κοιμηθεί το καψερο δεν τον αφήνει η άλλη πολυυυυ φασαρία βρε κορίτσια! Και εμείς εννοείται κατοτραμε παρέα με τον μικρό το έχω ξαναπεί παλιότερα

Εμενα κοιμάται και δίπλα η άλλη παίζει ντραμς 😂 ελπίζω να συνεχίσει έτσι 🤞 από το ηλικία και μετά το γύρισε σε 2 40λ;ποσος χρόνος μου απομένει; 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εμενα κοιμάται και δίπλα η άλλη παίζει ντραμς 😂 ελπίζω να συνεχίσει έτσι 🤞 από το ηλικία και μετά το γύρισε σε 2 40λ;ποσος χρόνος μου απομένει; 😂 

Εχουμε δύο εβδομάδες έτσι αλλά μην αδικώ το παιδί μου έστρωσε το βράδυ του εδώ και κάνα μήνα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που τα μωρα κοιμουνται με αμαξια μηχανακια τηλεοραση μαγειρεμα και ομιλια αλλα με το που τσιριξει το μεγαλο ξυπνανε πως το κανουν; 😅 το ζω με την ανιψια μου.. Είναι λες και εχω 2 παιδι οταν παω στην πεθερα μου.. Και ειναι μικρη και δεν καταλαβαίνει οταν της λεμε να κανει ησυχία γιατι κοιμαται η μπεμπα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα να μην παραπονιέμαι με αυτά που ακούω. Εμένα ο μπέμπης 19 ημερών απο την μέρα που ήρθαμε σπίτι τις πιο πολλές φορές τον ξυπνάω εγώ είτε βάζω ξυπνητήρι και ξυπναει ο άτιμος 2 3 λεπτά πριν χτυπήσει. Δυσκολευόμαστε να τον κοιμησουμε αλλά άπαξ και κοιμηθεί του δίνει και καταλαβαίνει 😜 Το βράδυ έχει στανταρ ωρες που ξυπνάμε 12 και επόμενο γευμα στις 4. Περιμένω πως και πως να μου πεθ η γιατρός ότι δεν χρειάζεται να τον ξυπνάω πια 🤭😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Άρα να μην παραπονιέμαι με αυτά που ακούω. Εμένα ο μπέμπης 19 ημερών απο την μέρα που ήρθαμε σπίτι τις πιο πολλές φορές τον ξυπνάω εγώ είτε βάζω ξυπνητήρι και ξυπναει ο άτιμος 2 3 λεπτά πριν χτυπήσει. Δυσκολευόμαστε να τον κοιμησουμε αλλά άπαξ και κοιμηθεί του δίνει και καταλαβαίνει 😜 Το βράδυ έχει στανταρ ωρες που ξυπνάμε 12 και επόμενο γευμα στις 4. Περιμένω πως και πως να μου πεθ η γιατρός ότι δεν χρειάζεται να τον ξυπνάω πια 🤭😁

Εμεις εχουμε το ιδιο πρόγραμμα 8-12-4 κι εγω τον ξυπναω είναι υπναρας 🤩 Αλλα επειδη πριν κοιμαται μου κανει και τα κακα την ωρα που τρωει 🤣 Ποτε θα μας πει λες να μην τα ξυπναμε πια; 🤔

 

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια ποιος είναι εργονομικός.μαρσιπος ? 

Το μωρο πρεπει να στέκεται οπως ειναι στην αγκαλιά και οχι να κρέμεται, δηλαδή τα γόνατα να ειναι πανω απο τα ισχία και να μην εχει σκληρή/άκαμπτη πλατη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εμεις εχουμε το ιδιο πρόγραμμα 8-12-4 κι εγω τον ξυπναω είναι υπναρας 🤩 Αλλα επειδη πριν κοιμαται μου κανει και τα κακα την ωρα που τρωει 🤣 Ποτε θα μας πει λες να μην τα ξυπναμε πια; 🤔

 

Το μωρο πρεπει να στέκεται οπως ειναι στην αγκαλιά και οχι να κρέμεται, δηλαδή τα γόνατα να ειναι πανω απο τα ισχία και να μην εχει σκληρή/άκαμπτη πλατη.

Δεν λένε ότι μόλις πιάσουν +200γρ της γέννησης οτι δεν χρειάζεται να τα ξυπνας καθε 3ωρο? Φιλης μου το μωρό 40ντησε παντως και κοιμοταν απο τις 9 το βράδυ έως τις 5 το πρωί και δεν το ξύπνησαν άρα .... εσείς @Lia5 σαραντησατε?  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Δεν λένε ότι μόλις πιάσουν +200γρ της γέννησης οτι δεν χρειάζεται να τα ξυπνας καθε 3ωρο? Φιλης μου το μωρό 40ντησε παντως και κοιμοταν απο τις 9 το βράδυ έως τις 5 το πρωί και δεν το ξύπνησαν άρα .... εσείς @Lia5 σαραντησατε?  

Ναι καλέ αν έχει πιάσει βάρος γεννησης +200γρ μην τα ξυπνάτε αφού δεν ξυπνάνε μόνα τους.. Με την τύχη σας παίζετε; 😂 

Εγώ να σας πω την αλήθεια μου δεν τον ξύπνησα ποτέ 😂 αλλά ξυπνάει μόνος του στο 3ωρο Μαξ 🐷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ναι καλέ αν έχει πιάσει βάρος γεννησης +200γρ μην τα ξυπνάτε αφού δεν ξυπνάνε μόνα τους.. Με την τύχη σας παίζετε; 😂 

 

🤣🤣🤣🤣🤣 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Βρε κορίτσια.... Μεγαλώνοντας θηλάζουν τόσο συχνά ή μεγαλώνει λίγο το διάστημα ανάμεσα στους θηλασμους;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

🤣🤣🤣🤣🤣 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Βρε κορίτσια.... Μεγαλώνοντας θηλάζουν τόσο συχνά ή μεγαλώνει λίγο το διάστημα ανάμεσα στους θηλασμους;

 

Τόσο συχνά. 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμας πάντως εφτασε 4 κιλα.. Ξυπναει όμως μονη της.. Το παω ομως τοσο μηχανικα το βυζι στο στόμα της που πια δεν κοιτάω την ωρα😂 σήμερα όμως προβλέπεται πάρτυ.. Κοιμοταν ολη μερα.. 😂 Πιστεύω ότι πια δεν ξυπναει για να φαει τοσο οσο για το πιπιλισμα γιατι το στήθος είναι γεματο οταν ξυπναω αφου εχθες μου ελεγε ο άντρας μου ξυπνα την να αδειασει λιγο😅 τι κάνουμε αν το μωρο δεν τρωει την νύχτα;; να βγάζουμε με το χερι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμας πάντως εφτασε 4 κιλα.. Ξυπναει όμως μονη της.. Το παω ομως τοσο μηχανικα το βυζι στο στόμα της που πια δεν κοιτάω την ωρα😂 σήμερα όμως προβλέπεται πάρτυ.. Κοιμοταν ολη μερα.. 😂 Πιστεύω ότι πια δεν ξυπναει για να φαει τοσο οσο για το πιπιλισμα γιατι το στήθος είναι γεματο οταν ξυπναω αφου εχθες μου ελεγε ο άντρας μου ξυπνα την να αδειασει λιγο😅 τι κάνουμε αν το μωρο δεν τρωει την νύχτα;; να βγάζουμε με το χερι; 

Εγώ δεν θα το πείραζα για να μπει σε ένα πρόγραμμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια. Για εμάς ξεκίνησαν οι διακοπές σήμερα. Ήθελα να σας ρωτήσω.. 

1ον..κοιμάται σχεδόν όλη τη μερα σημερα. Ξεκίνησε ύπνος έτσι απο χθες βράδυ που ήμασταν σπίτι ακομα. Έφαγε στις 9 και ξύπνησα εγώ κατά λάθος στις 3 με το στήθος τούμπανο και μες τους κόμπους και τον πόνο. Τον ξύπνησα να φαει. Σήμερα παλι κοιμάται όλη μέρα σχεδόν ελάχιστα μένει ξύπνιος μας γελάει πολυ κλπ και τον παίρνει παλι ο ύπνος. Σήμερα μπηκαμε στη 12η εβδομάδα που είναι αλμα.. Λέτε να τον έπιασε αντίθετα απο το προηγούμενο που δεν κοιμόταν; Έχω διαβάσει ότι μερικά παιδιά στα αλματα κοιμούνται πολύ. Ισχύει; 

2ον.. Εμένα δε μου έχει κάνει ποτέ τόσο μεγάλους θηλασμούς οσο λέτε. Στο δεκάλεπτο σταματάει. Πάνες βρέχει.. Ειναι 6 κιλα τώρα και γεννήθηκε 3600 βγήκαμε 3300. Ειναι 2.5 μηνών. 

Για πείτε ρε κορίτσια ειναι λογικά αυτά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Δεν λένε ότι μόλις πιάσουν +200γρ της γέννησης οτι δεν χρειάζεται να τα ξυπνας καθε 3ωρο? Φιλης μου το μωρό 40ντησε παντως και κοιμοταν απο τις 9 το βράδυ έως τις 5 το πρωί και δεν το ξύπνησαν άρα .... εσείς @Lia5 σαραντησατε?  

Τωρα; ειναι 52 ημερων μεγαλος πια 😆 Αρα εμενα που ειναι 1-2 κιλα απο τη γεννηση και ουτε θηλαζω τζάμπα ξυπναω τοσο καιρο 😯

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Εμεις εχουμε το ιδιο πρόγραμμα 8-12-4 κι εγω τον ξυπναω είναι υπναρας 🤩 Αλλα επειδη πριν κοιμαται μου κανει και τα κακα την ωρα που τρωει 🤣 Ποτε θα μας πει λες να μην τα ξυπναμε πια; 🤔

 

Το μωρο πρεπει να στέκεται οπως ειναι στην αγκαλιά και οχι να κρέμεται, δηλαδή τα γόνατα να ειναι πανω απο τα ισχία και να μην εχει σκληρή/άκαμπτη πλατη.

Εμένα πάντως που είναι μπαμπατσικο μωρό (γεννήθηκε 3.030 και ήταν ηδη 4.400 την προηγούμενη βδομάδα,δλδ έβαλε σε ένα μήνα περίπου 1,5 κιλο)  έχει τύχει να κοιμηθεί και 6 ώρες συνεχόμενες το βράδυ 🧿🧿🧿!! Οπότε δεν χρειάστηκε να μου πει καν να την ξυπνάω για να φαει. Τη μέρα βέβαια ,ξυπνάει ανά 3-4 ώρες ! Φυσικά δε ξέρω αν παίζει ρόλο και ότι δεν θηλάζουμε ! Μεθαύριο σαραντιζουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Πως επιβιώνεις μετά από τόσο καιρό θηλασμου;

Κι εγώ απορώ ώρες ώρες 😂 ο, τι πιο δύσκολο έχω κάνει 😅

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Γειά σας κορίτσια. Για εμάς ξεκίνησαν οι διακοπές σήμερα. Ήθελα να σας ρωτήσω.. 

1ον..κοιμάται σχεδόν όλη τη μερα σημερα. Ξεκίνησε ύπνος έτσι απο χθες βράδυ που ήμασταν σπίτι ακομα. Έφαγε στις 9 και ξύπνησα εγώ κατά λάθος στις 3 με το στήθος τούμπανο και μες τους κόμπους και τον πόνο. Τον ξύπνησα να φαει. Σήμερα παλι κοιμάται όλη μέρα σχεδόν ελάχιστα μένει ξύπνιος μας γελάει πολυ κλπ και τον παίρνει παλι ο ύπνος. Σήμερα μπηκαμε στη 12η εβδομάδα που είναι αλμα.. Λέτε να τον έπιασε αντίθετα απο το προηγούμενο που δεν κοιμόταν; Έχω διαβάσει ότι μερικά παιδιά στα αλματα κοιμούνται πολύ. Ισχύει; 

2ον.. Εμένα δε μου έχει κάνει ποτέ τόσο μεγάλους θηλασμούς οσο λέτε. Στο δεκάλεπτο σταματάει. Πάνες βρέχει.. Ειναι 6 κιλα τώρα και γεννήθηκε 3600 βγήκαμε 3300. Ειναι 2.5 μηνών. 

Για πείτε ρε κορίτσια ειναι λογικά αυτά; 

Συμβαίνει αυτό με τον υπνο ναι.. Μπορεί βέβαια να έτυχε κιόλας 😛

Για τη διάρκεια του θηλασμού μην αγχώνεσαι, αφού παίρνει βάρος κανονικά, μια χαρά 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Τωρα; ειναι 52 ημερων μεγαλος πια 😆 Αρα εμενα που ειναι 1-2 κιλα απο τη γεννηση και ουτε θηλαζω τζάμπα ξυπναω τοσο καιρο 😯

Νομίζω τζάμπα ξυπνάς αλλά και την ξυπνάς. Ρώτα και την παιδίατρό σου φυσικά αλλά αυτό γνωρίζω. Μην ταλαιπωριεσαι άδικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ τι 4ωρα κ 6ωρα;;; Εμάς ξυπνάει κάθε 2ωρο κ λέμε πάλι καλά 😄 τι τυχερές που είστε όσες κοιμούνται τα μωράκια σας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...