Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Είναι ρίσκο κ η πιπιλα κ το μπιμπερό αλλά σε περιπτωση που θες να πας κάπου κ πρέπει να κρατήσει κάποιος το μωρό; υπάρχουν κ οι εναλλακτικοί τρόποι σίτισης βέβαια αλλά το θέμα είναι αν θα αναλάβουν να δώσουν πχ με ποτηρακι γιατί με σύριγγα ο δικός μου δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει. Δυσκολο... Τι κανεις αν θες να πας σε έναν γιατρό; θηλάζεις το μωρό κ ευχεσαι να έχεις γυρίσει σε μια ώρα! Αυτό θα κάνω σήμερα! Στείλτε θετική ενέργεια!!! 

Σου στέλνουμε σου στελνουμε! Κοιτα με μια φορα στο τοσο και εφοσον εχει εδραιωθεί ο θηλασμός δεν πιστεύω να υπάρξει θεμα. Εμεις το παθαμε στην αρχη τοτε που μαθαινε να θηλαζει, αλλα με 19 χολεριθρινη και το μωρο κατακιτρινο δε γινόταν αλλιως 🤷🏼‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Δε μου ξαναπιασε το στηθος 😔

Ρώτησες τον παιδίατρο κ σου εξήγησε ότι είναι από αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Ρώτησες τον παιδίατρο κ σου εξήγησε ότι είναι από αυτό;

Το συζητησα με σύμβουλο θηλασμού. Τον ζορισα κιολας και μου το δάγκωνε σαν μπιμπερό και νευριαζε που δεν ετρεχε το ιδιο. Ενω στην αρχη μου το επιασε αμεσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; σας διαβάζω καθημερινά! Θα ψαξω για τις μαμ και εγω γιατί όταν θα κάθεται με άλλους κάποια στιγμή θα της δωσουμε αναγκαστικά.. 

Σε εμας ζορίζεται στα κακακια και πεφτει γκρίνια.. Ολο το βράδυ γκρινιαζει και το πρωί μόλις παει 11 χεζει και ηρεμει😂😅 

Το θέμα με τα βυζακια το λύσαμε, στις 40 μερες που θα μας δει η παιδιατρος θα το κοιταξει μεχρι τοτε δεν το πειράζουμε.. Η πεθερά μου μου ειπε αυτο που μου ειπες @nik_ol το παθαινουν κάποια μωρα ανεξαρτήτως φύλου!

Τωρα για το γαλα που λετε με τα μωρα.. Εγω που πηγα για το εμβόλιο και αφησα την μικρη στην πεθερά μου ειχα βγαλει με το Θήλαστρο και της αφησα 2 γευματα και ενω την θηλασα πριν φυγω εφαγε ενα μεχρι να γυρίσω.. Είναι σχεδόν συνέχεια στο στήθος.. Βέβαια απο την ημέρα που εκανα Θήλαστρο εχω πιο πολυ γαλα νιώθω δηλαδή να γεμίζει το στήθος.. Δεν ξέρω οταν ξεκινησω δουλειά τι θα γινει ελπίζω να μπει σε πρόγραμμα το στήθος και να ακολουθήσει το πλανο που εχω διαβασει...

Κατα τα αλλα εσεις πως ειστε;; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Καλή ιδέα αυτό με το δάχτυλο αλλά ο δικός μου εδώ κ καμία βδομάδα καταλαβαίνει ότι δεν είναι στήθος κ εκνευρίζεται ακόμη πιο πολυ 🤣

Όχι γενικά είναι υπομονετικός μπορεί να ψιλογκρινιαζει αλλά ξεγελιέται!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

@Valxris πως είναι ο μικρός σου;

Πολύ καλύτερα πήρα την παιδίατρο για ενημέρωση δεν έχουμε ούτε γουλιες ούτε εμετό ούτε κλάμα κατά τον θηλασμό και κοιμάται ήσυχος τα 40λεπτα του!!! Τον ρευω όμως κανονικά για αρκετή ώρα και αν τον δω ότι κουνιέται στον ύπνο του τον σηκώνω να ξαναρευτει!!!! Θα το συνεχίσουμε λίγο ακόμα να ηρεμήσει τελείως αλλά μισό μλ δύο φορές την ημέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Valxris κορίτσι μ καπνίζεις τώρα που θηλάζεις?

Ναι δεν κατάφερα να το κοψω τελικά και για να μην πάθω τραλαλά κάνω όσο λιγότερο μπορώ αμέσως μετά τον θηλασμό για να έχει περάσει κάποια ώρα ιδανικά 60λεπτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Ναι δεν κατάφερα να το κοψω τελικά και για να μην πάθω τραλαλά κάνω όσο λιγότερο μπορώ αμέσως μετά τον θηλασμό για να έχει περάσει κάποια ώρα ιδανικά 60λεπτα!!!

Πόσο καιρό έκοψες τα γαλακτοκομικά και σου σταμάτησε κιόλας τις δουλειές εγώ έχω τέσσερις-πέντε μέρες και ακόμη μου κάνει. Ή λες να βοήθησε το μαλοξ σ αυτό παίρνει κάτι άλλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Πόσο καιρό έκοψες τα γαλακτοκομικά και σου σταμάτησε κιόλας τις δουλειές εγώ έχω τέσσερις-πέντε μέρες και ακόμη μου κάνει. Ή λες να βοήθησε το μαλοξ σ αυτό παίρνει κάτι άλλο?

Τα εκωψα από Κυριακή σήμερα 3η μέρα αλλά θεωρώ πως το μαλοξ κάνει όλη την δουλειά γιατί μου είπε η παιδίατρος θέλει 1μηνα να καθαρίσει από γαλακτοκομικά!!! Όχι δεν παίρνει κάτι άλλο κ το μαλοξ ακόμα μου φαίνεται πολύ εμένα και δίνω κ κάτι λιγότερο από μισό μλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Σου στέλνουμε σου στελνουμε! Κοιτα με μια φορα στο τοσο και εφοσον εχει εδραιωθεί ο θηλασμός δεν πιστεύω να υπάρξει θεμα. Εμεις το παθαμε στην αρχη τοτε που μαθαινε να θηλαζει, αλλα με 19 χολεριθρινη και το μωρο κατακιτρινο δε γινόταν αλλιως 🤷🏼‍♀️

Εννοείται ότι κάνατε το σωστό 😉 να σου πω την αλήθεια πιστευω οτι ο δικός μου δε θα το θέλει, όπως δε θέλει την πιπιλα... Ίσως επειδή δε θέλω κ εγω καταβάθος να την παρει 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εννοείται ότι κάνατε το σωστό 😉 να σου πω την αλήθεια πιστευω οτι ο δικός μου δε θα το θέλει, όπως δε θέλει την πιπιλα... Ίσως επειδή δε θέλω κ εγω καταβάθος να την παρει 🤣

Νομιζω πως δεν την χρειάζεται κιολας ο δικος σου αφου ηρεμει στο στηθος ενω με το ξενο ειναι αλλιως, τρωει και τελος οποτε κατι θελει μετα 👶🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Τα εκωψα από Κυριακή σήμερα 3η μέρα αλλά θεωρώ πως το μαλοξ κάνει όλη την δουλειά γιατί μου είπε η παιδίατρος θέλει 1μηνα να καθαρίσει από γαλακτοκομικά!!! Όχι δεν παίρνει κάτι άλλο κ το μαλοξ ακόμα μου φαίνεται πολύ εμένα και δίνω κ κάτι λιγότερο από μισό μλ

Η παιδίατρος γενικά τ σ έχει πει για το τσιγάρο? Εγώ διάβασα ότι υπάρχει ένα σιρόπι όχι το maalox ένα άλλο που μειώνει όμως την όρεξη και φέρνει υπνηλία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; σας διαβάζω καθημερινά! Θα ψαξω για τις μαμ και εγω γιατί όταν θα κάθεται με άλλους κάποια στιγμή θα της δωσουμε αναγκαστικά.. 

Σε εμας ζορίζεται στα κακακια και πεφτει γκρίνια.. Ολο το βράδυ γκρινιαζει και το πρωί μόλις παει 11 χεζει και ηρεμει😂😅 

Το θέμα με τα βυζακια το λύσαμε, στις 40 μερες που θα μας δει η παιδιατρος θα το κοιταξει μεχρι τοτε δεν το πειράζουμε.. Η πεθερά μου μου ειπε αυτο που μου ειπες @nik_ol το παθαινουν κάποια μωρα ανεξαρτήτως φύλου!

Τωρα για το γαλα που λετε με τα μωρα.. Εγω που πηγα για το εμβόλιο και αφησα την μικρη στην πεθερά μου ειχα βγαλει με το Θήλαστρο και της αφησα 2 γευματα και ενω την θηλασα πριν φυγω εφαγε ενα μεχρι να γυρίσω.. Είναι σχεδόν συνέχεια στο στήθος.. Βέβαια απο την ημέρα που εκανα Θήλαστρο εχω πιο πολυ γαλα νιώθω δηλαδή να γεμίζει το στήθος.. Δεν ξέρω οταν ξεκινησω δουλειά τι θα γινει ελπίζω να μπει σε πρόγραμμα το στήθος και να ακολουθήσει το πλανο που εχω διαβασει...

Κατα τα αλλα εσεις πως ειστε;; 

 

Εμένα πάλι χέζει διαρκώς κ ασταμάτητα!!! Μερικές φορές ζοριζεται,σφίγγεται κάνει πριτς κ μετά γελάει από την ανακούφιση!!! 😄😄😄 Με τον θηλασμό τα πάμε καλά αλλά τα βράδια πολλές φορές δεν την αντέχω την αϋπνία. 

Μετά την πρώτη επίσκεψη στην παιδίατρο μετά από πόσο καιρό σας είπε να ξαναπάτε; Εμάς μόλις 40ντησω κ μου φάνηκε πολύ μακρινό το ραντεβού...🤔 

Επίσης βρε κορίτσια όσες θηλάζετε η γλώσσα του μωρού σας είναι άσπρη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Η παιδίατρος γενικά τ σ έχει πει για το τσιγάρο? Εγώ διάβασα ότι υπάρχει ένα σιρόπι όχι το maalox ένα άλλο που μειώνει όμως την όρεξη και φέρνει υπνηλία.

Γενικά μου είπε να κάνω όσο πιο λίγο μπορώ και να είναι μακρυά από θηλασμό στην αρχή που έτρωγε άστατα δεν έκανα μόνο το βράδυ από κανένα αλλά τώρα που δεν τρώει πριν την μια ώρα κάνω! Δεν έχω καταλάβει κάτι για το μαλοξ τέτοιο αντιθέτως επειδή ηρέμησε θέλει πιο πολύ όσο για την υπνηλία όχι το ίδιο ξύπνιος μένει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Εμένα πάλι χέζει διαρκώς κ ασταμάτητα!!! Μερικές φορές ζοριζεται,σφίγγεται κάνει πριτς κ μετά γελάει από την ανακούφιση!!! 😄😄😄 Με τον θηλασμό τα πάμε καλά αλλά τα βράδια πολλές φορές δεν την αντέχω την αϋπνία. 

Μετά την πρώτη επίσκεψη στην παιδίατρο μετά από πόσο καιρό σας είπε να ξαναπάτε; Εμάς μόλις 40ντησω κ μου φάνηκε πολύ μακρινό το ραντεβού...🤔 

Επίσης βρε κορίτσια όσες θηλάζετε η γλώσσα του μωρού σας είναι άσπρη;

Εμας στον μηνα και τωρα παλι στο δίμηνο για το πρωτο εμβόλιο. Στον γυναικολόγο πηγα οταν 40ντησα 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Εμένα πάλι χέζει διαρκώς κ ασταμάτητα!!! Μερικές φορές ζοριζεται,σφίγγεται κάνει πριτς κ μετά γελάει από την ανακούφιση!!! 😄😄😄 Με τον θηλασμό τα πάμε καλά αλλά τα βράδια πολλές φορές δεν την αντέχω την αϋπνία. 

Μετά την πρώτη επίσκεψη στην παιδίατρο μετά από πόσο καιρό σας είπε να ξαναπάτε; Εμάς μόλις 40ντησω κ μου φάνηκε πολύ μακρινό το ραντεβού...🤔 

Επίσης βρε κορίτσια όσες θηλάζετε η γλώσσα του μωρού σας είναι άσπρη;

Χαχαχα γλυκακι μωρε 😂😅 αυπνια αστα.. Κοιμάμαι μεχρι τις 11 γιατι αναπληρωνω υπνο😆😂 

Και μας μόλις 40ντησουμε μας είπε.. Νορμάλ μου φανηκε απλα εμεις την έχουμε παρει και 2 τηλεφωνα😅😂 

Ναι ειναι ασπρουλα😂 

Παρήγγειλα h&m και pat pat φθινοπωρινά! 

Απο δουλειες σε αλλα νεα καναμε τσιζκεικ με την μπεμπα στον μαρσιπο και το μαγειρεμα επίσης.. 

Μονο εμένα τωρα πια μου φαίνονται βουνο οι δουλειές; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Εμένα πάλι χέζει διαρκώς κ ασταμάτητα!!! Μερικές φορές ζοριζεται,σφίγγεται κάνει πριτς κ μετά γελάει από την ανακούφιση!!! 😄😄😄 Με τον θηλασμό τα πάμε καλά αλλά τα βράδια πολλές φορές δεν την αντέχω την αϋπνία. 

Μετά την πρώτη επίσκεψη στην παιδίατρο μετά από πόσο καιρό σας είπε να ξαναπάτε; Εμάς μόλις 40ντησω κ μου φάνηκε πολύ μακρινό το ραντεβού...🤔 

Επίσης βρε κορίτσια όσες θηλάζετε η γλώσσα του μωρού σας είναι άσπρη;

Εμάς μας είπε όταν γίνει 2μ για το εμβόλιο 😂 

Άσπρη γλώσσα μωρού τσεκ 😅

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Χαχαχα γλυκακι μωρε 😂😅 αυπνια αστα.. Κοιμάμαι μεχρι τις 11 γιατι αναπληρωνω υπνο😆😂 

Και μας μόλις 40ντησουμε μας είπε.. Νορμάλ μου φανηκε απλα εμεις την έχουμε παρει και 2 τηλεφωνα😅😂 

Ναι ειναι ασπρουλα😂 

Παρήγγειλα h&m και pat pat φθινοπωρινά! 

Απο δουλειες σε αλλα νεα καναμε τσιζκεικ με την μπεμπα στον μαρσιπο και το μαγειρεμα επίσης.. 

Μονο εμένα τωρα πια μου φαίνονται βουνο οι δουλειές; 

Το hm έβγαλε - 20% για αγορές άνω των 50ε σήμερα αν θέλει καμία ψώνια 🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

@PanB τέλεια! Μπαίνω να δω! Thanks 🥰 τα νουμερα πως τα υπολογίζουμε ωστόσο;

Εχει μεγεθολογιο αλλα εμείς παραγγειλαμε 62 δηλαδή 2-4μηνων 

Οπότε πήγαινε με αυτο ως πυξίδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

@PanB τέλεια! Μπαίνω να δω! Thanks 🥰 τα νουμερα πως τα υπολογίζουμε ωστόσο;

Εγώ με το ύψος πάντα..ποσο είναι τωρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Εμένα πάλι χέζει διαρκώς κ ασταμάτητα!!! Μερικές φορές ζοριζεται,σφίγγεται κάνει πριτς κ μετά γελάει από την ανακούφιση!!! 😄😄😄 Με τον θηλασμό τα πάμε καλά αλλά τα βράδια πολλές φορές δεν την αντέχω την αϋπνία. 

Μετά την πρώτη επίσκεψη στην παιδίατρο μετά από πόσο καιρό σας είπε να ξαναπάτε; Εμάς μόλις 40ντησω κ μου φάνηκε πολύ μακρινό το ραντεβού...🤔 

Επίσης βρε κορίτσια όσες θηλάζετε η γλώσσα του μωρού σας είναι άσπρη;

Εμάς πρώτη φορά μας είδες τις οχτώ μέρες και μετά στις 43 μέρες.

Όχι πάντα μια-δυο φορές πρέπει να την έχω δει άσπρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...