Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Κορίτσια καλησπερα κι από μένα! Χάθηκα γιατί έχουμε μαραθώνιουε θηλασμους με τη μικρή και προσπαθούμε να βρούμε τους  ρυθμούς μας και με τον μεγάλο μου γιο, που έχει εκδηλώσει έντονες εκρήξεις θυμού για ασήμαντα πράγματα και ουρλιάζει. Ευτυχώς δεν ξεσπάει στο μωρό και βλέπω μια κάποια  βελτίωση στις μέρες . 

@Diana_caterina εμένα η μικρή είναι μια από τα ίδια. Τρώει συνέχεια.. Πριν από κάθε γεύμα την αλλάζω (κάνει γύρω στα 12 γεύματα) και έχει πάντα τσισα και τουλάχιστον 8 πάνες με κακά. Είμαι σίγουρη πως το παιδί τρώει. Το ακούω που καταπίνει, βλέπω ότι γεμίζει πάνες, έκανα και 18 μήνες θηλασμό στο μεγάλο, οπότε έχω μια σχετική εμπειρία. Όμως σήμερα που τη ζύγισα είχε πάρει μόνο 50 γραμμάρια σε 1 εβδομάδα. Μίλησα με παιδίατρο και μου είπε να τη βάζω πιο συχνά στήθος. Πόσο πιο συχνά; μου ήρθε να της πω. Προχθές όλο το βράδυ θηλάζε και κοιμήθηκα μόνο 2 μισαωρα και χθες από τις 11:30 μέχρι τις 2 και 15 δεν πήρε ανάσα. Γενικά είναι πολύ φαγανη. Δεν ξέρω τι φταίει. Αύριο είπαμε θα ξαναμιλήσουμε και στο τηλέφωνο. Πέρασα βέβαια και μια μαστίτιδα μέσα στην εβδομάδα μαι δεν ξέρω αν παίζει και αυτό ρόλο στην παραγωγή. 

Να την πάρεις κορίτσι Κ εσύ. Έχει κ τρομερή ζέστη. Δεν ξέρω αν φταίει κι αυτό. Ξεδειψασματα πολλά μου κάνει κ η μπέμπα μου δηλ ίσα σ ανά πίνει λίγο νερό.. Ζεσταίνονται κι αυτά. Αλλά βρίσκεις εσύ πολλές πάνες. Είσαι οκ. Σίγουρα την ζύγισες σωστά? Ξανά ζύγισε την κ σήμερα... Εμένα έπαιρνε 40γρ τη μέρα. Είναι βαράκι πλέον δεν μπορούν άλλο τα χέρια μου. Παίζει στις 15 Σεπτεμβρίου που έχουμε ξανά ραντεβού να χει φτάσει τα 6 κιλά... Μπορεί να σου πει να της δώσεις κ εσύ λίγο ξένο. Μέχρι να αυξηθεί λίγο το βάρος κ μετά σταματάς. Θα βοηθήσει κ το στήθος σου να κατεβάσει τη κατάλληλη ποσότητα κ να αποθηκευτεί λίπος. Γιαυι όταν κάνουμε θηλασμο θηλασμο δνε προλαβαίνει να γεμίσει λίπος το γάλατα κι κ σα να ξεδειψουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 9 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

@Diana_caterina συνέχισε να τη θηλάζεις για να αυξηθεί η παραγωγη σου! Πιπίλα δίνεις τελικά; γενικά λένε ότι με την πιπίλα χάνουν γευματα μήπως γι αυτό;

Ναι, συμφωνώ, κόψε την Πιπίλα και προσπάθησε να δίνεις ένα στήθος ανά γεύμα για να παίρνει και το λιπαρό γάλα που βγαίνει στο τέλος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

@Diana_caterina συνέχισε να τη θηλάζεις για να αυξηθεί η παραγωγη σου! Πιπίλα δίνεις τελικά; γενικά λένε ότι με την πιπίλα χάνουν γευματα μήπως γι αυτό;

Οχι πιπίλα ήταν η έσχατη λυση κάποια βράδια αλλα δεν μας χρειάζεται γενικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε ?

Καλημέρα! Από θέμα κούρασης κ υπνου καλά, συνήθισα ή μάλλον συνηθίζω σιγά σιγά. Χθες ο μικρός δεν κοιμόταν το βράδυ, τι περίεργο κ δεν ήξερα τι να τον κάνω. Δεν ήθελε τίποτα, όλα του έφταιγαν κ έκλαιγε. Αυτό δεν το μπορώ ακόμα, να μην ξέρω τι θέλει. 

Εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπότε προσπαθησε το πολυυυυ... Δες κ στο φβ στην ομάδα θηλασμού διαφορα αρχεία αν δεν τα έχεις δει ακόμα. Σίγουρα θα τα καταφέρετε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα! Από θέμα κούρασης κ υπνου καλά, συνήθισα ή μάλλον συνηθίζω σιγά σιγά. Χθες ο μικρός δεν κοιμόταν το βράδυ, τι περίεργο κ δεν ήξερα τι να τον κάνω. Δεν ήθελε τίποτα, όλα του έφταιγαν κ έκλαιγε. Αυτό δεν το μπορώ ακόμα, να μην ξέρω τι θέλει. 

Εσείς;

Μία απ τα ίδια 🥴 χθες ήταν σχετικά καλό βράδυ, ξυπνήσαμε 3 φορές μόνο για το μπέμπη κ 2 για την κόρη μου 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Ετσι οπως σου ειπε η παιδίατρος να κανεις! Εγω δε θηλαζω. 15 μερες ηπιε μονο δικο μου και απο τοτε εως τωρα μονο ξενο. Χωρις να ειμαι ειδικη, μηπως εχεις λιγο επειδή θηλαζεις 2 φορες την ημερα;

Στην αρχή είχα πάρα πολύ αλλά στρεσαριστηκα μου κόπηκε και δεν φούσκωνε καν το στηθος μου...προσπάθησα να θηλάσω περισσότερες φορές και να συμπληρώνω ξένο αλλά ούτε το στήθος ήταν γεμάτο κάναμε 100 ώρες να θηλάσει και δεν την παλευα...το έκανα 3 φορές και τώρα 2 ,πρωί βράδυ κι όσο πάει έτσι ,είπα.ειχα πει θα σταματήσω τον θηλασμό αλλά σιγά σιγά χωρίς χάπι...για αυτό.Ξερω ότι πάει προσφορά - ζήτηση αλλά οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Μία απ τα ίδια 🥴 χθες ήταν σχετικά καλό βράδυ, ξυπνήσαμε 3 φορές μόνο για το μπέμπη κ 2 για την κόρη μου 😂

Α, μόνο;;; 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα! Από θέμα κούρασης κ υπνου καλά, συνήθισα ή μάλλον συνηθίζω σιγά σιγά. Χθες ο μικρός δεν κοιμόταν το βράδυ, τι περίεργο κ δεν ήξερα τι να τον κάνω. Δεν ήθελε τίποτα, όλα του έφταιγαν κ έκλαιγε. Αυτό δεν το μπορώ ακόμα, να μην ξέρω τι θέλει. 

Εσείς;

Αυτόν νομίζω είναι το χειρότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Οχι πιπίλα ήταν η έσχατη λυση κάποια βράδια αλλα δεν μας χρειάζεται γενικά 

Δες κι αυτό 

FB_IMG_1630413408689.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν θυμάστε που σας έλεγα ότι αδιαθετησα.. Ε βλακειες έλεγα. Οι ωοθήκες μου κοιμούνται.. Πηγα για τεστ παπ κλπ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα! Από θέμα κούρασης κ υπνου καλά, συνήθισα ή μάλλον συνηθίζω σιγά σιγά. Χθες ο μικρός δεν κοιμόταν το βράδυ, τι περίεργο κ δεν ήξερα τι να τον κάνω. Δεν ήθελε τίποτα, όλα του έφταιγαν κ έκλαιγε. Αυτό δεν το μπορώ ακόμα, να μην ξέρω τι θέλει. 

Εσείς;

Εμείς μόνιμα στην αγκαλιά όπως ήταν. Την νύχτα δεν κοιμόμαστε! Όπως λες συνιθιζω και εγώ κ στον λίγο ύπνο. Η διάθεση μου έτσι κ έτσι! Δεν έχω βγει ακόμα έξω. Αυτά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Δεν ξέρω αν θυμάστε που σας έλεγα ότι αδιαθετησα.. Ε βλακειες έλεγα. Οι ωοθήκες μου κοιμούνται.. Πηγα για τεστ παπ κλπ.. 

Καλύτερα! Θα ηρεμήσεις λίγο ακόμα από την περίοδο. Ή ήθελες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εμείς μόνιμα στην αγκαλιά όπως ήταν. Την νύχτα δεν κοιμόμαστε! Όπως λες συνιθιζω και εγώ κ στον λίγο ύπνο. Η διάθεση μου έτσι κ έτσι! Δεν έχω βγει ακόμα έξω. Αυτά!!

Καθόλου υπνος; 

Γιατί δεν προσπαθεις να πάτε έστω μια βόλτα το τετράγωνο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Βρε κορίτσια... Εσείς που έχετε θηλάσει ξανά... Αν χρειαστεί να λείψετε για κανένα δίωρο τι κάνετε;

Μου ήταν αδιάφορο είτε έρθει είτε όχι.. Απλα θα ήθελα να μην καθυστέρηση πολύ.. 

Εγώ σήμερα ας πούμε που έλειψα για 2 ώρες ακριβώς ειχα βγάλει 2 σακουλάκια απο 100 μλ να υπάρχουν.. Ε το ενα της έπεσε κατά λάθος 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μου ήταν αδιάφορο είτε έρθει είτε όχι.. Απλα θα ήθελα να μην καθυστέρηση πολύ.. 

Εγώ σήμερα ας πούμε που έλειψα για 2 ώρες ακριβώς ειχα βγάλει 2 σακουλάκια απο 100 μλ να υπάρχουν.. Ε το ενα της έπεσε κατά λάθος 😂

Ποιο θηλαστρο έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μου ήταν αδιάφορο είτε έρθει είτε όχι.. Απλα θα ήθελα να μην καθυστέρηση πολύ.. 

Εγώ σήμερα ας πούμε που έλειψα για 2 ώρες ακριβώς ειχα βγάλει 2 σακουλάκια απο 100 μλ να υπάρχουν.. Ε το ενα της έπεσε κατά λάθος 😂

Πάει το γαλατάκι 😛 καλά να είσαι να παράγεις 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Βρε κορίτσια... Εσείς που έχετε θηλάσει ξανά... Αν χρειαστεί να λείψετε για κανένα δίωρο τι κάνετε;

Το παίρνουμε μαζί μας 😂 η προσευχομαστε να μην πεινάσει 😅 εγώ σήμερα έλειψα 1 ώρα και κάτι που πήγα στο ικα, όλα καλα😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια; εγω μιλησα με την μαια μου και της ειπα για την παιδιατρο κλπ και μου είπε να κανω αλλο ταισμα απο αυτο που μου ειπε γιατι ετσι όπως μου τα ειπε η παιδιατρος θα το χασω τον θηλασμο.. Θα ξεκινήσουμε με τις οδηγίες της μαιας και βλέπουμε! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Έχω ξεκινήσει κ εγώ θηλασμό,με ατελείωτες ώρες αϋπνίας. Μέχρι χθες ήμουν σαν ζόμπι,σήμερα λίγο καλύτερα! Καλά τα πάμε,είναι πολύ συνεργάσιμη η μικρή μου! Με βοήθησαν πολύ κ στο μαιευτήριο με τον θηλασμό. Κόντεψε να πετρώσει,μου έδωσαν από μισό χαπακι κ όλα καλά. 

Να ρωτήσω όσες έχετε κορίτσια κρέμα αλλαγής πάνας βάζετε κ στα χείλη ή όχι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Έχω ξεκινήσει κ εγώ θηλασμό,με ατελείωτες ώρες αϋπνίας. Μέχρι χθες ήμουν σαν ζόμπι,σήμερα λίγο καλύτερα! Καλά τα πάμε,είναι πολύ συνεργάσιμη η μικρή μου! Με βοήθησαν πολύ κ στο μαιευτήριο με τον θηλασμό. Κόντεψε να πετρώσει,μου έδωσαν από μισό χαπακι κ όλα καλά. 

Να ρωτήσω όσες έχετε κορίτσια κρέμα αλλαγής πάνας βάζετε κ στα χείλη ή όχι; 

Εγώ έβαζα στην κόρη μου..μπορει οχι όλες τις φορές αλλά πολύ συχνά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nik_ol δεν ξέρω γιατί δεν έχω διάθεση !! Φαντάζομαι πως όταν θηλάζεις μόνο αν έχεις βγάλει! Εγώ δεν έχω κ θηλαστρο! Κ θέλω ν φτιάξω τ μαλλιά έχω γεμίσει άσπρα κ εχ ι φτάσει το balayage στον αυχένα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...