Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Κορίτσια γεννησαμε και εμείς. Τελευταία και καταιδρωμενη 🤭 3200 και 52εκ. Φυσιολογική γέννα. Όλα πήγαν καλα!! 

 Να σας ζήσει το μωράκι σας γερο και ευτυχισμένο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 15 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Κορίτσια γεννησαμε και εμείς. Τελευταία και καταιδρωμενη 🤭 3200 και 52εκ. Φυσιολογική γέννα. Όλα πήγαν καλα!! 

Επιτέλους 😂 να σας ζησει κορίτσι μου καλοτυχος να είναι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσουν σε όλες κορίτσια!

Κορίτσια δίνει καμία φριζολακ Στο μωράκι της? Γιατί εμένα μου φαίνεται τις τελευταίες μέρες της βγάζει πονάκια όταν τρώει και μετά σαν να μην μπορεί να κάνει κακά.. κανει βέβαια μια-δυο φορές τη μέρα αλλά βλέπω ότι ζορίζεται... Γνωρίζετε μήπως κανεί αέρια ;έχει καμία άποψη για αυτή την σκόνη? Θα πάρω και την παιδίατρο βέβαια είπα να μην την ενοχλήσω τώρα Σαββατοκύριακο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Να σας ζήσουν σε όλες κορίτσια!

Κορίτσια δίνει καμία φριζολακ Στο μωράκι της? Γιατί εμένα μου φαίνεται τις τελευταίες μέρες της βγάζει πονάκια όταν τρώει και μετά σαν να μην μπορεί να κάνει κακά.. κανει βέβαια μια-δυο φορές τη μέρα αλλά βλέπω ότι ζορίζεται... Γνωρίζετε μήπως κανεί αέρια ;έχει καμία άποψη για αυτή την σκόνη? Θα πάρω και την παιδίατρο βέβαια είπα να μην την ενοχλήσω τώρα Σαββατοκύριακο

Εγω! Κι επειδη στην αρχη επινε αποκλειστικά δικο μου τον πειραξε η μετάβαση και δεν μπορουσε να κανει καθολου. Τωρα το αναμιγνυω με frisolac comfort οπως μου ειπε ο παιδίατρος και είναι εντάξει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια σας.. Τελειώσαμε;; γεννήσαμε όλες; 

Νομίζω πως ναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ωραία!!!! Ήρθαν λοιπόν τα καλοκαιρινά μωράκια 😍😍😍😍 πως είσαστε οι πιο φρέσκιες μανούλες;

@Clairy. πως είναι το στήθος σου;

@Diana_caterina πως είσαστε; από αυριο μόνες σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Τι ωραία!!!! Ήρθαν λοιπόν τα καλοκαιρινά μωράκια 😍😍😍😍 πως είσαστε οι πιο φρέσκιες μανούλες;

@Clairy. πως είναι το στήθος σου;

@Diana_caterina πως είσαστε; από αυριο μόνες σας;

Έφτιαξε πάλι.. Μαλάκωσε.. Θα δουμε βέβαια 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Τι ωραία!!!! Ήρθαν λοιπόν τα καλοκαιρινά μωράκια 😍😍😍😍 πως είσαστε οι πιο φρέσκιες μανούλες;

@Clairy. πως είναι το στήθος σου;

@Diana_caterina πως είσαστε; από αυριο μόνες σας;

Καλημερα! Ναι.. Μονες απο σήμερα.. Για να δούμε.. Καλα παμε γενικά.. Έχουμε και παιδιατρο σήμερα.. Θηλαζω συνέχεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημερα! Ναι.. Μονες απο σήμερα.. Για να δούμε.. Καλα παμε γενικά.. Έχουμε και παιδιατρο σήμερα.. Θηλαζω συνέχεια 

Καλημέρα!!! Τέλεια!! Στείλε μας τα νέα από τον παιδίατρο 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα!!! Τέλεια!! Στείλε μας τα νέα από τον παιδίατρο 😉

Ναι εννοείται! Εσεις πως είστε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις είμαστε και οι 4 σπίτι, ο άντρας μου πήρε την άδεια πατρότητας οπότε έχω βοήθεια ευτυχώς.. Ακόμα δεν έχουμε προγραμμα, ο μπέμπης μια κοιμάται το βράδυ, μια Όχι, μας πάει εναλλάξ.. Η κόρη μου το βράδυ ξυπνάει μια φορά σίγουρα  μπορεί και 2 και συνήθως συγχρονιζονται οπότε γίνεται πάρτυ 😂😂 το στήθος μου ούτε τρέχει ούτε πετρωνει προς το παρόν.. Κανει καμία άλλη ταντεμ να μου πει πως είναι εκείνη; γάλα έχω, ακούω που καταπίνουν φουλ, ειδικά ο μικρός.. Η κόρη μου περισσότερο πιπιλαει αλλά όταν την ρωτάω αν έχει γάλα μου λέει πλέον ναι🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/8/2021 at 4:43 ΜΜ, ο/η Lia5 είπε:

Εγω! Κι επειδη στην αρχη επινε αποκλειστικά δικο μου τον πειραξε η μετάβαση και δεν μπορουσε να κανει καθολου. Τωρα το αναμιγνυω με frisolac comfort οπως μου ειπε ο παιδίατρος και είναι εντάξει. 

Μίλησα με την παιδίατρο κ μου είπε ότι γενικά με το ξένο γάλα έχουν πολλααερια κ πρέπει να τη βάζω ναρευτει πολλές φορές.μουωεδωσε κ κάτι προβιοτικά σταγόνες να της δίνω κάθε μέρα νάτη βοηθήσουν.Μου είπε επίσης ότι προς το παρόν δεν πρέπει να αλλάξουμε γάλα .Θα δω με τις σταγόνες πως θα πάει!!Τρώει πολύ λαίμαργα!🤪

Θηλάζεις κ δίνεις κ συμπλήρωμα??

Εγώ δυστυχώς έχω λίγο κ θηλάζω 2 φορές την ημέρα κ ξένο μετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια.. Πηγαμε παιδιατρο😔 η μπέμπα μας πηρε μονο 40 γρ από την ημέρα που βγηκαμε.. Και μας εδωσε το almiron.. Ξέρουμε αν θα σταματήσουμε ποτε το συμπληρωμα; ή απο εδω κ στο εξης θα της δινω οσο μου είπε; δεν θα ήθελα να παίρνει ξενο.. Κατα τα αλλα είναι τελεια.. Και κοντεψε να μου το ματιασει! Έμεινα ικανοποιημενη απο την παιδιατρο απλα στεναχωρηθηκα για τα κιλα.. Στην δικη μας ζυγαριά την έβγαλε παραπάνω.. Και πηγα χαλαρη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Πηγαμε παιδιατρο😔 η μπέμπα μας πηρε μονο 40 γρ από την ημέρα που βγηκαμε.. Και μας εδωσε το almiron.. Ξέρουμε αν θα σταματήσουμε ποτε το συμπληρωμα; ή απο εδω κ στο εξης θα της δινω οσο μου είπε; δεν θα ήθελα να παίρνει ξενο.. Κατα τα αλλα είναι τελεια.. Και κοντεψε να μου το ματιασει! Έμεινα ικανοποιημενη απο την παιδιατρο απλα στεναχωρηθηκα για τα κιλα.. Στην δικη μας ζυγαριά την έβγαλε παραπάνω.. Και πηγα χαλαρη.. 

Εντάξει ρε συ γτ σου έδωσε συμπλήρωμα με τη μία; στο μήνα πρέπει να δούμε πόσο πήρε 🙄 μπορεί μια βδομάδα να μην πήρε πολύ αλλά να αναπληρώσει την επόμενη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εντάξει ρε συ γτ σου έδωσε συμπλήρωμα με τη μία; στο μήνα πρέπει να δούμε πόσο πήρε 🙄 μπορεί μια βδομάδα να μην πήρε πολύ αλλά να αναπληρώσει την επόμενη 

Δεν ξέρω τι να σου πω.. Φοβάμαι μην αφυδατωθει το καημένο.. Είμαι και αμαθη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Δεν ξέρω τι να σου πω.. Φοβάμαι μην αφυδατωθει το καημένο.. Είμαι και αμαθη.. 

Να θηλάζεις. Κ να φτιάχνεις μερικά ml. Κ μην το πιέζεις να το πίνει όλο... Ίσα ίσα για να σε ξεκουράζει μετά εσένα. Μηοωσ Κ ηρεμεί κ κοιμάται... Εγώ θηλάζω αλλά λόγω του 1οθ τέκνου έχω καθιερώσει να φτιάχνω κάποια δύσκολα μεσημέρια μπιμπερό κ πίνει όσο θέλει δε τη πιέζω. Δηλ παίζει να πιει Κ 10 ml Κ να κοιμηθεί... Για να τα συγχρονίσω στο ύπνο... Λίγες φορές βέβαια συγχρονιζονται🤣🤣 δε ξέρω το ξένο την πιάνει μετά από 2 ώρες κ κοιμάται 🤣🤣 κ τώρα το βραδάκι της ξαναφτιαχνω κ όσο πιει. Κ μετά βέβαια μπορεί να ζητήσει κ λίγο στήθος κ μετά κοιμάται γθα βράδυ.. Στον μεγάλο δίνω almiron. Στη μικρή μου έδωσε Sanilac! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Μίλησα με την παιδίατρο κ μου είπε ότι γενικά με το ξένο γάλα έχουν πολλααερια κ πρέπει να τη βάζω ναρευτει πολλές φορές.μουωεδωσε κ κάτι προβιοτικά σταγόνες να της δίνω κάθε μέρα νάτη βοηθήσουν.Μου είπε επίσης ότι προς το παρόν δεν πρέπει να αλλάξουμε γάλα .Θα δω με τις σταγόνες πως θα πάει!!Τρώει πολύ λαίμαργα!🤪

Θηλάζεις κ δίνεις κ συμπλήρωμα??

Εγώ δυστυχώς έχω λίγο κ θηλάζω 2 φορές την ημέρα κ ξένο μετά...

Ετσι οπως σου ειπε η παιδίατρος να κανεις! Εγω δε θηλαζω. 15 μερες ηπιε μονο δικο μου και απο τοτε εως τωρα μονο ξενο. Χωρις να ειμαι ειδικη, μηπως εχεις λιγο επειδή θηλαζεις 2 φορες την ημερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Δεν ξέρω τι να σου πω.. Φοβάμαι μην αφυδατωθει το καημένο.. Είμαι και αμαθη.. 

Πόσους θηλασμούς κάνετε το 24ωρο; και πόσες πάνες έχετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Πόσους θηλασμούς κάνετε το 24ωρο; και πόσες πάνες έχετε; 

Συνέχεια στήθος είναι τρωει ανα 1,5-2 ωρες ξυπναει μονη της αλλα πολλες φορες κάθεται απλα 5 με 10 λεπτα κ πεφτει για ύπνο και μετα απο 1.5 με 2 ωρες ξανα ξυπναει και ξανα το ίδιο.. Πανες βρεχει τουλάχιστον 4-5 σκετο τσιτα και κάποια πρέπει να είναι με κακακια γιατι λερωνει 2-3 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina συνέχισε να τη θηλάζεις για να αυξηθεί η παραγωγη σου! Πιπίλα δίνεις τελικά; γενικά λένε ότι με την πιπίλα χάνουν γευματα μήπως γι αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπερα κι από μένα! Χάθηκα γιατί έχουμε μαραθώνιουε θηλασμους με τη μικρή και προσπαθούμε να βρούμε τους  ρυθμούς μας και με τον μεγάλο μου γιο, που έχει εκδηλώσει έντονες εκρήξεις θυμού για ασήμαντα πράγματα και ουρλιάζει. Ευτυχώς δεν ξεσπάει στο μωρό και βλέπω μια κάποια  βελτίωση στις μέρες . 

@Diana_caterina εμένα η μικρή είναι μια από τα ίδια. Τρώει συνέχεια.. Πριν από κάθε γεύμα την αλλάζω (κάνει γύρω στα 12 γεύματα) και έχει πάντα τσισα και τουλάχιστον 8 πάνες με κακά. Είμαι σίγουρη πως το παιδί τρώει. Το ακούω που καταπίνει, βλέπω ότι γεμίζει πάνες, έκανα και 18 μήνες θηλασμό στο μεγάλο, οπότε έχω μια σχετική εμπειρία. Όμως σήμερα που τη ζύγισα είχε πάρει μόνο 50 γραμμάρια σε 1 εβδομάδα. Μίλησα με παιδίατρο και μου είπε να τη βάζω πιο συχνά στήθος. Πόσο πιο συχνά; μου ήρθε να της πω. Προχθές όλο το βράδυ θηλάζε και κοιμήθηκα μόνο 2 μισαωρα και χθες από τις 11:30 μέχρι τις 2 και 15 δεν πήρε ανάσα. Γενικά είναι πολύ φαγανη. Δεν ξέρω τι φταίει. Αύριο είπαμε θα ξαναμιλήσουμε και στο τηλέφωνο. Πέρασα βέβαια και μια μαστίτιδα μέσα στην εβδομάδα μαι δεν ξέρω αν παίζει και αυτό ρόλο στην παραγωγή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Συνέχεια στήθος είναι τρωει ανα 1,5-2 ωρες ξυπναει μονη της αλλα πολλες φορες κάθεται απλα 5 με 10 λεπτα κ πεφτει για ύπνο και μετα απο 1.5 με 2 ωρες ξανα ξυπναει και ξανα το ίδιο.. Πανες βρεχει τουλάχιστον 4-5 σκετο τσιτα και κάποια πρέπει να είναι με κακακια γιατι λερωνει 2-3 

Αα κορίτσι Κ μένα μπορεί να κάθεται τόσο λίγο. Αλλά μήπως ζεσταίνεται γξ αυτό κοιμάται? Να την βρέχεις να προσπαθεί να την ξυπνάς που να τρώει κανονικά... Η μικρή μου βρέχει 10 πάνες... Θέλεις νομίζω τουλάχιστον 7 πάνες. Προσπάθησε να την ξε ξυπνάς για να πίνει περισσότερο... Εμένα η μικρή που πίνει λιγότερη ώρα μπορεί να ξύπνα κ στο μισάωρο... Βέβαια εμένα δεν κοιμάται κιολας🤣🤣 δνε ξέρω τι φάση τα παιδιά μου με τους ύπνους... Ο μικρός μου στην ηλικία της έτρωγε 20 λεπτα από το 1 στήθος κ 20 λεπτά από το άλλο στήθος... Κ έτσι κατέβηκε το γάλα αυξήθηκε η παραγωγή κ κάπου 2 μηνών λιγοστεψε την ώρα. Έκανε νομίζω 10 και 10 λεπτά κάτι τέτοιο.. Τώρα στη μικρή το στήθος θεωρώ ήταν πιο οκ γιατί έχει περάσει ένα έτος από θηλαμσους από τον μεγάλο μου. Κ κάνει λιγότερο διάστημα θηλασμού. Βέβαια τώρα μας ενοχλεί κ ο μικρός. 🤣 Δεν έχω την πολυτέλεια να την αφήνω παραπάνω, να αλλάζω στήθος, να μετράω ώρες κτλ κτλ... Γεννήθηκε όμως 4 κιλά και 58 εκ ύψος στις 5 μέρες ξανά πήγε στα κιλά της. Κ 1ος μηνών ήταν 5 κιλά κ 61 εκ ύψος. Οπότε ηρέμησα κ εγώ λιγάκι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...