Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Γεια σας και από εμένα! Ήμουν σήμερα στο γιατρό. Έκανα καρδιοτοκογραφο. Με είδε από κάτω και μου είπε ότι κοντεύω(37+6 σήμερα). Και εγώ έτσι πιστεύω. Τέτοιες κλωτσοες-μπουνοες... Κτλ και με τον τράχηλο μου που να αντέξει. Θα δείξει βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις...  @nik_olαν περάσεις την ημερομηνία σου πόσο θα σε αφήσει παραπάνω; Το έχετε συζητήσει;

Αφού εδραιωθεί ο θηλασμός όχι δεν τρέχει γάλα κορίτσια :)

Γέννησα 37+5 😝 

Ελπίζω να εδραιωθεί στις 40 μέρες ο θηλασμός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μιντόρι είπε:

Προσπαθώ!🥺🥺 Προχτές ο γιατρός στον υπέρηχο την είδε ψηλά,μετα με την εξέταση με το χέρι μου είπε ότι είναι πιο αισιόδοξος,ότι φαίνεται πιο κάτω,ο τράχηλος έχει λειανθεί αλλά διαστολή γιοκ.Μου είπε ότι καλό θα ήταν να μην σπάσουν τα νερά τώρα.... Μίλησα με την αναισθησιολογο που συνεργάζεται και είναι γνωστή μου και την ήθελα μέσα μαζί μου. Αυτή μου λέει θα λείπω μέχρι τις 2 του μήνα αλλά κανόνισα με τον γιατρό σου θα βρεθούμε από Τρίτη!! Θα με περιμένει η μπέμπα!! Και έβγαλα το συμπέρασμα ότι ο γιατρός δεν βλέπει φως, ότι μάλλον θα πάμε για πρόκληση....😥

Η πρόκληση δεν είναι βέβαια βιαιη  κατάσταση;;; Εντάξει από την καισαρική την προτιμω αλλά.... Θα πάω να μου βάλουν από την αρχη επισκληρίδιο να μην καταλαβαίνω τίποτα....

Ούτε πώμα βγαίνει.... Μόνο λίγο ενοχλήσεις στη μέση εχω ..αυτά!

 

Κοίτα κ εγώ δεν ενοιωθα τίποτα όλα ξαφνικά έγιναν 😝 οπότε υπάρχει ελπίδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Προσπαθώ!🥺🥺 Προχτές ο γιατρός στον υπέρηχο την είδε ψηλά,μετα με την εξέταση με το χέρι μου είπε ότι είναι πιο αισιόδοξος,ότι φαίνεται πιο κάτω,ο τράχηλος έχει λειανθεί αλλά διαστολή γιοκ.Μου είπε ότι καλό θα ήταν να μην σπάσουν τα νερά τώρα.... Μίλησα με την αναισθησιολογο που συνεργάζεται και είναι γνωστή μου και την ήθελα μέσα μαζί μου. Αυτή μου λέει θα λείπω μέχρι τις 2 του μήνα αλλά κανόνισα με τον γιατρό σου θα βρεθούμε από Τρίτη!! Θα με περιμένει η μπέμπα!! Και έβγαλα το συμπέρασμα ότι ο γιατρός δεν βλέπει φως, ότι μάλλον θα πάμε για πρόκληση....😥

Η πρόκληση δεν είναι βέβαια βιαιη  κατάσταση;;; Εντάξει από την καισαρική την προτιμω αλλά.... Θα πάω να μου βάλουν από την αρχη επισκληρίδιο να μην καταλαβαίνω τίποτα....

Ούτε πώμα βγαίνει.... Μόνο λίγο ενοχλήσεις στη μέση εχω ..αυτά!

 

Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις επισκλ από την αρχη στην πρόκληση, όπως και στο φυσιολογικό τοκετο, πρέπει να φτάσει η διαστολή σε ένα βαθμό 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!εγώ έχω Πητ μεθαύριο,την Κυριακή...φως δεν βλέπω...με βλέπω για πρόκληση, δεν ξέρω.. αν δεν σπάσουν τα νερά....δεν ξέρω τι να σκεφτώ άλλο...!!!

Θα ερθει οταν το αποφασισει😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Αλήθεια το πιστεύεις και εσυ? 🤣🤣 ειδικά χθες εγώ τρόμαξα είχα πολλούς πόνους περιόδου και το μωρο κουνιόταν παρα πολύ και κοκκαλωσα στο κρεβάτι. Προσπαθώ να ξεκουράζομαι γιατί η αλήθεια ειναι το παρακανω λίγο. Ε να μείνει καμια βδομάδα παραπάνω να πάρει και λίγο παραπάνω βάρος γιατι είναι μικράκι. Αλλά εκεί που ελεγα στον 9ο δεν θα κουνιέται πολύ, εμενα με εχει σακατεψει 😮😁 Καλά μην ακούς και τον γιατρό. Το πότε θα αποφασισει το μωρο να βγει ειναι απρόβλεπτο.

Εδώ Εγώ που είμαι τελευταίες μέρες και κουνιέται πάρα πάρα πολύ!!! Τραντάζεται όλη η κοιλιά!!!😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω αν τα υγρα που εχω ειναι φυσιολογικά.. Ειναι λευκα και πηχτα σαν κρεμα.. Συγνώμη για την περιγραφή. 

Το πώμα είναι σαν το ζελέ που βάζει ο γιατρός για να μας δει μετον υπέρηχο στην κοιλιτσα..έτσι το περιέγραψε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις επισκλ από την αρχη στην πρόκληση, όπως και στο φυσιολογικό τοκετο, πρέπει να φτάσει η διαστολή σε ένα βαθμό 🤔

Φτανεις διαστολή 3 και αν δεις οτι στην 3 δεν αντεχεις σου κανουν αλλιώς περιμενουν λιγο γιατι αν δεν πονας πολυ στην 3 δεν εχει νοημα να σου κανουν θελουν να μπορούν να σου μιλανε και να τους λες ποσο πονας κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Και να μην σπάσουν μέχρι Κυριακή δεν θα σε αφήσει παραπανω μέρες? 

Ειπε θα δούμε μέχρι Κυριακή και μπορεί να με αφήσει 2-3 μέρες ακόμα μέχρι εκεί όμως.... Δεν κάνει μετά να μείνει άλλο θα φοβάται και αυτός θα φοβάμαι και εγώ... δεν κάνει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Ναι εδω και κατι μερες ειναι πηχτα περισσότερα οταν σκουπιζομαι στο χαρτι ειναι σαν αλοιφη δεν είναι μεγαλο κομμάτι όπως κάποιας άλλης κοπελας αν ειναι το πωμα τοτε φευγει σταδιακα 

Κορίτσι μου και το δικό μου πώμα σταδιακά έφευγε...μια έβλεπα στο σκούπισμα, μια στο εσώρουχο και μια στην τουαλέτα! Ήταν πηχτό σαν σιλικόνη και δεν ήταν εντελώς λευκό αλλά υποκίτρινο!! Άντε με το καλό...

@Tweemaπεραστικά στο γλυκάκι μας!! Αργούν ακόμα οι διακοπές αλλά θα αρκεστω στο σ/κ!!! Ευτυχώς η μικρή δεν κατάλαβε τπτ από το εμβόλιο απλά σήμερα κοιμάται λίγο παραπάνω 🥰

@Clairy. Και τα δύο παιδιά τα έκανε το πρώτο εμβόλιο 2 μηνών...κ η δικιά μου έχει θέμα με το στομάχι της αλλά όχι σε σημείο να ανησυχούμε προς το παρόν! Τη θήλαζα σχεδόν όρθια στην αρχή και όταν ξάπλωνε της σήκωνα λίγο το στρώμα της κούνιας..βοήθησε πολύ!!

@Valxris αυτό με τον φραγμένο πόρο είναι πολύ σπαστικό!! Ευτυχώς φεύγει γρήγορα και μπορεί να σου το βγάλει και το μωρό...αν καταλάβεις ακριβώς την πορεία, κάνεις μασάζ όταν θηλάζει και φεύγει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Κορίτσι μου και το δικό μου πώμα σταδιακά έφευγε...μια έβλεπα στο σκούπισμα, μια στο εσώρουχο και μια στην τουαλέτα! Ήταν πηχτό σαν σιλικόνη και δεν ήταν εντελώς λευκό αλλά υποκίτρινο!! Άντε με το καλό...

@Tweemaπεραστικά στο γλυκάκι μας!! Αργούν ακόμα οι διακοπές αλλά θα αρκεστω στο σ/κ!!! Ευτυχώς η μικρή δεν κατάλαβε τπτ από το εμβόλιο απλά σήμερα κοιμάται λίγο παραπάνω 🥰

@Clairy. Και τα δύο παιδιά τα έκανε το πρώτο εμβόλιο 2 μηνών...κ η δικιά μου έχει θέμα με το στομάχι της αλλά όχι σε σημείο να ανησυχούμε προς το παρόν! Τη θήλαζα σχεδόν όρθια στην αρχή και όταν ξάπλωνε της σήκωνα λίγο το στρώμα της κούνιας..βοήθησε πολύ!!

@Valxris αυτό με τον φραγμένο πόρο είναι πολύ σπαστικό!! Ευτυχώς φεύγει γρήγορα και μπορεί να σου το βγάλει και το μωρό...αν καταλάβεις ακριβώς την πορεία, κάνεις μασάζ όταν θηλάζει και φεύγει! 

Στο εσώρουχο μου φαίνεται λευκο και στο χαρτι μοιάζει ιβουάρ 🤭 αντε κορίτσια κοντευουμε το Αυγούστου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Στο εσώρουχο μου φαίνεται λευκο και στο χαρτι μοιάζει ιβουάρ 🤭 αντε κορίτσια κοντευουμε το Αυγούστου 

😂😂😂😂 με το ιβουαρ με πέθανες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις επισκλ από την αρχη στην πρόκληση, όπως και στο φυσιολογικό τοκετο, πρέπει να φτάσει η διαστολή σε ένα βαθμό 🤔

Δεν έχω ιδέα απλώς μου είπαν ότι στην πρόκληση γίνονται τα πράγματα πιο γρήγορα και πιο βίαια.... Τώρα ...κοντός ψαλμός..!!!!

@Diana_caterina αναποφάσιστη τη βρίσκω!!!

Ρώτησα το γιατρό πότε κάνουμε επισκληρίδιο ,στην 3? Και μου λέει είναι πολύ !!Δεν ξέρω ρε κορίτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Κοίτα κ εγώ δεν ενοιωθα τίποτα όλα ξαφνικά έγιναν 😝 οπότε υπάρχει ελπίδα! 

Λες;; Και αυτή η αναμονή σκοτώνει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μιντόρι είπε:

Δεν έχω ιδέα απλώς μου είπαν ότι στην πρόκληση γίνονται τα πράγματα πιο γρήγορα και πιο βίαια.... Τώρα ...κοντός ψαλμός..!!!!

@Diana_caterina αναποφάσιστη τη βρίσκω!!!

Ρώτησα το γιατρό πότε κάνουμε επισκληρίδιο ,στην 3? Και μου λέει είναι πολύ !!Δεν ξέρω ρε κορίτσια!!!

Φίλη πριν ένα μήνα μπήκε με πρόκληση κ έκανε επισκληριδιο όταν είχε διαστολή 2. Κ έκανε μετά γύρω στις 8 ώρες μέχρι να γεννήσει. Σε καθεμία είναι διαφορετικά πάντως, εκεί καταλήγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Λες;; Και αυτή η αναμονή σκοτώνει... 

Αχ, ναι πραγματικα! Τώρα που ηρέμησα κ μπαίνουμε σε μια σειρά χαίρομαι που γέννησα 38 εβδομάδων να σου πω την αλήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Δεν έχω ιδέα απλώς μου είπαν ότι στην πρόκληση γίνονται τα πράγματα πιο γρήγορα και πιο βίαια.... Τώρα ...κοντός ψαλμός..!!!!

@Diana_caterina αναποφάσιστη τη βρίσκω!!!

Ρώτησα το γιατρό πότε κάνουμε επισκληρίδιο ,στην 3? Και μου λέει είναι πολύ !!Δεν ξέρω ρε κορίτσια!!!

Ετσι είπε η μαια 🤷🏼‍♀️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Φίλη πριν ένα μήνα μπήκε με πρόκληση κ έκανε επισκληριδιο όταν είχε διαστολή 2. Κ έκανε μετά γύρω στις 8 ώρες μέχρι να γεννήσει. Σε καθεμία είναι διαφορετικά πάντως, εκεί καταλήγω.

Κ εμένα σε διαστολή 2 μου έκαναν επισκληριδιο. Βέβαια εμένα δεν προχωρούσε η διαστολή κ έχανε παλμους το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Δεν έχω ιδέα απλώς μου είπαν ότι στην πρόκληση γίνονται τα πράγματα πιο γρήγορα και πιο βίαια.... Τώρα ...κοντός ψαλμός..!!!!

@Diana_caterina αναποφάσιστη τη βρίσκω!!!

Ρώτησα το γιατρό πότε κάνουμε επισκληρίδιο ,στην 3? Και μου λέει είναι πολύ !!Δεν ξέρω ρε κορίτσια!!!

Εγω έκανα επισκληριδιο χωρίς διαστολή... Οτνα νιώθεις ότι δεν αντέχεις τον πόνο τους λες να σου κάνουν..... Γιατί μπορεί να πονάς κ διαστολή να μην γίνεται Κ να κάνεις κανονικά συσπάσεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια? Εμείς προσπαθούμε να οργανωθούμε. Να αναρρώσω κ εγώ... Ακόμη έχω το χέρι με τη θρομβωση... Ενεσακια έως τέλος Αυγούστου θα κάνω... Η σχέση μεταξύ των παιδιών πολύ καλή... Σήμερα ήταν κ η τελευταία μέρα σχολείου του μικρού μου. Οπότε από βδομάδα θα τα έχω κ τα δύο.... Θα σας πω τότε εντυπώσεις.. 😂😂 Στην καισαρική μου είπε ο γιατρός να μην σηκώνω βαρύ για 2 μήνες. Όσες είχατε κάνει καισαρική πόσο διάστημα σας είχε πει εσάς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω αν τα υγρα που εχω ειναι φυσιολογικά.. Ειναι λευκα και πηχτα σαν κρεμα.. Συγνώμη για την περιγραφή. 

Το πώμα είναι σαν το ζελέ που βάζει ο γιατρός για να μας δει μετον υπέρηχο στην κοιλιτσα..έτσι το περιέγραψε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια νομίζω ότι ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά και ο κάθε τοκετός Είναι μοναδικός... Άλλη κοπέλα από διαστολή 2πήγε 9  μέσα σε μία ώρα!!!

Όλα είναι σχετικά... Ό,τι γίνει ας γίνει τώρα... Να πάνε όλα καλά μονάχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγω έκανα επισκληριδιο χωρίς διαστολή... Οτνα νιώθεις ότι δεν αντέχεις τον πόνο τους λες να σου κάνουν..... Γιατί μπορεί να πονάς κ διαστολή να μην γίνεται Κ να κάνεις κανονικά συσπάσεις.. 

Τι διάρκεια έχει η επισκληριδιος; Αν γεννήσεις μετά από δέκα ώρες από την πρώτη δόση σε πιάνει ή σου κάνουν κ άλλες δόσεις; Γνωρίζει κάποια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μιντόρι είπε:

Πάντως κορίτσια νομίζω ότι ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά και ο κάθε τοκετός Είναι μοναδικός... Άλλη κοπέλα από διαστολή 2πήγε 9  μέσα σε μία ώρα!!!

Όλα είναι σχετικά... Ό,τι γίνει ας γίνει τώρα... Να πάνε όλα καλά μονάχα...

Ακριβώς αυτό! 👍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαριλου1 είπε:

Τι διάρκεια έχει η επισκληριδιος; Αν γεννήσεις μετά από δέκα ώρες από την πρώτη δόση σε πιάνει ή σου κάνουν κ άλλες δόσεις; Γνωρίζει κάποια;

Σου συμπληρώνουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Τι κάνετε κορίτσια? Εμείς προσπαθούμε να οργανωθούμε. Να αναρρώσω κ εγώ... Ακόμη έχω το χέρι με τη θρομβωση... Ενεσακια έως τέλος Αυγούστου θα κάνω... Η σχέση μεταξύ των παιδιών πολύ καλή... Σήμερα ήταν κ η τελευταία μέρα σχολείου του μικρού μου. Οπότε από βδομάδα θα τα έχω κ τα δύο.... Θα σας πω τότε εντυπώσεις.. 😂😂 Στην καισαρική μου είπε ο γιατρός να μην σηκώνω βαρύ για 2 μήνες. Όσες είχατε κάνει καισαρική πόσο διάστημα σας είχε πει εσάς? 

Εμενα δε μου είπε κάτι για βάρος. Το μόνο που μου είπε να μη μείνω έγκυος μέσα στο 6μηνο και να μην κάνω κοιλιακούς... Του είπα ότι τίποτα από τα δυο δεν πρόκειται να γίνει έτσι κι αλλιώς 😂😂

@Smurf88 ορθια τελείως;; εγω τον έχω με κλήση και πίνει. Το λίκνο είναι επίσης με κλήση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...