Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.. Εγώ μπήκα έχοντας ένα προαίσθημα ότι κάποια γέννησε.. 

Κορίτσια όπως σας είπε κ Λία μην φοβάστε όλα τα μπορούμε!!χαίρομαι πάρα πολύ για την Λία γιατί παρόλο που ήταν πρωτοτοκη είχε ενημερωθεί για όλα, είχε πλάνο. Το σώμα μας είναι φτιαγμένο για να γένναμε μην φοβάστε τίποτα ❤️

@Μιντόριέχεις αγχωθεί αρκετά είναι λογικό, πλησιάζεις στο τέλος συν ότι σου λένε κ διαφορά. Κορίτσι μου γλυκό θα τα καταφέρεις όλα γιατί μπορείς, μην αφήνεις να σε επηρεάζουν τα αρνητικά κ αγχωδη σχόλια. Οσο στενή κ να είναι η λεκάνη σου με τις συσπάσεις που κάνει η μήτρα σου θα βοηθήσουν να ανοίξεις κ να κατέβει το μωράκι σου..όταν είναι έτοιμο θα έρθει κ θα κατέβει γιατί αυτή είναι η φύση μας!! Κ με τον θηλασμό θα τα καταφέρεις εάν θέλεις. το δύσκολο δεν είναι ο θηλασμός αλλά το 1ο τρίμηνο γενικά.. Με αγάπη  υπομονή κ όρια εκεί που πρέπει θα τα πας περίφημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

@Lia5 να σου ζήσει! Με το καλό καλό να γυρίσετε σπίτι και να μπείτε στους δικούς σας ρυθμούς. Έτσι όπως τα διάβασα είχες μια πολύ καλή εμπειρία. Πολύ χαίρομαι :)

όταν ήμουν έγκυος στη κόρη μου μου λέγανε ότι τα αγοράκια παίρνουν όλο το μήνα. Τελικά και η δική μου τον πήρε όλο. Τώρα ο μικρός δεν ξέρω τι θα κάνει γιατί πολύ κλωτσομπουνιδι βρε κορίτσια. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξει το σώμα μου να τον συγκρατεί. Θα δείξει κιόλας... Εμένα στο ντομπλερ μου είχε πει ο γιατρός ότι θα βγει 3200+ τουλάχιστον, αν ξεπεράσουμε τις 38 εβδομάδες. Η μικρή μου , γεννημένη στη Πητ ήταν 3 κιλά ακριβώς. Για να δούμε τωρα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lia5 να σας ζησει ο παιδαρος!! Τυχερος και υγιης!! Ολα πηγαν τέλεια και μας δινεις θαρρος και κουραγιο!!! Να εχετε μια υπεροχη ζωη!!! 💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες! Θηλάζει όλη την ώρα και έχει βρεγμένος πάνες και κακά οπότε πάμε καλά. Σταγόνες είναι το πρωτόγαλα μη φανταστείτε αλλά τους φτάνει. Βγήκε μισό κιλό λιγότερο από τον υπέρηχο δηλαδή 2600 αλλά είναι παλικάρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/7/2021 at 12:14 ΠΜ, ο/η Μιντόρι είπε:

Από την αρχή τα γλυκά κ μένα με ενοχλούσαν κ γενικά λόγω εμετών ήμουν πολύ συγκεκριμένη σε αυτα που ετρωγα.σε όλη την εγκυμοσύνη τρώω λίγο κ συχνά!!Τώρα πχ έφαγα νουντλς (τι τα ήθελα!!!) Και έχω πεθάνει στην καούρα.

Βάρος, όχι δεν πήρα.Ξεκινησα την εγκυμοσύνη 55,5 κιλά,κατέβηκα 53 λόγω εμετών κ τώρα είμαι 56-56,5.Στην ουσία πηρα 3-3,5 κιλά ... 1 σχεδόν πάνω από τα κανονικα μου.Αλλα με μεγάλη προσοχή ,πολύ υγιεινά γεύματα κλπ. Κ νιώθω  πολύ καλά,δεν μου πονάει πλάτη ,μέση ,ούτε πρηξιματα...!!Το μωρό είναι 2600 προς το παρόν!Έχω σε μια εβδομάδα ΠΗΤ... 

Σε ποια εβδομαδα  είσαι,πώς τα πας με το βάρος;

 

 

 

 

Είμαι 35

Εγώ ξεκίνησα 67 και τώρα είμαι 72...έχω ύψος 175...αλλά και πάλι 5κιλα  για το φαι που κάνω πολλά μου φαινονται.🤔🤔.παχαινω και από τον αέρα μάλλον.😜.😜δεν πρηστικα κιόλας προς το παρών οπότε δεν έχω δικαιολογια...πητ έχουμε 5/9!!!!!το σπορακι μου δεν ξέρω ακόμη....στις 5 του μήνα ήταν 1800 τώρα Παρασκευή θα πάω γιατρό να κάνουμε και τον καρδιοτοκογραφο....αααα εσείς μπηκατε στην τελική ευθεία....ψυχολογικά πώς νιώθεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Όλα τέλεια απλώς τον έχω συνέχεια πάνω στο στήθος και δεν μπορώ να γράφω. Γύρω στις 3 ηρθα κλινική που ξεκίνησαν οι πόνοι. Στις 4 είχα διαστολή 2, στις 8 είχα 5 και στις 9.30 είχα 10. Έτυχε μια πολύ καλή μαία που με εξέταζε από κάτω χωρίς να καταλάβω τίποτα! ήρθε με 2 σπρωξιες  χωρίς τεχνητούς χωρίς αναισθησία χωρίς τίποτα. Μόνο που σκιστηκα γιατί είχε τα χέρια πάνω στο κεφάλι. Μη φοβάστε τίποτα τα μπορούμε όλα ❤

Μπράβο!!Εύκολο άκουγεται!!😁😁(εγώ έχω πανικοβληθει🥺🥺😊)

Καλή ανάρρωση και καλή δύναμη τώρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε; 

Μιλησα με το μαιευτήριο! Θέλουν μοριακο το οποίο κοστίζει 60€ το άτομο το ραπίντ υποχρεωτικα γίνεται στο νοσοκομείο! Ο συνοδος μπορει να μπει 1 φορα μεσα απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 9 το βράδυ! Χαρτια ειπαν δεν χρειάζεται να πας μονο το iban, e-mail και ταυτοτητες 

Τα τρίκλινα ειναι δίκλινα αλλα χρεωνουν σαν τρίκλινα απλα επειδή με πασαρανε σε αλλη γραμμή στην υπεύθυνη κολλησα και ξεχασα να ρωτησω για την τιμή του τρικλινου

Στην εισαγωγή δηλώνετε αν θέλετε rooming in για να μπειτε σε δωμάτιο με καποια κοπέλα που θα κανει και εκεινη rooming in! Τα στοιχεία μας τα δινει ο σύζυγος οταν τον φωναξουν.. Ξεχασα να ρωτησω σε ποση ωρα βγαίνουν τα αποτελέσματα του μοριακου.. Αν έχετε προγραμματίσει τον τοκετο μπορείτε να φέρετε απεξω μοριακ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Εγώ μπήκα έχοντας ένα προαίσθημα ότι κάποια γέννησε.. 

Κορίτσια όπως σας είπε κ Λία μην φοβάστε όλα τα μπορούμε!!χαίρομαι πάρα πολύ για την Λία γιατί παρόλο που ήταν πρωτοτοκη είχε ενημερωθεί για όλα, είχε πλάνο. Το σώμα μας είναι φτιαγμένο για να γένναμε μην φοβάστε τίποτα ❤️

@Μιντόριέχεις αγχωθεί αρκετά είναι λογικό, πλησιάζεις στο τέλος συν ότι σου λένε κ διαφορά. Κορίτσι μου γλυκό θα τα καταφέρεις όλα γιατί μπορείς, μην αφήνεις να σε επηρεάζουν τα αρνητικά κ αγχωδη σχόλια. Οσο στενή κ να είναι η λεκάνη σου με τις συσπάσεις που κάνει η μήτρα σου θα βοηθήσουν να ανοίξεις κ να κατέβει το μωράκι σου..όταν είναι έτοιμο θα έρθει κ θα κατέβει γιατί αυτή είναι η φύση μας!! Κ με τον θηλασμό θα τα καταφέρεις εάν θέλεις. το δύσκολο δεν είναι ο θηλασμός αλλά το 1ο τρίμηνο γενικά.. Με αγάπη  υπομονή κ όρια εκεί που πρέπει θα τα πας περίφημα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια!!! πλησιάζουν οι μέρες κ είμαι κ λίγο λιγοψυχη γι'αυτο ..μακάρι να πάνε όλα καλά όπως τα λες!!!♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Είμαι 35

Εγώ ξεκίνησα 67 και τώρα είμαι 72...έχω ύψος 175...αλλά και πάλι 5κιλα  για το φαι που κάνω πολλά μου φαινονται.🤔🤔.παχαινω και από τον αέρα μάλλον.😜.😜δεν πρηστικα κιόλας προς το παρών οπότε δεν έχω δικαιολογια...πητ έχουμε 5/9!!!!!το σπορακι μου δεν ξέρω ακόμη....στις 5 του μήνα ήταν 1800 τώρα Παρασκευή θα πάω γιατρό να κάνουμε και τον καρδιοτοκογραφο....αααα εσείς μπηκατε στην τελική ευθεία....ψυχολογικά πώς νιώθεις;;;

Όχι,μία χαρά τα κιλά σου είσαι και ψηλή φαντάζομαι δεν θα φαίνεται τίποτα!! Το θέμα είναι η κάθε μία μέσα στο σώμα της να νιώθει καλά!! Και εγώ με πολύ προσοχή δεν πήρα... Και ευτυχώς δεν έχω πρηξίματα και νιώθω τουλάχιστον καλά σωματικά. Εγώ 39+1 σήμερα... Μία  μου είχε πει ο γιατρός ότι θα γεννησεις  πιο νωρίς δηλαδή γύρω στις 20,την  προηγούμενη εβδομάδα μου είπε ότι έχω μέλλον ακόμα και αποσυντονίστηκα!!! Με πήρε εχθές και μία γνωστή κ μου ειπε: κοίταξε να σε πιάσει η επισκληρίδιος αμέσως γιατί θα υποφέρεις και τέτοια και φρίκαρα!!!! Και ενώ ήμουν cool τώρα έχω τρελαθεί δεν ξέρω τι με έπιασε.χθες Το βράδυ δεν κοιμήθηκα.. είχα σαν κράμπες στην κοιλιά σαν να προσπαθεί το μωρό να κατέβει κι άλλο κάτω.... Κάπως έτσι πρέπει να είναι οι πόνοι αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη!!!! Αύριο αν δεν γεννήσω(!) έχω γιατρό..... Μην επηρεάζεσαι από μένα όμως είμαι λιγόψυχη εγώ, λιποθυμώ για πλάκα κι  έτσι...😁😁😁😁 αν θα Γεννήσω εγώ θα γεννήσετε όλες!!😊😊😊

Είναι λίγο περίεργη η ψυχολογία στο τέλος... Ίσως δεν ξέρεις τι να περιμένεις;;; Τι ναπω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Όχι ρε μία χαρά τα κιλά σου είσαι και ψηλή φαντάζομαι δεν θα φαίνεται τίποτα!! Το θέμα είναι η κάθε μία μέσα στο σώμα της να νιώθει καλά!! Και εγώ είμαι πολύ προσοχή δεν πήρα... Και ευτυχώς δεν έχω πρηξίματα και νιώθω τουλάχιστον καλά σωματικά. Εγώ 39+1 σήμερα... Μία μου είχε πει ο γιατρός ότι θα γίνεις η πιο νωρίς δηλαδή γύρω στις 20, χθες μου είπε ότι έχω μέλλον ακόμα και αποσυντονίστηκα!!! Με πήρες εχθές και μία γνωστή: κοίταξε να σε πιάσει η επισκληρίδιος αμέσως γιατί θα υποφέρεις και τέτοια και φρίκαρα!!!! Και ενώ ήμουν cool τώρα έχω τρελαθεί δεν ξέρω τι με έπιασε.χθες Το βράδυ δεν κοιμήθηκα.. είχα σαν κράμπες στην κοιλιά σαν να προσπαθεί το μωρό να κατέβει κι άλλο κάτω.... Κάπως έτσι πρέπει να είναι οι πόνοι αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη!!!! Αύριο αν θα γεννήσω έχω γιατρό..... Μην επηρεάζεσαι από μένα όμως είμαι λιγόψυχη εγώ, λιποθυμώ για πλάκα έτσι...😁😁😁😁

Είναι λίγο περίεργη ψυχολογία στο τέλος... Ίσως δεν ξέρεις τι να περιμένεις;;;

Νομίζω όλες τα ίδια άγχη έχουμε...εγώ φοβάμαι την στιγμή που θα τεθεί..νομίζω θα ανεβάσω σφυφμους και παλμούς και δεν θ μπορώ να με συντονισω!!!😲🤗δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να ξέρεις πότε θα γεννήσεις η να σου ρθει απρόοπτα....εμένα γενικά αυτές τις μέρες πονάει το ισχίο μου και γενικά η πλευρές αριστερά και η πλάτη μου ...αριστερό το παιδί μου..σε άσχετη φάση δεν μπορώ ότου καθιστή..μάλλον κάτι πιέζει εκεί πέρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Νομίζω όλες τα ίδια άγχη έχουμε...εγώ φοβάμαι την στιγμή που θα τεθεί..νομίζω θα ανεβάσω σφυφμους και παλμούς και δεν θ μπορώ να με συντονισω!!!😲🤗δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να ξέρεις πότε θα γεννήσεις η να σου ρθει απρόοπτα....εμένα γενικά αυτές τις μέρες πονάει το ισχίο μου και γενικά η πλευρές αριστερά και η πλάτη μου ...αριστερό το παιδί μου..σε άσχετη φάση δεν μπορώ ότου καθιστή..μάλλον κάτι πιέζει εκεί πέρα....

Εντάξει είναι περίεργη η φάση!!😁😁😁 Εγώ το είπα στο γιατρό φοβάμαι μήπως δεν μεινω ψύχραιμη και δεν μπορώ να συνεργαστώ και δεν ακούω τι μου λένε χαχα!!!

Τώρα μεγαλώνουν τα μωράκια μέσα και πιέζουν εδώ και εκεί....😊

Επισκληρίδιο θα κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Νομίζω όλες τα ίδια άγχη έχουμε...εγώ φοβάμαι την στιγμή που θα τεθεί..νομίζω θα ανεβάσω σφυφμους και παλμούς και δεν θ μπορώ να με συντονισω!!!😲🤗δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να ξέρεις πότε θα γεννήσεις η να σου ρθει απρόοπτα....εμένα γενικά αυτές τις μέρες πονάει το ισχίο μου και γενικά η πλευρές αριστερά και η πλάτη μου ...αριστερό το παιδί μου..σε άσχετη φάση δεν μπορώ ότου καθιστή..μάλλον κάτι πιέζει εκεί πέρα....

Εγώ αγχωνομουν με το απρόοπτα παντως😂 ενώ όταν είπαμε για καισαρική ηρέμησα, δεν είχα θέμα, πήγα κουλ.. Τώρα που μου είπε ίσως γεννήσω νωρίτερα λόγω αμνιακου πάλι δεν θέλω να μου σπάσουν τα νερά κ να τρεχω, με έπιασε πάλι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lia5 Κορίτσι μου να σου ζήσει ο παιδαρακος σου καλούς θηλασμους και καλή ανναρωση σε εσένα!!!! 

Εγώ κορίτσια πάλι μαστίτιδα στο άλλο στήθος αυτήν την φορά είχε συνηθίσει το στήθος στην 1.5 ώρα και προχθές βράδυ μου έκανε ένα τρίωρο και ήμουν πτώμα πρέφα δεν πήρα ότι μάζεψε αλλά μάλλον το πρόλαβα θα δούμε!!!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

@Lia5 Κορίτσι μου να σου ζήσει ο παιδαρακος σου καλούς θηλασμους και καλή ανναρωση σε εσένα!!!! 

Εγώ κορίτσια πάλι μαστίτιδα στο άλλο στήθος αυτήν την φορά είχε συνηθίσει το στήθος στην 1.5 ώρα και προχθές βράδυ μου έκανε ένα τρίωρο και ήμουν πτώμα πρέφα δεν πήρα ότι μάζεψε αλλά μάλλον το πρόλαβα θα δούμε!!!!!

 

 

Πως καταλαβαίνεις ότι έπαθες μαστίτιδα; Κι εμένα με πονάει το στήθος όταν γεμίζει καμία φορά αλλά βάζω θήλαστρο αν δεν θέλει η μπέμπα και μετά ξαλαφρωνω. Επίσης νιώθω ένα αίσθημα σαν κάψιμο στο στηθος...αυτο είναι φυσιολογικό ή μήπως είναι σημάδι μαστίτιδας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εγώ αγχωνομουν με το απρόοπτα παντως😂 ενώ όταν είπαμε για καισαρική ηρέμησα, δεν είχα θέμα, πήγα κουλ.. Τώρα που μου είπε ίσως γεννήσω νωρίτερα λόγω αμνιακου πάλι δεν θέλω να μου σπάσουν τα νερά κ να τρεχω, με έπιασε πάλι 😂

Αυτό με τα νερά είναι λιγο κάπως...😁😁

Να ρωτήσω κατι...αν δεν βγει αυτή η βλέννη ,τα πηχτά τα υγρά δεν ξεκινά ο τοκετός;;;γιατί εγώ χτες το βράδυ ένιωθα πολύ έντονα κάτι σαν κράμπες ,σαν να σκάβει το μωρό προς τα κάτω,πώς να το πω κ σκέφτηκα μήπως ξεκινούσε ο τοκετός αλλά δεν έχω αυτά τα υγρά ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καψιμο δεν ειναι καλο νομίζω είναι σημαδι.. Κανε κομπρεσες! 

 

Εγω κορίτσια στεναχωρηθηκα πολυ.. Εμαθα οτι η μαια μου είναι έγκυος και εχει πολυ δύσκολη εγκυμοσύνη με αποτέλεσμα να μην είναι στην γεννα, δεν θέλω να την βαλω και σε κίνδυνο.. Αλλα σκέφτομαι να κανω τα μαθήματα μαζι της και ύστερα να την συμβουλευτω για τον θηλασμο και να της δωσω τα χρήματα των μαθημάτων αντι για ολο το ποσο που ειχαμε συμφωνησει.. Την εμπιστευομαι πολυ και νιωθω ανετα μαζι της και δεν θέλω να παρω αλλη.. Θα γεννησω με την μαια της βαρδιας.. Εσεις τι γνωμη εχετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Αυτό με τα νερά είναι λιγο κάπως...😁😁

Να ρωτήσω κατι...αν δεν βγει αυτή η βλέννη ,τα πηχτά τα υγρά δεν ξεκινά ο τοκετός;;;γιατί εγώ δεν το βράδυ ένιωθα πολύ έντονα κάτι σαν κράμπες ,σαν να σκάβει το μωρό προς τα κάτω,πώς ΝΑΤΟ πω κ σκέφτηκα μήπως ξεκινούσε ο τοκετός αλλά δεν έχω αυτά τα υγρά ....

Εγω καμια φορα νιώθω εναν πονο στον τραχηλο το καταλαβαίνω γιατί οταν μου επαιρναν βιοψια απο τον τραχηλο πονουσα το ιδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Όλα τέλεια απλώς τον έχω συνέχεια πάνω στο στήθος και δεν μπορώ να γράφω. Γύρω στις 3 ηρθα κλινική που ξεκίνησαν οι πόνοι. Στις 4 είχα διαστολή 2, στις 8 είχα 5 και στις 9.30 είχα 10. Έτυχε μια πολύ καλή μαία που με εξέταζε από κάτω χωρίς να καταλάβω τίποτα! ήρθε με 2 σπρωξιες  χωρίς τεχνητούς χωρίς αναισθησία χωρίς τίποτα. Μόνο που σκιστηκα γιατί είχε τα χέρια πάνω στο κεφάλι. Μη φοβάστε τίποτα τα μπορούμε όλα ❤

Να σας ζήσει γερό και τυχερό το παιδάκι σας!!δεν σου έκανε περινεοτομη ...μήπως ήταν καλύτερα να κόπεος ελεγχόμενα...και χωρίς επισκληριδιο;;να χαρείς το παιδάκι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μιντόρι είπε:

Εντάξει είναι περίεργη η φάση!!😁😁😁 Εγώ το είπα στο γιατρό φοβάμαι μήπως δεν μεινω ψύχραιμη και δεν μπορώ να συνεργαστώ και δεν ακούω τι μου λένε χαχα!!!

Τώρα μεγαλώνουν τα μωράκια μέσα και πιέζουν εδώ και εκεί....😊

Επισκληρίδιο θα κάνεις;

Θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε όχι...γενικά δεν ήξερα αν ήθελα να κάνω κιόλας..εκτός του πόνο με φοβίζει και αυτό το μούδιασμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Πως καταλαβαίνεις ότι έπαθες μαστίτιδα; Κι εμένα με πονάει το στήθος όταν γεμίζει καμία φορά αλλά βάζω θήλαστρο αν δεν θέλει η μπέμπα και μετά ξαλαφρωνω. Επίσης νιώθω ένα αίσθημα σαν κάψιμο στο στηθος...αυτο είναι φυσιολογικό ή μήπως είναι σημάδι μαστίτιδας; 

Είναι σκληρό σε κάποια σημεία σαν μπαλάκια ή και όλο την πρώτη φορά ήταν όλο σκληρό είχε σκληρύνει το γάλα αυτήν την φορά κάτι γρομπαλακια πιάνω συνήθως έχει πόνο κατω από την μασχάλη μέχρι όσο πάει και πονάει ο θηλασμός είναι κόκκινο το σημειο ανεβάζεις πυρετό έχεις ρυγος κλπ.... Το αίσθημα του καψίματος είναι φυσιολογικό μόνο εάν το καταλαβαίνεις σε κάποια διαστήματα και κρατάει κάτι δεύτερολεπτα εγώ θα το έλεγα και σαν στιγμιαίο τσίμπημα ή μαχαίρια εκείνη την ώρα τρέχει γάλα μόνο του είναι επειδή δεν έχει γίνει εδραίωση ακόμα αυτο εννοείς? Αν αισθάνεσαι μονίμως κάψιμο καλά είναι να το δεις!!!! Επίσης καλό είναι να μην βγαζεις μεγαλη ποσότητα ή και να αδειάζεις με το θηλαστρο γιατί όσο βγάζεις τόσο δίνει σήμα να παράγει να βγάζεις λίγο τύπου 10-20μλ ή μέχρι να ανακουφιστεις εγώ δεν χρησιμοποιώ θηλαστρο αν χρειαστεί βγάζω λίγο με το χέρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Αυτό με τα νερά είναι λιγο κάπως...😁😁

Να ρωτήσω κατι...αν δεν βγει αυτή η βλέννη ,τα πηχτά τα υγρά δεν ξεκινά ο τοκετός;;;γιατί εγώ δεν το βράδυ ένιωθα πολύ έντονα κάτι σαν κράμπες ,σαν να σκάβει το μωρό προς τα κάτω,πώς ΝΑΤΟ πω κ σκέφτηκα μήπως ξεκινούσε ο τοκετός αλλά δεν έχω αυτά τα υγρά ....

Μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός και χωρίς να σπάσουν τα νερά! Θα έχεις πόνους κανονικά.. Οσο αφορά το πώμα μπορεί να φύγει σταδιακά και να μην το καταλαβεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Το καψιμο δεν ειναι καλο νομίζω είναι σημαδι.. Κανε κομπρεσες! 

 

Εγω κορίτσια στεναχωρηθηκα πολυ.. Εμαθα οτι η μαια μου είναι έγκυος και εχει πολυ δύσκολη εγκυμοσύνη με αποτέλεσμα να μην είναι στην γεννα, δεν θέλω να την βαλω και σε κίνδυνο.. Αλλα σκέφτομαι να κανω τα μαθήματα μαζι της και ύστερα να την συμβουλευτω για τον θηλασμο και να της δωσω τα χρήματα των μαθημάτων αντι για ολο το ποσο που ειχαμε συμφωνησει.. Την εμπιστευομαι πολυ και νιωθω ανετα μαζι της και δεν θέλω να παρω αλλη.. Θα γεννησω με την μαια της βαρδιας.. Εσεις τι γνωμη εχετε; 

Αν δεν είναι καλά η κοπέλα πώς να σε βοηθήσει κ εσένα?πάντως εγώ που ειχα ρωτησει τον γιατρο για να βρω συγκεκριμένη μαία ήταν αντίθετος, θεωρεί καλύτερο να ειναι μία μαία της βάρδιας...μη σε απασχολεί αυτό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός και χωρίς να σπάσουν τα νερά! Θα έχεις πόνους κανονικά.. Οσο αφορά το πώμα μπορεί να φύγει σταδιακά και να μην το καταλαβεις! 

Ναι ότι δεν χρειάζεται να σπάσουν τα νερά ναι, αλλά Δεν έχω καθόλου βλέννη κ τέτοια, ούτε καν υγρά ,απλώς κατουράω με το παραμικρο,το βράδυ μπορεί να κατούρησα κ 20 φορές,δεν ξερω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω καμια φορα νιώθω εναν πονο στον τραχηλο το καταλαβαίνω γιατί οταν μου επαιρναν βιοψια απο τον τραχηλο πονουσα το ιδιο

Δεν ξέρω τι μπορει να είναι αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Αν δεν είναι καλά η κοπέλα πώς να σε βοηθήσει κ εσένα?πάντως εγώ που ειχα ρωτησει τον γιατρο για να βρω συγκεκριμένη μαία ήταν αντίθετος, θεωρεί καλύτερο να ειναι μία μαία της βάρδιας...μη σε απασχολεί αυτό..

Εννοείται ότι δεν θα την βασανισω αν δεν θελει να κανει ή δεν μπορει να κανει μαθηματα! Εκεινη ήθελε να βρεθούμε απο κοντα γιατι βαρέθηκε να ειναι ξαπλα αλλα μου ειπε οτι μπορούμε να κάνουμε διαδικτυακα! Μονο αυτό σκέφτομαι και πρωτα θα το συζητήσω μαζι της αν δεν νιωθει καλα της ειπα ηδη οτι δεν χρειάζεται να συνεχισουμε γιατι μπορω να κανω και αλλου μαθήματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...