Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια φτιάξαμε την συρταριέρα και τελικα την αλλαξιερα την έβαλα πανω! Και εβαλα και ενα επιπλακι που ειχα και θα βαλω εκει οτι χρειάζεται για το αλλαγμα της πανας! Ενθουσιαστηκα παρα πολυ! Του άντρα μου δεν του αρέσει βέβαια γιατι λεει οτι ειναι υπερφορτωμενο το δωμάτιο 😂 αυριο θα ξεσκονισω τα επιπκα και θα τακτοποιήσω μεσα τα πρωτα πλυσίματα 

Και εμάς μας ήρθε προχθές η συρταριέρα και ευτυχώς ήρθε έτοιμη συναρμολογημένη. Το πλάτος της βέβαια είναι σχετικά μικρό και πάνω της χωράει ίσα ίσα το μικρότερο μέγεθος αλλαξιέρας οπότε τελικά ίσως βάλω την αλλαξιέρα αλλού. Τα ρουχαλάκια θα τα πλύνω σε καμια δεκαριά μέρες και θα τα τακτοποιήσω όπως και την κούνια την οποία θα την στήσουμε τότε. Του φαίνεται του άντρα σου υπερφορτωμένο? Πού να δει τι θα γίνεται μετά 🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Κι ο δικός μου με το κεφαλάκι είναι από τον 7ο ☺ Απλώς εμένα ο γιατρός μου είπε ότι πιθανόν να περάσω την ΠΗΤ επειδή είναι το πρώτο μου 🤷🏼‍♀️

Και εμένα πριν λίγο καιρό αυτό μου είχε πει ότι επειδή είναι το πρώτο τις φτάνεις τις 40 εβδομάδες. Αλλά τώρα δεν ξέρω γιατί μου το είπε... μήπως είδε κάτι!!!🥺🥺😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η PanB είπε:

Τα θέλω κι εγω τα έξτρα 600 αν βγάλεις άκρη πες μου😂😂

 

Για τη γέννα αγχώθηκες; 

Καλημέρα! Λοιπόν εγώ θα σας πω αυτά που μου είπε η λογίστρια μου για τη δικιά μου την περίπτωση που είμαι πωλήτρια σε κατάστημα.

Μπορεί να γίνει εξουσιοδότηση στον σύζυγο και να καταθέσει εκείνος τα χαρτιά :

government.gr: βάζουμε κωδικούς taxis, στοιχεία, υπεύθυνη δήλωση για την εξουσιοδότηση.

Πάει στις παροχές εφκα: (το επόμενο εικοσαήμερο του τοκετού, νομίζω στο ΜΗΤΡΏΟ)

Δικαιολογητικά:

1)Βιβλιάριο ασθενείας μητέρας 

2) ληξιαρχική πράξη τέκνου

3) ΑΜΚΑ νεογνού

4) αποδεικτικό είσπραξης τελευταίου διμήνου κύησης.

Και τότε παίρνεις το χαρτί για τα χρήματα του επόμενου διμήνου λοχείας.

Θα λάβουμε συμπληρωματικά περίπου 600 ευρώ (για την περίπτωσή μου!) Για τον επόμενο μήνα άδειας μετά το δίμηνο και πριν το εξάμηνο του ΟΑΕΔ.

Επιπλέον υπάρχει ένα επίδομα Α21 για όσους έχουν οικογενειακό εισόδημα κάτω από 18.000€.

Η αιτηση για ΟΑΕΔ εξάμηνο γίνεται online 

Η αίτηση για τα 2.000 ευρώ γίνονται στο μαιευτήριο.

Το μωρό είναι καλό να γράφτει στο βιβλιάριο ασθενείας μητέρας γιατί παίρνει μεγαλύτερο ποσοστό επιδόματος.

Αυτά!!!

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Και εμάς μας ήρθε προχθές η συρταριέρα και ευτυχώς ήρθε έτοιμη συναρμολογημένη. Το πλάτος της βέβαια είναι σχετικά μικρό και πάνω της χωράει ίσα ίσα το μικρότερο μέγεθος αλλαξιέρας οπότε τελικά ίσως βάλω την αλλαξιέρα αλλού. Τα ρουχαλάκια θα τα πλύνω σε καμια δεκαριά μέρες και θα τα τακτοποιήσω όπως και την κούνια την οποία θα την στήσουμε τότε. Του φαίνεται του άντρα σου υπερφορτωμένο? Πού να δει τι θα γίνεται μετά 🤣 

Γενικά το δωμάτιο ηταν πολυ λιτό.. Τωρα εχει μεσα 2 συρταριέρες μια ραφιερα και την κουνια επιπλέον.. 

Λογικο είναι.. Το σαλονι ομως το εχει κανει χειρότερο εκει δεν του φαίνεται υπερφορτωμενο 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Γενικά το δωμάτιο ηταν πολυ λιτό.. Τωρα εχει μεσα 2 συρταριέρες μια ραφιερα και την κουνια επιπλέον.. 

Λογικο είναι.. Το σαλονι ομως το εχει κανει χειρότερο εκει δεν του φαίνεται υπερφορτωμενο 😂😂

Άλλο το ένα κ άλλο το άλλο 😝 

Κ εμάς πάντως το σπίτι γενικά έχει φορτωθεί λιγάκι αλλά που να τα βάλουμε πια; ωστόσο ανυπομονώ για τον χαμό που θα γίνει με όλα τα μωρουδιστικα κ τα παιχνιδια 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Και εμένα πριν λίγο καιρό αυτό μου είχε πει ότι επειδή είναι το πρώτο τις φτάνεις τις 40 εβδομάδες. Αλλά τώρα δεν ξέρω γιατί μου το είπε... μήπως είδε κάτι!!!🥺🥺😅

Κ εμένα αν κ είναι με το κεφάλι κάτω εδώ κ καιρό μου είπε ότι το πιθανότερο είναι ξεπεράσουμε τις 40 εβδομάδες. Ίσως είδε κάτι κ κατάλαβε ότι κοντεύεις. Αν είναι όλα εντάξει με το μωρό, η εβδομάδα είναι μια χαρά οπότε καλυτερα νωρίτερα κοντά στην πητ 😝 κ εγώ δε θέλω να ξεπεράσω τις 40, ιδανικά θα ήθελα γύρω στις 25 Ιουλίου 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Άλλο το ένα κ άλλο το άλλο 😝 

Κ εμάς πάντως το σπίτι γενικά έχει φορτωθεί λιγάκι αλλά που να τα βάλουμε πια; ωστόσο ανυπομονώ για τον χαμό που θα γίνει με όλα τα μωρουδιστικα κ τα παιχνιδια 😍

Και εγω το ιδιο! Βλέπω τα ρουχαλάκια και τρελαίνομαι ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάντως ακόμα δεν έχει πάρει θέση. Θα δω τι θα μου πει και σήμερα ο γιατρός και αν μπορώ να κάνω κάτι και εγώ για να βοηθήσω την κατάσταση. @Diana_caterina εσένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Εμένα πάντως ακόμα δεν έχει πάρει θέση. Θα δω τι θα μου πει και σήμερα ο γιατρός και αν μπορώ να κάνω κάτι και εγώ για να βοηθήσω την κατάσταση. @Diana_caterina εσένα?

Εγώ την βλέπω απο την β επιπεδου συνέχεια με το κεφάλι κάτω.. Αλλα καθε φορα που ρωταω μου λενε οτι δεν είναι απαραίτητο να μεινει εκει.. 

Οπότε δεν ξέρω αν εχει παρει θεση πάντως παντα εκει είναι! Και πριν κατι μερες ενιωθα μια πίεση προς τα κατω ισως ηταν η μικρη... Περιμένω το επόμενο ραντεβού και βλέπουμε. 

Περιμένουμε νεα σου λοιπόν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Κ εμένα αν κ είναι με το κεφάλι κάτω εδώ κ καιρό μου είπε ότι το πιθανότερο είναι ξεπεράσουμε τις 40 εβδομάδες. Ίσως είδε κάτι κ κατάλαβε ότι κοντεύεις. Αν είναι όλα εντάξει με το μωρό, η εβδομάδα είναι μια χαρά οπότε καλυτερα νωρίτερα κοντά στην πητ 😝 κ εγώ δε θέλω να ξεπεράσω τις 40, ιδανικά θα ήθελα γύρω στις 25 Ιουλίου 🤣

Καλά Και εγώ έτσι λέω γύρω στις 25- 28 εκεί θα είναι τέλεια😁

Αλλά δεν νομίζω να μας ρωτήσουν κιόλας...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Καλά Και εγώ έτσι λέω γύρω στις 25- 28 εκεί θα είναι τέλεια😁

Αλλά δεν νομίζω να μας ρωτήσουν κιόλας...!!!!

Χαχαχα 😆😆😆😆 αυτό είναι το θέμα, δε θα μας ρωτήσουν. Καλά θα ήταν..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Χθές γιόρταζε η κόρη μου και είχαμε κόσμο ξεπατωθηκα αλλά η μικρή το καταχαρηκε έπαιξε με τα ξαδέρφια της μέχρι το βράδυ μετά βέβαια που μάζευα εμένα με πήρε το ξημέρωμα αλλά χαλάλι! Οι υπόλοιπες τι κάνετε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Χθές γιόρταζε η κόρη μου και είχαμε κόσμο ξεπατωθηκα αλλά η μικρή το καταχαρηκε έπαιξε με τα ξαδέρφια της μέχρι το βράδυ μετά βέβαια που μάζευα εμένα με πήρε το ξημέρωμα αλλά χαλάλι! Οι υπόλοιπες τι κάνετε???

Χρόνια πολλά!!! Να τη χαίρεσαι!!! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Χθές γιόρταζε η κόρη μου και είχαμε κόσμο ξεπατωθηκα αλλά η μικρή το καταχαρηκε έπαιξε με τα ξαδέρφια της μέχρι το βράδυ μετά βέβαια που μάζευα εμένα με πήρε το ξημέρωμα αλλά χαλάλι! Οι υπόλοιπες τι κάνετε???

Να την χαίρεστε και να την καμαρωνετε!! 😊☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια !! Πώς είστε? 

Λοιπόν εμένα από το ΙΚΑ για το επίδομα μου είπαν:

Κλείνω 2 ραντεβού ένα στις παροχές και ένα στο μητρώο,πρώτα πάω στο μητρώο να δηλώσω το παιδί και έπειτα πάω στις παροχές που θα πρέπει να έχω 2 ληξ.πραξη γεννήσεις, εξιτήριο πρότυπο,βεβαίωση τοκετού και σε περίπτωση που γεννήσει κάποια νωρίτερα όχι 1-2  γύρω στις 1-2 εβδομάδες μου είπαν θέλουν γραπτό το λόγο από τον γιατρό.

Αυτά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Με τις συσπάσεις πως τα πατε; 

Εγώ δε νιώθω τπτ 🤔 με βλέπω να γεννάω Σεπτέμβρη 😄😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Εγώ δε νιώθω τπτ 🤔 με βλέπω να γεννάω Σεπτέμβρη 😄😄😄

Χαχαχχα λες; τσαμπα τα κοντομανικα; εγω να πω την αλήθεια δεν θέλω να περάσω την πητ μου.. Ποτε δεν ξέρεις αλλα θα έχουμε φαει ολο το καλοκαίρι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μιντόρι είπε:

Χαμός...

Σε ποια βδομάδα εισαι; εμενα απο την 30+0 γίνονται αντιληπτες αλλα οχι τίποτα τρελο. Σήμερα 34+0 και ειχα παλι.. Μαζι με κατι πονακια που εμοιαζαν με την προηγούμενη εβδομάδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Σε ποια βδομάδα εισαι; εμενα απο την 30+0 γίνονται αντιληπτες αλλα οχι τίποτα τρελο. Σήμερα 34+0 και ειχα παλι.. Μαζι με κατι πονακια που εμοιαζαν με την προηγούμενη εβδομάδα 

37+2 αλλά εδώ και κάποιες εβδομάδες έχω πολλά πετρώματα. Όχι πόνο, έτσι τσιμέντωνει η κοιλιά!😁 Το μωράκι το καταλαβαίνω πολύ κάτω γιατί είναι ήδη με το κεφάλι , και μόλις κουνιέται αμέσως θέλω τουαλέτα!!😁 Κουνιέται πάρα πολύ έντονα! Μετατοπίζεται όλη η κοιλιά δεν ξέρω τι συμβαίνει!!😁😁 Αν και λένε οτι προς το τέλος δεν κινειται τόσο πολύ. ...τι να πω...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνατε μαθήματα ανώδυνου τοκετου? Εμένα μου έδειξε η ξαδέρφη μου που είναι μαία μέσω Webex , μου έστειλε και κάποια βιντεάκια αλλά ανάθεμα κι αν θυμάμαι εκείνη τη στιγμή τι να κάνω!

Άραγε εκείνη την ώρα σε καθοδηγούν οι μαίες;;;;

Έχω δει πόσα βίντεο για το θηλασμό πώς αλλάζουμε πάνα ,πώς κάνουμε μπάνιο το μωράκι... Αλλά δεν θυμάμαι τίποτα!!!

Θα πέσει πολύ γέλιο!!!😅😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Χαχαχχα λες; τσαμπα τα κοντομανικα; εγω να πω την αλήθεια δεν θέλω να περάσω την πητ μου.. Ποτε δεν ξέρεις αλλα θα έχουμε φαει ολο το καλοκαίρι..

Μωρέ ούτε κ εγώ θέλω να την ξεπεράσω, το θέμα είναι να μην θέλει κ κάποια άλλη να την ξεπεράσει!!! 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Κάνατε μαθήματα ανώδυνου τοκετου? Εμένα μου έδειξε η ξαδέρφη μου που είναι μαία μέσω Webex , μου έστειλε και κάποια βιντεάκια αλλά ανάθεμα κι αν θυμάμαι εκείνη τη στιγμή τι να κάνω!

Άραγε εκείνη την ώρα σε καθοδηγούν οι μαίες;;;;

Έχω δει πόσα βίντεο για το θηλασμό πώς αλλάζουμε πάνα ,πώς κάνουμε μπάνιο το μωράκι... Αλλά δεν θυμάμαι τίποτα!!!

Θα πέσει πολύ γέλιο!!!😅😅😅

Ακόμα δεν έχω κάνει τπτ σε σχέση με μαθηματα ανώδυνου τοκετού,θα ήθελα να κάνω ένα δύο έτσι να έχω μια εικόνα αλλά σίγουρα κ εκείνη την ώρα θα υπάρχει καθοδήγηση θέλω να πιστεύω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...