Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρηθηκες παλι.. Αλλα πιστεύω ότι τα ξεχνας ολα οταν εισαι με την μπεμπα.. Τελικα οσες εχετε γεννησει κανατε rooming in? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Κορίτσια δνε μπόρεσα να σας διαβάσω. Ευχαριστώ πολύ όλες. Η μικρή είναι πολύ καλά. 4 κιλά... Ξεκινήσαμε Σάββατο πρωί με ορό έκανα κ πριν συσπάσεις βέβαια αλλά δυναμώσω. Έκανα κ επισκληριδιο χωρίς δόση φαρμακου που να το χουν έτοιμο αν συμβεί κάτι να μπω κατευθείαν καισαρική... Η μπεμπα κατέβαινε πλάγια. Είχαμε κ υπέρηχο μες το δωμάτιο. Μια από δω μια από κει πήγαινε. Κ μετά κόλλησε. Εξαλείφθηκε ο τράχηλος τέλεια διαστολή. Δεν έμπαινε το κεφάλι με τίποτα. Ήταν κ στραβά. Κοιτούσε ανάσκελα κ πλάγια το κεφάλι της. Μετά από 12 ώρες μπήκα χειρουργείο. Γεννησαμε 9.09 το βράδυ. Η επισκληριδιος ξανά δεν με έπιασε. Κατάλαβα νυστέρι σταμάτησαν το χειρουργείο μου έβαλαν άλλες 3 δόσεις επισκληριδιου. Μετά τα είδα όλα μου έβαλαν την μεγάλη μάσκα σαν να με κοιμισα. Κ άκουγα μόνο. Κ φώναζα πεθαίνω πεθαίνω στον αναισθησιολογο. Να νιώθω να ακουμπαει ο γιατρός μέχρι κ σπονδυλική στήλη να βγάλει σπλαχνα.ακοθγα μόνο το κλαμμα. Μετά από 2 ώρες την είδα. Μου έβαλαν κ 2 φιάλες αίμα λόγω αιματοκρίτη. Οπότε συνηλθα κ μετά θήλασαμΕ 20 κ 20 λεπτά. Κ λέω οκ παιε πέρασε. Κ χθες μια νοσηλεύτρια πήγε να μου βάλει αντιβίωση. Κ μάλλον κ ο φλεβοκαθετηρας δεν ήταν σωστά. Κ την έβαλε απότομα... Κάηκε όλο το χέρι μου. Έπαθα αλλεργικό σοκ. Ενώ κ στη καιστην ίδια είχα κάνει. Ξεκίνησα εβηχα. Λιποθυμουσα. Φώναζαν αναισθησιολογο μου χορήγησε φάρμακα. Φώναζε στις κοπέλες. Τώρα έχουν χαλάσει όλες τις φλέβες. Ήρθε αγγείο χειρουργός έπαθα θρομβο φλεβιτιδα στο χέρι, θα κάνω ενεσακια. Κ τέλος εβδομάδας θα ξανά πάω αγγείο χειρουργό κ να δει. Διαφορά αλλιώς θα τα συνεχίσω. Ευτυχώς μου είπε που δεν είχες κάνει εμβόλιο λόγω κοβιντ λόγω θρομβων. . Τα χερια μου κ τ αποδια μου δεν έχουν δύναμη. Από άποψη χειρουργείου άψογα δεν νιώθω κατι. Αυτά.. Συγνώμη για το σεντόνι. Παραστατικη 😎

Το 1ο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι έχεις άγιο κ ότι εκεί είναι σφαχτες!! Δεν γίνεται να ταλαιπωρείσαι στο 1ο αλλά κ στο 2ο με την αναισθησία,κ γενικώς ν ταλαιπωρείσαι για κάτι φυσικό. Εύχομαι καλή  κ γρήγορη αναρρωση κ να επιστρέψετε γρήγορα μαμα κ κόρη στο σπίτι σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα στο ΙΚΑ κορίτσια κ μου είπαν ότι για το επίδομα λοχειας χρειάζεται μόνο ληξιαρχικης πραξη γέννησης. Επίσης, αν ασφαλισω το μωρό σε μένα πρεπει να παω πρωτα στο μητρώο. Ελπίζω να ισχύουν αυτά που μου είπαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε παιδιά, βοηθήστε με λιγο. Εχω πητ 8/9, στο χαρτί της υπεύθυνης δήλωσης του εργοδότη εκει που λέει "διεκοψε την απασχόληση της απο την επιχείρηση μου στις......" ποια ημερομηνία πρέπει να βαλω βασει της πητ μου; 🙄😔 η λογιστρια μου έβαλε 15 αλλα εγω πιστεύω είναι 13 η τελευταία μου μερα😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ρε παιδιά, βοηθήστε με λιγο. Εχω πητ 8/9, στο χαρτί της υπεύθυνης δήλωσης του εργοδότη εκει που λέει "διεκοψε την απασχόληση της απο την επιχείρηση μου στις......" ποια ημερομηνία πρέπει να βαλω βασει της πητ μου; 🙄😔 η λογιστρια μου έβαλε 15 αλλα εγω πιστεύω είναι 13 η τελευταία μου μερα😂

Μέτρησα 56 μέρες πριν από 8/9 και τελευταία μέρα εργασίας βγαίνει 13/7

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η PanB είπε:

Αυτό πρώτη φορά το ακούω.. Δεν εννοείς το συμπληρωματικο του οαεδ σωστα; Απο που το παίρνεις αυτό; απο το κράτος; 

Θα ρωτήσω τη λογίστρια και θα σας πω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Να μου πεις αν αλλαξε κατι.. Εμας μας ειχε πει ενα μηνα πριν οτι κάνουμε μοριακο 70€/ατομο και μεχρι να βγουν τα αποτελέσματα ο σύζυγος εξω και εμεις ως κρούσματα! Το βράδυ μπορεί να φύγει και να επιστρέψει πιθανότατα με ραπιντ στην είσοδο... 

Στο ΙΑΣΩ (Θεσσαλίας)  για rapid test 20€ όταν είναι ο συνοδός πλήρως εμβολιασμενος και 80€ για εμάς PCR αν δεν είμαστε εμβολιασμενες.60€ αν πάμε πρόγραμματισμενα.

Κ όταν μπαίνει ο συνοδός μένει δεν μπορεί να μπαινοβγαίνει.Μονο αν θέλουμε πχ 2 μέρες ο σύζυγος κ μια η μητέρα μας.Αυτα μου είπαν τηλεφωνικώς!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Κορίτσια δνε μπόρεσα να σας διαβάσω. Ευχαριστώ πολύ όλες. Η μικρή είναι πολύ καλά. 4 κιλά... Ξεκινήσαμε Σάββατο πρωί με ορό έκανα κ πριν συσπάσεις βέβαια αλλά δυναμώσω. Έκανα κ επισκληριδιο χωρίς δόση φαρμακου που να το χουν έτοιμο αν συμβεί κάτι να μπω κατευθείαν καισαρική... Η μπεμπα κατέβαινε πλάγια. Είχαμε κ υπέρηχο μες το δωμάτιο. Μια από δω μια από κει πήγαινε. Κ μετά κόλλησε. Εξαλείφθηκε ο τράχηλος τέλεια διαστολή. Δεν έμπαινε το κεφάλι με τίποτα. Ήταν κ στραβά. Κοιτούσε ανάσκελα κ πλάγια το κεφάλι της. Μετά από 12 ώρες μπήκα χειρουργείο. Γεννησαμε 9.09 το βράδυ. Η επισκληριδιος ξανά δεν με έπιασε. Κατάλαβα νυστέρι σταμάτησαν το χειρουργείο μου έβαλαν άλλες 3 δόσεις επισκληριδιου. Μετά τα είδα όλα μου έβαλαν την μεγάλη μάσκα σαν να με κοιμισα. Κ άκουγα μόνο. Κ φώναζα πεθαίνω πεθαίνω στον αναισθησιολογο. Να νιώθω να ακουμπαει ο γιατρός μέχρι κ σπονδυλική στήλη να βγάλει σπλαχνα.ακοθγα μόνο το κλαμμα. Μετά από 2 ώρες την είδα. Μου έβαλαν κ 2 φιάλες αίμα λόγω αιματοκρίτη. Οπότε συνηλθα κ μετά θήλασαμΕ 20 κ 20 λεπτά. Κ λέω οκ παιε πέρασε. Κ χθες μια νοσηλεύτρια πήγε να μου βάλει αντιβίωση. Κ μάλλον κ ο φλεβοκαθετηρας δεν ήταν σωστά. Κ την έβαλε απότομα... Κάηκε όλο το χέρι μου. Έπαθα αλλεργικό σοκ. Ενώ κ στη καιστην ίδια είχα κάνει. Ξεκίνησα εβηχα. Λιποθυμουσα. Φώναζαν αναισθησιολογο μου χορήγησε φάρμακα. Φώναζε στις κοπέλες. Τώρα έχουν χαλάσει όλες τις φλέβες. Ήρθε αγγείο χειρουργός έπαθα θρομβο φλεβιτιδα στο χέρι, θα κάνω ενεσακια. Κ τέλος εβδομάδας θα ξανά πάω αγγείο χειρουργό κ να δει. Διαφορά αλλιώς θα τα συνεχίσω. Ευτυχώς μου είπε που δεν είχες κάνει εμβόλιο λόγω κοβιντ λόγω θρομβων. . Τα χερια μου κ τ αποδια μου δεν έχουν δύναμη. Από άποψη χειρουργείου άψογα δεν νιώθω κατι. Αυτά.. Συγνώμη για το σεντόνι. Παραστατικη 😎

Τίποτα άλλο να μη σε βρει ,ούτε σε σένα ούτε στην οικογένεια σου,ούτε στο νεο μωράκι!Μόνο χαρές από εδώ και πέρα!Καλή ανάρρωση και καλή δύναμη!!!♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ρε παιδιά, βοηθήστε με λιγο. Εχω πητ 8/9, στο χαρτί της υπεύθυνης δήλωσης του εργοδότη εκει που λέει "διεκοψε την απασχόληση της απο την επιχείρηση μου στις......" ποια ημερομηνία πρέπει να βαλω βασει της πητ μου; 🙄😔 η λογιστρια μου έβαλε 15 αλλα εγω πιστεύω είναι 13 η τελευταία μου μερα😂

Αν πάτε εσείς η ίδια ανα τα καταθέσετε στο ΙΚΑ ρωτήστε εκεί να σας πω ακριβώς. Εμένα επειδή ήτανε λάθος σήμερα Με έβαλαν να πάω δύο φορές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Starrr εύχομαι να είναι οι τελευταίες δυσκολίες που περνάς και από εδώ και πέρα να είναι όλα υπέροχα στη ζωή σας 👨‍👩‍👧‍👦

Βγήκε η κολπική μου καλλιέργεια και έχω μύκητες candida. Ο γιατρός μου έγραψε υποθετα lomexin αλλά στο φύλλο οδηγιών λέει ότι δεν συνιστάται κατά την κύηση. Έχει κάνει καμία αυτή τη θεραπεία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Ρε παιδιά, βοηθήστε με λιγο. Εχω πητ 8/9, στο χαρτί της υπεύθυνης δήλωσης του εργοδότη εκει που λέει "διεκοψε την απασχόληση της απο την επιχείρηση μου στις......" ποια ημερομηνία πρέπει να βαλω βασει της πητ μου; 🙄😔 η λογιστρια μου έβαλε 15 αλλα εγω πιστεύω είναι 13 η τελευταία μου μερα😂

Αρα πρέπει να σταματησεις 13!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Starrr δεν έχω λόγια. Πρώτα απ'όλα χαίρομαι που όλα στο τέλος πήγαν καλά κ εύχομαι άλλη τέτοια δυσκολία να μην ξαναβρεθεί στο δρόμο σου! Αλλά βρε κορίτσι μου...πώς αντέχεις κ δεν τους μηνύεις πατόκορφα?!?!? Πώς γίνεται να πήγαν όλα τόσο στραβά χωρίς να υπάρχει σοβαρή αμέλεια...? Εγώ στη θέση σου θα το σκεφτόμουν σοβαρά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

@Starrr εύχομαι να είναι οι τελευταίες δυσκολίες που περνάς και από εδώ και πέρα να είναι όλα υπέροχα στη ζωή σας 👨‍👩‍👧‍👦

Βγήκε η κολπική μου καλλιέργεια και έχω μύκητες candida. Ο γιατρός μου έγραψε υποθετα lomexin αλλά στο φύλλο οδηγιών λέει ότι δεν συνιστάται κατά την κύηση. Έχει κάνει καμία αυτή τη θεραπεία;

Εχω κανει αλλα οχι κατα την κύηση.. Δεν μπιρω να βοηθήσω αλλα ισως πρέπει να του το πεις! Μην ειναι πολυ βαρύ.. Και για ύστερα να παρεις της frezyderm το intim area με αναλογο ph.. Θα γλιτωσεις για παντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Επίδομα Α21 μου είπε,ρωτήστε τον λογιστή σας

Αυτο είναι καθε 2 μήνες, ανάλογα το εισόδημα σου.. 600 δεν ειναι σίγουρα, μονο αν εισαι μονογονεικη νομίζω είναι καπου στα 400..εγω για ενα παιδί έπαιρνα 56 το 2μηνο 😛 ήμουν στην πιο χαμηλή κλιμακα, τωρα θα παίρνω λογικά τα διπλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εχω κανει αλλα οχι κατα την κύηση.. Δεν μπιρω να βοηθήσω αλλα ισως πρέπει να του το πεις! Μην ειναι πολυ βαρύ.. Και για ύστερα να παρεις της frezyderm το intim area με αναλογο ph.. Θα γλιτωσεις για παντα

Μιλήσαμε τώρα και μου είπε ότι αν το πάρεις από το στόμα είναι βαρύ αλλά εμένα μου έγραψε τα πιο ελαφριά και δεν υπάρχει πρόβλημα να τα πάρω κολπικά. Ο candida δεν έχει σχέση με τον στρεπτοκοκο και δεν κινδυνεύει το μωρό αλλά είναι καλό να αντιμετωπιστεί για να μην είναι πολύ σαθρος ο κόλπος και σκιστει πολύ κατά τον τοκετό (έχουμε πει δε θα κάνουμε περινεοτομη). Αυτά πληροφοριακά, μπορεί να φανούν σε κάποια χρήσιμα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Μιλήσαμε τώρα και μου είπε ότι αν το πάρεις από το στόμα είναι βαρύ αλλά εμένα μου έγραψε τα πιο ελαφριά και δεν υπάρχει πρόβλημα να τα πάρω κολπικά. Ο candida δεν έχει σχέση με τον στρεπτοκοκο και δεν κινδυνεύει το μωρό αλλά είναι καλό να αντιμετωπιστεί για να μην είναι πολύ σαθρος ο κόλπος και σκιστει πολύ κατά τον τοκετό (έχουμε πει δε θα κάνουμε περινεοτομη). Αυτά πληροφοριακά, μπορεί να φανούν σε κάποια χρήσιμα 🙂

Εμενα μου ειπε οτι η Περινεοτομη θα παει ανάλογα με την κατάσταση! Αλλα θα μου δειξει και η μαια τις ασκήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμενα μου ειπε οτι η Περινεοτομη θα παει ανάλογα με την κατάσταση! Αλλα θα μου δειξει και η μαια τις ασκήσεις 

Υπάρχουν ασκήσεις για να μην χρειαστεί να κάνεις περινεοτομη; Μόνο για ένα λάδι είχα διαβάσει που το βάζεις στην περιοχή και κάνεις μασάζ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Υπάρχουν ασκήσεις για να μην χρειαστεί να κάνεις περινεοτομη; Μόνο για ένα λάδι είχα διαβάσει που το βάζεις στην περιοχή και κάνεις μασάζ 

Χτύπα λίγο να διαβάσεις για τις ασκήσεις Kegel. Η άσκηση είναι όπως όταν κάνεις πιπί σου κ σταματάς κ ξαναρχιζεις τη ροή των ούρων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμενα μου ειπε οτι η Περινεοτομη θα παει ανάλογα με την κατάσταση! Αλλα θα μου δειξει και η μαια τις ασκήσεις 

Τις έκανα τις ασκήσεις μου αλλά 2-3 ράμματα δεν τα γλίτωσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η PanB είπε:

Αυτο είναι καθε 2 μήνες, ανάλογα το εισόδημα σου.. 600 δεν ειναι σίγουρα, μονο αν εισαι μονογονεικη νομίζω είναι καπου στα 400..εγω για ενα παιδί έπαιρνα 56 το 2μηνο 😛 ήμουν στην πιο χαμηλή κλιμακα, τωρα θα παίρνω λογικά τα διπλά 

Άλλο το 600 ,μου είπε η λογίστρια.δλδ σαν εργαζόμενη εμένα μου είπε ότι θα πάρω το επίδομα το δίμηνο της λοχείας. Μετά θα έχω τις 25 μέρες της κανονικής μου αδείας που δεν πήρα καθόλου αυτό το χρόνο. Εκεί μου είπε ότι παίρνεις γύρω στα 600 ευρώ έξτρα και μετά ξεκινάει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Αυτό το επίδομα Α21 είναι άλλο. Μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά; 😏 Τέλος πάντων γενικώς ό,τι πάρουμε καλό θα είναι!! Πω πω κοντεύουν οι μέρες και οι δικές μου και έχω ψιλόαγχωθεί και εγώ ενώ  ημουν πολύ cool!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...