Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Η αίτηση για το επιδομα γεννας γίνεται είτε απο το νοσοκομείο ειτε ηλεκτρονικα και τσεκάρουν τα στοιχεία που έχεις δηλωμένα στον αμκα  www.epidomagennisis.gr 

Αν αντιμετωπιζεις πρόβλημα ψαξε στο ίντερνετ το κεντρο κοινοτητας του Δήμου που κατοικεις

Τέλεια, θα μπω να δω! Thanks 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η AlKate είπε:

Γεια σας και από εμένα! Πήγα σήμερα γιατρό. Πήρε δείγμα για καλλιέργεια. Από βδομάδα θα πάω τα αποτελέσματα και πλέον αφού θα έχω μπει στο μήνα μου θα με βάζει καρδιοτοκογραφο. Και θα βγάλουμε τον πεσσο. Για να δούμε τι θα δούμε.

 

Ωραία πλησιάζεις κ εσύ 😉 πότε έχεις Πητ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Οχι μην ανησυχείς εγω απλα ήθελα να ειμαι σιγουρη οτι μπορώ να το παρω και να το ψαξω γιατι δεν ξέρω αν θα έχω το μυαλό αφου γεννησω για να ψαχνομαι😂 οπότε ξέρω κατευθείαν τι θα κανω και που θα παω 

Οπότε το χρειάζεται να κάνουμε αφού γεννησουμε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε; 

Τσιμπιες χαμηλά εχετε; στο υψος της μήτρας εχω κατι τσιμπιες εδω και κανα 3ωρο οχι συνέχεια ουτε συσπάσεις εχω απλα τις τσιμπιες και με ενοχλουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Οπότε το χρειάζεται να κάνουμε αφού γεννησουμε ;

Να έχεις μαζί σου τα απαραίτητα χαρτιά για να σου κάνουν την αίτηση στο μαιευτήριο. Νομίζω μόνο αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; 

Τσιμπιες χαμηλά εχετε; στο υψος της μήτρας εχω κατι τσιμπιες εδω και κανα 3ωρο οχι συνέχεια ουτε συσπάσεις εχω απλα τις τσιμπιες και με ενοχλουν.. 

Χαμηλά που; η μήτρα σου έχει ανέβει τώρα. Ίσως σε πιέζει το μωρό. Πονάς κιόλας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Οπότε το χρειάζεται να κάνουμε αφού γεννησουμε ;

Ναι μεχρι και 3μηνες απο την ημερομηνία γέννησης! Οι Έλληνες πολίτες μπορούν να το κανουν απο το μαιευτήριο πολιτες τρίτης χωρας ή Ε.Ε  ηλεκτρονικα ή σε κέντρο κοινοτητας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Χαμηλά που; η μήτρα σου έχει ανέβει τώρα. Ίσως σε πιέζει το μωρό. Πονάς κιόλας;

Νιώθω σαν μαχαιριες αυτο μονο χαμηλα δεν ξερω πως να στο εξηγήσω 😂 ειναι κατω απο την κοιλιά αλλα πανω απο την ηβικη περιοχή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://opeka.gr/epidoma-gennisis/

Εδω θα λυθούν καποιες βασικες αποριες αλλιώς ρωτηστε με ξανα να σας βρω και περαιτέρω πληροφορίες.. Γενικα ψαχνομαι απο νωρις για ολα..γιατι με πιάνει τρομερο αγχος με κατι τετοια.. Τωρα ας πουμε ανακάλυψα ότι το σύστημα δεν με αναγνωριζει ως μόνιμη και νόμιμη γιατι σε φορολογική δήλωση πριν 6 χρόνια δεν με βαλανε ως εξαρτωμενο μελος.. Λες και η μανα μου ειχε παιδι και για ενα χρόνο εξαφανιστηκα😂 δεν ξερω αν μπορώ να το διορθώσω τωρα με τον λογιστή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Νιώθω σαν μαχαιριες αυτο μονο χαμηλα δεν ξερω πως να στο εξηγήσω 😂 ειναι κατω απο την κοιλιά αλλα πανω απο την ηβικη περιοχή 

Ίσως το μωρό. Ίσως σε τραβάει η κοιλιά σου επειδή μεγαλώνει. Αν δεν πονάς απλά παρακολουθησετε το. Αλλιώς παρε τον γιατρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ίσως το μωρό. Ίσως σε τραβάει η κοιλιά σου επειδή μεγαλώνει. Αν δεν πονάς απλά παρακολουθησετε το. Αλλιώς παρε τον γιατρό σου. 

Να σου πω την αλήθεια πιστεύω εχω πανικοβληθει με αυτο το ζήτημα! Πως σκατα θα καταλαβω τις συσπάσεις; και αν δεν τις καταλαβω; 😭παραλήρημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Να σου πω την αλήθεια πιστεύω εχω πανικοβληθει με αυτο το ζήτημα! Πως σκατα θα καταλαβω τις συσπάσεις; και αν δεν τις καταλαβω; 😭παραλήρημα! 

Τις συσπάσεις τοκετού θα τις καταλάβουμε γιατί συνοδεύονται από πόνο και είναι τακτικές. Είναι νωρίς ακόμα οπότε αφού δεν πονάς δεν υπάρχει πρόβλημα. Κάποιες ήπιες και ακανόνιστες είναι η προετοιμασία που κάνει η μήτρα. Εμένα μου το έλεγε ο γιατρός χθες τη στιγμή που τις έκανα και δεν ένιωθα τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Να σου πω την αλήθεια πιστεύω εχω πανικοβληθει με αυτο το ζήτημα! Πως σκατα θα καταλαβω τις συσπάσεις; και αν δεν τις καταλαβω; 😭παραλήρημα! 

Ουτε εγώ καταλαβαίνω αν κάνω. Σίγουρα θα κάνω αλλά αφου δεν έχω νοιώσει πονο νομίζω όλα οκ. Αυτό σκέφτομαι.... Σίγουρα θα καταλάβουμε τις συσπάσεις του τοκετού. Η φυση κ το ένστικτο ξέρει (είμαι πολυ ζεν σήμερα 😂😝). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Να σου πω την αλήθεια πιστεύω εχω πανικοβληθει με αυτο το ζήτημα! Πως σκατα θα καταλαβω τις συσπάσεις; και αν δεν τις καταλαβω; 😭παραλήρημα! 

Κι εγώ έχω πού και πού τσιμπίδες,αυτό που λες..και πετρώνει κ η κοιλιά ... προετοιμάζεται το σώμα!!Και είναι καλό μου είπε ο γιατρός,προχωράει η διαδικασία!!!

Νομίζω την έναρξη τοκετού θα την καταλάβουμε,μου είπε η μαία ότι είναι σαν πόνοι περιόδου και πόνοι στη μέση και γίνονται όλο κ πιο τακτικοί!!θα το καταλάβουμε όταν έρθει η ώρα ,μην ανησυχείς!!!Be cool!!😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Οχι αυτο που εκανα σήμερα δεν ειχε να κανει με το επίδομα κύησης αυριο παω να υποβάλω αίτηση για αυτο! 

Το κέντρο κοινοτητας ειναι γραφειο του Δήμου δεν ξερω για ποιους λογους απλα η αίτηση για το επιδομα γεννας τα 2000 που δινουν αν αντιμετωπισεις πρόβλημα με την αίτηση πας εκει! Εγω μπηκα απο τωρα για να ελέγξω αν το σύστημα εχει σωστα τα στοιχεία μου και αν μπορώ να την κανω ηλεκτρονικα γιατι κάποια χρόνια ημουν εξαρτωμενο μελος για προφανως αυτο δεν φαίνεται στο σύστημα οπότε μου βγάζει ότι δεν πληρω τιε προϋποθέσεις για να λαβω το επιδομα 

Η αίτηση  για το επίδομα 2000μετά τον τοκετο δεν γίνεται;;;απλά περνάς τα στοιχεία σου η θέλει να απαντούμε και κάτι...ΑΜΚΑ το μωρό βγάζει απευθείας;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσιααα!! Τι κάνετε?? 

Ξύπνησα με απορίες!! Μερικά ρούχακια γράφουν στους 40βαθμους και άλλα 30 βαθμούς !! 

30 δεν είναι λίγο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Η αίτηση  για το επίδομα 2000μετά τον τοκετο δεν γίνεται;;;απλά περνάς τα στοιχεία σου η θέλει να απαντούμε και κάτι...ΑΜΚΑ το μωρό βγάζει απευθείας;;

Η δήλωση του μωρου στο ληξιαρχείο και η έκδοση αμκα πλεον γίνονται απο το κινητο! Όπως και η αίτηση για το επιδομα γεννας γίνεται για τους Έλληνες πολίτες στο μαιευτήριο αυτόματα δίνοντας απλα στο γραφείο διακίνησης κάποια δικαιολογητικά! Οσοι είναι πολιτες Ε. Ε ή τριτης χωρας την κανουν ηλεκτρονικα ή σε κέντρο κοινοτητας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κοριτσιααα!! Τι κάνετε?? 

Ξύπνησα με απορίες!! Μερικά ρούχακια γράφουν στους 40βαθμους και άλλα 30 βαθμούς !! 

30 δεν είναι λίγο?

Λογικα έχει να κανει το υφασμα! Αν αυτα που γράφουν 30 μπουν παραπάνω αργα ή γρήγορα θα καταστραφουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Οπότε θα πρέπει να μπουν ξεχωριστά πλυντήρια!

Ναι!! 

@Mommy to be εδω ειναι ο οδηγός που προσφερει το Λητώ 

Συνοπτικός-Οδηγός-Ψηφιακή-Δήλωση-Γέννησης.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Έχεις βοήθεια στο σπίτι??? Εγώ είμαι μόνη Μ και όταν ταιζω την μεγάλη και κλαίει ο μικρός να δεις τρέξιμο σαν τον Βέγγο είμαι!!!🤣

Οχι κορίτσι μου είμαι μόνη μου 11:30-23:30..έτσι με χαρακτηρίζω κ εγώ εμένα Βέγγο!! 

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Αυτό που λένε όταν θηλαζεις να κοιμάσαι όταν κοιμάται το μωρό για να ξεκουράζεσαι δεν έχει πρακτική εφαρμογή; 🤔

Οταν υπάρχει κ άλλο παιδί σε καμία περίπτωση δε γίνεται. Δεν ξέρω εάν γίνεται γτ με τον μικρό στο θέμα ύπνου το 1ο 3μηνο πέρασαμε χάλια, υπέφερε από κολικούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Οπότε θα πρέπει να μπουν ξεχωριστά πλυντήρια!

Βάλε και αυτά που λένε 40 στους 30 είναι πρώτο πλύσιμο δεν είναι λερωμένα για να μπουν χωριά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Οχι κορίτσι μου είμαι μόνη μου 11:30-23:30..έτσι με χαρακτηρίζω κ εγώ εμένα Βέγγο!! 

Οταν υπάρχει κ άλλο παιδί σε καμία περίπτωση δε γίνεται. Δεν ξέρω εάν γίνεται γτ με τον μικρό στο θέμα ύπνου το 1ο 3μηνο πέρασαμε χάλια, υπέφερε από κολικούς. 

Και ο μικρός τώρα έχει κολικούς εχθές το βράδυ από τις 9 ως τις 12 ήθελε μόνο στήθος αλλιώς ούρλιαζε και τον πιάνουν και πρωί κάποια πρωινά...και να θέλει να φάει η μεγαλη 9μιση και να πάει για ύπνο αλλά που δύο χέρια έχω δυστηχως κάποια στιγμή τον άφησα στο Πορτ μπεμπέ την τάισα γρήγορα και πήγα την άφησα για ύπνο φυσικά δεν ήταν 9μιση αλλά 10κ τι να κανω

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...