Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Clairy. είπε:

Κοίτα εγώ πήρα για τον Αύγουστο που θα είναι 2 και μηνών περίπου.. Ίσως έπρεπε να πάρω 0 με 3 και όχι 3 με 6.. Θα είναι νομίζω λίγο μεγάλα.. Συγκριτικά με αυτά που έχω πάρει από Orchestra τα βλέπω λίγο πιο μεγάλα. Θα δούμε.. Έτσι και αλλιώς πλέον το καλοκαίρι πιάνει και Σεμπτεμβρη. Πήρα και τσάντα που είναι τρομερη και σε Ελληνικά σαιτ την βλέπω 50 ευρώ.. Εγώ τη. Πήρα 15 με 17 νομίζω 

Ναι και εγώ την έχω δει αυτή τη τσάντα που λες. Γενικά έχει πολύ καλές τιμές και θέλω να παραγγείλω. Ε καλύτερα να του είναι λίγο μεγαλύτερο παρά μικρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Ναι και εγώ την έχω δει αυτή τη τσάντα που λες. Γενικά έχει πολύ καλές τιμές και θέλω να παραγγείλω. Ε καλύτερα να του είναι λίγο μεγαλύτερο παρά μικρό

Ξέρεις είναι αυτή που έχει και μικρό τσαντάκι μαζί. Πραγματικά πολύ ωραία... Και μου ήρθαν μπαμ μπαμ. Επίσης μου έστελναν email κατά τη διαρκεία για το που βρίσκονται. Και σε μένα έφτασαν με acs

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τα ρούχα από pat pat είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που έχει το AliExpress,με λίγα λόγια είναι κινέζικα,με λίγα λόγια έρχονται κ αυτά από Κίνα.το αλί έχει  μεγαλύτερη ποικιλία από πατ πατ, μπορείς να τα βρεις πιο οικονομικά ίδια ρούχα, περισσότερες κριτικές οπότε έχεις επιλογές από ποιο καταστημα θα κάνεις αγορά  αλλά συνήθως ανάλογως πως θα έρθουν Ελλάδα υπάρχει μια καθυστέρηση. Επίσης πηγαίνουν στα ΕΛΤΑ αν έχεις πολλά δέματα δεν τα φέρνουν σπίτι τουλάχιστον στην περιοχή μου,οποτε σου έρχεται ειδοποίηση να πας ελτα αυτό είναι αρνητικό για μένα. 

Εγω παρηγγείλα πάρα πολλά για την μικρή πάρα πολύ ωραία όλα αλλά κάποια μου φαίνονται λίγο μεγάλα αν κ μεγαλώνουν πολύ γρήγορα τα μικράκια μας. Τα κορμάκια που πήρα όμως που είναι 0-3 μηνών, 3-6 μηνών είναι οκ σαν νούμερα κ είναι κ πιο ωραία από αυτά πιυ κυκλοφορούν Ελλάδα κ οικονομικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες μια μια ξεχωριστά για τις ευχές σας κορίτσια, με το καλό να γεννήσετε και σεις! Όπως όλη αυτή η δεύτερη εγκυμοσύνη ήταν περιπετειώδης, έτσι ήταν και το τέλος της! Ήθελε δύο pcr αρνητικά για να γεννήσω ως μη covid. Με βλέπει ο γιατρός τη Δευτέρα ως covid, παίρνουν τεστ βγαίνει αρνητικό. Έρχομαι Τρίτη, με εξετάζουν παραπάνω γιατί δεν ήταν τόσο εξελιγμένα τα πράγματα στην πτέρυγα covid και επειδή η διαστολή είχε πάει 3-4, μου είπε να έρθω την Τετάρτη να κάνω και το δεύτερο. Κάνω το δεύτερο τεστ, όσο το περιμέναμε με εξετάζει,η διαστολή ήταν 5-6, πάμε για περπάτημα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Λίγο περπάτησα κι άρχισα να πονάω πιο έντονα. Πάμε μετά από 1.30 ώρα για τα αποτελέσματα, θετικό το δεύτερο τεστ, κατευθείαν στην πτέρυγα covid ( @Alexey  ούτως ή άλλως στο Αλεξάνδρα θα γεννούσα, οπότε δεν πήγα στο Αττικό). Αν εξαιρέσεις ότι ο χώρος,τα μηχανήματα κλπ ήταν οπτικά σε όχι τόσο καλή κατάσταση, είχε απίστευτη ησυχία γιατί πολύ απλά δεν επιτρέπεται κανένας. Ήταν μόνο ο γιατρός μου, ο ειδικευμένος του και η μαία. Μου έσπασε τα νερά ο γιατρός και μου έβαλε λίγη ωκυτοκίνη κι όταν άρχισαν οι πόνοι δυστυχώς δεν άντεχα καθόλου, παρακαλούσα να κάνουν κάτι γιατί νόμιζα θα μου 'βγαινε η ψυχή απ' το στόμα. Στην πτέρυγα covid δεν επιτρέπεται να εκτεθεί ο αναισθησιολόγος όλου του νοσοκομείου εκεί γιατί μετά θα πρέπει να απομονωθεί, οπότε δεν προβλεπόταν η παρουσία του εκτός αν υπήρχε ιατρικός λόγος, όπως μου είπαν @Liiida. Τελικά με ποοοοολύ πόνο βγήκε ο μικρούλης, τέτοια ανακούφιση δε θα την ξεχάσω ποτέ, όπως ούτε και τους πόνους. Ε από εκεί και πέρα δε με ένοιαζε τίποτα. Και πάμε στα ευχάριστα! Είμαστε στην απομόνωση μεν, κανένας επισκέπτης (ούτε ο πατέρας δυστυχώς), ολομόναχοι μας στο δωμάτιο, τον έχω ΟΛΗ την ώρα από τότε που γεννήθηκε μαζί μου, ευτυχώς είμαι πολύ πιο λειτουργική σε σχέση με την πρώτη γέννα (φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο Φ Υ Σ Ι Κ Α, αλλά με πολλά ράμματα), οι νοσηλεύτριες καταπληκτικές όλες, ο,τι χρειάζομαι μου λένε να τους πω, πολλή ησυχία σε όλη την πτέρυγα. Αν εξαιρέσεις το δωμάτιο που είναι ψιλοαπογοήτευση η κατάσταση, αλλά δε με απασχολεί καθόλου και το ότι δεν μπορείς να δεις τον πατέρα ή έστω μια τυρόπιτα να πας να πάρεις (πεινάω πολύ!), κατά τ' αλλά μου φαίνονται καλύτερα όλα και από την προηγούμενη γέννα! Δόξα τω Θεώ! Έχει τον μπελά του το πράγμα, αλλά έχει και τα καλά του, δεν παραπονιέμαι καθόλου (πλην του εφιάλτη της μη επισκληριδίου, μη φοβάστε όμως, χωρίς ωκυτοκίνη θα ταν πιο εύκολο νομίζω). Με καισαρική βέβαια η δυσκολία στην πλήρη απομόνωση θα ταν σίγουρα δεδομένη. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες, με το καλό να υποδεχθείτε τα μωράκια σας, αξίζουν όλα τον κόπο! Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ @Tweema πόσο δίκιο έχεις για την ηλικία των πρώτων παιδιών!! Ώρες ώρες μου φαίνονται τόσο απλά όλα ,αλλά είναι κ κάποιες στιγμές που νομίζω ότι όλα τα κάνω λάθος κ δεν μπορώ να το διαχειριστώ η τρελή η μάνα!! Η μεγάλη είναι σε ζόρικη ηλικία κ θέλει την προσοχή μου! Σκέψου ότι ακόμα δεν τις πήρα μόνη μου κ τις δύο για βόλτα...έχω πάντα κάποιον μαζί μου! ευτυχώς μέσα στο σπίτι βρήκαμε καλούς ρυθμούς..θα το βρούμε κ έξω, που θα πάει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης σε όσες θέλουν να θηλάσουν, θα έλεγα να ξεκινήσουν την "κακοποίηση" των θηλών τους με το να τις τραβάνε και να βάζουν κρέμα λανονίνης, μου το είχαν πει οι μαίες στην πρώτη γέννα αφού είχα φτύσει αίμα μέχρι να θηλάσει η μικρή. Τελικά έχει να κάνει με το παιδί νομίζω, γιατί ο μικρός τώρα θήλασε κατευθείαν χωρίς καμία δυσκολία, λες και ήξερε από εχθές! Ωστόσο επειδή σίγουρα θα ταλαιπωρηθούν οι θηλές όπως και να χει, μια προετοιμασία δεν βλάπτει και βέβαια χωρίς προετοιμασία, γιατί όντως και τώρα που το ήξερα δεν το έκανα, ωστόσο η χρήση αυτής της κρέμας με είχε βοηθήσει πάρα πολύ στο να καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά ακόμα και αν έκλαιγα από τον πόνο τις πρώτες μέρες στο πρώτο παιδί. Καλή επιτυχία σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

Επίσης σε όσες θέλουν να θηλάσουν, θα έλεγα να ξεκινήσουν την "κακοποίηση" των θηλών τους με το να τις τραβάνε και να βάζουν κρέμα λανονίνης, μου το είχαν πει οι μαίες στην πρώτη γέννα αφού είχα φτύσει αίμα μέχρι να θηλάσει η μικρή. Τελικά έχει να κάνει με το παιδί νομίζω, γιατί ο μικρός τώρα θήλασε κατευθείαν χωρίς καμία δυσκολία, λες και ήξερε από εχθές! Ωστόσο επειδή σίγουρα θα ταλαιπωρηθούν οι θηλές όπως και να χει, μια προετοιμασία δεν βλάπτει και βέβαια χωρίς προετοιμασία, γιατί όντως και τώρα που το ήξερα δεν το έκανα, ωστόσο η χρήση αυτής της κρέμας με είχε βοηθήσει πάρα πολύ στο να καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά ακόμα και αν έκλαιγα από τον πόνο τις πρώτες μέρες στο πρώτο παιδί. Καλή επιτυχία σε όλες!

Ρε συ τις θηλες δεν τις πειράζουμε, κάνει συσπάσεις η μήτρα και μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό 😅

Σίγουρα οι πρωτες μέρες θα είναι δύσκολες αλλά φτιάχνει 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Τα πήγαμε τέλεια, καλύτερα από όλες αυτές τις μέρες που ήταν εδώ ο άντρας μου. Βλέπω η μικρή να μεγαλώνει στον αυτόματο. Λοιπόν το πρωί αργήσαμε να βγούμε αρκετά γιατί έπρεπε να την θηλάσω, να την αλλάξω, να την ξανά θηλάσω κ να κοιμηθεί, όλα τα υπόλοιπα ήταν έτοιμα για τον μεγάλο. Στην παιδική χαρά απόσταση 5 λεπτών από το σπίτι μου ηθελε ξανά γάλα, οπότε την είχα αγκαλιά θήλαζε κ ασχολιομουν κ με τον μεγαλο. Γυρίσαμε μετά σπίτι έβαλα στον μεγάλο να φάει αλλάξα το μωρό, γάλα κ κοιμήθηκε. Ευτυχώς πήγε λίγο κ ο μεγάλος να παίξει έπλυνα πιατα (κάπου εδώ λέωμεσα μου  ότι ναι χρειάζεται πλυντήριο πιάτων), έφτιαξα να φάω κάτι κ εγώ, έφτιαξα βραδινό κ μετά πήγα να παιξω κ με τον μεγάλο. Ευτυχώς μας άφησε λίγο το μωρό κ ασχολήθηκα μαζί του γιατί αλλιώς δεν ξέρω πως θα μας έβγαινε η μέρα. Το απόγευμα ξαναβγηκαμε ίδια διαδικασία με την πρωινή έξοδο. Το μόνο μου πρόβλημα χθες ήταν ότι αργήσαμε να γυρίσουμε σπίτι μας οπότε ο μικρός κοιμήθηκε αργά κ εγώ ήμουν κομμάτια αλλά κρατιόμουν γιατί χρειάζεται κ το αγοράκι μου λίγη φροντιδα. Ήμουν από το πρωί με μισό τοστ κ 2 αυγά κ 2 Φρυγανιες μέχρι κ τις 23.30 το βράδυ!!δεν κοιμάμαι μέσα στην ημέρα αφού είμαι μόνη μου. Κοιμάμαι συνολικά 3-4 ώρες καταλαβαίνεις πως. Η μικρή για κάποιο λόγο το βράδυ δεν μπορεί να κοιμηθεί πουθενά εκτός από πάνω μου ενώ την ημέρα κοιμάται στο πορτ μπεμπέ. Αυτά.. Εγώ γενικά την χθεσινή μέρα την ευχαστηθηκα πολυ. 

Πιστεύω πάντως ότι μια γυναίκα μόνη με ένα μικρό παιδί κ ενα νεογέννητο είναι αρκετά δύσκολα όταν δεν έχει βοήθεια. σε ένα μικρό παιδί πρέπει να είσαι συνέχεια από πίσω, να παίζεις συνέχεια να κάνεις τόσα πολλά. Εμένα είναι 4,5 κ εμένα χρειάζεται τα πάντα αλλά είναι πιο εύκολο να κάνει πράγματα μόνος  να ακούσει. Χαράς το κουράγιο σου εσύ που είσαι μόνη σου κ είναι κ μικρούλης. Θα συνεχίσεις να τον πηγαίνεις βρεφικό όταν γεννήσεις; 

Ναι κορίτσι μου δεν έχω άλλη επιλογή δυστυχώς... Δεν θέλω να αλλάξει κ το πρόγραμμα του. Είναι κ δίπλα ο βρεφικός οπότε θέλω να πηγαίνει να ξε σκάει λιγάκι. Σκέψου κ εμείς σήμερα το βράδυ κάθε 15 με 30 λεπτά ξυπνουσε ο μικρός. Ούτε κ εγώ μέσα στην μέρα μπορώ να κοιμηθώ... Φυσικά δε έχω αντοχες. Κ με τον αιματοκρίτη μου φαίνεται η εξάντληση μου. Ναι ο μικρός μου είναι 19 μηνών τώρα. Οπότε καταλαβαίνεις εγώ τον ταιζω, αλλάζω κτλ κτλ... Ο βρεφικός του 30 Ιουλίου κλείνει κ ανοίγει 23 Αυγούστου νομίζω... Οπότε εύχομαι κ ελπίζω ο άντρας μου. Να πάρει κάποια άδεια τότε. Για να μην κατάρρευσω...ηδη σκέφτομαι τι θα τον κάνω την Δευτέρα που είναι του αγ πνεύματος κ δεν έχει σχολειο κ ο άντρας μου δουλεύει. Έχει λίγες μυξουλες. Αλλά με την κοιλουμπα μου μου είναι δύσκολο κ να βάζω ορό, γιατί σπαρταραει πάνω μου. Κλωτσάει την κοιλιά μου. Άστα... Για να μην περιγράψω το άλλαγμα πάνας. 😂 Ευτυχώς από το βρεφικό πάντα καθαρός αλλαγμένους έτοιμος. Αλλά καμιά όρεξη για ύπνο βρε παιδί μου αυτό το παιδί. Με κλαμματα πάμε στο κρεβάτι του. 🙄😢 Άσε που κ το μεσημέρι μπορεί πχ να ξυπνάει κάθε τόσο.. Κ σκέφτομαι αν θηλάζω εκεινη την ωρα ούτε καν να τρεχω στον μεγάλο να ξανά κοιμιζω. 😔 Στην πράξη θα φανούν.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ρε συ τις θηλες δεν τις πειράζουμε, κάνει συσπάσεις η μήτρα και μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό 😅

Σίγουρα οι πρωτες μέρες θα είναι δύσκολες αλλά φτιάχνει 😁

Ναι κ εγωω ποτέ δνε είχα κάνει προετοιμασία με το μαστό. Έπιασε κατευθείαν. Είναι στο παιδί κ στην ωριμότητα του. Γενικά όσο το βάζεις τόσο πιο εύκολα μαθαίνει.... Εννοείται οι 2οτοκες έχουν. Πιο γρήγορα θεωρώ γάλα.... Εγώ ανάλογα πως θα είμαι ψυχολογικά κ σωματικά θα δω τι θα κάνω με θηλασμο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Ρε συ τις θηλες δεν τις πειράζουμε, κάνει συσπάσεις η μήτρα και μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό 😅

Σίγουρα οι πρωτες μέρες θα είναι δύσκολες αλλά φτιάχνει 😁

Ούπς, αυτή η μικρή λεπτομέρεια μου διέφυγε! Πάντως στο μαιευτήριο έτσι μου είχαν πει, ότι αν κάνω άλλο παιδί, ένα μήνα πριν γεννήσω, να αρχίσω την κρέμα λανονίνης και να τις τραβάω, αλλά αν όντως ισχύει αυτό με τις θηλές και τις συσπάσεις, ίσως μόνο η κρέμα είναι κατάλληλη για προετοιμασία. Θέλει πολλή υπομονή πάντως, τώρα στο δεύτερο όντως φεύγει σφαίρα το πράγμα, αλλά στο πρώτο πραγματικά θα είχα δει όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tweema είπε:

 

@Liiida στο 1ο δεν είχα θέμα με τα τσισα αλλά είχα τρομερή δυσκοιλιοτητα έκανα αιμορροΐδες γενικά ταλαιπωρηθηκα πολύ. Τώρα προς το παρόν δεν έχω θέμα Είμαι σε όλα σα να μην έχω γεννήσει ενώ την 1η φορά ταλαιπωρηθηκα. 

Αστα κοπέλα μου...μεγάλο προβλημα. Το ξερω ότι θα επιδεινωθεί απλά ελπίζω όχι πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!🌺

Είμαι η τελευταία των τελευταίων μιας και δεν έχω γεννήσει ακόμα😂 40+1 σήμερα και στην αναμονή... Διαβάζω όλες τις ιστορίες από τα κορίτσια που γέννησαν και παίρνω τόσο θάρρος, αλλά υπάρχουν από ότι φαίνεται και αυτές οι περιπτώσεις, σαν εμενα😬

Ημουν για εξέταση στο γιατρό μου σήμερα, η μπέμπα μια χαρά, έχει εμπεδωθεί, 3.300 στα κιλα αλλά διαστολή 0. Βέβαια μου είπε ότι αυτό δεν έχει σημασία, μπορεί να ξεκινήσει από τη μια στιγμή στην άλλη. Την Κυριακή έχω ραντεβού στο μαιευτήριο ξανά για έλεγχο και αυτοί θα κρίνουν αν θα κάνουμε πρόκληση την Κυριακή ή αν θα δώσουν ακόμα μια ευκαιρία (2μερες το πολύ!), ώστε να γεννήσω την Τρίτη. Θέλω να πω ότι και το περπάτημα μου το ρίχνω και καθίσματα και καυτερά και ανανά και σεξ... Η μπεμπούλα όμως από ότι φαίνεται περνάει καλά😃 Η αλήθεια είναι ότι έχει κατέβει αρκετά και είμαι πολύ καλύτερα και από θέμα ύπνου και ανάσας δεν νιώθω ιδιαίτερη πίεση, αλλά τι να το κάνεις, θέλω επιτέλους να την δω από κοντά🥰

Κουράγιο και καλή δύναμη σε όλες, ελπίζω την επόμενη φορα που θα γράψω να έχω και εγώ τη δικιά μου ιστορία γέννας να διηγηθώ🎈🌸

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Νίναα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!🌺

Είμαι η τελευταία των τελευταίων μιας και δεν έχω γεννήσει ακόμα😂 40+1 σήμερα και στην αναμονή... Διαβάζω όλες τις ιστορίες από τα κορίτσια που γέννησαν και παίρνω τόσο θάρρος, αλλά υπάρχουν από ότι φαίνεται και αυτές οι περιπτώσεις, σαν εμενα😬

Ημουν για εξέταση στο γιατρό μου σήμερα, η μπέμπα μια χαρά, έχει εμπεδωθεί, 3.300 στα κιλα αλλά διαστολή 0. Βέβαια μου είπε ότι αυτό δεν έχει σημασία, μπορεί να ξεκινήσει από τη μια στιγμή στην άλλη. Την Κυριακή έχω ραντεβού στο μαιευτήριο ξανά για έλεγχο και αυτοί θα κρίνουν αν θα κάνουμε πρόκληση την Κυριακή ή αν θα δώσουν ακόμα μια ευκαιρία (2μερες το πολύ!), ώστε να γεννήσω την Τρίτη. Θέλω να πω ότι και το περπάτημα μου το ρίχνω και καθίσματα και καυτερά και ανανά και σεξ... Η μπεμπούλα όμως από ότι φαίνεται περνάει καλά😃 Η αλήθεια είναι ότι έχει κατέβει αρκετά και είμαι πολύ καλύτερα και από θέμα ύπνου και ανάσας δεν νιώθω ιδιαίτερη πίεση, αλλά τι να το κάνεις, θέλω επιτέλους να την δω από κοντά🥰

Κουράγιο και καλή δύναμη σε όλες, ελπίζω την επόμενη φορα που θα γράψω να έχω και εγώ τη δικιά μου ιστορία γέννας να διηγηθώ🎈🌸

 

Άντε όλα καλά να σου πάνε κ εσένα να έχουμε ακόμα μια όμορφη ιστορία!!! Με το καλό και σύντομα σου εύχομαι!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Νίναα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!🌺

Είμαι η τελευταία των τελευταίων μιας και δεν έχω γεννήσει ακόμα😂 40+1 σήμερα και στην αναμονή... Διαβάζω όλες τις ιστορίες από τα κορίτσια που γέννησαν και παίρνω τόσο θάρρος, αλλά υπάρχουν από ότι φαίνεται και αυτές οι περιπτώσεις, σαν εμενα😬

Ημουν για εξέταση στο γιατρό μου σήμερα, η μπέμπα μια χαρά, έχει εμπεδωθεί, 3.300 στα κιλα αλλά διαστολή 0. Βέβαια μου είπε ότι αυτό δεν έχει σημασία, μπορεί να ξεκινήσει από τη μια στιγμή στην άλλη. Την Κυριακή έχω ραντεβού στο μαιευτήριο ξανά για έλεγχο και αυτοί θα κρίνουν αν θα κάνουμε πρόκληση την Κυριακή ή αν θα δώσουν ακόμα μια ευκαιρία (2μερες το πολύ!), ώστε να γεννήσω την Τρίτη. Θέλω να πω ότι και το περπάτημα μου το ρίχνω και καθίσματα και καυτερά και ανανά και σεξ... Η μπεμπούλα όμως από ότι φαίνεται περνάει καλά😃 Η αλήθεια είναι ότι έχει κατέβει αρκετά και είμαι πολύ καλύτερα και από θέμα ύπνου και ανάσας δεν νιώθω ιδιαίτερη πίεση, αλλά τι να το κάνεις, θέλω επιτέλους να την δω από κοντά🥰

Κουράγιο και καλή δύναμη σε όλες, ελπίζω την επόμενη φορα που θα γράψω να έχω και εγώ τη δικιά μου ιστορία γέννας να διηγηθώ🎈🌸

 

Με έναν πόνο ❤️πόσο καιρό έχει κάνει εμπέδωση;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Νίναα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!🌺

Είμαι η τελευταία των τελευταίων μιας και δεν έχω γεννήσει ακόμα😂 40+1 σήμερα και στην αναμονή... Διαβάζω όλες τις ιστορίες από τα κορίτσια που γέννησαν και παίρνω τόσο θάρρος, αλλά υπάρχουν από ότι φαίνεται και αυτές οι περιπτώσεις, σαν εμενα😬

Ημουν για εξέταση στο γιατρό μου σήμερα, η μπέμπα μια χαρά, έχει εμπεδωθεί, 3.300 στα κιλα αλλά διαστολή 0. Βέβαια μου είπε ότι αυτό δεν έχει σημασία, μπορεί να ξεκινήσει από τη μια στιγμή στην άλλη. Την Κυριακή έχω ραντεβού στο μαιευτήριο ξανά για έλεγχο και αυτοί θα κρίνουν αν θα κάνουμε πρόκληση την Κυριακή ή αν θα δώσουν ακόμα μια ευκαιρία (2μερες το πολύ!), ώστε να γεννήσω την Τρίτη. Θέλω να πω ότι και το περπάτημα μου το ρίχνω και καθίσματα και καυτερά και ανανά και σεξ... Η μπεμπούλα όμως από ότι φαίνεται περνάει καλά😃 Η αλήθεια είναι ότι έχει κατέβει αρκετά και είμαι πολύ καλύτερα και από θέμα ύπνου και ανάσας δεν νιώθω ιδιαίτερη πίεση, αλλά τι να το κάνεις, θέλω επιτέλους να την δω από κοντά🥰

Κουράγιο και καλή δύναμη σε όλες, ελπίζω την επόμενη φορα που θα γράψω να έχω και εγώ τη δικιά μου ιστορία γέννας να διηγηθώ🎈🌸

 

Με έναν πόνο ❤️πόσο καιρό έχει κάνει εμπέδωση;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια. Αυτό που λένε δυσφορία και ότι δεν μπορεις να αναπνεύσεις κλπ εγώ το νιώθω μονο όταν έχω φάει πάρα πολύ. Γενικά όμως το βράδυ μια χαρά γυρίζω και δε με βαραίνει η κοιλια.. Κοιμάμαι αρκετά καλά πέρα από το άγχος που νιώθω όσο πλησιάζω.. Επίσης την εμπεδωση την νιώθεις ή μπορεί και οχι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Με έναν πόνο ❤️πόσο καιρό έχει κάνει εμπέδωση;; 

Πρώτη φορά που μου το είπε ο γιατρός μου είναι την προηγούμενη εβδομάδα ότι έκανε εμπεδωση. Δεν ξέρω όμως αν πραγματικά είμαι σωστό παράδειγμα γιατί ειλικρινά είχε αργήσει να πάρει και θέση σύμφωνα με τις εβδομάδες και μου λέγανε ότι θα μου τη γυρίσουν και καλά με τα χέρια. Τελικά μια χαρά γύρισε από μόνη της... Οπότε έχω μια υποψία ότι μπορεί και να είμαι λίγο εκτός στις μέρες... Γι αυτό και να έχω φτάσει και τόσων εβδομάδων... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Dim.The. είπε:

Σας ευχαριστώ όλες μια μια ξεχωριστά για τις ευχές σας κορίτσια, με το καλό να γεννήσετε και σεις! Όπως όλη αυτή η δεύτερη εγκυμοσύνη ήταν περιπετειώδης, έτσι ήταν και το τέλος της! Ήθελε δύο pcr αρνητικά για να γεννήσω ως μη covid. Με βλέπει ο γιατρός τη Δευτέρα ως covid, παίρνουν τεστ βγαίνει αρνητικό. Έρχομαι Τρίτη, με εξετάζουν παραπάνω γιατί δεν ήταν τόσο εξελιγμένα τα πράγματα στην πτέρυγα covid και επειδή η διαστολή είχε πάει 3-4, μου είπε να έρθω την Τετάρτη να κάνω και το δεύτερο. Κάνω το δεύτερο τεστ, όσο το περιμέναμε με εξετάζει,η διαστολή ήταν 5-6, πάμε για περπάτημα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Λίγο περπάτησα κι άρχισα να πονάω πιο έντονα. Πάμε μετά από 1.30 ώρα για τα αποτελέσματα, θετικό το δεύτερο τεστ, κατευθείαν στην πτέρυγα covid ( @Alexey  ούτως ή άλλως στο Αλεξάνδρα θα γεννούσα, οπότε δεν πήγα στο Αττικό). Αν εξαιρέσεις ότι ο χώρος,τα μηχανήματα κλπ ήταν οπτικά σε όχι τόσο καλή κατάσταση, είχε απίστευτη ησυχία γιατί πολύ απλά δεν επιτρέπεται κανένας. Ήταν μόνο ο γιατρός μου, ο ειδικευμένος του και η μαία. Μου έσπασε τα νερά ο γιατρός και μου έβαλε λίγη ωκυτοκίνη κι όταν άρχισαν οι πόνοι δυστυχώς δεν άντεχα καθόλου, παρακαλούσα να κάνουν κάτι γιατί νόμιζα θα μου 'βγαινε η ψυχή απ' το στόμα. Στην πτέρυγα covid δεν επιτρέπεται να εκτεθεί ο αναισθησιολόγος όλου του νοσοκομείου εκεί γιατί μετά θα πρέπει να απομονωθεί, οπότε δεν προβλεπόταν η παρουσία του εκτός αν υπήρχε ιατρικός λόγος, όπως μου είπαν @Liiida. Τελικά με ποοοοολύ πόνο βγήκε ο μικρούλης, τέτοια ανακούφιση δε θα την ξεχάσω ποτέ, όπως ούτε και τους πόνους. Ε από εκεί και πέρα δε με ένοιαζε τίποτα. Και πάμε στα ευχάριστα! Είμαστε στην απομόνωση μεν, κανένας επισκέπτης (ούτε ο πατέρας δυστυχώς), ολομόναχοι μας στο δωμάτιο, τον έχω ΟΛΗ την ώρα από τότε που γεννήθηκε μαζί μου, ευτυχώς είμαι πολύ πιο λειτουργική σε σχέση με την πρώτη γέννα (φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο Φ Υ Σ Ι Κ Α, αλλά με πολλά ράμματα), οι νοσηλεύτριες καταπληκτικές όλες, ο,τι χρειάζομαι μου λένε να τους πω, πολλή ησυχία σε όλη την πτέρυγα. Αν εξαιρέσεις το δωμάτιο που είναι ψιλοαπογοήτευση η κατάσταση, αλλά δε με απασχολεί καθόλου και το ότι δεν μπορείς να δεις τον πατέρα ή έστω μια τυρόπιτα να πας να πάρεις (πεινάω πολύ!), κατά τ' αλλά μου φαίνονται καλύτερα όλα και από την προηγούμενη γέννα! Δόξα τω Θεώ! Έχει τον μπελά του το πράγμα, αλλά έχει και τα καλά του, δεν παραπονιέμαι καθόλου (πλην του εφιάλτη της μη επισκληριδίου, μη φοβάστε όμως, χωρίς ωκυτοκίνη θα ταν πιο εύκολο νομίζω). Με καισαρική βέβαια η δυσκολία στην πλήρη απομόνωση θα ταν σίγουρα δεδομένη. Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες, με το καλό να υποδεχθείτε τα μωράκια σας, αξίζουν όλα τον κόπο! Συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

Όπως το λες το χειρότερο είναι ότι εισια μόνη σου. Δεν σε νοιάζει ο χώρος αλλά αυτό που έχουν κάνει είναι τραγικό! Δόξα το θεό κορίτσι μου σας πήγαν όλα καλά! Κ έχεις δίκιο όσον αφορά την ωκυτοκινη, θα τα ένιωθες όλο αλλιώς άσε που δεν χρειαζόταν πλέον με 5-6 διαστολή που είχες.. Με το καλο να γυρίσετε σπίτι σας!! 

Αυτό με το τράβηγμα των θηλων είναι λάθος οδηγία προκαλούν συσπάσεις το ερέθισμα οπότε μην τις πειράζετε. Θέλετε να βάλετε λανολινη βαλτε, κ το γάλα σας μπορείτε μετά κ σπαθολαδο, αυτά τα 3 δεν χρειαζόταν κ ξέβγαλμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Αχ @Tweema πόσο δίκιο έχεις για την ηλικία των πρώτων παιδιών!! Ώρες ώρες μου φαίνονται τόσο απλά όλα ,αλλά είναι κ κάποιες στιγμές που νομίζω ότι όλα τα κάνω λάθος κ δεν μπορώ να το διαχειριστώ η τρελή η μάνα!! Η μεγάλη είναι σε ζόρικη ηλικία κ θέλει την προσοχή μου! Σκέψου ότι ακόμα δεν τις πήρα μόνη μου κ τις δύο για βόλτα...έχω πάντα κάποιον μαζί μου! ευτυχώς μέσα στο σπίτι βρήκαμε καλούς ρυθμούς..θα το βρούμε κ έξω, που θα πάει!!

Είναι δύσκολο ρε συ ειναι μικρά τι να κάνουν κ αυτά. Ξέρεις τι πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει; ο μάρσιπος!! Να έχεις  τα χέρια σου ελεύθερα κ για εκείνη όταν είστε έξω. Υπομονή, επιμονή κ σίγουρα θα τα καταφέρετε κ θα συνηθίσει όλοι μαζί. Εμείς χθες το απιγευμα που βγήκαμε αργήσαμε πάλι να γυρίσουμε γιατί δεν έφευγε ο μικρός ενταξει ξέσπασα, δεν άντεξα,γιατι κάποια στιγμή μείναμε στο γύρνα 1 ώρα περίπου σε παγκακι γιατί η μικρή ήθελε γάλα, αγκαλιά, γάλα, αγκαλιά. Κ δεν γινόταν να έχω εκείνη αγκαλιά, να τσούλα καρότσι κ να έχω κ τον κύριο με το πατίνι του να περνάμε δρόμους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Ναι κορίτσι μου δεν έχω άλλη επιλογή δυστυχώς... Δεν θέλω να αλλάξει κ το πρόγραμμα του. Είναι κ δίπλα ο βρεφικός οπότε θέλω να πηγαίνει να ξε σκάει λιγάκι. Σκέψου κ εμείς σήμερα το βράδυ κάθε 15 με 30 λεπτά ξυπνουσε ο μικρός. Ούτε κ εγώ μέσα στην μέρα μπορώ να κοιμηθώ... Φυσικά δε έχω αντοχες. Κ με τον αιματοκρίτη μου φαίνεται η εξάντληση μου. Ναι ο μικρός μου είναι 19 μηνών τώρα. Οπότε καταλαβαίνεις εγώ τον ταιζω, αλλάζω κτλ κτλ... Ο βρεφικός του 30 Ιουλίου κλείνει κ ανοίγει 23 Αυγούστου νομίζω... Οπότε εύχομαι κ ελπίζω ο άντρας μου. Να πάρει κάποια άδεια τότε. Για να μην κατάρρευσω...ηδη σκέφτομαι τι θα τον κάνω την Δευτέρα που είναι του αγ πνεύματος κ δεν έχει σχολειο κ ο άντρας μου δουλεύει. Έχει λίγες μυξουλες. Αλλά με την κοιλουμπα μου μου είναι δύσκολο κ να βάζω ορό, γιατί σπαρταραει πάνω μου. Κλωτσάει την κοιλιά μου. Άστα... Για να μην περιγράψω το άλλαγμα πάνας. 😂 Ευτυχώς από το βρεφικό πάντα καθαρός αλλαγμένους έτοιμος. Αλλά καμιά όρεξη για ύπνο βρε παιδί μου αυτό το παιδί. Με κλαμματα πάμε στο κρεβάτι του. 🙄😢 Άσε που κ το μεσημέρι μπορεί πχ να ξυπνάει κάθε τόσο.. Κ σκέφτομαι αν θηλάζω εκεινη την ωρα ούτε καν να τρεχω στον μεγάλο να ξανά κοιμιζω. 😔 Στην πράξη θα φανούν.... 

15-30λεπτα;;;είσαι έτοιμη με τα ξύπνηματα για το μωρό, δες το κι έτσι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

15-30λεπτα;;;είσαι έτοιμη με τα ξύπνηματα για το μωρό, δες το κι έτσι 😂

Εχω συνηθίσει... Δεν κοιμάται τα βράδια ο μικρός μου. Με πολλά ξυπνηματα.... Γι αυτό είπαμε με ένα ξύπνημα 2 τρίγωνια.🙄😂🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εχω συνηθίσει... Δεν κοιμάται τα βράδια ο μικρός μου. Με πολλά ξυπνηματα.... Γι αυτό είπαμε με ένα ξύπνημα 2 τρίγωνια.🙄😂🤣

Δεν ξέρω αν εχεις την διάθεση και τον χρόνο... Αλλα η @PanBειχε αναφέρει εναν οδηγο υπνου και εχει απο 0 εως και μεγάλη ηλικια.. Αν θες μπορώ να στο στείλω να του ριξεις μια ματια.. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτην την κοπέλα που παραδίδει σεμινάρια εχει ομως μοιρασει εναν δωρεάν οδηγο υπνου που μπορει να σε βοηθήσει.. Γιατι θα κουραστεις πολυ τωρα κ με το δευτερο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...