Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

@PanB είσαι πολύ καλόβουλη κορίτσι μου μπράβο 😂😂 και στο δεύτερο έτσι γίνεται πχ 38εβσ ταδε του μήνα?

Ναι με ραντεβού θα πάω.. Έχουμε πει ήδη μέχρι 1 Σεπτέμβρη τελευταία 😛 εκτός αν σπάσουν τα νερά που θα τρέξω πανικοβλητη 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Σχετικά με τα νυχτικα, κι εμένα δεν μ άρεσαν και δεν είχα παρει και δυσκολεύτηκα πολύ γιατί ερχονταν μαιες και με καθάριζαν, αλλαζαν στην τομή κλπ και με πυτζαμα δεν! Αφού έμεινα με το ρομπακι του χειρουργείου μέχρι να μου βγάλουν τον καθετήρα 😂 οπότε θα σας έλεγα να πάρετε έστω 1 για την πρώτη ημέρα και μετά βάζετε πυτζάμες κανονικά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ναι με ραντεβού θα πάω.. Έχουμε πει ήδη μέχρι 1 Σεπτέμβρη τελευταία 😛 εκτός αν σπάσουν τα νερά που θα τρέξω πανικοβλητη 😂

Τέλεια κορίτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Ήρθαμε σπίτι μας εχθές το μεσημέρι ακόμα προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας δεν σας διάβασα θα κάτσω σε λιγάκι.....θηλάζουμε και είμαστε όλη την ώρα στήθος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Ήρθαμε σπίτι μας εχθές το μεσημέρι ακόμα προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας δεν σας διάβασα θα κάτσω σε λιγάκι.....θηλάζουμε και είμαστε όλη την ώρα στήθος!!!

Μπράβο κορίτσι μου!! Πώς είσαι εσύ? Συνήλθες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από εχτές κορίτσια αισθανομαι συσπάσεις πετρώνει η κοιλιά κ μια σχετική δυσφορία! Είναι οι Braxton Hicks που λένε? Έχουν αυτές δυσφορία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Από εχτές κορίτσια αισθανομαι συσπάσεις πετρώνει η κοιλιά κ μια σχετική δυσφορία! Είναι οι Braxton Hicks που λένε? Έχουν αυτές δυσφορία?

Πετρώνει όλη η κοιλιά ή ένα σημείο? Εγώ έχω συσπάσεις από πολύ νωρίς. Ένα συγκεκριμένο σημείο πετρώνει και φαίνεται σαν εξόγκωμα. Ένα μαγνήσιο παίρνω τη μέρα μου έχει πει ο γιατρός δεν είναι τίποτα μου λέει μην δίνεις σημασία είναι φυσιολογικό. Τώρα για την δυσφορία τι εννοείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Πετρώνει όλη η κοιλιά ή ένα σημείο? Εγώ έχω συσπάσεις από πολύ νωρίς. Ένα συγκεκριμένο σημείο πετρώνει και φαίνεται σαν εξόγκωμα. Ένα μαγνήσιο παίρνω τη μέρα μου έχει πει ο γιατρός δεν είναι τίποτα μου λέει μην δίνεις σημασία είναι φυσιολογικό. Τώρα για την δυσφορία τι εννοείς?

Πετρώνει γύρω γύρω από τον αφαλό κάποιες φορές πετάγεται εξόγκωμα κάποιες όχι! Κ εγώ κάνω από πολύ νωρίς παίρνω 3 μαγνησια! Δυσφορία εννοώ ότι πχ εκείνη την στιγμή αν θέλω να σηκωθώ η να κουνηθώ δυσκολεύομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Πετρώνει γύρω γύρω από τον αφαλό κάποιες φορές πετάγεται εξόγκωμα κάποιες όχι! Κ εγώ κάνω από πολύ νωρίς παίρνω 3 μαγνησια! Δυσφορία εννοώ ότι πχ εκείνη την στιγμή αν θέλω να σηκωθώ η να κουνηθώ δυσκολεύομαι.

Εγώ σαν ενόχληση θα το χαρακτήριζα το δικό μου. Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν πονάς και εσύ το ίδιο με εμένα. Λογικά αυτές οι braxton θα είναι αλλιώς νομίζω θα πονούσες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η lenaki92 είπε:

Εγώ σαν ενόχληση θα το χαρακτήριζα το δικό μου. Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν πονάς και εσύ το ίδιο με εμένα. Λογικά αυτές οι braxton θα είναι αλλιώς νομίζω θα πονούσες. 

Αν ξανά συμβεί σήμερα βέβαια. Θα το αναφέρω στη μαία να το γνωρίζει! Σε ευχαριστώ! 

Ανχοθηκα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!! Πώς είσαι εσύ? Συνήλθες? 

Ναι αμέσως μόλις με πήγαν στο δωμάτιο σηκώθηκα και πήγα στο μωρό που τον είχαν στην θερμό να πάρει θερμοκρασία πόνο ακόμα κάτω δεν ένιωσα αν και έχω ραμματα τρία μέσα και τρία έξω....μόνο η μήτρα που επανέρχεται πονάει αλλά δεν παίρνω παυσίπονο καν.....

Εσύ πώς είσαι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Ναι αμέσως μόλις με πήγαν στο δωμάτιο σηκώθηκα και πήγα στο μωρό που τον είχαν στην θερμό να πάρει θερμοκρασία πόνο ακόμα κάτω δεν ένιωσα αν και έχω ραμματα τρία μέσα και τρία έξω....μόνο η μήτρα που επανέρχεται πονάει αλλά δεν παίρνω παυσίπονο καν.....

Εσύ πώς είσαι???

Είσαι wonderwoman!! Μας δίνετε κουράγιο εσείς οι σούπερ μαμάδες 🙂 Στην τουαλέτα, συγγνώμη κιόλας, δεν πονάνε τα ράμματα...?

Εγώ καλά είμαι..περπατάω, τρώω τους χουρμάδες μου, πάω για nst κάθε βδομάδα κ με διώχνουν...Η μικρή χθες ήταν 2.960 κιλάκια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valxrisτι καλα που γυρισατε! Και χαίρομαι που αναρρωνεις καλά!!

@Love32αν δεν εχεις πόνους δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι! Εγω φαντάσου οταν ειχα δεν καταλαβα καν οτι ηταν προπαρασκευαστικες😂 εγω πάντως που ρώτησα τον γιατρό μου είπε ότι τωρα ειναι λογικο να εχω γιατι ετοιμάζεται η μητρα (κατι τετοιο).. Εσυ βέβαια που ειχες και απο πριν καλο είναι να ενημερωσεις και ας μην ειναι τιποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Είσαι wonderwoman!! Μας δίνετε κουράγιο εσείς οι σούπερ μαμάδες 🙂 Στην τουαλέτα, συγγνώμη κιόλας, δεν πονάνε τα ράμματα...?

Εγώ καλά είμαι..περπατάω, τρώω τους χουρμάδες μου, πάω για nst κάθε βδομάδα κ με διώχνουν...Η μικρή χθες ήταν 2.960 κιλάκια. 

Κοίταξε να δεις στην πρώτη μου ενώ και εκεί είχα κάπου τόσα ράμματα τρεις μέρες στο νοσοκομείο δεν πήγα για την ανάγκη μου και τσισα έκανα ενώ εριχνα νερό στην περιοχή δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορούσα όσο για την ανάγκη μου έκανα 5-6μερες μετά την γέννα δεν μπορούσα πονούσα....Τώρα πήγα για τσισα αμέσως χωρίς να χρησιμοποιήσω νερό απλά ένιωθα τράβηγμα και για την ανάγκη μου πήγα την δεύτερη μέρα αλλά χωρίς να πιεστω καθόλου γενικά γέννα με γέννα καμία σχέση η ανάρρωση....ίσως οφείλεται ότι τώρα δεν είχα επισκληριδιο? Μπορεί δεν ξέρω...

Καλά κάνεις έτσι περπατά να έρθει η μικρούλα να τρελαθείς.....από βάρος είναι σούπερ και για να σε διώχνουν πάει να πει ότι δεν είναι ακόμα η ώρα της....εσύ πώς αισθάνεσαι που κοντεύεις???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Κοίταξε να δεις στην πρώτη μου ενώ και εκεί είχα κάπου τόσα ράμματα τρεις μέρες στο νοσοκομείο δεν πήγα για την ανάγκη μου και τσισα έκανα ενώ εριχνα νερό στην περιοχή δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορούσα όσο για την ανάγκη μου έκανα 5-6μερες μετά την γέννα δεν μπορούσα πονούσα....Τώρα πήγα για τσισα αμέσως χωρίς να χρησιμοποιήσω νερό απλά ένιωθα τράβηγμα και για την ανάγκη μου πήγα την δεύτερη μέρα αλλά χωρίς να πιεστω καθόλου γενικά γέννα με γέννα καμία σχέση η ανάρρωση....ίσως οφείλεται ότι τώρα δεν είχα επισκληριδιο? Μπορεί δεν ξέρω...

Καλά κάνεις έτσι περπατά να έρθει η μικρούλα να τρελαθείς.....από βάρος είναι σούπερ και για να σε διώχνουν πάει να πει ότι δεν είναι ακόμα η ώρα της....εσύ πώς αισθάνεσαι που κοντεύεις???

Έχω ήδη το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας γι αυτό προβληματίζομαι για το θέμα της τουαλέτας..προβλέπω να δουλεύει υποθετάκι για καιρό ακόμα 😅

Αν εξαιρέσεις τα αμνιακά που έχουν μειωθεί, κατά τα άλλα η μικρή δε δείχνει πρόθεση να εξέλθει της οικίας της 🤣 Με το ζόρι μας βλέπω να της κάνουμε έξωση στο τέλος του μήνα 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/6/2021 at 12:11 ΠΜ, ο/η Dim.The. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 36+6 σήμερα και γέννησα καθώς η διαστολή προχώρησε σιγά σιγά. Δυστυχώς εγώ δεν θα το περιγράψω τόσο όμορφα όσο οι άλλες κοπέλες, αλλά αφού τέλος καλό, όλα καλά, δόξα τω Θεώ έχω να πω μόνο! Ο μικρός 3.150, φυσιολογικά γέννησα (ικέτευα για επισκληρίδιο αλλά τελικά δεν πρόλαβα να κάνω, γιατί βγήκε ο μικρούλης). Με το καλό και στα δικά σας εύχομαι!

 

Να σας ζήσει κορίτσι μου.. Γερός κ καλοτυχος να είναι στη ζωή του. Τι έγινε τελικά με τον ιό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια.. Τι να σας πρώτο πω.... Είχα 8.30 το πρωί γιατρό.. Μαντέψτε.... 36 και 4 σήμερα πρώτη μέτρηση μπεμπας 3.500 κιλακια. Μετρούσε ξανά μετρούσε το αφήσαμε 3.300 κιλακια.... Βλέπει το αιματοκρίτη μου χάλια.... Μου λέει να ξανά κάνω σήμερα πάλι επανάληψη αν δούμε μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος. Πάω την κάνω. Εν τέλει πιο κάτω βγήκε..... Σίγουρα θα χρειαστεί αίμα στον τοκετο.... Δεν έχει εμπεδωθεί.... Κ ελπιζει όσο νωρίτερα να γεννήσω να μην ταλαιπωρηθώ... Αυτα από μένα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

ΙΚαλησπέρα κορίτσια!! Εμενα χθες ήταν 1η μέρα μόνη μου όλη μέρα κ με τα 2 παιδιά. Τα πήγαμε πάρα πολύ καλά, βγήκαμε κ 2 φορές έξω!! 

Κοντεύετε πολλές σιγά σιγά ❤️  έχετε μπαμπατσικα μωράκια οι περισσότερες 😍

@Liiida στο 1ο δεν είχα θέμα με τα τσισα αλλά είχα τρομερή δυσκοιλιοτητα έκανα αιμορροΐδες γενικά ταλαιπωρηθηκα πολύ. Τώρα προς το παρόν δεν έχω θέμα Είμαι σε όλα σα να μην έχω γεννήσει ενώ την 1η φορά ταλαιπωρηθηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

 

ΙΚαλησπέρα κορίτσια!! Εμενα χθες ήταν 1η μέρα μόνη μου όλη μέρα κ με τα 2 παιδιά. Τα πήγαμε πάρα πολύ καλά, βγήκαμε κ 2 φορές έξω!! 

Κοντεύετε πολλές σιγά σιγά ❤️  έχετε μπαμπατσικα μωράκια οι περισσότερες 😍

@Liiida στο 1ο δεν είχα θέμα με τα τσισα αλλά είχα τρομερή δυσκοιλιοτητα έκανα αιμορροΐδες γενικά ταλαιπωρηθηκα πολύ. Τώρα προς το παρόν δεν έχω θέμα Είμαι σε όλα σα να μην έχω γεννήσει ενώ την 1η φορά ταλαιπωρηθηκα. 

Αχ πως ήταν να είσαι μόνη με 2 παιδιά.... Θέλω λεπτομέρειες σε παρακαλώ.... Με αγχώνει πολύ αυτό.... Οταν έχεις χρόνο πες μου. 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Αχ πως ήταν να είσαι μόνη με 2 παιδιά.... Θέλω λεπτομέρειες σε παρακαλώ.... Με αγχώνει πολύ αυτό.... Οταν έχεις χρόνο πες μου. 💗

Τα πήγαμε τέλεια, καλύτερα από όλες αυτές τις μέρες που ήταν εδώ ο άντρας μου. Βλέπω η μικρή να μεγαλώνει στον αυτόματο. Λοιπόν το πρωί αργήσαμε να βγούμε αρκετά γιατί έπρεπε να την θηλάσω, να την αλλάξω, να την ξανά θηλάσω κ να κοιμηθεί, όλα τα υπόλοιπα ήταν έτοιμα για τον μεγάλο. Στην παιδική χαρά απόσταση 5 λεπτών από το σπίτι μου ηθελε ξανά γάλα, οπότε την είχα αγκαλιά θήλαζε κ ασχολιομουν κ με τον μεγαλο. Γυρίσαμε μετά σπίτι έβαλα στον μεγάλο να φάει αλλάξα το μωρό, γάλα κ κοιμήθηκε. Ευτυχώς πήγε λίγο κ ο μεγάλος να παίξει έπλυνα πιατα (κάπου εδώ λέωμεσα μου  ότι ναι χρειάζεται πλυντήριο πιάτων), έφτιαξα να φάω κάτι κ εγώ, έφτιαξα βραδινό κ μετά πήγα να παιξω κ με τον μεγάλο. Ευτυχώς μας άφησε λίγο το μωρό κ ασχολήθηκα μαζί του γιατί αλλιώς δεν ξέρω πως θα μας έβγαινε η μέρα. Το απόγευμα ξαναβγηκαμε ίδια διαδικασία με την πρωινή έξοδο. Το μόνο μου πρόβλημα χθες ήταν ότι αργήσαμε να γυρίσουμε σπίτι μας οπότε ο μικρός κοιμήθηκε αργά κ εγώ ήμουν κομμάτια αλλά κρατιόμουν γιατί χρειάζεται κ το αγοράκι μου λίγη φροντιδα. Ήμουν από το πρωί με μισό τοστ κ 2 αυγά κ 2 Φρυγανιες μέχρι κ τις 23.30 το βράδυ!!δεν κοιμάμαι μέσα στην ημέρα αφού είμαι μόνη μου. Κοιμάμαι συνολικά 3-4 ώρες καταλαβαίνεις πως. Η μικρή για κάποιο λόγο το βράδυ δεν μπορεί να κοιμηθεί πουθενά εκτός από πάνω μου ενώ την ημέρα κοιμάται στο πορτ μπεμπέ. Αυτά.. Εγώ γενικά την χθεσινή μέρα την ευχαστηθηκα πολυ. 

Πιστεύω πάντως ότι μια γυναίκα μόνη με ένα μικρό παιδί κ ενα νεογέννητο είναι αρκετά δύσκολα όταν δεν έχει βοήθεια. σε ένα μικρό παιδί πρέπει να είσαι συνέχεια από πίσω, να παίζεις συνέχεια να κάνεις τόσα πολλά. Εμένα είναι 4,5 κ εμένα χρειάζεται τα πάντα αλλά είναι πιο εύκολο να κάνει πράγματα μόνος  να ακούσει. Χαράς το κουράγιο σου εσύ που είσαι μόνη σου κ είναι κ μικρούλης. Θα συνεχίσεις να τον πηγαίνεις βρεφικό όταν γεννήσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια παράγγειλα κάτι πραγματάκια από pat pat.. Είναι πολύ ωραία και μου ήρθαν και μέσα σε 2 εβδομάδες το πολύ.. 

Τα νούμερα πώς ήταν; ό,τι παρήγγειλες ανταποκρινόταν στο πραγματικό μέγεθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Τα νούμερα πώς ήταν; ό,τι παρήγγειλες ανταποκρινόταν στο πραγματικό μέγεθος;

Κοίτα εγώ πήρα για τον Αύγουστο που θα είναι 2 και μηνών περίπου.. Ίσως έπρεπε να πάρω 0 με 3 και όχι 3 με 6.. Θα είναι νομίζω λίγο μεγάλα.. Συγκριτικά με αυτά που έχω πάρει από Orchestra τα βλέπω λίγο πιο μεγάλα. Θα δούμε.. Έτσι και αλλιώς πλέον το καλοκαίρι πιάνει και Σεμπτεμβρη. Πήρα και τσάντα που είναι τρομερη και σε Ελληνικά σαιτ την βλέπω 50 ευρώ.. Εγώ τη. Πήρα 15 με 17 νομίζω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...