Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Εγώ νυχτικά ρομπες δεν έχω πάρει ακόμα. Για το μωρό (ΠΗΤ έχω 23 Αυγούστου) έχω πάρει κοντομάνικα κορμάκια και κανα δυο μακρυμανικα. 

Εγώ όλα μακρυμάνικα...είμαι κρυουλιαρα γενικά και λέω αν το παιδί μου πάρει από εμένα θα κρυώνει και εκείνο😜😜θα πάρω οπότε και 2-3 κοντομανικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Γεια σας κορίτσια! 

Λοιπόν... Πήρα 3 νυχτικα, κ 1 ρόμπα... Ελπίζω να μη λερωθούν! Εντάξει δε μου αρέσουν καθόλου κ δε θα τα φορέσω ξανά αλλά επιβάλλονται για τις μέρες στο μαιευτήριο, ε;

Για το μωρό έχω πάρει κοντομάνικο κ μακρυμάνικο αν κ δε νομίζω να χρειαστεί το μακρυμάνικο. Βλέπω να είναι με τα αμάνικα φανελάκια κ πανουλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Λοιπόν... Πήρα 3 νυχτικα, κ 1 ρόμπα... Ελπίζω να μη λερωθούν! Εντάξει δε μου αρέσουν καθόλου κ δε θα τα φορέσω ξανά αλλά επιβάλλονται για τις μέρες στο μαιευτήριο, ε;

Για το μωρό έχω πάρει κοντομάνικο κ μακρυμάνικο αν κ δε νομίζω να χρειαστεί το μακρυμάνικο. Βλέπω να είναι με τα αμάνικα φανελάκια κ πανουλα. 

Εγώ πήρα κάτι πολύ όμορφα και βολικά..άνετα τα φοράω και μετά!! δεν τα αγόρασα σε πολύ μεγάλο μέγεθος....έχετε κάνει και γενικά τα ψώνια για το παιδικό δωμάτιο;;εγώ προς το παρών μόνο ρουχαλακια και είδη πρώτης ανάγκης πανουλες και τέτοια...τα "βαριά"λέω με τις εκπτωσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Καλημερααα!!! 

Να περάσεις τέλεια!! Αν θέλεις γράψε μου πως είναι σαν διαδικασία! Όταν μπορέσεις!

Εμενα δεν μου έχει αφήσει αρνητικά συναισθήματα, η αλήθεια είναι 😛

Πήγα πολύ πρωί, μπήκα μόνη μου μέχρι να κάνει ο άντρας μου τα χαρτια, μου έβαλαν πεταλούδα και μου πήραν αίμα για εξετάσεις. Σε αυτό το σημείο σου κάνουν και κλίσμα αλλά εγώ είχα πάει μόνη μου το πρωί και τη γλιτωσα😂 νομίζω μου έκαναν κ καρδιογραφημα, με μια μικρή επιφύλαξη 😂

Μετά με έβαλαν σε ένα άλλο δωματιάκι πριν το χειρουργείο, εκεί ήρθε και ο άντρας μου για παρέα, έμεινα πολύ λίγο εκεί, χαιρετηθηκαμε και με πήραν μέσα. 

Όλα πολύ κουλ εκεί, μιλούσα με τις μαιες όσο περίμενα, ήρθε και η γιατρός μου και ο αναισθησιολογος, μου έκαναν την επισκληριδιο η οποία ήταν λίγο ενοχλητική, η αλήθεια να λέγεται, και ξεκίνησαν.. Εγώ ακόμα μιλούσα με τη μαια που είχε βάρδια και σε κάποια φάση μου είπαν θα νιώσω πίεση.. Τώρα τι έγινε δεν ξέρω, ήταν επειδή με πάτησαν, επειδή τράβηξαν το μωρό; θα σας γελάσω.. Μια πίεση εγώ ένιωσα και την άκουσα 😁 και την είδα! Ανάποδα την κρατούσαν απ τα πόδια και μου την έδωσαν αγκαλίτσα 😂 μετά την πήραν να την μετρήσουν κλπ και μέχρι να με ραψουν την πήγαν και στο μπαμπά της 😊 γενικά η διαδικασία μέχρι να την βγάλουν κράτησε 5λ και σαν σύνολο κανένα μισάωρο.. είχα συνεννοηθεί με τη γιατρό μου να μου τη φέρει στην ανάνηψη να θηλασω αλλά έμεινα πολύ λίγο, με ανέβασαν αμέσως στο δωμάτιο και δεν πρόλαβε να μου τη φέρει! Μου την έφεραν κατευθείαν πάνω.. Αυτή τη φορά θα ζητήσω να μου τον αφήσουν παραπάνω, αν γίνεται, μέχρι να τελειώσουν τη διαδικασία και όταν με πάνε στην ανάνηψη να τον πάνε στον πατέρα.. 

Όσο αφορά την ανάρρωση, 10 με ανέβασαν στο δωμάτιο, 12 παρά με σήκωσαν να με αλλάξουν δωμάτιο 🙄 η αλήθεια είναι ότι πονεσα στα 2 3 βήματα που έκανα και την υπόλοιπη μέρα δεν το δοκίμασα ξανά να σηκωθώ.. Την επόμενη σιγά σιγά σηκώθηκα και κάθε μέρα ημουν και καλύτερα.. 😁 Την 3η ημέρα κατέβηκα στο καφέ (χωρίς ρόμπα 😂

Όταν γύρισα σπίτι είχα ενοχλήσεις όταν εσκυβα και όταν σηκωνομουν καθόμουν αλλά τελείως υποφερτό, δεν πήρα καν παυσίπονο από όταν γύρισα σπίτι και μετά.. 

Ο, τι άλλο θες ρώτα με 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια καλησπέρα... Σήμερα είχα την φαινη ιδέα να περπατήσουμε κέντρο λίγο με τον μικρό.... Κ τώρα όσο περπατάω νιώθω ότι θα σπάσουν τα νερά.... Κ ενώνω τα πόδια μου... Ξάπλωσα. Λίγο στο πλάι τώρα.... Κ νιωθω χτυπήματα της μπεμπας προς τα κάτω πυελο κια αριστερά δεξιά κοκκαλα παντού... Καμία παρόμοια εμπειρία? Δεν θυμάμαι από το γιο μου🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ πήρα κάτι πολύ όμορφα και βολικά..άνετα τα φοράω και μετά!! δεν τα αγόρασα σε πολύ μεγάλο μέγεθος....έχετε κάνει και γενικά τα ψώνια για το παιδικό δωμάτιο;;εγώ προς το παρών μόνο ρουχαλακια και είδη πρώτης ανάγκης πανουλες και τέτοια...τα "βαριά"λέω με τις εκπτωσεις...

Δε φοράω ποτέ νυχτικακια, δε με βολεύουν γι αυτό... Αλλά τώρα μπορεί να αλλάξω γνώμη 😝

Εμείς τα έχουμε αγοράσει σχεδόν όλα αλλά δε μας έχουν έρθει ακόμα! Κ να σου πω την αλήθεια ευτυχώς που τα έχουμε αγοράσει ήδη γιατί δε θα αντέχω να βγω τώρα, έχω αρχίσει να πιέζομαι ήδη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@PanB σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου! Είχες καθετήρα? Και αν ναι πότε στον έβγαλες? Ιδιωτικό η δημοσιο ήσουν? 

Εγώ σήμερα τελικά δεν κατάφερα να πάω κ σε δεύτερο μαγαζί. Πήγα μόνο για δώρο και έμεινα μέσα 1 ώρα να χαζεύω χαχα . Κ μετά έφυγα γιατί θέλαμε κ σούπερ δεν πρόλαβενα. 

Το είδα κ εγώ στην βαλίτσα γράφουν παντού ρόμπα αλλά εμένα μ αρέσουν κ τα φοραω γενικά. 

@nik_ol ξεκίνησες να πλένεις?

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@PanB σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου! Είχες καθετήρα? Και αν ναι πότε στον έβγαλες? Ιδιωτικό η δημοσιο ήσουν? 

Εγώ σήμερα τελικά δεν κατάφερα να πάω κ σε δεύτερο μαγαζί. Πήγα μόνο για δώρο και έμεινα μέσα 1 ώρα να χαζεύω χαχα . Κ μετά έφυγα γιατί θέλαμε κ σούπερ δεν πρόλαβενα. 

Το είδα κ εγώ στην βαλίτσα γράφουν παντού ρόμπα αλλά εμένα μ αρέσουν κ τα φοραω γενικά. 

@nik_ol ξεκίνησες να πλένεις?

 

 

 

 

 

 

 

Όχι ακόμα..... Μάλλον το Σαββατοκύριακο αν δε βρέχει! Βάψαμε το δωμάτιο κ ήθελα να μαζευτεί πρώτα. Εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Και εμείς τα έχουμε αγοράσει όλα εκτός από συρταριέρα και δεν έχουμε φτιάξει καθόλου δωμάτιο μωρού.

Δεν θα φτιάξετε ? Η εννοείς δεν ξεκίνησες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Όχι ακόμα..... Μάλλον το Σαββατοκύριακο αν δε βρέχει! Βάψαμε το δωμάτιο κ ήθελα να μαζευτεί πρώτα. Εσύ;

Όχι εγώ ούτε που έχω καθαρίσει το σπίτι!! 😑 Βάψαμε κ εμείς το δωμάτιο κ βάλαμε άλλο κουρτινοξυλο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@PanB σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου! Είχες καθετήρα? Και αν ναι πότε στον έβγαλες? Ιδιωτικό η δημοσιο ήσουν? 

Εγώ σήμερα τελικά δεν κατάφερα να πάω κ σε δεύτερο μαγαζί. Πήγα μόνο για δώρο και έμεινα μέσα 1 ώρα να χαζεύω χαχα . Κ μετά έφυγα γιατί θέλαμε κ σούπερ δεν πρόλαβενα. 

Το είδα κ εγώ στην βαλίτσα γράφουν παντού ρόμπα αλλά εμένα μ αρέσουν κ τα φοραω γενικά. 

@nik_ol ξεκίνησες να πλένεις?

 

 

 

 

 

 

 

Είχα καθετήρα ναι! Μου τον έβαλαν αφού με έπιασε η επισκληριδιος και δεν κατάλαβα κάτι και μου τον έβγαλαν τη 2η ημέρα το απόγευμα.. Ούτε στο βγάλε με ενόχλησε, σαν να βγάζεις ταμπον ήταν η αισθηση😜

Στο ιασω Αθήνας ήμουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Είχα καθετήρα ναι! Μου τον έβαλαν αφού με έπιασε η επισκληριδιος και δεν κατάλαβα κάτι και μου τον έβγαλαν τη 2η ημέρα το απόγευμα.. Ούτε στο βγάλε με ενόχλησε, σαν να βγάζεις ταμπον ήταν η αισθηση😜

Στο ιασω Αθήνας ήμουν! 

Την δεύτερη μέρα ε? Δηλαδή είχες κ σακουλάκι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy to be εμενα μου εμεινε η συρταριέρα που περιμενω.. Το στρώμα της κουνιας και η αλλαξιερα απο τα βαρια και ύστερα μένουν πανες, Μωρομαντηλα και φαρμακείο

@lenaki92οσα άρθρα διάβασα για την τσάντα μαιευτηριου που λενε για νυχτικα λενε οτι θα είναι πιο εύκολο για μας να πηγαίνουμε τουαλέτα να μας εξετάζουν και φυσικά για τον καθετηρα στην περίπτωση καισαρικης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Αχ κορίτσια καλησπέρα... Σήμερα είχα την φαινη ιδέα να περπατήσουμε κέντρο λίγο με τον μικρό.... Κ τώρα όσο περπατάω νιώθω ότι θα σπάσουν τα νερά.... Κ ενώνω τα πόδια μου... Ξάπλωσα. Λίγο στο πλάι τώρα.... Κ νιωθω χτυπήματα της μπεμπας προς τα κάτω πυελο κια αριστερά δεξιά κοκκαλα παντού... Καμία παρόμοια εμπειρία? Δεν θυμάμαι από το γιο μου🙄

Μην ζοριζεσαι πολύ, μην ξεθαρεβεις! Εύχομαι να είσαι εντάξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

@Mommy to be εμενα μου εμεινε η συρταριέρα που περιμενω.. Το στρώμα της κουνιας και η αλλαξιερα απο τα βαρια και ύστερα μένουν πανες, Μωρομαντηλα και φαρμακείο

@lenaki92οσα άρθρα διάβασα για την τσάντα μαιευτηριου που λενε για νυχτικα λενε οτι θα είναι πιο εύκολο για μας να πηγαίνουμε τουαλέτα να μας εξετάζουν και φυσικά για τον καθετηρα στην περίπτωση καισαρικης! 

Ακόμα κ για τουαλέτα σίγουρα θα είναι πιο εύκολο με νυχτικό 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

@Mommy to be εμενα μου εμεινε η συρταριέρα που περιμενω.. Το στρώμα της κουνιας και η αλλαξιερα απο τα βαρια και ύστερα μένουν πανες, Μωρομαντηλα και φαρμακείο

@lenaki92οσα άρθρα διάβασα για την τσάντα μαιευτηριου που λενε για νυχτικα λενε οτι θα είναι πιο εύκολο για μας να πηγαίνουμε τουαλέτα να μας εξετάζουν και φυσικά για τον καθετηρα στην περίπτωση καισαρικης! 

Τι στρώμα διαλέξατε τελικά.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Δεν θα φτιάξετε ? Η εννοείς δεν ξεκίνησες?

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα. Μάλλον μετά τις 10-15 Ιουλίου θα ξεκινήσουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα. Μάλλον μετά τις 10-15 Ιουλίου θα ξεκινήσουμε

Μια χαρά είναι αν έχεις όλα τα πράγματα συγκεντρομενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Είχα καθετήρα ναι! Μου τον έβαλαν αφού με έπιασε η επισκληριδιος και δεν κατάλαβα κάτι και μου τον έβγαλαν τη 2η ημέρα το απόγευμα.. Ούτε στο βγάλε με ενόχλησε, σαν να βγάζεις ταμπον ήταν η αισθηση😜

Στο ιασω Αθήνας ήμουν! 

Να σε ρωτήσω.. Καισαρική γιατί έκανες;; και σε ποια εβδομάδα; δε θυμάμαι αν έχεις πει.. Με δελεάζει πλέον η ιδέα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Μια χαρά είναι αν έχεις όλα τα πράγματα συγκεντρομενα. 

Ε ναι. Ελπίζω μην τύχει τίποτα νωρίτερα βέβαια. Υπολογίζω όταν μπω στον μήνα μου 22 Ιουλίου να είναι όλα έτοιμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Την δεύτερη μέρα ε? Δηλαδή είχες κ σακουλάκι?

Ναι αλλά δεν πολυκουνιομουν τις πρώτες 2 μέρες οπότε δεν με ενοχλούσε.. 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Να σε ρωτήσω.. Καισαρική γιατί έκανες;; και σε ποια εβδομάδα; δε θυμάμαι αν έχεις πει.. Με δελεάζει πλέον η ιδέα 😂

38+1 γιατί έβγαινε πολύ μεγάλο το μωρό και πολύ ψηλά, δεν είχε κατέβει καθόλου και δεν μπορούσα Ν αναπνεύσω, είχα απίστευτη δυσφορία και κανένα σημάδι τοκετού. Και με ρώτησε η γιατρός μου αν θέλω και είπα ναι 😅 δεν άντεχα άλλο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...