Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ακούω ακούω 😂 Εμένα ο άντρας μου δε θα με βοηθήσει αν και μας το είπε και ο γιατρός για το σεξ! Φοβάται μη χτυπήσει το κεφάλι του μωρού 🤣 Εγώ πάντως τον ανανά θα τον τιμήσω στις 39 😋🍍

Χαχαχα αγάπη εμένα δεν με βοήθησε στον μικρό κ χθες που έκανα μια αναφορά ούτε καν. Μόνη μου θα το παλέψω. Κάτσε σκ θα πάω να κάνω τα ψώνια μου!! 

Μιλάω με μια κοπέλα από γερμανια που έχουμε γνωριστεί από ομαδα τοκετών στο σπίτι. Θα γέννησει σε σπίτι τοκετού κανονικά με μαιες. Χθες έκλεισε τις 42 εβδ ότι έχει κάνει δεν βοήθησε. Χθες το βράδυ έκαναν διαλογισμό εξ αποστάσεως με τον άντρας της κ αυτήν την στιγμή βρίσκεται στο σπίτι τοκετού έχει ξεκινήσει ο τοκετός αλλά σίγουρα έχει ακόμα. ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Δεν ξέρω πως είναι με επισκληριδιο γιατί γέννησα χωρίς στον μικρό, γέννησα γρήγορα. αλλά  από συζητήσεις με γυναίκες κ με την μαία κ με γιατρούς έχω βγαλει το συμπέρασμα αυτό. 

Ανάλογα Κ άμα σε πιάσει η όχι.. Συνήθως είναι οκ Κ πιάνει. Εγώ ένιωθα κ πονουσα κ μάλιστα όταν ήθελε ο γιατρός να με ράψει κ κουνουσα. Του λέω πονάω. Γιατί μου Χαν κάνει δώσει επισκληριδιου. Κ εν τέλει μου κανε κ από κάτω ενεσακια μικρά ξυλοκαινης για να μην πονάω. Κ να με ράψει με την ησυχία του... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Πω πω πως περπατάς. Εγώ στο πεντάλεπτο σταματάω... Έχω σκάσει. Πονάω παντού.... Μπράβο. Σου.. 

Ε το ξέρεις, κάθε σώμα είναι διαφορετικό. Μπορεί όντως να βοήθησε που δεν άλλαξα τις περιπατητικες μου συνήθειες, ο σκύλος πρέπει να πάει βόλτα, δεν είχα επιλογή 😆 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ανάλογα Κ άμα σε πιάσει η όχι.. Συνήθως είναι οκ Κ πιάνει. Εγώ ένιωθα κ πονουσα κ μάλιστα όταν ήθελε ο γιατρός να με ράψει κ κουνουσα. Του λέω πονάω. Γιατί μου Χαν κάνει δώσει επισκληριδιου. Κ εν τέλει μου κανε κ από κάτω ενεσακια μικρά ξυλοκαινης για να μην πονάω. Κ να με ράψει με την ησυχία του... 

Έχει να κάνει κ τί δόση φαρμάκου βάζουν κ πότε, έτσι δεν είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γυρίσαμε από τον γιατρό έκανα nst πολλές συσπάσεις,και επειδή κατάλαβε ο γιατρός την ταλαιπωρία μου τόσους μήνες με αυτές τις συσπάσεις μου είπε ότι από εβδομαδα μπορούμε να κανονίσουμε πρόκληση εκτός απροόπτου φυσικά....δέχτηκα(μην με φάτε ότι είναι νωρίς το ξέρω αλλά κουράστηκα) την Πέμπτη θα πάμε να μας δεί άλλη μια φορά μήπως έχει αλλάξει κάτι μένει να μιλήσουμε στην αναισθησιολογο για την επισκληριδιο να είναι stand by γιατί είναι δημόσιο και θα κανονίσουμε για το ποια μέρα την Πέμπτη φυσικά εκτός απροόπτου! Αυταααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valxris εγώ δε λέω τίποτα, μια χαρά είναι η 38η που θα είμαστε next week! Το τί έχεις περάσει κ πόσο έχεις ταλαιπωρηθεί μόνο εσύ το ξέρεις γι αυτό μην ακούς τίποτα από κανέναν. Άσε που ο γιατρός δε θα σ'το πρότεινε αν δεν το θεωρούσε οκ! Όλα καλά θα πάνε, ελπίζω τουλάχιστον οι μέρες που θα μεσολαβησουν να είναι πιο ήρεμες ❤ Το μικράκι σου πόσο ειναι πρπ, ξέρεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Valxris εγώ δε λέω τίποτα, μια χαρά είναι η 38η που θα είμαστε next week! Το τί έχεις περάσει κ πόσο έχεις ταλαιπωρηθεί μόνο εσύ το ξέρεις γι αυτό μην ακούς τίποτα από κανέναν. Άσε που ο γιατρός δε θα σ'το πρότεινε αν δεν το θεωρούσε οκ! Όλα καλά θα πάνε, ελπίζω τουλάχιστον οι μέρες που θα μεσολαβησουν να είναι πιο ήρεμες ❤ Το μικράκι σου πόσο ειναι πρπ, ξέρεις?

Εύχομαι και εγώ μην τύχει κάτι απρόοπτο στο μεσοδιάστημα.....ο μικρούλης είναι από 2.700-2.900! Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι πως δεν είναι τόσο λίγο το 37+4,5,6 εδώ έκανα αμάν να φτάσω εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valxris είπε:

Εύχομαι και εγώ μην τύχει κάτι απρόοπτο στο μεσοδιάστημα.....ο μικρούλης είναι από 2.700-2.900! Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι πως δεν είναι τόσο λίγο το 37+4,5,6 εδώ έκανα αμάν να φτάσω εδώ!

Πςςςς άψογος ο ζουζούναρος, έτοιμος!!! Ναι καλέ τί συζητάμε? Μια χαρά είναι!! Και τώρα ακόμα (χτυπάω ξύλο κ αλλάζω θέση) μια χαρά θα ήταν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valxris μια χαρα ειναι κορίτσι μου οτι σε κανει εσενα να νιωσεις καλα! Ειναι τελεια η 38η και χαίρομαι που εφτασες ως εδω μιας και η κορη σου ειχε βγει νωρίτερα! Πως νιώθεις που κοντευεις να αντικρισεις το ζουζουνακι; εχεις ετοιμάσει τα πράγματα ολα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Πςςςς άψογος ο ζουζούναρος, έτοιμος!!! Ναι καλέ τί συζητάμε? Μια χαρά είναι!! Και τώρα ακόμα (χτυπάω ξύλο κ αλλάζω θέση) μια χαρά θα ήταν. 

Το ίδιο μου είπε και ο γιατρός και τον εμπιστεύομαι....ειδωμεν να περάσουν ήρεμα οι μέρες να τον κρατήσουμε γερό στην αγγαλια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Γειά σας κορίτσια... Εγώ δεν έχω τίποτα!!κατι ελάχιστες ίσα που τις αισθάνομαι Braxton hicks. Μίλησα με την μαία μου τι να κάνω αν περάσω τις 40 κ μου λέει τίποτα, θα περιμένουμε να έρθει οπότε θέλει. Τις λέω σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτό, αυτό ότι σας έχω πει κ μου είπε καντα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα βοηθήσουν... @Lia5ακούς;;;;

@chaoticπως είσαι; γέννησες; 

φίλη δεν γέννησα ακόμα..Η διαστολή μου δεν προχώρησε αλλά σημασια έχει οτι το μωρό μου ειναι πολύ καλα κ εφτασε τα 3.600 ! Και όλα δείχνουν τέλεια.Εγω βέβαια τραβάω μια ταλαιπωριια με το εντερο κ το στομαχι μου ειναι η αληθεια συν οτι εχω πρηστει πολύ..

ο Γιατρος μου πρότεινε να γεννησω την πέμπτη ,μιας κ συμερίζεται την  αποψη της έρευνας που σας είχα αναφέρει,σας δίνω λινκ αν κάποια την ενδιαφερει. https://www.tzeferakos.gr/2018/09/26/i-proklisi-toketou-stis-39-evdomades-einai-kalyteri-epilogi-gia-ti-mitera-kai-to-emvryo/

Το μωρό είναι μεγαλο αν και στα φυσιολογικα όρια βεβαια κ εγω θέλω πολυ να μην κανω καισαρικη.

Οπότε του είπα πως θέλω να κλεισω τις 40 εβδομαδες κ 40 και 1 μπορουμε να κανουμε την πρόκληση ,εκείνος είπε όπως νιωθεις, δεν είναι σημαντική διαφορά 5 -6 μέρες αλλά αν θες να περιμένεις πάρα πάνω ,εγώ δεν αναλαμβάνω , γιατί ο πλακούντας γερνάει κ δεν θέλω να αναλάβω το οποιο ρίσκο.Μου είπε οτι το μωρο ειναι πανετοιμο, ότι το σώμα μου ειναι κ αυτο ετοιμό απο επιστημονιικής πλευρας .Μου εξηγησε ο ανθρωπος την θέση του επιστημονικά γενικα και αναλυτικά και του είπαμε θα το σκεφτούμε .

Ε λοιπόν συμφώνησε και ο συντροφος μου με το γιατρό ,αλλα άφησε σε εμένα την απόφαση. Σκέφτηκα λοιπόν κ εγω αυτα που είπε ο γιατροός ,διαβασα και ξαναδιαβασα όλες τις προσφατες έρευνες, ζυγισα τα υπερ και τα κατά  και αποφασισα να μπουμε  για πρόκληση .

Ενιωσα μια ασφάλεια γιατι θα μπω απο το βραδυ για να δώσουμε είπε χρόνο στο σωμα να ανταποκριθει στις προσταγλανδινες μήπως κ δεν χρειαστουν τεχνιτοι πόνοι ,συν ότι η μαια θα είναι μαζί μου όλο το  βραδυ  και ο γιατρος ειναι δίπλα κ θα ερθει αμέσως, συν ότι θα έχουμε κάνει τα τεστ κοβιντ με το σύντροφο μου οπότε θα είμαστε μαζί απο την αρχη χωρίς αγχος , συν ότι εντελώς τυχαία εκείνη την ημερα στο μαιευτηριο εχει βάρδια ο νεογνολόγος -παιδιατρος που επιλέξαμε να  αναλάβει το μωρο μας .. 

κάπως έτσι κορίτσια έγινε και δε σας κρύβω πως παρα το αγχος που είχα  για το αν έχω παρει τη σωστή απόφαση ,σήμερα ξυπνησα πολύ ήρεμη ,καθόλου αγχωμενη και πολύ χαρούμενη και εγώ και ο σύντροφος μου .Ελπίζω το ένστικτο μου να βγει αληθινο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

@Valxris μια χαρα ειναι κορίτσι μου οτι σε κανει εσενα να νιωσεις καλα! Ειναι τελεια η 38η και χαίρομαι που εφτασες ως εδω μιας και η κορη σου ειχε βγει νωρίτερα! Πως νιώθεις που κοντευεις να αντικρισεις το ζουζουνακι; εχεις ετοιμάσει τα πράγματα ολα; 

Η κόρη μου είχε κάνει απόπειρα να βγει στις 34εβδομαδες αλλά την κρατήσαμε με ορο μέσα και μετά δεν ήθελε να βγει μας έκανε την τιμή η κυρία 39+3.....

Τα έχω όλα έτοιμα από 32η εβδομάδα ευτυχώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η chaotic είπε:

φίλη δεν γέννησα ακόμα..Η διαστολή μου δεν προχώρησε αλλά σημασια έχει οτι το μωρό μου ειναι πολύ καλα κ εφτασε τα 3.600 ! Και όλα δείχνουν τέλεια.Εγω βέβαια τραβάω μια ταλαιπωριια με το εντερο κ το στομαχι μου ειναι η αληθεια συν οτι εχω πρηστει πολύ..

ο Γιατρος μου πρότεινε να γεννησω την πέμπτη ,μιας κ συμερίζεται την  αποψη της έρευνας που σας είχα αναφέρει,σας δίνω λινκ αν κάποια την ενδιαφερει. https://www.tzeferakos.gr/2018/09/26/i-proklisi-toketou-stis-39-evdomades-einai-kalyteri-epilogi-gia-ti-mitera-kai-to-emvryo/

Το μωρό είναι μεγαλο αν και στα φυσιολογικα όρια βεβαια κ εγω θέλω πολυ να μην κανω καισαρικη.

Οπότε του είπα πως θέλω να κλεισω τις 40 εβδομαδες κ 40 και 1 μπορουμε να κανουμε την πρόκληση ,εκείνος είπε όπως νιωθεις, δεν είναι σημαντική διαφορά 5 -6 μέρες αλλά αν θες να περιμένεις πάρα πάνω ,εγώ δεν αναλαμβάνω , γιατί ο πλακούντας γερνάει κ δεν θέλω να αναλάβω το οποιο ρίσκο.Μου είπε οτι το μωρο ειναι πανετοιμο, ότι το σώμα μου ειναι κ αυτο ετοιμό απο επιστημονιικής πλευρας .Μου εξηγησε ο ανθρωπος την θέση του επιστημονικά γενικα και αναλυτικά και του είπαμε θα το σκεφτούμε .

Ε λοιπόν συμφώνησε και ο συντροφος μου με το γιατρό ,αλλα άφησε σε εμένα την απόφαση. Σκέφτηκα λοιπόν κ εγω αυτα που είπε ο γιατροός ,διαβασα και ξαναδιαβασα όλες τις προσφατες έρευνες, ζυγισα τα υπερ και τα κατά  και αποφασισα να μπουμε  για πρόκληση .

Ενιωσα μια ασφάλεια γιατι θα μπω απο το βραδυ για να δώσουμε είπε χρόνο στο σωμα να ανταποκριθει στις προσταγλανδινες μήπως κ δεν χρειαστουν τεχνιτοι πόνοι ,συν ότι η μαια θα είναι μαζί μου όλο το  βραδυ  και ο γιατρος ειναι δίπλα κ θα ερθει αμέσως, συν ότι θα έχουμε κάνει τα τεστ κοβιντ με το σύντροφο μου οπότε θα είμαστε μαζί απο την αρχη χωρίς αγχος , συν ότι εντελώς τυχαία εκείνη την ημερα στο μαιευτηριο εχει βάρδια ο νεογνολόγος -παιδιατρος που επιλέξαμε να  αναλάβει το μωρο μας .. 

κάπως έτσι κορίτσια έγινε και δε σας κρύβω πως παρα το αγχος που είχα  για το αν έχω παρει τη σωστή απόφαση ,σήμερα ξυπνησα πολύ ήρεμη ,καθόλου αγχωμενη και πολύ χαρούμενη και εγώ και ο σύντροφος μου .Ελπίζω το ένστικτο μου να βγει αληθινο!

Εύχομαι να πάνε όλα καταπληκτικά και να βγει το μωράκι σου εύκολα και ήρεμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καταπληκτικά και να βγει το μωράκι σου εύκολα και ήρεμα!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ !!Ευχομαι να πάνε όλα καλα και για τις δυό μας και για όλα τα κορίτσια εννοειται! Μην νίώθεις άσχημα για αυτή σου την επιλογή! το σώμα σου ειναι δικό σου και μονο, εσύ ξερεις καλύτερα και πράττεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις ασφαλης και ήρεμη! 

Ολα θα πάνε καλα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

@chaotic @Valxris όλα να πάνε τέλεια κορίτσια, όπως τα έχετε αποφασίσει και ονειρευτεί!!! 😍

Ευχαριστώ πολύ! Ευχομαι κ σε σένα να είναι όλα όμορφα και ονειρεμένα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από τον γιατρό έκανα nst πολλές συσπάσεις,και επειδή κατάλαβε ο γιατρός την ταλαιπωρία μου τόσους μήνες με αυτές τις συσπάσεις μου είπε ότι από εβδομαδα μπορούμε να κανονίσουμε πρόκληση εκτός απροόπτου φυσικά....δέχτηκα(μην με φάτε ότι είναι νωρίς το ξέρω αλλά κουράστηκα) την Πέμπτη θα πάμε να μας δεί άλλη μια φορά μήπως έχει αλλάξει κάτι μένει να μιλήσουμε στην αναισθησιολογο για την επισκληριδιο να είναι stand by γιατί είναι δημόσιο και θα κανονίσουμε για το ποια μέρα την Πέμπτη φυσικά εκτός απροόπτου! Αυταααα

Κορίτσι μου είναι δική σου απόφαση αυτή.. Από την στιγμή που το θέλεις να το κάνεις.. Όλα θα πάνε τέλεια!! ❤️ Με το καλο να έρθει το μωράκι σας 😍

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η chaotic είπε:

φίλη δεν γέννησα ακόμα..Η διαστολή μου δεν προχώρησε αλλά σημασια έχει οτι το μωρό μου ειναι πολύ καλα κ εφτασε τα 3.600 ! Και όλα δείχνουν τέλεια.Εγω βέβαια τραβάω μια ταλαιπωριια με το εντερο κ το στομαχι μου ειναι η αληθεια συν οτι εχω πρηστει πολύ..

ο Γιατρος μου πρότεινε να γεννησω την πέμπτη ,μιας κ συμερίζεται την  αποψη της έρευνας που σας είχα αναφέρει,σας δίνω λινκ αν κάποια την ενδιαφερει. https://www.tzeferakos.gr/2018/09/26/i-proklisi-toketou-stis-39-evdomades-einai-kalyteri-epilogi-gia-ti-mitera-kai-to-emvryo/

Το μωρό είναι μεγαλο αν και στα φυσιολογικα όρια βεβαια κ εγω θέλω πολυ να μην κανω καισαρικη.

Οπότε του είπα πως θέλω να κλεισω τις 40 εβδομαδες κ 40 και 1 μπορουμε να κανουμε την πρόκληση ,εκείνος είπε όπως νιωθεις, δεν είναι σημαντική διαφορά 5 -6 μέρες αλλά αν θες να περιμένεις πάρα πάνω ,εγώ δεν αναλαμβάνω , γιατί ο πλακούντας γερνάει κ δεν θέλω να αναλάβω το οποιο ρίσκο.Μου είπε οτι το μωρο ειναι πανετοιμο, ότι το σώμα μου ειναι κ αυτο ετοιμό απο επιστημονιικής πλευρας .Μου εξηγησε ο ανθρωπος την θέση του επιστημονικά γενικα και αναλυτικά και του είπαμε θα το σκεφτούμε .

Ε λοιπόν συμφώνησε και ο συντροφος μου με το γιατρό ,αλλα άφησε σε εμένα την απόφαση. Σκέφτηκα λοιπόν κ εγω αυτα που είπε ο γιατροός ,διαβασα και ξαναδιαβασα όλες τις προσφατες έρευνες, ζυγισα τα υπερ και τα κατά  και αποφασισα να μπουμε  για πρόκληση .

Ενιωσα μια ασφάλεια γιατι θα μπω απο το βραδυ για να δώσουμε είπε χρόνο στο σωμα να ανταποκριθει στις προσταγλανδινες μήπως κ δεν χρειαστουν τεχνιτοι πόνοι ,συν ότι η μαια θα είναι μαζί μου όλο το  βραδυ  και ο γιατρος ειναι δίπλα κ θα ερθει αμέσως, συν ότι θα έχουμε κάνει τα τεστ κοβιντ με το σύντροφο μου οπότε θα είμαστε μαζί απο την αρχη χωρίς αγχος , συν ότι εντελώς τυχαία εκείνη την ημερα στο μαιευτηριο εχει βάρδια ο νεογνολόγος -παιδιατρος που επιλέξαμε να  αναλάβει το μωρο μας .. 

κάπως έτσι κορίτσια έγινε και δε σας κρύβω πως παρα το αγχος που είχα  για το αν έχω παρει τη σωστή απόφαση ,σήμερα ξυπνησα πολύ ήρεμη ,καθόλου αγχωμενη και πολύ χαρούμενη και εγώ και ο σύντροφος μου .Ελπίζω το ένστικτο μου να βγει αληθινο!

Όπως αισθανεσαι εσύ κορίτσι μου. Φαίνεσαι πολύ σίγουρη για τις επιλογές σου. Με το καλο να έρθει το μωράκι σας ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@chaotic @Valxrisμε το καλο και στις δυο και ευχομαι να εχετε οσο λιγότερο εφικτο ανωδυνο τοκετο και να εχετε μια υπέροχη εμπειρία! Θα περιμένουμε νεα σας να μας πειτε πως ειναι τα ζουζουνακια με τα ομορφα πατουσάκια 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema και @Diana_caterina σας ευχαριστώ κορίτσια μου! Αν δεν μας έρθει μόνος του αυτές τις ημέρες εύχομαι να έρθει γερός όταν κλείσουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η chaotic είπε:

φίλη δεν γέννησα ακόμα..Η διαστολή μου δεν προχώρησε αλλά σημασια έχει οτι το μωρό μου ειναι πολύ καλα κ εφτασε τα 3.600 ! Και όλα δείχνουν τέλεια.Εγω βέβαια τραβάω μια ταλαιπωριια με το εντερο κ το στομαχι μου ειναι η αληθεια συν οτι εχω πρηστει πολύ..

ο Γιατρος μου πρότεινε να γεννησω την πέμπτη ,μιας κ συμερίζεται την  αποψη της έρευνας που σας είχα αναφέρει,σας δίνω λινκ αν κάποια την ενδιαφερει. https://www.tzeferakos.gr/2018/09/26/i-proklisi-toketou-stis-39-evdomades-einai-kalyteri-epilogi-gia-ti-mitera-kai-to-emvryo/

Το μωρό είναι μεγαλο αν και στα φυσιολογικα όρια βεβαια κ εγω θέλω πολυ να μην κανω καισαρικη.

Οπότε του είπα πως θέλω να κλεισω τις 40 εβδομαδες κ 40 και 1 μπορουμε να κανουμε την πρόκληση ,εκείνος είπε όπως νιωθεις, δεν είναι σημαντική διαφορά 5 -6 μέρες αλλά αν θες να περιμένεις πάρα πάνω ,εγώ δεν αναλαμβάνω , γιατί ο πλακούντας γερνάει κ δεν θέλω να αναλάβω το οποιο ρίσκο.Μου είπε οτι το μωρο ειναι πανετοιμο, ότι το σώμα μου ειναι κ αυτο ετοιμό απο επιστημονιικής πλευρας .Μου εξηγησε ο ανθρωπος την θέση του επιστημονικά γενικα και αναλυτικά και του είπαμε θα το σκεφτούμε .

Ε λοιπόν συμφώνησε και ο συντροφος μου με το γιατρό ,αλλα άφησε σε εμένα την απόφαση. Σκέφτηκα λοιπόν κ εγω αυτα που είπε ο γιατροός ,διαβασα και ξαναδιαβασα όλες τις προσφατες έρευνες, ζυγισα τα υπερ και τα κατά  και αποφασισα να μπουμε  για πρόκληση .

Ενιωσα μια ασφάλεια γιατι θα μπω απο το βραδυ για να δώσουμε είπε χρόνο στο σωμα να ανταποκριθει στις προσταγλανδινες μήπως κ δεν χρειαστουν τεχνιτοι πόνοι ,συν ότι η μαια θα είναι μαζί μου όλο το  βραδυ  και ο γιατρος ειναι δίπλα κ θα ερθει αμέσως, συν ότι θα έχουμε κάνει τα τεστ κοβιντ με το σύντροφο μου οπότε θα είμαστε μαζί απο την αρχη χωρίς αγχος , συν ότι εντελώς τυχαία εκείνη την ημερα στο μαιευτηριο εχει βάρδια ο νεογνολόγος -παιδιατρος που επιλέξαμε να  αναλάβει το μωρο μας .. 

κάπως έτσι κορίτσια έγινε και δε σας κρύβω πως παρα το αγχος που είχα  για το αν έχω παρει τη σωστή απόφαση ,σήμερα ξυπνησα πολύ ήρεμη ,καθόλου αγχωμενη και πολύ χαρούμενη και εγώ και ο σύντροφος μου .Ελπίζω το ένστικτο μου να βγει αληθινο!

Ο τζεφερακος είναι ο γιατρός σου; Αυτός ήταν ο γιατρός της μαμάς σου σε μένα. Εγκυμοσύνη με πολλά προβλήματα. Αν δεν ήταν αυτός η μαμά μου πιστεύει ότι δε θα τα είχε καταφέρει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια 2700 σήμερα ο μικρός μου.. Εδινε κάτι κλωτσιες στον υπέρηχο του γιατρού και είδα πιο ξεκάθαρα από ποτέ τα χεράκια του να κουνιούνται και να Ανοιγοκλεινουν. Εμπέδωση δεν έχει κάνει ακόμα. Τα αμνιακά μου είναι τέλεια, δεν φαίνεται καμία περιτυλιξη. Η καλλιέργεια μου έβγαλε μυκητες και μου έδωσε υποθετα για 6 μέρες. Μου είπε ότι μέχρι τις 39 και 4 εβδομάδες δεν πρόκειται να μου κάνει τίποτα και τότε αποφασίζω εγώ πως θέλω να δοκιμάσουμε είτε πρόσκληση είτε καισαρική.. Κορίτσια σε εσάς στο 1ο παιδάκι πότε έκανε εμπεδωση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια 2700 σήμερα ο μικρός μου.. Εδινε κάτι κλωτσιες στον υπέρηχο του γιατρού και είδα πιο ξεκάθαρα από ποτέ τα χεράκια του να κουνιούνται και να Ανοιγοκλεινουν. Εμπέδωση δεν έχει κάνει ακόμα. Τα αμνιακά μου είναι τέλεια, δεν φαίνεται καμία περιτυλιξη. Η καλλιέργεια μου έβγαλε μυκητες και μου έδωσε υποθετα για 6 μέρες. Μου είπε ότι μέχρι τις 39 και 4 εβδομάδες δεν πρόκειται να μου κάνει τίποτα και τότε αποφασίζω εγώ πως θέλω να δοκιμάσουμε είτε πρόσκληση είτε καισαρική.. Κορίτσια σε εσάς στο 1ο παιδάκι πότε έκανε εμπεδωση; 

Εμένα ποτέ. Μάλλον γι αυυο έκανα κ τόσες ώρες τοκετο.... Ακόμη δεν κατάλαβα γιατί ξαφνικά εσπασαν τα νερα.... Τώρα στο 2ο την νιώθω πιο χαμηλά.... Έχω κ εγώ Παρασκευή γιατρό που θα είναι 35 και 4 νομίζω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εμένα ποτέ. Μάλλον γι αυυο έκανα κ τόσες ώρες τοκετο.... Ακόμη δεν κατάλαβα γιατί ξαφνικά εσπασαν τα νερα.... Τώρα στο 2ο την νιώθω πιο χαμηλά.... Έχω κ εγώ Παρασκευή γιατρό που θα είναι 35 και 4 νομίζω.... 

35 και 4 είμαι σήμερα! Α υπάρχει και αυτή η περίπτωση.. Δεν το είχα συνειδητοποιήσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...