Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Βρε κορίτσια συγνώμη κιόλας αλλά μου έχει δημιουργηθεί μία απορία η οποία μπορεί να σας φανεί χαζή. Γιατί με το που μπαίνετε στον μήνα σας φοβάστε μην γεννήσετε? Είναι τόσο πιθανό να γεννήσουμε? Δηλαδή να το έχω και εγώ στον νου μου? Οκ θα τα έχω όλα έτοιμα και θα είμαι προετοιμασμένη γενικά αλλά εγώ στο μυαλό μου είχα την ΠΗΤ εκτός απροόπτου βέβαια. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποια? 

Κορίτσι μου, για μένα τουλάχιστον οι λόγοι είναι οι εξής: 1ον, αν δεις τα στατιστικά αυθόρμητου τοκετού από την 36η βδομάδα κ μετά θα δεις ότι είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο. 2ον, σκέφτομαι γιατί να μην είναι συνηθισμένο? Τα μωράκια από αυτή τη βδομάδα κ μετά είναι σχεδόν έτοιμα για έξω! Και 3ον, μέχρι κ τον 8ο μήνα εγώ τουλάχιστον έβλεπα τον τοκετό ως κάτι ακόμα μακρινό. Στον 9ο έγινε πολύ αληθινό κ ως εκ τούτου άρχισε να με αγχώνει ο ίδιος ο τοκετός σαν διαδικασία, άρα κ το πότε ακριβώς θα προκύψει. Αυτά από μένα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Γειά σου κορίτσι!!! Πολύ τέλεια τα νέα σου!!! Πώς είστε κ εσύ κ η μικρή?? Πόσο γεννήθηκε τελικά η γλυκούλα? Εσύ και η @Smurf88 μας ηρεμείτε αρκετά, εύχομαι για όλες μας να πάει έτσι 😊

Τί εννοείς λάθος συνεννόηση? Σου έσπασαν τα νερά κ δεν είχες προλάβει να κόψεις τις ενέσεις? Το ίδιο φοβάμαι μην πάθω κι εγώ γι αυτό θα τις κανω μέχρι αύριο κ μετά τέλος..

Είμαστε πολύ καλά κ οι δύο..εγώ πλέον δν νιώθω τπτ..έπεσαν κ τα ράμματα..2 είχα βέβαια,δν ήταν πολλά..η μικρή γεννήθηκε 2920γρ..δν είναι τπτ,πραγματικά..εγώ πίστευα δν θα αντέξω,αλλά τελικά όλα τα μπορούμε εμείς οι γυναίκες..έπρεπε να την έχω σταματήσει 24 ωρες πριν κ εμενα είχαν περάσει 12 ώρες..δν με αναλάμβανε κανένας αναισθησιολογος γτ μπορούσα να πάθω αιμορραγία..οπότε πέρασα οοοοοολους τους πόνους..από τις 12 το βράδυ κ γέννησα 6.18 το πρωί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η DIAMANTW είπε:

Είμαστε πολύ καλά κ οι δύο..εγώ πλέον δν νιώθω τπτ..έπεσαν κ τα ράμματα..2 είχα βέβαια,δν ήταν πολλά..η μικρή γεννήθηκε 2920γρ..δν είναι τπτ,πραγματικά..εγώ πίστευα δν θα αντέξω,αλλά τελικά όλα τα μπορούμε εμείς οι γυναίκες..έπρεπε να την έχω σταματήσει 24 ωρες πριν κ εμενα είχαν περάσει 12 ώρες..δν με αναλάμβανε κανένας αναισθησιολογος γτ μπορούσα να πάθω αιμορραγία..οπότε πέρασα οοοοοολους τους πόνους..από τις 12 το βράδυ κ γέννησα 6.18 το πρωί..

Κατάλαβα....Και καλά σου βγήκε σε 6 ώρες περίπου, θα μπορούσε να είναι πολύ παραπάνω! Σε ποιά βδομάδα ήσουν, θύμισε μου.. Μια χαρά η μικρή, τέλειο βάρος 😊 κ πολύ χαίρομαι που είσαι κι εσύ τελείως καλά!! Μη μας ξεχάσεις, να συζητάμε κ για μωρουδοθεματα από δω κ πέρα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσι μου, για μένα τουλάχιστον οι λόγοι είναι οι εξής: 1ον, αν δεις τα στατιστικά αυθόρμητου τοκετού από την 36η βδομάδα κ μετά θα δεις ότι είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο. 2ον, σκέφτομαι γιατί να μην είναι συνηθισμένο? Τα μωράκια από αυτή τη βδομάδα κ μετά είναι σχεδόν έτοιμα για έξω! Και 3ον, μέχρι κ τον 8ο μήνα εγώ τουλάχιστον έβλεπα τον τοκετό ως κάτι ακόμα μακρινό. Στον 9ο έγινε πολύ αληθινό κ ως εκ τούτου άρχισε να με αγχώνει ο ίδιος ο τοκετός σαν διαδικασία, άρα κ το πότε ακριβώς θα προκύψει. Αυτά από μένα 🙂

Ρωτάω ξέρεις για να το έχω και εγώ στο μυαλό μου γιατί σας διαβάζω και νιώθω στην κοσμάρα μου 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Ρωτάω ξέρεις για να το έχω και εγώ στο μυαλό μου γιατί σας διαβάζω και νιώθω στην κοσμάρα μου 🤣

Να μην το έχεις από τώρα! Αλλά θα σου πρότεινα όταν μπεις κι εσύ στο μήνα σου να είσαι κι εσύ έτοιμη από πράγματα, διαδικασίες κλπ για να μην έχεις και αυτό το άγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Να μην το έχεις από τώρα! Αλλά θα σου πρότεινα όταν μπεις κι εσύ στο μήνα σου να είσαι κι εσύ έτοιμη από πράγματα, διαδικασίες κλπ για να μην έχεις και αυτό το άγχος!

Στο μήνα μας μπαίνουμε στην 37η εβδομάδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κατάλαβα....Και καλά σου βγήκε σε 6 ώρες περίπου, θα μπορούσε να είναι πολύ παραπάνω! Σε ποιά βδομάδα ήσουν, θύμισε μου.. Μια χαρά η μικρή, τέλειο βάρος 😊 κ πολύ χαίρομαι που είσαι κι εσύ τελείως καλά!! Μη μας ξεχάσεις, να συζητάμε κ για μωρουδοθεματα από δω κ πέρα 😉

Ναι ευτυχώς για πρώτη γέννα καλά με πήγε 6 ώρες μόνο..αν είχα κάνει επισκληριδιο θα είχα γεννήσει πολύ νωρίτερα..38+2 γέννησα...με βοηθησε πάρα πολύ το περπάτημα..εσύ τι εβδομάδα είσαι? εννοειταιι πως δν θα σας ξεχάσω και θα συνεχίσουμε να λέμε μωρουδοθεματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Στο μήνα μας μπαίνουμε στην 37η εβδομάδα;

εγώ ΠΗΤ έχω 23 αυγούστου π.χ. Άρα 23 ιουλίου μπαίνω στον μήνα μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

εγώ ΠΗΤ έχω 23 αυγούστου π.χ. Άρα 23 ιουλίου μπαίνω στον μήνα μου?

Ο 9ος μήνας διαρκεί 5 εβδομάδες... Οπότε μια εβδομάδα πριν...... Κ εγώ γέννησα 38 και 2.....τον πρώτο μου. Χωρίς κάποιο σημάδι. Κ εγώ κοσμαρα.... Βασικά ένιωθα ότι θα βγει.... Κ να βγει να τελειώσω... Ο γιατρός μου λεγε έχεις έχεις ακομη.... Αλλά εν τέλει τον διαψευσαμε. 😂🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η DIAMANTW είπε:

Ναι ευτυχώς για πρώτη γέννα καλά με πήγε 6 ώρες μόνο..αν είχα κάνει επισκληριδιο θα είχα γεννήσει πολύ νωρίτερα..38+2 γέννησα...με βοηθησε πάρα πολύ το περπάτημα..εσύ τι εβδομάδα είσαι? εννοειταιι πως δν θα σας ξεχάσω και θα συνεχίσουμε να λέμε μωρουδοθεματα...

36+5 είμαι εγώ κ θέλω να πιστεύω ότι θα κλείσω την 38η, όπως εσύ. Ούτε εγώ έχω σταματήσει να περπατάω από την αρχή της εγκυμοσύνης, έστω μισή ώρα τη μέρα 2 χιλιομετρακιατα κάνω. Τί άλλο πιστεύεις ότι σε βοήθησε να αντιγράψουμε???🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

36+5 είμαι εγώ κ θέλω να πιστεύω ότι θα κλείσω την 38η, όπως εσύ. Ούτε εγώ έχω σταματήσει να περπατάω από την αρχή της εγκυμοσύνης, έστω μισή ώρα τη μέρα 2 χιλιομετρακιατα κάνω. Τί άλλο πιστεύεις ότι σε βοήθησε να αντιγράψουμε???🤣🤣🤣

Πω πω πως περπατάς. Εγώ στο πεντάλεπτο σταματάω... Έχω σκάσει. Πονάω παντού.... Μπράβο. Σου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η DIAMANTW είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Αναφορικά με τη γέννα,ήθελα να σας πω να μην αγχώνεστε καθόλου..δν είναι τπτ τελικά..σκεφτείτε ότι εγώ λόγω λάθος συνεννόησης (έκανα ενέσεις αντιπηκτικες) δν μπόρεσαν να μου κάνουν επισκληριδιο..κ ναι γέννησα χωρίς επισκληριδιο..δεν θα πω ότι δν πόνεσα αλλά τα κατάφερα..οπότε με επισκληριδιο δν καταλαβαίνεις τπτ..

Κορίτσι γιατί λάθος συνεννόηση; θυμάμαι ότι ξέρατε με τον γιατρό είσαι έτοιμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Βρε κορίτσια συγνώμη κιόλας αλλά μου έχει δημιουργηθεί μία απορία η οποία μπορεί να σας φανεί χαζή. Γιατί με το που μπαίνετε στον μήνα σας φοβάστε μην γεννήσετε? Είναι τόσο πιθανό να γεννήσουμε? Δηλαδή να το έχω και εγώ στον νου μου? Οκ θα τα έχω όλα έτοιμα και θα είμαι προετοιμασμένη γενικά αλλά εγώ στο μυαλό μου είχα την ΠΗΤ εκτός απροόπτου βέβαια. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποια? 

Εγώ γεννήθηκα 37η εβδομάδα, η αδερφή μου 41η. Ίδια γυναίκα, 2 φυσιολογικοί τοκετοι με αυθόρμητη έναρξη. Η ΠΗΤ δεν είναι η μέρα που θα γεννήσεις. Είναι η ημερομηνία που αν δεν έχεις γεννήσει θα κλείσεις 40 εβδομάδες κύησης 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Βρε κορίτσια συγνώμη κιόλας αλλά μου έχει δημιουργηθεί μία απορία η οποία μπορεί να σας φανεί χαζή. Γιατί με το που μπαίνετε στον μήνα σας φοβάστε μην γεννήσετε? Είναι τόσο πιθανό να γεννήσουμε? Δηλαδή να το έχω και εγώ στον νου μου? Οκ θα τα έχω όλα έτοιμα και θα είμαι προετοιμασμένη γενικά αλλά εγώ στο μυαλό μου είχα την ΠΗΤ εκτός απροόπτου βέβαια. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποια? 

Δε νομίζω πως είναι φοβος. Είναι το φυσιολογικό. Η πητ =πιθανή ημερομηνία τοκετού.. Δεν ξέρει κανένας αν θα γεννήσουμε σε αυτήν την ημερομηνία, πριν ή μετά, είναι πιθανή! Οι 2 πρώτες εβδ της εγκυμοσύνης δεν είναι πραγματικές καθως την κύηση την μετρούν από την 1η μέρα της τελευταίας περιόδου, ενώ κανονικά η σύλληψη γίνεται πολύ αργότερα κάπου στις 14 μέρες ,γιαυτο κ κανονικά η εγκυμοσύνη παει 42 εβδ. Συνήθως οι πρωτότοκες παίρνουν όλο το μήνα κ παραπάνω δηλ μετά τις 40 εβδ. Όσο λιγότερες παρεμβάσεις τοσο πιο πολύ κρατάει η κύηση. Κ ο υπέρηχος παρέμβασηειναι ..ασφαλης εβδ για να γεννηθεί το μωρό είναι από 37+0 κ μετά γιατί έχουν ωριμασει πλήρως τα πνευμονία του. Οποία γενναει μέχρι 35+6 το μωρό θεωρείται πρόωρο. Σε καμία απο τις 2 περιπτώσεις δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει κάποιος ότι το μωρό δεν θα χρειαστεί υποστήριξη.. Εννοειται πως καλό είναι όταν μπαίνουμε στο μήνα μας να τα έχουμε όλα έτοιμα για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η DIAMANTW είπε:

Ναι ευτυχώς για πρώτη γέννα καλά με πήγε 6 ώρες μόνο..αν είχα κάνει επισκληριδιο θα είχα γεννήσει πολύ νωρίτερα..38+2 γέννησα...με βοηθησε πάρα πολύ το περπάτημα..εσύ τι εβδομάδα είσαι? εννοειταιι πως δν θα σας ξεχάσω και θα συνεχίσουμε να λέμε μωρουδοθεματα...

Αυτό με την επισκληριδιο δεν ισχύει κοριτσι μου.εχει να κάνει με την γυναίκα κ τον εκάστοτε τοκετό εκείνη την στιγμή.. Διαφορετικά αισθάνεσαι η καθεμία τους πονους εκείνη την στιγμή. Η συνεργασία δεν είναι η ίδια κατά την διάρκεια του τοκετού,παντως αν έχει γίνει επισκληριδιο γιατί η γυναίκα δεν αισθάνεται τους πονους όσο μια που δεν έχει κάνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια... Εγώ δεν έχω τίποτα!!κατι ελάχιστες ίσα που τις αισθάνομαι Braxton hicks. Μίλησα με την μαία μου τι να κάνω αν περάσω τις 40 κ μου λέει τίποτα, θα περιμένουμε να έρθει οπότε θέλει. Τις λέω σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτό, αυτό ότι σας έχω πει κ μου είπε καντα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα βοηθήσουν... @Lia5ακούς;;;;

@chaoticπως είσαι; γέννησες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Αυτό με την επισκληριδιο δεν ισχύει κοριτσι μου.εχει να κάνει με την γυναίκα κ τον εκάστοτε τοκετό εκείνη την στιγμή.. Διαφορετικά αισθάνεσαι η καθεμία τους πονους εκείνη την στιγμή. Η συνεργασία δεν είναι η ίδια κατά την διάρκεια του τοκετού,παντως αν έχει γίνει επισκληριδιο γιατί η γυναίκα δεν αισθάνεται τους πονους όσο μια που δεν έχει κάνει. 

Εγω με μηδέν διαστολή στριγκλιζα.... Κ με επισκληριδιο πάλι πονουσα... Γενικά η κάθε γυναίκα νιώθει διαφορετικά. Αισθάνεται διαφορετικά.... Έχει σημασία κ το ποσό μικρό ή μεγάλο είναι το μωρό.... Το σώμα της γυναίκας... Και ο πόνος υποκειμενικό. Συμφωνώ.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Γειά σας κορίτσια... Εγώ δεν έχω τίποτα!!κατι ελάχιστες ίσα που τις αισθάνομαι Braxton hicks. Μίλησα με την μαία μου τι να κάνω αν περάσω τις 40 κ μου λέει τίποτα, θα περιμένουμε να έρθει οπότε θέλει. Τις λέω σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτό, αυτό ότι σας έχω πει κ μου είπε καντα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα βοηθήσουν... @Lia5ακούς;;;;

@chaoticπως είσαι; γέννησες; 

Ναι κ μένα ο γιατρός μου μου λέει ότι κ να κάνεις όταν είναι η ώρα του θα ρθει.... ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Γειά σας κορίτσια... Εγώ δεν έχω τίποτα!!κατι ελάχιστες ίσα που τις αισθάνομαι Braxton hicks. Μίλησα με την μαία μου τι να κάνω αν περάσω τις 40 κ μου λέει τίποτα, θα περιμένουμε να έρθει οπότε θέλει. Τις λέω σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτό, αυτό ότι σας έχω πει κ μου είπε καντα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα βοηθήσουν... @Lia5ακούς;;;;

@chaoticπως είσαι; γέννησες; 

Ακούω ακούω 😂 Εμένα ο άντρας μου δε θα με βοηθήσει αν και μας το είπε και ο γιατρός για το σεξ! Φοβάται μη χτυπήσει το κεφάλι του μωρού 🤣 Εγώ πάντως τον ανανά θα τον τιμήσω στις 39 😋🍍

Τον σκύλο τον έβγαλες; Εμένα τον βγάζει ο άντρας μου γιατί είναι γομαρακι και τραβάει και μου έχει μείνει ο φόβος της αποκόλλησης 🐶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγω με μηδέν διαστολή στριγκλιζα.... Κ με επισκληριδιο πάλι πονουσα... Γενικά η κάθε γυναίκα νιώθει διαφορετικά. Αισθάνεται διαφορετικά.... Έχει σημασία κ το ποσό μικρό ή μεγάλο είναι το μωρό.... Το σώμα της γυναίκας... Και ο πόνος υποκειμενικό. Συμφωνώ.... 

Με επισκληριδιο και πονουσες; Νόμιζα δεν νιώθεις τπτ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγω με μηδέν διαστολή στριγκλιζα.... Κ με επισκληριδιο πάλι πονουσα... Γενικά η κάθε γυναίκα νιώθει διαφορετικά. Αισθάνεται διαφορετικά.... Έχει σημασία κ το ποσό μικρό ή μεγάλο είναι το μωρό.... Το σώμα της γυναίκας... Και ο πόνος υποκειμενικό. Συμφωνώ.... 

Δεν ξέρω πως είναι με επισκληριδιο γιατί γέννησα χωρίς στον μικρό, γέννησα γρήγορα. αλλά  από συζητήσεις με γυναίκες κ με την μαία κ με γιατρούς έχω βγαλει το συμπέρασμα αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαριλου1 είπε:

Με επισκληριδιο και πονουσες; Νόμιζα δεν νιώθεις τπτ 

Εσπασαν τα νερα... Δεν έκανα διαστολή. Ο μπέμπης ζόριζε κάτω ήθελε να κατέβει. Εγώ ένιωθα πως πάθαινα εγκεφαλικό από την πίεση της σπονδυλικής μου.. Αλλά η διαστολή μηδέν... Κ ζήτησα επισκληριδιο... Ταλαιπωρηθηκε εγώ με την επισκληριδιο γιατι έπαθα ένα θέματα κι, που μόνο σε μένα μπορούσε να συμβεί. 🙄 Ε μέχρι να συνεφερω πέρασαν κ 3 ώρες. Διαστολή πάλι μηδέν.... Μετά από 16 ώρες πήγε διαστολή 2. Όπου είχα εξουθενώνει..... Κ στις 20 ώρες γέννησα φυσιολογικά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...