Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Μανούλες να σας ρωτήσω κτ? Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες σας, είχατε συγκεκριμένα σημάδια τις μέρες πριν σπάσουν τα νερά ή αρχίσουν οι πόνοι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Μανούλες να σας ρωτήσω κτ? Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες σας, είχατε συγκεκριμένα σημάδια τις μέρες πριν σπάσουν τα νερά ή αρχίσουν οι πόνοι??

Προσωπικά τίποτα διαφορετικό εκτός από τις συσπάσεις που είχα από τον 4ο για την ακρίβεια είχα διαστολή 1εκ στην 37η διαστολή 2εκ στην 38η διαστολή 3εκ στην 39η και είχα ραντεβού 39+4 να δούμε τα αμνιακα γιατί είχα λίγα από τον 8ο και το κοιτούσαμε...τελικά ξύπνησα 39+2 και είπα να πάμε να μας δούνε ένστικτο το είχα μάλλον γιατί από πόνους τα ίδια πήγα και με κράτησαν αν και η διαστολή μου ακόμα ήταν 3....με βάλανε 12 το μεσημέρι με έπιασαν οι καλοί οι πονοι το απόγευμα στις 6-7και γέννησα ξημέρωμα 1 η ώρα νερά δεν έσπασαν ποτέ μόνα τους τα έσπασε η μαία στις 10η ώρα γιατί είχε κολλήσει η διαστολή στο 4.5! Δεν βάλανε πόνους γιατί είχα δικούς μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Valxris καμία προειδοποίηση λπν....Τη διαστολή δεν μπορούμε να την ξέρουμε. 

Μόνο αν γινει δαχτυλικη εξέταση ή υπέρηχος αλλά και πάλι δεν μπορείς να ξέρεις πως θα εξελιχθεί μπορεί ξαφνικά να μεγαλώσει(πρέπει να προϋπάρχουν πόνοι και να σπρώχνει το μωρό δηλ) μπορει να πάρει και εβδομάδες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Μανούλες να σας ρωτήσω κτ? Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες σας, είχατε συγκεκριμένα σημάδια τις μέρες πριν σπάσουν τα νερά ή αρχίσουν οι πόνοι??

Όχι κανένα. Ξαφνικά..... Συσπάσεις είχα πετρώματα κατά διαστήματα από την 30η εβδομάδα κ μετά..... Τα νερα εσπασαν απρόσμενα. Με μηδέν διαστολή. Πόνοι μετά από 7 ώρες που εσπασαν τα νερα.... Κ συνέχιζε μηδέν διαστολή. Με φουλ πόνους.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν όμως ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί κ δεις στην τουαλέτα ότι έφυγε το πώμα, τότε είναι σίγουρο ότι θα ξεκινήσει σε κάποιες ώρες ο τοκετός, έτσι δεν είναι? Αυτό δεν έχει τύχει σε καμία??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

Αν όμως ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί κ δεις στην τουαλέτα ότι έφυγε το πώμα, τότε είναι σίγουρο ότι θα ξεκινήσει σε κάποιες ώρες ο τοκετός, έτσι δεν είναι? Αυτό δεν έχει τύχει σε καμία??

Η ξαδέλφη μου μου είπε ότι το πώμα τις έφυγε 1 εβδομάδα πριν γεννήσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Αν όμως ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί κ δεις στην τουαλέτα ότι έφυγε το πώμα, τότε είναι σίγουρο ότι θα ξεκινήσει σε κάποιες ώρες ο τοκετός, έτσι δεν είναι? Αυτό δεν έχει τύχει σε καμία??

Μπορεί να πάρει και μέρες αν δεις τι πώμα σημαίνει ότι θα αρχίσει διαστολη δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γεννήσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Αν όμως ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί κ δεις στην τουαλέτα ότι έφυγε το πώμα, τότε είναι σίγουρο ότι θα ξεκινήσει σε κάποιες ώρες ο τοκετός, έτσι δεν είναι? Αυτό δεν έχει τύχει σε καμία??

Πώς είναι το πωμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Πώς είναι το πωμα;

Βλεννη η αίμα.... Με περισσότερα υγρά... Εγώ δεν είδα ποτέ... Άλλες βλέπουν... Άλλες όχι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Μανούλες να σας ρωτήσω κτ? Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες σας, είχατε συγκεκριμένα σημάδια τις μέρες πριν σπάσουν τα νερά ή αρχίσουν οι πόνοι??

 Ένστικτο..

Παρασκευή 5 το πρωί ξύπνησα ο άντρας μου δεν είχε γυρίσει από την δουλειά πήγα τουαλέτα όλα καλα κ στέλνω μήνυμα στον άντρα μου Παρασκευή κ Σάββατο βράδυ να πάει με το  μηχανάκι στην δουλειά γιατί είχα ένστικτο ότι θα γεννησω. Όλη την Παρασκευή πηγαινοερχόμουν τουαλέτα. 7 το απόγευμα μου έφυγε το τραχηλικο πώμα (δεν γνώριζα τι ήταν τότε ούτε κ μου είπε ο τοτε γυναικολόγος μου τι είναι), μου έφευγαν συνεχώς υγρά δεν μπορούσα να βγω από την τουαλέτα. (είχα ρήξη) Στις 12 κοιμήθηκα κ στις 2 με ξύπνησε το σκύλι με κλάματα, πήγα τουαλέτα κ τα υγρά ήταν ροζ. Λέω οκ γένναω αλλά νοσοκομείο δεν πάω αν δεν με πιασουν πόνοι. Κάνω μπάνιο κλπ ετοιμάζω βαλίτσα  μέχρι τις 4 ήμουν καλά.. Λέω οκ πάω να ξαπλώσω κ μόλις πάω να καθίσω στο κρεβάτι μου έσπασαν τα νερά. Εκεί με έπιασε πανικός πήρα τον άντρα μου να έρθει κ φύγαμε για νοσοκομείο κατευθείαν. Μέχρι να ανέβω πάνω είχα έντονους πόνους περιόδου. 

Ωστόσο θα σου πω ότι η νύφη μ πέρσι τις έφυγε το πώμα στις 34 εβδ είχε διαστολή 1-2 δεν θυμάμαι τώρα κ γέννησε 38+3 τότε της έσπασαν τα νερά.. 

Το πώμα είναι σαν το ζελέ. Μπορεί να αρχίσει να φεύγει σταδιακά δεν είναι ανάγκη να φύγει όλο μαζί. Εμένα μου έφυγε όλο μαζί μ ήταν στο μέγεθος 2 κερασιών. Όταν το είδα τρόμαξα πάρα πολύ δεν ήξερα τι ήταν γενικά φοβομουν πάρα πολύ τον τοκετό δεν ήθελα να μαθαίνω τίποτα. Ο γυναικολόγος δεν μου είπε τίποτα  στο περιβαλλον μου δεν γνώριζε καμία τίποτα, όλες ήταν με πρόκληση κ ρήξη υμενων από τους γιατρούς. Αυτά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Starrr είπε:

Βλεννη η αίμα.... Με περισσότερα υγρά... Εγώ δεν είδα ποτέ... Άλλες βλέπουν... Άλλες όχι... 

Ελπίζω να το αναγνωρίσω όταν φύγει 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ελπίζω να το αναγνωρίσω όταν φύγει 😕

Και να μην το δεις. Θα ξεκινήσουν πόνοι όταν έρθει ο τοκετος. Η θα σπάσουν τα νερά. Γενικά οτνα θα ρθει η ώρα. Θα το καταλάβεις...... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Και να μην το δεις. Θα ξεκινήσουν πόνοι όταν έρθει ο τοκετος. Η θα σπάσουν τα νερά. Γενικά οτνα θα ρθει η ώρα. Θα το καταλάβεις...... 

Αφού ξεκινούν οι πόνοι όταν έρθει η ώρα, πιστεύω αυτό που μου είπε ο γιατρός: να μην πάω θάλασσα γιατί μπορεί να μου σπάσουν τα νερά και να μην το καταλάβω, ότι δε στέκει 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Αφού ξεκινούν οι πόνοι όταν έρθει η ώρα, πιστεύω αυτό που μου είπε ο γιατρός: να μην πάω θάλασσα γιατί μπορεί να μου σπάσουν τα νερά και να μην το καταλάβω, ότι δε στέκει 🤔

Εμένα φυσικά θάλασσα οπότε θέλω. Τον ρώτησα. Κ μου λέει όταν σπάσουν θα το καταλάβεις κ μες την θάλασσα να σαι..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ελπίζω να το αναγνωρίσω όταν φύγει 😕

Μπορεί να μην το αναγνωρίσει γιατί μπορεί να φύγει σε κομματάκια. 

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Αφού ξεκινούν οι πόνοι όταν έρθει η ώρα, πιστεύω αυτό που μου είπε ο γιατρός: να μην πάω θάλασσα γιατί μπορεί να μου σπάσουν τα νερά και να μην το καταλάβω, ότι δε στέκει 🤔

Το διάβασα 3-4 φορές για να το καταλάβω😂😂.. Η θάλασσα επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη γενικά ο τοκετός στο νερό είναι ότι καλύτερο από ότι έχω διαβάσει με τις εμπειρίες γυναικών. Κάποια στιγμή όταν θα σπάσουν τα νερά θα αρχίσεις να αισθάνεσαι πόνους, μπορεί όχι έντονους αλλά θα αισθανθείς σίγουρα πόνους το αποτελεσμα θα είναι να πας στον γιατρό οπότε θ δεις ότι έχουν σπάσει τα νερά αν εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Αλλά κ πάλι μου φαίνεται απίστευτο ν σου σπάσουν τα νερά στην θάλασσα κ να μην το καταλάβεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα κάνει ολόκληρη λίμνη καλέ σπίτι μου.... Έβαλα μάλιστα πετσετα σώματος. Μπας κ τα μαζέψω. Δεν προλάβαινα.... Και ντουζ που έκανα. Ξανά συνέχιζε μετά. Φουλ.. Κ μέχρι να πάω στο μαιευτήριο φουλ σερβιετες λοχειας. Ένα πακέτο κατανάλωση. Κ ελεγα μέχρι να φτάσω στο μαιευτήριο θα χω γίνει χάλια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Μπορεί να μην το αναγνωρίσει γιατί μπορεί να φύγει σε κομματάκια. 

 

Το διάβασα 3-4 φορές για να το καταλάβω😂😂.. Η θάλασσα επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη γενικά ο τοκετός στο νερό είναι ότι καλύτερο από ότι έχω διαβάσει με τις εμπειρίες γυναικών. Κάποια στιγμή όταν θα σπάσουν τα νερά θα αρχίσεις να αισθάνεσαι πόνους, μπορεί όχι έντονους αλλά θα αισθανθείς σίγουρα πόνους το αποτελεσμα θα είναι να πας στον γιατρό οπότε θ δεις ότι έχουν σπάσει τα νερά αν εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Αλλά κ πάλι μου φαίνεται απίστευτο ν σου σπάσουν τα νερά στην θάλασσα κ να μην το καταλάβεις. 

Πιστεύω ότι μου το είπε επειδή είχα τις αιμορραγίες. Γιατί μετά του είπα ότι δε θα κολυμπάω πολλή ώρα οπότε και να μην το καταλάβω εκείνη τη στιγμή θα συνεχίσουν να τρέχουν αφού βγω. Και μου λέει μετά μην πας τουλάχιστον μέχρι να σε δω αρχές Ιουνίου γιατί είναι κρύα 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Πιστεύω ότι μου το είπε επειδή είχα τις αιμορραγίες. Γιατί μετά του είπα ότι δε θα κολυμπάω πολλή ώρα οπότε και να μην το καταλάβω εκείνη τη στιγμή θα συνεχίσουν να τρέχουν αφού βγω. Και μου λέει μετά μην πας τουλάχιστον μέχρι να σε δω αρχές Ιουνίου γιατί είναι κρύα 😛

Πάντως κ μένα μου είπε όχι σε κρύα νερά κ επίσης μου είπε όχι μπάνια τον Αύγουστο,που θα έχω μπει στον μήνα μου, πιο πολύ από φόβο μη κολλήσω κάποιο μικρόβιο από τη θάλασσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Κ εμένα μου είπε αν θέλω να πάω στη θάλασσα αρκεί να μην είναι κρυα! 

Κάτι άσχετο... Μου ήρθαν τα ρουχαλάκια από laredoute! Είναι πολύ όμορφα αλλά μου φαίνονται μικρά κ πήρα για 3 μηνών να φανταστείτε! Ό,τι βάλει τον πρώτο μήνα αν δεν είναι μπαμπατσικος 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Πάντως κ μένα μου είπε όχι σε κρύα νερά κ επίσης μου είπε όχι μπάνια τον Αύγουστο,που θα έχω μπει στον μήνα μου, πιο πολύ από φόβο μη κολλήσω κάποιο μικρόβιο από τη θάλασσα.

Κι εμένα μου το είπε αυτό κι εγώ μπαίνω 11/7 στον μήνα μου οπότε κάνα μήνα με βλέπω να κάνω στην καλύτερη περίπτωση. 

 

στις πριν 13 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Κ εμένα μου είπε αν θέλω να πάω στη θάλασσα αρκεί να μην είναι κρυα! 

Κάτι άσχετο... Μου ήρθαν τα ρουχαλάκια από laredoute! Είναι πολύ όμορφα αλλά μου φαίνονται μικρά κ πήρα για 3 μηνών να φανταστείτε! Ό,τι βάλει τον πρώτο μήνα αν δεν είναι μπαμπατσικος 😝

Με γεια! Κι εμένα το ίδιο αλλά δεν έχουμε το μωρό δίπλα αυτή τη στιγμή. Δε νομίζω οι γάλλοι να γεννιούνται πιο μικροί 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lia5 είπε:

Με γεια! Κι εμένα το ίδιο αλλά δεν έχουμε το μωρό δίπλα αυτή τη στιγμή. Δε νομίζω οι γάλλοι να γεννιούνται πιο μικροί 

Χαχαχα.... Πάντως κ τα orchestra είναι μικρά σε σχέση με την ηλικία που λένε, κ το έχω διαπιστώσει κ σε μεγαλύτερα παιδάκια! Θα δείξει... Όσο τα φορέσει κ όσα φορέσει! Πήρα κ από mothercare! Πολύ όμορφα κ εκεί 😉  Νομίζω ότι κάπου εδώ σταματάω με τα ρουχα, δε θα πάρω άλλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια! Το συμπέρασμα είναι ότι...δεν υπάρχει συμπέρασμα! Να, τρεις μας είπατε την εμπειρία σας, και οι τρεις τελείως διαφορετική! Δε βγάζεις άκρη...

Πήρα κι εγώ ρουχαλάκια από laredoute, σετ των 7 συγκεκριμένα (πανέμορφα by the way) κ έχω την ίδια απορία. Σιγά μη χωρέσει μέχρι 3 μηνών 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια που παραγγειλα πήρα για 6 μηνών. Αλλά κ με τα εκατοστά που λέει θεωρείτηκα 60 γράφει των 3 μηνών. Θα τα δω μόλις έρθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσάς ο γιατρός από πότε θα ξεκινήσει να σας βλέπει κάθε εβδομάδα; 

Εγώ φορμακια πήρα από Orchestra και hm λίγα 53 πόντων και περισσότερα 62 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...