Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Σε κάποια δεν σε αφηνουν! Στο μαγαζί που πηγα να δω για το καρότσι ειχε σουτιεν και δεν πηρα γιατι δεν ηξερα τι νούμερο να παρω, να μετρηθεις πρωτου πας στο στήθος και στον θωρακα περιμετρικά 

Λόγω της κατάστασης ε? Γιατί όσες φορές έχω πάρει θυμάμαι ότι δοκίμαζα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Γενικά πάω πολύ χαλαρά από τι διαβάζω χαχαχχα! Πότε πιστεύετε ότι πρέπει να είμαστε έτοιμες βρε κορίτσια??

Χαχαχαχ κ εγω μην αγχώνεσαι, απλα εγω δεν τα κανω με την σειρα ανοιγω 10 στρατόπεδα και τα πιανω τα αφηνω😂 εχω ακομη τοσα πολλα να κανω και την άλλη εβδομάδα μπαίνω 7ο και με εχει πιασει ενα μικρο άγχος, αν τα εκανα μονη μου ή αποφασιζα μονη μου θα τα εοχα κανει ολα αλλα ακολουθω το πρόγραμμα του άντρα μου κατα κυρια βαση και περιμένω να επεξεργαστεί και εκεινος κάποια πράγματα πρωτου καταλήξουμε σε κατι οπότε με παει λιγο πισω😂 και ειμαι τρελη με την οργάνωση και σε σχεση με τον αντρα μου σε αυτο είμαστε τα δυο ακρα και τρελαίνομαι 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Λόγω της κατάστασης ε? Γιατί όσες φορές έχω πάρει θυμάμαι ότι δοκίμαζα. 

Στο κατάστημα με τα παιδικα δςν ειχε δοκιμαστηρια και δεν νομίζω πουθενά σε τέτοιου τύπου καταστήματα να μπορεις, μονο αν επιλεξεις να πας σε κατάστημα με εσώρουχα τα οποία εχουν και θηλασμου! Λογικα εκει θα μπορεσεις να τα δοκιμάσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Χαχαχαχ κ εγω μην αγχώνεσαι, απλα εγω δεν τα κανω με την σειρα ανοιγω 10 στρατόπεδα και τα πιανω τα αφηνω😂 εχω ακομη τοσα πολλα να κανω και την άλλη εβδομάδα μπαίνω 7ο και με εχει πιασει ενα μικρο άγχος, αν τα εκανα μονη μου ή αποφασιζα μονη μου θα τα εοχα κανει ολα αλλα ακολουθω το πρόγραμμα του άντρα μου κατα κυρια βαση και περιμένω να επεξεργαστεί και εκεινος κάποια πράγματα πρωτου καταλήξουμε σε κατι οπότε με παει λιγο πισω😂 και ειμαι τρελη με την οργάνωση και σε σχεση με τον αντρα μου σε αυτο είμαστε τα δυο ακρα και τρελαίνομαι 😂😂😂

Αυτή την τρέλα την έχω κ εγώ. Θέλω απλά να γίνονται όλα σωστά με την σειρά με σωστή θέση!! Εγώ ελπίζω πως αυτή την εβδομάδα θα έχω τελειώσει με τις ντουλάπες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Επειδή είμαι κ άσχετη, οι συσπάσεις είναι σαν πονοι περιόδου? Ρωτάω γτ εγώ χθες το βράδυ είχα για καμιά ώρα...

Και εγώ την ιδια απορία έχω.. Είχα τώρα μέχρι και πριν λίγο σαν πόνους περιόδου που κράτησε αρκετή ώρα και μου πέρασε όμως όταν περπάτησα λίγο παραπάνω. Δεν ήξερα αν ήταν έντερο ή συσπάσεις. Δεν ήταν όμως κάτι διακεκομμένο.. Να το νιώθω δηλαδή αν κάποια λεπτα.. Ήταν συνεχόμενο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Αυτή την τρέλα την έχω κ εγώ. Θέλω απλά να γίνονται όλα σωστά με την σειρά με σωστή θέση!! Εγώ ελπίζω πως αυτή την εβδομάδα θα έχω τελειώσει με τις ντουλάπες!

Ντουλαπες εκανα μονη μου τελικα🤣 δεν μπορώ να πω ότι τελειωσα τελείως! Ειναι τα εργαλεια του άντρα μου που ειναι να φτιαχτούν και να μπουν εκει μεχρι να βρούμε κάποια ντουλάπα εξω! Θα δω μήπως την κανω αυριο δεν ειναι και πολλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Επειδή είμαι κ άσχετη, οι συσπάσεις είναι σαν πονοι περιόδου? Ρωτάω γτ εγώ χθες το βράδυ είχα για καμιά ώρα...

Στις συσπάσεις πετρωνει η κοιλια(γίνονται βουναλάκια κ κρατάνε κάποια δευτερόλεπτα κ ίσως πονεσει κ λίγο η μέση. Κρατάνε κάποια δευτερόλεπτα. . Οι συσπάσεις τοκετού έχουν τα παραπάνω συν κ πόνους περιόδου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Τώρα μπήκες στον 8ο εσύ κορίτσι μ αφού σταμάτησες ε?

Ναι έχω μπει.... Διανύω την 33η εβδομάδα... Πλέον με βλέπει κάθε 2 εβδομάδες.... Ξεκίνησα κ εγώ δειλά δειλά συσπάσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ την ιδια απορία έχω.. Είχα τώρα μέχρι και πριν λίγο σαν πόνους περιόδου που κράτησε αρκετή ώρα και μου πέρασε όμως όταν περπάτησα λίγο παραπάνω. Δεν ήξερα αν ήταν έντερο ή συσπάσεις. Δεν ήταν όμως κάτι διακεκομμένο.. Να το νιώθω δηλαδή αν κάποια λεπτα.. Ήταν συνεχόμενο 

Ακριβώς το ίδιο. Εμένα χθες κράτησε στην αρχή ενα μισάωρο νομίζω, πήγατουαλέτα κ σταμάτησε κ άρχισε ξανά λίγο αφότου ξάπλωσα ξανά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ την ιδια απορία έχω.. Είχα τώρα μέχρι και πριν λίγο σαν πόνους περιόδου που κράτησε αρκετή ώρα και μου πέρασε όμως όταν περπάτησα λίγο παραπάνω. Δεν ήξερα αν ήταν έντερο ή συσπάσεις. Δεν ήταν όμως κάτι διακεκομμένο.. Να το νιώθω δηλαδή αν κάποια λεπτα.. Ήταν συνεχόμενο 

Συνεχόμενο δεν παιζει να είναι συσπαση. Μόνο όταν φτάσει η ώρα της γέννας μπορεί να γίνει αυτό. Υποθέτω πως δεν γέννας ακόμα 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αυτο είναι καλο!! Εγω λεω να τελειώσω απο ψωνια μεχρι να βγω σε αδεια κ μετα μονο πλυντηρια και τακτοποίηση 

Αυτό και εγώ... Άσε που περπατάω 20 λεπτα κ κάνω τρελές συσπάσεις. Πόνους φοβερούς σπονδυλική στήλη κ πίσω στο ποπό.... Δεν μπορώ ούτε βόλτες.... Που να πήγαινα κ για ψώνια τώρα. 🙄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tweema είπε:

Στις συσπάσεις πετρωνει η κοιλια(γίνονται βουναλάκια κ κρατάνε κάποια δευτερόλεπτα κ ίσως πονεσει κ λίγο η μέση. Κρατάνε κάποια δευτερόλεπτα. . Οι συσπάσεις τοκετού έχουν τα παραπάνω συν κ πόνους περιόδου. 

Εγώ αυτό που περιγράφεις δεν το έχω νιώσει. Τουλάχιστον δεν το εχω αντιληφθεί. Μέχρι πόνους περιόδου σκετους εχω φτάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Βρε κορίτσια αυτό για τις 15 μέρες δεν ισχύει για την αναρρωτικη; έτσι νομίζω! Εμένα τουλάχιστον μου πληρωσε τις πρωτες 15 μερες της αναρρωτικης η επιχείρηση. 

http://www.den.gr/Post/4/788/el/Dikaiomata-egkuon-kai-tekouson-gunaikon/ 

Αν εχω καταλαβει καλα νομίζω είναι αλλο το ενα κ αλλο το αλλο. Σου ανεβαζω φωτογραφια για να μην το ψαχνεις και σύνδεσμο για τυχον αν θες να κοιταξεις κατι επιπλέον 

Screenshot_20210517_144452_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

Εγώ αυτό που περιγράφεις δεν το έχω νιώσει. Τουλάχιστον δεν το εχω αντιληφθεί. Μέχρι πόνους περιόδου σκετους εχω φτάσει. 

Μήπως είναι το έντερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Αυτό και εγώ... Άσε που περπατάω 20 λεπτα κ κάνω τρελές συσπάσεις. Πόνους φοβερούς σπονδυλική στήλη κ πίσω στο ποπό.... Δεν μπορώ ούτε βόλτες.... Που να πήγαινα κ για ψώνια τώρα. 🙄 

Τωρα να ξεκουραζεσαι! Σιγα σιγα τα αλλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ακριβώς το ίδιο. Εμένα χθες κράτησε στην αρχή ενα μισάωρο νομίζω, πήγατουαλέτα κ σταμάτησε κ άρχισε ξανά λίγο αφότου ξάπλωσα ξανά. 

Συνηθως διαρκούν 30 δευτερόλεπτα. Στις εβδομάδες μας ειδικά.... Ακουμπάς κ την κοιλιά σου εάν είναι σφικτη όλη η κοιλιά... Συν τον πόνο περιόδου σαν να νιώθω ότι κατεβαίνει περίοδος.. Για μέση πια δνε νιώθω. Από τους πόνους γενικότερα. 😂 Όταν είναι πόνοι γεννας.... Θα έχουν πρόγραμμα.... Δηλ 45 δευτερόλεπτα κάθε 30 λεπτά.. Μετά κάθε 20 λεπτα.... Δηλ οι συσπάσεις θα είναι κυλιόμενες. Κ σταθερές σε κάθε χρόνο. Μπορεί ανά μια ώρα..... Μετά να λιγοστεψει. Κτλτ κτλ. Όταν είναι ανά 5 λεπτά. Εεεε κοντεύεις να γεννησεις.. 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ακριβώς το ίδιο. Εμένα χθες κράτησε στην αρχή ενα μισάωρο νομίζω, πήγατουαλέτα κ σταμάτησε κ άρχισε ξανά λίγο αφότου ξάπλωσα ξανά. 

Επίσης με το άδειασμα των ούρων βρίσκει χώρο ή μήτρα κ χαλαρώνει. Σωστά έκανες κ πήγες τουαλέτα. Επίσης οταν ξαπλώνεις, να ξαπλώνεις πλάγια.... Για να ξεκουράζεις την σπονδυλική σου. Κ να ελαφρώνει η κοιλιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Τωρα να ξεκουραζεσαι! Σιγα σιγα τα αλλα 

Όσο μπορώ... Λίγο κάνω κάτι... Κ κάθομαι.... Κάπως έτσι... 2 ρούχα σιδερωνω.... Κάθομαι 5 λεπτά. 😂 Δεν μπορώ αλλιώς. Απορώ τι τραχηλο θα χω αύριο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά τα κορίτσια πρέπει να καταλάβουν αρχικά τις συσπάσεις.οι Braxton hicks σίγουρα είναι χωρίς πόνους περιόδου εάν αισθανθείτε ταυτόχρονα πετρώματα κ πόνους σε 1 ώρα πάνω από 6 φορές επικοινωνείτε με τον γιατρό σας. Τώρα για συντονισμενες συσπάσεις όπως ανέφερε η Starrr πάτε για τοκετό εκτός από εμένα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μια πολύ καλή απορια για τις μανουλες που εχουν και αλλα παιδιά και ξερουν σίγουρα! 

Ποσες πανες θα χρειαστεί ενα νεογέννητο; Ποτε πρέπει να αλλάξουμε νούμερο; και απο ποιο νούμερο και έπειτα αξιζει να παρεις μηνιαία συσκευασία?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Βασικά τα κορίτσια πρέπει να καταλάβουν αρχικά τις συσπάσεις.οι Braxton hicks σίγουρα είναι χωρίς πόνους περιόδου εάν αισθανθείτε ταυτόχρονα πετρώματα κ πόνους σε 1 ώρα πάνω από 6 φορές επικοινωνείτε με τον γιατρό σας. Τώρα για συντονισμενες συσπάσεις όπως ανέφερε η Starrr πάτε για τοκετό εκτός από εμένα 😂

Εγω εκανα φουλ συσπάσεις στον μικρό μου... Αλλά ήταν ασυντονιστες.... Μου χε πει ο γιατρος να τις γράφω... Τότε βέβαια απλά καθόμουν.... Κ είχα χρόνο να μετράω πόσο διαρκεί κ κάθε πόσο.... Τώρα περνάνε. Κ ούτε το ρολόι δεν κοιτάω. Από το τρέξιμο.... Ελπίζω όταν πάω για γέννα να το πάρω χαμπάρι. 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω μια πολύ καλή απορια για τις μανουλες που εχουν και αλλα παιδιά και ξερουν σίγουρα! 

Ποσες πανες θα χρειαστεί ενα νεογέννητο; Ποτε πρέπει να αλλάξουμε νούμερο; και απο ποιο νούμερο και έπειτα αξιζει να παρεις μηνιαία συσκευασία?? 

Εγω πηρα ένα πακέτο pampers premium.... Στο μαιευτήριο έπαιρνα από κει. Δεν κρατουσα μαζί μου δηλ.... Μετά ξεκίνησα μηνιαίο πακέτο premium νουμερο 2....πηρα ένα μηνιαίο πακέτο. Αλλά στην ουσία δεν κρατάει μήνα. Λιγότερο κρατάει.... Κ μετά πήρα παραπάνω μηνιαία πακέτα νούμερο 3.... Στην αρχή μεγαλώνουν φουλ... Δηλ κ τα ρούχα 15 μέρες του τα έβαλα. Μετά άλλαξε νούμερο. Το ίδιο κ το νούμερο παμπερσ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τα σχόλια. Θα προσπαθήσω να τα παρατηρήσωλίγο καλύτερα. Πάντως έντερο δεν ήταν σίγουρα, ήτανακριβώς σαν περίοδος κ μάλιστα σε φάση σε 5 λεπτά έχει έρθει 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγω εκανα φουλ συσπάσεις στον μικρό μου... Αλλά ήταν ασυντονιστες.... Μου χε πει ο γιατρος να τις γράφω... Τότε βέβαια απλά καθόμουν.... Κ είχα χρόνο να μετράω πόσο διαρκεί κ κάθε πόσο.... Τώρα περνάνε. Κ ούτε το ρολόι δεν κοιτάω. Από το τρέξιμο.... Ελπίζω όταν πάω για γέννα να το πάρω χαμπάρι. 🤣

Εγώ το γελάω αλλά με βλέπω ν μην με προλαβαίνει κάνεις κ να γενναω μόνη μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω μια πολύ καλή απορια για τις μανουλες που εχουν και αλλα παιδιά και ξερουν σίγουρα! 

Ποσες πανες θα χρειαστεί ενα νεογέννητο; Ποτε πρέπει να αλλάξουμε νούμερο; και απο ποιο νούμερο και έπειτα αξιζει να παρεις μηνιαία συσκευασία?? 

Τι απορρυπαντικό είπες ότι πήρες κοριτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...