Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Απο κοντα δεν ρώτησες; παρε τηλέφωνο αν δεν το παραγγειλατε ακομη! Για να ρωτησεις στο κατάστημα που θα το αγορασεις να δουν τι γραφει το καρτελακι του! 

Έχω ρωτήσει ναι τόσα μ είπαν 19. Δεν το έχω παραγγείλει το σκέφτομαι μετά από όλο αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Έχω ρωτήσει ναι τόσα μ είπαν 19. Δεν το έχω παραγγείλει το σκέφτομαι μετά από όλο αυτό.

Κοιτα και αλλα της lorelli εχει ωραία καροτσια! Και έχει και ενα σκασμο από δαύτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το φασκιωμα μου είπε κόλπο μια μαία για την κούνια τουλάχιστον το εξής: σκεπαζεις το μωρό μέχρι τους ώμους με το σεντονάκι κ τις άκρες τις βάζεις κατω από το στρώμα. Είναι χαλαρά αλλά δεν μπορεί να βγάλει τα χεράκια έξω. 

Μόλις μου ήρθε η μπανιέρα κ χαίρομαι μόνη μου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Για το φασκιωμα μου είπε κόλπο μια μαία για την κούνια τουλάχιστον το εξής: σκεπαζεις το μωρό μέχρι τους ώμους με το σεντονάκι κ τις άκρες τις βάζεις κατω από το στρώμα. Είναι χαλαρά αλλά δεν μπορεί να βγάλει τα χεράκια έξω. 

Μόλις μου ήρθε η μπανιέρα κ χαίρομαι μόνη μου 😊

Δείξε μας κι εμάς να χαρούμε μαζί σου 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Αύριο το απογευμα καρδιολόγο....

Εχθές μου έφεραν μια μεγάλη σακούλα με καλοκαιρινά και χειμερινά για την μεγάλη μου κάποια για φέτος κάποια για του χρόνου....οποοοοτε αφού δεν χωρούσαν κάπου πήρα την νονά μας την ρώτησα αν θέλει για την μικρή της που είναι μισό χρόνο μικρότερη από την δικιά μου αν θέλει ότι καλοκαιρινό και χειμωνιατικο έχω που δεν κάνει στην δικιά μας,, μέχρι τώρα τα μάζευα δεν είχε χρειαστεί να δωθουν κάπου και μου λέει ναι μάζεψα 3 μεγάλες σακούλες τύπου τζάμπο τις μεγάλες με ότι μπορείτε να φανταστείτε και ήρθε τα πήρε ευτυχώς έγινε χωρος για να μπουν αυτά που μου έφεραν εχθές ε δεν γινόταν είχα από 3μωρα ρούχα της δικιάς μου ότι δεν χωράει πλεον της ανηψιας μου που είναι 4.5 και της ξαδέρφης μου που είναι 6 οπότε ότι τους μικραίνει κάθε σεζον μου τα δίνουν για την δικιά μου αλλά εγώ δεν είχα κάπου να τα δώσω 2.5χρονια γιατί η νονά δεν ήθελε είχε οπότε μαζεύονταν τόσα χρόνια! Μιλαμε έγινε χωρος όχι αστεία!!!! Την είπα μην διανοηθεί να φέρει τίποτα πίσω ας τα δώσει αλλού ότι μπορεί να μην κάνει την δική της!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Για το φασκιωμα μου είπε κόλπο μια μαία για την κούνια τουλάχιστον το εξής: σκεπαζεις το μωρό μέχρι τους ώμους με το σεντονάκι κ τις άκρες τις βάζεις κατω από το στρώμα. Είναι χαλαρά αλλά δεν μπορεί να βγάλει τα χεράκια έξω. 

Μόλις μου ήρθε η μπανιέρα κ χαίρομαι μόνη μου 😊

Ναι δείξε μας. Δεν ξέρω κ εγώ τι μπανάκι να πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@PanB @Love32 αυτό πήρα και ελπίζω να βολεύει:

https://www.skroutz.gr/s/26626725/Fisher-Price-Μπανάκι-4-σε-1-Μπλε.html

Ειναι πολυ γλυκο😍😊 εμας μας δωσανε αλλα δεν εχει βαση οπότε μάλλον θα παω να παρω μια βαση μονο. Μεγειες κορίτσι μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@PanB @Love32 αυτό πήρα και ελπίζω να βολεύει:

https://www.skroutz.gr/s/26626725/Fisher-Price-Μπανάκι-4-σε-1-Μπλε.html

Πολύ όμορφο ειναιιιι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@PanB @Love32 αυτό πήρα και ελπίζω να βολεύει:

https://www.skroutz.gr/s/26626725/Fisher-Price-Μπανάκι-4-σε-1-Μπλε.html

Καλά μπάνια 😁 σίγουρα θα σε βολέψει, έχω ένα παρεμφερές κ ακόμα εκεί κάνει η μικρή μου που τωρα είναι 2 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

@PanB @Love32 αυτό πήρα και ελπίζω να βολεύει:

https://www.skroutz.gr/s/26626725/Fisher-Price-Μπανάκι-4-σε-1-Μπλε.html

Μεγιααααα πολύ ομορφουλη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! @Liiidaκαλά μπάνια να έχει το κορίτσι σας. Βρε κορίτσια με έχετε προβληματίσει.. Εμένα ο μικρός δεν κάθισε ποτέ σε ύπνοσακο. Φασκιωμα δεν έκανα ποτέ. Για κάποιους μήνες κοιμόταν στο πορτ μπεμπε αλλά πάντα τα χέρια τα είχε έξω από την κουβέρτα. Θυμαμαι ότι οι οδηγίες ειναι ότι η κουβέρτα - σεντόνι πρέπει να είναι κάτω από τα χέρια τους.δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι εάν δεν το ξεχάσω θα το ψάξω. Πάντως νομίζω πως καλοκαίρι με ένα σεντονακι ή κουβέρτακι καλοκαιρινό είναι οκ. Δεν χρειάζονται υπερβολές, κ τα μικρούλια αισθάνονται όπως κ εμείς.

Εγώ χθες ειχα ραντεβού με μια μαια, μου έλυσε οοολες μου τις απορίες..μάλιστα με καθησυχάσε αρκετά στο θέμα του plan b παρόλα αυτά είπαμε θα κάνω βαλίτσα κ ας την ανοίξω μόνο στο σπίτι. Σήμερα μπήκα στην 36η εβδ κ παρατήρησα εδώ κ 4 μέρες έχει κατέβει η κοιλια μου. Κ νομίζω πως αρχίζει να με πιάνει ενα άγχος αλλά δεν έχω πολλά περιθώρια να σκεφτομαι γιατί με απασχολεί ο μικρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λπν κορίτσια ήρθαν τα φορμακια από το laredoute. Σαν ποιότητα μια χαρά φαίνονται, για το μέγεθος έχω τις αμφιβολίες μου. Πήρα 0-3 μηνών κ δυσκολεύομαι να πιστεψω οτι χωράει μωρό 3 μηνών εκεί μέσα...από την άλλη δεν είμαι καν σίγουρη πόσο μικρά είναι τα μωρά, μπορεί να είναι όντως τόσο κούτσικα😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για όσες είστε ανύπαντρες.. Σήμερα πήρα τηλ στο ληξιαρχειο της περιοχής μου δηλώνουμε το μωρό κανονικά κ με την ληξιαρχική πραξη, ταυτότητες κ αφμ (νομίζω μου είπαν) πάμε στον συμβολαιογράφο κάνουμε την συμβολαιογραφικη πράξη κ ξαναπάμε ληξιαρχείο να πάρει το επίθετο του μπαμπά. Πήρα σε 1 συμβολαιογράφο κ μου είπε 50ευρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Λπν κορίτσια ήρθαν τα φορμακια από το laredoute. Σαν ποιότητα μια χαρά φαίνονται, για το μέγεθος έχω τις αμφιβολίες μου. Πήρα 0-3 μηνών κ δυσκολεύομαι να πιστεψω οτι χωράει μωρό 3 μηνών εκεί μέσα...από την άλλη δεν είμαι καν σίγουρη πόσο μικρά είναι τα μωρά, μπορεί να είναι όντως τόσο κούτσικα😂😂

Με γεια να τα φορέσει.. Είναι ειναι μικρούλικα τα άτιμα ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγω προβληματιστηκα με αλλο πραγμα... Σε μια σελιδα του Facebook θηλασμου αναφερθηκε μια μανουλα στο οτι οι μαιες δινουν ζαχαρονερο ή ξενο γαλα στα βρεφη αντι να ξυπνανε τις μανουλες.. Και κάποια στα σχόλια ανέφερε και για το rooming in οτι δεν της το αφησαν και οτι αναγκαστηκε να κανει σαματα για να το φερουν! Οι πιο παλιες ξερουν κατι; εχουν δικαίωμα να μην στο φερουν αν το μωρο ειναι υγιές; θα κανω φασαρια εγω αν μου αρνηθουν κατι τετοιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια εγω προβληματιστηκα με αλλο πραγμα... Σε μια σελιδα του Facebook θηλασμου αναφερθηκε μια μανουλα στο οτι οι μαιες δινουν ζαχαρονερο ή ξενο γαλα στα βρεφη αντι να ξυπνανε τις μανουλες.. Και κάποια στα σχόλια ανέφερε και για το rooming in οτι δεν της το αφησαν και οτι αναγκαστηκε να κανει σαματα για να το φερουν! Οι πιο παλιες ξερουν κατι; εχουν δικαίωμα να μην στο φερουν αν το μωρο ειναι υγιές; θα κανω φασαρια εγω αν μου αρνηθουν κατι τετοιο

Θα υπογράψεις κορίτσι μου να κάνεις rooming in δεν εχουν κανένα δικαίωμα να μην σου φέρουν το μωρό. Δε νομίζω δηλ να έχεις υπογράψει έγγραφο κ να μην στο φέρουν..Πριν λίγο καιρό σας είχα πει ποτέ να μην αφήσετε το μωρό ούτε για εξετάσεις ούτε για μπάνιο πάντα να είστε μαζί. Είναι δικαίωμα σας να είστε παρούσες. Αυτό για το ξένο γάλα δυστυχως συμβαίνει κ μένα μου το έχουν πει, έχει συμβεί σε άτομο του οικογενειακου μου περιβάλλοντος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Λπν κορίτσια ήρθαν τα φορμακια από το laredoute. Σαν ποιότητα μια χαρά φαίνονται, για το μέγεθος έχω τις αμφιβολίες μου. Πήρα 0-3 μηνών κ δυσκολεύομαι να πιστεψω οτι χωράει μωρό 3 μηνών εκεί μέσα...από την άλλη δεν είμαι καν σίγουρη πόσο μικρά είναι τα μωρά, μπορεί να είναι όντως τόσο κούτσικα😂😂

Χαχα !! Από Ελλάδα έρχονται αυτά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Χαχα !! Από Ελλάδα έρχονται αυτά?

Όχι, από Γαλλία. Γι αυτό αργούν. 

Ερώτηση: πώς καταλαβαίνουμε ότι έχουν δώσει κάτι στο μωρό χωρίς να μας το πουν? Επειδή περνάνε πολλές ώρες πχ χωρίς να μας το φέρουν? Η μητέρα μου πάντως μου είπε ότι εμένα μου έδωσαν φόρμουλα στο μαιευτήριο γτ έπαθα ίκτερο κ έπρεπε να ενυδατωθώ, αλλά μια χαρά θηλασα μετά. 

Εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα για το rooming in, θέλω να δω πώς θα είμαι κ τις γενικότερες συνθήκες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Όχι, από Γαλλία. Γι αυτό αργούν. 

Ερώτηση: πώς καταλαβαίνουμε ότι έχουν δώσει κάτι στο μωρό χωρίς να μας το πουν? Επειδή περνάνε πολλές ώρες πχ χωρίς να μας το φέρουν? Η μητέρα μου πάντως μου είπε ότι εμένα μου έδωσαν φόρμουλα στο μαιευτήριο γτ έπαθα ίκτερο κ έπρεπε να ενυδατωθώ, αλλά μια χαρά θηλασα μετά. 

Εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα για το rooming in, θέλω να δω πώς θα είμαι κ τις γενικότερες συνθήκες. 

Απο οσες αξιολογησεις διαβασα σχετικα με το παραπάνω θεμα τα μωρα ειχαν γουλιτσες και πολλες φορες τις βγαζανε τρελες τις μανουλες και γενικα πρέπει να πας ενημερωμενη.. Δυστυχώς οπου και αν πας δημόσιο ή ιδιωτικό εγω εχω καταλαβει οτι ειναι που θα πεσεις και γενικα δεν ημουν ποτε υπερ της επιθετικοτητας και της αγενειας αλλα εχω παρατηρησει οτι αν δεν κανεις και λιγο βαβουρα δεν χαμπαριαζουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Απο οσες αξιολογησεις διαβασα σχετικα με το παραπάνω θεμα τα μωρα ειχαν γουλιτσες και πολλες φορες τις βγαζανε τρελες τις μανουλες και γενικα πρέπει να πας ενημερωμενη.. Δυστυχώς οπου και αν πας δημόσιο ή ιδιωτικό εγω εχω καταλαβει οτι ειναι που θα πεσεις και γενικα δεν ημουν ποτε υπερ της επιθετικοτητας και της αγενειας αλλα εχω παρατηρησει οτι αν δεν κανεις και λιγο βαβουρα δεν χαμπαριαζουν.. 

Συμφωνώ δυστυχως!!! 

Παντως κ στο θέμα ικτερου πάλι δεν χρειάζεται ξένο γάλα. Ενυδάτωση γίνεται κ με το μητρικό απλά ο ικτερος θα καθυστερήσει να πέσει αν τηρήσεις πρόγραμμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Συμφωνώ δυστυχως!!! 

Παντως κ στο θέμα ικτερου πάλι δεν χρειάζεται ξένο γάλα. Ενυδάτωση γίνεται κ με το μητρικό απλά ο ικτερος θα καθυστερήσει να πέσει αν τηρήσεις πρόγραμμα. 

Εχω φοβηθει πολυ να σου την αλήθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αυτο που θα προτείνω σε οσες ειμαστε καινουργιες μανουλες είναι να διαβασουμε για τον θηλασμό και τα βρεφη πρωτου παμε μαιευτήριο.. 

Διοτι πολλα μαιευτηρια δινουν ενημερωτικα φυλλάδια τα οποία παραπληροφορουν και οσο πιο διαβασμενη τοσο πιο δυσκολα θα σε κοροιδεψουν.. Ειναι ψυχοφθωρο και τρομαχτικό να πηγαινεις καπου να γεννησεις και οχι μονο να μην σε βοηθανε με τον θηλασμό ή οτιδήποτε άλλο αλλα να σε κοροιδευουν πχ για το γαλα.. 

Οσες εχουν μαιες ας το κουβεντιασουν και μαζι τους και οσες οχι απλα να πανε με περισσοτερο τσαγανο γιατι δεν ξερεις σε τι προσωπικό θα πέσει η καθεμια (δεν εννοώ μονο τις μαιες) αλλα στο συνολο το προσωπικό του νοσοκομείου... Φυσικά και σε ολα τα νοσοκομεία οταν εψαχνα για να αποφασίσω αν θα παω ιδιωτικό ή δημόσιο οι αξιολογήσεις πηγαινουν και ερχονται με υπέροχα σχολια αλλα και φρικιαστικα! Το βασικο ειναι ο γιατρός και η μαια που εχετε διπλα σας τα υπόλοιπα τα βαζεις στην θεση τους εκεινη την στιγμή.. 

Εγω θα παω προκατειλημενη και εύχομαι να εχουμε ολες μας  μια ομορφη εμπειρία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ πάντως θα ήθελα να ζητήσω να είναι μαζί μου.

 

Και εγω θα κανω το ιδιο πραγμα!!σήμερα κιολας θα πιασω την μαια μου που θα παμε γιατρο να της πω για το πλανο τοκετου και να την προετοιμασω για την συμπεριφορά μου αν υπαρξουν τετοιες ηλιθιοτητες προς εμενα και το μωρο μου.. Καλύτερα να το εχεις μαζι.. Γλυτωνεις σίγουρα την φόρμουλα, δεν θα λείψουν και οι παιδιατροι να ερχονται να σου δινουν φορμουλα ή οι μαιες να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους.. Κλειστα τα αυτια, καλη πληροφορηση και απαίτηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...