Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Η ξαδέρφη μου πριν 10 χρόνια στο Μητέρα στην Κρήτη έπαθε ακριβώς το ίδιο με την επισκληριδιο και είχε τον ίδιο τοκετό. Κι εκείνη νοσηλεύτρια είναι. Εγώ από την εμπειρία σου κρατάω ότι μόλις μου σπάσουν τα νερά πρέπει να προλάβω να φάω. 

Εγω θα σου ελεγα να εχεις ενα σάντουιτς στο ψυγείο για εκεινη την ωρα γιατι αν σπασουν τα νερα τοτε πας κατευθείαν μαιευτήριο.. Εκτός αν ξεκινησουν οι συσπάσεις οπότε εχεις χρόνο μπροστά σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Η ξαδέρφη μου πριν 10 χρόνια στο Μητέρα στην Κρήτη έπαθε ακριβώς το ίδιο με την επισκληριδιο και είχε τον ίδιο τοκετό. Κι εκείνη νοσηλεύτρια είναι. Εγώ από την εμπειρία σου κρατάω ότι μόλις μου σπάσουν τα νερά πρέπει να προλάβω να φάω. 

Α λες να ήταν γι αυτή που έλεγαν???? Αχχχχ. Άντρας ήταν αναισθησιολογος? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω θα σου ελεγα να εχεις ενα σάντουιτς στο ψυγείο για εκεινη την ωρα γιατι αν σπασουν τα νερα τοτε πας κατευθείαν μαιευτήριο.. Εκτός αν ξεκινησουν οι συσπάσεις οπότε εχεις χρόνο μπροστά σου

Εγω μετά που εσπασαν τα νερα πήγα μετά από 4 ώρες μαιευτήριο.... Κυρία αααα!! Έβαλα κ πλυντήριο. Το άπλωσα. Κ πήγα μετα😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγω μετά που εσπασαν τα νερα πήγα μετά από 4 ώρες μαιευτήριο.... Κυρία αααα!! Έβαλα κ πλυντήριο. Το άπλωσα. Κ πήγα μετα😂

Εσυ ήσουνα περίπτωση πραγματικά 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εσυ ήσουνα περίπτωση πραγματικά 🤣🤣

Δεν είχα πόνους.... Οπότε είπα ας καθίσω λίγο σπίτι.... 😁😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Δεν είχα πόνους.... Οπότε είπα ας καθίσω λίγο σπίτι.... 😁😂

Και σκεφτόμουν να σου πω γιαυτην την περίπτωση 😅🤣 κοίτα αν σου ηρθαν μετα εντάξει αλλα αν ειχαν περάσει πολλες ωρες έπρεπε να πας ή να σου προκαλεσουν πονους ή να τους προκαλεσεις με φυσικο τροπο. Δεν είχα αυτο τον τοκετό στο μυαλό μου μεχρι που ειδα την γεννα της laura clery και τα ειδα ολα😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Και σκεφτόμουν να σου πω γιαυτην την περίπτωση 😅🤣 κοίτα αν σου ηρθαν μετα εντάξει αλλα αν ειχαν περάσει πολλες ωρες έπρεπε να πας ή να σου προκαλεσουν πονους ή να τους προκαλεσεις με φυσικο τροπο. Δεν είχα αυτο τον τοκετό στο μυαλό μου μεχρι που ειδα την γεννα της laura clery και τα ειδα ολα😂

Ο κάθε τοκετος είναι διαφορετικός.... Αυτό να σκέφτεσαι.... Κ ολα θα πάνε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω θα σου ελεγα να εχεις ενα σάντουιτς στο ψυγείο για εκεινη την ωρα γιατι αν σπασουν τα νερα τοτε πας κατευθείαν μαιευτήριο.. Εκτός αν ξεκινησουν οι συσπάσεις οπότε εχεις χρόνο μπροστά 

Όπως και να ξεκινήσει ο τοκετός, το μαιευτήριο είναι 1 ώρα μακριά, οπότε προλαβαίνω να φάω ό, τι θέλω στον δρόμο 😋

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Α λες να ήταν γι αυτή που έλεγαν???? Αχχχχ. Άντρας ήταν αναισθησιολογος? 

Τι έλεγαν; Ναι άντρας ήταν. Της χορήγησε 3 δόσεις από νωρίς με αποτέλεσμα να μην προχωράει η διαστολή και πήγε να λιποθυμήσει προς το τέλος, αλλά ευτυχώς πήγαν όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Όπως και να ξεκινήσει ο τοκετός, το μαιευτήριο είναι 1 ώρα μακριά, οπότε προλαβαίνω να φάω ό, τι θέλω στον δρόμο 😋

 

Τι έλεγαν; Ναι άντρας ήταν. Της χορήγησε 3 δόσεις από νωρίς με αποτέλεσμα να μην προχωράει η διαστολή και πήγε να λιποθυμήσει προς το τέλος, αλλά ευτυχώς πήγαν όλα καλά. 

Είπαν οι μαιες ότι εκτός από μένα το χει πάθει κ μια άλλη κοπέλα.... Με τον ίδιο αναισθησιολογο... Αλλά εμένα έγινε την ώρα της επισκληριδιου.....μολις με κατέβασαν στο κρεβάτι το ένιωσα αυτό.... Μούδιασμα παντού.. Να κλείνουν τα μάτια μου. Η αύξηση της πίεσης. Δε είχα κατάποση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω!! Μόνο Φορμακια θα χρειαστούμε πρώτα  ο Θεός η και μπλουζάκια βερμουδακια πχ?

Εγω εχω παρει σορτσάκια,κοντομανικα μπλουζάκια, ολόσωμα κοντά, σετακια κάτω πάνω λεπτά μακρυμανικα... Ανάλογα τι θες... Κ που μένεις.... Εμένα με βολεύουν κ τα κάτω πάνω. Γιαυι πχ αν κατουρηθει. Λερώνεται μόνο το κάτω.... Οπότε αλλάζεις μόνο το κάτω. Άμα πάρεις ολόσωμο να δεις που είναι τα κουμπάκια. Κ αν σε βολεύουν πχ τη νύχτα μες τη νύστα σου να αλλάζεις κ να θηλάζεις... Ότι σε βολέψει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγω εχω παρει σορτσάκια,κοντομανικα μπλουζάκια, ολόσωμα κοντά, σετακια κάτω πάνω λεπτά μακρυμανικα... Ανάλογα τι θες... Κ που μένεις.... Εμένα με βολεύουν κ τα κάτω πάνω. Γιαυι πχ αν κατουρηθει. Λερώνεται μόνο το κάτω.... Οπότε αλλάζεις μόνο το κάτω. Άμα πάρεις ολόσωμο να δεις που είναι τα κουμπάκια. Κ αν σε βολεύουν πχ τη νύχτα μες τη νύστα σου να αλλάζεις κ να θηλάζεις... Ότι σε βολέψει... 

Από πόσα από το καθένα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Και τα πρώτα τα περνούμε 0 έως 3???

Εγω πηρα λίγα 50 εκ.... Τα υπόλοιπα 56 εκ... Με εκατοστά βολευομαι εγώ.... Έχω νομίζω 5 κολαν,2 σορτσάκια, 5μακρυμανικα μπλουζάκια, ζιπουνακια έχω πολλά μου τα έδωσαν.... Κ θα τα χω για μπλουζάκια... 2 σορτσάκια φανταχτερά λουλουδάτα... 2 ζακετακι.. Γενικά πάρε λίγο απ όλα... Γιατί ο καιρός είναι μια έτσι μια αλλιώς... Κ στη αρχή λερωνονται συνεχώς. Οπωσ μπορεί σε κάθε αλλαγή πάνας να χει κ κακακια οπότε αν έχει λερωθει αλλάζεις συνεχώς ρουχαλακια.... Ευτυχώς είναι καλοκαίρι κ πλένονται κ στεγνώνουν γρήγορα.... Άμα τα θες τα πρώτα όλα ολόσωμα θα έπαιρνα 7 ολόσωμα πιτζαμακια φορμακια κοντά κ μακρυά, κ 3 ζιπουνακια.. Αλλιώς πάρε ολόσωμα 3....2 πάνω κάτω μακρύ μακρύ, 3 πάνω κάτω κοντό μακρύ, κ 3 ζιπουνακια... Να καλύψεις όλους τους καιρούς... Κ πολύ ζέστη μπορείς να βάλεις σκέτο ζιπουνακι με παμπερσ.... Κ αν έχει ψυχρά ζιπουνακι κοντό με πάνω κάτω κοντό μακρύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Και τα πρώτα τα περνούμε 0 έως 3???

Αυτά που σου γράφω 56 εκ... Πηρα κ 2 σετακια 50 εκ.. Εμένα θα βγει λογικά λίγο χοντρουλα. Οπότε νομίζω δε θέλω άλλα 50 εκ. Σκέψου στο μικρό μου τα 56 εκ τα χρησιμοποίησα 20 μέρες.... Μετά βάζουν 62 εκ οπότε πάρε κ λίγα 62 εκ μην τρέχεις λεχωνα στα μαγαζιά. Εκτός κ αν σου φέρουν δώρα... Κ 56 εκ μην τα πάρεις ακριβά, ίσα ίσα θα μπουν στο πλυντήριο 2 με 3 φορές... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Επίσης μια η διαφορά σε Φορμακια και ζιππυνακια νόμιζα τκ ίδιο είναι ☺️

Φορμακια εγώ ξέρω τα ολόσωμα πιτζαμακια.. Ζιπουνακια λέγονται αυτά που βάζεις από μέσα τα κοντομάνικα. Αλλά συνήθως μπαίνουν από Σεπτέμβρη κ μετά αυτά... Κ απεξω φορμακια... Δηλ από Σεπτέμβρη θα θες 7 ζιπουνακια ,7 φορμακια (για το βράδυ), κ σετακια ότι θες για τις βόλτες σας, είτε μπλουζάκια, είτε φόρμες, είτε τζινακια, είτε κολαν, είτε φόρεμα.... Κ όσο μεγαλώνει δε θα λερώνεται πολύ με ουρα κ κακά.... Μετά όταν ξεκινήσουν τροφές θα θες πάλι πολλά ρούχα... 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Επίσης μια η διαφορά σε Φορμακια και ζιππυνακια νόμιζα τκ ίδιο είναι ☺️

Κι εγώ τώρα διαβάζοντας τις συμβουλές της @Starrr έψαχνα για άγνωστες λέξεις 😆 άντε να ξεκινήσουμε να παίρνουμε τα πρώτα ρουχαλάκια 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia5 είπε:

Κι εγώ τώρα διαβάζοντας τις συμβουλές της @Starrr έψαχνα για άγνωστες λέξεις 😆 άντε να ξεκινήσουμε να παίρνουμε τα πρώτα ρουχαλάκια 😊 

 

 

Ανυπομονώ 😊😊

Θέλω να κάτσω να κάνω μια λίστα με το πόσα κομμάτια από το κάθε νούμερο. Πάνες αγκαλιας σελτεδακια πανακια 😂😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

 

 

Ανυπομονώ 😊😊

Θέλω να κάτσω να κάνω μια λίστα με το πόσα κομμάτια από το κάθε νούμερο. Πάνες αγκαλιας σελτεδακια πανακια 😂😂

 

Πάρε τα όλα σε 7.😁😁😁 Μην νομίζεις ότι είναι για 1 εβδομάδα... Για 3-4 μέρες είναι.... Αααα πετσέτες-κάπες μπανιου, σου επιτρέπω να πάρεις 3😂😉😎😁😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...