Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. 

Braxton hicks είναι οπως είπε κ η @Clairy. έχω από τον 5ο μήνα αλλά δεν είχα κάθε μέρα,κ όπως είπα δεν επαιρνα τίποτα τόσο καιρό μόνο σπάνια μαγνήσιο. Την τρίτη έκανα ντοπλερ κάτι θα έβλεπε φαντάζομαι κ ο εμβρυολογος. Την τρίτη ξεκίνησα να παίρνω ένα μαξ κ έχουμε Παρασκευή σήμερα θα πάρω κανονικά ένα τώρα πρωί κ θα δω πως θα με πάει. Απλά είμαι λίγο χαμένη γιατί είμαι στον 8ο θυμάμαι όλα αυτά τα σταματάνε όταν μπαίνουμε στο μήνα κ ήθελα να δω τι ποσότητες παίρνετε ειδικά τα κορίτσια που είστε κ εσείς 8ο μήνα. Κ έχω πάντα στην άκρη του μυαλού μου τον πρόωρο τοκετό μήηηηνες τώρα φοβάμαι. Πονακια δεν έχω πολλά να πω δεν αντέχω είναι κάτι τραβήγματα δεν είναι περιόδου. Αλλά βρ εκοριτσια να σας πω κάτι όλο το βράδυ πάλι ειχα κολικούς στο έντερο κ αυτό από μια ντομάτα που έφαγα 😢 με επηρεάζει πολύ εκεί κατω αυτό το έντερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! @Tweema φαντάζομαι ότι δεν κάνει δουλειά από τη μια μέρα στην άλλη... ίσως χρειάζεται να τα πάρεις 3-4 ημέρες συνεχόμενα για να αρχίσει να δρα! Μίλησε και με τον γιατρό καλύτερα μήπως σου δώσει κανένα τοκολυτικο..όταν είχα πάρει για 4 ημέρες ηρέμησα παρά πολύ και μου κράτησε αρκετά!

@eleni5525 δεν τις κόβουμε τις αντιπηκτικές, τουλάχιστον εμένα δε μου τις έκοψε..απλά από τον 8ο ξεκίνησα σιγά σιγά να τις μεταφέρω πρωί και μου είχε πει αν ξυπνήσω κάποια μέρα και νιώσω πόνους να μην την κάνω! Έτσι όταν γέννησα είχα να την κάνω 2-3 ημέρες γιατί κάθε πρωί που ξυπνούσα ήμουν κάπως..αν κάνεις προγραμματισμένη καισαρική θα σου τις κόψει από την προηγούμενη ημέρα..

Εγώ σ' αυτή την εγκυμοσύνη το παίρνω εντελώς προληπτικά το σαλοσπιρ γιατί μου βγήκαν αρνητικοί οι δείκτες αλλά σε υψηλούς τίτλους..περιμένει να δει το ντοπλερ μου για να μου πει τι θα κάνουμε..από ότι μου είπε ο γιατρός είναι πολύ καλό!

Κάπου το είχα διαβάσει για τις αντιπηκτικες ούτε που θυμάμαι που και είχα καταχαρει γιατί η κοιλιά έχει τεντώσει και δεν είναι πολύ εύκολο να την χτυπάω όσο περνάει ο καιρός.. θα ρωτήσω στην επόμενη επίσκεψη για την αλλαγή της ώρας, ευχαριστώ κορίτσια 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. 

Braxton hicks είναι οπως είπε κ η @Clairy. έχω από τον 5ο μήνα αλλά δεν είχα κάθε μέρα,κ όπως είπα δεν επαιρνα τίποτα τόσο καιρό μόνο σπάνια μαγνήσιο. Την τρίτη έκανα ντοπλερ κάτι θα έβλεπε φαντάζομαι κ ο εμβρυολογος. Την τρίτη ξεκίνησα να παίρνω ένα μαξ κ έχουμε Παρασκευή σήμερα θα πάρω κανονικά ένα τώρα πρωί κ θα δω πως θα με πάει. Απλά είμαι λίγο χαμένη γιατί είμαι στον 8ο θυμάμαι όλα αυτά τα σταματάνε όταν μπαίνουμε στο μήνα κ ήθελα να δω τι ποσότητες παίρνετε ειδικά τα κορίτσια που είστε κ εσείς 8ο μήνα. Κ έχω πάντα στην άκρη του μυαλού μου τον πρόωρο τοκετό μήηηηνες τώρα φοβάμαι. Πονακια δεν έχω πολλά να πω δεν αντέχω είναι κάτι τραβήγματα δεν είναι περιόδου. Αλλά βρ εκοριτσια να σας πω κάτι όλο το βράδυ πάλι ειχα κολικούς στο έντερο κ αυτό από μια ντομάτα που έφαγα 😢 με επηρεάζει πολύ εκεί κατω αυτό το έντερο. 

Δεν ξημερωθηκες καλά δηλαδή... μη φοβάσαι για πρόωρο βρε κορίτσι, έχουμε προχωρήσει πολύ πλέον στην εγκυμοσύνη και θα πάμε και παρακάτω! Και όπως το είπες κάτι θα βλέπατε και στον γιατρό. Έχε τον ενήμερο βέβαια πάντα, πάρε και τα φαρμακακια σου και θα τον φτάσουμε τον Ιούνιο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Δεν ξημερωθηκες καλά δηλαδή... μη φοβάσαι για πρόωρο βρε κορίτσι, έχουμε προχωρήσει πολύ πλέον στην εγκυμοσύνη και θα πάμε και παρακάτω! Και όπως το είπες κάτι θα βλέπατε και στον γιατρό. Έχε τον ενήμερο βέβαια πάντα, πάρε και τα φαρμακακια σου και θα τον φτάσουμε τον Ιούνιο!! 

Όχι δεν ήμουν καλα.Εντάξει ότι κ να γίνει εγώ φοβάμαι,εχω άγχος. Εμενα δε με νοιάζει να φτάσω τον Ιούνιο εγώ λέω να προλαβω να μπω στον μήνα μου κ μετά ας έρθει. Από την 1 λέω να καθίσω λίγο στα αυγά μου αλλά κ από την άλλη δεν μπορώ κάνω ότι έκανα τόσους μήνες,ετσι απλά μπας κ μου φύγει όλο αυτό από το κεφάλι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! @Tweema φαντάζομαι ότι δεν κάνει δουλειά από τη μια μέρα στην άλλη... ίσως χρειάζεται να τα πάρεις 3-4 ημέρες συνεχόμενα για να αρχίσει να δρα! Μίλησε και με τον γιατρό καλύτερα μήπως σου δώσει κανένα τοκολυτικο..όταν είχα πάρει για 4 ημέρες ηρέμησα παρά πολύ και μου κράτησε αρκετά!

@eleni5525 δεν τις κόβουμε τις αντιπηκτικές, τουλάχιστον εμένα δε μου τις έκοψε..απλά από τον 8ο ξεκίνησα σιγά σιγά να τις μεταφέρω πρωί και μου είχε πει αν ξυπνήσω κάποια μέρα και νιώσω πόνους να μην την κάνω! Έτσι όταν γέννησα είχα να την κάνω 2-3 ημέρες γιατί κάθε πρωί που ξυπνούσα ήμουν κάπως..αν κάνεις προγραμματισμένη καισαρική θα σου τις κόψει από την προηγούμενη ημέρα..

Εγώ σ' αυτή την εγκυμοσύνη το παίρνω εντελώς προληπτικά το σαλοσπιρ γιατί μου βγήκαν αρνητικοί οι δείκτες αλλά σε υψηλούς τίτλους..περιμένει να δει το ντοπλερ μου για να μου πει τι θα κάνουμε..από ότι μου είπε ο γιατρός είναι πολύ καλό!

Σου κάνει κάποια άλλη εξέταση; και εγώ προληπτικά τα κάνω όλα. Λόγο τον αποτυχιων. Στην επίσκεψη που κάνω στον αιματολογο μου κάνει θρομβοελαστογραμμα και μου λέει αν συνεχίζω ή το κόβω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μίλησα με τον γιατρό μου είπε μπορώ να πάρω μέχρι 3 μαγνησια την ημέρα απλά να τα παίρνω συγκεκριμένες ώρες για να δούμε πως πάω.. Βασικά θα ξεκινήσω με 2 αυτό που έκανα κ χθες κ αν δω ότι δεν μπορώ  θα πάρω κ 3ο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κορίτσια μίλησα με τον γιατρό μου είπε μπορώ να πάρω μέχρι 3 μαγνησια την ημέρα απλά να τα παίρνω συγκεκριμένες ώρες για να δούμε πως πάω.. Βασικά θα ξεκινήσω με 2 αυτό που έκανα κ χθες κ αν δω ότι δεν μπορώ  θα πάρω κ 3ο. 

Άντε να ηρεμήσεις λίγο... Braxton Hicks κάνω κ εγώ από νωρίς αλλά τώρα τελευταία είναι πιο αραιές, αλλά λίγο πιο έντονες! Λογικά σε λίγο καιρό που θα κόψω εντελώς το μαγνήσιο θα αρχίσουν πάλι! Σίγουρα θα σε βοηθήσει το μαγνήσιο κ όσο μπορείς να ξεκουραζεσαι οπότε βρίσκεις ευκαιρία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Σου κάνει κάποια άλλη εξέταση; και εγώ προληπτικά τα κάνω όλα. Λόγο τον αποτυχιων. Στην επίσκεψη που κάνω στον αιματολογο μου κάνει θρομβοελαστογραμμα και μου λέει αν συνεχίζω ή το κόβω.. 

Κάναμε κάποιες εξετάσεις την 8η εβδομάδα για τη θρομβοφιλια κύησης και από τότε δεν έκανα κάτι..τώρα λογικά θα μου δώσει ξανά να τις κάνω για να δούμε τι γίνεται και σε συνδυασμό με το ντοπλερ θα μου πει για το σαλοσπιρ.. σίγουρα θα μου το κόψει αλλά δε ξέρω πότε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπωωω νέα και απορίες!!! @Smurf88 είδες τί καλά που πανε όλα??? Πολύ ευχαριστα τα νεα σου!!!😊

Αναφορικά με ό,τι άλλο θυμάμαι από τη συζήτηση...Εγώ παίρνω 2 trofocard max πρωί βράδυ, το utrogestan το έκοψα μόλις. Το trofocard θα το κόψω κι αυτό οταν κλείσω τον 8ο. Όσο για τις αντιπηκτικές, η αιματολογος μου είπε ότι στον 9ο θα μιλάμε κάθε πρωί (!) για να της λέω αν ένιωσα τίποτα περίεργο το βράδυ κ αν το θεωρεί "ύποπτο" δε θα κάνω την ένεση. Αν μπω προγραμματισμένα, θα τις σταματήσω την προηγούμενη μέρα. 

Braxton hicks δε νομίζω να έχω νιώσει...Πώς είναι η αίσθηση κορίτσια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και αλλη μία ερώτηση: πότε θεωρείτε ότι πρέπει να έχουμε έτοιμη την τσάντα μαιευτηρίου? Ρωτάω γτ μια φίλη μου γέννησε 35η βδομάδα κ μου προτείνει να είμαι έτοιμη από την 32η....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

Και αλλη μία ερώτηση: πότε θεωρείτε ότι πρέπει να έχουμε έτοιμη την τσάντα μαιευτηρίου? Ρωτάω γτ μια φίλη μου γέννησε 35η βδομάδα κ μου προτείνει να είμαι έτοιμη από την 32η....

Εγώ κορίτσι θα την φτιάξω μετά το Πάσχα , περίπου 35η. Τότε θα κάνω και τις τελευταίες αγορές. Αισθάνομαι μάλλον πολύ αισιόδοξη🥴 είναι που θα γεννήσω και σε δημόσιο και θα χρειαστεί ένα σκασμό πράγματα! πάντως ανάλογα και την περίπτωση, μέχρι να βγει ο 8ος δεν είναι κακό να την έχεις έτοιμη φαντάζομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Εγώ κορίτσι θα την φτιάξω μετά το Πάσχα , περίπου 35η. Τότε θα κάνω και τις τελευταίες αγορές. Αισθάνομαι μάλλον πολύ αισιόδοξη🥴 είναι που θα γεννήσω και σε δημόσιο και θα χρειαστεί ένα σκασμό πράγματα! πάντως ανάλογα και την περίπτωση, μέχρι να βγει ο 8ος δεν είναι κακό να την έχεις έτοιμη φαντάζομαι. 

Κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Στο μήνα μου μπαίνω 1η Ιουνίου, αρα να την έχω έτοιμη μέχρι τέλος Μαΐου. Και τώρα που το ανέφερες, να πάρω κάποια στιγμή τηλ το μαιευτήριο να μάθω τι παρέχουν κ τί όχι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Κορίτσια μίλησα με τον γιατρό μου είπε μπορώ να πάρω μέχρι 3 μαγνησια την ημέρα απλά να τα παίρνω συγκεκριμένες ώρες για να δούμε πως πάω.. Βασικά θα ξεκινήσω με 2 αυτό που έκανα κ χθες κ αν δω ότι δεν μπορώ  θα πάρω κ 3ο. 

Εγώ να πω την αλήθεια μου με τα τρία τροφοκαρντ ήμουν καλά, από την ώρα που τα κάναμε δύο έχω μικροπονακια και τραβήγματα όπως κι εσύ, απλά δεν είναι τραγικά, αντέχονται. Μη διστάσεις να το πάρεις το τρίτο για μένα..αν θα μειωθούν τα πονακια θα φτιάξει και η ψυχολογία σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Και αλλη μία ερώτηση: πότε θεωρείτε ότι πρέπει να έχουμε έτοιμη την τσάντα μαιευτηρίου? Ρωτάω γτ μια φίλη μου γέννησε 35η βδομάδα κ μου προτείνει να είμαι έτοιμη από την 32η....

Κοίτα εγώ την έπλυνα 32η..κ έβαζα έβαζα ότι θυμόμουν. Κάθε εβδομάδα 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Και αλλη μία ερώτηση: πότε θεωρείτε ότι πρέπει να έχουμε έτοιμη την τσάντα μαιευτηρίου? Ρωτάω γτ μια φίλη μου γέννησε 35η βδομάδα κ μου προτείνει να είμαι έτοιμη από την 32η....

Τωρα με άγχωσες γιατί έλεγα να ξεκινήσω τις αγορές για τα ρούχα μωρού κλπ 33η εβδομάδα που σταματάω τη δουλειά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τωρα με άγχωσες γιατί έλεγα να ξεκινήσω τις αγορές για τα ρούχα μωρού κλπ 33η εβδομάδα που σταματάω τη δουλειά 😂

Μην αγχώνεσαι εσύ! Εγώ σε θαυμάζω να ξέρεις!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Μην αγχώνεσαι εσύ! Εγώ σε θαυμάζω να ξέρεις!❤

Πιστεύω ότι και εσύ αν χρειαζόταν να δουλεύεις από κοντά θα ήσουν εκεί αναγκαστικά. Τον τελευταίο καιρό έχω γυρίσει και απόγευμα να είμαι πιο χαλαρή χώρις να είμαι τόσες ώρες όρθια. Εντωμεταξύ μετράω πλεον σα φυλακισμένη τις μέρες γιατί θέλω να κάτσω σπίτι να οργανωθώ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Πιστεύω ότι και εσύ αν χρειαζόταν να δουλεύεις από κοντά θα ήσουν εκεί αναγκαστικά. Τον τελευταίο καιρό έχω γυρίσει και απόγευμα να είμαι πιο χαλαρή χώρις να είμαι τόσες ώρες όρθια. Εντωμεταξύ μετράω πλεον σα φυλακισμένη τις μέρες γιατί θέλω να κάτσω σπίτι να οργανωθώ.. 

Εμενα το απόγευμα ειναι το χειρότερο μου, νιώθω ότι χανω ολη την ημέρα 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η PanB είπε:

Εμενα το απόγευμα ειναι το χειρότερο μου, νιώθω ότι χανω ολη την ημέρα 😜

Είναι το χειρότερο.. Αλλά είμαι παρασκευαστρια και κάνω αιμοληψίες πέρα από εργαστήριο. Οπότε έπρεπε να επιλέξω να χάσω για λίγο καιρό τα απογεύματα μου ή να μένω όρθια το πρωί για τις αιμοληψίες 6 στις 7 μέρες και να έρχομαι με μεγαλύτερο αριθμό ατόμων σε επαφή ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Είναι το χειρότερο.. Αλλά είμαι παρασκευαστρια και κάνω αιμοληψίες πέρα από εργαστήριο. Οπότε έπρεπε να επιλέξω να χάσω για λίγο καιρό τα απογεύματα μου ή να μένω όρθια το πρωί για τις αιμοληψίες 6 στις 7 μέρες και να έρχομαι με μεγαλύτερο αριθμό ατόμων σε επαφή ..

Ε τότε καλα εκανες😅 εξαλλου όντως θα ειναι για πολυ λίγο 😁 

Έχετε συζητήσει με τους εργοδότες για το 6μηνο οσες το δικαιούστε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!Ειχα καιρό να μπω να σας διαβάσω !Χαίρομαι που είστε όλες καλά! 

Αρχικά να πω κ εγώ ότι έχω ΠΗΤ 14/6 αγόρι. 

Για την αμοιβη του γιαρού που ρωτούσαν κάποια κορίτσια ,έχω καταλάβει ότι είναι ανάλογα της περιοχής γιατι κ εμενα όπως της @Smurf88 που είμαστε από την ίδια πόλη ειναι 800 ευρω  και γενικά κυμαίνοται απο 800-1200 εδω.Για το θέμα μαιευτήριο ,έγω πήρα τηλ πριν σας διαβάσω και μου είπαν να πάρω το βαλιτσακι μου κ να πάω κ ότι δεν χρειάζεται κάποια διαδικασία.Καλό θα ήταν όμως να πάρετε για να ξέρετε την τακτική της κάθε κλινικής  στο θέμα συνοδός γιατί από ότι κατάλαβα πάλι διαφέρει.Να ρωτήσετε αν έχουν αλλάξει οι τιμές για να μην βρεθειτε προ εκπληξεως και τι χαρτιά χρειάζονται γιατι εμένα πχ μου ζήτησαν και την ληξιαρχικη πράξη του συμφώνου συμβίωσης ,πράγμα που δεν αναγράφεται στο σάητ τους.

Τώρα για τα κιλά βρε κορίσια ,πολύ άγχος..Γιατί έτσι ? Αν συνοδευεται και με αυξημένες τιμες σακχαρου το κατανοοω αλλά γενικά νομίζω όλο αυτο το θέμα με τα κιλά εντος κ  εκτός εγκυμοσύνης πρέπει κάππου να σταματήσει .Η κάθεμια μας ας είναι όσα κιλά εκείνη θέλει κ νιώθει καλά...Εγώ πχ είμαι 1.70 κ παντα ήμουν 56-58 κιλά ,με 57 ξεκίνησα κ τώρα είμαι 70 σταθερά ,απο την 27 εβδομαδα εώς τώρα στην 33. Εχουμε τόσα άγχη ,θα έχουμε κ το πόσα κιλά επιτάσσει η μόδα? Ε όχι. Και τονίζω, όλα αυτά εκτος αν δεν υπάρχει θέμα υγείας . Για το σάκχαρο κ τα ολικής  επειδή ρώτησα κ εγώ τον ενδοκρινολόγο μου ,μου είπε πως δεν έχουν ουσιαστικη διαφορά στους γλυκαιμικούς δείκτες και πως όλα θέλουν μέτρο και αυτο δε σημαινει ότι δεν τρωμε καθολου υδατάνθρακες.

Για τις συσπάσεις κορίτσια τώρα ,είχα και εγώ  στο τέλος του 6ου κ έπαιρνα στην αρχη κ προγεστερόνη την οποία απεχθάνομαι κ μου προκαλεί καταθλιψη, 3 χάπια ημερησίως και μαγνήσιο. Ο γιατρος είπε πως συμβαινει αυτο ,για καποιο διαστημα να υπάρχουν συσπάσεις κ πως θα σταματήσουν μόνες τους μετά απο 2 εβδομάδες,έτσι έχει παρατηρηθει,απλά κάνουμε κ την αγωγη για ότι καλύτερο μπορούμε.Και έτσι έγινε! Σταμάτησαν κ σταματησα κ τη προγεστερονη κ το μαννήσιο για να αρχίσει το σώμα να ετοιμάζεται για τον τοκετό.Μαγνήσιο παίρνω καμια φορά όταν κουράζομαι με τις δουλειές του σπιτιού κ νιώθω  περισσότερες του φυσιολογικού συσπάσεις. 

Έρχομαι τώρα στους πόνους στη μέση κ στην ηβική σύμφυση.Εχω θέμα με τη μέση μου, 4 κήλες παρακαλώ πολυ,τις οποίες αντιμετώπισα με γυμναστική αλλά η γυμναστική στο α τρίμηνο κόπηκε εντελως με εντολή γιατρού και μετά λογο κορονοιου δεν μπήκα στην διαδικασία να αρχίσω ούτε ονλαην ήθελα να κάνω γιατι φοβόμουν που δεν θα είχα ενα άτομο απο κοντα να με ελέγχει αν γίνονται σωστα οι ασκήσεις.

παρόλα αυτα  σχετικά με πήγε καλά το θέμα ,πήρα ενα στρώμα καινούριο και κοιμαμαι απο την αρχη σχεδον τη εγκυμοσυνης στο πλαι με μαξιλάρι ανάεσα στα πόδια κ έτσι παλέυω κ τις κρίσεις με τη με τη μέση μου .Αλλα με περίμενε η έκπληξη του πόνου στο ηβικό οστό! Τί φάση??Πόναω όταν χαλαρώνω απο τις δουλειές κ αράζω ,όταν ξαπλώνω και οταν ξυπναω .Συν ότι για να σηκωθω για τουαλετα στον υπνο ,σχεδον υποφέρω κάποιες φορές. Οταν με είχε πιασει πρώτη φορα ,αλλα όχι με τόσο πόνο το είχα αναφέρει σαν ενοχληση στο γιατρο κ μου πε να δουμε αν εχει παρει θέση το μωρο κ σε πιέζει αλλα το μωρό ήταν εντελώς αναποδα. Τώρα 2 βδομάδες εχει γυρίσει και ελπιζω να ειναι ακόμα σε αυτη τη θέση  αλλα εγώ πονάω αρκετά..Τη Δευτέρα θα ρωτήσω το γιατρο μου κ θα σας πω. Επίσης όσες έχουν θέμα με τη μέση ,και θέλουν να κάνουν επισκληρίδιο να έχετε μαζί σας τη τελευταια μαγνητική σας να τη δει ο αναισθησιολόγος , έτσι μου είπε η μαια .

Και τέλος επειδη θα σας ζάλισα , βγάλατε μήπως αιμοροιδες? Το έπαθα και αυτό πρώτη φορά στη ζωη μου,ευτυχώς δεν πονάει αλλα έχω ενόχληση κ το αντιμετωπίζω με ελαιόλαδο κ ανακουφίζει ,μπορώ να πω οτι εξαφανίζεται κιόλας αλλα με την τουαλέτα επανέρχεται..

Σεντόνι, τέλος! Σας στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ε τότε καλα εκανες😅 εξαλλου όντως θα ειναι για πολυ λίγο 😁 

Έχετε συζητήσει με τους εργοδότες για το 6μηνο οσες το δικαιούστε; 

Εγω θα γυρίσω μάλλον ένα χρόνο μετά τη γέννα.. Έτσι μου είχαν πει.. Τώρα σε καμία εβδομάδα θα κάνω πάλι την ίδια συζήτηση. Δηλαδή θα κάτσω τις μέρες μετά τη γέννα που θα πληρωθώ από το ΙΚΑ, έχω 1 μήνα άδειας υπόλοιπο την ισοχρονη που είναι περίπου 3.5 μήνες και ένα 6μηνο από τον οαεδ. Και φυσικά τις μέρες πριν τον τοκετό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Smurf88είναι αστείο για μένα η ξεκούραση. 2 μέρες μπορώ την εβδ προς το παρόν κ αυτο δεν γίνεται γιατί πρέπει να κάνω ότι δεν μπορώ τις άλλες μέρες που είμαι μόνη μου..εσένα τώρα σου μειώθηκαν οι συσπάσεις που μπήκες στον 8ο ε;!! @eleni5525 τελικά ήπια ένα κ μεσημέρι γιατί δεν είχα καθίσει καθόλου από το πρωί κ είμαι σίγουρη ότι δεν θα την έβγαζα μέχρι το βράδυ. Κ να σου πω έχω φουλ διάθεση. 

Τσάντα στον μικρό.. Ειχα έτοιμα τα πάντα από τον 8ο μήνα κ τα έβαλα μέσα όταν μου έσπασαν τα νερά. Αν θυμάμαι καλά το είχα κάνει για να μην ξεχάσω κάτι ψιλολοιδια τελευταίας στιγμής.

Τώρα.. Λοιπόν εδώ κ καιρό το πλάνο μου ήταν να τα έχω έτοιμα ήδη αφού φοβάμαι κιόλας. Εν τέλει έχω  βάλει κάτι πλυντήρια σεντόνια πετσέτες κ κάτι βρεφικα από 9 μηνών κ μετά που έχω από τον μικρό. Έχω να αγορασω πράγματα από φαρμακείο που θα κάνω ηλεκτρονικά παραγγελία κ νομίζω κ σερβιέτες ούτε κ θυμάμαι που είχα πάρει την 1η φορά. Κ έχω να πλύνω κ να σιδερωσω τα πρώτα για τους πρώτους μήνες. Δεν έχω πάρει πολλά, πιστεύω μέχρι τις 10 Μαΐου να έχω τελειώσει βαλίτσα βασικά πρέπει να έχω τελειώσει 17 μπαίνω στον μήνα μου αν θυμάμαι καλά. Αυτήν την φορά θα τα βάλω σε βαλίτσα κατευθείαν όμως γιατί όταν έρθει η στιγμή πρέπει να κανονίσουμε κ την μεταφορά του μικρού. Επίσης εμείς λόγω ότι είμαστε ανύπαντροι έχουμε κ αναγνώριση πρεπει να μιλήσω κ με το ληξιαρχείο να δω αν δέχονται την αναγνώριση πριν. Δεν ξέρω αν το Έλενα έχει μέσα ληξιαρχείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η chaotic είπε:

Γειά σας κορίτσια!Ειχα καιρό να μπω να σας διαβάσω !Χαίρομαι που είστε όλες καλά! 

Αρχικά να πω κ εγώ ότι έχω ΠΗΤ 14/6 αγόρι. 

Για την αμοιβη του γιαρού που ρωτούσαν κάποια κορίτσια ,έχω καταλάβει ότι είναι ανάλογα της περιοχής γιατι κ εμενα όπως της @Smurf88 που είμαστε από την ίδια πόλη ειναι 800 ευρω  και γενικά κυμαίνοται απο 800-1200 εδω.Για το θέμα μαιευτήριο ,έγω πήρα τηλ πριν σας διαβάσω και μου είπαν να πάρω το βαλιτσακι μου κ να πάω κ ότι δεν χρειάζεται κάποια διαδικασία.Καλό θα ήταν όμως να πάρετε για να ξέρετε την τακτική της κάθε κλινικής  στο θέμα συνοδός γιατί από ότι κατάλαβα πάλι διαφέρει.Να ρωτήσετε αν έχουν αλλάξει οι τιμές για να μην βρεθειτε προ εκπληξεως και τι χαρτιά χρειάζονται γιατι εμένα πχ μου ζήτησαν και την ληξιαρχικη πράξη του συμφώνου συμβίωσης ,πράγμα που δεν αναγράφεται στο σάητ τους.

Τώρα για τα κιλά βρε κορίσια ,πολύ άγχος..Γιατί έτσι ? Αν συνοδευεται και με αυξημένες τιμες σακχαρου το κατανοοω αλλά γενικά νομίζω όλο αυτο το θέμα με τα κιλά εντος κ  εκτός εγκυμοσύνης πρέπει κάππου να σταματήσει .Η κάθεμια μας ας είναι όσα κιλά εκείνη θέλει κ νιώθει καλά...Εγώ πχ είμαι 1.70 κ παντα ήμουν 56-58 κιλά ,με 57 ξεκίνησα κ τώρα είμαι 70 σταθερά ,απο την 27 εβδομαδα εώς τώρα στην 33. Εχουμε τόσα άγχη ,θα έχουμε κ το πόσα κιλά επιτάσσει η μόδα? Ε όχι. Και τονίζω, όλα αυτά εκτος αν δεν υπάρχει θέμα υγείας . Για το σάκχαρο κ τα ολικής  επειδή ρώτησα κ εγώ τον ενδοκρινολόγο μου ,μου είπε πως δεν έχουν ουσιαστικη διαφορά στους γλυκαιμικούς δείκτες και πως όλα θέλουν μέτρο και αυτο δε σημαινει ότι δεν τρωμε καθολου υδατάνθρακες.

Για τις συσπάσεις κορίτσια τώρα ,είχα και εγώ  στο τέλος του 6ου κ έπαιρνα στην αρχη κ προγεστερόνη την οποία απεχθάνομαι κ μου προκαλεί καταθλιψη, 3 χάπια ημερησίως και μαγνήσιο. Ο γιατρος είπε πως συμβαινει αυτο ,για καποιο διαστημα να υπάρχουν συσπάσεις κ πως θα σταματήσουν μόνες τους μετά απο 2 εβδομάδες,έτσι έχει παρατηρηθει,απλά κάνουμε κ την αγωγη για ότι καλύτερο μπορούμε.Και έτσι έγινε! Σταμάτησαν κ σταματησα κ τη προγεστερονη κ το μαννήσιο για να αρχίσει το σώμα να ετοιμάζεται για τον τοκετό.Μαγνήσιο παίρνω καμια φορά όταν κουράζομαι με τις δουλειές του σπιτιού κ νιώθω  περισσότερες του φυσιολογικού συσπάσεις. 

Έρχομαι τώρα στους πόνους στη μέση κ στην ηβική σύμφυση.Εχω θέμα με τη μέση μου, 4 κήλες παρακαλώ πολυ,τις οποίες αντιμετώπισα με γυμναστική αλλά η γυμναστική στο α τρίμηνο κόπηκε εντελως με εντολή γιατρού και μετά λογο κορονοιου δεν μπήκα στην διαδικασία να αρχίσω ούτε ονλαην ήθελα να κάνω γιατι φοβόμουν που δεν θα είχα ενα άτομο απο κοντα να με ελέγχει αν γίνονται σωστα οι ασκήσεις.

παρόλα αυτα  σχετικά με πήγε καλά το θέμα ,πήρα ενα στρώμα καινούριο και κοιμαμαι απο την αρχη σχεδον τη εγκυμοσυνης στο πλαι με μαξιλάρι ανάεσα στα πόδια κ έτσι παλέυω κ τις κρίσεις με τη με τη μέση μου .Αλλα με περίμενε η έκπληξη του πόνου στο ηβικό οστό! Τί φάση??Πόναω όταν χαλαρώνω απο τις δουλειές κ αράζω ,όταν ξαπλώνω και οταν ξυπναω .Συν ότι για να σηκωθω για τουαλετα στον υπνο ,σχεδον υποφέρω κάποιες φορές. Οταν με είχε πιασει πρώτη φορα ,αλλα όχι με τόσο πόνο το είχα αναφέρει σαν ενοχληση στο γιατρο κ μου πε να δουμε αν εχει παρει θέση το μωρο κ σε πιέζει αλλα το μωρό ήταν εντελώς αναποδα. Τώρα 2 βδομάδες εχει γυρίσει και ελπιζω να ειναι ακόμα σε αυτη τη θέση  αλλα εγώ πονάω αρκετά..Τη Δευτέρα θα ρωτήσω το γιατρο μου κ θα σας πω. Επίσης όσες έχουν θέμα με τη μέση ,και θέλουν να κάνουν επισκληρίδιο να έχετε μαζί σας τη τελευταια μαγνητική σας να τη δει ο αναισθησιολόγος , έτσι μου είπε η μαια .

Και τέλος επειδη θα σας ζάλισα , βγάλατε μήπως αιμοροιδες? Το έπαθα και αυτό πρώτη φορά στη ζωη μου,ευτυχώς δεν πονάει αλλα έχω ενόχληση κ το αντιμετωπίζω με ελαιόλαδο κ ανακουφίζει ,μπορώ να πω οτι εξαφανίζεται κιόλας αλλα με την τουαλέτα επανέρχεται..

Σεντόνι, τέλος! Σας στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

 

Αιμορροΐδες έβγαλα μετά την γέννα.. Κ από ότι έχω καταλάβει είναι πάρα πολύ συχνό. Στις εγκυμοσύνες ήμουν κ είμαι εντάξει. Όσον αφορά το πόνο όταν σηκώνεσαι εγώ σηκώνομαι σχετικά εύκολα σε σύγκριση με την 1η δεν αισθάνομαι τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...