Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Lia5 είπε:

Αυτό του τύπου λίκνο θεωρείται καλύτερο από τα κλασσικά ξύλινα;

Screenshot_20210409-205239_Chrome.jpg

Και εγώ τέτοιο λέω να πάρω !!! Μ φαίνεται πιο καλό από το ξύλινο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Και εγώ τέτοιο λέω να πάρω !!! Μ φαίνεται πιο καλό από το ξύλινο.

Εγώ δεν έχω καταλήξει... Από ποια άποψη σου φαίνεται καλύτερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

 

Screenshot_2021-04-03-20-03-14-274_com.android.chrome.jpg

σε ευχαριστω πολύ!!! Μου το πρότειναν κ έμενα σαν λύση αυτο με το στρώμα αλλα να μην καθεται πολλες ώρες το μωρό και με προβληματίζει τώρα αυτό γιατι θα είναι καλοκαίρι κ θα είμαστε κάποιες ώρες έξω..

Αν μάθω κάτι άλλο απο παιδίατρο θα σου στείλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η chaotic είπε:

σε ευχαριστω πολύ!!! Μου το πρότειναν κ έμενα σαν λύση αυτο με το στρώμα αλλα να μην καθεται πολλες ώρες το μωρό και με προβληματίζει τώρα αυτό γιατι θα είναι καλοκαίρι κ θα είμαστε κάποιες ώρες έξω..

Αν μάθω κάτι άλλο απο παιδίατρο θα σου στείλω!

Thanks

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εγώ δεν έχω καταλήξει... Από ποια άποψη σου φαίνεται καλύτερο;

Μ αρέσει π είναι κοντά στο κρεβάτι κ η μία του πλευρά ανοίγει! Δεν ξέρω αν το ξύλινο ανοίγει κ έρχεται κοντά στο κρεβάτι δεν το έχω δει όμως ανοιχτό. Τέτοιο στυλ είχε μια φιλη κ το βολεύτηκε πολύ. Υπάρχουν λίκνο τέτοια π μετά γίνονται πάρκο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Μ αρέσει π είναι κοντά στο κρεβάτι κ η μία του πλευρά ανοίγει! Δεν ξέρω αν το ξύλινο ανοίγει κ έρχεται κοντά στο κρεβάτι δεν το έχω δει όμως ανοιχτό. Τέτοιο στυλ είχε μια φιλη κ το βολεύτηκε πολύ. Υπάρχουν λίκνο τέτοια π μετά γίνονται πάρκο.

Ειχα ξυλινο. Βασικα μου το χαν δώσει. Δεν μ αρεσε. Θεωρώ δεν ειναι εξυπηρετικό. Κ δεν κατέβαινε. Ολη τηνωρα εβαζα τα χερια μου αναμεσα στα καγκελακια. Κ γυρω στους 4 μηνες. Εμπλεκε κι εκειμος τα χερια του κ ξυπνουσε κ εκλαιγε.δεν τον χωρουσε. Τωρα κατευθείαν κουμια. Ουτε τον πηρα ξανα αυτο τον λικνο απο την φιλη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια επανέρχομαι κι εγώ για το καρότσι γτ πήγαμε κ σε 2ο μαγαζί σήμερα κ έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ 3! Σε Suzuki swift του 2012 λπν χωράνε σίγουρα τα εξής (περιστρεφόμενα) καρότσια: Nuna Triv και Mixx, Joie Chrome και το Cybex eezy twist2 της αγαπητής @eleni5525. Λέμε επίσης να πάρουμε αυγουλάκι της ίδιας εταιρείας για να μην αποκλείσουμε τη δυνατότητα κουμπώματος στο καρότσι. Ένα το κρατούμενο. Δεύτερο κρατούμενο, θα πάρουμε την αντίστοιχη βάση isofix. Με αυτάως ζητούμενα λπν αποκλείουμε κατά 99% τα cybex (όσο κι αν τα αγαπώ) γτ ξεφεύγουμε στο budget.  Όχι ότι τα Nuna απέχουν πολύ, αλλά λέμε να σώσουμε ό,τι μπορούμε. Τα Joie είναι σαφώς πιο οικονομικά κ από μια έρευνα που έκανα είναι ίσως η πιο δημοφιλής εταιρία στην Αγγλία. Μέσα στην επόμενη βδομάδα θα καταλήξουμε γτ υπολογιστε ότι μπορεί να χρειαστεί κ 1,5 μήνας (!) για να παραλάβουμε. Αυτάααα κ ελπίζω να βοήθησα!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η chaotic είπε:

Όχι δεν είναι μεγάλη, είναι ίσα ίσα Θα έλεγα.. Έβγαλα κ τα καλύμματα να πλυθούν και θα το ξαναδώ και με το κάλυμμα μαζί. Απλά σίγουρα δεν είναι εντελώς ίσιο 180 μοίρες. 

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτο λες ή πρέπει να μην το χρησιμοποιώ ως 6 μηνών ή να πάρω άλλο; 

Σε ευχαριστώ κ εσένα που μου απάντησες, ένιωθα λίγο αορατη..

 

Εγώ θεωρώ πως πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι κι εγώ για το καρότσι γτ πήγαμε κ σε 2ο μαγαζί σήμερα κ έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ 3! Σε Suzuki swift του 2012 λπν χωράνε σίγουρα τα εξής (περιστρεφόμενα) καρότσια: Nuna Triv και Mixx, Joie Chrome και το Cybex eezy twist2 της αγαπητής @eleni5525. Λέμε επίσης να πάρουμε αυγουλάκι της ίδιας εταιρείας για να μην αποκλείσουμε τη δυνατότητα κουμπώματος στο καρότσι. Ένα το κρατούμενο. Δεύτερο κρατούμενο, θα πάρουμε την αντίστοιχη βάση isofix. Με αυτάως ζητούμενα λπν αποκλείουμε κατά 99% τα cybex (όσο κι αν τα αγαπώ) γτ ξεφεύγουμε στο budget.  Όχι ότι τα Nuna απέχουν πολύ, αλλά λέμε να σώσουμε ό,τι μπορούμε. Τα Joie είναι σαφώς πιο οικονομικά κ από μια έρευνα που έκανα είναι ίσως η πιο δημοφιλής εταιρία στην Αγγλία. Μέσα στην επόμενη βδομάδα θα καταλήξουμε γτ υπολογιστε ότι μπορεί να χρειαστεί κ 1,5 μήνας (!) για να παραλάβουμε. Αυτάααα κ ελπίζω να βοήθησα!😊

Και εμείς θέλαμε το αυγό να έχει βάση isofix και τελικά πήραμε της cossato

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω.... Γράψατε πολλά!! Εμείς με το καλό β επιπέδου έχουμε τη τρίτη! Άντε να δούμε. Το τι θα ισχύσει με τα μαιευτήρια το καλοκαίρι κανείς δεν μπορεί να ξέρει. Οπότεην σας αγχωνει από τώρα αυτό. Θα μάθουμε.

Ως προς το λίκνο. Είναι πρακτικό να ανοίγει από τη μια πλευρά και να μπορεί να έρθει στο ύψος του κρεβατιού. Έτσι σε περίπτωση που θηλασετε θα είναι πιο εύκολο αφού θα είναι σαν προέκταση του κρεβατιού.

Ως προς τα δώρα: κάποιος πρώτη φορά γονιός θέλει πολλά και σε διάφορα bugdet: από τα πιο μεγάλα καρότσι, καθησματακι, πάρκοκρεβατο ( καλό είναι να διπλώνει εύκολα ,έτσι σε περίπτωση ταξιδιών, συχνών εξορμήσεων κτλ έχεις ένα ευκολοκινητο κρεβάτι που αν πάρεις και στρώματακι είναι ποιοτικά πολύ καλό), αλλαξιερα, μπανιέρα, μάρσιπο ( αλλά προσοχή εργονομικό !!!!) Στα πιο μικρά όπως ρούχα, φανελάκια, πετσέτες, σελτεδακια, παπουτσάκια, μπουφάν, υπνοσακο. Εμένα στη βάπτιση πχ μου έφεραν πολλά μπουφάν οπότε κάποια τα άλλαξα σε νούμερο και έχω ακόμη και για του χρόνου και του παραδείσου. Φορμακια ολόσωμα πάρτε πχ 6-9 που σίγουρα θα το φορέσετε ότι ανάπτυξη και να έχει το μωρό... Παπούτσια από την άλλη μπορεί να φαίνεται πολύ μακρινό αλλά αν τα φέρει κάποιος από τώρα θα γλιτώσεις μετά από έξοδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Καλημερα!!!! :) Καλα είμαι στο σπίτι σήμερα δεν δουλεύω!!! Εσύ??

Εγω δουλευω και σκ! Για το πορτ μπεμπε που ανεβασες χθες δεν ξερω τι να σου απαντήσω γιατι εγω μεχρι προσφατα τα μπερδευα😂 πάντως αν εννοείς την καλαθουνα εγω σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω για οταν βγάλω το μωρο απο το νοσοκομείο για βόλτα δεν ξερω γιατι εμεις θα παρουμε καρότσι με πορτ μπεμπε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω δουλευω και σκ! Για το πορτ μπεμπε που ανεβασες χθες δεν ξερω τι να σου απαντήσω γιατι εγω μεχρι προσφατα τα μπερδευα😂 πάντως αν εννοείς την καλαθουνα εγω σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω για οταν βγάλω το μωρο απο το νοσοκομείο για βόλτα δεν ξερω γιατι εμεις θα παρουμε καρότσι με πορτ μπεμπε 

Ναι δεν ξέρω θα πρέπει να μας τα εξηγήσουν ότι πάμε να αγοράσουμε. Δουλεύεις 7 στα 7?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ναι δεν ξέρω θα πρέπει να μας τα εξηγήσουν ότι πάμε να αγοράσουμε. Δουλεύεις 7 στα 7?

6 στα 7 το ρεπο μου είναι τις τρίτες και καμια φορα θα κανω 5 στα 7 ανάλογα πως ειμαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Ο κατάλαβα!! Εγώ καθάρισα λίγο το μπάνιο και κουράστηκα 😂😂

Αχ και εγω κανω κατι τετοια και μετα με πιανει η μεση μου 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αχ και εγω κανω κατι τετοια και μετα με πιανει η μεση μου 😂😂

Άσε λαχάνιασα !!! Έχω ρεκλιασει πως πάω κ στην δουλειά απορώ ώρες ωρες χαχαχ!κ μην φανταστείς λίγο λεκάνη κ νυπτηρα όχι κάτι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια επανέρχομαι κι εγώ για το καρότσι γτ πήγαμε κ σε 2ο μαγαζί σήμερα κ έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ 3! Σε Suzuki swift του 2012 λπν χωράνε σίγουρα τα εξής (περιστρεφόμενα) καρότσια: Nuna Triv και Mixx, Joie Chrome και το Cybex eezy twist2 της αγαπητής @eleni5525. Λέμε επίσης να πάρουμε αυγουλάκι της ίδιας εταιρείας για να μην αποκλείσουμε τη δυνατότητα κουμπώματος στο καρότσι. Ένα το κρατούμενο. Δεύτερο κρατούμενο, θα πάρουμε την αντίστοιχη βάση isofix. Με αυτάως ζητούμενα λπν αποκλείουμε κατά 99% τα cybex (όσο κι αν τα αγαπώ) γτ ξεφεύγουμε στο budget.  Όχι ότι τα Nuna απέχουν πολύ, αλλά λέμε να σώσουμε ό,τι μπορούμε. Τα Joie είναι σαφώς πιο οικονομικά κ από μια έρευνα που έκανα είναι ίσως η πιο δημοφιλής εταιρία στην Αγγλία. Μέσα στην επόμενη βδομάδα θα καταλήξουμε γτ υπολογιστε ότι μπορεί να χρειαστεί κ 1,5 μήνας (!) για να παραλάβουμε. Αυτάααα κ ελπίζω να βοήθησα!😊

Καλημέρα κι από μένα.. αχ είδα το ποστ και ξανακατρακύλισα να κοιτάω καρότσια από τότε, κι ας παραγγείλαμε :):) Τα nuna μου φάνηκαν πολύ ωραία αλλά δεν τα λες φτηνά. Εγώ δεν τα είχα εντοπίσει εν τω μεταξύ ..  να πω μια ιδέα ακόμα για τα cossato αν δεν κουράστηκες να το ψάξεις απλά εκεί δεν γυρνανε όλα τα μοντέλα προς το γονέα.. είναι πολύ γνωστά όπως φαίνεται στην Αγγλία και λένε εγκεκριμένα τα ελαφριά τους καρότσια από νεογέννητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Άσε λαχάνιασα !!! Έχω ρεκλιασει πως πάω κ στην δουλειά απορώ ώρες ωρες χαχαχ!κ μην φανταστείς λίγο λεκάνη κ νυπτηρα όχι κάτι άλλο.

Εγω γκρινιαζω πολυ στην δουλειά γιατι εχω ορθοστασια και συνεχώς πρέπει να σκυβω γιατί ολα τα ψυγεια είναι κοντα😭 αλλά στο σπίτι κανω πχ την κουζίνα και καθομαι λιγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eleni5525 είπε:

Καλημέρα κι από μένα.. αχ είδα το ποστ και ξανακατρακύλισα να κοιτάω καρότσια από τότε, κι ας παραγγείλαμε :):) Τα nuna μου φάνηκαν πολύ ωραία αλλά δεν τα λες φτηνά. Εγώ δεν τα είχα εντοπίσει εν τω μεταξύ ..  να πω μια ιδέα ακόμα για τα cossato αν δεν κουράστηκες να το ψάξεις απλά εκεί δεν γυρνανε όλα τα μοντέλα προς το γονέα.. είναι πολύ γνωστά όπως φαίνεται στην Αγγλία και λένε εγκεκριμένα τα ελαφριά τους καρότσια από νεογέννητο.

Τα γλυκοκοιταζα κι εγώ τα cossato αλλά δε βρήκα περιστρεφόμενο σε νορμάλ τιμή. Επίσης τα καθισματακια της δεν είναι στη λίστα με την ανώτερη βαθμολογία σε crash test. Όντως τη nuna δεν τη λες φθηνή, αλλά από τη cybex λιγότερο βγαίνει. Τη joie γτ την απέρριψες αν επιτρέπεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Τα γλυκοκοιταζα κι εγώ τα cossato αλλά δε βρήκα περιστρεφόμενο σε νορμάλ τιμή. Επίσης τα καθισματακια της δεν είναι στη λίστα με την ανώτερη βαθμολογία σε crash test. Όντως τη nuna δεν τη λες φθηνή, αλλά από τη cybex λιγότερο βγαίνει. Τη joie γτ την απέρριψες αν επιτρέπεται?

Να σε ρωτήσω... Αυτή τη λίστα με τις βαθμολογίες που τη βρήκες; μπήκα σε αυτή την ομάδα στο fb αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα κ πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Τα γλυκοκοιταζα κι εγώ τα cossato αλλά δε βρήκα περιστρεφόμενο σε νορμάλ τιμή. Επίσης τα καθισματακια της δεν είναι στη λίστα με την ανώτερη βαθμολογία σε crash test. Όντως τη nuna δεν τη λες φθηνή, αλλά από τη cybex λιγότερο βγαίνει. Τη joie γτ την απέρριψες αν επιτρέπεται?

Δεν το απέρριψα, απλά δεν το σχολίασα γιατί δεν το κοίταξα πολύ αναλυτικά και όταν έριξα μια γρήγορη ματιά μου φάνηκε μεγαλύτερο από τα άλλα. Μια χαρά μου φαίνεται και η τιμή λογικοτατη. Εγώ στην ίδια περίπου τιμή είχα δει το bebe star torro αλλά πάλι μόνο ο σκελετός κλειστός χωρίς κάθισμα χωρούσε στο αυτοκίνητο..για το joie δεν ξέρω επίσης το αυγό αν έχει καλη βαθμολογία. Αλλά να σου πω την αλήθεια αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις μεγάλη χρήση στο αυγό, όπως αποστάσεις και ταξίδι μπορείς και να βολευτεις με κάτι πιο οικονομικό. Εμείς σίγουρα θα κάνουμε ταξίδι ή και ταξίδια ωρών με το αυγό μετά το δίμηνο τρίμηνο του μωρού γιατί οι γονείς και από τις δύο πλευρές μένουν άλλου

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η chaotic είπε:

Όχι δεν είναι μεγάλη, είναι ίσα ίσα Θα έλεγα.. Έβγαλα κ τα καλύμματα να πλυθούν και θα το ξαναδώ και με το κάλυμμα μαζί. Απλά σίγουρα δεν είναι εντελώς ίσιο 180 μοίρες. 

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτο λες ή πρέπει να μην το χρησιμοποιώ ως 6 μηνών ή να πάρω άλλο; 

Σε ευχαριστώ κ εσένα που μου απάντησες, ένιωθα λίγο αορατη..

 

Δεν θα έχει θέμα μωρε, μια χαρα θα είναι πιστεύω..αν θυμάμαι καλα κι εμένα κάποιες μοίρες τις κρατάει.. κάποια κοπέλα πήρε στρωματακι για το καρότσι, δεν θυμάμαι ποια, μπορείς να προσθέσεις ενα τέτοιο για πιο ανατομικο! Πιστεύω θα είναι μια χαρά 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...