Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις Just now, ο/η Lia5 είπε:

Εσύ @Liiida όλα καλά με τα ούρα; Δεν είχες κάποια ενόχληση ε;

Είχα τον εαυτό μου υπο στενή παρακολούθηση για κάποιες μέρες ομολογώ, πέρασαν οι μέρες, δεν είδα κτ περίεργο οπότε ησύχασα. Έχω κ ραντεβού τη Δευτέρα...Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; ποτε θα πάτε πάλι για υπέρηχο;; 

Να σας ρωτήσω.. Από πότε ξεκινάνε τα πιο συχνά ραντεβού με τον γιατρό; 7ο ή 8ο? 

Εγώ σε καμία 10αρια μέρες έχω τη Β επιπέδου 😊 Αυτό που λες έχω την εντύπωση ότι γίνεται όταν μπαίνεις στον μήνα σου αλλά θα μας πουν σίγουρα οι κοπέλες που ξέρουν από προηγούμενες εγκυμοσύνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; ποτε θα πάτε πάλι για υπέρηχο;; 

Να σας ρωτήσω.. Από πότε ξεκινάνε τα πιο συχνά ραντεβού με τον γιατρό; 7ο ή 8ο? 

Εμείς έχουμε 5/4 ραντεβού!! Θα κοντεύω να μπω στον 8ο τότε...

Αν θυμάμαι καλά, γύρω στον 8ο σου λένε έλα ανά 15 ημέρες κ στον 9ο ανά βδομάδα αλλά έχει να κάνει με τον γιατρό και την περίπτωση!! Θα ψάξω να βρω ένα πλάνο εγκυμοσύνης που μου είχε δώσει στην πρώτη μου και θα σου πω!!

Για την κοιλιά που λέτε όλα είναι σχετικά..αν είναι πρώτο, δεύτερο κοκ, τον σωματότυπο κ διάφορα τέτοια! Εγώ ας πούμε είμαι σχετικά στενή κ δεν έχει που να κρυφτεί η κοιλιά οπότε βγαίνει προς τα έξω κ φαίνεται!! Στην πρώτη είχα λίγο μικρότερη κ ξεκινούσε από πιο χαμηλά..τώρα ξεκινάει από πολύ ψηλά κ είναι λίγο μεγαλύτερη αλλά αν με δεις από πίσω δε θα καταλάβεις ότι είμαι έγκυος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά με την κοιλιά που συζηταμε, εγώ μπαίνω στον 7ο σε λίγες μέρες κ τώρα νομίζω ότι "φαίνομαι", δλδ δεν έχω καμία κοιλιά υπερπαραγωγή. Αφήστε που ξεκινάει από ψηλά κάτω από το στήθος κ φαίνομαι πιο πολύ γεματούλα παρά έγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Σχετικά με την κοιλιά που συζηταμε, εγώ μπαίνω στον 7ο σε λίγες μέρες κ τώρα νομίζω ότι "φαίνομαι", δλδ δεν έχω καμία κοιλιά υπερπαραγωγή. Αφήστε που ξεκινάει από ψηλά κάτω από το στήθος κ φαίνομαι πιο πολύ γεματούλα παρά έγκυος!

Liiida, εμείς μαζί δεν είμαστε; Εγώ αύριο μπαίνω 27η εβδομάδα και νόμιζα ότι 27η σηματοδοτεί την έναρξη του 7ου μήνα, κάνω λάθος; Όταν ολοκληρώνεται η 27η εβδομάδα μπαίνουμε 7ο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; ποτε θα πάτε πάλι για υπέρηχο;; 

Να σας ρωτήσω.. Από πότε ξεκινάνε τα πιο συχνά ραντεβού με τον γιατρό; 7ο ή 8ο? 

Εγώ πήγαινα καθε 3 εβδομάδες μέχρι το τέλος του 8ου που πήγαινα κάθε εβδομάδα μέχρι το τέλος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Alexey αυτο έγραψα, οτι μπαίνω 7ο! Την Παρασκευή δλδ θα είμαι 26+1. Τελείως μαζί είμαστε εμείς!

Α οκ απλά επειδή με έχει μπερδέψει λίγο ο υπολογισμός γι αυτό σε ρώτησα. Οποτε officially 7ο μήνα θα μπούμε Παρασκευή 😁 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Α οκ απλά επειδή με έχει μπερδέψει λίγο ο υπολογισμός γι αυτό σε ρώτησα. Οποτε officially 7ο μήνα θα μπούμε Παρασκευή 😁 

Και από ψώνια....τίποτα!!!😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; ποτε θα πάτε πάλι για υπέρηχο;; 

Να σας ρωτήσω.. Από πότε ξεκινάνε τα πιο συχνά ραντεβού με τον γιατρό; 7ο ή 8ο? 

Εμένα με βλέπει κάθε 15 μέρες από οταν μπήκα στον 7ο. Λογικά είναι και θέμα γιατρού αλλά προφανώς μετά τον 8 θα είναι πιο συχνές οι επισκέψεις όσο κοντεύεις στην τελική ημερομηνία, για όλους τους γιατρούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ Παρασκευή μπαίνω στην τελευταία εβδομάδα του 6ου και δεν μπορώ να πω ότι έχω κοιλιά.. Παρ όλο που έχω πάρει 6.5 με 7 κιλά. Βέβαια δεν είμαι στενή και ίσως φταίει και αυτό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Και από ψώνια....τίποτα!!!😂😂😂

Εμένα μου ήρθαν το καρότσι και το λίκνο, τελικά τα παρήγγειλα ηλεκτρονικά και μου αρέσουν πολύ τώρα που τα είδα από κοντα. Ρουχαλάκια δεν έχω πάρει καθόλου μόνη μου ακόμα αλλά μου έχει ψωνίσει πολλά η αδερφή μου στο Λονδίνο, θα μου τα στείλει προσεχώς. Τώρα για όλα τα υπόλοιπα τι να πω... Βλέποντας και κάνοντας, όταν και αν ανοίξουν τα μαγαζιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ Παρασκευή μπαίνω στην τελευταία εβδομάδα του 6ου και δεν μπορώ να πω ότι έχω κοιλιά.. Παρ όλο που έχω πάρει 6.5 με 7 κιλά. Βέβαια δεν είμαι στενή και ίσως φταίει και αυτό.. 

Κι εγώ 7 κιλα έχω πάρει σύνολο αλλά η κοιλίτσα μου φαίνεται αρκετά. Φαίνεται έχουν μαζευτεί όλα εκεί γιατί σε άλλα σημεία δεν έχω παχύνει. Το κάθε σώμα είναι διαφορετικό μην αγχωνοματε κορίτσια έχουμε άλλους τρεις μήνες για να παραφανει η κοιλιά 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Εμένα μου ήρθαν το καρότσι και το λίκνο, τελικά τα παρήγγειλα ηλεκτρονικά και μου αρέσουν πολύ τώρα που τα είδα από κοντα. Ρουχαλάκια δεν έχω πάρει καθόλου μόνη μου ακόμα αλλά μου έχει ψωνίσει πολλά η αδερφή μου στο Λονδίνο, θα μου τα στείλει προσεχώς. Τώρα για όλα τα υπόλοιπα τι να πω... Βλέποντας και κάνοντας, όταν και αν ανοίξουν τα μαγαζιά 

Ποιο καροτσι πήρες;;;  εγώ έχω βρει μάλλον κουνια  συρταριερα και αβγό και λέω να τα παραγγείλω από Απρίλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Εμένα μου ήρθαν το καρότσι και το λίκνο, τελικά τα παρήγγειλα ηλεκτρονικά και μου αρέσουν πολύ τώρα που τα είδα από κοντα. Ρουχαλάκια δεν έχω πάρει καθόλου μόνη μου ακόμα αλλά μου έχει ψωνίσει πολλά η αδερφή μου στο Λονδίνο, θα μου τα στείλει προσεχώς. Τώρα για όλα τα υπόλοιπα τι να πω... Βλέποντας και κάνοντας, όταν και αν ανοίξουν τα μαγαζιά 

Σε πιο καρότσι κατεληξες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και σκέψη κατελειξα στο πολυκαροτσι stokke xplory 3 in 1. Είναι λίγο ακριβό αλλά βοήθησαν πεθερικά και γονείς οπότε εμείς δώσαμε πολύ λίγα. Το καρότσι πάντως είναι φανταστικό, κοιλαει πανεύκολα και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μέχρι οσο κάθεται το παιδί στο καρότσι οπότε πιστεύω θα βγάλει τα χρήματα του... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και σκέψη κατελειξα στο πολυκαροτσι stokke xplory 3 in 1. Είναι λίγο ακριβό αλλά βοήθησαν πεθερικά και γονείς οπότε εμείς δώσαμε πολύ λίγα. Το καρότσι πάντως είναι φανταστικό, κοιλαει πανεύκολα και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μέχρι οσο κάθεται το παιδί στο καρότσι οπότε πιστεύω θα βγάλει τα χρήματα του... 

Με το καλό να κάνετε τις βόλτες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς που έχετε αρχίσει τα ψώνια ή ακόμα καλύτερα εσείς που έχετε ήδη παιδάκι έχετε καμιά ιδέα από μάρσιπο; Κάποιο που έχετε χρησιμοποιήσει και να μην επιβαρύνει τη στάση σώματος, που να είναι ασφαλές για τα ισχία του νεογέννητου. Το mei tai μου φαίνεται καλό αλλά δεν ξέρω κάποιον που να το έχει δοκιμάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Κορίτσια εσείς που έχετε αρχίσει τα ψώνια ή ακόμα καλύτερα εσείς που έχετε ήδη παιδάκι έχετε καμιά ιδέα από μάρσιπο; Κάποιο που έχετε χρησιμοποιήσει και να μην επιβαρύνει τη στάση σώματος, που να είναι ασφαλές για τα ισχία του νεογέννητου. Το mei tai μου φαίνεται καλό αλλά δεν ξέρω κάποιον που να το έχει δοκιμάσει...

Κι εγώ θέλω να πάρω μάρσιπο και προσανατολιζομαι κυρίως στο μει ται ή στο ρίνγκ σλινγκ. Παρακολουθώ κι εγώ μήπως κάποια που έχει εμπειρία ξέρει κάτι περισσότερο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η eleni5525 είπε:

Με το καλό να κάνετε τις βόλτες σας!!

Ευχαριστούμε πολύ 😁 ελπίζω με το καλό όλες να απολαύσουμε τις βόλτες μας με τα μωράκια μας ακόμα και το καλοκαίρι που θα είναι μικρουλικα, θεού και COVID free θέλοντος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Κορίτσια εσείς που έχετε αρχίσει τα ψώνια ή ακόμα καλύτερα εσείς που έχετε ήδη παιδάκι έχετε καμιά ιδέα από μάρσιπο; Κάποιο που έχετε χρησιμοποιήσει και να μην επιβαρύνει τη στάση σώματος, που να είναι ασφαλές για τα ισχία του νεογέννητου. Το mei tai μου φαίνεται καλό αλλά δεν ξέρω κάποιον που να το έχει δοκιμάσει...

Εμένα μου πρότεινε η κουνιάδα μου που έχει κρατήσει 3 παιδιά σε αυτό να πάρω το Stokke My Carrier Front & Back, που όντως ειναι πολύ άνετο που το είχα δοκιμάσει στον μικρό της το καλοκαίρι και δεν ζεστενομουν καθόλου παρά τη φριχτή ζέστη στη πόλη, έχει κιόλας δυνατότητα τριών θέσεων και κρατάει μέχρι 15 κιλά, αλλά μου φαίνεται λίγο ακριβό για μαρσιπο και το σκέφτομαι... Γενικα από ότι έχω καταλάβει τα προϊόντα της Stokke είναι λίγο τσιμπημένα, αλλά απο ποιότητα τα σπάνε... αν βρω κάτι παρόμοιο άλλης εταιρίας βέβαια που να είναι πιο οικονομικό θα το προτιμήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω ένα ring sling, και ένα με κλιπς. Αυτό που θα πω εγώ είναι μην πάρετε από κατάστημα. Τα περισσότερα δεν είναι καλά για τα πόδια του μωρού άσχετα τι λένε. Έτσι τη πάτησα και εγώ και πήρα ένα γνωστής εταιρίας και με χρόνια στο χώρο και κλαίω τα λεφτά μου. Μετά από ψάξιμο, που το είχα ήδη έμαθα ότι δεν είναι καλό και δεν το έβαλα ξανά.... μια φίλη μου έχει μει ται. Έμεινε πολύ ικανοποιημένη. Πωλούνται και μεταχειρισμένα αν ενδιαφερεται καποια. Βεβαια εγώ τα δικά μου δεν τα πουλαω. Τα έχω φορέσει παρά πολύ στη πρώτηου και τώρα πρώτα ο Θεός και στο δεύτερο.  Υπάρχουν τουλάχιστον δύο εταιρείες, που αν είστε Αθήνα μπορείτε να κλείσετε ραντεβού να πάτε από εκεί να κάνετε ραντεβού, να τα δείτε όλα από κοντά και αν έχετε και το μωρό μαζί να δοκιμάσετε. Εμείς που γεννάνε και καλοκαίρι νομίζω βολεύει αυτή η εναλλακτική. Αν είσαι Αθήνα. Αλλιώς μπορείτε να τους καλέσετε και να ρωτήσετε τηλεφωνικά. Αν κάποια θέλει κάποια βοήθεια θα χαρά να βοηθήσω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/3/2021 at 10:22 ΠΜ, ο/η Vasso_Val είπε:

Καλημερα! Συμφωνω σε παρα πολλα απο αυτα που λες κ γενικα ψαχνομαι με φυτικα καλλυντικα κ skincare κ απορρυπαντικα εδω κ χρονια κ πριν μεινω εγκυος. Αν θες ριξε μια ματια στο site "organic brands" εχει πολλα προιοντα φυτικα με πιστοποιησεις κλπ. Εχω δοκιμασει απο εκει οδοντοκρεμα, αφρολουτρο και οζα για τα νυχια, κραγιον και αν εξαιρεσεις οτι δεν εχουν εντονη μυρωδια οπως τα ποο εμπορικα που μας κανουν να τα μυριζουμε κ ν νιωθουμε πολυ ομορφα, κατα τ'αλλα ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενη απο τα προιοντα! (Μη παρεξηγηθω, δε δουλευω εκει ουτε κερδιζω κατι! Το λεω καθαρα εμπειρικα) 

Σε ευχαριστώ κορίτσι..εχω πάρει κατά καιρούς προϊόντα από κει. Γενικά όπως είμαι τα έχω παρατήσει λόγω ότι εμφάνισα ατοπική δερματιτιδα. Αλλά αν αρχίσω να πάρω θα δοκιμάσω βιολογικά προϊόντα που τα φτιάχνει συγκεκριμένη κοπέλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/3/2021 at 1:19 ΜΜ, ο/η PanB είπε:

Με το καλό σε όλες μας! Έχει καμία άλλη άλλο παιδάκι; αγχώνομαι από τώρα πως θα την αφήσω για να πάω να γεννήσω 😅

Κορίτσι μου εγώ έχω ένα αγοράκι 4 χρόνων. Σκέφτομαι αρκετό καιρό τώρα τι θα κάνουμε. Δεν έχει κοιμηθεί ποτέ ποτέ χωρίς εμένα. Δεν ξέρουμε ακριβώς πιυ θα μείνει όταν έρθει η ώρα (μάλλον σε φίλους) τι θα κάνει χωρίς εμένα;; είμαστε μαζί 24ωρες το 24ωρο κ θα κάνει 3-4μερες να με δει. Έχω πολύ άγχος κ εγώ. Σταμάτησε να θηλάζει τον Δεκέμβρη λίγο πριν κλείσει τα 4. Τις τελευταίες μέρες μου συζητάει για τον θηλασμό. Κ εγώ έπινα από εκεί; κ θα πίνει κ η αδελφούλα μου; την περασμένη ή την προπερασμενη εβδ μου ζήτησε κιόλας!! Εδωσα κανονικά αλλά δεν κάθισε, αισθάνθηκα ότι δεν θυμάται θηλαστικη κίνηση. Γενικά εμένα φαίνεται να είναι συνειδητοποιημενος με τοντι θα γίνει αλλά εγώ αγχώνομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...