Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω φοβάμαι τις ωρες!! Συνήθως ο πρώτος τοκετος ειναι πολλες ωρες.. 

Ούτε αυτο είναι στάνταρ. 4 ώρες συνολικά πήρε σε μια φίλη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ούτε αυτο είναι στάνταρ. 4 ώρες συνολικά πήρε σε μια φίλη μου.

Ισως να ηταν έτοιμη απο το σπίτι.. Αλλα σίγουρα διαφερει απο γυναίκα σε γυναίκα και απο τοκετο σε τοκετο! Εγω εύχομαι ολες μας να έχουμε εναν τοκετο στα μετρα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια....κ εμένα όταν έσπασαν τα νερά δεν μπορούσα να το ελέγξω..ήμουν ξαπλωμένη, ένιωσα ένα πλαφ κ άρχισαν να τρέχουν... βέβαια μετά σταμάτησαν αλλά με έπιασαν απευθείας πόνοι κ έτρεξαν ξανά όταν πήγα στο μαιευτήριο..γέννησα σε 2,5 ώρες οπότε όλα είναι σχετικά για την πρώτη γέννα κλπ!! 

Γενικά να ξέρετε ότι όσο μεγαλώνει κ πιέζει η μήτρα την ουροδόχο κύστη μπορεί να έχετε μια ελαφριά ακράτεια..όπως κ μετά τον τοκετό για λίγο καιρό αλλά είναι φυσιολογικό..μετά επανέρχονται όλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Smurf88 είπε:

Γεια σας κορίτσια....κ εμένα όταν έσπασαν τα νερά δεν μπορούσα να το ελέγξω..ήμουν ξαπλωμένη, ένιωσα ένα πλαφ κ άρχισαν να τρέχουν... βέβαια μετά σταμάτησαν αλλά με έπιασαν απευθείας πόνοι κ έτρεξαν ξανά όταν πήγα στο μαιευτήριο..γέννησα σε 2,5 ώρες οπότε όλα είναι σχετικά για την πρώτη γέννα κλπ!! 

Γενικά να ξέρετε ότι όσο μεγαλώνει κ πιέζει η μήτρα την ουροδόχο κύστη μπορεί να έχετε μια ελαφριά ακράτεια..όπως κ μετά τον τοκετό για λίγο καιρό αλλά είναι φυσιολογικό..μετά επανέρχονται όλα!!

Δεν μπορώ να μην ρωτήσω αν είχες κάνει κάποια προετοιμασία 😉 Θέλω πολύ να έχω τον τοκετό σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Ελπίζω να είστε ολες καλα! Θα παρακολουθήσετε ή εχετε παρακολουθησει μαθήματα τοκετου; Θέλω πολύ να παρακολουθήσω! Απλως τώρα δεν υπάρχει χρόνος, σκέφτομαι να παρακολουθήσω αν βέβαια υπάρχουν ακομη τμήματα με αυτα που συμβαίνουν τον Ιούλιο που θα βγω σε αδεια! Θα είμαι στον 8ο, ελπίζω να μην υπάρχει θέμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ελπίζω να είστε ολες καλα! Θα παρακολουθήσετε ή εχετε παρακολουθησει μαθήματα τοκετου; Θέλω πολύ να παρακολουθήσω! Απλως τώρα δεν υπάρχει χρόνος, σκέφτομαι να παρακολουθήσω αν βέβαια υπάρχουν ακομη τμήματα με αυτα που συμβαίνουν τον Ιούλιο που θα βγω σε αδεια! Θα είμαι στον 8ο, ελπίζω να μην υπάρχει θέμα! 

Καλημέρα 😁 έχεις βρει κάπου; 

Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη παρακολούθησα στο κέντρο μητέρας και παιδιού, δωρεάν και ήταν πολύ ενδιαφέροντα! 

Επίσης έκανα και στο ιασω πάλι δωρεάν. Τώρα γίνονται online λόγω covid. 

Μπορείς επίσης να μπεις στο site της nutricia, κάνουν online σεμινάρια για τον τοκετό, τη φροντίδα του μωρού, το θηλασμό κλπ κάθε μήνα. Κανεις εγγραφή και παρακολουθείς δωρεάν και αυτό.. 

Άλλο ένα που παρακολούθησα είναι μέσω της σελίδας μητρικός θηλασμός στο fb. Έγινε στα Μελίσσια δια ζώσης αλλά τώρα δεν ξέρω τι γίνεται λόγω covid. 

Θα το κοιτάξω λίγο αργότερα μπας και χαλαρώσουν τα μέτρα και πάω σε κανένα για επανάληψη 😂

Αν έχεις μαια, ξέρω ότι και εκείνες κάνουν, εκανε μια φίλη μου που γέννησε πρόσφατα και ήταν πολύ ευχαριστημένη. 

Αν πέσει κανένα στο μάτι μου θα σας το στείλω! Αν κάποια κοπέλα βρει κανένα online ας μας στείλει το link. 

 

Σας βάζω το link απ το nutricia :

https://www.nutricia.gr/webinars/

 

Και απ το fb μητρικός θηλασμός %

https://www.facebook.com/mitrikosthilasmos/

(μόλις είδα ότι έχουν ένα σχετικά με το θηλασμό στο Σάββατο, online δωρεάν, απλά κάνετε εγγραφη) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Καλημέρα 😁 έχεις βρει κάπου; 

Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη παρακολούθησα στο κέντρο μητέρας και παιδιού, δωρεάν και ήταν πολύ ενδιαφέροντα! 

Επίσης έκανα και στο ιασω πάλι δωρεάν. Τώρα γίνονται online λόγω covid. 

Μπορείς επίσης να μπεις στο site της nutricia, κάνουν online σεμινάρια για τον τοκετό, τη φροντίδα του μωρού, το θηλασμό κλπ κάθε μήνα. Κανεις εγγραφή και παρακολουθείς δωρεάν και αυτό.. 

Άλλο ένα που παρακολούθησα είναι μέσω της σελίδας μητρικός θηλασμός στο fb. Έγινε στα Μελίσσια δια ζώσης αλλά τώρα δεν ξέρω τι γίνεται λόγω covid. 

Θα το κοιτάξω λίγο αργότερα μπας και χαλαρώσουν τα μέτρα και πάω σε κανένα για επανάληψη 😂

Αν έχεις μαια, ξέρω ότι και εκείνες κάνουν, εκανε μια φίλη μου που γέννησε πρόσφατα και ήταν πολύ ευχαριστημένη. 

Αν πέσει κανένα στο μάτι μου θα σας το στείλω! Αν κάποια κοπέλα βρει κανένα online ας μας στείλει το link. 

 

Σας βάζω το link απ το nutricia :

https://www.nutricia.gr/webinars/

 

Και απ το fb μητρικός θηλασμός %

https://www.facebook.com/mitrikosthilasmos/

(μόλις είδα ότι έχουν ένα σχετικά με το θηλασμό στο Σάββατο, online δωρεάν, απλά κάνετε εγγραφη) 

Ειχα ψαξει στο ίντερνετ και μου έβγαλε το Έλενα και το Αλεξάνδρα οτι κανουν αλλα τωρα λογικα δεν γίνονται! Μεσω ίντερνετ δεν το εχω ψάξει αλλα θα κοιτάξω και εγώ. Σε ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diana_caterina είπε:

Ειχα ψαξει στο ίντερνετ και μου έβγαλε το Έλενα και το Αλεξάνδρα οτι κανουν αλλα τωρα λογικα δεν γίνονται! Μεσω ίντερνετ δεν το εχω ψάξει αλλα θα κοιτάξω και εγώ. Σε ευχαριστώ πολύ 

Στο Έλενα γίνονταν από κοντά το Γενάρη απ όσο ξέρω από μια άλλη φίλη μου 😛 κλείνεις τηλεφωνικά θέση 🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Στο Έλενα γίνονταν από κοντά το Γενάρη απ όσο ξέρω από μια άλλη φίλη μου 😛 κλείνεις τηλεφωνικά θέση 🙃

Θα ρωτήσω και εκει σίγουρα! Θα παρω τηλέφωνο να ρωτήσω σε λίγους μήνες και θα εχω εφεδρικα τα μαθήματα μεσω ίντερνετ. Εγω εχω μαια αλλα δεν νομίζω να κανει μάθηματα, αλλα οταν θα παω θα την ρωτήσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Θα ρωτήσω και εκει σίγουρα! Θα παρω τηλέφωνο να ρωτήσω σε λίγους μήνες και θα εχω εφεδρικα τα μαθήματα μεσω ίντερνετ. Εγω εχω μαια αλλα δεν νομίζω να κανει μάθηματα, αλλα οταν θα παω θα την ρωτήσω! 

Που γεννας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Που γεννας;

Ο γιατρός μου συνεργαζεται με ρεα κ Λητώ! Ήθελα στο Λητώ γιατι ειναι κοντα μου αλλα εγινε κοβιντ οπότε είμαστε λιγο στον αερα προς το παρον. Μου ειπε ο γιατρός οτι υπάρχει περίπτωση να παμε και στο μητέρα διοτι απο το λητω εκει μεταφερθηκαν ολοι! Αλλα μεχρι τοτε βλέπουμε, ισως να μην χρειάζεται πλέον τα ιδιωτικα να ειναι κοβιντ και να γεννήσω Λητώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ θα κάνω μαθήματα (από την 32η βδομάδα) με τη μαία που συνεργάζεται η γιατρός μου. Φτιάχνει ομάδες με τις κοπέλες που αναλαμβάνει στο Ρέα κ το Ιασώ. Έχω δει όμως κι εγώ αυτα τα διαδικτυακά σεμινάρια που γίνονται κ όλο κ κτ θα κάνω μέχρι τότε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ θα κάνω μαθήματα (από την 32η βδομάδα) με τη μαία που συνεργάζεται η γιατρός μου. Φτιάχνει ομάδες με τις κοπέλες που αναλαμβάνει στο Ρέα κ το Ιασώ. Έχω δει όμως κι εγώ αυτα τα διαδικτυακά σεμινάρια που γίνονται κ όλο κ κτ θα κάνω μέχρι τότε. 

Η μαια ομως που συνεργάζεται ο γιατρός σου λογικα τα κανει επι πληρωμή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Η μαια ομως που συνεργάζεται ο γιατρός σου λογικα τα κανει επι πληρωμή! 

Ε ναι, μια συνολική τιμή για τα μαθήματα κ για να είναι στον τοκετό κ τις πρώτες ώρες στο μαιευτήριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ε ναι, μια συνολική τιμή για τα μαθήματα κ για να είναι στον τοκετό κ τις πρώτες ώρες στο μαιευτήριο. 

Εμένα για μαθήματα δεν μου είπε τίποτα αλλά την προηγούμενη φορά μου ειπαν τιμες ο ιατρός κ η μαια. Η μαια θελει 200

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμένα για μαθήματα δεν μου είπε τίποτα αλλά την προηγούμενη φορά μου ειπαν τιμες ο ιατρός κ η μαια. Η μαια θελει 200

Δεν ρωτάς μήπως μέσα σε αυτά ειναι και κάποια μαθήματα; στη φίλη μου έτσι ήταν με 200. 

Ο γιατρός; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Δεν ρωτάς μήπως μέσα σε αυτά ειναι και κάποια μαθήματα; στη φίλη μου έτσι ήταν με 200. 

Ο γιατρός; 

Ο γιατρός μου θελει 1200€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Ο γιατρός μου συνεργαζεται με ρεα κ Λητώ! Ήθελα στο Λητώ γιατι ειναι κοντα μου αλλα εγινε κοβιντ οπότε είμαστε λιγο στον αερα προς το παρον. Μου ειπε ο γιατρός οτι υπάρχει περίπτωση να παμε και στο μητέρα διοτι απο το λητω εκει μεταφερθηκαν ολοι! Αλλα μεχρι τοτε βλέπουμε, ισως να μην χρειάζεται πλέον τα ιδιωτικα να ειναι κοβιντ και να γεννήσω Λητώ. 

Η αδερφή μου γέννησε πέρσι στο Λητώ και έμεινε πολύ ευχαριστημένη 🤱 Αν γίνεται τότε εκεί να πας 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ελπίζω να είστε ολες καλα! Θα παρακολουθήσετε ή εχετε παρακολουθησει μαθήματα τοκετου; Θέλω πολύ να παρακολουθήσω! Απλως τώρα δεν υπάρχει χρόνος, σκέφτομαι να παρακολουθήσω αν βέβαια υπάρχουν ακομη τμήματα με αυτα που συμβαίνουν τον Ιούλιο που θα βγω σε αδεια! Θα είμαι στον 8ο, ελπίζω να μην υπάρχει θέμα! 

https://fb.me/e/x1r40ENA αυτό είναι μεθαύριο διαδικτυακά για όσες ενδιαφέρονται 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Η αδερφή μου γέννησε πέρσι στο Λητώ και έμεινε πολύ ευχαριστημένη 🤱 Αν γίνεται τότε εκεί να πας 😊

Δεν εχω ακουσει κατι για το Λητώ! Αλλα γενικα βλέπω και για νοσοκομεία γενικα αλλα κ για μαιευτηρια οτι παίζουν πολλες αποψεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Δεν εχω ακουσει κατι για το Λητώ! Αλλα γενικα βλέπω και για νοσοκομεία γενικα αλλα κ για μαιευτηρια οτι παίζουν πολλες αποψεις

Είναι που θα πέσεις πραγματικά 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diana_caterina είπε:

Ναι πράγματι!! 

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ για το Λητώ έχω ακούσει καλά σχόλια. Και εγώ για εκεί είμαι εκτός αν παραμείνει covid οπότε θα πάμε στο Ρέα. Γενικά νομίζω στα ιδιωτικά η αντιμετώπιση είναι καλή εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Δηλαδή πρώτα το πηγαίνουν στον παιδίατρο και μετά στο δίνουν το μωρό;

Διπλα. Ακριβως..για να το ακροαστει... Κ στο βαζουν μετα παμω στο στηθος να ακουμπαει... Απλα δεν ηξερα τι γινοταν εκείνη την ώρα. 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικα εξαρτάται.... Εκεινηντην στιγμη δεν μπορεις να διαχειριστείς κ πολλα.... Οτι εμαθες ξεχασμενα θα τα χεις. 🤣🤣 Επισης ο χρονος τοκετου διαφερει... Απο την γυναικα... Απο το εαν κανει κατευθείαν διαστολη.... Ποσο ειναι το μωρο. Τι εβδομάδα εισαι..... Εμενα πχ εσπασαν τα νερα. Στην αρχη δνε πονουσα καθολου. Πηγα μετα απο 3 ωρες στο μαιευτηριο χαλαρη και κυρία.... Με μηδεν διαστολη.... Και σε 4 ωρες φοβεροι πονοι σα να παθαινω εγκεφαλικό ενιωθα δεν μπρουσα να μεινω ψυχραιμη. Και παλι με μηδεν διαστολη.... Για πολλες ωρες.... Το τελευταιο 2ωρο πριν την γεννα ξεκινησε να γινεται η διαστολη. Που απο 2...πήγε σε 1 ωρα 8 διαστολη... Κ με ετοιμασαν κ γεννησα..... Επαθα και αλλεργια κ στην επισκληριδιο... Κ ο μικρος μου παθαινε βραδυκαρδιες στους πονους στον ορό δηλ που βαζουν. Προσπαθησαν 3 φορές. Κ τις 3 επαθε βράδυ καρδιά κ ετρεχνα ολοι πανω μου. Οποτε κ το σταματησαμε. Κ ειπαμε το αφηνουμε να παρει το χρονο του..... Ωσπου μου εδειξαν μια σταση να σπρωχνω απο μονη μου. Κ ετσι εγινε η διαστολη. Οπου η μαία δνε πιστευε στα ματια της... Θεωρουσαν ολοι πως πηγαινα για καισαρικη. Κ ετρεχαν κ παλι να φωναζουν τον γιατρο γιατι γενναω., 😂😂😂🐤🐤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...