Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 6 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Μονό εγώ βαριέμαι να τα φτιάχνω όλα αυτά; 😂 

Καλά μη νομίζεις το γιαούρτι είναι το πιο εύκολο,τα πετάς όλα μέσα κ τελείωσες! Τα υπόλοιπα κ εγώ μια στο τόσο όταν βαρεθω θα τα φτιάξω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το γιαούρτι δεν το θελω καθόλου ακομη και αφοτου σταματησαν οι εμετοι εμένα μου προκαλει ακομη κ τωρα. Γενικα στην δουλειά δεν εχω πολλες επιλογες! Ποσα γευματα κάνετε την ημερα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Όχι!! Κι εγώ γρήγορα γρήγορα θέλω!! 😂😂

Νομίζω ολες βαριομαστε! Εγω κιολας δεν ξερω τι παθαινω απο εκει που πειναω λιγο ξαφνικα το στομαχι μου χορευει απο την πεινα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω εχω νευρα οταν πειναω! Και δυστυχώς το παθαινω στην δουλειά γιατι παντα οταν παω να φαω πεφτει δουλειά! 

Μέχρι τον 4ο 5ο και εγώ Πεινούσα ξαφνικά. Και ήθελα να φάω εκείνη την ώρα αλλιώς με έπιαναν νεύρα. Τώρα που είμαι στον 6ο νομίζω πεινάω λιγότερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

το γιαούρτι δεν το θελω καθόλου ακομη και αφοτου σταματησαν οι εμετοι εμένα μου προκαλει ακομη κ τωρα. Γενικα στην δουλειά δεν εχω πολλες επιλογες! Ποσα γευματα κάνετε την ημερα; 

Πρωινό,δεκατιανο, μεσημεριανό,απογευματινό και βραδινό. Δεκατιανο κ απογευματινό συνήθως είναι φρούτα αλλιώς ταχίνι μέλι ή γραβιέρα με φρυγανιά. Μεσημεριανό κ βραδινό τρώω κανονικά φαγητό λίγο μειωμένο το βράδυ. Κ για να τα λέμε ΟΛΑ θα φάω κ ένα μπαστουνακι σοκολάτα ή αν έχω κάτι σε γλυκό έτσι λιγουλακι! 🤭😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μέχρι τον 4ο 5ο και εγώ Πεινούσα ξαφνικά. Και ήθελα να φάω εκείνη την ώρα αλλιώς με έπιαναν νεύρα. Τώρα που είμαι στον 6ο νομίζω πεινάω λιγότερο. 

Θα παρατηρησω αν συμβεί και σε μενα! Στεναχωριεμαι βεβαια για τα φαγητα που πλεον δεν τρωω! Τα δυο πράγματα που αγαπουσα κ τα ειχα σύμμαχο τωρα τα αποφευγω σαν τον ακατανομαστο το σκορδο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Πρωινό,δεκατιανο, μεσημεριανό,απογευματινό και βραδινό. Δεκατιανο κ απογευματινό συνήθως είναι φρούτα αλλιώς ταχίνι μέλι ή γραβιέρα με φρυγανιά. Μεσημεριανό κ βραδινό τρώω κανονικά φαγητό λίγο μειωμένο το βράδυ. Κ για να τα λέμε ΟΛΑ θα φάω κ ένα μπαστουνακι σοκολάτα ή αν έχω κάτι σε γλυκό έτσι λιγουλακι! 🤭😁

Εγω εχω περιεργο πρόγραμμα.. Τρωω τα ίδια γευματα σε αρίθμηση αλλά το μεσημέρι τρωω κατι πρόχειρο γιατι ειμαι δουλεια ακομη και το απογευμα τρωω ενα κανονικο γευμα! Και το παγωτακι μου θα το χτυπησω κ γω 2-3 φορες την βδομάδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ό,τι έτρωγα και πριν. Ευτυχώς πάντα έκανα πολλά μικρά γεύματα. Πριν με την δουλειά δυστυχώς δεν έτρωγα καλό πρωινό, τώρα το προσέχω και αυτό. Γάλα με κορν φλέικς ή μπανάνα με γάλα χτυπημένα, καμια ομελέτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω να σας προτείνω μια σελίδα στο instagram που θα σας χρησιμεύσει και αργότερα με το μωρό, έχει υγιεινές συνταγές κ προτάσεις για γεύματα.. Τα pancakes τα φτιάχνω συχνά για τη μικρή και τρώω κι εγώ 😛 σήμερα κάναμε αυτά με το πορτοκαλι αλλά εγώ έβαλα και μπανάνα μέσα 😁

 

https://instagram.com/mydietitianmama?igshid=lpf0whd4jam6

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Έχω να σας προτείνω μια σελίδα στο instagram που θα σας χρησιμεύσει και αργότερα με το μωρό, έχει υγιεινές συνταγές κ προτάσεις για γεύματα.. Τα pancakes τα φτιάχνω συχνά για τη μικρή και τρώω κι εγώ 😛 σήμερα κάναμε αυτά με το πορτοκαλι αλλά εγώ έβαλα και μπανάνα μέσα 😁

 

https://instagram.com/mydietitianmama?igshid=lpf0whd4jam6

Μπήκα μόλις και το είδα. Σε ευχαριστούμε φαίνεται πολύ ωραίο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η lenaki92 είπε:

Μπήκα μόλις και το είδα. Σε ευχαριστούμε φαίνεται πολύ ωραίο.

Ναι ναι ειναι πολυ ενδιαφέρουσα σελίδα, η κοπέλα κάνει κ σεμινάριο για εισαγωγή στερεών! Δεν το έχω παρακολουθήσει αλλά θα το παρακολουθήσει τον άλλο μήνα μια φίλη μου και θα σας πω εντυπώσεις 😂

 

Να δοκιμάσετε και το παγωτό με το γιαουρτι, τη μπανάνα, το κακαο και το φυστικοβουτυρο🤤🤤🤤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέραααα!!

Ελπίζω να είστε όλες καλά..❤️

7 μηνών πια αρχίζω να ψάχνω λίγο τι επιδόματα και τι δικαιολογητικά χρειάζονται..

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι το "πρώτο" είναι η άδεια μητρότητας του ΙΚΑ..

Η απορία μου είναι και αν μπορεί κάποια να με διαφωτίσει αν γνωρίζει , το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και η ισοχρονη δίνονται κατόπιν έγκρισης του εργοδότη..

Πρέπει να γίνει με συγκεκριμένη σειρά ;

Γιατί αλλού διαβάζω ότι πρέπει πρώτα να πάρεις την ισοχρονη και μετά το εξάμηνο αλλιώς αν πάρεις πρώτα το εξάμηνο δε δικαιούσαι ισοχρονη..αλλού διαβάζω ότι δεν έχει σημασία..

Δεν ξέρω αν θα τις εγκρίνουν έτσι κ αλλιώς αλλά εγώ ας είμαι ενημερωμένη..

Επίσης δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο έχω και 10 μέρες κανονικής άδειας που δεν έχω κάνει χρήση ..

Σας ευχαριστώ ελπίζω να μη σας ζαλισα ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Vivi_ είπε:

Κορίτσια καλημέραααα!!

Ελπίζω να είστε όλες καλά..❤️

7 μηνών πια αρχίζω να ψάχνω λίγο τι επιδόματα και τι δικαιολογητικά χρειάζονται..

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι το "πρώτο" είναι η άδεια μητρότητας του ΙΚΑ..

Η απορία μου είναι και αν μπορεί κάποια να με διαφωτίσει αν γνωρίζει , το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και η ισοχρονη δίνονται κατόπιν έγκρισης του εργοδότη..

Πρέπει να γίνει με συγκεκριμένη σειρά ;

Γιατί αλλού διαβάζω ότι πρέπει πρώτα να πάρεις την ισοχρονη και μετά το εξάμηνο αλλιώς αν πάρεις πρώτα το εξάμηνο δε δικαιούσαι ισοχρονη..αλλού διαβάζω ότι δεν έχει σημασία..

Δεν ξέρω αν θα τις εγκρίνουν έτσι κ αλλιώς αλλά εγώ ας είμαι ενημερωμένη..

Επίσης δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο έχω και 10 μέρες κανονικής άδειας που δεν έχω κάνει χρήση ..

Σας ευχαριστώ ελπίζω να μη σας ζαλισα ❤️

 

http://odigosgianeesmanoules.gr/διαδικασια-ικα-οαεδ/

https://www.mamasou.gr/xrisima/simpliromatikes-paroxes-mitrotitas-oaed/

http://www.oaed.gr/paroches-metrotetas

https://www.mamasou.gr/xrisima/epidomata-dikaiountai-oi-miteres/?amp

https://www.ika.gr/gr/infopages/faq/cat.cfm?catid=7

 

Αυτα εμπιστευτηκα εγω και διαβασα και τα ειχα αποθηκευμενα!! Βέβαια εννοείται ότι αν ξερει καποια απο πρωτο χερι θα ηταν χρησιμο να μιλησεις μαζι της!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Vivi_ είπε:

Κορίτσια καλημέραααα!!

Ελπίζω να είστε όλες καλά..❤️

7 μηνών πια αρχίζω να ψάχνω λίγο τι επιδόματα και τι δικαιολογητικά χρειάζονται..

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι το "πρώτο" είναι η άδεια μητρότητας του ΙΚΑ..

Η απορία μου είναι και αν μπορεί κάποια να με διαφωτίσει αν γνωρίζει , το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και η ισοχρονη δίνονται κατόπιν έγκρισης του εργοδότη..

Πρέπει να γίνει με συγκεκριμένη σειρά ;

Γιατί αλλού διαβάζω ότι πρέπει πρώτα να πάρεις την ισοχρονη και μετά το εξάμηνο αλλιώς αν πάρεις πρώτα το εξάμηνο δε δικαιούσαι ισοχρονη..αλλού διαβάζω ότι δεν έχει σημασία..

Δεν ξέρω αν θα τις εγκρίνουν έτσι κ αλλιώς αλλά εγώ ας είμαι ενημερωμένη..

Επίσης δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο έχω και 10 μέρες κανονικής άδειας που δεν έχω κάνει χρήση ..

Σας ευχαριστώ ελπίζω να μη σας ζαλισα ❤️

 

Το πρώτο που παίρνεις είναι το επίδομα τοκετού, κάνεις τα χαρτιά σου στο ΙΚΑ και είναι για τις 56 ημέρες πριν την Πητ σου. 

Την ισοχρονη εγώ δεν την πήρα, επέλεξα το μειωμένο ωράριο οπότε δεν ξέρω να σου πω! 

Ξέρω σίγουρα ότι τις 10 ημέρες άδεια πρέπει να τις πάρεις μέσα στο 2021, είτε τώρα πριν σταματήσεις η μετά τη λοχεια (πριν δλδ το 6μηνο του οαεδ). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Το πρώτο που παίρνεις είναι το επίδομα τοκετού, κάνεις τα χαρτιά σου στο ΙΚΑ και είναι για τις 56 ημέρες πριν την Πητ σου. 

Την ισοχρονη εγώ δεν την πήρα, επέλεξα το μειωμένο ωράριο οπότε δεν ξέρω να σου πω! 

Ξέρω σίγουρα ότι τις 10 ημέρες άδεια πρέπει να τις πάρεις μέσα στο 2021, είτε τώρα πριν σταματήσεις η μετά τη λοχεια (πριν δλδ το 6μηνο του οαεδ). 

Οι 56 ειναι εργασιμες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vivi_ είπε:

Κορίτσια καλημέραααα!!

Ελπίζω να είστε όλες καλά..❤️

7 μηνών πια αρχίζω να ψάχνω λίγο τι επιδόματα και τι δικαιολογητικά χρειάζονται..

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι το "πρώτο" είναι η άδεια μητρότητας του ΙΚΑ..

Η απορία μου είναι και αν μπορεί κάποια να με διαφωτίσει αν γνωρίζει , το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και η ισοχρονη δίνονται κατόπιν έγκρισης του εργοδότη..

Πρέπει να γίνει με συγκεκριμένη σειρά ;

Γιατί αλλού διαβάζω ότι πρέπει πρώτα να πάρεις την ισοχρονη και μετά το εξάμηνο αλλιώς αν πάρεις πρώτα το εξάμηνο δε δικαιούσαι ισοχρονη..αλλού διαβάζω ότι δεν έχει σημασία..

Δεν ξέρω αν θα τις εγκρίνουν έτσι κ αλλιώς αλλά εγώ ας είμαι ενημερωμένη..

Επίσης δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο έχω και 10 μέρες κανονικής άδειας που δεν έχω κάνει χρήση ..

Σας ευχαριστώ ελπίζω να μη σας ζαλισα ❤️

 

Λοιπόν πριν λίγες μέρες μου εξήγησε κάποια πράγματα στην δουλειά. 

Αρχικά είναι το επίδομα κυοφοριας 

Μετά είναι επίδομα τοκετού ή μητρότητας δε θυμάμαι πριν τελειώσει μιλάω με οαεδ για ένα συμπληρωματικο επιδομα που δίνουν για να φτάσει κάπου στα ίσα ο μισθός. 

Μου είπε να μιλήσω με τον οαεδ που ανήκω και να τους ρωτήσω εκείνοι πως το θέλουν να πάρω πρώτα την ισοχρονη ή μετά το επίδομα οαεδ.. 

Εγώ έχω άδεια 26 μέρες που θα την πάρω σε χρήματα μετά από το επίδομα τοκετού. Δηλαδη αν την ισοχρονη θα την πάρω πριν τον οαεδ θα πληρωθώ 4.5 μήνες περίπου από τη δουλειά πριν τον οαεδ. Δεν ξέρω αν κατάλαβες έτσι όπως τα έγραψα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Λοιπόν πριν λίγες μέρες μου εξήγησε κάποια πράγματα στην δουλειά. 

Αρχικά είναι το επίδομα κυοφοριας 

Μετά είναι επίδομα τοκετού ή μητρότητας δε θυμάμαι πριν τελειώσει μιλάω με οαεδ για ένα συμπληρωματικο επιδομα που δίνουν για να φτάσει κάπου στα ίσα ο μισθός. 

Μου είπε να μιλήσω με τον οαεδ που ανήκω και να τους ρωτήσω εκείνοι πως το θέλουν να πάρω πρώτα την ισοχρονη ή μετά το επίδομα οαεδ.. 

Εγώ έχω άδεια 26 μέρες που θα την πάρω σε χρήματα μετά από το επίδομα τοκετού. Δηλαδη αν την ισοχρονη θα την πάρω πριν τον οαεδ θα πληρωθώ 4.5 μήνες περίπου από τη δουλειά πριν τον οαεδ. Δεν ξέρω αν κατάλαβες έτσι όπως τα έγραψα 😂

Η ισοχρονη ποια ειναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Λοιπόν πριν λίγες μέρες μου εξήγησε κάποια πράγματα στην δουλειά. 

Αρχικά είναι το επίδομα κυοφοριας 

Μετά είναι επίδομα τοκετού ή μητρότητας δε θυμάμαι πριν τελειώσει μιλάω με οαεδ για ένα συμπληρωματικο επιδομα που δίνουν για να φτάσει κάπου στα ίσα ο μισθός. 

Μου είπε να μιλήσω με τον οαεδ που ανήκω και να τους ρωτήσω εκείνοι πως το θέλουν να πάρω πρώτα την ισοχρονη ή μετά το επίδομα οαεδ.. 

Εγώ έχω άδεια 26 μέρες που θα την πάρω σε χρήματα μετά από το επίδομα τοκετού. Δηλαδη αν την ισοχρονη θα την πάρω πριν τον οαεδ θα πληρωθώ 4.5 μήνες περίπου από τη δουλειά πριν τον οαεδ. Δεν ξέρω αν κατάλαβες έτσι όπως τα έγραψα 😂

Το δέχτηκε ο εργοδότης σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Η ισοχρονη ποια ειναι; 

Η ισοχρονη είναι το μειωμένο ωράριο που δικαιούμαστε για 2 χρόνια αφού επιστρέψουμε στη δουλειά..αν το πάρεις όλο μαζεμένο είναι 3.5 μήνες, σε πληρώνει ο εργοδότης σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Το δέχτηκε ο εργοδότης σου; 

Ναι σε εμάς έτσι κάνουν με όλες τις εγκυμονουσες γιατί παίρνουν άλλες κοπέλες στη θέση μας για έναν χρόνο και κάτι. Αν έπαιρναν μόνο για ένα 8μηνο κοπέλες δεν ξέρω αν θα ερχόντουσαν να δουλέψουν.. Ο χρόνος ακούγεται αλλιώς. Εγώ θα φύγω 13 Μαΐου και θα γυρίσω περίπου 20 Ιουλίου 2022 και αν θέλω παίρνω και τις μέρες τις άδειας μου του 2022

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας....

Είναι λίγο αγχωτικό όλο αυτό και θέλει το ψάξιμο του αλλά με βοηθήσατε παρά πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...