Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβήτης κύησης


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια είμαι στην 22 εβδ. μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης κ είμαι πολυ στεναχωρημένη γιατί είναι αναιβασμενα αρκετά.93 νηστεία 196μια ώρα 147 2ωρες .εχει κάνει καμία διατροφή για το σάκχαρο γιατί η γιατρός μου ααγορευσαι τα πάντα από υδατάνθρακες κ θεωρώ ότι αυτό δεν κάνει καλό στο μωρό κ να μετριέμαι 7 φορές την μέρα..τι εμπειρίες έχετε?ποιος σας καθοδηγεί σε αυτά ο γυναικολόγος η ο ενδοκρινολόγος?έχω μπερδευτεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dona90 είπε:

Γεια σας κορίτσια είμαι στην 22 εβδ. μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης κ είμαι πολυ στεναχωρημένη γιατί είναι αναιβασμενα αρκετά.93 νηστεία 196μια ώρα 147 2ωρες .εχει κάνει καμία διατροφή για το σάκχαρο γιατί η γιατρός μου ααγορευσαι τα πάντα από υδατάνθρακες κ θεωρώ ότι αυτό δεν κάνει καλό στο μωρό κ να μετριέμαι 7 φορές την μέρα..τι εμπειρίες έχετε?ποιος σας καθοδηγεί σε αυτά ο γυναικολόγος η ο ενδοκρινολόγος?έχω μπερδευτεί.

Καλησπέρα! Εγω εχω ελάχιστα χαμηλότερες τιμές απο τις δικές σου κ ο ενδοκρινολογος κ ο γυναικολόγος συμφωνούν να κανω διατροφη για να μην αναιβει περισσότερο. Δεν μου απαγόρευσαν τους υδατάνθρακες απλα με μετρο κ το ψωμι για παράδειγμα να είναι μαύρο κτλ αλλα προσπαθώ να ακολουθήσω ένα πρόγραμμα διατροφής που μου εδωσε...μετριέται 3 φορές την ημέρα κ ολα καλα. Φυσικά κάθε γιατρός διαφέρει! Οσο το ελέγχεις μην αγχώνεσαι καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η St33 είπε:

Καλησπέρα! Εγω εχω ελάχιστα χαμηλότερες τιμές απο τις δικές σου κ ο ενδοκρινολογος κ ο γυναικολόγος συμφωνούν να κανω διατροφη για να μην αναιβει περισσότερο. Δεν μου απαγόρευσαν τους υδατάνθρακες απλα με μετρο κ το ψωμι για παράδειγμα να είναι μαύρο κτλ αλλα προσπαθώ να ακολουθήσω ένα πρόγραμμα διατροφής που μου εδωσε...μετριέται 3 φορές την ημέρα κ ολα καλα. Φυσικά κάθε γιατρός διαφέρει! Οσο το ελέγχεις μην αγχώνεσαι καθόλου!

Μακάρι να μου δώσουν κ εμένα κάτι βατό γιατί αυτό το μόνο να μην τρώω υδατάνθρακες ζάχαρη χυμούς από έξω..δεν βγάζω άκρη κ 5 γεύματα δύσκολο γιατί δεν πεινάω σχεδόν καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ηταν στα όρια οι τιμές μου και ο γυναικολόγος με τον ενδοκρινολόγο συμφώνησαν πως πρεπει να κόψω εντελως τη ζάχαρη και να παιρνω υδατάνθρακες αλλά με μέτρο και να προσπαθώ να τα τρώω ολικής άλεσης. Επισης να μετριέμαι 4 φορες την ημέρα, ευτυχως οι τιμές μου είναι καλές, και να επαναλάβω την καμπύλη ζαχάρου για να δουμε αν έφταιγαν τα γλυκά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου στη θέση σου θα πήγαινα σε έναν άλλο ενδοκρινολόγο είναι τελείως άτοπο να σου κόβει τους υδατάνθρακες δεν έχει καμία βάση και μπορεί να επιρεασει και εσένα και το βάρος του μωρού..εγώ πέρασα όλη μου την εγκυμοσύνη με διατροφή λόγω διαβήτη κύησης και είχα δίπλα μου μια γιατρό που ήταν ενημερωμένη και ήρεμη και γέννησα ένα υπέροχο μωρό χωρίς να χρειαστεί να κάνω ακραία πράγματα και σκέψου το ανακαλύψαμε στον τρίτο μήνα..επίσης ένας διατροφολόγος εξειδικευμένος στο διαβήτη κύησης θα σε βοηθούσε πολύ και θα σου έκανε ένα πρόγραμμα μόνο για σένα και με το τι σου αρεσει..πάρε δεύτερη γνώμη ψαξτο και μην αγνοείς ποτέ το ένστικτο σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2020 at 2:08 ΜΜ, ο/η Dona90 είπε:

Γεια σας κορίτσια είμαι στην 22 εβδ. μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης κ είμαι πολυ στεναχωρημένη γιατί είναι αναιβασμενα αρκετά.93 νηστεία 196μια ώρα 147 2ωρες .εχει κάνει καμία διατροφή για το σάκχαρο γιατί η γιατρός μου ααγορευσαι τα πάντα από υδατάνθρακες κ θεωρώ ότι αυτό δεν κάνει καλό στο μωρό κ να μετριέμαι 7 φορές την μέρα..τι εμπειρίες έχετε?ποιος σας καθοδηγεί σε αυτά ο γυναικολόγος η ο ενδοκρινολόγος?έχω μπερδευτεί.

Καλησπέρα! Εγώ στην καμπύλη είχα νηστείας 86, μετά από 1 ώρα 201 και μετά από 2 ώρες 153.

Με παρακολουθούμε ενδοκρινολόγος. Έκανα 4 φορές τη μέρα μετρήσεις. Οι υδατάνθρακες χρειάζονται, αλλά λίγη ποσότητα και συχνά γεύματα. Εμένα το πιο δύσκολο να ρυθμίσω ήταν το νηστείας και η μέτρηση μετά το πρωινό. Ότι και να έτρωγα με ανέβαζε, εκτός από την ομελέτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Εγώ στην καμπύλη είχα νηστείας 86, μετά από 1 ώρα 201 και μετά από 2 ώρες 153.

Με παρακολουθούμε ενδοκρινολόγος. Έκανα 4 φορές τη μέρα μετρήσεις. Οι υδατάνθρακες χρειάζονται, αλλά λίγη ποσότητα και συχνά γεύματα. Εμένα το πιο δύσκολο να ρυθμίσω ήταν το νηστείας και η μέτρηση μετά το πρωινό. Ότι και να έτρωγα με ανέβαζε, εκτός από την ομελέτα.

Καλησπέρα .σου έδωσε διατροφή ο ενδοκρινολόγος??έχεις καμία διατροφή για καμία ιδέα γιατί το μυαλό μμ κολλάει.εγω μάλλον το χάλασα γιατί έτρωγα 2 φορές την ημέρα πρωινό μεσημεριανό δεν πεινούσα μετά κ κοιμόμουν.αυριο θα μιλήσω κ εγώ με την γιατρό Μ κ βλέπουμε.αρκη να μην κάνω μεγάλο κακό στο μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Dona90 είπε:

Καλησπέρα .σου έδωσε διατροφή ο ενδοκρινολόγος??έχεις καμία διατροφή για καμία ιδέα γιατί το μυαλό μμ κολλάει.εγω μάλλον το χάλασα γιατί έτρωγα 2 φορές την ημέρα πρωινό μεσημεριανό δεν πεινούσα μετά κ κοιμόμουν.αυριο θα μιλήσω κ εγώ με την γιατρό Μ κ βλέπουμε.αρκη να μην κάνω μεγάλο κακό στο μωρό.

Καλά εγώ δεν πρόσεχα και κάθε μέρα. Δεν άντεχα να πεινάω άλλο. Αφού έχανα βάρος. Αλλά το μωρό 2.790 γραμμάρια γεννήθηκε, δεν επηρεάστηκε από το ζάχαρο.

Τώρα είμαι πάλι έγκυος 14εβδ + 5ημ και μου είπε να πάω από τώρα ο γυναικολόγος σε ενδοκρινολόγο. Δε θα το αντέξω να έχω πάλι ζάχαρο....

Σου στέλνω την διατροφή που μου είχε δώσει εμένα η ενδοκρινολόγος.

20190717_192728.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/9/2020 at 1:08 ΜΜ, ο/η Dona90 είπε:

Γεια σας κορίτσια είμαι στην 22 εβδ. μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης κ είμαι πολυ στεναχωρημένη γιατί είναι αναιβασμενα αρκετά.93 νηστεία 196μια ώρα 147 2ωρες .εχει κάνει καμία διατροφή για το σάκχαρο γιατί η γιατρός μου ααγορευσαι τα πάντα από υδατάνθρακες κ θεωρώ ότι αυτό δεν κάνει καλό στο μωρό κ να μετριέμαι 7 φορές την μέρα..τι εμπειρίες έχετε?ποιος σας καθοδηγεί σε αυτά ο γυναικολόγος η ο ενδοκρινολόγος?έχω μπερδευτεί.

Καλημέρα κι από εμένα!

Μην στεναχωριέσαι που έχεις διαβήτη κύησης. Είναι κάτι που θα σε βάλει στη διαδικασία να προσέξεις τη διατροφή σου παραπάνω και δεν θα σου βάλει και πολλά κιλά! Η γιατρός σου που σου απαγόρευσε τα πάντα από υδατάνθρακες κάνει μεγάλο λάθος καθώς οι υδατάνθρακες είναι πολύ σημαντικοί για την εγκυμοσύνη και το μωρό σου. Δηλαδή δεν θα τρως  ψωμί, όσπρια, φρούτα, λαχανικά και θα τη βγάζεις με νερό και αέρα; Κάτι δεν πάει καλά εδώ. 

Γενικά οι υδατάνθρακες χωρίζονται σε καλούς και σε κακούς. Με τον όρο καλούς δεν σημαίνει ότι μπορούμε να τρώμε απεριόριστα, αλλά είναι υδατάνθρακες που μεταβολίζονται πιο αργά και κατ'επεκταση δεν ανεβάζουν το ζάχαρο εφόσον καταναλώνονται με μέτρο. Καλοί υδατάνθρακες είναι το καστανό ρύζι, το ψωμί ολικής άλεσης χωρίς ζάχαρη, η πατάτα, η γλυκοπατάτα, τα όσπρια κοκ.  Κακοί υδατάνθρακες είναι το λευκό ρύζι, τα λευκά μακαρόνια, το λευκό ψωμί και τα ψωμιά με ζάχαρη, τα γλυκά κοκ. Οι κακοί υδατάνθρακες μπορούν να καταναλωθούν σε πολύ μικρότερη ποσότητα για να μην ανεβάσουν το ζάχαρο εκτός επιτρεπόμενων ορίων.

Η διατροφή σου θα πρέπει να αποτελείται από καλούς υδατάνθρακες (για να μην πεινάς) και κακούς σε ελάχιστη ποσότητα εάν δεν αντέχεις και τους λιγουρεύεσαι και μετά από κάθε γεύμα να φροντίζεις να περπατάς έστω και μέσα στο σπίτι 20-30 λεπτά. Η ζάχαρη θα πρέπει να αποφεύγεται τελείως ή να περιορίζεται στο ελάχιστο. Δεν θα πρέπει να καταναλώνονται γλυκαντικά τύπου ασπαρτάμη για το λόγο του ότι δεν κάνουν καλό στην κύηση.Το περπάτημα βοηθάει στην καλή λειτουργία του οργανισμού και στον έλεγχο του ζαχάρου. Ένας διατροφολόγος/ενδοκρινολόγος είναι αρμόδιος να σου δώσει μια διατροφή που θα σου ταιριάξει, γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και ίσως χρειαστεί να αλλάξεις τη διατροφή σου μερικές φορές μέχρι να δεις τι σου ανεβάζει περισσότερο το ζάχαρο και τι όχι.  

Στο διαβήτη κύησης δεν κόβουμε τους υδατάνθρακες, τους περιορίζουμε! Επίσης στον διαβήτη κύησης δεν πεινάμε! όταν πεινάς φροντίζεις να τρως πρωτεΐνη. (ασπράδι αυγού, αυγό, κρέας, κλπ)

Μην απελπίζεσαι, είναι διαχειρίσιμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Κορίτσια καλησπέρα.

Ενώ οι τιμές μου στην καμπύλη ζαχάρου στα 60 κ τα 120 λεπτά είναι πολύ καλές, στον χρόνο 0' είναι 94 και η ενδοκρινολογος με έβγαλε ότι έχω διαβήτη κύησης, είναι δυνατόν; Στις εξετάσεις φαίνεται ως όριο το 95 για την κύηση. 

Περιμένω να δω τι θα μου πει κ ο γυναικολόγος.

Εάν τελικά μου πει κι εκείνος τα ίδια, ήθελα να σας ρωτήσω, ποιο μηχάνημα μέτρησης έχετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eiffel είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Ενώ οι τιμές μου στην καμπύλη ζαχάρου στα 60 κ τα 120 λεπτά είναι πολύ καλές, στον χρόνο 0' είναι 94 και η ενδοκρινολογος με έβγαλε ότι έχω διαβήτη κύησης, είναι δυνατόν; Στις εξετάσεις φαίνεται ως όριο το 95 για την κύηση. 

Περιμένω να δω τι θα μου πει κ ο γυναικολόγος.

Εάν τελικά μου πει κι εκείνος τα ίδια, ήθελα να σας ρωτήσω, ποιο μηχάνημα μέτρησης έχετε;

Solus λέγεται το δικό μου! Μόνο από την μέτρηση νηστείας; Οι άλλες μετρησεις ποσό ήταν; Πιστεύω ότι θα έπρεπε να κανείς μια επαναληπτική τουλάχιστον! Αλλά εννοείται οι γιατροί ξέρουν καλύτερα! Τι σου πρότεινε δηλαδη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ioann89 είπε:

Solus λέγεται το δικό μου! Μόνο από την μέτρηση νηστείας; Οι άλλες μετρησεις ποσό ήταν; Πιστεύω ότι θα έπρεπε να κανείς μια επαναληπτική τουλάχιστον! Αλλά εννοείται οι γιατροί ξέρουν καλύτερα! Τι σου πρότεινε δηλαδη; 

Ναι μόνο από νηστείας. Τα άλλα ήταν πολύ καλά μου είπε. Ο γυναικολόγος μου δεν μου έχει απαντήσει μέχρι στιγμής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...